VERGETEN. 3e Jaargang. Zaterdag 10 October 1885. No. 694. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TlEN: FEU1L iipilmr mis- i foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks aitgennmen Zen- en aigemeene feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.: (ompmnue Générale de ublicite Etranyére G. L. DATSBE 8r Go., JOU. F. JONGS, Sucr., far ijs, 3 ibis Faubourg Montviartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolonma.1 vertoon van diploma eden tW Nederlandsche T\ tnüden'aT— ^hkiiw ^er stad Haarlem op het Raadhui:. Geopend van J5 April tot 14 October alle werkdagen van 104 nar, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10— 5 uur tegen betalii Zondagen kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jart Teolers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 nnr. Stadsbibliotheek l'rinsenhof. Geopend Woensda" on Zaterdag van 2—4 nor. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. hebben op atonrs «n ral geheel jaar 25 reals per pr»-soon, alleen op niet «hui onder behoorlijk geleide. ALGKHKKN «IKII/HIHT. Er wordt weder iets gemeld om trent de 34 leden van den Mecklen- burgschen adel, die zoo scherp te genover Pruisen zijn opgekomen voor de rechten van den hertog van Cumberland op den Brunswijhschen troon. Graaf Grote is van den offi ciersrang in Pruisischen dienst ver vallen verklaard en door den krijgs raad tot drie maanden vestingstraf veroordeeld. Aan den gewezen Prui sischen ritmeester Treskow en eenig'e gewezen Mecklenburgsche officieren is het recht tot het dragen van offi ciers-uniform ontnumen. Verschei dene Mecklenburgsche hof- en staats beambten, die mede aan de demon stratie hadden deelgenomen, hebben van den groothertog van Mecklen burg-Schwerin eene ernstige beris ping ontvangen. Eenige maanden geleden be treurde de Kölnische Zeitung het, dat Ferry, voor wien zij toen slechts lofspraken over had, gevallen was. Thans heet het: «Brisson», die in plaats van inzicht te toonen, blind en verstokt de politiek van Ferry voortzette, is thans nog gehater bij na dan Ferry zelf. En dan vader Grévy, deze belachelijke figuur, die het niet eens als zijne taak be schouwde, gedurende de verkiezin gen op zijn goed betaalden post in het Elysée te verschijnen, terwijl hij toch officieel voorzitter van den Ministerraad is! «Rochefort en Clémenceau hebben de roode Phrygische muts in den zak gereed, maar de president der Republiek draagt de slaapmuts open lijk op de holle hersenpan, als zinne beeld der Republiek, gelijk hij en zijne gezellen haar begrijpen.» XIX. Het oüde familieslot. 45) Hoe zal ik u danken, mijnheer von KarinZonder u zon ik in die schrikkelijke vlammen den dood ge vonden hebben? zeide zij bewo gen, waarbij zij evenwel vermeed, zijnen blik te ontmoetenintusschen zag zij, dat zijn dik zwart haar gezengd, zijn aangezicht door rook en vuur zwart was, zijne kleederen vol verbrande plekken, en dat zijne handen zware brandwonden ver toonden. O! gii rijt gewond! riep zij verschrikt uit. De vlammen hebben u niet ontzien, gij hebt uw Den toon der Kölnische over het algemeen nagaande, zou men tot de conclusie komen, dat in Duitschland het misdrijf van «openbare beleedi- ging van het hoofd eener vreemde mogendheid» niet bestaat; liet geval is nu echter wel zoo tastbaar, dat de Fransche gezant te Berlijn met recht zou kunnen klagen. Wat de Kölnische in het eind van het artikel zegt is juist, en zeer verklaarbaar: «Wat Duitschland van den uitslag der verkiezingen zegt? Ons is het tamelijk onver schillig; wij weten met wien wij te doen hebbenvan den ernstigen Bris son tot den loerenden Campenou; van Déroulède, den kleinen poëet en den grooten profeet tot den graaf van Parijs en den hertog van Au- male, Chauvinisten zijn zij allen, en dwaas zou de Duitscher zijn, die meende dat zij de gedachte aan wraak hadden opgegeven». De Kölnische doet zeker niet haar best om de antipathie van welk Franschman ook jegens Duitschland en de Duitschers, in sympathie te doen verkeeren. In de Fransche