I MtUflN" f MEffiNTlIBUII. Maandag 26 October 1885. No. 707. Kiesrecht of MevoiÈeil eu fte Lilierale Unie. 3e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nornnier* 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland.-. (.ümpagnie Générale de x. uölicite E tranger e G. L. IA UB li Co., JOH. F. JON ES. Sucr., Car ijs, S this Faubourg Montmarire. ADVERTENTIËN: ■van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen, lugang aan de Dreefzijde 2e dour. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op Tertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs tn tdeu de»' Nedorlandscho Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma yrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haariemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van '15 April tot 14 October alle werkdagen van 10—4 uur, Zond&gon kosteloos van i24 uur, de 'f 'u "0" 9R "*nta 8 Teylers museum in de Damstraat. Geopo Woensdag en Zaterdag van 24 i t t 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per pesoon, alleen dp overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. lopond dagelijkB uitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van iluur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsai Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroeuruarkt) vrij. De groote vraag omtrent het kies- of stemrecht houdt tegenwoordig veler gemoederen bezig, wordt in de meeste dagbladen besprokende eisch om algemeen stemrecht is van de straat in onze wetgevende Kamer gebracht en kan door de regeering niet meer als voor kennisgeving aan genomen blijven beschouwd. Het hoofdbestuur der groote Li berale Unie te Amsterdam heeft deze vraag ook gemeend te moeten behandelen en ze in handen van een comité gesteld om te dienen van advies. Het zeer uitvoerig betoog daar omtrent komt tot de conclusie dat algemeen stemrecht niet te huis be hoort in onze wetgeving of daarin moet worden opgenomen en stelt voor dat deze zal aangeven: «De leden van de Tweede Ka mer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die krachtens eenig hun toekomend (persoonlijk of zakelijk) recht eene woning ot een gedeelte daarvan in gebruik hebben, waarvan de jaarlijksche huurwaarde een voor elke gemeente vast te stellen mi nimum bereikt, dat nergens lager dan f 50 of hooger dan f 200 door de Wet, Gedeputeerde Staten ge hoord, wordt bepaald.» en de mogelijkheid daarbij te be palen «Kiesbevoegdheid wordt boven dien verleend aan allen, die aan de aigemeene vereischten voldoen en die bezitten eene zekere mate van bekwaamheid, blijkende uit het bezit van eenigen graad, titel of diplomahet bekleeden van eenig ambt of eenige betrekking, of de uitoefening van eenig be roep, een en ander te regelen bij de Wet.» De Liberale Unie erkent dus geen kies recht, wil alleen kies bevoegdheid toestaan. Het is echter kiesrecht en wel algemeen, dat de natie eischt. Heeft het Nederl. volk het recht om algemeen kiesrecht te eischen, dan mist de regeering de bevoegd heid om dit recht te weigeren, zelfs om het te beknibbelen en mag een klein deel der natie niet willekeu rig eén geheel volk onder curateele stellen of houden. Als de natie eene verandering in bare regeering verlangt of wijzi ging in het regeeringsbeleid vraagt, dan mag men dit niet weigeren on der de wel niet uitgesproken doch duidelijk voel en tastbare redenen dat daardoor het gezag aan zekere per sonen of zekere partij zou ontvallen. Het adviseerend vonnis van de Liberale Unie is met veel omhaal vau woorden eigenlijk niet anders dan bet. uitspreken dezer vrees. Het merkwaardige staatsstuk waar bij bet Nederl. volk, met den grooten Willem Prins van Oranje aan bet hoofd, aan den Spaansehen Koning de gehoorzaamheid opzegde, erkent de Volksmondigheid met de volgende woorden Also een vgelik kennelik is dat een Prince (Pegeering) van den Lande van Gode gestelt is hooft over sijne ondersaten, om de selve te bewaren en beschermen van alle ongelyk, overlast en geweld, gelyk een lierder tot bewaernisse van zyn schapen: En dat d'ondersaten niet syu van Gode geschapen tot behoef van den Prince, (Regeering) om hem in alles wat hy beveelt, weder of het goddelyk of ongoddelvk, recht of onrecht is, onderdanig te wesen en als slaven te dienenmaer den Prince (Regeering) om d'ondersaten wille, sonder dewelke hy egeen Prin ce (Regeering) en is, om de selve met recht en rede te regeren, voor te staen, en lief te hebben als een vader zyne kinderen, en een herder zyne schapen, die zyn lyf en leven set, om de