Wij vernemen zegt de Amsterdammer dat er tusschen den burgemeester van Den Haag als wettelijk hoofd van de gemeente politie en het gezag over de Rijks politie verschil van gevoelen is ontstaan, naar aanleiding van het posteeren van maréchaussées te paard voor het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, tijdens de aan bieding der motie voor Algemeen Stemrecht, en hun plaats nemen in den optocht naar de Staten-Gene- raal, zonder dat die bijstand door den Burgemeester was ingeroepen. Tegen die ongevraagde inmen ging van het Rijkspolitie-gezag zou het hoofd der politie geprotesteerd hebben. Maandagavond werd te 's Gra- venhage weder een meeting gehou den, thans echter niet uitsluitend van werklieden al behoorden er velen tot het gehoor maar van vertegenwoordigers van alle klassen der maatschappij. Het doel dezer samenkomst in Diligentia was om op te komen tegen het groot maat schappelijk kwaad, de toenemende onzedelijkheid bij het volk. De bij eenkomst ging uit van den Vrou wenbond tegen de prostitutie en strekte om aan te sporen totmede- onderteekening van het adres dat dezer dagen bij de Wetgevende Macht zal worden ingediend en waarbij zal worden aangedrongen op een onderzoek naar den handel in meisjes in Nederland. Zij werd ingeleid door den heer mr. H. graaf Van Iiogendorp die in korte trekken herinnerde de gruwelen, die in En geland bekend waren geworden en die alle mannen en vrouwen van goeden wil moesten nopen met kracht op te komen tegen het verkoopen van vrouwen en meisjes voor onze delijke doeleinden. Vervolgens bestreedt dr. Beijnen eenige argumenten, die sommigen beletten aan de beweging deel te nemen. Het mocht waar zijn, dat de Staat geen zedemeester moet zijn, dit neemt niet weg dat van een Christelijk standpunt niemand belet werd om naast zijn individueele pogingen saam te werken om ook den Staat te bewegen handelend op te treden tegen een volkszonde, die zoo velen ten verderve voert. En waar men beweerde, dat de vrouw niet de aangewezen persoonlijkheid is om deze zonde openlijk te be strijden, daar hield hij een krachtig pleidooi voor het recht der vrouw om den man te steunen in het goede en tegen verdrukking, smaad en onteering van haar geslacht te strij den. Door alle tijden heen is de vrouw opgetreden als de nood hoog was gestegen en de maatschappe lijke toestanden waren verdorven, om met hart en ziel, met hoop, ge loof en liefde naar verbetering te streven. Door mevrouw de Douairière Klerck, geboren Van Hogendorp, werd hierop nieuwe kracht geput ten voordeele van de beweging, uit de indrukken die zij op 't jongste Congres van den Internationalen Bond te Antwerpen had opgedaan, zoowel uit de houding van den jeugdigen Stead, die met overtui ging in Engeland onthullingen heeft uitgelokt, als uit de redevoeringen van mevr. Butler, Anderson en an deren, die twee jaren geleden op het Congres te 's Hage zich ook zooveel vrienden hadden verworven. Zij wees op het vele, wat de fat soenlijke vrouw kan doen om haar Nu alleen meed en vreugde. De laatste zou niet wegblijven bij zulk een vroolijke vaart door den fris- schen morgen. De bellen van het vijfspan klingelden zoo vroolijk en de lange zweep van den koetsier knalde daarbij zoo lustig, terwijl deze zijnen paarden de zoetste en vleiendste namen toeriep, om hen steeds tot meer spoed aan te zetten. Lustig ging het zoo de wijde we reld in. Voor den zwaren reiswagen danste de kleine pirikladnaiheen, waarin zich de bagage met Gerasmus be vond, die het ambt van bediende en kok in éen persoon veree- nigde. De goede man was gewoon geraakt aan het afbeulende leven dat aan zijn vak verbonden was en diep doordrongen