ADVEBTENTIËBLAI). VERGETEN. Jaargang. Donderdag 15 October 1885. No. (i98. ABONNEMEN TSPRIJS: AIMSU IA OVERZICHT. BINNENLAND. FEUILLETON. ADVERTENTIÊN: Voor Haarlem per maand 40 Cents Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. .Donateurs en leden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vrijen toegang, donateurs roet gozelachap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents por persoon. Donateur» sa iden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gozelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van liet Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op hel Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pc-aoon, alleen op Bondagen kosteloos vaM 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Teulert museum in de Damstraat! Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylerx bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsai en Zaterda" van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Uit Madrid wordt aan de Stan- gemeld, dat de Spaansclie iommandant van het eiland Fer- aando-Po de eilanden aan de Elobey- tust nabij den equator onder Spaansch gezag heeft geplaatst en lat hij op het vasteland de Mini- rivier is opgevaren, wier oevers hij, ip grond van tractaten met inland- jche hoofden, voor Spanje in bezit aeeft genomen. De Liiaiier Zeitnng bevat eemge mededeelingen aangaande het plan ier Russische reg-eering, om te bibau een oorlogshaven aan te leg den.™ Volgens dit blad werd het ülan gevormd omdat men tot de ivertuiging was gekomen, dat in jeval van oorlog met eene zeemo gendheid, de Russische vloot te Kroon stad en Reval door een vijandelijk :skader of in allerijl gelegde torpe- lo's voor den ingang van de Fin- icbe golf, gemakkelijk zou kunnen vorden afgesloten, in welk geval de rijand in de Oostzee vrij spel zou rebben. De Russische regeering acht het daarom onvoorwaardelijk noodig, :en oorlogsbaven buiten de Finsche golf te bezitten; bare keuze is hierbij n de eerste plaats op Libau ge- rallen. De Agence Havas verzekert, dat Oostenrijksclie regeering aan- op wijzigingen in den tekst door de gezanten te Constanti- opgestelde ontwerpdeclaratie, zij anders voor ernstige ver van den toestand vreest. Volgens berichten uit Oostenrijk- sche bron zou Maandag het Servi- SChe leger op marsch zijn gegaan naar de grens, en wel in de rich ting van Sofia en van Oud-Servië. Het kamp bij Zajcar werd versterkt. Van hunnen kant zouden ook de Turksche troepen op de Servische grens aanrukken. Te Belgrado ge looft men dat er tusschen Grieken land en Servië een verbond van houw en trouw gesloten is. De Oostenrijksche gezant heeft Servië aanbevolen, een vreedzame staatkunde te volgen. De Duitsche gezant is naar Nisch vertrokken. De regeering on derhandelt met handelshuizen te Weenen over aanzienlijke leverau- tiën van linnen voor uniformen. In België zijn 20 millioen patronen besteld. De verhouding tusschen Turkije en Bulgarije is ongunstiger ge wor den, tengevolge van de inbeslagne ming van een aantal documenten, gevonden bij Servische emigranten, die aan de grenzen in hechtenis zijn genomen. Deze stukken leveren hét bewijs, dat door den heer Karaveloff, den Bulgaarschen minister-president, intrigues tegen Servië op het touw zijn gezet. Deze handelwijze der Bulgaren heeft te Belgrado de al gemeene verontwaardiging gaande gemaakt. Bulgarije heeft aan de Porte eene nota gezonden, waarin onmid dellijk de in vrijheidstelling der Bul- gaarsche gedelegeerden wordt ge- eischt. Werd aan den eisch niet voldaan, dan zou Bulgarije een ge lijk aantal Muzelmannen, te Philip- popel doen gijzelen. Zóó luidde de nota, tengevolge waarvan de Porte de gevangenen heeft losgelaten. De bezetting van Salonika is, opgerukt en begeeft zich naar het Noorden. Naar hetgeen aan de Daily News uit Constautinopel wordt gemeld, gelooft men aldaar, dat de Griek- sche troepen onmiddellijk naar Ja- uina zullen oprukken. Ér heerscht ook eene agitatie ten gunste van Grie kenland op Samos. Ër dreigt aldaar een