tramwegen in die gemeente, welke aan de heeren Ph. Wolff en W. F. van Nieuwstadt is verleend, doch door hen tot nu toe niet is uitge voerd, ingetrokken. Men meldt uit Ter Neuzen: Hoogstwaarschijnlijk zal de maat schappij «Nederland» een gerechte lijk onderzoek instellen naar het ongeluk aan de losplaats van het station Ter Neuzen waarbij ten ge volge van het breken eener nieuwe kraan, de werkman P. Camoen ge dood en het stoomschip «Mars» van bovengenoemde maatschappij vrij erg gehavend werd. Gelijk men zich herinneren zal, is het nog niet lang geleden, dat een matroos van de «Castor,» aan dezelfde maatschappij behoorende, bij het laden zijn knieschijf brak, waarom hij nog steeds in het zie kenhuis aldaar verpleegd wordt. In de vorige week heeft zekere J. J. te Aalsmeer zijn neef F. J. zoodanig geslagen en aan het hoofd verwond, dat deze laatste in beden- kelijken toestand verkeert. Naar men zegt, was F. geld schuldig aan J. en na de betuiging dat hij gaarne zijn schuld zou voldoen, doch dit vooralsnog niet kon, moet J. mis handeling hebben gepleegd. Het 7e reg. infanterie te Amster dam telt onder zijne soldaten een persoon, die reeds eeuige jaren le luitenant is geweest bij de infante rie van het Oostenrijksche leger. Een chef van het goederen bureau der Holl. IJz. Spw. Mpij te Amsterdam, heeft sedert Donderdag 11. zijne woning verlaten. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld naar zijn verblijf. In de ICarthuizerstraat te Am sterdam had eene vrouw, die Vrij dag aan een harer kennissen een bezoek kwam brengen, het ongeluk bij haar vertrek van de trappen te vallen. Zij kreeg tengevolge daar van eene hersenschudding en over leed Zaterdag aan de gevolgen. De toestand in den Diemerpolder is niet beter geworden. De duiker onder den spoorwegdijk werd uit vrees voor schade aan dien dijk gisteren geopend, en het water komt tot aan Diemerbrug. Zondag kwamen duizenden te Diemen de verwoestingen aanschou wen, door water en wind in den Diemerpolder aangericht. De nadee- len, die veehouders e. a. door het water lijden, wekten algemeene deel neming. Wel is de kade dicht, maar windstilte belette het malen. Nog altijd zitten de bewoners van Oud- Diemen geheel geïsoleerd. Levens middelen enz. worden per schuit toegevoerd. Een vorige maal duurde het droogmaken van den polder ruim zes weken. Geen blij vooruit zicht, als men in 't water zit. Hollandsehe eerlijkheid Dezer dagen nam de Leidsche trammaat schappij, op het voetspoor der Noord- Amerikaansche ferry's, een proef met de betaling der plaatsen te doen geschieden door het publiek, onder geen ander toezicht dan van het publiek zelve, en dus zonder be middeling of controle van een over bodig geworden ambtenaar. Een eenvoudige bus of bak werd, tot ontvangst der gelden, in het rijtuig geplaatstklein geld kon bij den koetsier bekomen worden. van de hem ten laste gelegde mis daad, zijne verijdelde vlucht en zijne verbanning naar Siberië. Wat hij daar geleden had, dat vertelden zijne sneeuwwitte haren. In die twee jaren was hij wel twin tig verouderd; ontbering en ziele- lijden hadden hunnen stempel diep in zijne schoone trekken gegrift, zijne fiere, hooge gestalte gebogen, maar zij hadden zijn hart niet ge broken, konden hem de hoop niet ontnemen. Hij had volhard en de verlossing kwam. Een hooger be ambte, die de mijnen kwam bezich tigen en de bannelingen controlee ren, herkende in Alexis den vriend zijner jeugd. Ter herinnering daar aan en vervuld met medelijden voor den ongelukkige, verschatte hij hem heimelijk de gelegenheid om te ont komen. Dezen keer gelukte de vlucht. Alexis trok onbemerkt de grenzen over, omstreeks denzelfden tijd, dat