Barbiers-vereeniging «Eensgezind heid» eene inrichting zooals er in het buitenland bestaatin het leven geroepen, echter met dit onderscheid, dat de jongens hier geen afzonder lijke school zullen bezoeken, maar hunne opleiding zullen ontvangen hij de leden der Vereeniging, dus bij gevestigde patroons. Daarom wenscht zij de jongens gedurende drie jaar aan de Vereeniging te ver hinden, waarvan zij de eerste twee jaren als leerling en het derdejaar als jongste bediende bij de leden geplaatst worden. De jongens moeten in het jaar van hun plaatsing den 14 jarigen leeftijd bereiken of be reikt hebben, het lager onderwijs met vrucht hebbeu genoten en een loffelijk ontslag der school kunnen overleggen. Zij moeten bij den pa troon bij wien zij geplaatst worden, een proeftijd van minstens zes we ken doorloopen om daarna, evenals hunne ouders, een contract te tee- kenen. Vervolgens zijn er nog eenige be palingen van ondergeschikten aard, waardoor het loon wordt geregeld, en vrije uren of avonden worden be paald, waarop de jongens aanspraak hebben, tot verdere ontwikkeling, om dan ten slotte te komen tot het afleggen van een examen na het eindigen van den cursus of leertijd. Daarna wordt dan het diploma, te vens getuigschrift, uitgereikt, het geen in het vervolg door de ver schillende patroons moet worden hijgehouden. Voor velen moet, naar de Ver eeniging meent, deze gelegenheid zeer welkom zijn, want in weinig vakken kan men zeker de verzeke ring geven, zooals hier het geval is, dat een jongmensch op zijn 17e jaar niet meer van vader of moeder afhankelijk is, maar geheel in zijn eigen onderhoud kan voorzien. Den 14en Juni 1883 had er te Utrecht des avonds een ongeluk plaats op den Biltschen straatweg, aan den overweg van den Holland sehen spoorweg. De baanwachter H. werd, terwijl hij den sluitboom aan de zijde van Utrecht opendeed, aangereden door een wagen van de Stichtsche tramwegmaatschappij, die had staan wachten op het voorbij komen van den trein; hij bekwam dientengevolge eene beenbreuk, die na eene langdurige verpleging in het ziekenhuis, zijn ontslag uit den dienst der maatschappij, wegens on geschiktheid om verder den dienst te verrichten, ten gevolge had. De koetsier van de tramaan wien het ongeluk te wijten was, is door de rechtbank te Utrecht ver oordeeld tot eene geldboete, wegens «het doen ontstaan van kwetsuren uit gebrek aan voorzorg». Eene ci viele akte om schadevergoeding werd door H., na te zijn ontslagen uit den dienst van de Hollandsche maat schappij, tegen de Stichtsche tram wegmaatschappij ingesteld. Woens dag werd die vordering, namens de weduwe en kinderen van den in middels overleden spoorwegwachter, bepleit door mr. v. Bolhuis. Hij betoogde op grond van art. 22 van het reglement voor den dienst op de spoorwegen, hetwelk voorschrijft dat zoolang de open bare overwegen gesloten zijn, de rij tuigen op een afstand van 25 meter van den sluitboom moeten worden gehouden dat hier eene onrecht matige daad was gepleegd door den koetsier van het tramrijtuig, voor welker gevolgen de tramweg-maat- stemming meebrengt. Misschien ?Nog steeds echter trekt de ongelukkige, eenzame, moede vrouw, rusteloos door de wijde wereld rond, zonder innerlijken vrede, zonder rust. De goederenwaarvoor zij niet ge schroomd had eene misdaad te be gaan, zijn voor altijd voor haar ver loren, en haar kind, voor wien zij alleen de erfenis en de eer van den naam van Ornatoff had trachten te verkrijgen het stierf in den bloei zijns levens. Teodoor had terecht voorspelt, dat hij zijn Rusland en de geliefde step pen niet zou wederzien. Hij had het maar al te goed geweten en ge voeld, dat de engel des doods hem wenkte en de