MUI MOTS EN MERTMIIIIUD. VERGETEN. mmmi Vrijdag 9 October 1885. ABONNEMENTSPKIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Feestdagen. A D VEETENTIËN: AI.GKMKKN Mliit/JCIIT. FEUILLETON. f) Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk Afzonderlijke Nominee 40 Cents, maand 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompax/nie Générale de i ublicite Elranyhre G. L. DA USE S' Co., JOH. F. JONES. Sncr., fa.rijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. i»u 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Manisch ertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het l'avilj- t pij ter bevordering Ingang Dreefzijde Je deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts pc Nijverheid hehhou op persoon. Donateurs «n iden dor Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegaug. donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust Vu geschiedenis, vooral an Nederland en meer hijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopemic toegangskaart Nederland -v- - - - 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot,14 Octobe alle werkdagen van 10—4 uur, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10A sur tegen betaling van 25 rents per pc geheel jaar alleeivop dndagen kosteloos vau j24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents j.er persouu. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel uiet toegelaten; kindereu van 8 tot 14 jaren niet <lau ouder behoorlijk geleide?^ ''miers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestaagen van 11 uur. Teylers bibliotheek. "miers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en l'eestaag. Voensdag en Zaterdag van 2—4 nr.r. Oryel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 2 Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1- Toegang (deur Oudegroeoraarkt) vrij. Stadsbibliotheek Prinsenhof, Goopen€>y^ Aan de JDébats wordt uit Londen 'eschreven «Men beschouwt hier uog steeds en toestand in het Oosten als zeer rnstig*. De rede van Tisza, zoowel Is die van koning* Milan, wordt als eer verontrustend beschouwd. Tisza eeft toch zeer uitdrukkelijk de re- ïrve gemaakt: «als de pogingen er kabinetten schipbreak lijden en e levensbelangen der Oostenrijksch- [ongaarsche monarchie bedreigd rord.en behoudt Oostenrijk zich ijne vrijheid van handelen voor.» ►it, vergeleken met de rede van oning Milan, wijst op eene onder- nge goedkeuring en afspraak. Van een anderen kant is het zeer pmerkeliik, dat de Czaar de Bul- aarsche gedelegeerden zoo vrien- elijk ontvangen heeft, tegen alle er wachting. Wat er juist verhan- eld is, weet men niet, maar de heeren raren zeer tevreden. Van een af- ïtten van Alexander heeft de Czaar, aar het schijnt, voorgoed afgezien, ►ok dit alles, samengenomen met e woorden van Tisza en Milan, erdient opgemerkt te worden.» Lord Salisbury heeft bij ge- igenheid eener conservatieve bij enkomst te Newport de crisis in Bulgarije aangeroerd. Hij beweerde, at het tractaat van Berlijn door e jongste gebeurtenissen niet was erijdeld; deze hadden niet het rroot-Bulgarije van het verdrag van an Stefano in het leven geroepen, [et bijzondere nationale karakter eeft zich daar gaandeweg ontwik- eld en de bepalingen van het Ber- jner tractaat betreffende Bulgarije a Oost-Roemelië hebben hunne eilzame werking niet gemist. XIX. Het oude familieslot. Schreiend en klagend liepen de ienstboden door elkander, met Ta- ana Petrowna aan het hoofd; al- in drongen naar de onderste ver- ieping om naar buiten te komen, iaar de intendant met de knechts n koetsiers niet spoedig genoeg aar de naast den ouden vleugel plegen stallen konden komen, om de bstbare paarden te redden. I Bij al die rumoerige verwarring istigde Clarita haar gansche op- erkzaamheid op Teodoor, met wien j gelukkig halverwege de bene- mverdieping aangeland was, toen Wat Ierland betreftt verklaar de Lord Salisbury de onschendbaar heid des Rijks van het allerhoogste gewicht: de conservatieven zullen hunne goedkeuring niet kunnen hechten aan voorstellen, waardoor de positie van Engeland tegenover de andere natiën in gevaar zou worden gebracht. De Momingpost verneemt, dat de ontbinding van het Parlement den 17n November zal plaats hebben. In de staatkundige kringen te Berlijn wordt de toestand in de staten van den Balkan als tamelijk vredelievend beschouwd. Alle aangeklaagden in het socialisten-proces