Die proef is faliekant uitgekomen. De trammaatschappij heeft zich de zer dagen genoodzaakt gezien den maatregel in te trekken, wegens aanhoudende en verregaande knoeie rijen. Een deel der passagiers wierp het verschuldigde in den bus, het geen niet meer dan een staaltje van zijn plicht was. Een ander deel echter verving de gangbare munt door knoopen, stukjes blik, vuilnis en ontuig. Sommigen verzetten zich uit pure koppigheid tegen het zoo practische, nieuwe systeem, en wei gerden halstarrig het geld in de bus te werpen, en legden het nu, bij het verlaten van het rijtuig, op de bank of op de treden. Te Leiden werd door een onbe kenden jongeling bij de hospita van een student een pakje bezorgd, met de boodschap, dat het door dien student was besteld en brenger daarvoor f 4.50 moest ontvangen. Het bleek daarna, dat de student van niets afwist, en het pakje, uitge zonderd een doosje pennen, niets inhield. De politie, onderzoek doende, kwam door het doosje pennen den dader op het spoor, en nam hem in verhoor. Aanvankelijk ontkende hij. Vervolgens zeide hij, dat hij het doosje pennen aan een hem onbe kenden achttienjarigen jongeling had verkocht. Doch later bekende hij zelf het bedrog te hebben gepleegd. Van het ontvangen bedrag had hij nog ongeveer f2 over. Een winkelier in paarden- vleeseh te Leiden had den volke erkondigd, dat hij gisteren (Maan dag) tusschen 12 en 5 ure aan ieder een half kilo paardenvleesch gratis zoude verstrekken. Het was te ver wachten dat de opkomenden talrijk zouden zijn, en daarom hield de politie in den omtrek toezicht. Reeds spoedig werd de orde gestoord, door dien iedereen zich het eerst meester wilde maken van het beloofde, waar bij zelfs een der agenten een hevigen stomp tegen de borst bekwam. Daar op verschenen twee inspecteurs van politie, die de woning door agenten deden afzetten, en poogden telkens 5 personen tegelijk naar binnen te doen gaan. Daar ook die maatregel niet hielp en allen te gelijk naar binnen wilden, werd de winkel ge sloten. Het publiek bleef echter staan, zoodat de passage gestremd bleef, waarop de commissaris van politie, intusschen ter plaatse ver schenen, het publiek bekend maakte, dat er geen vleesch meer verstrekt werd, onder aanmaning tevens dat ieder zijns weegs zou gaan, terwijl de politie-agenten werden heenge zonden. Toen was, behalve dat en kele nieuwsgierigen nog-blevenstaan, de circulatie weder vrij. Thans is doer de Haagsche poli tie proces-verbaal opgemaakt ter zake van landlooperij tegen de juf frouw, die te 's-Hage soms gratis in de groote hotels trachtte te over nachten en reeds verscheidene ma len uit medelijden in het politiebu- reel nachtverblijf had bekomen. Voorloopig is het huis van arrest, daar ter stede, haar als logement aangewezen. In een huis, staande in de Twentstraat te 's-Hage, heeft men gisterennacht getracht in te breken. Reeds was een der ruiten van de stopverf ontdaan, toen de bewoners ontwaakten en den dief of de dieven in hun voornemen verhinderden. de keizerlijke boodschap voor hem in de mijnen aankwam en daar de grootste verlegenheid veroorzaakte. Men wist zich intusschen te redden. Ras beslotenlaschte men zijnen naam op de doodenlijst in. Naar Rusland keerde de vluchteling toch wel nooit terug. Eenmaal gelukkig in Duitschland ging diens directe weg naar het meer; waar hij van zijne geliefden niets meer vond dan het kleine graf van Dolores. Toen hij bij dit punt van zijn verhaal was, zuchtte Alexis diep: O, het graf van ons kindje, uw verdwijnen het waren troos- telooze ontdekkingen voor mij. Ge heel uitgeput en van alle middelen ontbloot, bleef ik als arbeider, als goudgraver in Castagnello