MUR MIUIWS- EN VERGETEN. 3<' Jaargan" Woensdag 7 October 1885. No. 691. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. AD VERTEN TI ËN: ALGEMKKN OIKKZICHI. FEUILLETON. ISDINKNLANU. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: tompagnie Générale de j. ublicite Etrangère G. L. DA UB E Go., JOH. F. JONES. Burr., far in, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 een vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. i iJ-ii.U haUbf" weg Museum van kunstnijverheid op het Pa-viljoei eden der Nederlandsche Maatschappij tor hevorderiiig van Nijverheid hebhen op vertoou van diploma vrijen toegang, donat.enrs m erland en meer bijzonder van het ïlaarlernaclic Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- e spend van 15 Api" Zondagen koatelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van Nederland en meer bijzonder - i 1 golden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, Zondagen koatelooB vaa 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen boneden de 8 Ttyltrs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen vau 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang is per persoon. Donateurs en leden der Nederlandscbe Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» es gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten voor een geheel jaar van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend (deur Oudegroenmarkt) vrij. De socialistische partij in den Duitschen Rijksdag is voornemens bij de hervatting der werkzaam heden van den Rijksdag eene reeks grondbeginselen aan te geven, waar naar zij voortaan aan de parlemen taire werkzaamheden zal deelneemeo. De Times verneemt uit Madrid, dat de Regeering afziet vau de voor genomen uitzetting van buiteuland- sche dagblad-correspondenten. De Britsche gezant zond aan de Spaan- sche Regeering drie nota's wegens het gebeurde in de Britsche legatie. De Spaanscbe Regeering beant woordde enkel de laatste, waarbij zij te verstaan geelt dat de fiscus voortaan de Britsche legatie onge moeid zal laten. De Spaanscbe Re geering biedt echter geenerlei schriftelijke verontschuldiging aan wegens het beleedigen der Britsche legatie, ofschoon de minister dit mondeling deed. De Moskauer Zeüung beweert dat, wanneer Rusland de Ooster- sche kwestie in de tegenwoordige omstandigheden niet wil verscher pen, een herstel van den vorigen toestand overeenkomstig het trac- taat van Berlijn, voor de Russische politiek nog de beste oplossing zou zijn. Tevens moet Rusland de Porte trachten te bewegen, aan Macedo nië eene soortgelijke positie toe te staan als aan Oost-Roemelië, en hare medewerking niet te verleenen aan intrigues, die slechts ten doel heb ben den Russischen invloed in Bul garije te verzwakken zooals in Servië reeds is geschied. XVIII. Een trouwe ziel. 42) Moedertje, spreek, och vertel mij van den armen, onschuldigen barin. Gij gelooft dus vast aan zijne onschuld Ik geloof daaraan, luidde het vrijmoedige antwoord, Alexis Iwanoïwitsch is geen Kaïn! Maar waarom vluchtte hij? Dat weet ik niethij zal het wel geweten hebbenIets geheim zinnigs hield hem daar iu de verte terug. Zijn oud moedertje vorschte niet nieuwsgierig naar iets, dat hij niet wilde bekend maken, en ook Dimitri zeide mij niet, wat bet was De Tmes-correspoudent te Wee- uen deelt mede, dat te Friedrichs- ruhe tusschen de drie keizers eene schikking is voorgesteld. Volgens deze zou Rusland op de onttroning van vorst Alexander niet verder aandringen; de vereeniging van Bulgarije en Oost-Roetnelië zou worden erkend, en wel onder eenen scepter, niet echter onder eenzelfde constitutie of hetzelfde beheer, alles onder voorbehoud vau zekere waar borgen betreffende de betaling van schatting aan de Porte en de hand having van de Turksche suzerei- niteit. Naar de Standard uit Kopen hagen verneemt, heeft de Bulgaar- sche deputatie groote tevredenheid uitgedrukt over bare ontvaugst bij den Czaar, die niet alleen minzaam maar ook hartelijk was. De Russi sche Keizer verzekerde der deputa tie zijne welwillendheid, en uitte de hoop, dat de Bulgaarscke kwestie weldra bevredigend zal worden op gelost. Iu eeuige te Berlijn ontvan gen