ure nabij was, waarop hij hem volgen moest. Die tijd was gekomen, terwijl hij met zijne moe der nog in Locarno verblijf hield. Clarita en Alexis stonden aan zijn sterfbed en daé,r naast dat sterfbed lag voor een oogenblik Wera's sid- schappij aansprakelijk was. Het feit stond, door het gewezen strafvonnis, vast; de verplichting tot schadever goeding was dus z. i. onbetwistbaar. Die vergoeding behoorde te bestaan in de uitkeering gedurende 53 we ken van een weekgeld van f 12.35 aan de weduwe en kinderen, tenzij de rechtbank termen mocht vinden, om eene som in eens daarvoor te bepalen. Mr. Van Lier, die voor de Sticht sche tramwegmaatschappij optrad, bestreed de vordering. Het strafvon nis leverde z. i. bewijs op tegen den koetsier, die daarbij veroordeeld was, doch niet tegen derden, in casu de maatschappij. Hij drong dus aan op nieuw onderzoek, om de vraag te doen uitmaken, of het gebeurde aan de schuld der maat schappij te wijten is, en zoo ja, of dat een feit is, waarvoor zij civiel aansprakelijk kan worden gesteld. Het O. M. zal in deze zaak over 8 dagen conclusie nemen. UD.) Door den geweermaker J. Vis ser Jr., te Deventer, is een prachtig kunststuk vervaardigd, bestaande uit een luxe klewang, en bestemd over den Indischen vorst «Raden Toe- menggoeng Soemedang Soeria At- madja». Op de eene zijde van de kling zijn sierlijke lauweren en eikenkronen met inscriptie gegra veerd. Aan den anderen kant vindt men er wapenen en tropeeën op. Dit kunstwerk strekt den vervaardi ger zoomede dien van het heft, den beeldhouwer Van Poorten, die daar op den Nederlandschen Leeuw met het wapen van Deventer heeft voor gesteld, tot groote eer. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat zich bij het 7de regiment een lste luitenant uit het Oostenrijksche leger als gewoon soldaat had doen inlijven. Thans meldt men, dat ook bij het 6de regiment een voormalig officier van den Franschen staf dienst doet, natuurlijk eerst als ge woon soldaat, thans echter als on derofficier. Gisterenavond had in Odéon te Amsterdam de inauguratie plaats der nieuwe leden van het Amst. Studentencorps. De rector van het corps begroette de jonge leden met eene toespraak, waarin hij over den toestand van het corps in opgewekte bewoordingen sprak en den jongen leden wees op hunne verplichtingen als student. Een diner van 146 couverts volgde, en in de pauze begaf men zich in den gehruikelijken fakkel-optocht naar «de kroeg», waar een uur werd doorgebracht. Vandaar ging het weer naar Odéon, door de Kalver- straat, Reguliersbreêstraat, langs Thorbeckeplein, Heerengracht en Leidschestraat. Scnnemann's kapel geleidde den stoet. Als gewoonlijk had het schouw spel tal van nieuwsgierigen gelokt. Een troepje van 70 h 80 habitué's der socialistische optochten maakte eerst wat leven op het Rokin en liep toen voor de muziek uit, de be kende liederen zingende. Op het Koningsplein zag men een knaap die aan een wandelstok een rooden zakdoek droeg, met een zwarten doek als wimpel er boven. Er was in de vrij talrijke menigte nog een kleine industrieel van 13 h 14 jaren, die onvermoeid rondventte «het eenigste blad in Amsterdam waarvan de politie verboden heett den naam te noemen. Lezen mag je derende hand in die van Alexis; hij reikte ze haar als aan de moeder van den scheidenden broeder. Teo door zag heteen zonnige glimlach vloog over zijn gelaat. Het was als had hij nu zijne zending volbracht; zijne moeder boette hare schuld Alexis en Clarita waren gelukkig. Zijne amiga nog met den laatsten ademtocht zegenend, gaf hij gewil lig zijn reinen geest, zijn schulde loos hart in de handen van zijnen Schepper en ging verheugd heen om het eeuwige Licht te