MUM MS- U VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 26 September 1885. No. 682. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. AlfiiWfïIW OVKHZICIIT. FEUILLETON. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hbo fday enten voor het Buitenland-. omvagme Générale de x ublicite Etrangère G. L. HA UBE cSr Co., JOH. F. JONES. Sucr., Fa-rijs, 3Ibis Faubourg Montma-rtre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevorlering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum ya-n kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. 'Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en aden der Nederlaudsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke'oudheid, kunst, eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het HaarleniBche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar k 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hei Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van Id October t.ot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per pe-soon, alleen op ïondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen benedon de S jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Ttvlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopeni Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 eu Donderdag van 9 5 ,p'A-"~ -3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Fransche regeeriog heeft Woensdag eene tweede circulaire tot de mogendheden gericht. Eecige honderden soldaten ziju naar Adria- nopel vertrokken om de kaders vol tallig te maken. De Times acht het, ofschoon de Porte hare door het tractaat van Berlijn gewaarborgde rechten zal trachten te handhaven, aan geen twijfel onderhevig, dat te Constan- tinopel pressie zal worden uitgeoe fend om eene vreedzame oplossing te verkrijgen. De meest bevredigende oplossing zon eene minnelij.ee schik king zijn tusschen de Porte en vorst Alexander, van Bulgarije, welke aan het oordeel der groote mogendheden sou kunnen worden onderworpen, als eene door rechtstreeks daarbij betrokken partijen gesloten overeen komst tot wijziging van het tractaat van Berlijn. Ondanks de tegenspraak en ondanks het advies hetwelk naar men beweert de mogendheden aan de Porte hebben gegeven, gelooft men in Engelsche diplomatenkrin- gen dat de Turksche ministerraad besloten heeft 40,000 man Turksche troepen in Oost-Roemelië te doen binnenrukken. De correspondent der Daily News te Bucharest hoorde ook van een voorstel om de Turksche gepant serde vloot naar Varna te zenden; maar de schepen zijn niet gereed. Uit Constantinopel verneemt de Times dat de Porte waarschijnlijk eene Turksche vloot uitrust. Geheel Bulgarije is in rep en roer gebracht door de tijding, dat Turksche troepen de grenzen van XV. Tot ra de steppen. 33) Voor de licht getouwde taran- tasz echter was dit minder beden kelijk; zij lag wel is waar half op zijde, toen de paarden dwars er tus schen in joegen; doch zonder haar omver te werpen, en slechts door een luiden angstkreet van Lisavetta vergezeld, bracht Jegor de genadige heeren en dames voorbij de kara vaan, die haar met liefelijke smaad redenen begroette. Het was goed afgeloopeD. Het verwekte echter le vendige bezorgdheid bij Clarita, hoe het den zwaren, hen volgenden reis wagen zou gaan. Zij vroeg Jegor Oost-Roemeliëoverschreden en aldaar eenige dorpen bezet hebben; men is algemeen van gevoelen dat deze daad moet worden beschouwd als een begin van uitvoering van het voor nemen der Porte, om met geweld en langs bloedigen weg hare rech ten te heroveren. Nogthans hoopt men, dat eene Europeesche inter ventie in staat zal zijn Turkije van de vreedzame bedoelingen van vorst Alexander te overtuigen. De Regee ring houdt elke manifestatie in Ma cedonië tegen. De ongunstige indruk, door het ontslag van den minister van oorlog den Russischen prins Can- tacuzene teweeg gebracht, blijkt duidelijk uit het groot aantal tele grammen uit Rusland, waarin de Regeering geluk wordt gewenscht met haar patriotisch werk. De Bulgaarsche volksverte genwoordiging heeft alle voorstellen van de ministers aangenomen, de genomen maatregelen goedgekeurd en een adres vastgesteld, waarin de Czaar wordt verzocht, aan Russische