gewoon groot kapitaal zou noodig zijn, dat heeft de indijking van het IJ, nog niet veel jaren geleden be wezen, en wat is het IJ, wat is de Haarlemmermeer in vergelijking van de Zuiderzee, die 73 vierkante Duitsche mijlen groot is? De Staat vooral dient zich met deze zaak bezig te houden en de hand aan den ploeg te slaan om het gewich tige werk tot stand te brengen. De millioenen, die de onderneming zal kosten, zullen later grootendeels te ruggevonden worden door den ver koop van de vruchtbare gronden en bovendien zal de meerdere welvaart, die ons land tijdens en door de droogmaking moet verkrijgen, en de meerdere opbrengsten aan belas tingen in een nieuwe en groote pro vincie, welke ten bate der schat kist zullen komen, voldoende zijn om de regeering tot hulp en spoed tevens aan te zetten. Moge dan niet wederom dit voorstel naar de snip- permand verhuizen, maar worde wel dra de spade in den grond gezet om een begin te maken met hetgrootsche plan der beide heeren! Sw. .UÜKUÏHN 0VKR7JCIIT. Het gerucht loopt, dat de Engel- sche regeering besloten heeft aan Lord Dufferin de vrije hand te laten in zake het conflict met Birma. Volgens te Athene ontvangen be richten heeft vorst Alexander van Bulgarije, aan het hoofd van zijn leger, Philippopel verlaten en is naar Adrianopel opgerukt. Een dépêche van Sofia van den 16n 's middags te 12 uur, spreekt niet van den inval der Serviërs, maar zegt alleen dat de vorst, na de troepen te Tirnova en te Yamboli geïnspecteerd te hebben, den vori- gen nacht te Sofia is aangekomen. De vorst zou heden van daar ver trekken om de voorpost te Kusten- djieh en Dubrilza te inspecteeren, teneinde den vrede aan de Macedo nische grens te waarborgen en ver volgens, zonder zich te Sofia op te houden, weer rechtstreeks naar Phi lippopel vertrekken. Indirect uit Sofia afkomstige telegrammen verzekeren, dat het Bul- gaarsche volk den langdurig ge spannen toestand reeds moede be gint te worden. Men vreest voor een aanval van Servië. Het heet dat de Bulgaarsche regeering een komplot heeft ontdekt dat door Rus sische agenten en afgedankte Oost- Roemelische ambtenaren te Philip popel gesmeed werd voor het herstel van den vorigen stand van zaken. Het Journal de St. Pétersbourg zegt: Moshten de raadgevingen der ge zanten de regeeringen van Philip popel en Sofia niet tot rede bren gen, dan zou een nieuwe bijeen komst van de gezanten in den vorm eener conferentie de middelen moeten overwegen tot regeling van den toestand op denzelfden grondslag, welke het uitgangspunt der tegen woordige stappen gevormd heeft. De Temps heeft een particu lier telegram ontvangen omtrent het onderhoud dat de beide kanseliers, von Bismarck en von Giers, over de Oostersche kwestie hebben ge voerd. «De beide ministers hebben ge heel verschillende oplossingen ver dedigd. Von Giers stelde het herstel reld en voornamelijk tegenover den gezelschapskring, dien zijzelve, door hare schuld vernederd, mijden moest. Het bewustzijn harer schuld echter bleef bij haar nog sterk genoeg, om in evenwicht te blijven met den boozen geest in haar binnenste en haar voor elke uiting van afgunst te bewaren. Op de overspanning harer zenu wen was bovendien eene algeheele afmatting gevolgd. In plaats der knagende rusteloosheid had zich nu, daar de beslissende stap gedaan was, eene soort van lijdzaamheid van haar meester gemaakt. Clarita's fiere eerbied, het geduld, waar mede deze de pijnlijke tegenwoor digheid der schuldige vrouw ver droeg en haar kind met onveran derde liefde verpleegde, dat alles liet haar even onverschillig. Dof