ruim 50 jaren oud, hetwelk volgens de uiterlijke teekenen slechts zeer kort in het water gelegen moet hebben. Het is naar het bureau van Politie aan de Oudebrugsteeg gebracht. Tengevolge van het aanhou dend ongunstige weêr is het Schoon- rijden te Amsterdam eenige dagen uitgesteld. Juffrouw B. had Zondag een zwart taschje, waarin eenig linnen goed, papieren en ook een spaar bankboekje ten haren name van f 3000, nedergezet op eene stoep aan de Prinsengracht te Amsterdam. Toen ze dit voorwerp wilde opne men was het verdwenen. Door de tegenwoordigheid van geest van den machinist werd in de stoomdiamantslijperij van den heer De Vries, in de Foeke Simonstraat te Amsterdam, een groot ongeluk voorkomen. De stoomketel was te vol stoom, snel beraden sloeg hij de plaat van de afsluitkraan in stuk ken, waardoor voorkomen werd dat ééne minuut later de geheele fabriek in de lucht sprong. Te Schagen is een plan tot werk verschaffing ontworpen. Men wil daar namelijk de zoogenaamde Scha- gerwiel dempen, waardoor omstreeks 12 hectare grond zou aangenomen worden. Zaterdag-ochtend is een soldaat van het te 'sHage in garnizoen liggend regiment huzaren op dief stal betrapt. Hij had van een zijner kameraden eene portemonnaie met geld ontvreemd. De verdachte is ter beschikking van den militairen rechter gesteld. Eenige bezoekers van het café chantant «Alcazar» in de Hofstraat te 's-Hage men zegt studenten hadden zich Zaterdagnacht in dat lokaal waarschijnlijk niet genoeg vermaakt, althans toen zij het ver laten hadden, wilden zij onderling nog eens pret maken. Zij dron gen met geweld den stal van een koetsier op het Hofsingel binnen, maakten zich gezamenlijk van een der rijtuigen meester en trokken het een eindweegs mede tot voor het zegelkantoor. Toen de stal wacht tusschenbeide kwam kreeg hij, in stede vau eene opheldering, een pak slaag en een ander persoon, die zich in den twist mengde, werd zoodanig aan een der oogen toegetakeld, dat hij naar het ziekenhuis moest gebracht worden. Tegen de bedrijvers van deze «grap» werd door de politie proces verbaal opgemaakt. De schipper van de bomschuit Noordzeegisteren te Scheveningen aangekomen, rapporteert dat hem door een Engelsch schip 35 netten in de Noordzee zijn afgekapt. Door dien het nacht was, kon hij het no. van het schip niet zien. De heer C. M. Snel te Delft stelt in «De Kruidenier» voor, de leve ranciers van «Eigen Hulp» te boy cotten, door oprichting van een «Handelaarsbond.» Vrijdag avond jl. vervoegde zich bij den Belgischen consul te Dor drecht een Fransch sprekend heer, voorgevende te zijn Lucien Lhoeste, oogarts te Luik, en van Amsterdam te komen, waar hij een consult had gehouden met eenige professoren. Volgens zijn beweren had hij aan al haar vrouwelijke waarde vergat, en hem schreef, hem bezwoer, tot haar terug te komen. Zij bevai, zij smeekte, zij bad, zij deed hem ver wijtingen alles in eens om hem eindelijk van onbestendigheid, van trouweloosheid te betichten. Ge laten had Nikolai daarop geantwoord, dat niet hij maar zij de betrek kingen verbroken had, die eens tus- schen hen bestaan hadden, en die, eenmaal verbroken, voor altijd ver broken zouden zijn. De gevoelens, die hem in eene hoopvolle jeugd voor haar bezield hadden, waren met deze verdwenen. En verder bekende hij haar vrij moedig zijne liefde voor Clarita, zijn aanzoek om haar en de verkregen weigering, met bijvoeging: met het oog op het bovengemelde zou het voor haar en hem beter zijn, dat hij van de dames verwijderd bleef. Dat schrijven had Wera bijna krankzinnig gemaakt. Zich zoo recht- een tusschenstation, waarvan hij den naam niet wist, ontdekt dat zijne