zelf doodelijk. Inmiddels was ook de moordenaar nagezet en gegrepen Désiré Mot- tet is iemand met een ongunstig, kaast dierlijk uiterlijkzware wenk brauwen bedekken een paar som bere oogen; steeds toonde hij zich norsch en boosaardig, en was, be halve onwillig, ook niet in staat om te werken, daar zijn rechterhand verlamd is; moeders vooral schuw den hem, daar hij steeds een on- verzoenlijken haat jegens kinderen toonde, die zich steeds deed kennen in kwellerijen en mishandelingen en in den laatsten tijd zeer schijnt toe genomen te ziin, daar het nu ook gebleken is, dat hij eene maand geleden een ander kind wreedaar dig vermoord heeft, en sinds nog een knaap zonder eenige oorzaak een gevaarlijke wond in 't been toebracht. Men had er reeds aan ge dacht, hem in een gesticht te plaat sen, maar meende er geen genoeg zame reden voor te hebben. Eerst weigerde de moordenaar hardnekkig op eenige vraag en ant woordde dan door eenige onverstaan bare teekenendoch toen men hem in tegenwoordigheid van zijn slacht offer bracht, begon hij te beven; kort daarna vloeiden hem tranen over 't ruwe gelaat en hij bekende zijne misdaad. Weldra verviel hij weer in zijn hardnekkig zwijgen. Naar huis gebracht, zag hij daar zijn vader en bekende aan deze tot in de minste bijzonderheden zijne misdaad. Het door hem vermoorde meisje was 's middags ten twee uren alleen bij haar huis aan 't spelen. Mottet, haar daar ziende, liep op haar toe, en toen 't kind begon te huilen, greep hij een voetkrabber en bracht haar daarmee de doode- lijke wonden op 't hoofd toe, om vervolgens met haar te handelen, zooals boven vermeld is. Het eenige wat hij niet bekennen wilde, was, dat hij voornemens zou geweest zijn, om het nog levende kind in het door hem gegraven gat aan de kanaalhelling te begraven. Het perpetuum mobile ("eeuwig durende beweging) is weder eens uit gevonden. Aan het «Hulsterblad» wordtnl.me degedeeld dat de G. van Lent, bouw kundige te Hulst de gelukkige is, die het gevonden heeft. De eeuwig durende, zelfwerkende machine kan stoom- en andere werktuigen ver vangen en zelfs op naaimachines en uurwerken toegepast worden. De constructie er van moet zeer een voudig zijn. Het is zonderling, maar nagenoeg sik jaar wordt er een perpetuum mobile ontdekt. De inrichting er van wordt zelfs eenigszins omschre ven en als alle bladen het nieuwtje lebben medegedeeld, hoort men er liets meer van. Wat er van het perpetuum mobile van den heer Yan bent aan is, zal thans de tijd moe- en leeren. Als er maar niet het aatste schroefje of het laatste laadje lan ontbreekt. In de kapel van het George- rerkhof te Berlijn was jl. Woensdag ien vrouw in de gelegenheid hare :igene lijkrede te hooren. De over- eden boekdrukker N. zou worden er aarde besteld en aan een oud vredikant was de taak opgedragen im bij deze gelegenheid het woord e voeren. Toen hij eenigen tijd ge- proken had, sprong de weduwe van len overledene plotseling op en ver iet de kapel met de woorden«Die voorden zijn niet voor mijn man! )e dominé houdt eene rede voor ene vrouw!» De eerwaardeleeraar erontschuldigde zich, volgens de 3erl. Zeit; met het vertoonen van en briefje, waarop geschreven stond: Frau N., 48 jaren oud, laat 8 kin- .eren na.» De arme vrouw had nu niet alleen iaar eigene lijkrede aangehoord, .och verkeerde tot op het laatste ogenblik in twijfel, of de kist wel et lijk van haren echtgenoot be- atte. De opening werd echter niet oodig geoordeeld, omdat de naam I. met jtrijt op het deksel was ge- chreven en de mogelijkheid eener ergissing was uitgesloten. Roet uit fabrieksschoorsteenen. Iet Duitsche Weekblad voor spin- erij en weverij deelt mede, dat het oet, hetwelk de gewone fabrieks- ïhoorsteenen uitwerpen, meer weegt an men gewoonlijk denkt. De thoorsteen eener suikerfabriek werd nlangs van een Schomburger roet- pvanger voorzien en na eene week bleek die toestel 3400 kilo's roet opgezameld te hebben. Zulk een schoorsteen verspreidt dus zonder toestel in een jaar ongeveer 200,000 kilo's roet in den omtrek der fa briek. Onlangs heeft een Berlijnsch gymnasiast uit wanhoop over