en ge voelloos liet zij alle dingen rondom haar hunnen gang gaan. Zoo slopen de dagen heen tot Clarita's tweede van het status quo in Bulgarije en Roemeliê voor; Bismarck was voor de eenheid der twee lauden, en wilde eerst von Giers' voorstel niet aan de mogendheden onderwerpen. Op het herhaald aanhouden van den laatste heeft hij echter toegegeven, en de Russische gezant te Weenen is gemachtigd geworden, het Rus sische voorstel aan de Oostenrijk- sche regeering v0or te leggen. Oostenrijk vond, door het over te nemen, de gelegenheid, zich van de avances, welke het jegens Servië heeft kunnen doen, los te maken. Het besluit, dat Duitschland nu ne men zal, zal van dat van Oostenrijk afhangen. In beginsel is Rusland niet tegen een vereeniging van de beide Bul- garijes. maar het wil vóór alles vorst Alexander ter zijde doen stellen ten einde den verloren invloed in Bulgarije te herwinnen. MWKM.ANI). Haarlem17 October 1885. Door B. en W. alhier is aan den Gemeenteraad eene aanbeveling ge daan tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, bestaande uit de heeren J. J. Smit, R. T. Loomeyer en J. W. F. v. d. Stad. Door Burg. en Weth. alhier is aan den gemeenteraad voorge steld om, evenals te Leiden, zich te adresseeren tot de 2e Kamer, ten einde op nieuw in het genot te worden gesteld van het Rijkssub sidie ten behoeve "an de Hoogere Burgerschool voor meisjes. Door de politie alhier zijn aangehouden S. de Wijs, en S. Sau- terel, beiden 21 jaren oud, twee bekenden, die zich gisterenavond hebben schuldig gemaakt aan dief stal van worsten in een slachters- winkel in de Hoogstraat. Zij hebben meermalen gevangenisstraf onder gaan. Omtrent de inhechtenisneming van den voortvluchtigen makelaar Visser verneemt de Amst. Ct. nader het volgendeEenige dagen gele den werd bij het departement van buitenlandsche zaken een schrijven ontvangen, waarbij verzocht werd om inlichtingen, of de premie van f 500, indertijd voor de arrestatie van den vluchteling uitgeloofd, nog zou worden uitgekeerd. Het ant woord werd verlangd onder zekere letters post rest. Parijs. Nadat in be vestigenden zin geantwoord was, volgde de aanwijziging door naar men zegt een bediende van «Le Printemps,» waarna de premie werd uitgekeerd. Gisteren werd 's Rijks werf te Amsterdam en Zr. M. opleidings schip Admiraal ran Wassenaer be zocht door Z. K. H. Prins Oscar van Zweden, die een en ander met veel belangstelling bezichtigde. Het IV. v. d. D. verneemt, dat door bemiddeling der firma Prins en Zwanenburg, te Amsterdam, agenten voor het veevervoer per «White Cross Line», Donderdag 26 stuks vee naar Antwerpen zijn ver zonden. om van daar per s. s. «Pie- ter de Coninck» naar New-York ver scheept te worden. Deze zending behoort aan twee Nederlanders, die zich naar Denver in Colorado begeven, daartoe aan gespoord door het lezen der artike len van den heer Fred. Settler, die reis naar Ems. Stipt op het bepaalde uur reed zij naar het slot met de vier torens. Dezen keer zag zij de czarin zelve niet. In hare plaats ontving haar de vorstin Zebotschef.De dame spande alle krachten in om hare trooste- looze opdracht zoo verschoonend mo gelijk te volbrengen, maar welke voorbereidende woorden zij ook kie zen mocht, eens moest toch de slag vallen, eenmaal moest zij het de schoone jonge vrouw toch zeggen, dat haar echtgenoot door het Sibe rische klimaat gestorven, dat nie mand, zelfs de czarin niet, hem haar terug kon geven. Doch, dank zij de eigenaardige atmospheer, die reeds vooruit onverklaarbaar het gemoed van Clarita drukte, en