tiiiF.Rii:vn[iii.tfi. VERGETEN. -ïv Jaargang. Maandag 21 September 1885. Een Manifestatie. FEUILLETON. populair mm ABONNEMENTSPRIJS: Yoor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland-. ompaanie Générale de lublicite Etrangère G. L. DATJBE 2f Co., JOH. F. JONES. Sucr., Parijs, 3ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Baviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents" per persoon. Donateur» en eden de» Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. BisschoppeHjk museum voor kerkelijke "oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en l'eestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—S uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Sondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ondor behoorlijk geleide.— Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Org el-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. 1 De derde Maandag van Septem ber is voor Den Haag ieder jaar een belangwekkende dagnaar het voor schrift der Grondwet wordt dan de gewone vergadering der Staten Ge neraal in vereenigde zitting der beide Kamers door den Koning of door een commissie van zijnentwege ge opend. Tal van vreemdelingen stroo men op dien dag naar de residentie, om den tocht van den Koning naar 't Binnenhof te aanschouwen, en werkelijk loont de luister, die bij dergelijke gelegenheid ten toon ge spreid wordt, de moeite van den belangstellenden of nieuwsgierigen toeschouwer. Doch ook hetgansche land neemt in den geest deel aan die plechtigheid, omdat in de ge bruikelijke troonrede het volk en zijn vertegenwoordigers in kennis gesteld worden met de plannen der Regeering voor het bestuur des lands in het volgende zittingsjaar. Daags voor dien gewiebtigen Sep temberdag zal de hofstad getuige zijn van een ongewoon schouwspel, en niet te verwonderen is het, dat aller blikken zicli er dus heden heen richten. Uit verschillende streken des lands, voornamelijk uit de volk rijke steden, zijn thans afgevaardig den bijeengekomen, om een manifes tatie te houden ten gunste van het algemeen stemrecht. De mannen, met dit doel daar verzameld, noemen zich de vertegenwoordigers van het eigenlijke volk, ofschoon we dade lijk zullen zien, dat er op dien titel zeer veel valt af te dingen. Juist deze dag is gekozen, omdat de meeste leden van de Staten-Generaal, even zeer als Z. M. de Koning en de Ministers, in Den Haag aanwezig zijn en ook zij dus kunnen kennis nemen van de wenschen dier man nen, welke voor zich en huns ge lijken het mandaat van kiezer be- geeren. Waren het alleen sociaal-demo craten, die aan deze beweging deel namen, we zouden er van zwijgen, maar een groot aantal werklieden verenigingen, op wier ordelievend heid nooit iets te zeggen viel, laten zich evenzeer vertegenwoordigen. Toch kan die deputatie zich niet be roemen een eigenlijke volksbewe ging te zijn, want letten we op het groot aantal gemeenten in ons land, (1125) dan zijn er betrekkelijk slechts weinige uit wier midden die mannen gezonden zijn; bijna geen enkel dorp is vertegenwoordigd en zelfs door vele werklieden-vereenigiDgen in de steden is geen afgevaardigde benoemd om mede te manifesteeren, zoodat slechts een kleine minder heid daar zijn rechten en eischen wil kenbaar maken. Toch is die de putatie merkwaardig genoeg, om er een oogenblik de aandacht op te ves tigen, en wel, omdat het een be weging is tegen de bestaande kies wet, die ook in ons oog niet meer geschikt is voor den tegenwoordigen tijd en tevens, omdat ook de zooge naamde vierde stand, de stand der arbeiders en der niet-bezitters, deel wenscht te krijgen aan het bestuur des lands. Gelijk in 1789 bij monde van Miraheau de derde stand zijn eischen deed hooren en teger. eiken prijs deel aan de Regeering en op heffing van vele bestaande grieven wenschte, zoo openbaart zich nu in bijna alle beschaafde landen een beweging ten gunste van den vier den stand en de manifestatie van heden kan het begin er van genoemd worden voor ons land. Algemeen Stemrecht, zietdaar de niets tegen, dat deze eene der lie deren, die zij gewoon was te zin gen, eens probeerde; zij haalde er haar zelfs toe over. Clarita doorzag haar. Doch om het evenzij voldeed gelaten aan het