van het gewicht van zijn persoon, daar hij, vooruitijlend, Landelijk voertuig. ongelukkige zusters op te heffen en de verleiding te bestrijden. Reeds nu hadden 11,880 vrouwen het adres aan de Tweede Kamer geteekend; nog eenige dagen zou de gelegen heid openblijven tot medeteekening. Hartgrondig dankte zij voor de sympathie die deze handeling van den Vrouwenbond in alle standen der maatschappij en in de pers had ondervonden. Het slotwoord werd gesproken door ds. Van Hoogstraten, die nog maals uiteenzette het doel en stre ven van den anti-prostitutie-bond en van hare beweging. Men wil een onderzoek, omdat men helaas overtuigd is, dat ook in Nederland de ontucht welig tiert, vele onge lukkige slachtoffers van die zande leven en ook daar gruwelen voor vallen als in Engeland zijn aan het licht gebracht, opdat dan de wet gever zal handelen naar zijn beste weten. Hij spoorde allen aan in eigen kring' de zonde te bestrijden, gesteund door de kracht van den godsdienst. Door verschillende sprekers werd herinnerd aan het groot verlies dat de goede zaak heeft geleden door het afsterven van den edelen Modder man. Met gebed werd deze bijeenkomst geopend en gesloten. Na afloop teekenden nog velen van de talrijk opgekomenen op de gereedliggende lijsten ter ondersteu ning van het in te dienen adres. Een ooggetuige deelt aan de Amsterdammer mede dat, toen Maan dag na den afloop van het vuren in het Malieveld te 's Gravenhage ter gelegenheid van de opening der zitting van de Staten-Generaal, de wacht die het terrein had afgezet, bestaande uit bereden artilleristen onder commando van een officier, zich verwijderde, die officier door een hoop straatjeugd, zeker 400 personen sterk, werd uitgejouwd en gevolgd. De officier hield zich op eenigen afstand achter de artille risten, zoodat deze van de «betoo ging» vrijbleven. Des te meer had de officier te verduren. Men begon alras te werpen met stokkenstukken steen, graszoden en wat verder voor de hand lag, waarbij ruiter en paard herhaaldelijk werden getroffen, tot dat het rijpad langs het Malieveld was bereikt. Dhhr trof een steen den officier op den rug en rolde langs zijn sabel naar omlaag. Toen hield de man even het paard aan en keek naar zijne vervolgers, maar verloor zijne kalmte niet en voegde zich weder bij den troep, die ver der ongemoeid bleef. Onder den hoop straatjeugd bevonden zich ook verscheidene volwassenen, en het is aan de niet genoeg te prijzen kalmte en bezadigdheid van den officier te danken dat dit voorval niet de aanleiding werd tot grootere ongeregeldheden, gelijk ze elders uit soortgelijke oorzaken zijn ont staan. De gemeenteraad van Frane- ker heeft onlangs besloten aan de gymnastiek-vereeniging «Olympia» voor de kosten harer feestviering op •2 Augustus jl. uit de kas der ge meente f50 toe te staan. Thans is bij den Raad een protest ingekomen tegen dat besluit, waarbij 95 inge zetenen hunne ontevredenheid daar over te kennen geven. Aan den Ringdijk te Haarlem mermeer nabij Halfweg werd Maan- in de stanzia's t) voor het welzijn zijner meesters moest zorg dragen. Deze manier van reizen, het land, de menschen, de eigenaardige bols- zoy doroga alles en alles, wat Clarita omgaf, was haar nieuw en belangwekkend. In hare stemming was zij geneigd alles goed te noe men, en elk ongeval, waarover de oude Frangaise die als femme de charge voor Lisavetta meeging onophoudelijk jammerde, dragelijk te vinden, tot zelfs de armzalige stanzia's met hunne primitieve nacht verblijven. Zindelijke kamers vond men er nooit, ofschoon Gerasmus er altijd twee vooruit bestelde voor de dames, terwijl hij dan ijlings de proviand uitpakte, melk en versch brood