portefeuille, inhoudende 230 tr. in banknoten, een plaatskaartje naar Brussel en zijn paspoort, verdwenen waren. Te Dordrecht werd hem einde lijk zijn plaatskaartje gevraagd, en was hij genoodzaakt den trein te verlaten en de reis van Amsterdam af, benevens de verschuldigde boete te betalen. De consul, geloof slaande aan zijn voorgeven, gaf hem daarop een rijksdaalder, zorgde voor zijn nachtverblijf in het «Hotel Ponsen», en begaf zich met hem naar het politiebureau, ten einde de vermiste portefeuille op te sporen. Verschil lende telegrammen hierover bleven echter zonder gewenscht gevolg. Ten einde aan zijn verhaal meer schijn van waarheid bij te zetten, telegra- pheerde het heer zelf aan dr. Lhoeste te Luik, volgens voorgeven zijn va der, met verzoek om hem 100 frs. over te maken. Het geld kwam ech ter niet, maar wel een telegram en later een brief uit Luik, waarbij de ware doctor Lhoeste mededeelde, dat men hier met een fameus oplichter te doen had. De valsche doctor had zich ech ter reeds Zaterdagochtend ten 7 ure uit de voeten gemaakt, zonder dat men zijn spoor heeft kunnen vin den. Nader is gebleken, dat hij dr. Lhoeste te Luik een paar weken geleden heeft opgelicht, onder voor geven te zijn dr. Brouwer, assistent van professor Snellen te Utrecht, en op zijne terugreis van het congres te Heidelberg zijne portefeuille te hebben verloren. Dergelijke valsche praktijken heeft hij mede, steeds onder een valschen naam, uitgeoe fend te Frankfort, Aken en Ver- viers, terwijl hij. blijkens de Indé- pendance Beige van 2 dezer, dezelfde persoon moet zijn, die te Straats burg eenige letterkundigen heeft beetgenomen, door zich voor den grooten Belgischen schrijver Jan van Beers uit te geven. Ten einde men elders voor dezen oplichter op zijne hoede kunne zijn, laten wij hier zijn signalement vol gen ouderdom circa 40 jaar, ge stalte iets beneden het mïddelma- tig'e, tamelijk gezet, blond haar en wenkbrauwen, en volle doch korte rossige baard, net gekleed met don keren demi-saison en phantasiehoed. Men schrijft uit Apeldoorn van 11 dezer aan de N. R. Ct. Door den heer Hoek is bij de bevoegde macht aanvraag gedaan om aan den rijksveldwachter Noord hof en den rechercheur Wolf eene belooning te mogen toekennen. Het getuigenverhoor in zake de poging' tot ontvoering, Vrijdag voor den rechtercommissaris, den heer Hooft, begonnen met de 8 personen uit Amsterdam, wordt nog steeds voortgezet. Tegen morgen zijn gedagvaard de dienstbode en de koetsier van den heer Hoek, alsmede de heer Zaaijer, arts te Apeldoorn, die mevr. Bulkley bij voorkomende ziekten behandelde. Van een wisselwachter te Arn hem werd Zondag door een aanko menden trein het rechterbeen afge sneden. De toestand van den ge wonde is hoogst bedenkelijk. Gisteren hebben de beetwortel suikerfabrieken der firma's Raven- swaay, Fercken, Jager en Comp. en streeks versmaad te zien overtrof alles, wat te vergeven was. In hare bitterheid, haren toorn mengde zich slechts eene troostvolle gewaarwor ding, boosaardige vreugde over Ka- rin's mislukten aanzoek. Er lag daarin eene voldoening voor haar. Daarom werd ook sedert dien dag hare gezindheid jegens Clarita beterja langzamerhand, toen nieuwe zorg en overweldigende angst over den toestand van haar zoon haar aangrepen, werd haar de tegenwoordigheid van het gehate meisje troostend en gewenscht. Be halve eene opofferende bezorgdheid voor den kranke, die haar van elke vermoeiende verpleging onthief, vond zij nog bii hare innerlijke onharte lijkheid een steun in de krachtige Clarita, waaraan zij zich begon vast te klampen; want in enkele oogen- blikken ondervond zij zelfs hare on handigheid en