selve te bewaren: En so wanneer hy sulx niet doet, maer in stede van zyne ondersaten te be sehermen, de selve soekt te ver- drucken, t'overlasteu, hare onde vrvheid, privelegicii en oude her komen te benemen, en haar te ge bieden en gebruiken als slaven, moet gehouden worden niet als Prince, maer als een tyran, en voor sulx na recht en reden mach ten minste van syne ondersaten, besonder by deliberatiën van de staten van de lande, voor egeen Prince (Regeering) meer bekent, maer verlaten, en een ander in syn stede tot bescherme- nisse van hen lieden, voor overhooft sonder misbruiken, gekosen worden Te meer so wanneer d'ondersaten met ootmoedige vertoninge niet heb ben hare voorsz. Prince (Regeering) konnen vermorwen, noch van syn tyrannig opset keren, en also egeen ander middel hebben om liaer eigene barer huisvrouwen, kinderen, en na komelingen aengeboren vryheid (daar sv na de wet der naturen goed en bloed schuldig syn voor op te setten, te bewaren en te beschermen) gelyk tot diverse reiseu uit gelyke oirsaken in diverse landen, en tot diverse tyden geschied, en d'exempelen ge noeg bekent syn t'welk principalyk in dese voorschreven landen behoort plaetse te hebben en stad te grypen dien van alle tyden syn geregeerd geweest, en hebben ook moeten ge- regeert worden navolgende den eed, by hare Princen, (Regeering) t'haren aan komen gedaen, na uitwysen harer pri vilegiën costumeu, en oude herkomen hebbende ook meest allen de voorsz. Landen haren Prince (Regeering) ontfangen op conditiën, contraeten, en accoorden, de welke brekende, ook na recht den Prince (Regeering) van de keersckappye vau den Landen is vervallen.// Zietdaar de erkenning en toepas sing der volksmondigheid in 1581, door den grooten Willem van Oranje en die van zijnen rade, en nu na driehonderd jaren (1885) meent de Liberale Unie het individueel recht tot deelneming aan de verkiezingen niet te moeten toekeuueu en de be paling van de kiesbevoegdheid te moeten overlaten aan het staatsbe lang (de regeereude partij), hetgeen iu deze niets anders zou zijn dan partijbelang. Loven en bieden wat men geven kan of wil, komt in zake den eisch om algemeen stemrecht niet te pas, schipperen of modderen om zich te handhaven op de ingenomen plaat sen stelt ons voor de vraag of het vermolmde recht eener honderd jarige traditie de paalworm zal kee- reu, die knaagt aan de sluisdeuren die de nieuwere ideeën moeteu tegen houden: ik geloof het niet. Alle recht van gezag zich wijzigt naar de behoeften der tijden en de ontwikkeling van den menschelijken geest; de grondwetgeving welke de natie in 1815 als het palladium ha rer vrijheid aaunam, zocht zij in 1848 te wijzigen en zoekt zij nu, na veertig jaren, de ruimste vrij zinnige uitbreiding- te geven. Laat ik hier herhalen, wat ik hier omtrent, een jaar geleden ter neder schreef in een artikel over algemeen kiesrecht in verband met algemee- nen dienstplicht: «Het parlementaire stelsel; dat se dert de Juli-revolutie als palladium van het vaderland werd beschouwd, is in de laatste jaren zeer in discre- diet geraakt, zoo zelfs dat onze kie zers het vaak niet der moeite waard achten om er eene wandeling voor naar de stembus te makeu. Het parlement (bij ons de 2e Ka mer) is een asyl geworden van pre dikanten, die den predikstoel verlie ten om volksvertegenwoordigers te worden, de vergadering is een de- battingclub geworden, waar veel ge redeneerd wordt doch geen zaken worden afgedaan, een strijdplaats om den ministerszetel te veroveren, zoodat voor velen eene plaats in het parlement het middel is om het doel (een deel van het gezag) meester te worden. Mag dit zoo blijven? Moeten wij afwachten tot de ba jonetten van het absoluut gezag of de stokken der menigte die on vruchtbare vergadering uiteenjagen En das aan de geldaristocratie een gezag ontnemen dat deze als derde stand, door de omwenteling van 1789, op de eerste en tweede stan den heeft veroverd en nu met hand en tand vasthoudt, nu zij de vierde stand in gesloten drommen ziet op- marcheeren, om op zijne beurt de plaats in te nemen, die zij bijna een eeuw bezit. De derde (nu regeereude) stand is misschien niet zonder vrees voor samenwerking der eerste standen en van den vierden, waardoor het ge zag aan zijn handen zou ontvallen en houdt daarom tegen, dat het alge meen kiesrecht tot wet wordt ver heven, dat hun misschien den staat sierok zou doen uittrekken. Het algemeen kiesrecht is een recht zoo goed als elk ander en eene volksvertegenwoordiging, die door 100,000 kiezers naar