het feit dat hij niet tot een hoogere klasse bevorderd was, door middel van een pistoolschot een einde aan zijn jeugdig bestaan gemaakt. Dit voorbeeld is thans gevolgd door een leerling van de Real-schule (H. B. school) aldaar, die voor een herexamen in eenige vakken ge dropen was, en zijn studiën daardoor met één jaar verlengd zag. De zelf moordenaar was pas 16 jaren oud. Dezen zomer hebben twee boosdoeners eene afschuwelijke mis daad op eene vrouw in het Zwit- sersche kanton Solothurn gepleegd. Daarvoor staan zij nu terecht, de een in Beieren, waar hij gevangen genomen werd, de ander in Solo thurn. De Duitschers leveren, gelijk men weet, de misdadigers niet uit, maar straffen hen zeiven. Daar nu in Duitschland de doodstraf nog be staat en in Solothurn niet, zal de een denkelijk op het schavot ster ven en de laatste zijn leven in het tuchthuis doorbrengen. Beiden zijn even schuldig. Te Svendborgen op het eiland Funen stond een oud huis, en de overlevering beweerde dat het een schat bevatte. De vorige eigenaar was daarvan zoo sterk overtuigd, dat hij bij den verkoop van het huis zich een deel van den te vinden schat voorbehield. Dezer dagen werd het oude huis afgebroken, en men vond in den kelder tien dikke staven zeer fijn zilver, 4000 zilverstukken en honderd goudstukken,gestempeld met de beel tenis van Koning Erik, die van 1396 tot 1412 over Denemarken regeerde. De Kurjer Warszbevat het verhaal van een duel tusschen een heer en eene dame te Warschau. De heer had, uit wraak over de af wijzing van een huwelijksaanzoek, allerlei lasterlijke geruchten omtrent de dame verspreid. Van verschil lende zijden ontving deze het aan bod om met den lasteraar af te re ken de heldhaftige dame weigerde echter daarvan gebruik te maken en gaf de verzekering dat zij zich zelf zou weten te verdedigen. Op zekeren dag ontving de ge krenkte minnaar inderdaad eene uit daging. Hij nam ze aan en in de nabijheid van Warschau had eenige dagen later het duel plaats. Beider schoten misten hun doel. D e dame drong aan op een tweede schot; de voortzetting van het duel werd echter door de tusschenkomst der secondanten verhinderd. Aan de eer was voldaan. Geen dichter. De Russische grootvorst-troonopvolger, die, even als zoo menig jongmensch, een on- weerstaanbaren aandrang gevoelt tot poëtische uitingen, heeft vol gens een bericht uit St. Petersburg onlangs eene novelle geschreven, die hij aan de Keizerin en eenige intieme kennissen met een haperen de stem, zooals dat voor een dilet tant past, voorlas. De auteur had nog maar weinige bladzijden gele zen, toen de hoorders reeds moeite hadden hunne hilariteit over het onmogelijke onderwerp en de nog onmogelijker behandeling te onder drukken. Eindelijk nam de Czarina den zakdoek van haar mond en zeide hartelijk lachend: «Lees uw Turgenjeff nog eens aandachtig door, mijn zoon, en oordeel dan zelf of ge een dichter zijt». De Czarewitsch pruilde eenige dagen tegen zijn mama; hij zit echter nog steeds ijverig aan zijn schrijfbureau. In het zuiden van Spanje zijn weder hevige schokken van aard beving gevoeld. Ook te Palermo viel door een aardschok een huis van drie verdiepingen in. Acht lij ken werden reeds uit de puinhoo- pen te voorschijn gehaald. Mooie namen. - In de 3as- kische provinciën van Spanje ont moet men vreemde namen. Zoo heeten twee ambtenaren van het departement van Financiën te Ma drid respectievelijk: Don Epifanio Mirurzururdundus j Zengotide, en Don Nepomuceno de Burion genolo- torecagocoazcoecha. Als de handteekening dezer hee- ren een weinig onmogelijk is, zal niemand zich daarover zeker ver wonderen. Het hof van assises te Cagliari (Sardinië), heeft thans een proces ten einde gebracht, dat reeds een maand geduurd had. Het liep over den moord op een gemeentebeambte te Laconi, dien men geworgd op den weg had gevonden. Van de zeven beschuldigden zijn er zes ter dood veroordeeld, terwijl een enkele, wiens onschuld gebleken was, op vrije voeten is gesteld. De onderstaande circulaire van een buitenlandsch huis is rondge zonden aan de voornaamste groot handelaars in Engeland: «Wij