«Bij eenig nadenken,» zegt de schrijver aan het slot nijner bro chure, «zal men mij moeten toe stemmen, dat het voor iedere ge meente een onwaardeerbaar geluk zou zijn, indien zij eene vaste com missie had, die den vruchteloos •werkzoekenden werk kon verschaf fen. Welnu, moge ieder, die deze bladen iu handen krijg-t, het zijne doeu om zoodanige commissie in zijne woonplaats tot stand te bren gen. Slechts enkelen zullen zich geroepen voelen, deel uit te maken van de commissie zelve, maar door giften, coutributiën, door aanmoe diging als anderzins kan veel tot het verwezenlijken van het denkbeeld worden gedaan. Moge niemand zich onttrekken aan het waarlijk goede doel. Heeft zich eenmaal eene com missie gevormd (waartoe ik hoop, dat jeugdige krachten in iedere ge meente spoedig het initiatief zullen nemeni), moge alsdan het door haar op te richten fonds door giften, contributiën en vooral ook door erf stellingen en legaten mildelijk wor den gesteund. Het lijdt geen twijfel, of daarmede zal een werk worden verricht, zoo nuttig en goed als zich slechts denken laat. Alzoo daarmede niet gedraald 1 Wie toch zal wezenlijk genot kunnen smaken met het bewustzijn, dat in de plaats zijner inwoning lieden gevonden worden (zij het ook slechts weinige,) die aan alles gebrek lijden, niet ten gevolge van luiheid of losbandig heid, niet ten gevolge van eigene schuld, maar omdat zij niet vinden kunnen wat ze zoeken, dat is werk!» Naar men uit 's-Hage ver neemt is in de audiëntie, door Z. M. den Koning onlangs aan den bur gemeester van Amsterdam verleend, onder meer ter sprake gebracht de reorganisatie der politie te Amster dam. Naar het Dagblad verneemt, heeft de jury van beoordeeling voor het aan den heer F. L. Stracké te Haarlem ter uitvoering opgedragen standbeeld van Hugo de Groot, een gunstig rapport aan het Hoofdco mité uitgebracht. Het door genoem den beeldhouwer in gips voltooide beeld is door haar goedgekeurd en, behoudens bekrachtiging van het Hoofdcomité, dat tot dat einde eerst daags te Haarlem zal vergaderen, zal het beeld aan de gieterij kunnen worden overgegeven, ten einde in brons te worden gegoten. Men hoopt het beeld in Augus tus 1886, op den sterfdag van het Delftsch orakel, op de Groote Markt te Belft te kunnen onthullen. Met de taak van jury, die eerst de op de prijsvraag ingezonden ze ventien modellen en daarna de uit voering van het beeld naar het bekroonde ontwerp had te beoordee- len, hadden zich op uitnoodiging van het Hoofdcomité belast dehee- ren J. D. Koelman, directeur van de Academie van Beeldende Kun sten te 's-Hage, F. Leenhoff, beeld houwer en graveur te Parijs, Bart van Hove, beeldhouwer te Amster dam, Ph. Sadée, kunstschilder te 's-Hage, en C. Muysken, voorzitter der Maatschappij t/b. der Bouwkunst te Amsterdam. In verband met de meermalen herhaalde verzekering van de direc tie der Hollandsche gasfabriek te Amsterdam, firma De Bruyn Zn., dat zij, in strijd met de pertinente harin uit te zien juist te rechter tijd om hem nog in zijne armen de trappen op te dragen, naar het nog ongeschonden nieuwe gebouw. Clarita probeerde heu beiden daar heen te volgenintusschen was Os sip juist met den geredde over de treden gesprongen, toen deze knet terend in duizend gloeiende vonken uit elkander spatten, die door den rook heen haar te gemoet vlogen. Verschrikt trad zij terug de ver binding met het hoofdgebouw was afgesneden. Of er nog een andere uitgang naar buiten, aan het einde van de lange gang was, wist zij niet, zij kende in het geheel de plaats niet; de eenig mogelijke red ding scheen haar nog door een ven ster van een der verder liggende kamers; maar hoe die te bereiken? In de naaste kamers woedde overal de