van zijn kameraad een bedrag van 111 te ontvreemden. In het hotel «Zum Englischen Hof# in de Gravenstraat te 's Hage logeerde Zaterdagnacht eene vrouw, die bij haar vertrek bleek geen cent te bezitten. Deze onvoordeelige logée heeft te 's Gravenhage reeds verschillende keeren vrije inwoning gehad in het politiebureau. In de laatste weken schijnen de Scheveningsche visschers door de onachtzaamheid en den moedwil hunner Engelsche cpllega's weer aanzienlijke schade beloopen te heb ben. Nog grooter echter zijn de ver liezen door de betrokken reeders daarbij geleden. Van eene schuit van den reeder C. vau der Toorn Mz., stuurman A. de Ruiter, werd in het begin dezer maand een groot ge deelte van de vleet vernield; eene schuit van den reeder P. Groen, stuurman A. den Heijer, kwam met slechts enkele netten terug. Geluk kig zijn de schuldigen bekend; het is de bemanning van de Engelsche vischsmakken Y. H. 865. Dezer da gen zijn door den waterschout te Scheveningen bij een uitvoerig pro ces-verbaal, en met de noodige tee- keningen, voorstellende de ligging der schepen, beide misdrijven dui delijk uiteengezet. Men vleit zich, dat de schuldigen door het Engel sche goevernement zullen verplicht worden, de schade geheel te ver goeden. In den loop der vorige maand werd de ScheveniDgsche bomschuit «De Vrouw Jacoba», door de «Agnes and Louise,» te Hartlepool te huis behoorende, in den grond gevaren. De reederij van genoemd stoomschip heeft dezer dagen geantwoord op den eisch tot schadevergoeding, die door de Assurantie-maatschappij te Scheveningen is ingesteld. De ver goeding, die de reederij te Hartle pool wil toekennen, is echter de Assurantie-maatschappij onaanneme lijk voorgekomen; de onderhande lingen duren voort, zoodat op eeue minnelijke schikking nog kans bestaat. Omtrent den pseudo oogarts-biblio thecaris Jan van der Vliet, die te Delft werd gearresteerd, verneemt de D. Ct. nader, dat hij herkend is als te zijn Christoffel Ahasphe- rus Wunderlicli, geboren te 's-Bosch den 26en Mei 1849. Oplichterij schijnt zijne voornaamste beroeps bezigheid te zijn geweest, alhoewel hij van diefstal ook niet afkeerig schijnt te zijn. Althans werd hij in 1872 door den krijgsraad te 's-Bosch wegens diefstal veroordeeld tot zes jaren kruiwagenstraf en iu 1880 te Dresden tot vier jaren tuchthuisstraf wegens oplichterij. Het laatst was hij oppasser bij het Genootschap Natura Artis Magistralte Amster dam. Een negentienjarige dienstmaagd te Kralingen, geraakte Vrijdagavond tengevolge van de zware mist te water. Zij werd gered, doch over leed Zaterdagnacht aan de gevolgen. Een dertienjarige knaap bevond zich op den molen aan denKeijen- borg onder Ambt-Deutichem, terwijl deze in volle beweging was. Hij naderde te dicht bij het raderwerk en geraakte er in bekneld. Voordat men den molen kon doen stiltaan, sterk dit te zien; Clarita heeft er mij zooveel van verteld. En tot Clarita zeide hij: Ik weet, amiga, dat gij naar het meer verlangdet terug te keeren, om het graf van de kleine Dolores te be zoeken. Niet waar, wij bezoeken het samen Teodoor had gelijk. In stilte was Clarita reeds tot het besluit geko men, eerst naar het meer, en dan naar het vreedzame klooster bij zus ter Stefanie terug te keeren. Van daar uit wilde zij naar het oude «tehuis» aan Don José schrijven, voor zij besliste over de toekomst; want bij de Ornatoffs kon zij slechts blijven tot aan Teodoors genezing. Zij voelde de kracht niet een lan ger samenzijn met Wera te ver dragen. De verhouding tusschen de twee vrouwen was werkelijk gedwongen en onaangenaam. Clarita moest zieh- zelve steeds overwinnen om Wera's was het knaapje reeds een vermor zeld lijk. Zaterdag heeft men een alleen