i'M'iuii! mm- i VEKGETEH. No. 679. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: FEUILLETON. 3e Jaarganu. Woensdag 23 September 1885. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Cents. 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: ompagnie Générale de j. ub licit e Etrangère G. L. DJ UB K fy" Go., JOB. F. JON BB. Sucr., Parijs, 31 bit Faubourg Montmartre. ▼an 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Faviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevorderiug van Nijverheid hebhea op van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her. Faviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» m «den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het llaarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het RaadhuisGeopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaH 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaliug van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 113 uur. TegJers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopesd Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en DoHderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. ALGEMEEN ÜVEIl/.ICIIT. De voorloopige regeering is door geheel Roemelië erkend en toege juicht. Overal heerscht de volmaakt ste orde. De goeverneur-generaal zelf is buiten Philippopel in veilig heid, onder bewaking, maar met inachtneming der eerbewijzen, welke aan zijn rang toekomen. Tusschen de provincie en Turkije is de ge meenschap afgesneden. Een manifest van vorst Alexander van Bulgarije is naar Philippopel getelegrafeerd en in de stad afge kondigd te midden der aigemeene geestdrift. De vorst aanvaardt daarin den titel van vorst van Noord- en Zuid-Bulgarije; hij verklaart, dat het leven, de eer en de goederen der rustige burgers van alle gods diensten en nationaliteiten zullen worden beschermdhij doet een beroep op het volk om hem te hel pen in het bevestigen van de daad der vereeuiging. De vorst is gisterenmorgen van Tirnova vertrokken; hij wordt zeer spoedig te Philippopel verwacht. Op het gerucht, dat Turkije Bul garije wil doen bezetten, komt de landweer van alle kanten naar So fia snellen. In alle steden vormen zich talrijke afdeelingen vrijwilli gers. De regeering ontvaDgt van alle kanten telegrammen, waarin aangeboden wordt alles op te offe ren om Oost-Roemelië in geval van een Turkschen inval te verdedigen. Tengevolge der proclamatie van vorst Alexander werden in alle kerken van Noord-Bulgarije Te- Deum's gezongen. De hoofdstad was met vlaggen versierd; des avonds XIV. In het binnenland. 30) Heilige Theodosia van Kiew, wat is het hier vervelend in die enge kamers! Ik sterf van verlan gen naar de vrije steppen, naar mijn dierbaar Ornatoffsko! Zoo klaagde Teodoor in kinder lijken onwil en verdriet over de te leurstelling, die hij dienzelfden dag ondervonden had. Hij had er zoo zeker op gerekend de vacantie hui ten op het land door te brengen, dat hij de verklaring zijner moeder, om in de stad te blijven en voor eerst ten minste niet meer naar Or natoffsko te gaan, niet begrijpen werd geïllumineerd; de geestdrift is onbeschrijfelijk. De bijeenroeping der Nationale Vergadering is op morgen bepaald. Gavlil-paclia is onder geleide te Sofia aangekomen. Men bericht uit Bucharest het doortrekken van Russische vrijwil ligers, op weg naar Bulgarije. De Engelsche morgenbladen hechten aau het in Oost-Roemelië voorgevallene eene ernstige betee- kenis en betreuren het, dat daar door de Oostersche-kwestie weder geopend is. De Times betwijfelt het, of de beweging wel door Russische agen ten geïnspireerd, of door Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland is voor bereid; het blad meent veeleer, dat de Bulgaren van Oost-Roemelië, aan gene zijde van den Balkan op eigen hand te werk gegaan zijn, in de vooronderstelling dat de macht van het Pan-Slavistisch gevoel Rusland er toe zou brengen, partij voor hen te kiezen, en voegt er bij«Onge twijfeld zijn de staatslieden van Europa doordrongen van de nood zakelijkheid deze verstoring van den toestand tot hare nauwste grenzen te beperken, en