officieren toestemming te verleenen, zich bij het Bulgaarsche leger aan te sluiten. Voorts werd de staat van beleg goedgekeurd en een crediet van 5 millioen toegestaan, ter be strijding van eventueele oorlogs kosten. De Regeering heeft eene cir culaire gericht aan de diplomatieke agenten, waarin zij mededeelt, dat de Muzelmansche bevolking van Roemelië gewapende benden orga niseert. Zij vraagt derhalve de be middeling der mogendheden bij den Sultan, ten einde een categorisch antwoord te verkrijgen op de vraag, of de Porte de Unie van Bulgarije en Oost-Roemelië al of niet wil er kennen. Vorst Alexander kan de lastgeving aan de Muzelmannen van of het te hopen was, dat de wagen eveneens voorbijkwam. Wie kan 't weten! God zal zorgen, luidde het zwartgallige, onverschillig gegeven antwoord. Daarmede moest zich de vraagster tevreden stellen. De tocht werd nu, na het over winnen dier beide hindernissen, waar lijk vroolijk voortgezet. De wind waaide steeds zachter, de lucht werd steeds zonniger. De troïka klingelde lustig, de postiljon sprak zacht met zijn paardjes, en sloeg nu de step- penwegen in. Ja, de vrije, onein dige, onafzienbare steppeDaar lag zij nu voor Clarita in al haar stille, ongekende bekoorlijkheid. Het zachte steppengras, door den wind licht bewogen, golfde als de kabbelende zee. Ja, uitgebreid, eindeloos strekte zich die groene vlakte uit, grootsch, indrukwekkend in hare doodsche stilte. Clarita gevoelde er zich ver wonderlijk vrij, van alle boeien be- Oost-Roemelië, om de wapenen ne üer te leggen, niet langer dan twee dagen uitstellen. Een nieuw telegram van den Czaar keurt het gedrag van vorst Alexander af en machtigt de Rus sische officieren naar Rusland terug te keeren. Oostenrijk heeft voorgesteld, bij den vorst van Bulgarije aan te dringen om te beletten dat hij de agitake in Macedonië en Albanië gunstig zal opnemen. Het is waar schijnlijk, dat al de mogendheden zich hierbij zullen aansluiten. Depêches uit Philippopel mei den dat de Russische regeering niet alleen haar ongenoegen te kennen gegeven heeft over den staatsgreep van vorst Alexander, maar het trek ken der Russische troepen naar Bulgarije zou hebben verboden. Deze bevelen wekken ergernis maar geen ontmoediging. De Bulgaren willen in elk geval doorgaan, ook zonder hulp van Rusland. De door de Standard uit Philip popel ontvangen berichten luiden overeenstemmend. De gansche be volking, vrouwen incluis, schijnt gewapend, eu trekt naar de gren zen. Alle militaire bewegingen ge schieden prompt en uitstekend orde lijk. Zelfs de Mohamedaansche be volking betuigt hare tevredenheid over de revolutie. Uit Constantinopel verneemt de Standard dat daar zeer groote ont steltenis heerscht wegens de ge beurtenissen in Oostelijk-Roemelië. Het leger eischt onmiddellijk actie. De geraadpleegde generaals advi seerden dadelijk binnen te rukken in Oost-Roemelië, maar de Sultan verklaarde Duitschland's raad te willen afwachten. Er loopen allerlei ongunstige ge vrijd met de heide jongelieden werd zij weer kind. Als kinderen begroetten zij alle drie het in de vrije steppe geïmproviseerde post station. De koetsier vleide zich ge makkelijk in de zon, zijne «kinder tjes, zijne zieltjes, zijne paardjes», weidden in het g-eurige, malsche gras. Terwijl de laatsten uitgespannen werden, verlieteu de drie passagiers den wagen, zochten bloemen, grepen naar vlinders, joegen zelfs steppen- vogels na en ademdeD met volle teugen de reine lucht in. Eerst toen het heldere geluid der troïka ver manend en uitlokkend tot hen kwam, liepen de dames met Teodoor om het hardst naar het luchtige voer tuig, en verder ging het, 't ver langde doel tegemoet. Voor den avond kon men het, niettegenstaande den onvermoeiden rit der vlugge paarden, niet berei ken, de zon neigde zich allengs ter ruchten over den toestand op Creta en over den stand van zaken in Macedonië en Montenegro. Het heet, dat Rusland 60,000 man troepen in Bessarabiê bijeentrekt. Tusschen de Turksche troepen en de Oost-Roe- meliërs zoude er reeds eene botsing op de grens hebben plaats gehad. De vergadering van den Spaan- schen ministerraad is uitgesteld wegens een verkoudheid van den Koning. De ministerieele bladen zeggen, dat Spanje geen scheidsrechterlijke uitspraak wenscht in het Carolinen- conüict, omdat hiermede de onder stelling gepaard zou gaan, dat het zich verbond, om de uitspraak van den scheidsrechter aan te nemen. Daarentegen zou er geen bezwaar bestaan, om een bemiddeling aan te nemen, omdat Spanje dan vrij heid van handelen zou behouden. Tegen de aanneming van den Paus als bemiddelaar zou van Spaansche zijde geen bezwaar gemaakt worden. Haarlem, 25 September 1855. Bij vonnis van de arr.