vlammen, de gang was vol zwar ten rook. Zij zag geen uitweg meer, als niemand haar te hulp kwam, verklaringen van het dagelijksch bestuur der gemeente Amsterdam, toch nk primo November e. k. aan hare clientèle gas zal leveren, wor den reeds nu vanwege de gemeente opgravingen gedaan voor de aan sluitingen van de hoofdpijpen der fabriek aan het buizennet voor en in de stad. Uit vertrouwbare bron wordt verzekerd, dat het gemeente bestuur geen volkomen vertrouwen stelt in de kaarten en teekeningen dienaangaande, door de directie der Holl. fabriek (firma De Bruijn) op gemaakt.Het onderzoek geschiedt om elke poging, om nh 1 November ook maar één enkel licht in de stad te ontsteken, te voorkomen. Door den verdediger van Jeanne Lorette is Maandag ter griffie van het gerechtshof in Den Haag mede- deeluig gedaan van de indiening van een adres aan Z. M. den Koning, waarbij hij, mr. Haas, namens de veroordeelde, verzoekt dat de ge vangenisstraf van drie jaren, waar toe zij is veroordeeld, moge worden veranderd in eene daaraan geëven- redigde celstraf. Het adres is aan het Kabinet des Konings ingediend en zal door de bemiddeling van het Departement van justitie thans om advies worden gezonden aan het gerechtshof en den procureur-gene raal. De termijn voor het indienen van zulk een rekest was juist dien dag verstreken, en het onmiddellijk gevolg van deze aanvraag zal dus volgens de N. R. Ct., zijn dat Jeanne Lorette, totdat Z. M. op haar ver zoek zal hebben beschikt, voorloo- jig in het huis van arrest te's-Hage zal kunnen verblijven, en niet, ge lijk anders deze week had moeten geschieden, naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch zal worden opge zonden. Door F. Domela Nieuwenhuis, L. J. Frijman, J. P. Tasseron, B. B. F. Liebers en H. F. Baije is een adres aan de Tweede Kamer ge richt, waarin zij zich beklagen over de weigering der kon. bewilliging op de akte van oprichting der naam- looze vennootschap «Het vereeni- gingsgebouw Walhalla». Zij betwisten de juistheid van de overweging der Regeering, dat uit de namen der oprichters, de bena ming der vennootschap en de be paling van artikel 16 der akte zou blijken, dat de vennootschap moest strekken om lokalen beschikbaar te stellen voor vergaderingen en hij- eenkomsten der sociaal-democraten en zoowel daardoor als door het bijeenbrengen van kapitaal den so- ciaai-democratischen bond in zijn streven te steunen. Zij meenen, dat de namen der oprichters niet kunnen gelden als bewijs, dat eene handelsvereeniging waarvan zij deel uitmaken, een politieke strekking heeft. Dat ook uit de benaming der Vereeniging zulk eene strekking niet is af te leiden, daar zij eenvoudig de ex ploitatie van het gebouw «Wal halla» bedoelt, dat door tal van vereenigingen en particulieren van verschillende richting voor de meest verschillende doeleinden wordt ge bruikt. Dat eindelijk art. 16 der statuten eene bloot financieele re geling behelst, in overeenstemming met de voorschriften van 't W. van K. Zij wijzen verder aan, dat art. 1 der statuten het doel volkomen dui delijk voorschrijft. (Het doel der Vennootschap is het verkrijgen van roerende en onroerende goederen in als men haar in de verwarring ver gat. Hare ziel aan God aanbeve lend, stond zij op de plek, waar Wladimir en Alexis hun noodlot hadden ondergaan, in rook en walm omgeven door dreigende vlammen, stond zij alleen en hulpeloos tegen over het ongebreidelde element. Aan het uiterste einde van den vleugel scheen de brand waarlijk minder te woeden, zij kon evenwel door de met rook gevulde gang niets zien. Hare oogen waren verblind, doch neen! Bedroog zij zich niet? Daar dook werkelijk eene hooge mannen- gestalte op zij kon die niet her kennen, hare