opstand tegen Turkije, Reeds hebben er botsingen plaats gehad. De bevolking van Creta ondersteunt de eischen der Grieken en dreigt mede het Turksche juk af te schud den. Het appèl van Louis Riel, den aanvoerder der Canadeesche kleur lingen, die wegens rebellie ter dood is veroordeeld in Canada, zou heden in Engeland door het rechtscomité van den Geheimen Raad in behan deling worden genomen. De Rechtbank alhier heeft dezer dagen veroordeeld N. v. d. L. te Haarlem wegens moedwillige mishandeling van een hond en S. N. en W. d. L. voor moedwillige mishandelingen van kalveren bij het vervoeren. Het wordt ons thans officieel medegedeeld, dat de uit het huis van arrest alhier voortvluchtige makelaar G. Visser werkelijk te Pa rijs is aangehouden. De officier van justitie alhier heeft van den procu reur-generaal, namens den minister van huitenlandsche zaken hiervan bericht ontvangen. Bij het examen voor onder wijzeressen alhier zijn geslaagd de dames Van Leeuwen, De Boer, Wil- deboer, Kutsch Lojenga, Traanberg en Polak. Op den 8en dezer werd in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, de gewone driemaandelijksche vergadering der Utrechtsche Provinciale vereeniging van burgemeesters en gemeente secretarissen gehouden. Tot de onderwerpen, welke ter behandeling waren voorgedragen behoorde mede dat der door de re geering voorgenomen herziening der artikelen 240—256der Gemeentewet, betreffende het plaatselijk belasting stelsel. De in verband daarmede door den Minister van binn. zaken gestelde vraag: «of de omvang der plaatselijke belastingen verruimd behoort te worden?» werd, na uit voerige beraadslaging, bij meerder heid van stemmen in ontkennenden zin beantwoord. In de maand September 11. zijn in de haven van IJmuiden uitgegaan 23 schepen en barken, 5 brikken, 15 schooners, 1 kofschip en 127 stoomschepen, en binnengekomen 20 schepen en barken, 2 brikken, G schooners, 1 kofschip, 113 stoom schepen en 1 zeetjalk. Naar den landaard kunnen deze schepen ge rangschikt worden als volgt: uit gegaan 53 Nederlandsche, 66 En- gelsche, 23 Noorsche, 9 Duitsche, 5 DeeDSche, 2 Spaansche, 1 Itali- aansch, 4 Zweedsche, 1 Grieksch en 7 Russische; binnengekomen 45 Ne derlandsche, 60 Engelsche, 16 Noor sche, 10 Duitsche, 3 Deensche, 2 Spaansche, 2 Italiaansche, 4 Zweed sche en 1 Russisch. Totaal uitge gaan 171 en binnengekomen 143 schepen. Men deelt aan de H. Ct. mede dat het voornemen bestaat, het wel bekende «Heidelberger vat» te Zand- voort nog eenige jaren aldaar ge vestigd te doen blijven. Op aanwijzing van een dienst meisje werd Maandagmorgen op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam eene vrouw gearresteerd, die een pasgeboren kindje, in een doek ge wikkeld, in het water trachtte te werpen. De dienstmeid had de vrouw reeds van de Prinsengracht af ge volgd. De onbekende, die op den mor gen voorafgaande den nacht waarin de bekende diefstal op de Prins Hendrikkade te Amsterdam werd gepleegd, zich als de vermoedelijke kooper van het huis bij den besto lene heeft weten binnen te dringen en deze gevraagd hebbende om een bankje te wisselen, daar hij gele genheid kon vinden om de plaats waar het geld en de kostbaarheden geborgen werden, op te nemen, is in hechtenis. De bewoners hebben hem bij eene confrontatie herkend. Hij was eerst eenige maanden ge leden uit de gevangenis ontslagen. (HU.) Haarlem, 14 October 1885. De Roei- en Zeilvereeniging «Het Spaarae», alhier gevestigd, zal Zon dag a. s. 18 dezer, tot sluiting van het seizoen, bij genoegzame deel neming en gunstig weder een roei tocht organiseeren naar de Zand- voortsche laan. De tocht zal de volgende richting nemen: Binnen- Spaarne, Gasthuissingel, Raamsin- gel en Leidsehe vaart, terwijl de terugtocht zal plaats hebben langs Leidsehe Vaart, Zijlsingel, Kinder- huissingel, Nieuwe Gracht en Spaarne. De afvaart van de Loods is bepaald op des namiddags half twee ure. Wij gelooven dat de vereeniging, het weder dienende, dien dag op een talrijk, belangstellend publiek zal kunnen rekenen. toenmaligen