eene oplossing in overeenstemming zoowel met den geest als met de letter van het tractaat van 1878 aan te brengen. Engeland kan niet beweren dat de toestand sedert den datum van het Berlijnsche tractaat niet in den grond veranderd is. De Daily News en de Standard raden Eugeland aan zich geheel van inmenging te onthouden. Van diplomatieke zijde wordt te Berlijn het volgende medegedeeld: Het beiicht der omwenteling in Oost-Roemelië heeft bij de Duitsche kon. En toch moest hij er zich in schikken. Zijne moeder was vast besloten. Spreek mij niet van Ornatoffskohad zij op zijne bede heftig ten antwoord gegeven; al leen de gedachte eraan maakt mij ziek! Wat moesten wij daar in de eenzaamheid dier steppen beginnen? Ik zou mij tot stervens toe verve len- Ook voor u zal Petersburg aan genamer zijn. Gij zult hier heerlijk van uwe vacantie genieten, en als gij naar het instituut teruggekeerd zijt, ga ik den zomer weer in het buitenland doorbrengen. De genees heer heeft me eene badkuur voor geschreven, de zenuwen van uw moedertje zijn aangedaan. Ik heb kracht en opwekking noodig, daar om wees nu eens lief, mijn jon gen, en kwel mij niet. Ik kan en wil van Ornatoffsko niets, in 't ge heel niets meer hooren dus schik er u gewillig in Al die mooie woorden vonden Regeering, evenals bij de Oosten- rijksche, een ouaangenameu indruk gemaakt, omdat het te vreezen is, dat ten gevolge dezer gebeurtenis de geheele Oostersche kwestie weder aan de orde zal worden gesteld. De diplomatieke behandeling der zaak hangt af van de vraag of Turkije dadelijk troepeu naar Roemelië zal zenden. Het gebeurde wordt be schouwd als van veel ernstiger be- teekenis voor Europa dan het con flict tusschen Duitschland en Spanje, en als eene nawerking van het ge schil tusschen Engeland en Rusland over Afghanistan. De Porte is nu buiten staat om in het belang van Engeland troepen langs de Rus- sisch-Aziatische grens bijeen te bren gen. Bij de groote mogendheden wordt reeds eene gedachteuwisseling geopend omtrent eene internationale conferentie over de ineeusmelting van Oost-Roemelië met Bulgarije. Te Constantinopel wordt onder an deren het denkbeeld geopperd, geene militaire maatregelen te nemen, maar een diplomatiek overleg met de groote mogendheden tot stand te brengen. Het antwoord der Duitsche regee- riug op de Spaansche nota van 10 September wordt de volgende week tegemoet gezien. In een kabi netsraad, onder voorzitterschap van koning Alfonso gehouden, werd de Minister van Marine gemachtigd twee oorlog.-schepen aan tekoopen, waarvan de kosten het bedrag van 23 millioen piasters, die ten behoeve van de uitbreiding der vloot op de begrootiDg zijn uitgetrokken,niet mo gen overschrijden. Het wordt officieus bevestigd, dat Duitschland te Madrid wordt ondersteund door de Britsche Regee- geen ingang hij Teodoor; hij hoorde er slechts het neen op zijnen wensch in. Hij staakte zijne beden maar ging weerspannig heen. Zijn joDg hart kon het verlangen naar al de huiselijke vreugde niet ver bannen, hij moest er ten minste van kunnen spreken. Dit deed hij met Clarita en Lisavetta. Zij zaten in de zoogenaamde school kamer; op de tafel ruischte de sa mowar; Clarita maakte voor de kin deren en zichzelve de thee gereed. Alle drie waren tevreden, dat zij heden uit den salon mochten weg blijven; Teodoor uit trotschheid, Li savetta van verdriet, omdat hare zuster weder op haar gevit had, Clarita om hare moedeloosheid. Het besluit, dat men niet naar Ornatoffsko gaan zou, had haar ge heel terneergedruktalle daarop ge maakte verwachtingen verdwenen nu in nevel. In plaats van haar doel te naderen, verwijderde dit zich meer ring en dat deze aldaar eene nota te dier zake heeft doen indienen. De Koning van Italië heeft, met de betuiging zijner oprechte deelneming, eene toelage van 50,000 lire verstrekt voor de cholera-lij ders te Palermo. Tevens heeft Z. M. den gemeenteraad van Palermo de koninklijke villa «Favorita» ter beschikking gesteld, om, zoo noo dig, voor sanitaire doeleinden te worden gebezigd. BINNKXUM) Haarlem, 22 September 1885. De Haarlemsche liedertafel «Zang en