pon mm i niiMD. VERGETEN. Bericht aan de Geabonneerden. FEU ILL ETON. Woensdag 30 September 1885. No. 085. ABONNEMENTSPRIJS: 7oor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland. t ompagnie Générale de ub 1.1 cite Etrangère G. L. DA UB F Sr Co., JOH. F. JONGS. Snor., Parijs, 3ibis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. 'Koloniaal museum op het Paviljoen, lngftng aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering N ij verheid hebben op icrsoou. Donateurs en ii geschiedenis, voo.al rerloon van diploma vrijen toegang, donateurs met" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreéfzijde ]e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cent» eden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, lui ian Nederland en meer bijzonder van het ilaarlotKBclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 4 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pc-soon, alleen op Kondagcn kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 26 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Door plotselinge ongesteldheid, van een onzer Courant-rondbrengers, zal ie bezorging der Courant in diens if deeling hoofdzakelijk luiten de Amsterdamsche poort) gedurende en kele avonden eenige vertraging onder gaan. Zijdie geen Courant mochten ont eigen, morden beleefd verzocht die aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9 af te halen. De Administratie. RMMO 0VG1K/JCEIT. De Duitsehe Oost-Afrikaansche Maatschappij heeft bekend gemaakt, dat de staatsingenieur Hornecke, die met eene groote expeditie naar de Tana was gezonden en door de vij andige houding van den Sultan langen tijd in zijne reis was belem merd, door eene reeks van tractaten het geheele gebied ten noorden van de Kilima-Ndjaro tot aan de Tana in het bezit der Maatschappij heeft gebracht, waardoor de aansluiting van de gronden der Maatschappij tot Witu is volbracht. De bezittin gen der Maatschappij zijn dus uit gebreid tot ongeveer den tweeden graad Noorderbreedte en hebben van het noorden tot het zuiden eene lengte van 100 geographische mijlen. Officieuse depêches uit Weenen en berichten uit Constantinopel, te Londen ontvangen, melden de bij eenkomst eener conferentie van de groote Mogendheden over de Bul- XVI. De eerste ontdekking. 36) Weer dacht Clarita aan Alexis. In deze omgeving was hij opge groeid, dit was het paradijs zijner kindsheid geweest, waaruit hem het gemis aan liefde verdreven had. Om deze overwegingen tegen te gaan, moest Clarita zich geweld aan doen. Welk een heerlijke avond! - riep zij zacht uit, terwijl zij diep ademhaalde, Teodoor, mijnheer Goluschkin, ziet eens naar het on dergaan der zon! Deze was zeer schitterend; want hij de eigenaardige pracht dier vlak- gaarsehe kwestie te Constantino- pel; naar verzekert wordt zal deze conferentie slecht een informeel ka rakter dragen en moet zij het eigen lijk congres voorbereiden. Men ver wacht dat Europa de unie van Bulgarije en Roemelië bekrachtigen zal en de sanctie van den Sultan zal verwerven door de toezegging eener door Bulgarije te betalen jaarlijksche schatting, terwijl deVorst van Bulgarije de souvereiniteit van den Sultan zou blijven erkennen. De correspondent van de Standard te Constantinopel, seint dat de Porte de krijgstoerustingen ijverig voort zet; allerwege worden de reservisten opgeroepen en versterkingen naar de grenzen gezonden. Uit Beyroet meldt de Standard dat deze bevelen der Porte in gansch Syrië schrik te weeg brengen; zelfs de oud-reser visten worden opgeroepen. Uit Constantinopel verneemt de Daily Newsdat de Porte aan den vorst van Bulgarije geseind heeft, dat zij onmogelijk in den nieuwen staat van zaken berusten kan. De Sultan hoopt dat prins Alexander alsnog Oost-Roemelië ont ruimen zal;zoo niet dan moet de Porte de noodige maatregelen nemen. De Sultan stelt den vorst voor alle ge volgen aansprakelijk. De Turksche regeering heeft een geheim Bul- gaarsch revolutionair-comité te Adri- auopel ontdekt, hetwelk correspon deerde met Philippopel en Sofia; vier