Jaaryrauji. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. AD VERTEN TI 15 N: UiiKMW OVKIt/JCH I FEU ILL ETON. VERGETEN. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.omvwoute Générale de i ublicite Etranyère G. L. DA UB li <Sr (!o., JOH. F. JOH EB. Burr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dageiijks van J0 lot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben o ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden roet I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 een Is ..er' „ersoon 'Yh.sntlii™ ►den dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijeu toegang, uoiiaier.rs reet gezelschap, leden roet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor keiknlijke oudheid kunst en ge-ehiedenig v ral aa Nederland en moer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zalcrüag, Zon- eu Feestdagen, van 10—5 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopomie loegH.igiknr.rtri. voo/'eèn'gelieoliaaf 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—:? nur tegen betaling van 25 cents .,,<r v.r-soon alleen on kosteloos van J2—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling vau 25 cents per persoon. Kinderen benedeu de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 jaren niet dan ouder bolu.orliik geleide museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Ïl—H uur. Ter/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdap van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof Geon'eai en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag Aan onze lezers bui- ien de stad wordt medegedeeld, lat in den loop dezer week oer post-kwitantie over de ibonnemeoitsgélden van 't 3e 'iwartaal 1885 zal wordenbe- ichikt. De verkiezing-en voor JeFransche lamer zijn (lezer dagen begonnen; ;otnogtoe is het resultaat in 89 de bekend. Gekozen zijn ;ot dusver 135 republikeinen en 174 er moeten 226 her stemmingen plaats hebben. Alleen le volledige opgave van het depar der Seine ontbreekt nog. De Times meldt, dat haar cor respondent te Philippopel een on derhoud met den Bulgaarschen minister-president heeft gehad. Deze heeft hem verzekerd, dat de natie behoefte heeft aan bekrach tiging der vereeuiging met Oost- maar niet aan politieke onafhankelijkheid. De Bulgareu wenschen met de Porte op een vriendschappelijken voet te staan en daarom ijveren zij tegen de Mace donische beweging. Een telegram van den Stan dard-correspondent te BerlijD deelt mede, dat de mogendheden zijn overeengekomen, om de Porte in over weging te geven de vereeniging van Bulgarije eu (Xst-Roemelië, onder de suzereiuiteit van den Sultan te erkennen. Van al de volken, die onder Turksche heerschappij waren, heb ben de Bulgaren het zwaarst daar van den druk gevoeld. Terwijl de Albaneezen, Grieken, Serviërs, Roe- XIX. Het oude familieslot. 43) De nacht was ingevallen diepe rust breidde zich uit over de aarde en hare vermoeide bewoners. In het oude heerenhuis van Oruatoffsko waren allen reeds in diepe rust. Slechts eene waakte. Alleen in hare kamer zat Clarita nog op, de nacht zou toch nog lang genoeg zijn, zij kon immers toch niet slapen; want alles wat zij gisteren ea heden ver nomen had, liet hare gedachten niet tot rust komen. Daarbij was haar hart zoo zwaar en vol, dat zij tus- schenbeide moest opstaan, om weer eens vrij en geregeld adem te kun- menen, Walachen ^aak gewapen derhand protesteerden tegen de af persingen en knevelarijen der Turk sche ambtenaren, verdroegen de Bulgareu al de mishandelingen van groote en kleine Turksche uitzuigers zoo kalm, dat hun geduld onder de Turken spreekwoordelijk geworden was. Dat deze gezindheid veranderd is, heeft Bulgarije voornamelijk aan Rusland te danken. De zouen uit Bulgaarsche gezinnen werden, op aanraden der Russische gezanten te Constantinopel, kosteloos in Russi sche scholen onderwezen en vorm den, in hun land teruggekeerd, kleine centrums van verzet en vrij heidszucht. Het eerste gevolg daar van was in 1867 een opstand in den Balkan; aan het hoofd der opstan- deliugen stonden Hitovo, Totou eu Giorgiè Karaveloff. De opstand werd gedempt. Mi- dhat, destijds pacha te Roestschoek, handelde zoo snel eu zoo bloedig, dat de beweging zich niet uitbreidde. Hitovo