te Chemnitz zijn vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. De voor de monarchalen in Frank rijk zoo gunstige uitslag der ver kiezingen wekken in het buitenland over het algemeen groot opzien. Eene ernstige bedreiging van den republikeinschen staatsvorm wordt er niet van verwacht, maar wel verwacht men dat de republiek ten gevolge dier verkiezingen har e aan dacht zal afwenden vau de buiten- landsche staatkunde om die meer gericht te houden op de binnen- landeche politiek. De overwinning der monarchalen vindt thans zelfs in conservatieve kringen geen onver deelde sympathie. De ministerieel gezinde bladen zijn voortdurend zeer terughoudend in hun oordeel. Bevestigd wordt het, dat de Czaar den Bulgaren het zenden van Rus sische officieren geweigerd heeft en dat het doel der Porte met het af zenden vau eene sterke troepen macht strekt om den vorst van Bul garije, die van den Sultan reeds de de knaap plotseling met een blik op het brandende zijgebouw gillend uitriep Eudotja! Eudotja! Men heeft Eudotja vergeten! Jegor! Kyrill! Os sip! (Jozef) Stoi! (halt) Stoi! Naar boven naar de matuschkaredt haar! breng haar beneden! De schrik verlamde Clarita's leden bijna. Niemand had om de oude ge dacht, om wier kamer reeds overal de vlammen lekten, die het oude hout met gretigheid verteerden. De toegeroepen bedienden maak- len van de algemeene verwarring gebruik, zij wilden de opdracht van den jongen barin niet hooren of hoorden die werkelijk niet; want hun ontbrak de moed die te vol brengen in het aangezicht des doods, maar de knaap liet zich daardoor niet van zijn plan afbrengen. Voor Clarita zijn voornemen nog begreep, liep hij zelf op het brandende ge bouw toe. Zijn voorbeeld werkte; erkenning als stadhouder van Oost- Roemelie verkregen heeft, tot han delbaarheid te brengen. De gezanten die te Constan- tiuopel eene conferentie houden, on derwerpen elk aan hunne regeering eene verklaring, waarin de gioote mogendheden gemeenschappelijk de revolutie in Bulgarije veroordeelen als eene schending van hetBerlijn- scbe vrede-tractaat en het als een plicht van Europa beschouwen een- pariglijk elke herhaling van zulk eene schending van het tractaat te keer te gaan. Verder erkent de ont worpen verklaring dat de Porte in baar recht is, als zij tracht den vroegereu toestand te herstellen. Het ontwerp is voorioopig aan de regee- ringeu ter aanneming toegezonden. Het doel er van is de audere Staten van den Balkan terug te houden van eene vordering tot compensatie, naar aanleiding van het tot stand komen van een Groot Bulgarije, en voorts om den vorst van Bulgarije te dwingen Turkije's voorwaarde aan te nemen, volgens welke Bul garije en Oost-Roemelië slechts door eene persoonlijke unie van den vorst met elkaar verbonden zullen blijven. Eene telegram van Marcopoli Bey, den 29en Sept. uit Asman aan kolonel Chermside gezonden, beves tigt de overwinning van de Abys- siniërs op de Hadendowahs, onder aanvoering van Osman Digna, waar van 3000 man op bet slagveld ble ven. Plet lijk van Osman Digna is onder de gesneuvelden herkend. Ook de Abyssiniërs leden zware ver liezen. Een dépêche uit Hanoi deelt mede, dat generaal Brière de l'Isle de terugreis naar Frankrijk heeft Ossip, een krachtige knaap, zag nau welijks den jongen barin op dien gevaarlijken weg, of hij haalde hem in, ijlde hem voorbij onder den uit roep dat hij de matuschka redden zou, Teodoor bleef hem echter met jeugdige onstuimigheid dicht op de hielen, tot hij zich opnieuw door Clarita aangegrepen voelde; zij had zijn hooghartig streven niet kunnen tegenhouden, dus was zij hem ge volgd, maar bereikte hem eerst in bet brandende gebouw op de trap naar Eudotja's kamer. Juist kwam Ossip de trap af, in zijn sterke ar men de bewustelooze oude dragend, die hij bijna gestikt door den rook in de onmiddellijke nabijheid der trap op deu grond had gevonden. De man verdween voorbij Clarita en Teodoor tusschen de rookwolken, die de geheele eerste verdieping vul den. Zij beiden, band in hand, poog den hem te volgen naar de verbin dingstrap, maar met elke seconde aanvaard. Generaal Jamais heeft het bevel der troepen overgenomen en zich met zijne divisie op marsch be geven naar den bovenloop der Roode Rivier. De vijandelijkheden zullen binnenkort worden hervat. Haarlem, 8 October 1885. Tot tweede onderwijzeres aan de O. L. S. der 3e kl. voor meisjes, genaamd