werkelijk zou de arme knaap er slecht aan toe ge- Ram en Comp. te Rosendaal met campagne een aanvang gemaakt. Men schrijft uit Nijmegen De 1ste October is reeds lang voorbij en zooals te voorzien was, hebben de hh. Wolf en Nieuwstad niet van de hun verleende concessie tot aanleg van de reeds zooveel be sproken stoomtram, gebruik gemaakt. Deze zaak behoort dus weder tot het verledene. Toen het zich echter liet aanzien, dat van de hier be doelde concessie niet veel zou ko men, werden er onmiddellijk plan nen gevormd door twee andere hee- ren en wel tot het aanleggen van een paardentram. Dezen, de heeren Van Doornick, particulier, en Pruigle, civiel-inge- nieur, zijn Ou met die plannen voor den dag gekomen, en hebben aan vraag bij het Gemeentebestuur ge daan om vergunning tot den aan leg. Zij willen, ten einde de door hen benoodigde som, f76,000, te verkrij gen, een naamlooze vennootschap oprichteD, waarin aandeelen van f250 en f1000 genomen kunnen worden. Moge dan nu eindelijk door eenige gefortuneerde mannen de hand aan de ploeg geslagen worden en deze aandeelen spoedig genomen zijnde tijd zal dan leeren, of er werkelijk voor een tram hier geen levensvat baarheid bestaat. Wij voor ons gelooven met de concessie-aanvragers, dat hiervoor geen vrees behoeft gevoed te worden. Uit de Kempen. In de denne- bosschen dezer streek wordt in den laatsten tijd een groote verwoesting aangericht door een zeer klein in sect, dat de gedaante van een kever en de groote van een paar spelde- knoppen heeft. Het beest boort, ongeveer een decimeter van den top, een gaatje in de takjes en holt die geheel ten einde toe uit, zoodanig, dat er niets dan de bast en spelden overblijven. Sommige bosschen, vooral die van groven den, zien er met al hun dorre toppen uit, dat het op een afstand schijnt, of er een vuurgloed over heen is gegaan; want weinig takjes worden door het vernielend insect vrijgelaten. Niet gemakkelijk zal er een middel tegen dezen ver woester kunnen aangewend worden. In sommige dorpen is reeds groote schade door dit kevertje teweegge bracht. (Meier. Cl.) Een landbouwer te Oosterbierum is Vrijdag op eene treurige wijze om het leven gekomen. Zijn zoon ging tegen den wil des vaders met een dubbelloopsgeweer uit, om achter de zeepalen te jagen. Deze riep hem terug, en trachtte het geweer aan stukkeu te slaan, waarbij de beide schoten afgingen en een er van den man in het dijbeen trof. Een uur later was hij reeds een lijk. In de omstreken van Peize wor den thans een groot aantal lijsters gevangen, die, per stuk voor f0.10 aan de poeliers verkocht, voor vele daglooners, wier twaalf- en dertien jarige jongens veel strikken zetten, eene zeer voordeelige zaak is. Me nige jongen krijgt nu voor zijn lijs- terg-eld een nieuw pak kleeren. En kele daglooners, die thans hun werk uitsluitend van lijsters vangen ma ken, verdienen eene goede daghuur. weest zijn, als hem alleen het ge zelschap zijner moeder was aange wezen, in plaats van zijne Clarita, om zich heen te hebben, die schik kend, troostend en bemiddelend tus- schen de opgewondene en den lij dende stond. Zij was diens trouwe vriendin, onvermoeid in zijne ver pleging. Toen deze te veel zorg vereischte, deelde zij die met de barmhartige zusters. In den beginne sloeg Teo door schuw dier verzorging gade, spoedig echter maakte de vriende lijke gerustheid, haar stil, liefderijk voorkomen, ze hem vertrouwd. Hij kreeg de zwarte gestalten met de witte banden om het voorhoofd be paald lief niet te min bleef hem zijne Clarita altijd toch het liefst; haar vertrouwde hij alles, wat zijn jong hart, zijn reinen geest bezig bield. En zij zij troostte hem, zij