wonende oude vrouw te Stad-De»- tichem in hare woning, badende in haar bloed, dood op den grond ge vonden. Teekenen van geweld wa ren niet te bespeuren. Zaterdagavond heeft in de Don kerstraat te Harderwijk eene vecht partij plaats gehad tusschen eenige aldaar verblijfhoudende Duitschers en eenige visschers. Een Duitscher werd zoodanig bij den linkerschou der met een mes gestoken, dat hij onmiddellijk op de plaats dood bleef'. De dader, zekere L., een 19-jarige jongeling, is in handen der politie. Een knaap, die te Arnhem met een boormachine speelde, kwam met een der vingers van de linkerhand daaronder, zoodat dit lichaamsdeel geheel werd verpletterd. De werklieden van de machinale kuiperij van den heer Prinsen te Helmond zijn voorloupig allen ont slagen, omdat eenige hunner den meesterknecht, die te laat aan de fabriek komende werklieden op last van zijn patroon beboette, op verre gaande wijze hebben mishandeld. Iedereen weet, dat de opbrengst van boomvruchten dit jaar vrij aan zienlijk was. Sommige boomen wa ren dan ook ongewoon rijk beladen. Zoo heeft te Breda iemand een pe reboom in zijn tuin, welke zoo vol van vruchten was dat aan een enkel takje niet minder dan 42 goedge vormde en voortreffelijke peren als in een tros bijeenhingen. Door het omvallen eener petrole umlamp vatten Vrijdagavond de kleederen der echtgenoote van den heer A. K. te Roermond vuur. On middellijk stond zij in volle vlam. Zij liep onder het roepen van hulp de straat op, en werd door een voorbijgaanden conducteur der spoor wegen, die inmiddels zijne jas had uitgetrokken en haar die had om geworpen, voor verder onheil ge spaard. Niettegenstaande de vlugge hulp, heeft zij ernstige brandwon den bekomen. Te Brandgum geraakte een mo lenaarsknecht tusschen het kamrad in den molen, en werd zoodanig gekwetst dat hij aan de gevolgen overleed. Te Huisseling hebben 4 landbou wers een os geslacht en gevieren deeld, waardoor hun het vleesch kwam te staan op 20 cent het halve kilo. Dinsdagavond jl. ging een turf schipper van Bartlehiem naar Oud- kerk, om eene praam te halen. Op de terugreis is hij buiten boord ge raakt en verdronken. Zijn lijk werd Donderdagmorgen opgevischt. In de praam werd eene flesch met jenever gevonden. Vanwege eenige leden van de vereeniging» Veehandel op Amerika,» zijn heden met den eersten trein van Leeuwarden 20 hokkelingen (jong vee) vervoerd naar Amsterdam; verder gaan deze per stoomschip Peru naar Londen, om van daar per stoomschip Perzian Monarch naar New York te worden overgebracht. schuld te vergeven, terwijl deze, sedert het bericht van Alexis' dood haar getroffen had, zich tegenover diens gade schuw en vreesachtig gevoelde. Niemand was dus vroolijker dan zij, toen de arts eindelijk van de afreis sprak. Weg te komen van die verschrikkelijke plaats, waar zij zulke kwellingen verduurde, weer andere streken andere menschen te zien, dat bood haar verlichting, ver strooiing aan. Zij willigde daarom gaarne den voorslag van haren zoon in, en op een schoonen Octoberdag brak het Russische gezelschap, zoo als men hen in het hotel noemde, op naar het Lago Maggiore. Zoo zag Clarita het dan weder, dat prachtig schoone, door Alpen omringde meer, aan welks heerlij ken oever zij haar kortstondig ge luk genoten, en hare eerste zware smart geleden had. Het was een zachte herfstdag, Als geleiders-verkoopers zijn aan gesteld M. Deibei te Leeuwarden en J. Tilsma te Nijkerk. De Duitsche trein, die Zaterdag morgen te 6 u. 12 m. van Winters wijk naar Bocholt vertrok, moest onderweg ten gevolge van een de fect aan de machine stoppen. Naar het station van vertrek werd ge seind om een andere machine, ten einde de reis naar Essen te kunnen