comité-leden zijn gearresteerd. De Daily News meldt uit Varna dat de Turksche Ministerraad den raad van een Duitsch officier aan genomen heeft om Varna met de gepantserde vloot en 60,000 man landingstroepen aan te tasten; de stad is weerloos. De Times verneemt uit Weenen dat Rusland de onttroning van den Vorst van Bulgarije blijft bepleiten; drie troon-caudidaten worden reeds genoemd, onder welke de Deensche prins Waldemar. De Russische pers begunstigt de candidatuur van den Vorst van Montenegro. Koning Milan van Servië moet beloofd hebben het binnenrukken van Turksch gebied door Servische troepen uit te stellen, onder voor waarde dat de aanstaande conferen tie Servië's rechten op Macedonië erkennen zalhet heet dai Oosten rijk beloofd heeft, Servië's verlangen te steunen. Servië slaagde te Weenen een voorschot op te nemen. Dépêches uit Albanië melden eene belangrijke zegepraal der Tur ken op de opstandelingen, waarbij de laatsten 1000, de Turksche troe pen 200 man verloren zouden hebben. De Koning der Grieken, die Zondagmiddag te Athene aankwam, is met geestdrift ontvangen door eene volksmenigte, die hem op wachtte. De Koning, hen toespre kende, zeide, dat de toestand hache lijk is en mogelijk van het Grieksche volk groote opofferingen zullen wor den gevraagd, maar hij vertrouwde op de opofferingsgezindheid en het patriotisme des volks. Dépêches uit Rio de Janeiro mel den, dat de Braziliaansehc Se naat en de Kamer de geleidelijke afschaffing der slavernij hebben goedgekeurd. Alle slaven boven 60 jaar worden terstond vrij verklaard, terwijl de overigen allen binnen 17 jaar vrij moeten zijn. ten zonk de zon gelijk een vuur bol, die den geheelen horizon, waar aan gouden wolkjes hingen, met schitterenden gloed overtoog. Teodoor was door Clarita's ver rukking ten volle bevredigd; hij zon den rit gaarne tot in 't oneindige gerekt hebben, als niet de inval lende avond tot den terugkeer maan de. Zij namen daarbij den weg door het dorp. Op een kleinen afstand daarvan en niet ver van eene armoe dige hut stond eene jonge vrouw; zij was een beetje opgeschikt, maar zag er niettegenstaande dat of mis schien juist daarom lichtzinnig en tegelijk ongelukkig uit. Het jeug dige gelaat, dat nog voor korten tijd misschien zeer lief was, was nu scherp gekleurd en opgewonden, en maakte een minder aangenamen in druk. Bij den aanblik der ruiters vloog er een afschuwelijke grijns over haar aangezicht. Toen, in het bijzonder Teodoor in 't oog houdend, boog de persoon zich diep en wierp zich bijna ter aarde. De knaap zag die beweging. Ach, dat is Nina! zeide hij half luid, die arme NinaZij ziet er slecht uit, sedert zij eene soldatka geworden is. Dat is zeker hare hut, Iwaz? vroeg hij, zich tot den rijknecht wendende, terwijl hij op de nabijzijnde op zich zelf staande woning wees. Iwaz bevestigde deemoedig de vraag van zijn jongen meester, er bijvoegend: Zij is een zwak, lui schepsel geworden, de vroolijke Nina; zij leert het koketteeren sneller dan de arme Dimitri wel gedacht heeft. Niettegenstaande knikte Teodoor de soldatka toe, liet echter zijn ffin- ken Wjatka snel aan Clarita's zijde draven, terwijl Iwaz weer eerbiedig achteraan reed. Eene soldatka, wat is dat? had Clarita juist den heer Golusch kin gevraagd, toen de naam Dimitri BINNENLAND. Haarlem 29 September 1865. De uitkomsten van het schriftelijk examen van sollicitanten naar de betrekking van hoofd der kostelooze school letter C alhier, zijn, dat 12 hunner zijn opgeroepen lot deelne ming aan het tweede gedeelte van het examen en wel de volgende: J. van Breen, J. J. Erancken, C. B. Frese, J. Hogerland, J. D. Knoop A. Laban, R. Meurs, J. M. Prins, P. P. Spruit, H. Spruitenburg, C. de Vries Hz. en J. Witte. Door de arrond.