onderhield hem, zij praatte, zij bad met hem. Zij vertelde hem en Er zijn er, die in één dag een 50- tal vangen. Te Maastricht heeft zich thans voorgoed eene Commissie gevormd met het doel om de arme school gaande kinderen gedurende de win termaanden van warm voedsel te voorzien. Als beginsel is daarbij aangenomen, dat zoowel de leerlin gen der bijzondere, als der openbare school in het genot daarvan zullen kunnen deelen. Te Maastricht heeft zich Zater dagnacht een jongen van 9 jaren doen insluiten in de woning van een heer, die afwezig was. De dienst bode, die zich te 1 ure ter ruste wilde begeven, bemerkte onraad en waarschuwde een nachtwacht, die den jeugdigen indringer van onder een ledikant te voorschijn haalde en arresteerde. Op de vraag, waar om hij zich had laten insluiten, antwoordde hij, te willen kijken hoe het er 's nachts in zulk eene woning uitziet! Een vijf-jarig knaapje te IIol- landsche Veld (Dr.) speelde dezer dagen met een boog, en trof bij het afschieten van de pijl een anderen jongen in het oog, dat daardoor zwaar werd beleedigd. Ter gelegenheid van de kermis heeft er te Beilen (Dr.! een ernstig geval van verzet tegen de politie plaats gehad. Omstreeks 4 uur in den morgen arresteerden de rijks veldwachter E. Nakken en de ge meenteveldwachter J. T. Steen ze keren J. Neijenhuis, die wegens dronkenschap en baldadigheid de straat onveilig maakte. Hij wilde zich evenwel niet in verzekerde be waring laten brengen en ging bij de provoost op den grond liggen. Terwijl de politie bezig was, hem weer op de been te krijgen, bracht hij den rijksveldwachter zulk een geduchten schop toe, dat de mau ineenzakte en naar huis moest wor den gedragen. Hoewel Nakken ern stige inwendige kneuzingen heeft bekomen, zoodat men in. 't eerst voor 't behoud van zijn leven vreesde, neemt hij toch in beter schap toe. Ofschoon hij nog altijd het bed moest houden, is zijn toe stand bevredigend. Tegen J. N. is proces-verbaal opgemaakt. Uit Ooststellingwerf schrijft men aan de N. Prov. Dr. Ct.: In het land van Mexico is de keizer van Egypte door het geweer schot van een jager getroffen. Ge lukkig is de wonde van geen ern- stigen aard en bevindt Z. M. zich naar omstandigheden vrij wel. Voor den oningewijde diene het volgende tot explicatie Onder behoor van Nijberkoop ligt een gehucht met name Egypte. Het bestaat slechts uit 4 h 5 arbeiders huisgezinnen en een daarvan be hoort aan zekeren Keizer. Deze kwam verleden Zaterdag met zijne vrouw van Noordwolde, en terwijl het paar het «veld van Mexico», ook een deel van het dorpNijeber- koop, overging, schoot de jager B. op een haas in de nabijheid van hen en troffen eenige hagels Keizer. De vrouw uit Stiens, die den 28en Augustus jl. ten gevolge van het op hol gaan van een paard, buiten de voormalige Vrouwenpoort te Leeuwarden uit een rijtuig viel sprak met hem over die dingen, die zijn kinderlijk vroom gemoed ver langde te hooren. Zoo gingen de dagen voorbij. Het werd laat in den zomer en de Or- natoffs waren nog altijd in Bonn. Wera werd niet moede daarover te zuchten; aan ééne plaats geketend te zijn, verzwaarde nog haar ver driet, en toch zou zij dat rustiger verdragen hebben, als een voorge voel haar toegefluisterd had, hoe nabij Nikolai Karin was! Zij waande hem ver in de Rus sische steppen en hij was dicht in de nabijheid te Ems; hij was zelfs in Bonn geweest, om persoonlijk naar Teodoors toestand bij den pro fessor onderzoek te doen. Deze zweeg over dat bezoek, zooals men hem verzocht had, en Karin had de da mes niet opgezocht. Clarita dacht slechts zelden aan hem; eens toch was zij levendig aan hem herinnerd geworden door Teodoor, die