inkoeht, en in zijne hoedanig heid van kok zich beijverde, ten minste een bescheiden maal klaar Poststations. Groote straatwegen. dagmorgen een man gevonden, ge heel naakt en verstijfd, gebonden aan het hek der pastorie der Chr. Gereformeerde Kerk aldaar. Zijne kleederen, waarvan men hem ont daan had, waren aan flarden ge scheurd. Den vorigen avond was de man zeer beschonken geweest en het is zeer zeker dat de bedrijvers van dezen zoogenaamden grap in niet beteren toestand hebben verkeerd. De politie doet ijverig onderzoek en het is te hopen, dat de bedrijvers voorbeeldig gestraft worden. Hoognoodig moest in deze buurt een veldwachter gestationeerd wor den. Door de politie te Leiden is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, die aan een 14jarigen wees- joDgen een half fleschje jenever heeft verkocht. Te Leiden is het bij politie-verordening verboden aan verpleegden in een liefdadig ge sticht sterken drank te verkoopen. Een aantal straatjongens maakten Maandagavond leven voor het ver gaderlokaal der sociaal-democraten in de Westerbaanstraat te 's-Hage. Tegen 10 ure werd daar de hulp der politie ingeroepen, ten einde eenige daar niet behoorende, bin nengedrongen personen te helpen verwijderen. Bij die geleg'enheid werden er over en weer slagen uit gedeeld en ontvangen. Gisterochtend werd door een hond uit de Singelgracht nabij de Wagenbrng te 's-Hage, een spoor mandje uit het water gehaald, het welk het lijkje bleek te bevatten van een pas geboren kind. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Een betreurenswaardig ongeval, geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, had gisterenmiddag om streeks half vier plaats bij de draai brug in de Boekhorststraat te 's-Hage. Gedurende het dichtdraaien der brug door den brugwachter stak een naar gissing 6 of 7 jarig meisje haar voetje te ver vooruit ofschoon de hekken behoorlijk gesloten waren, met het ongelukkig gevolg dat dit lichaamsdeel tusschen de brug en den wal beklemd geraakte en ver brijzeld werd. Het arme kind werd eerst in eene naburige woning binnengedrag-en en daarna naar het ziekenhuis ver voerd. Over de ontvluchting van een gevangene in den Haag deelt men nader mede: Toen Maandagavond het gewone appèl in het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hage werd gehouden, bleek te ontbreken een der gevangenen, Van Rijssel-, berghe, tot vijfjarige tuchthuisstraf veroordeeld door het hof te 's Hage wegens een diefstal onder verzwa rende omstandigheden, gepleegd bij een winkelier in de Schoolstraat. Van Rijsselberghe had een ver zoek om gratie ingediend, dat nog hangende is, en in afwachting der beslissing daarover werd hij in de Haagsche gevangenis in bewaring gehouden. Hij schijnt onbemerkt op den zolder te zijn gekomen. Daar heeft hij een gedeelte van 't houten dakbeschot afgerukt en een paar pannen uitgebroken aan de zijde van het binnenplein der gevangenis, hoog genoeg om niet door den schildwacht te worden opgemerkt, en is toen over aangrenzende daken ontvlucht. te hebben. Bescheiden bleven die dan ook altijd gedurende de vele dagen der lange reiswant de stanzia's lever den niets dan de samowar en heet water. Daarbij waren de nachtver blijven, welke die poststations aan boden, eer afschrikkend dan aan lokkend te noemen; in ieder geval was hunne inrichting meer dan ge brekkig en walgelijk vuil. Vuil wa ren de oude meubelen, vuil de bed den, besmeerd en zwart de muren evenals het ontelbare aantal oude heiligenbeelden, die daar overal on voorwaardelijk tot het officieele ameublement behoorden. Om de slaapplaatsen eenigszins bruikbaar te mgken, moesten de kussens en matrassen uit de wagens