particuliere telegrammen, uit eeue goede Bulgaarsche bron, wordt de officieuse lezing omtrent de vriendschappelijke ontvangst der Bulgaarsche deputatie bij den Czaar ten stelligste tegengesproken. De Czaar heeft integendeel aan de de putatie alles herinnerd wat Rusland voor Bulgarije heeft gedaanen daarop heeft hij zijn ongenoegen er over te kennen gegeven, dat desniettegenstaande de Bulgaarsche staatsgreep heeft plaats gehad zon der voorafgaande raadpleging met hem. Dit verzuim stelde hij voor als een bewijs dat Rusland in Bul garije overtollig wordt geacht. Hij verklaarde er bij, daarom zijne Russische officieren uit Bulgarije le hebben teruggeroepen. hij moest zijnen heer getrouw zijn. En hij was trouwliet Clarita zich ontvallen, snel echter vervolgde zijvergezelde hij zij nen heer op de vlucht? Ja; in dolle vaart ging het voort, maar Dimitri hebben zij in Moskou gegrepen en soldaat ge maakt. Was zijn heer toen al dood? Eudotja lachte bitterDood Ik zeide u immers, barischni, Alexis Iwanoïwitsch Ornatoff is niet dood. Zij hebben hem slechts levend be graven. Hij is naar Siberië verban nen daar in die verschrikkelijke mijnen verkwijut zijn jong, bloeiend leven, terwijl zijn naam, evenals zijn aandenken, door de wereld ver geten wordt Een stroom van tranen uit de oude oogen maakte de laatste woor den nauwelijks verstaanbaar. Eudotja snikte bitter, hare toehoordster had geen tranen, starend en sprakeloos Volgens kennisgeving uit Con- stantinopel van 5 October, heb ben Zondag de gezanten aldaar hunne eerste bijeenkomst gehouden. Men verzekert, dat zij het eens zijn geworden omtrent de bewoordingen van een memorandum, dat aan de goedkeuring der mogendheden zal onderworpen worden, alvorens offi cieel aan de twee partijen te wor- aangeboden. Luidens berichten uit Herat vor deren de verdedigingswerken dier stad onder Britsche leiding zeer snel. Iu berichten, te Petersburg ontvangen, werd zelfs verzekerd dat de Eugelscheu Herat in bezit ge nomen hebben, en er heimelijk eene sterke bezetting van Sepoys in zou den hebben gelegd. De Standard verneemt uit Shan ghai dat de onderkoning Tso bij de keizerlijke regeering eene be langrijke memorie heeft ingediend, in welke hij sterk adviseert tot het aanleggen van spoorwegen in China. Haarlem, 6 October 1885. De slagers alhier hebben einde lijk den prijs van het ruudvleesch met 10 cent per kilogr. verminderd, zoudat eerste kwaliteit hier thans geleverd wordt voor 80 cents het kilo. De belangstelling in het Muse um van Kunstnijverheid op het Paviljoen, dat zeker een der grootste aantrekkelijkheden onzer stad mag worden genoemd, neemt steeds toe. Zoo werd in den laatsten tijd de inhoud weder verrijkt door een ge- scheuk van mevr. de gravin van Limburg Stirum alhier, welk ge blikte zij voor zich heen. Eindelijk zeide zij met moeite: Waarom gelooft gij dit, Eudotja? Ik geloof het niet alleen, ik weet het! verzekerde de ge vraagde verdrietig, ik weet het van Dimitri! Hadt gij bericht van hem ge kregen Ja; maar barischni, gij moogt mij niet verraden. Dan zal ik u ai- les vertellen. Het moet mij van de ziel, voor ik sterf en ik ben oud. Zoo luister dan: Dimitri was in de nabijheid van den barin, toen deze gearresteerd werd. Alexis Iwanoï witsch had het dreigende gevaar ingezien en beval Dimitri nog bij tijds te vluchten, opdat hij tenminste over de grenzen zou komen, waar hij in het buitenland een gewich tige opdracht moest volbrengen. Di- mitri's krachten waren echter daar toe niet meer toereikendnauwelijks had hij de grenzen overschreden, of schenk bestaat in 12 stukken Chi- neesche en Russische zijde; terwijl van jhr. mr. A. L. E. de Stuers, voormalig Ned. gezant bij het Spaau- sclie Hof, thans Ned. gezant te Parijs, een aantal fraaie afslagen van Spaau- sche tegels werden ontvangen. De overbrenging vau het Museum in de groote zalen van het Pavil joen zal weldra beginnen. De Com missie hoopt daarmede gereed te zijn tijdens de aanst. algem. ver gadering der Mpij. tot bev. v. Nij verheid in Juli 1886. Gedurende de maand September is bet Museum door 721 personen bezocht waarvan 109 tegen betaling. Betreffende het omslaan der giek, van de Haarlemsche roeiclub