1 t nopens inlagen van f 25 en hooger het jaarlijksch verzoek tot opzending van het hoekje naar de Directie te Amsterdam, ter rentebijschrijving, enz.) aan hem of haar persoonlijk worden gericht. Dit verlangen be hoeft slechts mondeling of schrifte lijk te worden kenbaar gemaakt aan den postambtenaar, hij wien de bedoelde inlagen worden gedaan. De heer mr, H. P. G. Quack, nieuw benoemd buitengewoon hoog leeraar in de staathuishoudkunde aan de Universiteit van Amsterdam, heeft gisteren zijn ambt aanvaard met het uitspreken eener redevoe ring in het gebouw der maatschappij «Felix Meritis», getiteld: «De so ciale politiek». Eene groote schare van belangstellendenwaaronder vele dames, volgden, nevens burge meester en wethouders, curatoren en ambtgenoten, deze belangrijke rede. De toestand van mevrouw Kleine was gisteren even bedenke lijk als Maandag. Een nader bericht meldt thans dat zij gisterenavond ten 10 ure is over leden. Prins Oscar van Zweden, die dezen zomer reeds een bezoek aan Amsterdam bracht, wordt, volgens het N. v. d. D. binnen enkele da gen weder daar verwacht, om zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. De prins vertoeft thans te Karlsruhe, hij de schoonouders van zijn broeder, den Kroonprins. De Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij heeft haar voor- loopig dividend over 1885, groot f 20, betaalbaar 1 Oct. a. s., aan gekondigd. Eenige ingezetenen van 's-Ha- ge, een 26 tal, hebben een adres opgesteld aan den Koning, om het nut en de noodzakelijkheid van den aanleg eener haven te Schevenin- gen te bepleiten. Zij handelen naar aanleiding van het antwoord, dat de heer Hora Siccama van de mi nisters van Oorlog en van Marine ontving. Van het adres zal afschrift ge zonden worden aan den Raad van Ministers en aan de beide Kamers. Het ligt op verschillende plaatsen der stad voor een ieder ter teeke- ning. In de Zondagavond gehouden vergadering van de Werkliedenver- eeniging te Assen werd door een der leden ongeveer het volgende ge sproken. «Naar aanleiding van de hier en daar in ons land voorgevallen straat schandalen spreek ik zeker namens u allen, en ik verklaar, dat het mij met walging vervuld heeft, dat ook hier ter stede een hoop jongens en meisjes en ook enkele volwassenen zich aan verregaande baldadigheden hebben schuldig gemaakt. Het heeft mij echter groot genoegen gedaan, dat, zoover ik heb kunnen nagaan, geen enkel lid onzer Vereeniging er aan deel genomen heeft. Het wa ren brooddronkenen en in hunne opvoeding verwaarloosden. Laat ons het ook in het vervolg te laag we zen, om te trachten door zulke mid delen verandering in bestaande toe standen te brengen, overtuigd als gij zeker met mij zijt, dat er slechts het tegendeel door verkregen kan worden. Alleen door meerdere ont wikkeling en door het in het leven roepen van nuttige instellingen steeds ons doel kunnen wij nader komen tot hetgeen wij wenschen: meer waardeering van den werk mansstand en verbetering van onze Moskou ingehaald en moest militair worden. Zoo werd Nina eene sol- datka. En uw broeder, kon hij den trouwen dienaar niet voor zulk een lot behoeden? Ik weet het niet; luidde ook hier Teodoor's antwoord, waar hij de knaap zuchtte en tersluiks met de hand over de oogen streek, terwijl hij er zacht bijvoegdeO mijn arme Alexis, laat hem rusten! Waarom, Teodoor? Als gij hem lief hebt, waarom spreekt, waarom vertelt gij niet van hem? Neen, ik mag, ik kan niet, het is te treurig, laat mij mijn geheim behouden! Maar waarom riep Clarita, die deed alsof zij het laatste niet hoorde. Waarom verliet uw broe der u zoo spoedig na die sterfge vallen