genomen wordende kamenier bracht uit den reiszak bedlinnen te voorschijn, dat, over uitgestrooid hooi gespreid, nog het beste bed vormde. Nu kon Clarita reeds beter den Gisterochtend had men hem nog niet in handen. Oorlog in tijd van vrede, zooals thans in 't Gooi woedt, geeft be halve gelegenheid tot oefening, in den regel stof tot vermakelijke anekdoten. Sterk, wellicht te sterk om waar te zijn, is de ui door van het oorlogsterrein terugkeerende infanteiie aldaar aan den man ge bracht. Een kapitein van het 5e re giment infanterie, bij name genoemd, wat wel eenigszins geloofwaardig heid doet veronderstellen, stond in een tent met ongeduld en arends- blik den vijand te verbeiden. De vijand, onder de gedaante van een afdeeling genie-troepen opdagend, nadert tot vlak achter de tent, waar in de kapitein zich bevindt, zonder dat deze lont ruikt, maakt fluks de lijnen los, slaat de neerge vallen tent eenige malen dubbel en draagt ze weg' metden kapi tein er in. Gisterenochtend sprong een zalm van zes pond uit het water aan boord van een schip met steenen, dat te Rozenburg in lossing ligt. Het dier werd levend door de ar beiders gevangen. Uit Hengeloo wordtgemeld: Nadat Zondag morgen te 6 uur den werk man Mantel door een 50tal zijner geestverwanten naar het station uit geleide was gedaan, om deel te nemen aan de demonstratie voor het algemeen stemrecht, bij welke gelegenheid met kwistige hand al lerlei sociaal-democratische geschrif ten werden rondgestrooid, had later op den dag een meer vredelievende optocht plaats. Een aantal leerlin gen van de fabrieksschool der hee- ren C. T. Stork Co. trokken, bege leid door hunne onderwijzers en voorafgegaan door het muziekkorps van genoemde firma, naar het sta tion, om op kosten van hunne pa troons een uitstapje te doen naar „de Lutte" (bij Oldenzaal). De rechtbank te Maastricht heeft eene vrouw van deftige afkomst, wegens herhaalde openbare dron kenschap, tot 7 dagen eenzame op sluiting veroordeeld. Een buitengewoon staaltje van trouwheid leverde dezer dagen de kleine hond van den heer Notten te Woensel. Herhaaldelijk werd het dier teruggejaagd op den wegnaar 't station te Eindhoven, doch telkens kwam het weder, en toen zijn mees ter in den trein stapte, ging hef trouwe beest op de loopplank lig gen, van waar het slechts met moeite kon verwijderd worden. Te Valkens- weerd stapte de heer Notten uit den trein en, tot zijne niet geringe ver bazing, stond zijn hondje reeds klaar om hem daar te ontvangen; vroo lijk blafte het beest en sprong kwis pelstaartend op zijn meester toe. Toen de trein zich in beweging stelde, was de hond er op gespron gen en had gratis de reis medege maakt. Maandag werd door het werkvolk aan de Vechtwaterleiding aan de Gembrug, gem. Weespercarspel, het werk gestaakt. Eenige polderjon gens toonden zich ontevreden over het loon, ruiden een ander deel op en dwongen met geweld de goed- gezinden ook het werk te eindigen. Die niet spoedig hieraan voldeed tegenzin begrijpen, die vrouwe Wera voor zulk eene reis had; voor haar zelve daarentegen bleef de nieuwe toestand aantrekkelijk. Zij deelde Teodoor's vreugde en belangstelling, zij lachte met hem over de kleine tegenspoeden en nam het leven, zoo als het was. Buiten de onzindelijk heid vond zij ook genoeg belang wekkends, want zij, als vreemde, gevoelde juist iederen indruk in zijn geheele nieuwheid. Haar oog merkte veel scherper het eigenaardige, het bijzondere op, wat de anderen nau welijks zagen. Bovendien was het immers het vaderland van Alexis, dat zij doorreisden. Dit alles hield Clarita steeds in eene levendige stem ming; toch was zij tevreden, toen zij de vierde stanzia