Plll'lUlli IlllS- i Woensdag 14 October 1885. No. 697. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI 12 N: FEUILLETON. VEEG-ETE2T. BINNENLAND. aargarsg Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Centa. 55 5 Herschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en alyemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland ompagnie Générale de j ublicite Etrangère G. L. DATJBE 1* Go., JOH. F. JONES. Snor., Parijs, 31bïs Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Of het Paviljoen. Ingang aan do Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsctie Maatschappij ter W Koloniaal museum Of het Paviljoen. Ingang aan de Dreetzijde Ze deur. oeopena aagenjKs van iö ioi 4 uur. toegang za cents per persoen. nonaxeurs eu lenen aer lNederlandsclte Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op fertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op her. Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs sn •den der Nederlandac'ne Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral T»n Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 10— 5 uur. Toegang 25 ceutB per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor oen geheel jaa* 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 Hur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londagcn kosteloos van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder belicorlyk geleide. Twlers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopend Woensdag or Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—3 uur. Toegang (deur Oudegroeamarkt) vrij. ALGKMKBN OVKHMHT. Dépêches uit Madrid melden een stemmig*, dat de uitgelekte inhoud der Duitsclie nota, betreffende de kwestie der Carolina-eilanden, alge- meene teleurstelling wekt. Duitsch- land herhaalt zijn vroegere argu menten, verwerpt de Spaansche aan spraken op de soevereiniteit over de Carolina- en Pelew-eilanden, terwijl de Duitsche regeerjng de kwestie reserveert, of de Spanjaarden het eiland Yap eerder bezet hebben, tot nadere berichten waarvan de ontvangst tegen het midden van October verwacht wordt. Duitsch- land verwerpt het Spaansch voorstel om een verdrag gelijk het Sollok- tractaat te sluiten. De pers en het publiek in Spanje hopen thans slechts op de uitspraak van den Paus. De Duitsche stukken betreffende de Carolinen-kwestie zijn thans aan Z. H. verzonden. "Volgen te Berlijn ontvangen bericht uit Bercelona heeft aldaar een bloedig straatgevecht tusschen Duitschers en Spanjaarden plaats gehad. De Russische Invalide bevat een artikel over de Oostenrijksche troepen in Bosnië, Herzegowina en Dalmatië. Volgens de inlichtingen van het militaire blad zou Oosten rijk daar slechts 41 bataljons infan terie hebben, waa-van 23 op gewoon vredes-effectief, 83 man per com pagnie, en de overige 28 op ver sterkt vredes-effectief, 128 man per compagnie. Met het personeel van den staf zal het totaal zijn 800 offi cieren en 22,500 soldaten. Boven dien zijn er sedert 1 October in die provinciën nog 16 inlandsche com- XXI. Tusschen moeder en zoon. 48) In een der voornaamste hotels te Bonn aan den Rijn was men ijverig bezig de beste kamers der eerste verdieping in gereedheid te biengen voor de ontvangst eener Russische vorstenlamilie; want in het buiten land zijn de Russen meest allen vorsten en prinsen. Per telegraaf was de woning, van Kreuznach uit, besteld en het gezelschap zou dien zelfden avond aankomen, hetgeen ook op tijd geschiedde. Het waren twee dames, een zieke knaap en eenige bedienden. Alles draaide om het lijdende kind, om zijnentwille pagnieën van 83 man, tot 4 batal jons gevormd. In den loop van den herfst moeten 14 linie-bataljons naar Oostenrijk terug; zij zullen dan ver vangen wordeu door 14 bataljons uit bet midden des rijks. De Berlijnsche correspondent van de Standard verneemt uit gezag hebbende bron, dat Duitscbland de volgende oplossing der Bulgaar- sclie kwestie voorstelde: lo. de minst mogelijke wijziging in het Berlijnsche tractaat; 2o. afwijzing der Grieksche en Servische eischen; 3o. Turkije te raden zijn krijgstoe rustingen te voltooien, om desnoods gewapenderhand de Grieksche en Servische aanvallen op Turksch ge bied af te weren; 4o. de unie van Bulgarije onder