Burghtschool, te Amster dam is benoemd mej. M. B. A. San ders, onderwijzeres alhier en tot eersten onderwijzer aan de O. L. S. der 3e kl. voor jongens, genaamd Kroonenschool, mede aldaar, de heer Th. Ram, onderwijzer alhier. H. van Veen en C. W. Scliöu- huth alhier, hebben aan het ge meentebestuur vergunning gevraagd tot den verkoop vau sterken drank in het klein in den door hen ge- exploiteerden schouwburg, Jansweg No. 47 alhier. De uitslag van het tweede ge deelte van het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofd der kostelooze school lett. C. alhier, is, dat thans tot het afleggen van proe ven van praktische bekwaamheid zijn uitgenoodigd de heeren: J. M. Prins, C. de Vries, J. J. Francken en A. Laban. Het lijk, aan de spoorweglijn gevonden, is herkend voor dat van Petrus Stephanus Huijbens, oud 21 jaren, bloemistknecht, woonachtig aan de Houtvaart onder Overveen. Hij had tot 10 ure bij zijn patroon aan den Zijlweg gewerkt, was om spoediger tehuis te zijn langs den spoorweg gegaan en had ver moedelijk door den hevigen wind en regen den spoortrein niet hooren aankomen. werden rook en walm dichter Wladimirs sterfkamer stond in volle vlamdaar moest het uitgangspunt van den brand geweest zijn. De hooge boekenkasten waren reeds tot asch, en de van buiten, door de gebroken vensters binnendringende wind joeg de gloeiende vonken tot aan het in brand staande plafond en in de gang tusschen den rook door, dien Clarita met haren be schermeling trachtten te ontkomen; maar boven hunne hoofden dreigde het ongeluk. Dreunend brak van de verbrande zoldering een verkoolde, gloeiende balk; voukenspattend stortte hij naar beneden, en ging met zulk eeu hevigheid langs den schouder van Teodoor, dat deze op den grond viel, terwijl het brandende hout in gloeien de splinters tusschen hem en zijne geleidster heen sloeg. Met geweld was deze van hem gescheiden, maar, op haar eigen leven niet lettende, Bij de Erven Loosjes alhier is eene brochure verschenen, getiteld «Open brief aan hen, die belang stellen in liet verschaffen van werk aan vruchteloos "werkzoekenden. Aansporing om overal blijvende commissiën te organiseeren. Aard en werkkring dier commissiën». De schrijver is de heer W. Hoogvliet, notaris alhier. De schrijver weusebt het oprich ten eener Vereeniging, met het doel, werk te verschaffen aan hen, die in de gemeente woonachtig zijn, van wie het kennelijk gebleken is, dat zij vruchteloos werk zoeken en om dat werk door matige geldelijke uitkeering te beloonen. Dat doel moet men bereiken door het vesti gen en in stand houden van een fonds, waarvan de rente ten bebou- ve der Vereeniging zal worden aan gewend. Het door de Vereeniging te verschaffen werk wordt, liefst in overleg met het gemeentebestuur, naar omstandigheden vastgesteld en geregeld. De ingezetenen, speciaal de contribuanten, worden telken jare bij circulaire uitgenoodigd, de Ver eeniging behulpzaam te zijn, door de werken op te geven, die zij wen- sclielijk achten. Hieruit kan eene keuze worden gedaan. Voor het on waarschijnlijke geval, dat geen werk van algemeen nut kon worden ge vonden, wordt den aanvragers het vervaardigen van eene of andere bezigheid opgedragen. In geen ge val worden gelden uitgereikt zon der dat daarvoor werk is vei richt. De Vereeniging moet zoo min mo gelijk werk verschaffen voordat het haar duidelijk is gebleken, dat de aanvrager dit niet op andere wijze bekomen kan. Indien de reeds in het werk gestelde elders arbeid be komen kan, houdt de werkverschaf fing op. hernam zij weer hare plaats; zij zou in den damp en den walm nau welijks meer de neergezonken ge stalte van het kind gezien hebben, als niet de sissende vlam van het doorbrandende stuk hout haar ver licht had. Haar eerste zorg was deu knaap daaraan te onttrekken, de volgende was hem op te richten en met hare eigen kleeren de hem omringende vlammen uittedooven en, maar wat nu Hare hulpkreten verstikten; zij had de kracht niet den half bewuste- loozen knaap te dragen. Hem met hare bevende handen onder de ar men nemend, kwamen zij slechts langzaam voorwaarts, krampachtig trachtten zij zich nog moedig te houden. En zij hoopten niet te ver geefs. Ossip, die de oude Eudotja gelukkig naar beueden gebracht had, vertoonde zich op de reeds brandende treden van de verbindingstrap. Hij jkwam terug om naar den jongen

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1