in de Siberische bergwerken had ik im mers dien arbeid geleerd. Ik ver diende nu daarmee mijn dagelijksch brooden niemand vermoedde in den bijna als bedelaar gekleeden Door de politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen een kastelein, die aan een jongen van 15 jaren, die zich reeds in ken- nelijken staat van dronkenschap be vond, nog meer jenever schonk. Uit baldadigheid heeft men de telegraaflijnen in het Schevening- sche park zoodanig beschadigd, dat de dienst daardoor werd gestoord. De daders schijnen door de politie nog niet te zijn ontdekt. Te Zevenbergen is door de politie een looden kwartje ontdekt en in beslag genomen. Het is naar de Rijksmunt te Utrecht opgezonden. Het ziet er alles behalve roos kleurig uit voor tal van werklieden te Eindhoven. Door gebrek aan be stellingen zijn verschillende fabri kanten genoodzaakt geweest arbei ders te bedanken, terwijl anderen om dezelfde reden en om de con currentie van het buitenland het hoofd te kunnen bieden verplicht waren de loonen te verlagen. Hier bij komt nog, dat eenige fabrieken in den laatsten tijd geheel gesloten zijn, zoodat thans een groot aantal arbeiders zonder werk rondloopen. Men meldt uit Eindhoven Eene der oudste kassiersfirma's, de firma van L. en Zn. alhier, te vens-correspondent der Nederl. Bank, heeft hare betalingen gestaakt. Deze fatale gebeurtenis heeft groote ver slagenheid in de stad veroorzaakt. De plotselinge val is veroorzaakt door een gefailleerden of voort- vluchtigen aannemer van 's Rijks werken, die sedert 8 h 10 jaren, bij genoemde firma een onbeperkt vertrouwen genoot, en daarvan een schroomelijk misbruik heeft ge maakt. Men begroot het passief op 6 ton, doch hiervan is niets met zekerheid bekend. Vele burgers, zoowel gegoeden als de kleinere neringdoenden, zul len bij deze catastrophe schade lijden. Hoe dergelijke voorvallen in een stad als Eindhoven het vertrouwen schokken, was merkbaar aan de Eindhovensche Bankvereeniging, waar gisteren reeds vele deposito's werden opgevraagd. Zonder een woord te spreken en met betraande oogen dwaalde Don derdagmorgen een paar nog zeer jeugdige meijes in armoedige klee deren gehuld door de gemeente Strijp met eene gewone bokkingben aan de hand. Dit wekte eindelijk de aandacht eener vrouw, die tot de kleinen naderde en naar de oor zaak van haar verdriet vroeg. Zij lichtte het deksel der mand op en hare verwonderde oogen ontwaarden daarin een klein schepseltje, onge veer een jaar oud, dat in een ar- moedigen vrouwenrok was gewik keld. De vrouw raadde de kleinen aan de ben met het kind bij den burgemeester te brengendeze was echter niet thuis. De kinderen togen verder. Tegen den avond werd het arme schepseltje nog steeds in de bokkingben liggende en luid schrei ende door eenige vrouwen, die van het aardappelenveld kwamen, in een heg gevonden, waar het door de vermoeide kinderen was achterge laten. Door deze vrouwen is het kindje aan de moeder, die te Zeelst woont en inmiddels naar haar arm schepseltje was komen zoeken ter hand gesteld. Zullen sommige moe vreemdeling, den voormaligen prin cipe! Alexis glimlachte bij de herinne ring van den naam, dien men hem eens zoo vrijgevig had toegevoegd, terwijl hij levendig voortging: Reizende arbeiders zijn hier juist niets nieuws; zij vinden ge makkelijk werk. Ik was tevreden dat te kunnen krijgen en deze schuil plaats gevonden te hebben; ik kon niet meer naar Marseille komen. Dus schreef ik daarheen, naar uwen bankier misschien vertrouwde men mij niet, in elk geval kwam er slechts een onvoldoend antwoord terug; wegens de verkregen inlich tingen zou men zich eerst naar Wee- nen wenden. Op die berichten wacht ik nog heden. Ik bleef het liefste hier; hier herinnerde mij immers alles aan u, mijne trouwe Clarita. Intusschen deed ik overal navraag naar u en deed mij door mijne me dearbeiders vertellen van de treu- ders dan nooit inzien hoe gevaarlijk het is hunne jeugdige kinderen al leen thuis te laten? 