Waarom? Ja, waarom? Hij ging zelfs, om nooit meer terug te maatschappelijke positie. Ik weet zeer goed, dat er onder onze hooger geplaatste stadgenooten zijn, die de Asser Werklieden vereeniging socia listische bedoelingen toedichten, doch laten wij ous hieraan niet storen. Die ons dit bewijzen kan, hij doe het. Zij, die ons werken en streven aandachtig hebben nagegaan, weten wel, dat onze pogingen de goedkeu ring van ieder weldenkende moeten wegdragen. Teu slotte onderwerp ik aan uwe goedkeuring de volgende motie«De Asser Werkliedenvereeniging keurt ten sterkste af de baldadigheden Vrijdagavond te Assen gepleegd.» De levendige toejuiching waar mede deze motie werd aangenomen, was een bewijs, dat alle ter ver gadering aanwezige leden met de woorden van den spreker instemden. Onze landgenoot Mr. Ph. A. Haas Azn., heeft wegens de ver dediging van Jeanne Lorette in het buitenland, vooral in Frankrijk, veel lof ingeoogst. De iigarodie zijn verslaggever der terechtzittingen naar 's Hage had gezonden, schrijft thans op re kening van «l'éminent avocat» eene overoude, bekende anecdote. Mr. Haas, zoo verhaalt het Fran- sche blad, had een hond, die een lekkerbek, en een buurman, die var kensslager wasop een mooien dag grijpt de hond een heerlijke worst uit den slagerswinkel. De slager gaat naar zijn huurman, den advo caat, en stelt hem de vraag: «Hoe krijg ik het geld terug voor de worst, die een hond bij mij gestolen heeft?» Het antwoord was natuurlijk «Wel, de meester van den hond moet de worst betalen.» «Als dat zoo is, mijnheer, dan zijt u mij een gulden schuldig.» Mr. Haas betaalt terstond maar een uur daarna zendt hij den buur man eene declaratie van f 1.80 voor een advies. Gisterenmorgen werdin de Utrecht- schestraat te Amsterdam een acht jarig meisje door een goederenwagen overreden. Het wiel ging haar over het heen en over het hoofd. Het kind werd zwaar gewond opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. De man, die Maandag te Am sterdam het pistoolschot loste tijdens den optocht van het Volkspark naar den Dam, is genaamd Pieter Jacobus Baars, en barbier van zijn vak. De uiteendrijving geschiedde na her haalde waarschuwingen om de vlag gen weg te doen, omdat de over heid daarin het eigenaardigeelement van een optocht zag, en tot het houden van een optocht was noch vergunning gevraagd, noch verleend. De politie noodigde dus de lieden uit, de vlaggen weg te bergen, en toen dit niet geschiedde, maakte zij zich er met geweld van meester. Een der vlaggendragers was een zekere Bordelocq. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt wegens ver zet. Maandagavond togen enkele groe pen, meest jongens, zingende door de stad. Op den dam stonden velen te wachten, alsof er iets bijzonders moest gebeuren. Wanneer om de ver- koopers van Recht voor Allendie als alle verkoopers op den openha ren weg in beweging moeten blij ven, eene te groote menigte zich verzamelde, kwamen de agenten om de circulatie te herstellen. keeren; want ik heb ook hem ver loren. Ik kon het in 't begin in het geheel niet gelooven, toen mama het mij vertelde, zij weende zoo. Waarover weende uwe mama? Wat vertelde zij u? -— Wel, het troostelooze bericht. Welk bericht? Dat Alexis op zijne reis naar het buitenland gestorven was. Ja, ook hij is dood. Ik ben de laatste Ornatoff. Mama vertelde het mij on der tranen. Clarita's vingers omvatten kramp achtig den teugel, haar hart dreigde te breken; de avond daalde niet alleen rondom haar, ook voor hare oogen werd het duister als de nacht, en als duizend schelle stemmen klonk het haar tegemoet: De laatste Ornatoff! Het was goed, dat