I POl'ULAIR MillS-1 ABY1ITKNTIKBLAB Dinsdag 20 October 1885 No. 702. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: PEL1 ILL VERGETEÏÏ. 3h JaargT'inu. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland-. ornpagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. HA VB E tp Go., JOH. F. JONES. Sucr., Ear ijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij tor bevordering van rertoou van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingaug Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuts per p •den der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs ru6t gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst t vau Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorlooponde toegangskaarten 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10hut tegen betaling van 25 cents p Bondagen kosteloos vaH 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel uiet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder Teylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Woensdag on Zaterdag van 24 uur. Orgel bespeling in de Groote Kerk. Diuadag van i2 on Donderdag van 23 uur. Toegaag (deur Oudegroenmarkt) vrij. Nijverheid hebben Of orsooti. Donateurs on ui geschiedenis, vooral voor een geheel jaar ■er ppr8ooii, alleen op behoorlijk gnleido. Prinsenhof. Geop«ai AMiKMKKN OU'IIZIUIT. In liet Oostenrijksehe Huis van Afgevaardigden verklaarde de mi nister TaafFe, dat Bismarck aile op merkingen over bet verbannen van Poolscli-Oostenrijksche burgers uit Pruisen afwees, omdat deze maat regel van zuiver plaatselijken aardis. De Bulgaarsclie regeering heeft, na rijpe overweging van de collec tieve nota der groote mogendheden, besloten in beginsel aan den daarin vervatten raad gehoor te geven. Met bet op de houding van Servië, behoort zij bet grootste deel der Bulgaarsclie troepen terug te roe pen en in Roemelië alleen eene ge ringe bezetting achter te laten, tot dat de groote mogendhedeu voor het toekomstig lot dezer provincie eene beslissing zullen hebben ge- De Norddeutsche Allgemeine Zei- tung zegt, dat de besluiten der ge zanten-conferentie te Constantino- pel steunen op de gemeenschappe lijke overtuiging der groote mogend heden, dat de vraag van oorlog of vrede niet afhankelijk mag zijn van eene verandering van stemming iu den Balkan. Het memorandum ver klaart op de meest besliste eu plech tige wijze, dat de eerzucht van enkele stammen in den Balkan aan deze geen bevoegdheid kan verlee- nen, om den vrede tusschen de mo gendheden te verstoren, door hetzij onder elkander, hetzij met Turkije twist te zoeken, en daarbij niet in aanmerking te nemen, dat de ge volgen van hunne zelfzuchtige en kortzichtige politiek de groote mo gendheden zouden kunnen noodza- XXIII. De Czarin. 53) Intuscheu liet Clarita zich diep in de kussens van den waggon ne lerzinken; zij wist niets meer van de buitenwereld, zij blikte in baar hart. Zij bad hartstochtelijk, terwijl zij aan Teodoor dacht: O God, neem ons allen tot u Er overviel haar iets van dat stijf hoofdige verzet, dat zij lang gele den bij het eerste bericht van Di- mitri over Alexis ondervonden had; ;en heftige, wilde smart bracht haar n verzoekiDg om opnieuw tegen len Hemel in opstand te komen. ?ij had er zoo zeker, zoo vast op ken, om in den strijd tusschen hei den te komen, en den vroeger op zoo zorgvuldige wijze bewaarden vrede te verstoren. Geheel Europa moet zich legen zulk een stoutmoe dig ondernemeu op de ernstigste wiize verzetten. De Times verneem uit Wee- nen, onder dagteekening van 16 Oct., dat Oostenrijk en Rusland overeengekomen zijn om de Porte aan te raden een conferentie van Europeesche mogendheden bijeen te roepen, die het tractaat van Berlijn als basis zou aannemen. Van de instemming van Duitscbland is men zeker; eveneens van die der Porte. Men heett echter nog niet verno men, of Frankrijk, Engeland eu Italië aan de conferentie willen deelnemen. Volgens telegrafische berichten uit Constantinopel bedragen de oor- logsonkosten van Turkije reeds twee millioen pond sterlingwaarvan 800,000 pd. st. voor