aan schouwen. Voor hem straalde nu de heer lijkste zon. De donkere wolken, die zijn jeugdig leven bedreigd had den zij waren verdwenen in het tijdelijke, hij echter was hij God, die zijne liefste kinderen vroegtijdig tot zich roept. Voor Rusland stierf met Teodoor de laatste Ornatoff. Alexis gevoelt zich gelukkig in zijn zelf gekozen het wel, maar noemen mag ik het niet.» Toen de muziek niet meer speelde en de fakkels werden gedoofd, ging ieder rustig zijns weegs. In de Boomdwarsstraat te Amsterdam kan men voor het raam eener affaire de volgende vermake lijke kennisgeving lezen: «Deze affaire wordt verplaatst naar de Bloemstraat wegens gebrek aan lucht en licht.» Een jongmensch met eene roode muts versierd, kwam Woens dag op de Brouwersgracht te Am sterdam in botsing met eenige hand werksgezellen. Een hunner nam hem zijn kleurig hoofddeksel af en wierp het tegen den grond. Daarover in drift geraakt, haalde het jonge mensch een zakpistool voor den dag, loste ^pn schot en joeg een der ge zellen een kleinen looden kogel in de rechterhand, welk projectiel in het gasthuis uit de wonde gehaald werd. De dader is naar het politie bureau gebracht. Op den Loosduinschen weg, te 's-Hage, en wel in de laan die naar de gasfabriek leidt, werd Woens dagavond een jeugdige winkelbe diende door een als werkman ge kleed persoon aangerand, op den grond geworpen en van zijne por- temonnaie, slechts ongeveer fl in houdende, beroofd. Gisterenmiddag is aan de Zout keet te 'sHage een zandschipperin zijne schuit dood gevonden. Eene vrouw die hem des ochtends naar beneden had zien gaan en het luik dichtmaken, waarschuwde, toen zij hem den geheelen dag niet had zieu boven komen, haar buren. Men stel de een onderzoek in en vond slechts het lijk van den man, die waar schijnlijk gestikt is. De geheimzinnige branden, die in den laatsten tijd te Dalem bij Go- rinchem plaats vonden, hebben eenige ingezetenen aldaar en de brandwaar- borgmaatschappij de Jongh Co., te Amsterdam, doen besluiten, f300 uit te loven aan hem, die den dader kan aanwijzen. Er is tevens een extra nachtwacht aangesteld om tot de ontdekking der misdrijven te ge raken. Iemand, die voorgaf opzichter hij de spoorweglijn Amersfoort-Nij megen te zijn, passeerde dezer dagen het gedeelte spoorbaan tusschen Amersfoort en Venendaal. Hij toonde zich vrij wel op de hoogte van het vak. Bij een keet baas, een spoorwegwachter enz. wer den, hier eenige verfrisschingen, daar brood en koffie gebruikt en natuurlijk wilde men van den «nieu wen opzichter» geen betaling. Een der ploegbazen meende echter in hem een weggezonden werkman te herkennen. Nu hield het goede le ventje op en de bedrieger maakte zich haastig uit de voeten. De politie te Tiel heeft gisteren op de kermis aldaar twee zakken rollers, uit Arnhem, van 19 en 14- jarigen leeftijd, die zich reeds van eenige portemonnaies met geld had den meester gemaakt, in hechtenis genomen en tot bekentenis weten te brengen. Een inwoner vau Ommen heeft door het op hol gaan zijner paar den zulke hevige wonden bekomen, dat hij Zaterdag aan de gevolgen is overleden. vaderland; zijn bloeiend zoontje is een kind van het Zuiden. Het weet niets van het hooge Noorden en de ijsstreken van Siberië; zijn vader echter, die er maar al te veel van weet, verlangt niet meer naar Rus land terug. Hij denkt: «Ubi bene, ibi patria» (waar het mij goed gaat, daar is mijn vaderlandp Het oude Ornatoffsko is niet we der opgebouwdzelfs de nieuwe vleugel vervalt, hij is onbewoond. Slechts de wind huilt om de een zame plek. Mettertijd zal hij de oude trotsehe boomen vellen en zelfs de herinnering wegnemen aan het ver gane geslacht, van welks naam het dan zal