prins Alexander te erkennen, mits Bulgarije de suze- reiniteit des Sultans blijve erkennen en de schatting blijve betalen. Oos tenrijk, Rusland eu Engeland keuren deze grondslagen goed. Uit Constantinopel meldt de Standarddat de Porte aan de groote mogendheden een circulaire zond, aandringende op eene spoedige be slissing in de Bulgaarsche kwestie, daar elke vertraging voor Turkije's belangen nadeelig is. Servië en Griekenland hebben aan de Porte een wapenverbond aangeboden om het status quo ante te herstellen. De Grieksche premier Delyan- nis heeft per telegraaf aan de zaak gelastigden van zijn land eene in structie gezonden, waarin hij wijst op den gevaarlijken toestand, die door de vereeniging van Oost-Roe- melië en Bulgarije in het leven is geroepen. De minister laat door schemeren, dat Griekenland die ver eeniging niet kan erkennen, zonder was men gekomen, er moest om zijnentwille een geneeskundige spe cialiteit geraadpleegd worden. Door bekenden was vrouwe van Ornatoff een beroemd professor aanbevolen, toen Teodoors lijdende toestand zich in Kreuznach verergerd in plaats van verbeterd had. Werkelijk was Teodoor niets meer dan de schaduw van zijn vroeger ik; het vrije gebruik van het ge kwetste lichaamsdeel had hij geheel verloren, het gezwel aan zijn knie baarde hem oneindig veel pijn, geen schrede kon hij meer gaan en hij had zelfs een rolstoel noodig om zich door de kamer te bewegen. Bo vendien namen zijne krachten zicht baar af, van dag tot dag verma gerde hij, zijn geheele gestel scheen geschokt en vooral de borst sterk aangedaan te zijn, te oordeelen naar het veelvuldige droge hoesten, dat hem dag en nacht kwelde. Door al het lijden was zijn eens pogingen te doen, om het evenwicht in het Balkan-Schiereiland weder te herstellen. Aan de Daily News wordt uit Athene getelegrapheerd, dat de Koning van Griekenland een besluit heelt uitgevaardigd, ler oproeping der reserve van 1880, 1881 eu 1882. De reserve van vijf klassen kan 40,000 man leveren. Griekenland kan 150,000 man op de been bren gen, eu de geweren voor die leger macht zijn in de tuighuizen voor handen. Het heet dat de mogendheden door eene gezamenlijke demonstra tie van hare vloten kracht willen bijzetten aan de pressie, die zij op Griekenland uitoefenen. Aan de Standard wordt uit Athene geseind, dat de militante volkspartij eene monstermeeting or ganiseert om de Regeering tot han delen te prikkelen. Algemeene te leurstelling heersckte er, omdat de Koning niet naar Thessalië vertrok ken is. De Porte heett aan de Griek sche regeeriug doen weten, dat zij aan de grenzen hare troepenmacht versterken zal, indien de Grieken hunne wapeningen niet staken. Volgens een dépêche uit Lissabon heeft de goeverueur van San-Thomé uit naam vi.n Portugal het protec- taat over Daliomey aanvaard, op verzoek van den Koning van Da homey zeiven en met het doel, al daar de menschenslachtingen te doen ophouden. Aan de Times wordt uit Durban gemeld, dat de Zoeloes de Boeren verontrusten. Dezen hebben dienten gevolge 300 gewapende mannen op geroepen. Het onderzoek in de zaak der zoo frisch gelaat doorschijnend ge worden, slechts zijne oogen hadden de vroegere heldere uitdrukking be houden, die veeleer nog meer be zielend werd. Deze, evenals die van het jeugdige, reine aangezicht was eigenaardig; zij scheen bepaald bo vennatuurlijk. De hem eigene vroo- lijkheid was, zonder geheel te ver dwijnen, meer voor een nadenkend voorkomen, voor eene stille vrien delijkheid geweken. In tegenstelling van zijne moeder, was Teodoor be minnenswaardig en geduldig, in weerwil van alle bedrogen verwach tingen en geneeskundige proefnemin gen, die men op hem bewerkstel ligd had. Op den professor van Bonn had men nieuwe hoop gevestigd. De geleerde heer draalde ook niet de behandeling over te nemen. Da delijk na het eerste consult ried hij aaD, den kleinen patient naar het Jo- hannes-hospitaal te breDgen. Wera verzette zich daar eerst bepaald te- Transvaalsche buskruitfabriek tegen den staatssecretaris Bok is begonnen. In de Duitsche consulaire berich ten wordt geconstateerd, dat Enge land in Korea vaster voet verkrijgt. Port Hamilton aldaar wordt tot een Oost-Aziatisch Malta gemaakt en zal Eugelsch garnizoen uit Honkong