provinciën is het hier en daar ter gelegenheid van de verkiezingen woelig, in sommige plaatsen al te woelig toegegaan. Zoo trokken te Belfort bezoldigde ben den door de stad en sloegen onder het aanheffen van de kreten: Leve Keiler! Leve Viellard! (de gekozen anti-republikeinen) op al degenen in, die zij als hunne tegenstanders be schouwden. Te Montmorillon, depar tement Vienne, dwong men de boe ren reactionnaire stembiljetten in te leveren. Te Tremouille, in hetzelfde departement, had een geregeld ge vecht plaats tusschen de reactionnai- ren en de republikeinen, zoodat men genoopt was het opnemen der stem- leven voor het mijne op het spel gezet Hij glimlachte slechts, terwijl hij snel met een wedervraag antwoordde: Deedt gij niet hetzelfde voor Teodoor? Zonder hem lief te hebben, zooals ik u liefheb, wilde hij zeggen, maar hij voelde het beven van haren arm op den zijne en brak snel af, of liever voltooide op een anderen toonZonder u zou de knaap verloren geweest zijn! Clarita maakte eene afwerende beweging met de hand. Zeker, zeker, herhaalde haar geleider, het is zoo! De knaap verzekerde het zelfs in zijn doods angst om u, en Ossip bevestigde het, van wien ik gelukkigerwijs de richting vernam, waar gij te vinden waart. Zijne eigen krachten waren uitgeput, hij kon mij slechts nog den weg naar de oude, vergeten trap wijzen. Maar hoe, hoe komt gij in men te verschuiven lot den volgen den dag. Te Génirac, departement Gard, wierpen de reactionuairen de stembus omver en verjoegen de gendarmen, die de orde wilden her stellen. Authentieke telegrammen uit Philippopel ontkennen dat vorst Alexander aangeboden heeft zijn ontslag te nemen. De Sultan seinde aan den vorst dat hij het beginsel der Bulgaarsclie Unie aanneemt. Dit telegram, dat van overheids wege overal werd aangeplakt, bracht eene aigemeene voldoening onder de bevoLing teweeg. Men gelooft, dat de handelwijze des Sultans te dan ken is aan Engeland. De Porte heeft aan de Grieksche en Servische vertegenwoordigers te Constantino- pel g'evraagd, de redenen op te ge ven voor de door hunne regeerin gen gemaake krijgstoerustingen. Beiden antwoordden ontwijkend. Het schijnt dat de conferentie van ambassadeurs reeds verdeeld is over de vraag of er eene collec tieve nota aan Servië zal worden gezonden, om het te verzoeken zich weder te ontwapenen. De Porte versterkt de vloot voor Creta, zij heeft veertien stoombooten voor het vervoer van 40,000 man van Smyrna naar Salonica en elders gecharterd. Volgens berichten uit Constan- tinopel, Te Bucharest ontvangen, zou de Porte er in toestemmen in onderhandeling te treden, doch slechts onder voorwaarde dat eerst Servië ontwapene. Sir Henry Drummond Wolff had gisteren een onderhoud met Kiamill-pacha, den nieuwbenoem- den Grootvizier. Het resultaat was bevredigend. Ornatoffsko? stamelde Clarita, met moeite hare gedachten verza melend. Ik was op den weg naar Kars- kow, mijn landgoed. Sedert gij Pe tersburg verlaten hebt, verlangde ik ook er uit te komen. Het niet ver van hier gelegen Karskow lokte mij aan; op den tocht daarheen zag ik reeds van uit de vrije steppe den brandgloed aan den horizon en spoe dig ook een rookzuil boven Orna toffsko omhoogstijgen. Mijne troika moest pijlsnel daarheen jagen; ik kon het heerenhuis hier niet snel genoeg bereiken, Lisavetta en de Francaise kwamen mij handenwrin gend tegen. Men riep en schreeuwde overal om Teodoor. Daar bracht Ossip hem en tegelijk bericht van u. Het overige weet gij. En Teodoor is volkomen on gedeerd Ik hoop het. Gij begrijpt, ik kon mij met hem niet ophouden, Het geschil over de Carolinen, dat, naar een tot tweemaal toe door de IndépendcLnce Beige medegedeeld telegram uit Madrid, vereffend was, is volgens den Madridscheu corres pondent van de Times nog geens zins zoover gevorderd. Duitschlands antwoord op de laatste Spaausclie nota moet nog te Madrid ontvan gen worden; maar het kan er eiken dag aankomen. Haarlem, 9 October 1885. Door den Commissaris des Ko- nings is bepaald dat de verloting, welke zal