vervolgen. Een en ander veroor zaakte een lang oponthoud. GEMENGÖ NIEUWS, De heer Hoorn deelt in het «Nieuwe tijdschrift voor de phar- macie in Nederland» zijne bevinding mede omtrent het filter van dr. Chamberlaud, te Amsterdam in over leg met prof. Förster beproefd. Ofschoon door te geringe druk king in de waterleiding te Amster dam met 20 liter water werd ge filtreerd, zooals dr. Chamberland opgeeft, werd toch somtijds 12 16 liter zuiver water per dag verkregen. De microben, die het water be vatte, werden, zooals door prof. Tor ster wordt gestaafd, door het filter teruggehouden. In de Belgische kolenmijnen van Bois Duluc is brand uitgebro ken; elf arbeiders zijn daarbij om het leven gekomen. Twee academievrienden, de g-riffier mr. S., te Gera, en zijn gast de student H., uit Giessen, zijn op een avond in het laatst der vorige week van een buitenwandeling naar de stad ;terugkeerende, door de duis ternis misleid, van de weg afge raakt en in een rotsspleet van 15 M. diepte gestort. Eerst den volgen den morgeu werden de ongelukki- gen door arbeiders gevonden, de student H. als lijk, zijn gastheer half bewusteloos en zwaar gekwetst. De laatste had den geheelen nacht te vergeefs om hulp gekermd. Een zeer onaaugename verras sing wachtte Woensdagmorgen een pas getrouwd jeugdig paartje te Parijs. Toen men na afloop der hu welijksplechtigheid, besloot om, ver gezeld van de bruiloftsgasten, een kijkje te gaan nemen in de appar tementen van de jonggehuwden, die met veel smaak iu de woniDg van de ouders der jonge vrouw waren ingericht, vond men die geheel leeg gestolen. De dieven hadden klaar blijkelijk gebruik gemaakt vau het oogenb'lik dat de geheele familie naar de trouwplechtigheid was ge gaan, om alles wat maar eenige waarde bezat, weg te halen. Zelfs de prachtige juweelen, het huwelijks geschenk vau den bruidegom, wa ren met de bruidskorf verdwenen. Pen modern himelijhsheletsel. De portretschilder Penali te Lyon was onlangs verloofd met madlle. Minnie Bernard, de schoone dochter van een rijk fabrikant aldaar. De bruiloftstoiletten waren reeds in de maak, en de trouwdag vastgesteld. Eenige dagen geleden zeide Penali tot zijn bruid; «Ik hoop, dat ge met mijne bekende antipathie rekening hebt gehouden en alle japons zonder tournure hebt besteld.» De jonge dame antwoordde lachend«Als ik een bruidsjapon zonder tournure moet dragen, dan trek ik haar lie ver in het geheel niet aan.» De kun stenaar maakte zich boos, gaf zijne bruid de keus tusschen zijne liefde en de tournure, en vertrok, toen de jonge dame aan deze laatste de voor toen Clarita van Palanza uit, waar vrouwe van Ornatoff zich gevestigd had, in de heerlijke morgenkoelte door de straten van Feriolo reed naar Castagnella. Bij het eerste be zoek aan het kleine graf daar tus schen de bergen, wenschte zij al leen te zijn. Teergevoelig van aard had haar jonge vriend dit voorzien; daarom had hij vermoeienis voor gewend, en verzocht den volgenden keer haar geleider te mogen zijn. Zoo schreed Clarita langzaam naar het door de wereld vergeten dal, waar het kleine landhuis haar eens een korten tijd een «tehuis» ge weest was. Er woonden nu andere, vreemde menschen, anders zag het sierlijke huisje er zoo tamelijk juist uit, als voorheen. De jonge vrouw beschouwde het weemoedig van den eenzamen straatweg af, waarlangs, altijd even stormachtig, de murme lende Ansa in het dal stroomde, voor zij langzaam haren weg voort- keur gaf, nog denzelfden avond naar Egypte. In de vorig-e week heeft te Parijs de voltrekking plaats gehad van het huwelijk tusschen Prins Max von Hohenlohe en gravin Marie d'Imécourt, die, niettegen staande hare jeugdige jaren, reeds een veelbewogen leven achter zich