't Is onverant woordelijk een ganschen dag af wezig te zijn zonder naar de thuis blijvende kleinen om te zien. Intus schen moest het ook nog de Strijp- sche vrouw ontgelden, die de meisjes aangeraden had de ben met het kind bij den burgemeester te bren gen; hare buren kwamen voor den dag met schoppen en bijlen gewa- penden verbrijzelden deuren en vens ters van haar huis. {Meier. Ct.) Een groenteboer te Tilburg hield met zijn wagentje stil voor den winkel van een zadelmaker, om een hoofdstel te koopen. Nauwelijks had hij het paard het oude hoofdstel afgenomen, of het dier sloeg op hol. De boer, die het paard trachtte tegen te houden, geraakte tweemaal onder de kar. Het paard holde voort tot in een andere straat en liep daar met zulk een vaart door eene gla zen winkeldeur, dat het karretje, waarin de vrouw van den boer zat, omsloeg. Eindelijk werd het schich tige dier bij den kop gegrepen en tot stand gebracht. Het mag wel een wonder genoemd worden, dat man en vrouw niet ernstig gewond zijn. De firma Strater te Tilburg heeft, ter gelegenheid van de zilveren bruiloft van den heer Th. Strater, hare 68 oudste mannelijke werk lieden in de gelegenheid gesteld voor hare rekening de Antwerpsche tentoonstelling te bezoeken. De jon gere arbeiders benevens de gehuwde vrouwen der werklieden, zoomede de fabrieksmeisjes, werden ten huize van den jubilaris zeiven onthaald. De dame te Roermond, wier klee- ren in brand waren geraakt ten gevolge van het omvallen van eene petroleumlamp, is aan de gevolgen van dit ongeluk overleden. Te Uffelte is een doofstomme, die voor een schuit liep te trekken, door een rijtuig overreden, met het noodlottig gevolg, dat hij onmid dellijk een lijk was. Wie het rijtuig bestuurde, is tot nog toe onbekend. Ter verbetering en aanvulling van een vorig bericht, deelt men thans mede dat de herstellingen aan de spinnerij der «Almelosche stoom spinnerij, weverij en ververij,» ten gevolge waarvan ook de weverijen dezer Maatschappij een paar dagen moesten stilstaan, met goed gevolg door de heeren J. van Sterk en Co. zijn ten einde gebracht. Dientengevolge werd in deze fa brieken, waar ongeveer 900 perso nen werken, gisteren den arbeid op gewone wijze hervat. Bij een landbouwer te Haelen was men bezig met dorschen, door mid del eener dorschmaehine. Een negen jarige knaap kwam daarmede in aanraking, met het treurig gevolg, dat hem de beide beenen werden gebroken. Gisterennacht is er te Zuidwolde een moord gepleegd. De verslagene rige, vreemde signora, die voor twee jaren in Nicolo's hut gewoond had, en eiken avond naar de Toccia-brug gewandeld was. Allen spraken met veel deelneming en belangstelling van u, doch niemand wist, wat er van u geworden was. Na den dood van haar kindje is zij plotseling heengegaan, verdwenen zeiden zij, en eenigen voegden er de on uitgemaakte bewering bij, dat gij rust gezocht had, in het blauwe meer! Ik geloofde dat nooit, ging Alexis voort, - ik wachtte op u. Het graf van ons kind was voor mij een waarborg, dat gij eens we- derkeeren zoudt. Terwijl ik dage lijks berichten verwachtte, ging ik hier alle avonden heen, ik verzorgde de bloemen en dacht aan u. En nu nu heb ik u weder, ik kan het nauwelijks begrijpen, mijn lie veling! Komt gij van Weenen? Waar zijt gij gedurende dien treurigen tijd geweest? Hij beschouwde haar vol teedere zorg. (Wordt vervolgd was een