worden gehouden do»r het Bestuur van de hier gevestigde «Ver- eeniging tot behartiging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen», zal plaats hebben in de helft van December e. k. I-Ietg-etal loten mag bedragen 2500 60 cents het lot. Door Burgemeester en Wet houders van Haarlem is ter vervul ling van de betrekking van secre taris der gemeente aan den Raad eene aanbeveling gedaan van de heeren Mr. A. A. Land, commies-chef ter provinciale griffie van Noord-Hol land en rechter-plaatsvervanger bij de arrondissements rechtbank alhier, en mr. H. J. H. Modderman, com mies ter gemeente-secretarie en ad vocaat te 's Hage. In het Amstel Hotel te Am sterdam zijn Woensdagavond aan gekomen HH. KK. HH. de Kroon prins en de Kroonprinses van Zwe den en Noorwegen, vergezeld van Gravin Ankar Krona, Freule von Munck, Graaf L. Douglas en verder gevolg. maar gij zult hem immers spoedig zelf zien. Hier zijn wij er, kunt e-ij de stoep op? Of zij het kon? De nieuwe zorg gaf haar vleugelen, zij vloog de steenen treden op, de tuinkamer in, waaruit de weenende en klagende stem van madame Duflois haar te- genklonk. Clarita hoorde niets ver ders, zij zag niets dan den op de sofa uitgestrekten knaap. Hij zag haar aan, hij strekte de handen naar haar uit in 't zelfde oogenblik knielde zij naast hem. Clarita had het haar toevertrouwde kind terug, zij vergat daarbij al het andere ook Nikolai Pawlowitsch Karin. Buiten was intusschen de macht van het vuur gebroken; het uiter ste gedeelte van het nieuwe ge bouw bleef tamelijk verschoond, de oude vleugel daarentegen brandde geheel af, zoodat de heldere mor gen in de plaats van het oude ge bouw niet eens meer een rookenden Verder houden daar o. a. verblijf: Z. K. H. Prins Oscar van Zweden met gevolg; Prins en Prinses Ga garin; Prinses Baiiatinsky: Prinses Palavicini met familie; Prins Eme- repinsky; Prins Eristoff, hertogin de Bauffremont; de markies en de mar kiezin de Ganzaria; de burggravin de Vogue; baron en barones de Fava; baron en barones de Ver- schuer; barones de Scharschmidt en familie: baron de Serclaes; baron de Fehlnsen; baron de Stackelberg; generaal Muselius en familie en ge neraal Dodd. De aan den Gemeenteraad te Haarlemmermeer aangeboden be grooting voor 1886 bedraag-t in ont vangst en in uitgaaf f 81,887.05l/a. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur in ontvangst en in uit gaaf f 6603.55. Ged. Staten hebben het Raadsbesluit tot vermindering der jaarwedde van onderwijzers van f 650 op f 550 niet goedgekeurd, maar de Raad heeft zijn besluit ge handhaafd en besloten, iD hooger beroep te komen bij Z. M. den Ko ning. Dientengevolge is de benoe ming van onderwijzers voor de school no. 3 uitgesteld. Op de aanvrage van de sociaal democratische vereeniging te Am sterdam om een kerkgebouw voor 't houden van een vergadering, heeft, naar de Stand, bericht, de kerkeraad geantwoord, dat de kerkgebouwen te Amsterdam nooit anders dan uit sluitend voor geestelijke of kerke lijke doeleinden werden afgestaan, en het verzoek, als uitgegaan van een politieke vereenigiDg, reeds hierdoor bleek geheel te liggen buiten de termen, die zelfs overwe ging er van toelieten. De Amsterdamsche Scherm en Schietclub «Oranje,» zal ter ge legenheid van zijn derde jaarfeest puinhoop vond. Het erfelijk slot der Ornatoffs was verzonken in puin en asch. XX. Nikolai kaein. De zon, die dien morgen over de vrije steppe opging, aanschouwde veel verwarring, veel zorg, veel tra nen en veel verdriet, te midden van treurige verwoesting. Alle gerief was in Ornatoffsko verdwenen. Slechts weinig kamers op de benedenste en nauwelijks eenige slaapkamers op de eerste verdieping waren bewoon baar gebleven. In deze beperkte ruimte moest de familie zich behel pen en de bedienden moesten maar een goed onderkomen zoeken. De oude Eudotja Karpowna had men naar de hut van Nina, de soldatka, gebracht, zij was van schrik als verlamd en verstomd, de spraak had zij geheel verloren. Daarvoor ging

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1