heeft. Velen zullen zich namelijk herinneren hoe, nu meer dan vijf jaren geleden, Musurus Bey, de zoon van den Turkschen gezant te Lon den, het romaneske gravinnetje be wogen had hem naar Engeland te volgen, waar beiden zich onmid dellijk door een Aglycaansch gees telijke in den echt lieten verbinden. Eenige maanden later keerde ech ter de jonge vrouw, toen pas 16 jaren oud, op aansporen van bloed verwanten, naar Frankrijk terug, om a posteriori de toestemming vau haar moeder, een zuster van gene raal Gallifet, den vriend van Gam- betta en bekend door zijn energiek optreden tegen de Commune, af te smeeken. Deze dame liet echter zonder vorm van proces haar doch ter in een klooster opsluiten en stelde tevens een eisch tot ontbinding van het huwelijk in. Musurus Bey, van zijn kant, eischte in rechten zijn vrouw op, wier verblijfplaats hem teneenenmale onbekend was, en nu ontspon zich den 15n October 1881, voor de recht bank te Parijs een geruchtmakende procedure, waarvan het einde was. dat de moeder in het gelijkgesteld werd. In den loop der behandeling bleek, dat de jonge Turk niet het minste vermogen bezat, terwijl zijn vrouw schatrijk was. Nadat Musurus Bey te vergeefs allerlei pogingen in het werk ge steld had om zijn vrouw terug te zien, verdween hij uit Parijs. Lan gen tijd hoorde men niets van hem, tot eindelijk, in het vorige jaar, de Engelsche bladen zijn verloving met een schatrijke en schoone Grieksche koopmansdochter vermeldden. Mu surus Bey was van geboorte een Griek, en bekend om zijn bijzonder innemend voorkomen. Op een overweg van den Fran- schen staatsspoorweg, tusschen Ma- checaul en Sainte-Suzanne bij Nan tes, is in de vorige week een boer met een ossenkar door een sneltrein overreden. De ossen werden vermor zeld en de boer, die een eind weg geslingerd werd, ontving ernstige, doch niet doodelijke kwetsuren. De schuld van dit ongeval is voor een goed deel te wijten aan de spoorweg-directie, die slagboom en baanwachter op dit gevaarlijke punt eene overtollige weelde scheen te achten. Mile Mary Blanc, die, in het be gin vau dit seizoen, als ehansonnet- ten-zangeres in het voornaamste eafé-chantant te Bordeaux debutee- ren zou, bestelde voor deze gelegen heid in het salon van Mad. Bar- dousse drie sensatie-toiletten, waar voor een schilder de modellen ver vaardigd had. Op den debuutavond wachtte Mile Blanc echter tevergeefs op hare toiletten en ontving tegen middernachtde verpletterende tijding, dat hare concurrente, mad Courbet de kostumes voor veel geld van de dameskleedermaakster had weten meester te worden en daarmede een schitterend succes behaald had. Den volgenden morgen begaf mile. Blanc zich naar het kleederensalon en slingerde de trouwelooze eigenares- daarvan, met de woorden: «Gijhebt zette naar het hooger gelegen kerkje men den vreedzamen doodenakker. Daar sluimerde haar kind. Hoe ont roerde haar die gedachteZacht schreed zij door de rijen, waar de stille dooden sliepen daar blonk het schitterende krui? met de troost volle spreuk«La debolezza umana piange, sorride Timmortale speran- za!» haar vriendelijk bekend tegen, en dicht daarnaast wenkte haar de witte marmersteen met de twee woor den «Clarita, Dolores!» Clarita knielde op den kleinen grafheuvel neder, die zorgvuldig in orde gehouden scheen en nog met bloemen overladen was. Het deed de eenzame vrouw weldadig aan, dat goede menschen hier het graf van de kleine vreemdeling niet had den laten verwilderen. Lang en in nig bad zij op die vreedzame plaats, haar geest voerde haar uit de zui delijke, weelderige natuur ver weg naar het eenzame, met sneeuw be- mijn toekomst vernietigd, ziedaar uw loon,» een flesch vitriool in het gezicht. Door Mme