onbezoldigd rijksveldwach ter. De dader ie nog onbekend. Naar gemeld wordt, zullen 14 personen te Sneek zich te verant woorden hebben over de deelneming aan de ongeregeldheden van de vo rige week. GEMENGD NIEUWS. De Cosmos bevat de volgende mededeeling, waarmede de houders van bijenkorven misschien hun voor deel kunnen doen. Iemand, die ver scheiden korven in zijn bezit had, verwonderde zich er over, dat de bijen in het bovenste deel van een der korven geheel werkeloos waren. Bij onderzoek bleek hem, dat zich daar een groote zwarte spin- nekop genesteld en in zijn web verscheiden doode bijen verzameld had. Hij doodde den vijand zijner bijen, die terstond daarna vlijtig aan 't werk gingen. ■-*— Men verwacht, dat de Ant werpsche tentoonstelling eene winst van een millioen zal afwerpen. Ons chauvinisme gaat niet zoo ver, Jat wij het Antwerpen benij den; alleen zouden wij het betreu ren zoe die goede verwachting verwezenlijkt wordt dat deze gunstige uitzondering elders er toe leidde, ook weer eene tentoonstel ling te organiseeren. Opmerkelijk is het voorts dat het welslagen van deze tentoonstelling niet bevorderd is door eene loterij integendeel, loten worden bijna niet genomen. De ondervinding te Am sterdam opgedaan met de loten der loterij, die ook door Belgen werd ontworpen en beheerd, heeft den lust om zulke kansen te wagen, naar het schijnt, nagenoeg geheel uitgedoofd. (Artik. Ct.) Naar gemeld wordt, heeft de hoogleeraar Pasteur eene verbeterde methode van inenting gevonden ter voorkoming van de heillooze ge volgen van den dollehondsbeet. Hij was voor eenigen tijd in het depar tement der Jura, en vóórdat hij her waarts vertrok, werd zijne hulp in geroepen bij een knaap van negen jaar, die in de beenen en aan de hand gebeten was door een dollen hond. Pasteur heeft den knaap be handeld, en deze bevindt zich steeds in den besten welstand. Dit was de eerste keer, dat Pasteur zijne me thode heeft toegepast op een mensch. lu het vooral bij Nederlanders bekende café Mazarin op den Bou levard Montmartre te Parijs, heeft Woensdagnacht een gasontploffing in den kelder plaats gehad, waar door de geheele voorpui vernield werd. Op de Moritzplatz te Berlijn kan men eiken morgen een heer bij een besteller zien komen, om zijn horloge te laten opwinden. Hij betaalt daarvoor een mark per maand. Aanleiding daartoe was de omstan digheid, dat de heer, onlangs zijn horlogesleuteltje verloren hebbende, den besteller toevallig vroeg, of hij ook een sleuteltje had, dat op zijn horloge paste. Toen dit 't geval bleek te zijn, abonneerde zich de zonderling voor het opwinden van zijn horloge! Volgens telegrafisch bericht uit Hamburg, is de «Transatlanti sche Handelsgesellschaft Hermann Petersen», te Hamburg, tot 8 millioen Mark boete veroordeeld, welke som het tienvoudige is van het bedrag der ong-ewettigd uitgegeven rente- looze schuldbewijzen aan toonder. De Moniteur industriel bericht, dat door dr. Dahil een nieuw me taal is ontdekt in nickel, van Kre- gera afkomstig. Het is wit, met bruinen weerschijn, pletbaar, om streeks zoo hard als koper, in zui veren toestand zeer schitterend, maar oxydeert snel. Het smelt bij 350° en draagt den naam van «Norve- gium». Eene dépêche uit Bombay maakt melding van plotselinge in storting van een der gebouwen van den Indischen bazar. Zestien personen werden daarbij gedood en twaalf ernstig gewond. Door de moedige daad van den kustwachter Thomas White, ge stationeerd te Rhyophe, bij Sunder land, zijn verleden week zes kinde ren van twee tot 8 jaren oud, van een anders wissen dood gered. De kleinen waren, aan het strand

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2