verzoek en nam mevrouw v. Ornatoffs muziek. Zacht, bijna aarzelend begon zij, om daarna krachtig en aandoenlijk, vloeiend en weemoedig, geheel in overeenstem ming met het zwaarmoedige ka rakter der volkswijze, de Klaagto nen van een treurend hart in zuivere tonen weer te geven. Met aandoening luisterde men naar Clarita; nooit had Wera Sergewna dit lied zoo gezongen! Hare stem was misschien omvangrijker, maar de bezielende toon, waarmede Cla rita nu besloot, ontbrak aan de voor dracht: «On menia raslubil!» (Hij bemint mij niet meer!) Datzelfde lied had zij reeds eens gezongen voor Alexis, waarop deze haar verzekerd had, dat hij haar leus, die zij in hun banier geschre ven hebbenen de poging, die zij heden doen, om hun wensch aan de Regeering des lands kenbaar te rna- ken en bij de leden der Kamers in stemming er mede te verkrijgen, is voorzeker geoorloofd. Of zij echter door die manifesta tie nader bij hun doel zullen komen, is een andere vraag, want velen zien in het zenden van die deputatie naar Den Haag, juist vóór de opening der Staten-Generaal, meer een «bang makerij» dan een ordelievende po ging- Volmondig moeten we het be kennen: de tegenwoordige kieswet bevat vele en groote gebreken en met recht kan men beweren, dat onze volksvertegenwoordigers niet door het gansche volk, maar slechts door een klein gedeelte en naar een zeer ongelijkeu maatstaf gekozen zijn. Immers, alleen diegenen, welke een bepaalde som in de directe belastingen bepalen, zijn kiezers; het minimum dier som is zeer ver schillend tusschen een groote en een kleine plaats en wisselt af tusschen 112 en f 20; in sommige dis tricten kan een kiezer zijn stem uitbrengen op slechts éen afgevaar digde, in andere kan hij er drie, vier of meer kiezen. Daarenboven is het eigenlijke volk, dat slechts zeer weinig belasting betaalt, ge heel van de verkiezing uitgesloten, terwijl in de steden een groot aan tal zeer ontwikkelde mannen, als leeraars, onderwijzers en ambtena ren van allerlei aard, evenmin kie zers zijn. Deze gebreken en nog een groot aantal andere, welke de kies wet aankleven, maken herziening dringend noodzakelijk. Wat het algemeen stemrecht be treft, het is te voorzien, dat ook dit niet het gewenschte middel ter eeuwig zou beminnen. Deze herin nering stond nu voor haren geest. Daarbij vergat zij mevrouw Wera en Nikolai Pawlowitsch; om die re den had de eerstgenoemde dat lied met opzet voor zich gekozen. Het was Clarita onverschillig of haar gezang hun bevallen was; zij maakte er ook niets uit. dat men tamelijk gauw nadat zij gezongen had, weer op een ander thema overging en binnen in het boudoir hard praatte. Zij was er eerder verheugd over; zij zat nog steeds voor de piano en speelde zacht voor zichzelve van die lieve melodieën, die in eene der verrukkelijke scheppingen van Hay dn overgingen. Het babbelende gezel schap luisterde er niet naar, Clarita speelde voor zich; inwendig- her haalde zij de vrome gedachten van Haydn, toen plotseling een teere kinderarm zich om haar schouders sloeg en Teodoor's blozend gelaat daarover zichtbaar werd; zijne glin- verbetering is, en we willen onze meening met redenen staven. Hoe zeer we aan den zoogenaamden vierden stand gaarne zijn eigen af gevaardigde naar de Tweede Kamer gunnen, opdat daardoor zijn wen schen op de juiste plaats kenbaar kunnen gemaakt worden, kan alge meen stemrecht voor ons land niet anders dan gevaarlijke gevolgen hebben. Ondersteld, dat het 'werd ingevoerd, dan zou iedere manne lijke ingezetene, die meerderjarig was, het recht hebben te mogen kiezen, mits hij namelijk geen mis drijf tegen 's lands wetten te zijnen laste had; dan zouden ook alle dor pelingen daartoe bevoegd zijn; wie echter in plattelandsgemeenten eenigszins bekend is, weet hoevelen er onder de bewoners er van ziju, die op verre na niet voor die taak berekend zijn; eensdeels zijn zij daarvoor te onverschillig, ander deels op vele dorpen te onwetend, en wie de statistiek der laatste tien jaren omtrent de lotelingen gevolgd heeft, weet hoevelen er nog zijn, die noch lezen, noch schrijven kunnen en dat zijn dan nog de jongere mannenonder de ouderen van da gen is het aantal ongeletterden en onwetenden nog veel grooter; aan dezulken zou