Teodoor op dit oogenblik zelf al te zeer in zijne herinneringen verdiept was en de heer Goluschkin, die naast hen reed Even na half elf kon op den Dam het opbrengen van een beschonken man door een paar agenten, door de menigte heen, niet geschieden. De agenten lieten den man los, maar kort daarop kwamen een 12-tal met den stok het plein schoonvegen. Toen schreeuwden de vrouwen en kinde ren, en zochten de mannen en de jongens een goed heenkomen. Ein delijk was er dan rust, nadat enkele aanhoudingen hadden plaats gehad. Natuurlijk kregen de onschuldigen het leeuwendeel van de slagen. Zoo gaat 't meestal. Ook in de andere gedeelten van de stad, o. a. bij de Oudebrug, werd voor het verkeer ruimte gemaakt, als 't wat te vol werd. Een aangekondigde vrouwenver gadering in «Café Westphalen,» hoek O. Z. Voorburgwal en Agnieten- straat, kon niet worden gehouden, omdat de eigenaar zijn lokaal niet beschikbaar stelde. H.blad Als een bewijs van vermindering der waarde van perceelen moge dienen, dat te Upeudam een huis, waarin bakkerij en boerderij wordt uitgeoefend is verkocht voor f2100, terwijl er eene hypotheek van f 9000 op dit perceel stond. In de school te Schermerhorn werden dezer dagen 5 kinderen na genoeg gelijktijdig ongesteld. De verschijnselen, bij allen dezelfde, hoezeer verschillend in graad, wezen op vergiftiging, en toen het hoofd der school onderzoek deed, kwam het dan ook uit, dat allen zaad korreltjes hadden gegeten van eene melkplant, welke zaadjes zij zoo lekker vonden, omdat ze, naar hun zeggen, „precies als room smaakten", 't Had voor geen van allen geluk kig ernstiger gevolgen, dan gedu rende eenige uren een ziekelijk ge voel, eene onaangename keelaan doening en eenige brakingen. Maandagmiddag is ten huize van den kastelein K. in het Lage West einde in Den Haag een kindje van 7 weken gestikt, door een knoop die van de japon der moeder was losgeraakt en in het mondje der kleine terechtgekomen. Alle pogin gen, ook door heelkundigen, aan gewend om het knoopje te verdrij ven, waren vruchteloos. Onder hevige stuiptrekkingen bezweek het arme wichtje. D Een boer ontmoette op den Bin nenweg te Delftshaven den celwa gen. In de meening verkeerende, dat dit rijtuig aene diligence was, verzocht hij daarin mede te mogen rijden. Maandagavond was het te Dor drecht weder zeer woelig. De Burgemeester had doen af kondigen, dat er niet meer dan vijf personen bijeen mochten zijn. Ge durig hadden er echter samenscho lingen plaats, die door de militaire patrouilles werden uiteengejaagd. Op de Groenmarkt werd nog eene ruit ingeworpen, en enkele steenen werden naar het politiebureau ge worpen. Het grootste deel der menigte be stond uit jongens. Er hebben enkele arrestatiën plaats gehad. In het «Hotel Ariëns» te Nij megen, is dezer dagen feestgevierd ter eere van den heer B. Kemper man, die juist 25 jaren aan het hoofd van dat hötel had gestaan. het gesprek plotseling afbrak met den uitroep: Ziet gij daar door het donkere groen de lichten van Ornatoffsko blinken? Het is laat ge worden, wij brengen den nacht mee thuis. Ja, de verlichte vensters van het heerenhuis blonken nu van nabij tusschen de hoornen, als duizend dansende lichtjes flikkerden zij voor de oogen der zwijgende paardrijd- ster; haar mond was verstomd. Geen vraag, geen uitroep had zij bij de laatste mededeeling van Teodoor kunnen voegen; zij was alleen maar blij, dat deze bij de snelle gemoeds wisseling, die zulke kinderen eigen is, met zijn mentor over de nieuwtjes begon te praten, die deze zich juist door Iwaz over de paardenfokkerijen had laten vertellen. Beiden vroolijk pratend, Clarita