Vriendschap» heeft voor haar eerste concert in December a. s. twee belangrijke werken in studie genomen en wel «Heiurich der Finkler» van Fr. Wüllneren «Sceuen aus der Trithjof-Sage» van Max Bruch, beiden voor soli, mannen koor en orkest. De Amsterdamsche Orkestvereeniging zal voor dat con cert worden geëngageerd. De heer F. W. Funckler, fabri kant alhier, is op de tentoonstelling te Antwerpen met een bronzen me daille bekroond in de afdeeling elec- triciteit en wel voor de inzending van een grooten stalen magneet, ver volgens nog een magueto-electrisch werktuig voor schoolgebruik en een decompositie-apparaat om daarbij te gebruiken. In dit vak is de heer Funckler de eenige bekroonde in Nederland. De beschikking van B. en W. alhier, waarhij aan de firma D. Veen en Co. de vergunning werd gewei gerd tot het oprichten van eene bewaarplaats van benzine enz. in een perceel der Frankestraat, is bij Koninklijk Besluit gehandhaafd. Tot den cursus voor hoofd onderwijzeressen alhier, is na afge legd examen toegelaten Mej. M. Eggink van Bennebroek. Laatstleden Zaterdag zijn in de Synagoge der Israëlitische gemeente alhier, tijdens daarin godsdienst oefening werd gehouden twee jassen (demi-saisons), in een waarvan een gouden lorgnet, ontvreemd.Deze dief stal is vermoedelijk gepleegd door een jongmensch met blonde snorren, het uiterlijk hebbende van een Is raëliet. welke persoon eenigen tijd in de kerk had vertoefd en een der jassen heeft verkocht en het lorgnet beleend. en meer, al haar stille volharding haar verlangen en wachten scheen niet alleen te vergeefsch, het kon ook doelloos zijn. Zij meende het geduld te verliezen, innerlijke twij fel pijnigde haar, haar arm hoofd deed haar zeer. Dit laatste als voorwendsel ne mend, verzocht zij de barinitschi dien avond voor zichzelve te mogen houden. Wera stemde er op eene bevallige manier in toe, dat made moiselle de la Para zich wat zou ontzien, en miss Bob hare plaats zou innemen. Dit bevorderde voor treffelijk haar plan; het was het beste begin om Clarita onmerkbaar te verwijderen en eiken verderen omgang- tusschen haar en Nikolaï af te snijden. Dit moest geschieden slechts het hoe was de ge slepen intrigante nog niet ten volle duidelijk, voorloopig toch bevredigde zij Clarita's eigen wensch om van den salon verwijderd te blijven. De vereenigde zittiug der Sta- ten-Geueraal werd gisteren door den Voorzitter, den heer Wijbenga, met eene rede geopend. Na mededeeling van eenige inge komen berichten, het deponeeren ter griffie der motie van Algemeen Stemrecht en het zitting nemen, na eeJsafleggi Dg, van de heeren van Weideren baron Rengers en van der Biesen, als nieuwbenoemde le den der Tweede Kamer, werd de vergadering gesloten. De afdeelingen der Eerste Kamer zijn opnieuw saamgesteld en zullen o. a. benoemen eene commissie tot eene beantwoording der Troonrede. Heden te 2 ure was aan de orde het opmaken van een nominatie voor het Voorzitterschap der Tweede Kamer. Toen gisterenmiddag de Com missie uit de vereenigde zitting der Staten-Generaal zich reeds uit de zaal verwijderd had om den Koning uitgeleide te doen, waren er nog een paar personen op de tribune aanwezig. Een van hen riep met luide stem: „leve het algemeen Dat maakte haar goedgunstig. Gij ziet er werkelijk slecht uit, lieve, zeide zij achteloos, blijf dezen avond maar weg, draag slechts een weinig zorg voor Lisavetta, die ik heden avond niet zien wil. Deze laatste wenk werd met opzet gegeven. Clarita begreep ten volle Wera's egoïsme. De ijdele vrouw hield niet van het lieve aankomende meisje; dit laatste moest en zou dikwijls genoeg hare afhankelijk heid gevoelen, om zoodoende be scheiden op den achtergrond te blij ven. Om een gril verbande de zus ter haar heden uit den salon; ter wijl zij Teodoor, om zijne trotschheid, ervan verschoonde. Dat was het juist, wat dezen be viel; hij gevoelde zich meer op zim gemak bij Clarita, wie hij vertellen kon van alles, wat men hem nu onthield en wat zijne phantasie daar om in nog schitterender kleuren aanschouwde. Zelfs Lisavetta vergat

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1