heeten: Vergeten Ver dwenen Een stalhoudersknecht te Scher- penzeel, Dinsdagavond een mestwa gen rijdende, met twee paarden bespannen, werd door het op hol gaan van de paarden er afgeslingerd en overleed enkele oogenblikken later. De ongelukkige laat eene vrouw met zeven kinderen achter. Tegen drie personen te Barneveld is op éénen avond proces-verbaal opgemaakt wegens het in hunne woningen zonder «vergunning» ver- koopen van sterken drank. Door de heeren K. Pringle, ci- viel-ingenieur, en A. Doorninck te Nijmegen is aan de gemeenteraad concesssie gevraagd voor den aan leg en exploitatie van een paarden- tramweg binnen die gemeente, welke van de Groote Markt een tiental straten naar het spoorwegstation zou doorloopen met eene zijlijn van de Molenstraat naar St. Anna, en eene gezamelijke lengte zou hebben van ongeveer 5500 M. Het benoo- digde kapitaal is begroot op f76,000, waarvoor de inschrijving reeds is opengesteld. Het is hun voornemen eene naam- looze vennootschap tot stand te bren, waarvan de concessie, wan neer die verleend wordt, sou worden overgedragen, terwijl zij als direc teuren aan de onderneming zouden verbonden blijven. Uit Wateringen wordt van 20 October gemeld: Dinsdag is het vierjarig kindje van den machinist op het stoomge maal van de naburige Boekpolders alhier, verdronken. Gelijk lot trof gisteren een twee jarig aanvallig kindje van een tui nier. De moeder die het nasprong, heeft het er nog levend uitgehaald, doch, niettegenstaande onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp, is het kind spoedig bezweken. Het ongeluk bij den overgang van den Geld. Over. Locaal-spoor- weg te Neede is nogal goed afge- loopen. De notaris is er met eene onbeduidende hoofdwonde afgeko men, en zijn koetsier ontving geen letsel. De chef heeft geen last ge geven den afsluitboom te laten val len, doch een zijner onderhoorigen heeft dat eigenmachtig gedaan. Men schrijft uit Assen: Gerrit Oosterveen is de naam van den persoon, die in koelen bloede den rijksveldwachter E. de Weerd eerst in het hart geschoten en daar na met een scherp zakmes letterlijk den hals afgesneden heeft. De dader heeft volledig bekend en is op last van den officier van justitie te Assen, Woensdagmiddag in hechtenis genomen. De moord is Zondagmorgen ge pleegd, midden in 't veld onder Zuidwolde, waar de onverlaat het lijk achter een turfbelt gesleept heeft. De verslagene was een oppas send huisvader en ijverig veldwach ter, die als slachtoffer van getrouwe plichtsbetrachting gevallen is. Als een voorbeeld van een rijk- beladen pereboom wordt uit Heen- vliet gemeld, dat aldaar aan één tak, hoogstens een meter lang en op ziin dikst een centimeter over kruis, meer dan 100 voldragen kleiperen geteld werden. Aan het einde van dien tak bevond zich een tros ge lijk druiven, ten getale van vijf en twintig stuks. "Verder vindt men aan dien boom nog vijf of zes takjes, waaraan gemiddeld van 30 tot 60 volslagen peren hangen. Na 't oproer van laatstleden Maandag, hebben te Vucht geen rustverstoringen meer plaats gehad. Door de politie wordt een gestreng onderzoek ingesteld naar de hoofd- aanleggers. Om te voorkomen dat de Belgische stucadoors, waarvan een gedeelte den moed heeft gehad te blijven, niet op nieuw door 't overige werkvolk worden aange vallen, gaan zij 's morgens onder militair geleide van het dorp, naar het op een 1/i uur afstand gelegene werk, en keeren 's avonds onder dezelfde hoede terug. Ter wille van hen is men voornemens, op 't ter rein der werkzaamheden een groote keet op te slaan en op Voorburg voortdurend eenige maréchaussées gestationeerd te laten. Omtrent de vergiftiging t» Wil- helmshaven, waarvan wij gafteren