waarin zulke treurig klinkende woorden vooreen droevig bericht het hart van deD toehoorder te gemoet klonken evenals die klokken, waarvan Eichendorff zingt, zoo sloop ook langzamerhand de gunstigste resultaten durfden voorspellen voor het aanfokken van Hollandsch vee in het Westen van Amerika. «Het doel heiligt de middelen niet», is de titel van een vlug schrift, waarvan de schrijver door voorbeelden aantoont, dat de Ver eeniging tot bestrijding van Kwak zalverij soms te veel ijver aan den dag legt en dingen doet, die zede lijk niet zijn geoorloofd. Hij wijst onder andere op de zaak van Dr. Oidtman, van prof. Masoin, van den heer Van Eldik Thieme te Over- veen enz. Het streven van den heer Vitus Bruinsma toejuichende, meenen wij toch ook, dat, zelfs in den strijd tegen het kwade, slinksche wegen vermeden moeten worden. (Arnh. Ct.) Het Stout der brouwerij «De Gekroonde Valk», te Amsterdam, dat reeds in Frankrijk burgerrecht verkreeg, is thans ook toegelaten in de hospitalen te Antwerpen, na her haalde proefnemingen, waaruit zijne versterkende eigenschappen zijn ge bleken. Aan 't station Halfweg is deze week een telephoonleiding ver vaardigd naar Amsterdam en Haar lem. Eerstdaags zal deze inrichting voor 't publiek geopend worden. Onder de naam van «De Amster- damsche Economische Reparatie inrichting» is te Amsterdam een atelier geopend, dat zich ten doel stelt, op min kostbare wijze voor het in orde houden van ondergoed en linnen zorg te dragen, waardoor tevens aan fatsoenlijke vrouwen ge regeld eenige verdiensten kunnen worden verschaft tot steun harer gezinnen. De geringste reparatiën worden aangenomen. Eene schoonmaakster, te Am sterdam, terugkomende van een ver wijderd werkhuis, alwaar zij eenige dagen vertoefd had, bevond dat men gedurende hare afwezigheid uit hare woning een aanzienlijk gedeelte van haar schamel bezit gestolen had. Omtrent de doorbraak in de Diemerpolder, meldt men nog het volgende Woensdagmorgen brak de Die- merkade bijna op dezelfde plaats als verleden week door. De hooge water stand van het buitenwater kon niet worden te keer gegaan en het stroomde met snelheid den polder in. De plaatselijke autoriteiten waren evenals het polderbestuur spoedig ter plaatse des onheils aanwezig en de noodige maatregelen werden ge nomen om een kistdam in den Diem aan te brengen. Alle pogingen daar toe mislukten en moesten Woens dagavond worden opgegeven. Ge lukkig kon de spoorwegduiker wor den gesloten en daardoor het bene den-gedeelte des polders droog ge houden worden. De koeien en levende have der veehouders was in den loop van den dag bij vrienden en geburen geborgen. Enkelen verlieten uit vrees voor erger hunne woning. Donderdagnacht verergerde de toe stand zeer. Hetbuitenwaterstroomde, door niets weerhouden, vrij binnen en werd door den feilen O. wind tot aan Zeeburg voortgestuwd. Bij het ontwaken stonden alle woningen in het water. Het dorp Oud-Diemen is geheel geïnundeerd en de ge meenschap langs den Straatweg er heen kan alleen per as onderhouden een ijzig voorgevoel van toekom stig verdriet in het gemoed van Cla rita, voor nog de treurmare in hare volheid haar trof. Zoo was dan al haar wachten, al haar streven vergeefs geweest, zij zou Alexis niet wederzien! Zij sloot een oogenblik de oogen, maar zij gilde niet, zij viel niet in on macht, zooals de hofdame gevreesd had, zij klaagde niet eens. De om vang van hare smart maakte haar stom. Des te spraakzamer trachtte hare troosteres te zijn. Zij verze kerde haar van de keizerlijke deel neming en minzaamheid, zij her haalde