gezondheidstoestand van den kleinen patient. Het uitzicht op eene verbetering daarvan ver minderde echter steeds meer; niet tegenstaande alle verpleging scheen Teodoor langzaam zijn einde te ge- moet te gaan. Het was op een aangenamen avond na een heeten zomerdag. Een voorbijtrekkend onweder had de tem peratuur weldadig afgekoeld, een verkwikkende lucht stroomde door het open venster in Teodoors zie kenkamer. Zijne moeder zat naast zijn bed; toevallig was zij eens met haren zoon alleen. Zij zelve had verlangd de bleeke Clarita af te lossen; deze had een paar malen door den tuin gewandeld en knielde nu in de huiskapel in een vurig gebed neder. Zij kon zich heden wat ontspanning gunnen; want Wera was verstandiger dan gewoonlijk geweest. Het zou haar goed doen, een weinig met haar kind alleen te zijn; lang zou zij het immers niet meer bezitten. Tusschen moeder en zoon was het gesprek verstomd; Teodoor streelde met treurige teederheid Wera's schoo- ne, nette hand. Matuschka! sprak hij plotseling, zijne helder glinsterende oogen tot haar op slaande. Matuschka, herhaalde hij zacht, ik zou u iets willen zeggen, u iets verzoeken. Gij moet u niet zoo bedroefd maken, als als ik gestorven zal zijn! Verschrikt kromp Wera ineen, maar zacht ging het kind verder Ik mag u niet bedriegen, mama, ik weet, ik voel het, dat ik sterven moet, toch vrees ik daar in 't ge heel niet voor; ik ga immers naar den Hemel, naar den lieven God. Clarita verzekerde het mij, ik zou daarheen gaan; want allen, die rein van harte waren, zouden God zien, en ik, ik had een rein hart. Strak, met wijd geopende oogen zag Wera haar kind aan; zij sid derde over al hare leden. Langza merhand scheen zij de beteekenis der aangrijpende woorden te vatten. Hartstochtelijk boog zij zich over den knaap heen, terwijl zij heesch van inwendige opgewondenheid kreunde: O, Teodoor, verlaat mij niet! Ga niet van mij Het is immers maar voor kor ten tijd, liefste mama, troostte het onschuldige kind, zie! een maal zult ook gij sterven. Ik ver wacht u boven in den Hemel en dan zij wij weder vereenigd Als de heilige Paulus zelf voor de ongelukkige vrouw verschenen ware, om haar evenals den He breeën toe te roepen: «Het is bepaalddat de mensch eenmaal moet sterven, en daarop volgt het gericht!» het zou haar niet meer geschokt hebben dan de eenvoudige woorden van haar onschuldig kind. Als in vlammensckrift stonden de woorden van Teodoor haar voor de oogen. Deze met de juweelen ge smukte handen bedekkend, begroef zij het angstvolle gelaat in de kus sens. Teodoor, Teodoor, riep zij op snijdenden toon, ik kom niet in den Hemel, ik heb geen rein hart, maar eene met schuld bela den ziel! De kleine kranke, ofschoon aan de buitensporige ontboezemingen zij ner mama gewoon, kromp zacht in een, dadelijk daarop zeide hij ech ter liefderijk, hare schoone lokken streelend Ach, mama, vrees toch niet. Zelfs een misdadiger kan immers door berouw en boete zich met Gods gerechtigheid verzoenenwaarom zoudt gij dan vreezen, die misschien eene kleine zonde, maar geen mis daad begaan hebt Wekte die liefelijke stem Wera's XXI. Tusschen moeder en zoon. 19) Hij was nu bestendig aan zijn leger gebonden: het zieke been, welks verwonding eerst niet was erkend »eworden, lag nu in een vast, kun stig verband, dat steeds nauwer zou gesloten worden, om de knieschijf, waartusschen zich water had gezet, langzamerhand weer in den norma len toestand te brengen. Die behan deling kon echter te laat toegepast geworden zijn. De artsen schudden bedenkelijk het hoofd, zij beraad slaagden reeds als laatste redmiddel over eene smartelijke operatie, waar mede zij slechts draalden om den Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiên enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland: (ompagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DATJB Li Sr Go., JOH. F. J ONE'S. Sucr., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiên worden aangenomen tot 's middags 12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1