het parlement wordt gezonden is dien naam Diet waard, ongerekend dat van die 100,000 dan nog slechts even de helft opkomen en eenige eigenmach tige kiezersvereeDigingen het werk dezer helft op zich nemen. De parlementaire regeeringsvorm is een compromis tusschen den vorst die zijn absoluut gezag verliest of wien dit niet wordt toegekend, doch dit moet deeleu met het volk en voor het verlies of gemis van dit gezag wordt schadeloos gesteld door een civiele lijst. Deze overeenkomst echter is eene belachelijke comedie, om niets an ders te zeggen, als zij alleen ten bate komt aan een klein deel des volks en als een slechte kieswet de aristocratie van het geld ten zetel breDgt, een club die met schouder ophalen nederziet op den landsver dediger en daardoor nog minder ge zond verstand toont dan de boer die zijn dijken en dammen versterkt tegen den naderenden winter en het stormgetij. Het gevolg van dezen toestand is dat de vorst, die onhandige en on handzame vertegenwoordigers en debatters maar laat haspelen, het volk zijne z.g. vertegenwoordigers minacht. Wie verdedigen het vaderland als het m gevaar verkeert Op deze vraag kan het antwoord kort zijn. 1. De mindere standen, die door de militie daartoe worden opgeroe pen of als remplacanten voor de meer gegoeden de plaatsen vervullen. 2. Niet zelden jongelingen uit de eerste standen, die als burgers niet eens kiezers zouden zijn, omdat hun beperkte middelen ze beneden den geldaristocraat plaatsen. En toch is het bij den aristocraat van geboorte eD bij den vierden stand waarbij men de beste lands verdedigers vindt en ook zoeken moet; in Frankrijk is daarvan een groot voorbeeld geleverd bij den on- gelukkigenoorlog tegen Duitschland; toen namen de zonen uit de oudste en edelste familiën plaats naast de mannen uit het volk, om den vader- landschen grond te verdedigen, ter wijl de parlementaire grootheden wel zorgden dat zij buiten schot bleven. De geldaristocratie wordt bij zulke gelegenheden zeer zeker gedrongen de beurzen te openen tot behoud van het hunne, doch verder gaat baar ambitie zelden en de ridders van de beurs profiteeren nog vaak van den ongelukkigen toestand waarin de maatschappij verkeert. Aan dezen toestand kan en moet een einde komen, de beweging van boven uitgegaan, tot het in het le ven roepen van den algemeenen dienstplicht is daartoe het sein en zal, tot wet verheven, de gewenschte uitwerking niet missen, allen bur gers van den Staat gelijke ver plichtingen opleggen, waar hij ze gelijke rechten toekent. Wie regeeren (hesturen) het land? Feitelijk is het landsbestuur in handen der parlementen, voortge komen uit de geldaristocratie, die daardoor de rechten van het gezag in handen heeft gebracht van een klein clubje sociale vrijbuiters, voort gestuwd door eene combinatie van kiezers die zich het volk noemt, doch inderdaad niets anders is dan een uitvloeisel van den derden stand, die van zijne verovering alleen ten eigen bate gebruik maakt en terwijl zij dit doet een wettelijken scheids muur heeft opgericht tegen het volk ashter de kiezers, dat alsnu een vierden stand vormt; terwijl deze vierde stand, tot meerdere ontwikke ling gekomen, zijn aandeel vraagt aan het gezag, gelijk hij zijn aan deel moet betalen in de belastingen en zijn contingent moet leveren aan het leger, terwijl nu het stem recht een privilege is van het ka pitaal en de parlementen de bevol king niet vertegenwoordigen, waar door het parlementarisme een carri- catuur is geworden en na de klove tusschen de eerste standen en den derden stand (de burgerij) een strijd is ontstaan tusschen armen en rijken en de dusgenoemde sociale qnaestie op den voorgrond is getreden, die alle staathuishoudkundigen bezighoudt, doch door de volksvertegenwoordi ging veeltijds op den achtergrond wordt geschoven: a-près nous le déluge. In dezen toestand moet verande- dering komen en als eerste voor waarde mag men vorderen dat het parlement in waarheid de vertegen woordiging van het volk zij en dat een juiste regeling van het kies recht het volk zijn rechten geeft, even goed als de wet hetzelve zijne verplichtingen doet kennen en oplegt. Een slechte kieswet maakt den parlementairen regeeringsvorm tot een kostbare en belachelijke come die dit zal veranderen zoodra de wet zal aangeven wie geen kiezers zijn kunnen; in plaats van de goud schaal der kiesbevoegdheid, waar door de bewoner eener groote ge meente dikwerf geen kiezer is als hij geen groote som in de belastin-

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1