haar, en sedert in het Stads-Ziekenhui» aldaar werd verpleegd, is Zondag aan de gevolgen van hare verwon dingen overleden. GEMENGD NIEUWS. Voor de Dames. Het seizoen voor parasols is nauwelijks geëin digd of de nieuwe stoffen voor den volgenden zomer verschijnen reeds. Het meest schijnen tule- of kanten- overtreksels, van katoen en zijde, in zwart, écru en ook wel in andere lichte en donkere modekleuren, glad zoowel als geborduurd, aftrek te zullen vinden. Vervolgens worden de groote en-tout-cas in granaat, tabac en feu met smalle of breede gladde randen aangeboden. Satin de Chine in de prachtige weerschijn- kleuren sehfjnt te blijven bestaan. Als bijzonder smaakvol zal de ge kleurde brocaatstof in tahac en beige kleuren gevraagd wordenook kleine Jacquardpatronen op taffetas weefsel en gestreepte stoffen vinden nemers. Op de stokken voor parasols schijnt men het nieuwere te zoeken inge sneden handvatsels, beschilderd met papegaaien en fazanten. Ook hon den en katten zien er niet slecht op uit. Men heeft echter het eigen lijke doel van de stokken meer of minder uit het oog verloren; daar onze dames door deze verschillende modellen ze niet goed in de handen zullen kunnen houden. Mais c'est la mode! Nog moet van een nieuwen vorm van handvatsel aan pararols melding gemaakt worden zegt de Manufacturier nl. van den lepelvorm. Dat handvat wordt met relief figuren zoowel als open bewerkt en ziet er smaakvol uit. Te Parijs trok onlangs eene dame de aandacht, door met een parapluie te zwaaien en te roepen: «Ik ben Keizerin Eugénie, dit is mijn scepter!» Zij droeg een opzichtig zijden sleepkleed, en een groenen hoed met lange witte struisveer. De agenten verzochten haar, met hen naar het commissariaat te gaan. Aldaar ondervraagd, verklaarde zij, uit Eugeland te komen, om de kroon van Frankrijk te hernemen. «Ik ben Keizerin Eugénie», zeide zij, «gravin van Te ba», enz. met al de titels der Keizerin. Zij droeg prachtige juweelen; men vond bij haar een aanzienlijk be drag aan vreemde bankbiljetten, en een pakje visitekaartjes ter name van Mile Marie Cerr. «Ik heb die kaartjes laten maken om incognito te reizen», zeide zij, «gij ziet dat ik den scepter heb; ik ben de Keizerin». De commissaris gaf fluisterend bevel, haar naar de ziekenzaal te brengen; zij naderde hem, en zeide: «Mijnheer, als ik weer den troon bestegen heb, zal ik u minister van justitie maken!» De Antwerpsche Koophandel ontleent aan een Gentsch blad bet volgende Tegenwoordig zijn er in de Gent- sche post bedienden, die de stad Aalst niet weten liggen. Een pak gazetten uit onze bureelen met ge drukt adres naar Aalst verzonden, is in de handen van zoo eenen be diende gevallen, die het woord Aalst heeft doorgeschrapt en op den band de ongehoorde melding heeft ge schreven: Zie Gelderland i De Hollandsche post heeft het pak teruggezonden met de melding: Zie België! Alsdan heeft een slimme bediende ontdekt dat het pak voor Aalst bestemd was en er in 't Fransch Alost op geschreven. Alzoo is het pak, Maandag verzonden, zijne vertrouwde, eens klaagde: Amiga, weet gij, ik heb veel ver driet om mama! Als ik sterf, zal zij niemand meer hebben om lief te hebben. En met kinderlijke schran derheid voegde hij er spoedig vra gend bij: Waarom toch Nikolaï Pawlowitsch niet komt? Dat zou toch een troost voor matuschka (moe dertje) zijn! Daar de gevraagde niet antwoordde, ging hij voort: Niet waar, mi Clarita, gij belooft het mij, gij zult altijd goed voor mijne arme mama zijn? Clarita zocht zoo goed mogelijk het kind gerust te stellen, dat nu ontegenzeggelijk hoe langer hoe minder werd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2