-rechtbank alhier is gisteren veroordeeld W. v. d. Putten, een der steenengooiers bij de opstootjes in het begin dezer maand, tot 3 maanden cell, gevangenisstraf en f 25 boete of 3 dagen cell, ge vangenisstraf. Tegen A. van Waveren, ook be schuldigd van het steenengooien en daardoor vernielen van glasruiten, is geëischt eene geldboete van f5 of subs. 3 dagen gevangenisstraf, alleen wegens steenengooien, terwijl de verbreking van afsluiting niet is bewezen. ruste. De maan ging op en spreidde haren tooverachtigen glans over het eigenaardige,voor Clarita zoo vreemd soortige landschap uit. Rechts en links breidden zich de steppen uit, niets dan steppen, waarin het leven scheen te sluimeren. Van schaaps kudden en paardenkoppels zag men niets, daar de schapen- en paarden fokkerijen in de schaduw van den naderenden nacht verdwenen. De weg echter was reeds heter geworden en aan beide zijden met boomen beplant, men naderde het dorp, dat voor de bezitting lag. In het bleeke maanlicht vertoonden zich reeds de schaduwrijke omtrekken van enkele isbas Langzamerhand traden deze duidelijker te voorschijn en bleken van nabij meest kleine, maar niet slecht onderhouden hou ten huizen te zijn. Hunne eigenaars mochten zich in eene betrekkelijke Hutten. Het Vagllad heeft het bericht, dat de burgemeester van 's-Hage tegen de ongevraagde inmenging van het Rijkspolitiegezag in zijn be voegdheden, door het posteeren van maréchaussees te paard voor het Ministerie van binnen), zaken en in den optocht naar de Staten-Generaal op Maandag jl., heeft geprotesteerd, tegengesproken. Het Vaderland ech ter verklaart de «volkomen juist heid van het bericht ten stelligste te moeten handhaven». Het Vad. schrijft het volgende «Tegenover de roerende artikelen, die vele Duitsche bladen met voor liefde geven over het verschrikke lijke lot van de DuiLchers, die in Nederlandsch-Indischen krijgsdienst gaan, verdient het waardeeriug, dat tegen derg-elijke jammerklachten eens krachtig opgekomen wordt in een Duitsche courant, die ons wel is waar geheel onbekend was eu vermoedelijk zich in geen grooten lezerskring verheugen zal. Nach- richten fur LausigJi heet het blad, waardoor iemand die blijkbaar uit stekend op de hoogte is, juistere beschouwingen over deze aangele genheid ingang tracht te doen vin den. Wie in Nederlandsch-Indischen krijgsdienst gaan, weten (dusbeioogt deze schrijver), dat zij naar een tro pisch klimaat gaau en zwaren dienst moeten verrichten, zoodat zij de noodzakelijke onaangenaamheden voor lief moeten nemen. En slech ter dan elders hebben zij bet in den Nederlandsch-Indischen dienst niet, zooals hij in bijzonderheden aan toont. Het eenige, waarover geklaagd kan worden, maar dit is een grief van de Nederlanders zeiven evenzeer zijn de te geringe pen sioenen en in dat opzicht is ver betering zeer noodig. Overigens ver dient het volgens den schr. weer welvaart verheugen, over 't alge meen echter ontbrak het ook dit plaatsje niet aan een armzalig voor komen en de daaraan verbonden on reinheid. Plassen en modderpoelen waren er ten minste genoeg in de straten. Deze waren eenzaam en leeg. De vuile kinderen, die ze anders bevolkten, sliepen reeds. Leven en gedruisch hoorde men niet in dit nachtelijk uur, slechts hier en daar schemerde licht uit de isbas, waar de kleine vensterruiten niet met pa pier waren dichtgeplakt. Daar bin nen hield men zich misschien nog bezig en bij het gerammel van de voorbijvliegende tarantasz kwam er leven. Door het ongewone gerucht opgeschrikt, kwam menig hoofd het venster uit, donkere gestalten met naar hars riekende lutschinka's verschenen op den drempel, terwijl op alle plaatsen de honden tegelijk 1) Soort fakke

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1