achter zich hadden, die zulk een armzalig ver blijf was, dat de dames er voor dit maal de voorkeur aangaven om in de reiskoets te overnachten en Teo- door en de heer Goluschkin wat werd met houweel of spa gedwon gen. Een machinist werd in een put geworpen De werkbazen be loofden meer loon maar dit aanbod werk niet aangenomen. De politie uit Weesp wist het terrein te doen ontruimen, en de beweging bedaar de allengs. Men leest in het Handelsblad Als zeldzaam voorbeeld van terug keer tot oude gebruiken en instel lingen kan gemeld worden het we der invoeren van hand- en span diensten in de gemeente Nijeveen. Door het ondernemen van uitge breide werken tot aanleg, herstel en onderhoud van wegen, is de hoofdelijke omslag tot een aanmer kelijk cijfer gestegen, doordat deze kostbare werken werden uitbesteed en belangrijke sommen vereischten. Door de hand- en spandiensten worden genoemde werken veel min der kostbaar. De boeren, volgens rooster opgeroepen, zenden kar en paarden tot vervoer van zand en steenen; de arbeiders, en alleen slechts zij die niet in den hoofdelij- ken omslag bijdragen, werken bij ploegen aan den aanleg of het on derhoud der wegen. Het totaalcijfer der uitgaven van het gemeentebudget daalt daardoor beduidend. En als een bewijs dat de inge zetenen het herstel van dat aloude zoogenaamde «boerwerk» met vreug de begroeten, kan dienen, dat zij onderling soms wedijveren, wie in den kortsten tijd den meesten arbeid verricht. QEMENGQ NIEUWS. Omtrent den dezer dagen ge storven schilder Canon zijn onder scheidene anecdoten in omloop. Een der meest bekende er van heeft hij zelf verteld en hij kon dat gerust doen, omdat hij als kunstenaar zulk een buitengewone hoogte had be reikt; het verhaal bewijst opnieuw welk een zonderling koning Lodewijk I van Beijeren steeds was. In den tijd dat Canon iu schitte rende geldelijke omstandigheden leefde en onder anderen een ledikant ter waarde van zes duizend gulden liet maken, bezocht koning Lodewijk de stad "Weenen en hij bracht ook een bezoek aan het atelier van den schilder. Op de wijze, waarop hij zulks gewoon was te doen, sprak de vorst Canon met korte zinsneden aan, ten gevolge waarvan dit gesprek ont stond «Militair geweest?» «Ja!» «Officier?» «Ja 1» «Infanterist?» «Cavalerist.» «Blijf verder rijden!» De tijd gaf Lodewijk een démenti; Canon bleef niet rijden, maar wel schilderen en het is bekend met welk resultaat. De zoons der familie M. te Berlijn, waren dezer dagen te Trep- ton uit visschen geweest, en hadden een goede vangst mede naar huis gebracht. Toen men er des middags van smulde, stiet het kleine dochtertje van het geziD, dat zich danig te goed deed, eensklaps een angst kreet uit en wees naar den mond zonder een woord te kunnen uiten. Een onmiddellijk ingesteld onder zoek toonde aan dat een afgebroken vischhaak diep in den benedenkaak was doorgedrongen. Een geneesheer hooi voor rustplaats genomen hadden. De wagen rolde nu met het aan breken van den dag over den on effen weg verder, het naaste doel was een klein stadjewaarmede Teodoor het gezelschap bemoedigend troostte. De omgeviDg was werke- kelijk op dien voorjaarsavond schil derachtig, doch het stadje zelf bood niets minder dan een vroolijken aan blik aan. Zelfs Clarita's blik ver duisterde, toen zij die houten huizen met ééne verdieping zag die ver laten, bouwvallige gebouwen, wel ker ruïnen onverschillig de vreese- lijk vuile straten omringden, terwijl zich hier en daar nog een met ver dorde vruchtboomen en verwilderde doornstruiken bedekt stuk land be vond, dat de huizen zeer ver van elkander scheidde. Wordt vervolffd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2