werd gedood; Totou out- suapte aan de vervolging der Zap- ties door in de ontoegankelijke pas sen van den Tchiprovatz-Balkan te ontvluchten, waar hij verdween; Giorgiè Karaveloff slaagde er in, naar Servië te ontkomen, van waar hij eene ijverige propagauda ouder zijne landgenooten begon. Hij ver spreidde brochures; zijn naam werd weldra zeer populair. Iu 1875 eu 1876 was hij onder de oprichters van de Bulgaarsche Comités in Roe menië en Servië. Bij het begin van den Turksch- Russischen oorlog, toen de Bul gaarsche patriotten naar Bucharest waren gekomen, bevond Giorgiè zich er ook; hij stierf echter op den dag dat Sistowa in handen der Russen viel, en onder de groote nen halen. Zij wist zelve nauwe lijks, hoe zij al dat leed eu die ge moedsbeweging in de laatste dagen had doorstaan, zonder haar geheim te verraden. Wat had men haar, zijne vrouw, niet alles van Alexis verteld! En zij had daarbij gezeten en toegeluisterd, alsof er over een vreemde sprake was, wiens trooste loos lot elk medelijdend hart aan grijpen moest. Maar het geweld, dat zij zich had aangedaan, vond een uitweg in het oogenblik, toen zij zich met hare smart alleen be vond; nu was zij niets meer dan een verlaten, hulpelooze vrouw de troostelooze gade van een ban neling. Alexis leefde, hij kwijnde weg in de mijnen van Siberië. De oude Eudotja had de waarheid ge sproken; daarvan gevoelde Clarita zich overtuigd, bijna elk woord der oude gaf haar een ruimeren blik in het verleden. Hoe waar en betee- kenisvol vooral was haar uitroep gebeurtenissen werd zijn dood weinig opgemerkt, terwijl op hetzelfde oogenblik een ander Karaveloff van zich deed spreken, zijn broeder Petko, president vau den Bulgaar schen ministerraad. Petko Karaveloff woonde in Rus land en onderwees er Bulgaarsch aan zijue landgenooten in Bessa- rabië. Hij was met de Russische legers iu Bulgarije gekomen, was getuige van den dood zijns broeders, en bleef bij den staf. Zoo dikwijls als de Russen eene Bulgaarsche stad namen, plaatste prins Tcher- kasky, door den Czaar tot goever- ueur-generaal van Bulgarije be noemd, er een Russisch goeverueur eu een Bulgaarsch ondergoeverueur in; Petko Karaveloff werd op die wijze te Widdin geplaatst. Als afgevaardigde voor de Nati onale Vergadering te Tirnova ge kozen, deed Petko Karaveloff zich opmerken door zijn redenaarstalent eu zijue ultra-liberale deukbeelden. Hij werd vfce-president; de boeren waren grootsch op hem. ofschoon hij zijn uiterlijk niet vóór heeft; hij is klein, mager, leelijk, en heeft haar en baard als Clovis Ilugues. Hij spreekt zeer gebrekkig Fransch, j maar is zeer werkzaam. Vorst Alex ander doet wel, door met hem reke ning te houden, want zoowel door de diensten, welke hij en zijn broe der bewezen hebben, als door zijne populariteit iu Bulgarije, Roemelië en Macedonië, is hij een gewichtig persoon; terwijl zijne betrekkingen tot de pauslavistische comités in Rusland hem eene macht geven, die hij ten voor- en ten nadeele van den jongen vorst gebruiken kan. De gezanten der mogendheden te Constantinopel hebben Maan dag hunne bijeenkomst verdaagd, niet geweest: Een kind gelooft spoedig, en Teodoor is een kind! Men had den knaap bepaald be drogen eu getracht hem zoo spoedig mogelijk de treurige gebeurteuis te doen vergeten. Maar verried juist dit streven niet iets, dat verborgen blijven moest? Vreesde men den verbanneue, zoodat men bet veiliger vond hem bij de dooden te reke nen, inplaats van bet onderzoek naar den schuldige vrij te laten doorzet ten? Waarom beschermde men de zen eu liet eeneu onschuldige boe len? Wie eindelijk kon den moord gepleegd hebben? Een scherpe flikkering wierp in de zen gedachtengang Eudotja's tweede onverbiddelijke aanwijzing, welker beteekenis niet geheimzinnig genoeg was, om doch Clarita deinsde terug voor de noodzakelijke voltooiing van den zin. Was bet mogelijk? Was bet denkbaar? Neen, neen, die kleine teere, met juweelen versierde zonder den datum vast te stellen van de eerstvolgende zitting, welke plaats zal hebben na ontvangst der noodige instructiën. Volgens telegrafische berichten uit Atltene, ligt er een Grieksche vloot gereed ter uitzending naar Creta, alwaar van dag tot dag re volutie wordt verwacht. Haarlem, 7 October '1885. Het. Koloniaal Museum op het Paviljoen alhier is gedurende de maand September bezocht door 208 personen, waarvan 123 tegen be taling. In de week van 26 Sept.3 Oct. zijn op het Museum teu geschenke outvangen van dr. J. E. de Vrij, eerelid te 's-Hage, 3 monsters ki na-bereidingen als: 1, Chincona fe- brifuga (Quinetum) in Britsch sikkim bereid uit den aldaar geoogsten bast van Chincona Succirubra door den heer Wood. Nadat in October 1872 aan den toenmaligen secretaris van staat voor Indië, hertog van Argyll, deze bereiding was aanbevolen, zijn tot 1 April 1884 meer dan 60,000 Eng. ponden van dit koortswereud middel aldaar bereid. 2, Quinetum, zijnde de gezamelijke alcaloïden uit b. succirubra in 1876 te Batavia be reid door den toenmaligen militair apotheker F. Eydmann. 3. Ruwe alcaloïden uit afval van kinabast te Baüdong in 1874 bereid door den toenmaligen scheikundige voor de kina-culkuur, den heer Bernelot Moens. In dezelfde week ontving het Museum van de Deli-spoorwegmaat- schappij een monster hout genoemd Dammar-laut, eene houtsoort die zeer hand, die zoo menigmaal bij een quatre-mains dicht naast de hare be vallig over de toetsen was gegle den, die had nimmer de kracht ge had, een dolk te voeren en met een zekeren stoot een einde te maken aan een bloeiend leven. En toch, wisten in haar eigen ver geboorte land de Spaansche vrouwen niet zeer goed een stilet te hanteeren, als zij haatten? De haat voert zelfs tot het ongeloofelijke. En Wera Ser- gewna zij had Wladimir Orna- toff gehaat. Zij, Clarita, wist dit zeer goed uit sommige gezegden van haren man, die meer dan eens verteld had, hoe onaangenaam zijns vaders tweede vrouw voor hem was, hoe zij en Wladimir zeer vijandig tegenover elkander stonden. En juist die Wladimir was door den dood zijns vaders het hoofd van de familie, barin op Ornotoffsko ge worden, voor wien zelfs Wera Ser- gewna zich buigen moest. Buigen! talrijk op Sumatra voortkomt en zeer geschikt is ter exploitatie. Aan verschillende belanghebben den, ook in Indië, zijn inlichtingen gegeven omtrent de cultuur en be reiding van Manilla-hennep en de waarde van kapok en ricinus-olie voor den handel. Iu de jongste vergadering der Commissie van het Museum is de aandacht gevestigd op de groote waarde die de Rijkslandbouwschool te Wageningeu voor de koloniën zou kunnen verkrijgen, wanneer meerdere krachten werden aange wend om jongelieden voor den ko lonialen landbouw op te leiden. Bij de aanstelling van een nieuwen di recteur dier school acht men het hoogst wenschelijk, dat deze opmer king ook door de Regeering ter harte worde genomen. Gisterenavond ten elf ure is aan de spoorweglijn nabij de brug over de Brouwersvaart alhier, ge vonden het verminkte lijk van een onbekend man, die vermoedelijk door den laatöten treinkomende van Rotterdam, is overreden. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Uit ingenomenheid met het plan Buma-vau Diggelen ter droogma king der Zuiderzee, hebben de In gelanden van den polder Broeken en Maten te Kampen op hunne be grooting van 1886 eene post uitge trokken, ten einde daaruit eventueel te gemoet te komen aan de kosten van een avant-project. Het bestuurder 's-Gravenhaag- sche afdeeling van Volksonderwijs heeft bij den gemeenteraad aldaar een adres ingediend, ter ondersteu ning van een verzoek van den heer F. Domela Nieuwenhuis, om aan de kinderen van de openbare scholen neen, dat kon die trotsche eer- en heerschzuchtige vrouw niet, neen, liever, veel liever O, Hemelsteunde Clarita zacht, in zulke gedachten verzon ken, tot welken argwaan geraak ik? die vrouw voor de schuldige te houden De schuldige, ja zij is het, fluis terde de gejaagde gedachten; mis schien bedreef zij de daad zelve niet, zij was er toch de werkelijke oor/aak van. Wat zij wenschlekan een ander uitgevoerd hebben eu dien andere dien beschermt zij door haren invloed. Daarom al dat duis tere Daarom ook haar afkeer tegen Alexis, haar tegenzin, om zijn naam te hooren De verdenking, die in Clarita's gemoed geslopen was, rijpte snel; de opgewonden vrouw trok snelle besluiten en spoedig scheen het haar ontwijfelbaar toe, dat Wera Ser- gewna, de hand in het spel gehad

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1