meer malen in naam der cza rin, hoe alles geschieden zou, om den naam van Alexis Ornatoff van iedere verdenking te zuiveren en haar zijne weduwe alle haar toekomende rechten te schenken. Zij beloofde tevens, dat Clarita nog nader bericht omtrent de laatste dagen des overledenen zou gewor- worden. Het was een schriel ge zicht, vooral Donderdag in den avond. In de vale duisternis zag men alleen het glinsterend water en zeer onbestemd kon hier en daar een dak onderscheiden worden. De boe ren hebben dan ook, op enkelen na, hunne woningen verlaten en met have en goed elders een heenkomen gezocht. Eene kraamvrouw van en kele dagen moest uit haar huisje aan de westzijde des polders ver voerd worden omdat het water haar huisje dreigde omver te halen. Door hulpvaardige dorpsgenooten werd zij onder dak gebracht en verzorgd. Van Zeeburg tot den Diem staat nu alles blank; alleen het dorp Oud-Dieman met het kerkhof der Hervormde gemeente steekt er als een eilandje boven uit. .Waarschijnlijk zal de spoorweg duiker geopend worden en daardoor ook het beneden gedeelte der pol ders onder water gezet worden. Het water komt dan nabij Diemerbrug Een surnumerair ten postkantore te Helder is wegens strafbare han delingen gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Door een schipper te Schevenin- gen is proces-verbaal opgemaakt tegen den Eng. visscherman g'e- merkt Y H 642, zijnde een Yar- mouther smak, die hem meer dan 40 netten met toebehooren moedwil lig heeft afgezeild. Nog dagelijks vervoegen zich te Delftshaven werklieden, ter beko- midg van werk aan de bagger wer ken van de heeren Volker en Bos in Spanje, doch daar de opzichter, belast met het aannemen van volk, reeds derwaarts vertrokken is, is hunne reis doorgaans te vergeefs. Gisterenavond is aan de Schieka- de te Rotterdam een onbekend man, door eigen onvoorzichtigheid (hij was beschonken) door de IJselstoom- tram overreden, hii was onmiddel lijk dood. Zijn lijk is naar de loods voor drenkelingen te Crooswijk ge bracht. Een der helpers in een draaimolen (staande op de kermis te Vianen), op wien verdenking rust in verband met den vermelden diefstal, heeft zich Donderdagnamiddag vrijwillig in arrest begeven. Te Arnhem is een 16-jarige kan toorbediende gearresteerd, die her haaldelijk geld uit de lessenaar van zijnen patroon heeft gestolen en ook de dief van onlangs gestolen effec ten blijkt te zijn, die hij voorgeeft daarna verbrand te hebben. Een werkman aan eene der sui kerfabrieken te Rozendaal werk zaam, had bij den aanvang der campagne eene kleine wond aan den vinger waarop hij geen acht sloeg, zoodat hij steeds bleef door werken. Donderdag is de hand plotseling gezwollen. De man be vindt zich in een hoogst gevaarlijken toestand. Te Steenwijksmoer bij Koevorden is een arbeiderswoning ten gevolge van het onvoorzichtig alleen laten van kinderen in huis, afgebrand. Met behulp der buren werden drie kinderen gered, benevens een paar stuks vee. Niets was tegen brand schade verzekerd. den en toen was ook dat voorbij en de moeielijke opdracht der vor stin Zebotschef volbracht. Clarita gevoelde zich gedrongen weg te komen, weg van de schit terende badplaats met al die opge tooide, lachende menschen. Zij reed terstond naar het station. Nikolaï Karin wachtte haar daar. Hij kende haar ongeluk reeds; sprakeloos liet zij hare hand een oogenblik in de zijne rusteu. Bezorgd vroeg hij Gevoelt gij u sterk genoeg voor den tocht, vrouwe van Orna toff? Ook hij noemde haar nu, zooals iedereen, vrouwe van Ornatoff. Die naam kwam haar toe, zij was im