zenden u een monster van onze witte en zwarte poivrettedie zoo algemeen op het vasteland ge bruikt wordt voor het mengen met gemalen peper en waarvan wij hier in Engeland reeds verscheidene par tijen geplaatst hebben. Bereid uit gemalen olijven-pitten, nadat deze gescheiden zijn in witte en donkere, is de stof volkomen on schadelijk zij kan gemengd worden onder peper, in verhouding wisse lende tusschen 5 en 10 percent, of meer. Dewijl het houtachtige vezel is, evenals peper, volgt daaruit dat haar tegenwoordigheid bijna onmo gelijk aan te toonen is, en wij mee- nen dat de zaak niet valt in de termen van de wet op de verval- sching van voedende stoffen Food Adulteration Act). Indien gij ons vereert met een bestelling, zal het ons genoegen doen die te volvoeren tegen den lagen prijs van zeven shilling per centweight, franco Lon den, in balen, betaling op 3 maan den.» Uit den Amerikaanschen Staat Ohio wordt weder gewaarschuwd tegeneen «doctorenfabriek.» Er wor den daar door de Regeering ver scheidene brieven ontvangen, welke inlichtingen vroegen omtrent de «Universiteit van Zuid-Ohio», te Cincinnati, die in verschillende lan den van Europa aanbiedingen van doktersdiploma's zond. De genoemde Universiteit bestaat niet, en het getuigschrift van den Staats-secretaris Newman, dat bij de aanbiedingen gevoegd werd, is na tuurlijk valsch. In Amerika werden die circulaires niet verzonden. Of er reeds lichtgeloovige titelbegeerigen in Europa het slachoffer van de be driegerij zijn geworden, is niet be kend. KOLONIËN. BATAVIA, 8 S*ot. De barbaarsche gewoonte van het koppensnellen bij de Batang Loepar Dajaks der wester-afdeeling van Borneo blijft, in weerwil van de pogingen tot tegengang door de beide Brooke's in Serawak en onze amb tenaren aangewend, in zwang, en die volksstam blijft gelijk zij was voor dat zij onder Europeesch be stuur stond. Men sïhijnt thans een anderen weg ten opzichte van die Dajaks te willen inslaan, waarom trent van hier aan het Ind. Vad. het volgende geschreven wordt: De Radja van Serawak C. Brooke, eene beëindiging langs vredelievenden weg van de geschillen met de Ba- tang Loepar Dajaks op de grenzen van ons gebied niet mogelijk ach tende, heeft aan de Indische regee- riDg voorgesteld om, met overschrij ding dier grenzen, tegen bedoelde stammen een verdelgingsoorlog te voeren, hetzij alleen door ons of door Serawak, dan wel door beiden, mits niet tegelijk, maar op verschillende ti jdstippen. Het maakt op het oogen- blik een punt van overweging' uit, waarmede eene tuchtiging op groote schaal zal plaats vinden. De Javasche Courant bevat de mededeeling, dat de veeziekte in Soerakarta als geweken kan worden beschouwd, en derhalve de voor dat gewest voorgeschreven maatregelen zijn opgeheven. Naar men verneemt, heeft de Regeering den inspecteur van het inlandsch onderwijs, Verkerk Pis- torius, opgedragen, eene inspectie reis te doen naar het. goevernement Sumatra's Westkust, ten einde zich van den toestand der inlandsche scholen aldaar te overtuigen. Omtrent de te Sedan plaats gehad hebbende ketjoepartij wordt nader het volgende uit Rembang gemeld: Nadat de roovers in groote getale in het huis van den Petingie waren gedrongen, werden de be woners, met de kinderen incluis, aan handen en voeten gebondèn en weerloos gemaakt. Vervolgens werd naar hartelust geroofd en geplun derd, en niets dat der moeite waard was in huis gelaten. Daarna trok ken de ketjoes af en sleurden den schoonvader van de Petingie ge bonden met hen mede. Toen deze eenige palen verder over dik en dun onmachtig was verder te gaan, werd hij in een hoop struiken neerge worpen en verder aan zijn lot over gelaten. Eerst den volgenden mor gen werd de man door voorbijgan gers opgemerkt en uit zijn netelige positie verlost. De regent van Rem bang- was reeds den dag na het gebeurde ter bedoelde plaatse, doch keerde reeds den volgenden dag on- verrichterzake huiswaarts. Zijn ambtgenoot van Toeban schijnt een meer minutieus onderzoek te hebben ingesteld. Hij verwijlde er ruim een week en bad het geluk een der belhamels te doen arresteeren. Het