MMS- f Woensdag 28 October 1885. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem "per maand40 Cents. Franco door geheel liet Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hou fdag enten voor het Buitenland omptu/nte Générale de xublicite Etrangere G. L. DA UB B Ce., JOH. F. JON BB. Snor.. F ar ijs, .Hl his Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur.' MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 30 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Douateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering Nijverheid hebben op fsrtooa van diploma vrijen toegang, donateurs roet" gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverntrid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 unr. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs sn «den der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ▼aa Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopeud dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 znldeu. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gsopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 unr tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp ïoudaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden iu bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot. 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. fgvlêrs museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11— 8 uur. Tet/lers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopui Woensdag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. ALGEMEEN ÖÏKHZICIIi. Het Fraiisclie blad Justice maakt opmerkzaam op eene ondeugende verkiezings-manoeuvre, waarschijn lijk door een hoofdofficier ten uit voer gebracht. In den nacht vóór 18 October, den dag der herstemming, werden de bewoners van Tulle uit den slaap gewekt door muziek en tromgeroffel. Het waren troepen die naar het station vertrokken, naar Tonkin. De kommandant liet aan tien sol daten van zijn regiment, die naar Tonkin vertrokken, uitgeleide doen door het volledig muziekkorps, en eene atdeeling van vijftig man, zoo dat het gerucht zich weldra ver spreidde dat het geheele bataljon naar het Oosten ging, een gerucht dat zeker niet zonder invloed op de stemming is gebleven. De geheele beweging van het Servische leger bepaalde zich slechts tot het bezetten van den douanepost bij Trinde Bulgaarsche grenzen zijn nog niet overschreden. Sir Drummond Wolff heeft eene wetenschappelijke audiëntie bij den Sultan van Turkije gehad en is vervolgens naar Eg*ypte vertrokken. De RegeeriDg van Engelsch- Indië heeft de onmiddellijke afzen ding van troepen naar Birmah be- voleu. Volgens dépêches van Rangoon zal een Engelsch expeditie-korps reeds landen, alvorens het antwoord van Birmah ontvaDgen zal zijn. Volgens eene dépêche van gene- FEU ILL ETON. üit liet levM een Kunstenaar. 2) De slaper zucht zwaar, zijne hand glijdt mechanisch langs zijn linker borstzak. Zou daar nog dit afbeeld sel rusten? Het tooneel verandert, 't Is een heldere herfstdag, koud en toch zon nig. De zieke leunt in kussens, vóór haar knielt de kleine knaap, zijne hand omsluit krampachtig eeu oud potlood en daar bij de tafel staat een hooge, slanke gestalte, edel en voornaam. Hij belooft aan de ster vende moeder verder voor haar kind te zullen zorgen. Hij heeft het zeld zame teekentalent van den kleine ontdekt, hij voelt dat dit opkomend genie niet in den -sleur der alle- raal Courcy hebben drie colonnes, onder bevel van generaal Jamont, op 25 October de stad Than-Mai, ten noorden van Hong-Hoa ingenomen. Na een'krachtigen tegenstand nam de vijand de vlucht, met achterla ting vau eeu groot aantal dooden. De Fransehen hadden 9 dooden en 5 zwaar gewonden. Volgens gene raal Courcy zal de inneming van Than-Mai het herstel van de rust en de orde in het land zeer in de hand werken. m'WEM.Wïl Haarlem, 27 October 1885. Het volgende adres is door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken alhier, gericht aan den Minis ter van Waterstaat, enz. «Met belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem kennis genomen van de proefneming om langs de lijnen van 's Rijks telegraaf naar Amsterdam te telephoneeren. Door die proeven is gebleken, dat het telephouisch spreken over zulk eeu afstand niet alleen mogelijk is, maar geene stoornis brengt in het tele grafisch verkeer. «De Kamer betreurt het, dat deze proefnemingen tot geene feitelijke telephonische verbinding Lebben geleid. «Het is ons bekend, dat velen in deze gemeente met verlangen uit zien naar telephonische verbinding met Amsterdam. Een groot deel van lieu, die aangesloten zijn aan het centraal-telephoonbureau te Haar lem, hebben dit gedaan in het voor uitzicht, dat weldra een telepho nische verbinding met Amsterdam tot stand zou komen. «In het buitenland bestaan der- daagschheid mag ondergaan. Nog stervende zegent hem de arme moeder, en de knaap moet plechtig de belofte afleggen, later zijn beschermer geen oneer aan te doen, en als hij eens een groot man is geworden, geheel de voetstappen van zijn beschermer te drukken, met hart en ziel voor iedere kunst en wetenschap te leven. Werktui gelijk spreekt het kind die belofte na, hij begrijpt haar gewicht, hare waarde niet, toch grift zij zich diep in zijn geheugen. Later zullen de omstandigheden het nakomen der belofte van hem eischen. De om standigheden hebben zich menig vuldig voorgedaan, heeft hij zijne belofte gehouden? De zon is lager, veel lager aan den horizont gedaald, de zoele at mosfeer is een weinig afgekoeld, een licht windje