mers Alexis' weduwe. Ik verlang naar Teodoor te gaan, antwoordde zij zacht. Mijne kracht is wel toereikend daar voor. Paul, de bediende, heeft reeds voor biljetten gezorgd. De tocht zal mij eenige uren van volkomen een- Donderdag- op Vrijdagnacht heeft zekere Th. M. de groote spiegelruit in den winkel des heeren Metten in de Hinthamerstraat te 's-Bosch, stuk geworpen. De dader is in handen der poli tie en heeft bekend, als reden op gevende, dat hij wenschte in de ge vangenis te komen. Twee werklieden te Middelburg waren gisterenochtend in een regen bak, nadat die Donderdag was ledig gemaakt, bezig om eene daarin lig gende looden buis te soldeeren. Door den walm der kolen, die zij daar bij bezigden, werden zij zoodanig bedwelmd, dat zij beiden levenloos er werden uitgehaald. Donderdagnacht bracht het 14- jarig dochtertje van den land bouwer T. bij Zutfen de koeien naar de weide. Toen zij om 1 uur nog niet teruggekeerd was, ging men haar zoeken. Spoedig vond men haar lijk te water liggen. Men gist naar de oorzaak van het ongeval. Dinsdagavond ging te Veendam een paard, voor een wagen gespan nen, op hol. Op het voertuig bevon den zich de knecht van den eigenaar en een arbeider. Beiden schijnen van den wagen te zijn gevallen, want men vond ze op den weg liggen aan het Beneden Oosterdiep, toen het paard en de wagen reeds een half uur verder te Wildervank waren; de knecht heeft zich zoo erg be zeerd, dat ingeroepen geneeskundige hulp niet meer kon baten. Na een uur lijdens overleed hij. Vrijdagavond is gevankelijk naar Assen overgebracht de brievengaar der van Westerbork, die een aan zienlijk tekortmen spreekt van f300, in zijne kas had. Donderdag werd naar de gevan genis te Assen overgebracht een joDgmensch, zekere H. M., van be roep klerk, die zich door een win kelier aldaar goederen had doen meegeven, die hij valschelijk op een anders naam en voor diens re kening op keur had gevraagd. De schade, die de winkelier daardoor vermoedelijk lijdt, beloopt ruim dertig gulden. Behalve de in ons vorig nummer vermelde, vindt men in Drente nog vele andere oude gewoonten, welke men «versteend» zou kunnen noe men. De geïsoleerde toestand zoo schrijft men heeft het onderling hulpbetoon bevorderd, zoodat b. v. voor de arme menschen of in het algemeen voor hen, die geen paard en wagen bezitten, het benoogdigde landbouwwerk «te beê» d. i. kos teloos wordt uitgevoerd. De werken van algemeen nut, zooals het on derhoud van wegen en voetpaden, verrichten de bewoners gezamenlijk («boerwarken») en zoodoende wordt veel geld gespaard. Te Nijeveen, alwaar die oude «hand- en span diensten» reeds verdwenen waren, zijn zij dezer dagen wederom inge voerd, ornaat de gemeentekas in zeer hulpbehoevenden toestand ver keert, tengevolge der groote uitga ven voor straatwegen, die in den laatsten tijd zijn aangelegd. In de weide van de Wed. Al berts te Niebert heeft men twee paarden de staarten afgesneden. De justitie doet onderzoek. zaamheid bezorgen. Dat is het, wat ik het eerst noodig heb. Karin week niet van hare zijde, tot hij haar goed bezorgd in eene coupé zag. Zij dankte hem voor al zijne bemoeiingen, want zij namen immers afscheid voor altijd. Had hij er een voorgevoel van? Nog lang staarde Karin den weg snellenden trein na; zijn gemoed was hevig ontroerd door de gedachte dat Clarita nu vrij was! Vrij en toch voor hem verloren, want had zij hem niet eens gezegd, dat hare liefde een ander behoorde door onver breekbare banden, die zelfs de dood niet scheiden kon! (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2