-rechtbauk alhier, is een bevel tot gevangenne ming verleend tegen den persoon van Barend Willemse, ongeveer 27 jaar oud, met het uiterlijk van een boer of buitenman, die zich dezer dagen alhier bevonden heeft, waar hij zich bij gegoede ingezetenen gelden en in fruitwinkels mandjes met vruchten op bedriegelijke wijze heeft doen ter hand stellen. Mevrouw Kleine-Gartman, wier ongesteldheid, na een aanvankelijke beterschap, weder zeer verergerd is, verkeert in bedenkelijken toestand. De directie van het Nederl. Handelsmuseum te Amsterdam wil eene poging doen om de beweging tegen de buitenlandsche mededin ging, inzonderheid wat het meubel vak betreft, te steunen. Zij wil het publiek overtuigen, dat in ons land meubels worden vervaardigd, die, bij gelijkheid van prijs, het buiten landsche fabricaat overtreffen door deugdelijkheid van bewerking. Daar toe heeft zij twee prijzen, elk van f250, beschikbaar gesteld voor het best gekeurde huis- en slaapkamer ameublement; het huisameublement, ten minste bestaande uit buffet of haar oor trof. Zich snel omkeerend, bekeek zij nog eens de jonge vrouw, terwijl haar hegeleider verklaarde - O, de soldatka is een arm schep sel, een soort onbestorven weduwe, wier man als militair dienst moet doen. In elk Russisch dorp zijn er zulke soldatka; zij huwen op jeug digen leeftijd, dan wordt hun dienst plichtige echtgenoot rekruut en wordt gedurende 15 tot 20 jaren ver weg ergens naar een verwijderd garni zoen gezonden; de arme vrouw ech ter blijft in hare hut achter, vrij en toch gebonden. In het eerst jammert zij verschrikkelijk om den ontvoer den echtgenoot, velen betreuren den afwezige ook oprecht, doch wegens den langen duur der scheiding wor den zij er getroost onder, en den meesten tijd gewennen zij zich aan het verlies. Dan beginnen zij, zoo als dat hier genoemd wordt, te ko ketteeren, dat wil zeggen, zoolang zij jong zijn. Geheel aan zich zeiven eenig ander meubel, tafel, bijzet-ta- feltje, zes gewone en twee grootere stoelen of canapé,moet een verkoop prijs van f 350 hebben; het slaapka mer-ameublement, ten minste be staande uit twee-persoons-ledikant, waschtafel, kast, nachtkastje, tafel met vier stoelen, moet een verkoop prijs van f'450 hebben. De keuze van hout en stijl is vrij. Zoogenaamd» buikmeubelen worden niet ge- wenscht. Aan den wedstrijd kunnen deel nemen Nederlandsche fabrikanten, hetzij alleen of in vereeuiging' met anderen, magazijuhouders, agenten enz. De voorwerpen moeten echter in Nederland vervaardigd zijn, en kele onderdeelen uitgezonderd. De "inzenders verbinden zich, de ingezonden meubelen tegen de op gegeven prijzen af te staan en na bestelling tegen denzelfden prijs en geheel overeenkomstig het tentoon gestelde uit te voeren. Voorts om de meubelen ten minste vier weken ten toon te stellen en bij verkoop 5 pCt. over den aaugehechten prijs aan het Handelsmuseum af te staan, ook over de onmiddellijk of later nabestelde meubelen. Bij genoegzame deelneming zal de tentoonstelling met 1 Maart 1886 geopend worden. De beoor deeling aal geschieden door drie deskundigen, waarvan twee door de inzenders en één door de directie aan te wijzen. De kennisgevingen van inzending worden vóór 15 Oct. ingewacht. De ambtenaar van het open baar ministerie bii het kantongerecht te Leiden had één der couranten- ombrengers van het Leidsche Dag blad voor het kantongerecht gedag vaard, om zich te verdedigen tegen eene aanklacht, dat hij, door den uitgever belast met het rondbrengen overgelaten worden zij lui, lichtzin nig en leiden een zorgeloos leven, waarop steeds hittere nood volgt, zoodra zij op jaren komen. Dan zoekt de soldatka een middel van bestaan zij daalt tot koppelaarster ot waar zegster af en voorziet van uit hare hut het geheele dorp van laster en buurpraatjes, een handwerk, dat zij ook wel in het voorjaar en den zo mer laat varen om van huis tot huis te gaan bedelen. Welk een verschrikkelijk lotl riep Clarita ontzet uit, hooren dan die arme schepsels niets meer van hunne echtgenooten? Dringt er geen bericht, geen boodschap van hen tot haar door? Zelden; de afstanden zijn te reusachtig en 15 tot 25 jaren is een lange tijd, zeker lang genoeg, om elkander te vergeten. Ontzettend, ontzettend, her haalde Clarita, - en dat arme, jonge schepsel, Nina, zooals gij haar noemt

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1