kracht verliet haar. Maar de gestalte naderde moedig door rook en walm, zij hoorde zich bij den naam roepen, maar ant woorden kon zij bijna niet zij stiet alleen nog een heeschen angst kreet uit. Haar bewustzijn begaf haar, zij voelde, dat er iets verkoe-, lends, iets vochtigs, iets nats om de gemeente 's-Gravenhage, tenein de die te gebruiken of in gebruik te geven tot het houden van weten schappelijke voordrachten en gezel lige bijeenkomsten, voor sociëteit, tot het geven van concerten, tooneel- voorstellingen, bals, partijen enz. alles in den meest uitgebreiden zin van het woord) en dus de grond van weigering alleen berust op ver moedens en derhalve is onrecht vaardig. Overweegt de Regeering verder, dat aan den sociaal-democratischen bond rechtspersoonlijk is geweigerd op gronden ontleend aan het al gemeen belang en dat, waar eene vennootschap zich ten doel stelt dien bond desniettemin te steunen, die vennootschap moet geacht wor den met de openbare orde in strijd te zijn, adr. betoogen, dat de Regeering wel het recht heeft per sonen die beginselen aanhangen, welke volgens haar met de open bare orde strijdig zijn, te beletten zich te vereenigen met het doel om die beginselen in toeppssing te brengen, maar dat die personen elk voor zich in 't genot blijven hun ner burger- en burgerschapsrechten, en dus beperkingen hunner bur gerlijke rechten, gelijk in casu ge schiedt, in strijd is met de gelijk heid voor de wet. Eindelijk betwisten zij, dat de vennootschap handelen zou in strijd met de openbare orde, als zij haar lokaal beschikbaar stelt voor ver gaderingen van den sociaal-democra tischen bond, omdat de weigering van rechtspersoonlijkheid het recht van vereeniging niet opheft, en ook hnnne vergaderingen door de politie niet zijn opgeheven, zoodat het aan bieden eener gelegenheid om te ver gaderen geen onrechtmatige daad is. De Commissie, die te Utrecht zich in den vorigen winter had ge organiseerd om te onderzoeken of vele werklieden zonder werk waren, heeft het voornemen, binnen eenige dagen bijeen te komen, teneinde nu reeds het een en ander met betrek king tot een mogelijken werknood in die gemeente te regelen. Dieven hebben te Amsterdam gisterennacht van het booze weder gebruik gemaakt om eens goed hun slag te slaan. Het perceel no. 9 aan de Prins Hendrikkade bij de Haarlemmer sluis, waarvan het benedengedeelte onbewoond is, is Maandag in veiling geweest en was dus in de vorige week op zekere dagen publiek te bezichtigen. Na een dier kijkdagen werd wel is waar een sleutel van een sous-terrain vermistdoch hier op werd geen acht geslagen. Toch schijnt men zich van dien sleutel bediend te hebben, om binnen te komen. Het schot, dat het benedenhuis scheidt van den ingang der boven woning, was zeer dun en daaruit kon dus gemakkelijk zoodanig een stuk worden uitgebroken, dat de dief met zijn hand de deur van dat bovenhuis van binnen kon openen. Toen moet hij weer buitenom zijn weg hebben gekozen om de boven verdieping te bereiken, waar hij uit een linnenkast een bedrag van 480 aan geld en bankpapier en eenige sieraden ter waarde van 600 a 700 heeft ontvreemd. Een penantkastje, eveneens open gebroken, bevatte niets wat van des bezoekers gading was. haar heen geslagen werd en dat zij door twee sterke armen door rook wolken en vlammen, een brandende trap af naar huiten werd gedragen, voort tusschen de weeklagende en schreeuwende menschen heen, die nu allengs van alle kanten bijge- stroomd waren, zonder veel te kun nen helpen. Aan den ouden vleugel viel niets meer te redden; hij werd prijsge geven om het nieuwe gebouw te behoudenwaaraan de intendant zijn gansche zorg wijdde. Een on beschrijfelijke verwarring heerschte