Kriippgeschut. Ook wordt gemeld, dat de Mon- tenegrijnen bevel hebben ontvangen om zich marschvaardig te houden. HINNKNUND. Haarlem, 19 October 1885. Bij de Zaterdag te Amsterdam gehouden wedstrijd in het kunst- en schoonrijden werd in het concours voor het mooiste rijtuigpaard van inlandsch ras de tweede prijs be haald door «Willem», eigen, de heer A. A. v. d. Berg alhier. Dezelfde heer behaalde ook den prijs in het concours voor het mooiste tweespan van vreemd of gekruist ras met zijne paarden «Tom» en «Raaf» gerekend, heden heden de ver hooring van haar vurig gebed te verkrijgen, dat zij vol stormachtige bitterheid herhaalde Ik kan niet meer leven Doch zij had niet te vergeefs de school des lijdens doorloopenin het diepst van haar hart waarschuwde haar eene trouwe stem, gelijk Ju dith den vorst van Bethulië: «Wat is dat voor taal? Dat isgeenetaall Wie zijt gij toch, dat gij den Heer een tijd bepaalt ter ontferming en naar willekeur hem eenen dag vast stelt In smart en strijd had Clarita ge leerd naar die stem te luisteren, zij klonk ook nu niet onverhoord. Haar sterke wil zegevierdehij boog zich. Deemoedig en innig smeekte zij slechts; O God, help mij, ontferm U mimer De Burgemeester van Amster dam heeft volgens de Amst. Ct., als hoofd der politie, een brief gericht aan den hoofdcommis-aris van politie, den heer Steenkamp, waarin is aan gedrongen om, met al de hem ten dienste staande middelen, van wel ken aard ook, tot de ontdekking te komen van die personenwelke ambtsberichten of politic-geheimen mededeelen aan de dagbladen. Door het maken van gefingeerde berich ten of quasi vertrouwelijke corres- pondentiën tusschen het hoofdbureau vau politie en de commissariaten, zou, naar men meent, die ontdek king bevorderd kunnen worden. Het beeld van mevr. Kleine als «Juffer Serklaas» is in de ver zameling van het Panopticum te Amsterdam opgenomen. Door dr. J. W. R. Tilanus, hoogl. aan de Universiteit te Am sterdam, zijn aan het Rijk ter plaat sing in 's Rijks Museum van Schil derijen aldaar ten geschenke gege ven zes in de St.-Ct. van 18/19 Oct. nader omschreven pastelteekeningen van de hand van Jean Etieone Lio- tard (geb. 1702, over). 1789.) Volgens het Rolt. Nbl. is de inrichting' van het Delftsche spoor wegstation, dat door zijn afzonder lijk passagiersperron zoozeer den tegenzin van het publiek opwekt, aangenomen als type voor de nieu we stations, welke de «Holl. IJz. Sp. maats.» nog verder langs haar lijnen denkt te bouwen, maar zal het nieuwe Haagsche station daar van afwijken en gebouwd worden als eiland-station, geheel omringd van de spoorlijnen, en dat door de passagiers verlaten wordt door tun nels onder den weg. Het Ned. Landbouwcomité heeft zich tot de Regeering gewend, om in het belang van den laud- XXIV. Aan het doel. En God ontfermde zich over haar. Hij hielp haar. Teodoors toestand wekte plotseling de grootste be zorgdheid. De treurmare had bij hem de noodlottigste uitwerking ge had. De opgewondenheid, de teleur stelling, de terugwerking was voor zijnen lijdenden toestand te veel ge weest. Een heete koorts had hem aangegrepen, die snel opkomend, tot een crisis kwam. Het gevaar, waarin hij zweefde, zijn lijden vereenigden Clarita's gedachten op een punt, op de hulp, die zij verleenen kon, en die onverbiddelijk de inspanning van al hare krachten vorderde. Dat was eene weldaad voor hare krachtda dige natuur. Er bleef haar geen tijd over, bij eigen smart stil te staan en er daardoor zich aan over te ge ven. Dag en nacht waakte zij aan het ziekbed van den kleinen pa- bouw wijzigiDg der jachtwet te ver krijgen. Een aantal branders te Schie dam RotterdamDelfshavenen Delft 171 in getal hebben dezer dagen een adres verzonden aan den Minister van Financiën. Daarin wijzen zij op de voortdu rende kwijning hunner industrie, en spreken als hunne overtuiging' uit, dat er geen kans op verbetering be staat, tenzij de Nederlandsclie re geering de behulpzame hand biede om de concurrentie met het buiten land mogelijk te maken. Adressanten ontwikkelen een aan tal bezwaren, doch begrijpende dat niet aan alle deze zoo spoedig kan worden te gemoet gekomen als wen- schelijk is, vragen zij met te meer aandrang datgene, wat voor dade lijke inwilliging vatbaar is: lo. Intrekking van het Wetsont werp tot verlenging tot 1 Januari 1887 der Wet van 20 Juli 1884. Stbl. no. 148, zoodat de ac cijns weder komt op f57. 