Bardousse, die slechte licht gekwetst was, werd hierop een aanklacht ingediend, doch de jeug dige zangeres werd, op grond van de laaghartige provocatie, waaraan zij had blootgestaan, onder dave rende bijvalsbetuigingen van het publiek, vrijgesproken. Een jong meisje te Moutier bij Enghien, had wel eens gehoord, dat men met petroleum vlekken kon uitwisschen. Zij paste dit toe op haar kleedereu zonder deze uit te trekken. Een oogenblik later naderde zij den haard, waarop een groot vuur brandde. Plotseling vatte haar japon vlam en onder smartelijk lij den overleed de onvoorzichtige. De waarde van adverteeren. Een van de grootste adverteer ders in Londen zegt: "Wij hebben een nieuwe proef genomen om te weten door welk publiek onze ad- vertentiën zoo al gelezen worden. Wij plaatsten een paar adver- tentiën van eene halve kolom, waarin waarin wij opzettelijk eenige histo rische feiten onjuist opgaven. In minder dan eene week ontvin gen wij 300 4 400 brieveu uit alle gedeelten van het land, om te vra gen wat wij toch met zoo'n stom merd deden, die zoo weinig van de geschiedenis wist. Drie of vier weken lang stroomden de brieven ons toe. Nooit hadden wij eene advertentie geplaaatst, die meer de aandacht had getrokken. Maar wij herhaalden onze proef neming niet, want zij had aan haar doel beantwoord. Wij kregeu brieven van school jongens, schoolmeisjes, professoren, geestelijken, onderwijzers, en van twee groote mannen die een wereld vermaarden naam hebben. Ik was meer van de waarde van adverteeren overtuigd dan ik door boekdeelen vol redeneeringen had kunnen ziju. Zbl Bij het graven voor den bouw vau de nieuwe brug aan de Regola, bij Rome, is weer een metalen beeld gevonden, een jongen Bacches, met zilveren oogen. Bij een hevigen brand te Jassy, in Moldavië, is een muur in gestort, waardoor een kapitein en vier soldaten, die bij het blus- schen hielpen, om het leven kwamen. Voorts werden nog 3 officieren en 28 manschappen gewond. Een gehucht aan het kanaal van Roubaix (departement Nord, in Frankrijk) is dezer dagen het too- neel geweest van eene ontzettende gebeurtenis. Vrijdag zag eene vrouw, juist toen zij uit de deur harer wo ning kwam, dat zekere Mottet, met een soort van houweel in de hand, den hellenden kant van 't kanaal afliep en dicht bij het water een gat begon te graven. Nieuwsgierig om te weten waar toe dat dienen moest, bleef zij wach- teu, zag den man weggaan, maar spoedig weer terugkeeren, en wel met een kind onder den arm. De vrouw verloor nu hare tegenwoor digheid van geest en begon luid te schreeuwen. Mottet, hierdoor ver schrikt, wierp het kind in 't kanaal en vluchtte het veld in. Twee manneu, op 't geschreeuw der vrouw toegeschoten, gingen te water en brachten het kind op 't droge, dat een allerliefst meisje bleek te zijn, 't dochtertje van een werk man aldaar, ruim twee jaren oud. Het hoofdje er van vertoonde een aantal gapende wonden, en toch leefde het nog. Een geneesheer, die gehaald werd, constateerde op den schedel negen wonden, elk op zich- dekte graf in het ijzige Siberië. Intusschen vlood de dag heen. De vermoeienis na den urenlangen tocht deed zich langzamerhand bij Clarita gevoelen en zij ging naar de kleine osteria (herberg) waar haar rijtuig heen gereden was. De waard herkende haar niet meer, hij was slechts met de gebruikelijke hoffelijkheid druk bezig, de vreemde excellenza alle eer te bewijzen. Het voorname uiterlijk der in 't zwart gekleede dame maakte bijzonder veel indruk op hem en beteugelde zelfs eenigermate, al was het niet zijne nieuwsgierigheid, dan toch zijne spraakzaamheid tegenover zulk een zeldzame gast. (Wordt vervolgd?)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2