er rondom. Clarita bemerkte daarvan even wel niets. Toen zij tot zichzelve kwam, rustte zij op eene bank on der het groene loofdak der hoornen. De nachtlucht, die om haar voor hoofd zweefderiep hare levens geesten wakker en «Clarita, Cla rita!» fluisterde eene stem vol harts tochtelijke teederheid haar toe. Zij De dief heeft zich weder gewoon door de huisdeur verwijderd, die hij behoorlijk achter zich heeft toegetrokken. De bewoners, die nog een ver dieping hooger sliepen, hebben van het nachtelijk bezoek niets bemerkt. De politie heeft gisterenmorgen een onderzoek in loco ingesteld. Een vreemdeling, die Dins dagavond te Amsterdam iemand vroeg om hem den weg te wijzen, gaf een kwartje tot belooning. Toen hij echter aan zijn bestemming was gekomen, bemerkte hij dat ook zijn beurs verdwenen was. In de diamantslijperij in de Gerard Doustraat te Amsterdam heeft Donderdagmiddag een gas ontploffing plaats gehad. Behalve dat eenige ruiten werden verbrijzeld en dat daardoor de handen van sommige werklieden werden ver wond, heeft men geen ongelukken te betreuren. De directie der Leidsche Tram way heeft opnieuw eene wijziging in haar tarief gebracht. Een geheele rit blijft 10 cent, doch elke sectie wordt op 5 cent bepaald. Tevens wordt weer afgeschaft het bakje, dat zich in sommige rijtuigen be vond, waarin, zonder tusschenkomst van den conducteur, de van den tram gebruik makende personen het daarin verschuldigde bedrag konden werpen. Toen een kassiersbediende Dins dagavond omstreeks kwart voor acht ure onder eene hevige stortbui het Plein in den Haag passeerde, ver schrikte hij door een vurigen hol, die ter grootte van een menschen- hoofd, met bliksemsnelheid uit de lucht ter aarde viel. In aanraking met den grond gekomen, doofde de bol onmiddellijk en spatte uiteen. De stukken waren toen echter nog zoo heet, dat S. ze niet kon opra pen. Hij liet ze dus eerst een weinig bekoelen en nam eenige stukken mede, waarvan hij een, ter grootte van eene hand, aan den amanuensis van het observatorium te Leiden tot onderzoek heeft afgestaan. Een an der stuk, dat aan het Dagblad ter bezichtiging werd gegeven, geleek zeer veel op puimsteen, was kalk achtig, zeer poreus en licht. Op de plek waar de steen was nedergekc- mea, op het beschelpte van het Plein bij den toegang tegenover het De partement van koloniën, kon men gisterenmiddag nog eenig kalkach tig gruis waarnemen. Een paar, welks huwelijk gis teren te 's-Hage in de Groote Kerk was ingezegend, kwam, bij het ver laten van het kerkgebouw, in woor denwisseling met familieleden, die onder de toeschouwers op het Kerkplein stonden. Het gevolg was een twist tusschen bruid en bruide gom, eindigende met een vechtpar tijtje, waaraan al de leden van het trouwgezelschap deelnamen. Uit Vianen wordt aan het U. D. gemeld. Kwade concurrenten voor de vasthoudende slagers hier die het rundvleesch nog steeds op 9 stui vers de 5 ons houden, zijn een paar particulieren, die laatst besloten en thans goed gevolg geven aan het besluit, om eenige koeien zelf te slachten en het vleesch voor 25 cent de 5 ons verkrijgbaar te stel len. Alzoo veertig cents per kilo minder dan de slagers hun klanten berekenen! sloeg de oogen op en staarde ver wonderd in het over haar gebogen gelaat van haren redder. Zag zij een visioen of was het werkelijkheid? Nikolaï Karin's diepe oogen rust ten met eene uitdrukking van on- uitsprekelijken angst en liefde op haar. Verward sloot zij op nieuw hare oogende lange wimpers tee kenden donkere schaduwen op haar wasbleek gelaat, terwijl haar vale lippen smeekten: Teodoor! Waar is Teodoor? Gered, ClaritaGij hebt zijn leven gered; hij is in zekerheid, goed bezorgd in de tuinkamer, waar het vuur