alhier, waarvan wij gisteren mel ding maakten, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat bij dit on geval volstrekt voor de betrokken personen geen gevaar beeft bestaan, daar allen zwemmen konden, zooals door het reglement wordt voorge schreven. De drie personen wisten zich zeiven te redden, goten de in middels naar wal getrokken giek leeg en roeiden met deze weder in flinke vaart weg, om daardoor de gevolgen van het frissche bad te verdrijven. Vau het met moeite redden van twee hunner is geen sprake geweest, daar niemand getuige vati het on geval was. De boot is omgeslagen vermoedelijk door het losgaan van een «sliding» (zitbankje). In den match (wedstrijd), Zon dag jl. tusschen de Amsterdamsche Cricketclub «Sport» en de Haar lemsche «Rood en Wit» gehouden, overwon laatstgenoemden club de eerste met een meerderheid van 55 punten in twee «inuings». hij werd plotseling ziek, in een wild vreemd plaatsje, waar hij toen naar eeu ziekenhuis gebracht werd. Daar schreef hij in doodsangst de opdracht van zijnen heer in eenen brief, ver zekerd, dat die in het buitenland zijn weg wel vinden zou, zoodra bij van uit de naaste groote stad ver zonden werd. Een zijner lotgeuoo- ten, die het ziekenhuis genezen ver liet, nam het schrijven met zich. Dimitri dacht te zullen sterven, hij stierf echter niet. Zoo spoedig hij wat hersteld was, pijnigde de angst om den barin hem meer dan al het andere. Voor hij dus verder in het buitenland reisde, wilde hij nog eens naar zijnen heer navorschen, diens lot vernemen. Zoo sloop hij over de grenzen terug, werd betrapt, naar Moskou vervoerd en daar bij de soldaten iDgelijfd. Onze goede barin kon hem niet redden, hij was toen zelf veroordeeld en reeds vele hon derden mijlen op weg naar Siberië. Naar men verneemt zal het groote zendingfeest het volgende jaar gehouden worden te Velzen op het landgoed «Beeckstein» daar toe door de familie Boreel van Hogelanden weder afgestaan. De heer M. Content, danson- derwijzer te Zaandam, beeft blijkens bet A. H., een quadrille samenge steld, die hij «l'Internatioiiale» noemt, en waarin hij zoowel den stijven menuetvorm als de tallooze buigin gen der lanciers heeft vermeden, terwijl de figuren, gedanst op de wijze van verschillende volksliede ren, door sierlijkheid en bevallig heid moeten uitmunten. De aanvan kelijke uitvoering onder de leiding van den maker, heeft ten zeerste vol daan. Moeilijker dan een andere quadrille moet deze niet te leeren zijn. Eenige Duitschers hebben bij de directie van het Zeebad Scheve- ningen ernstige klachten ingediend omtrent de gebrekkige wijze van handelen, die door het badpersoneel te Scheveningen zou zijn gevolgd bij de redding van den heer Peltzer op den 13en Sept. jl. Naar aanlei ding van die klachten zijn in de laatste dagen door de badknechts proeven met de reddingsboot en in het zwemmen afgelegd, waarbij ook de Duitscbe gezant en de Burge meester tegenwoordig waren. Naar de D. C. verneemt, zul len aaustaanden Donderdag een 140- tal werklieden, welke allen in den afgeloopen zomer hebben gewerkt aan de verandering en verbouwing van het buitenverblijf «Rozenhof» te Dordrecht, van vrouwe douairière F. J. Van den Santheuvel, geb. Jantzon van Erffrenten, voor reke ning van deze en onder geleide hunner patroons een uitstapje ma ken naar Antwerpen, ten einde al- En door wien weet gij dit al les? vorschte Clarita ademloos. De oude zag haar met groote oogen plechtig aan, terwijl zij met nadruk antwoordde: Dooreenen jurodiwyh Wie is dat? Een heilige!Bij zijne omzwer vingen door het geheele heilige Rus land heeft hij Dimitri in het ver wijderde garnizoen gezien en hem beloofd, mij zijne mededeeling ovei te brengen mij alleen. De heiligt spreekt niet met iedereen en mer mag zulk eenen jurodiwyh niets vragen. Mijdie hij sedert lang kende, daar hij de zoon van dei starost (dorpsoverste) uit mijn ge boorteplaats is, mij achtte hij ziji gesprek waardigmij bracht hi daarom ook zoo nauwkeurig moge lijk Dimitri's woorden over en Nim slechts vele groeten. Zij, en het ge heele dorp met haar, vernam toe: eerst, dat zij eene soldatka gewor

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1