zwijgend, zoo kwam het kleine gezelschap in het stille park aan, waar van de stoep van het heerenhuis Lisavetta en madame In tegenwoordigheid van verschei dene belangstellenden, o. a. de eige naars van het hötel, de heer en mevrouw DobbelmanAriëns, werd hem door den heer S. H. Philopona, als voorzitter der Nederlandsche Handelsreizigers - vereeniging, uit naam van meer dan 100 handels reizigers, een fraai geschenk aan geboden, als waardeering van de wijze, waarop hij het hotel Bteeds tot een aangenaam tehuis voor hen wist te maken. Het geschenk bestaat uit een uitge breid stel tafelzilver, uit de fabriek der firma Van Kempen te Voor schoten, met een album, waarin de namen der deelnemers vermeld zijn. Dit album is vervaardigd bij de heeren J. Vürtheim Zoon te Rot terdam. Een geneesheer te Hoenkoop, be zocht Maandag zijne patiënten te Haastrecht. Huiswaarts keerende schrok zijn paard en ging aan het hollen. De koetsier sprong van het rijtuig, doch de eigenaar bleef zitten tot bij Oudewater toen het rijtuig ineenzakte en het paard viel. Ge lukkig hebben de beide personen geen letsel bekomen. Uit Groningen wordt gemeld: Den knecht, die te Finsterwolde een schot hagel in het aangezicht heeft gekregen, is, naar men ver neemt, alhier gisteren één oog weg genomen. Het andere oog is onge kwetst gebleven. Ook te Deventer heeft de be ruchte Barend Willemse getracht zijn kwade praktijken in toepassing te brengen. Voor zoover bekend, is hem dit bij één ingezetene gelukt. Deze gaf hem f 6.50 en heeft sedert niets meere van hem gehoord. Aan al de daar wonende predi kanten bracht hij een mandje drui ven, die zij zich goed hebben laten smaken. Geld gaven zij hem echter niet. Uit Enschedé meldt men dat het bericht van daar, betreffende den wever Goorhuis niet geheel en al juist is. Goorhuis heeft zijn ontslag niet genomen. Toen hij geen vrijaf kon bekomen, om de „betooging" in Deu Haag te gaan bijwonen, heeft hij zijn patroon een soort van dreigement toegevoegd, en om deze reden is hij van de fabriek wegge zonden. (N. R. Ct.) Een 46-jarige arbeider Pieter Pijp- ker, uit Weerdingermarke die al daar in deu avond van 25 Juni jl. zekeren Tijmen Luijk moedwillig tegen den grond heeft geworpen, waardoor deze onmiddellijk daarop overleed, is door het Gerechtshof te Leeuwarden, wegens moedwilligen doodslag onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroor deeld tot 18 maanden celstraf. Ruim 100 arbeiders hebben zich naar den Burgemeester van Buiten post begeven, met verzoek hun werk te verschaffen. Zij werden door 't hoofd der gemeente met de meeste welwillendheid ontvangen en hij beloofde, dat hij den Raad met het verzoek in kennis zou stellen, ten einde middelen tot werkverschaffing te beramen. In eene Maandagavond gehouden vergadering van het Departement Maastricht der Maatsch. «Tot Nut van 't Algemeen» is o.a. besloten Duflois hune verwijtingen over hun laat thuiskomen hun toeriepen, waar op Theodoor's zilveren lach slechts vroolijk antwoordde, dat de rit heer lijk geweest en Clarita een voor treffelijke paardrijdster was. XVII. Uit kindermond. Hoe troosteloos ziet het er hier uitmeende de aardige Lisavetta met een recht droevig gezicht, ter wijl zij, het voorhoofd tegen een der vensterruiten leunend, van uit de huiskamer naar den regen keek, die letterlijk in stroomen nedergoot en het geheele landschap nu zeer een tonig en grauw deed voorkomen. Ik kan het begrijpen, dat Wera dit verblijf haatGeen wonder, als zij vreest tusschen deze treurige muren te verkwijnen. Mij is het er bepaald huiveringwekkend, nu men f25 beschikbaar te stellen voor de Vereeniging, die