gevolg van deze gevangeneming is het uitvinden van nog zes ketjoes. Aan de activiteit van de regenten van Rembang en van Toeban is het dus te danken, dat de daders dezer ketjoepartij hunne rechtmatige straf niet zullen ontgaan. Bij besluit van den Goever- neur-Generaal is aangeteekend, dat hij ten aanzien van acht ter dood veroordeelden, gedetineerd in 's lands gevangenis te Deli, geen gebruik maakt van het recht van gratie. Onmiddellijk na de ontvangst dezer beschikking heeft de executie plaats gehad. «Djoeleg» en «Gabroe,» twee koffielanden in den Oosthoek, zijn onlangs verkocht. Het Soer. Hdbl. dit in zijn weekoverzicht ophalende, noteert: dat die landen voor f 177,000 in de verponding stonden aangeslagen dat de Ned. Ind. Hdbk. er f450,000 op voorgeschoten had, en dat ze voor100 verkocht zijn! Geen fictieve verkoop, met verzwegen hypotheek, enz. Neen, vrij en onbezwaard, zijn die onder nemingen voor honderd gulden in andere handen overgegaan. Het waren oude landen. De ontginning dateert reeds van 1877 of'78 en zij produceeren pl. m. 1400 picol per jaar. De Raad van justitie alhier heeft rechtsingang met bevel van gevangenneming' verleend tegen vijf tien schepelingen, van het in Aug. jl. ter rede alhier liggend Duitsche koopvaardijschip «Alice,» die zich thans tijdelijk in arrest bevinden op het wachtschip alhier. Aan hen wordt ten laste gelegd dat zij, tij dens het schip ter rede alhier lag, geweigerd hebben daarop dienst te verrichten en daarna gewapend met handspaken, ijzeren stangen en ijze ren nagels, en onder het uiten van bedreigingen, niet alleen andere schepelingen hebben belet op bevel van den eersten stuurman, waarne mend gezagvoerder, het anker te lichten, maar ook hem hebben be let, zich naar het ankerspil te be geven, door de hand op hem te leg gen en hem in dreigende houding en termen aan te zeg-gen niet ver der te gaan. LEGER EN VLOOT. Bij liet schieten met scherp van boord onzer oorlogsschepen in de nabijheid van Willemsoord, is men de laatste dagen tot minder verrassende resultaten gekomen be treffende de geschiktheid die glasharde punt- granateE, welke eenige jaren opbewaard zijn, nog bezitten om pantseringen te doorboren. Deze granaten, die niet van eene springla ding voorzien waren, vlogen aan gruizele menten bij het treffen van dunne ijzeren plateneene granaai bezweek zelfs in het stuk door den schok bij het ontbranden der lading. Men vermoedt dat glasharde granaten na eenigen tijd broos worden, en zoodoende ongeschikt zijn om uit vuurmonden gescho ten te worden, vooral tegen pantseringen. Betreffende begrafeniskosten van over leden militairen beneden den rang van offi cier, is door den Minister van Marine be paald, dat ten opzichte van het verrekenen dier kosten, zooverre het begraven door de zorg van burgemeesters geschiedt, dezelfde bepalingen gelden als daaromtrent zijn vast gesteld voor de overleden militairen der land macht. KUNSTNIEUWS. Wij ontleenen aan den //Spectator'': Nu de drie zalen in het Paviljoen te Haar lem, door de overbrenging van de schilde rijen naar Amsterdam, ledig zijn en door de Regeering ter beschikking gesteld van het museum van kunstnijverheid te Haarlem (van de Nederl. Maatsch. ter bevordering van nij verheid), heeri het bestuur maatregelen be raamd om aan de verzameling, die trouwens al zeer belangrijk is, uitbreiding te geven. Het bestuur en de conservator, de kundige en de talentvolle heer L. von Saher, hebbea daartoe een plan ontworpen. Zij hebben daar voor f 14.400 noodig, die zij daor bijdragen van land, gewest, gemeente en begunstigers en van het museum zelf, hopen te vinden. Wij wenschen zeer, dat het voornemen slage. Wie in den laatsten tijd het museum be zocht, zal, als wij, hebben gezien, welk een schat jvan schoone en voor onderwijs en smaakvorming nuttige zaken daar reeds aan wezig is. Inzonderheid is men er rijk in gips afgietsels van oude kunstwerken, en het is deze verzameling die men vooral wil ver- grooten en in de nieuwe zalen tentoonstel len. Reproducties van werken in marmer, hout, metaal, ivoor, zaken van kunst of voor de