verkrijgen. Haarlem, 13 October 1885. Bij de acte-examens voor lager onderwijs, op 9 en 10 October te Amsterdam gehouden, zijn o. a. geslaagd voor onderwijzeres: N. v. Heycop ten Ham, A. M. Schuur man en E. J. G. Snethlage, allen alhier. De wegens frauduleus bankroet veroordeelde Visser, wiens ontvluch ting g-eruimeu tijd geleden, uit de gevangenis alhier, zoo groote sen satie heeft gemaakt, is, naar het Dagblad verneemt, Zaterdagochtend gearresteerd in de magazijnen van «Le Printemps» te Parijs, waar hij als bediende werkzaam was onder een valschen naam. Hij is in voor- loopige hechtenis gesteld. De Ilaagsche correspondent der N. Gr. Ct. voegt aan de geschiede nis met den huisknecht van graaf Bentinck, die als milicien onder de wapenen gekomen, bijna terstond weer met groot verlof mocht huis waarts keeren, nog het volgende verhaal toe: «Nog erger is een an der middel, onlangs door een aan zienlijk persoon gebruikt, om zich aau den schutterlijken dienst te ont trekken. De zoon van een adellijk heer, die beiden, de vader in hooge gen, in zonderheid boezemden de daar wonende nonnen, de barmhar tige zusters haar schrik in. Zoodra zij echter de voortreffelijke inrich ting en de prachtige vertrekken van het ziekenhuis bezichtigd had, liet zij zich van de doelmatigheid van het bevel des geneesheers overtui gen en stond de overbrenging toe. Zij zelve ging dadelijk mee, doch behield tegelijkertijd eenige kamers in het hotel voor zich, tusschen welke beide woningen zij spoedig in vreeseliike opgewondenheid heen en weer placht te rijden. Zij be vond zich in een beklagenswaardi- gen toestand. Beuevens gegronde zorg, knaagde nog een onbeschrij felijke onrust, een koortsachtige rus teloosheid aan hare ziel, zelfs haar vroegere, koude trots was verdwe nen, zij zuchtte onder angstvolle zorg of verveling, nergens vond zij rust; zij verfoeide het menschen te zien en jammerde toch om verstrooiing betrekking, de zoon onder dezen, in dienst van den Koning zijn, heeft zich niet ontzien zich als huisbe diende op te geven, ten einde op dien grond vrijstelling van de schut terij te erlangen. «En, wat het meest verwonderen moet, die manoeuvre is goed gelukt; de autoriteiten hebben die valsche opgave geslikt. Men verge te toch niet het noblesse obligeen bedenke dat, evenals een goed voorbeeld goed doet volgen, een slecbt voorbeeld evenredige gevolgen heeft.» Men meldt ons uit Halfweg: De socialisten trachten ook hier hunne meeningen te verspreiden. Het debiet van hun weekblad en verdere geschriften, welke gisteren werden rondgeventwas nog al aanzienlijk. Volgens sommigen zijn zij ook hier van plau vergaderingen te houden. De op te richten rederijkers kamer is alhier begonnen met een achttal leden, ouder 't president schap van den heer Van Looij. In den nacht van Zondag op Maandag is in de weide van den heer P. Frauzen, aan den Haarlem merweg nabij Sloterdijk, een prach- tigen ram geslacht, verleden week in den boedel van wijlen rnr. Amers foort voor f 80 aangekocht en waar voor genoemde heer indertijd veel geld heeft besteed. Kop en huid zijn op het land achtergelaten. De politie is ijverig zoekende, doch is tot nu toe niets op 't spoor. Gisterenmorgen is onder het via duct aan den Westerdoksdijk te Am sterdam door een schipper met een haak, het lijk opgehaald van een net gekleed persoon, naar gissing en omgang. Zoo was het gedurende de geheele reis geweest; zelfs Teodoors smarten hadden dat niet kunnen beteugelen. Zooals deze van dag tot dag ver ergerde, zoo steeg ook de boven matige opgewondenheid bij Wera tot het hoogste punt. Het was niet te verwonderen, dat de levendige, hoopvolle jeugd van Bonn spoedig Wera om hare op vallende manieren «de dwaze schoone Russin» noemde. Flikkerden niet bij wijlen de vlammen des waanszins in de rustelooze oogen der schoone, heftige vrouw, die inwendig door hartstocht verteerde? Was het dit? Zekfer kon dit hartstochtelijke schep sel Nikolaï Karin niet vergeten, nog minder de vernedering vergeten, die hij haar aangedaan had. Zeker had zij zijn terugkeer tot haar verwacht. Zij wachtte vergeefshij kwam niet, zelfs toen niet, toen zij, ver teerd door verlangen, al haar trots

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1