in den a. s. winter beproeven wil, warm voedsel aan onvermogende schoolkinderen te verschaffen. Jl. Zondagmorgen is te Sneek zekere H. uit Oppenhuizen gevan kelijk binnengevoerd. Genoemde persoon is dien nacht op heeterdaad betrapt door drie veldwachters, ter wijl hij in vereeniging met een an der bezig was eenden te schieten. Toen hij aangegrepen werd door den brigadier B. uit Sneek, ontstond er eene worsteling waarbij de brigadier in den mond werd verwond, zijn toestand is gelukkig niet van ern- stigen aard. De dader werd in hech tenis gehouden. Een heer uit Dinksperlo ging dezer dagen voor zaken naar Bo- cholt in Pruisen, doch had daar het ongeluk, in aanraking te komen met een in gang zijnde molenwiek, die hem letterlijk doodsloeg. Te Assen is proces-verbaal opge maakt tegen twee personen wegens verzet tegen de politie op Vrijdag avond. Dit proces-verbaal is aan den officier van justitie toegezonden GEMENGD NIEUWS. De reiziger, die gebruik maakt van de GelderschOverijselsche lo- caalspoor, komt op zijn weg ook aan een zeker station, dat ik M, wil noemen. De zorg voor de veiligheid van het verkeer is daar opgedragen aan een stationschef, die zich, hetzij voor zijn g-emak, hetzij om zijn vlugheid te bevorderen, beweegt op een paar groote houten klompen, die niet onberispelijk in overeen stemming zijn met het teeken zijner waardigheid, zijn roode pet. In plaats dat hij, zooals een vaar dig chef betaamt, den tijd van aan komst der treinen zou weten te con troleeren, schijnt noodzakelijk, dat hij «strijk en zet den conducteurs vraagt:«hei de tied ook metebracht?», welke wetenschap hem zeker bij zijn verschillende bezigheden of tijdver- drijven te pas komt; de man is na melijk tevens: bierhuishouder, klom penmaker en barbier! Toch kan niet gezegd worden, dat zijn waardigheid hem niet ter harte gaat: hij draagt zijn roode pet zelfs, wanneer hij, met een mandje eieren aan den arm, de Winterswijksche weekmarkt bezoekt, en ontlokt den anderen vensters dan het familiare: «Kiek, doar kumpe an!» Zou zulk een chef niet eenig zijn? De Congo-Staat zal, te beginnen met 1 Januari 1886, in de wereld postunie worden opgenomen. De Fransche bevolking te Montreal (Canada) heeft zich verzet tegen de gedwongen vaccinatie. Eene groote menigte trok Maandagavond door de straten en verbrijzelde de glasruiten van het stadhuis en van het gebouw der gezondheidscommis sie. Er werden pogingen gedaan om het gebouw van de gezondheidscom missie in brand te stekenverschei dene pistoolschoten werden gelost, onder de kreten: «Weg metdeEn- gelschen! Dood aan de inenters!» De ongeregeldheden werden tot na middernacht voortgezetde politie was machteloos, terwijl de burge meester ziek te bed lag. Men vreest voor verdere onlusten; de hulp der gewapende macht is ingeroepen. Verleden week zijn nieuwe proeven genomen met den bestuur baren ballon van de Fransche inge nieurs Krebs en Renard, die uit muntend gelukt zijn en die doen vermoeden, dat er eindelijk een op lossing van het moeilijke vraagstuk gevonden is. Bij de parade die te Stuttgart niet eens naar buiten in de vrije natuur kan gaan. Laat ons wat mu ziek maken, mademoiselle Clarita, dat zal ons afleiding geven. Gij moet mij voor heden ver ontschuldigen, lieve Lisavetta, - verklaarde de aangesprokene zacht, het is mij onmogelijk, ik heb hoofdpijn. Gij hebt gisteren uwen rit te ver uitgestrekt en daardoor hebt gij nu hoofdpijn! Ja, de kamerlucht benauwt mij, ik zal mij hiernaast aan het venster van het boudoir terugtrek ken; stoor u intusschen niet aan mij; speel gerust. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2