nu opgedragen wor den 's lands afgevaardigden, die over allerlei gewichtige zaken be slissen moeten, te kiezen. Onder de niet-bezitters en arbeiders in de steden laat de kennis ook zeer veel te wenschen over, en rog niet de helft van hen zijn in staat over de behceften des lands en de geschikt heid van de candidaten voor een Kamerzetel te oordeelen. Het alge meen stemrecht zou dus aan poli tiële- onmondigen en onbevoegden het wapen in handen geven om de maatschappelijke toestanden het sterende oogen schitterden en alle vreesachtigheid was uit zijne spre kende trekken verdwenen. Hij was nog geheel ouder den indruk, dien het Russische lied op hem uitge oefend had; nog steeds hoorde hij de stille klacht van de lieve, ver latene vreemdelingeOn menia ras lubil hij bemint mij niet meer! Zijn kinderhart was daardoor ge troffen en zijn ridderlijke jongens geest opgewekt geworden. Mejuffrouw Clarita, fluis terde hij haar liefelijk toe, ik zal u altijd liefhebben; nu ben ik uw kleine vriend en zal het eerst recht zijn, als ik volwassen ben Clarita was zoodanig verrast, dat zij haast niet kon antwoorden. On uitsprekelijk zoet klonk haar dat innige, kinderlijke woord toe, dat voor haar grooter beteekenis had, dan de knaap begrijpen kon. Ja, Teodoor Iwanoïwitsch, blijf gij altijd mijn vriendDe arme Cia- onderste boven te werpen, en dat moet vermeden worden. Waarom de leiders der sociaal democraten het dan verlangen? De werkende stand en de klasse der onvermogenden maakt de meerder heid des volks uit; was ieder man dus kiezer, dan zonden deze de meeste afgevaardigden kunnen kie zen gelijkheid van bezit en andere hersenschimmen zouden dan op den voorgrond geplaatstkunnen worden, en de geheele maatschappelijke toe stand zou tot schade der maat schappij zelve, gewijzigd worden. Zoovelen, die thans algemeen stem recht eischen, zijn in werkelijkheid daarvoor geheel onverschillig en zij vragen er slechts om, dewijl zij meenen dat de vervulling er van hen van den arbeid zal ontheffen of, ten minste, hun arbeid en daardoor brood zal geven, maar ook dat is niet waarBij de aanstaande Grond wetsherziening is de kiesbevoegd heid ten zeerste uitgebreid en zul len er vele duizenden nieuwe kie zers, wegens verlaging van den' census, optreden. Beter echter nog dan hierdoor, komt de kieswet o.i. in België tot haar recht; sinds een paar jaar worden de leden der volks vertegenwoordiging daar gekozen door de z. g. capaciteits- of, zooals we in de Vlaamscbe bladen lezen, bekwaamheidskiezers. Ieder, rijk of arm, edelman of arbeider kan daar kiezer worden, mits hij toont een zekere mate van kennis te bezitten, die een waarborg geeftdat de genen, die kiezen, genoeg belang stelling toonen in den bloei des lands en genoeg geleerd hebben om met oordeel een keus te doen. Wat zouden er onder de voorstan ders van algemeen stemrecht hier te lande een groot aantal te huis moeten blijven als het op het geven van dergelijke bewijzen van be kwaamheid aankwam! Sw. rita heeft er een noodigant woordde zij even zacht en liefelijk, er bijna onwillekeurig bijvoegend: Er kan eens een dag komen, waarop ik u aan deze belofte her inneren zal, Teodoor Iwanoïwitsch! De knaap zag haar met trotsche bevrediging aan; zij echter knikte hem beteekenisvol toe en keek in het vertrek rond, om zich te over tuigen, dat men hun zacht gesprek niet bemerkte. Neen, in 't algemeen was men met andere dingen bezig, slechts één werkelooze, één peinzende werd door Clarita waargenomen Ni kolai Karin. Eenigszins door een der zijden gordijnen bedekt, stond hij stil en in gedachten verdiept naast eene bloemtafel. Wordt vervolgd XIII. Een vriend. 28) Clarita had tot hiertoe hare, door Alexis verkregene, kennis der Rus sische taal als haar eigen geheim bewaard in de vergeefsche hoop, misschien eens nut daaruit te kun nen trekkennu zij een maand te Petersburg was, hield men het er voor, dat zij de taal machtig was; hare stem moest heerlijk zijn voor den droefgeestigen tooD, die aan de Russische volksliederen eigen is. Me vrouw Wera zelve geloofde dit niet; volgens hare meening moest daarbij Ciarita's voordracht alsook haar ge zang verliezen. Zij had er daarom

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1