melding maakten, blijkt nader het volgende Een ijzeren praam, die lang in dienst was geweest, werd op de rijkswerf gedokt. Aan de kiel van dit vaartuig vond men eene groote hoeveelheid mosselen. Be arbeiders namen die mede naar huis. Een paar uren later bleken die mosselen als een hevig vergif te werken. In ééne buurt waren spoedig 4 personen dood, lagen 4 zeer bedenkelijk en vele anderen minder hevig ziek. In één geval volgde de dood reeds na anderhalf uur. Eenige katten, die ook van die mosselen hadden gegeten, kwamen in een toestand alsof zij dronken waren, vielen op den rug, staken de pooten in de hoogte, deden vruchteloos pogingen om op te staan en lagen eindelijk verstijfd. Daarop volgde diarrhee, waarna zij weder geheel bijkwamen. Van dit geval zal de wetenschap vermoedelijk partij trekken, omdat uit de nasporingen in den aanwezi gen voorraad, die aan vele deskun digen ten fine van onderzoek is ge zonden, zal blijken met welke ver giftige stof men hier heeft te doen. sEMfflfiD mium. Naar wordt medegedeeld zul len de combineerbare rondreisbil- jetten door België het geheele jaar door verkrijgbaar zijD. In eene onlangs gehouden zit ting van de «Académie des Sciences» leverde de heer de Boutarel, in eene verhandeling over papier en de daar mede in betrekking staande takken van nijverheid, eenige merkwaar dige statistieke gegevens omtrent de groote toeneming van het ver bruik van pennen en papier, voor zoover die alleen in Europa en de Vereenigde Staten vervaardigd wor den. Volgens dien geleerde, bedraagt in de Vereenig-de Staten de produc tie van papier de hoeveelheid van 500.000 ton of 500 millioen K. G., terwijl in Europa nog tweemaal zooveel wordt geleverd. De waarde van het stroo, de lom pen en de andere materialen, die als grondstoffen voor de fabricage dienen, zou ongeveer 240 millioen gulden bedragen, welk cijfer tot 500 millioen gulden stijgt als waarde van het daaruit vervaardigde pro duct. Het muziekpapier komt in zijne opgaven voor als bedragende 120.000 ton voor eene waarde van 77 mil lioen gulden. Wat de stalen pennen betreft, schat hij de jaarlijksche productiewaarde op circa 10 millioen gulden. In een bekend magazijn van porselein en glaswerk in de Leip- zigerstrasse te Berlijn had, naar de Norddeutsche Allgemeine Zeitwig verhaalt, dezer dagen een zonder ling voorval plaats. Een zeer elegant gekleed heer zocht een kristallen servies van honderd en tien mark uit en had het ongeluk, toen hij het nog eens wilde bekijken, het door eene on handige beweging van de toonbank te laten vallen. De ongelukkige kooper haalde een zijden zakdoek voor den dag en pakte daar, met behulp van het winkelpersoneel, de scherven in, waarna hij verzocht het pakje naar zijne woning te willen laten biengen. Daarop haalde hij zijne porte feuille uit, ten einde de honderd tien mark te betalen, maar eensklaps bukte hij zich, raapte den hals van een karaf op en verzocht den knecht die het pakje droeg, dien bij de overige scherven te willen leggen. Toen de man dit wilde doen, zag hij, en met hem het geheele per soneel, met groote verbazing, dat het servies, met uitzondering van de karaf, geheel onbeschadigd was. De vreemde heer nam hals en gebroken karaf en plaatste het laatste voorwerp, tot nieuwe ver bazing van alle toeschouwers, in de beste orde bij het overige deel van het servies. Toen hij betaald had, gaf hij zijn visitekaartje, en de winkelier die niet wist of hij waakte of droomde, las «Charles Abre, prestidigitateur, Passage. Eerst thans bekwam men van de verbazing over het zonderling geval, dat acht minuten had geduurd. Ten bewijze hoe hevig de

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2