nijverheid toepasselijk, uit verschillende landen en tijdperken, wil men er rangschik ken, zóó, dat zij zoowel een geschiedkundig overzicht, als leering en voivning van den smaak kunnen leveren. Men zal daar werken der oud-Aziatische en Egyptische kunst voorbeelden van den oudsten stijl, den ont- wikkelings- en den bloeitijd der Grieksche kunst, den stijl der Romijnen in beeld- en bouwkunst, die van de middeleeuwen, de renaissance en den nieuweren tijd tentoon stellen; plaatwerken en photographieën zul len aanvullen of veiduidelijken. Voorwerpen in edele metalen zullen door gekleurde gips afgietsels vertegenwoordigd worden. Eene zaal zal voorwerpen in hout bevatten, zoowel oorspronkelijke als navolgingen. Ook de groep der geweven stoffenglas- en aardewerk, leder- en papierwerk zullen weder in eene andere zaal eene plaats vinden. Hoe belangrijk dit alles kan worden, valt licht te begrijpen, en Haarlem's industrie museum zal eene leerschool kunnen worden, mits men er ruim gebruik van make, voor de beoefenaars van vele nijverheidstakken en tevens den smaak van de bezoekers kunnen opvoeden. Niets bijna, is bij ons zóó noodig, als het zien en leeren zien van het schoone dat in zoo overvloedige mate bestaat. Schier al wat men op den smaak, of de afwezigheid van smaak heeft aan te merken, is een gp- volg van onbekendheid met het schoone dat bestaat. Hebben wij meermalen met groot ge not de reeds nu aanwezige verzamelingen, en de aangrenzende teeken- en boetseerschool, waarbij de heer von Saher met zooveel talent en smaak voorgaat, en waarvoor het bestuur zoo volijverig bezield is, gezien, wij hopen met vernieuwd en vergroot genot, bij het slagen der voorgenomen pogingen, de uit breiding der verzamelingen in het Paviljoen dat schoone, het doel waardige gebouw te aanschouwen. LETTEREN EN KUNST. Onder den naam #Morphy", verschijnt thans tweemaal per maand een Nederland- sche Schaakcourant. Dit orgaan zal gewijd zijn aan de ver schillende bijzonderheden in de schaakwereld, en voor den minder ervaren schaker, als den grootsten meester een blad zijn. waarin hij iets van zijn gading vindt. Redacteur is de heer J. Pinédo Azn., te Amsterdam. POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. Bij de rijkstelegraaf is o.a. verplaatst met ingang 1 October de telegr. 2e kl. B. J. Windsant van Yelzen naar Amsterdam. KiVIERBERICHTEN, Vreeswijk, 19 Oct 3.49 M. boven A. P 3.03 M. onder N. P. Keulen, 19 Oct. 4.12 boven 0. SÏ0OM¥AA8TBEKIÊHTEK. Het stoomschip //Tanjore" met de Engel- sche mail, vertrok 15 Oct. van Port-Said naar Brindisi. De mail kan den 21en te Rot terdam worden verwacht. Het stoomschip ^Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, verlrok 17 Oct. van Marseille. Het stoomschip //Prinses Wilhelmina" van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 16 Oct. des avonds te Port Said. Het stoomschip //Prins Hendrik" van Am sterdam naar Batavia, vertrok 15 Oct. van Pauillac. Het stoomschip //Zuid-Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Oct. tePa- dang. Het stoomschip //Leerdam" kapt. Slieren- dregt, vertrok 17 Oct. van New-York naar Rotterdam. Het stoomschip //Batavia" vertrok 17 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip //Schiedam", vertrok 17 Oct. van Amsterdam naar New-York. MARKTBERICHTEN, Haarlem, 19 Oct. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— a f 0.— witte tarwe f7.50 a f7.— rogge 5.25 a f 5.— haver f3.80 a f3.60 Garst f 0.a f0.Duiven- boonen f6.75 a f0.Paardenboonen f 0. a f0.— Bruine boonen f 0.—a f 0.— Groene Erwten f7.75 a f7.50 Witte Erwten f0.— f0.Capucijners f0.— a f0.— Kanarie zaad f 0.a f 0.Oliezaad f 0.a f 0. Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad f 0.a f0.Bruin mosterdzaad f 15.— a f0.Karweizaad f 0.a f0. AMSTERDAM, 19 Oct De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker fl.80 a 1.90; dito Engelsche f 1.25 a 1.30; Zeeuweche Blauwe f 1.60 a 1.80 Geld. Blauwe 1.30 a 1.50; dito Kralen f0. a 0.dito Thomassen f2.60 a 2.70; dito klei f0.a 0.Noordwijker zand f2.a

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3