niet doordringt. Wenscht gij eveneens daarheen gebracht te worden? voegde hij er bij, daar hij de zichtbare onrust in hare hou ding opmerkte. Zij vond dit goed en probeerde gelijktijdig op te staan. Ik kan wel loopen, besloot zij met zachten aandrang, geef Als een zeker middel om hunne waar spoedig kwijt te raken, gaan de nieuwe slagers met de te slach ten koe langs de huizen en nemen zóó bestellingen op. Een onderwijzer aan de openbare school te Nieuwaal, gem. Gameren, die zijn vader te Vrijhoeven-Kapel, ter gelegenheid van diens veijaring had bezocht en door dezen met rij tuig weer naar de plaats zijner be stemming gebracht werd, is onder weg aan de Zomerdijk onder Be- zooiën in eene sloot jammerlijk ver dronken. Het paard schrikte plotse ling van iets; de jongman sprong uit het rijtuig, doch die sprong was hem noodlottig, daar hij in een die pe sloot terecht kwam. Bij Langbroek is Maandagavond van de laatste stoomtram naar Wijk b. D. eene machine met personen wagen gederailleerd. Hoewel hevig verschrikt, kwamen passagiers en personeel zonder ongelukken vrij. Om echter de rijtuigen weer in 't spoor te krijgen, heeft men tot Dins dagmiddag werk gehad en den dienst zoolang moeten staken. Oor zaak van het ongeluk is gebleken te zijn een jonge koe, die in 't duister een wandeling over de rails maakte, en dit met den dood heeft moeten bekoopen. Een brutale oplichterij had te Amerongen plaats. Een als schipper gekleed man vervoegde zich aan de woning van J. H., waar hij aan de vrouw mededeelde, dat hij met eene schuit met goederen van hare nicht uit Dordrecht aau het veer te Eek en Wiel lag'. Alvorens tot lossing der goederen te kunnen overgaan, vroeg hij de vrouw tien gulden ter leen. Gaarne werd daaraan voldaan, doch tot hiertoe laten schipper en goederen zich wachten. Men meldt aan de N. R. Cl. na der uit Grave met betrekking rot de poging tot ontvoering te Apel doorn Uit inlichtingen bij den rijtuig verhuurder Th. alhier ingewonnen, blijkt het volgeude: De man, die vóór de eerste po ging tot ontvoering der kinderen van den heer Hoek, te Apeldoorn, hier per rijtuig uit 's-Bosch aan kwam, had een rond gezicht, droeg een donkeren ringbaard en was zeer net gekeed. De koetsier, die hem bracht, gaf voor eeu Fries te zijn, droeg boerenkleeding, maar sprak zuiver Hollandsch, terwijl de heer eerst Ylaamsch en ook Hol landsch sprak. Laatstgenoemde no teerde alles wat hij betreffende plaatsnamen en spoorstations nabij den weg 's-BoschArnhem kon te weten komeu. Daar hij binnen eeni ge dagen met eene oudere dame en twee kinderen 's nachts hier moest doorreizen, vroeg hij naar den duur der reis, en stelde er bijzonder belang in te weten, of hij geheel per rij tuig naar Antwerpen zou kunnen worden gebracht. Te voren zou een telegram zenden uit Amsterdam, Haarlem of Antwerpen, en dan na middernacht aan het veer te Grave aankomen. Hij onderzocht ook of in minder dan drie uren een rijtuig uit Grave naar 's-Bosch kon gaan. Op de vraag van den heer Th., hoe dat telegram onderteekend zou wor den, gaf hij, na een oogenblik aar zeling en beraad met den gewaan- den Fries, den naam Jaeger op; en aldus zijn ook telegram en brief geteekend. Na dit aarzelen om zijnen naam te noemen, kreeg de heer Th. ach terdocht en ging denken aan smok kelarij. Als bij vergissing sprak hij mij slechts uwen arm tot steun. Gewillig schikte hij zich naar haren wil; zorgvuldig voerde hij haar langs den weg door het park. Zij was niet gewond, angst en schrik hadden haar slechts voor het oogen blik van hare bezinning beroofd, snel keerde deze nu terug. Zij be greep ten volle, wat zij aan haren begeleider te danken had. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2