2o. Vermindering van het mini mum van den te leveren trek met 5 centiliter gedistilleerd ad 50 pet. van elk kilogram te gebruiken graan; een maatregel, dringend noodig voor de instandhouding der branderijen, welke in zoo nauw verband staan met landbouw, veehandel enz. en die tevens zoo belangrijk bijdragen tot de financiën van Nederland. In eene Zaterdagavond te Vlis- singen gehouden vergadering, waar in een socialist uit Middelburg eene lezing hield over algemeen stem recht en socialisme, beval de spreker zijnen hoorders aan tot den bond voor algemeen stemrecht waar van dezer dagen te Vlissingen eene afdeeling werd gesticht als ge woon-, geheim- of begunstigend lid toe te treden. tient; nooit zochten zijne van koorts hitte schitterende oogen haar te ver geefs, nooit strekte hij zijne gloeiende band naar haar uit, zonder de hare te vinden. Dan glimlachte hij nog te midden zijner smart. Zoo deed zij honderdmaal meer voor hem dan zijne moeder, die zich in de zieken kamer door haar jammeren en kla gen volkomen onbruikbaar maakte. De doctoren stonden er op, dat zij uiet bij den koortslijder zou komen, zoolang men de crisis tegemoet zag. Tegen alle verwachting overwon Teodoor die; nog was zijne jeugdige kracht niet uitgeput, hij bezat nog weerstandsvermogen bij de crisis brak de koort-; men mocht weer hoop voeden. Werkelijk ging de zieke eenige genezing tegemoet, en nog wel op eene nauw verwachte wijze. Toen men eindelijk het laat ste, na de verwijdering van eenige beensplinters gelegde verband kon wegnemen, vertoonde zich ook daar Van deze uitnoodiging zoo schrijft de berichtgever werd, voor zoover hem bekend, staande de meeting door slechts één enkel toe hoorder gebruik gemaakt. Zaterdagavond is door een trein, van Zaandam komende, op de via duct bij de Korte Prinsengracht te Amsterdam een werkman, niet tot het spoorwegpersoneel behooreude, overreden. De ongelukkige was on middellijk dood. Vrijdagmorgen is bij de politie te Zaandam aangitte gedaan van een gedurende den nacht gepleegden diefstal met verbreking van het slot in het pakhuis «Concordia» van de firma Klaas Blans, van 7 vaatjes, bevattende ieder ongeveer 40 kilo gram stijfsel. Twee jongelieden, een jongen van ruim 20 jaren, zoon van een land bouwer te Audijk, en de dienst maagd gingen Vrijdag als gewoon lijk in het vroege morgenuur met een schuitje naar het land, om de eerste bezigheden koeien mel ken te verrichten. Toen zij ter bestemder tijd niet waren terugge keerd, stelde men een onderzoek in, met de treurige uitkomst dat men beiden levenloos uit het water op haalde. Kenbaar was eerstgenoemde door een mistred te water geraakt eu had de dienstmaagd hulp ver leend, om echter zelve mede het slachtoffer te worden. Van de dronkenschap van een polderwerker, die in eene herberg in de Hemsterhuisstraat te 's-Plage te veel van de vergunning had ge - bruik gemaakt, is door een vriend gebruik gemaakt om uit den zak eene neiging tot verbetering, die niet misleidde. Dezen keer scheen het met de behandeling van het geval den goeden weg op gegaan te zijn; van eene amputatie was geen sprake meer, de genezing van het beschadigde gewricht was be gonnen. Zij ging langzaam maar bestendig voort, zoodat de kleine patient, toen de koorts geheel over wonnen was, door middel van een kruk weer leerde loopen. Daarbij werden zijne levensgeesten meer op gewekt; toch bleef hij zichtbaar zeer zwak. Zoo gauw October in het land kwam, ried de arts vrouwe Wera aan, met den patient naar het zui den te gaan, daar de Rijnlucht te scherp was voor zijn teeder, ver zwakt gestel. Toen Teodoor dit plan hoorde, smeekte hij innig: Laat ons naar het Lago Mag- giore gaan, matuschka; ik verlang

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1