speelt door 't dicht ge bladerte der boomen. De slinger planten onder de veranda bewegen, gelijke verbindingen, en zelfs voor grootere afstanden dan die tusschen Haarlem eu Amsterdam. «Het is om al deze redenen, dat de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Haarlem zich wendt tot Uwe Excellentie met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat tusschen Haarlem en Amsterdam met gebruikmaking van de draden van den Rijks-telegraaf eene tele phonische verbinding hoe eer hoe lie ver tot stand kome. Daardoor zullen de handel eu de nijverheid hier ter stede zeer worden gebaat. «Laat de wet eene vaste regeling niet toe, dan zou het welligt moge lijk zijn, voorloopig vergunning te verleenen tot eene telephonische verbinding tusschen Haarlem en Amsterdam bij wijze van proef.» Aan de verschillende Kamers van Koophandel in het land zijn af schriften van dit adres gezonden, met uitnoodigiug om, indien zich ook in haar ressort de behoefte aan telephonische leiding voordoet, met soortgelijk adres bij de Regeering aan te dringen, ter verkrijging van telephoon-verbindingenovergrootere afstanden. De beroemde goochelaar A. D. Bamberg te 's Hage, komt eerst daags te dezer stede om een af- scheidsvoorstelling te geven, welke zal worden voorafgegaan door eene gratis-voorstelling voor kinderen en verpleegden in weeshuizenwaar tevens de Fransche poppenkast zal worden vertoond. Gedurende een halve eeuw heeft de heer Bamberg zijn beroep uit geoefend en in dien tijd ook de eer genoten van op het Loo, bij prinses Marianne eu andere leden der vor stelijke familie eu vele hoogge plaatste personen voorstellingen te mogen geven. zich zacht. De hond wordt wakker en begint te blaffen. Ook de slaper heeft uitgedroomd hij ontwaakt. Een dienaar verschijnt door de hooge glazen deur, die van de tuin kamer naar de veranda leidt. De tijd van uw gewoon spreek uur is daar, professor, een jonge man wacht u. De kunstenaar treedt even in den tuin. De zachte koelte verfrischt hem en drijft den slaap uit de nog zware oogleden. Hij strijkt met de hand over het peinzende gelaat en begeeft zich naar de wachtkamer, waar de jonge bezoeker zit. Deze is opgestaan en nadert met eerbiedige, onderdanig'e houding den professor. Een vriendelijk knikje en een wel willend kloppen op den schouder verwelkomen hem. Welzoo, Bernhard, komt gij mij vóór uwe reis nog eens opzoe ken? Thans zal hij op zijn lauweren gaan rusten en ongetwijfeld is zijn naam als goochelaar zoo goed be kend, dat velen hem in dat voor nemen zullen tegemoet komen. Te dien einde zal ook hier ter stede van wege den heer Bamberg eene lijst voor de afscheidsvooistelling rondgaan, waardoor ieder van zijDe belangstelling door inteekening kan doen blijken. Na de plotselinge ongesteld heid, door welke graaf Van Zuylen van Nijevelt Zaterdag werd aange tast, bevond hij zich gisteren rede lijk wel. - In het Museumgebouw te Amsterdam van Set Koninklijk Oudheidkundig Genootschap werd gisteren avond in een vergadering der leden een Kunstbeschouwing gegeven door den heer Dr. C. Eka- ma van Haarlem. Een fraaie en zeldzame verzameling van spotpren ten betreffende den Patriottentijdver scheen ter tafel. De meeste hadden betrekking op Ivaat Mossel, den hertog van Brunswijk en prins Wil lem V en zijne omgeving. Sommige prenten wareu vermakelijke staaltjes van den niets ontzienden partijgeest dier dagen. De heer Ekama verschafte den leden zeer zeker een zeldzaam kunst genot. Men schrijft aan de Amster dammer Indien het wetsontwerp tot ex ploitatie der spoorweglijn Amers- foort-Nijmegen aangenomen wordt, zal die lijn met Januari geopend worden. Zoo het wetsontwerp wordt verworpen, zal, op aandringen van eenige burgemeesters der aan de lijn geitgen gemeenten, een locaaldienst Amersfoort-Kesteren worden ge opend. Ja, professor, en ik waag het tevens u een klein bewijs van er kentelijkheid aan te bieden, voor 't vele goede, dat ik aan u verplicht hen, zegt hij eenigszins aarzelend, als was hij bevreesd, dat zijne woor den niet goed zouden worden op genomen. Gij zijt een leerling onzer schilderschool en ik sta aan 't hoofd daarvan. Gij waart een der beste leerlingen, ik mocht u gaarne, wel licht was ik daardoor welwillender en een weinig toegevender voor u, dan voor een der anderen. O, gij zijt voor allen een wel doener, een beschermer, maar voor mij waart gij meer, gij waart een vader voor mij. Ieder dankt en ze gent u als beschermer van kunsten en wetenschappen. Gij breDgt ieder verborgen genie aan 't licht, gij beschermt het en kweekt het op. Ik wil u liefhebben als een zoon en.... Maar, wat deert u, professor, Door ingelanden van den Die- merpolder is besloten de droogma- ling van den polder met den mees ten spoed te doen plaats hebben. Het drijvend stoomwerktuig dat daarvoor door de firma Smulders, van Utrecht zal gebezigd worden, beeft drie winters dienst gedaan om de stad 's Hertogenbosch van het overtolli ge water te bevrijden. Het kan 60 duizend M' water per etmaal ver zetten en heeft dit groote voordeel dat het terstond dienst kan doen. Het zal zijn werk aanvangen op het diepste deel van den polder na bij de Hartvelderbrug, en liggen in de Ringvaart van den Watergraafs- meerpolder. Werken machine en watermolen samen, dan zal de pol der in 24 uren ongeveer 120 dui zend M8 water kwijt kunnen raken; wel een groote hoeveelheid, maar de polder bevatte ook Vrijdag nog circa 3 millioen M'. Er zal dus nog iets gemalen moe ten worden, vóór elk weer bij zijn haard en tot zijne Penaten is terug gekeerd. In de laatste dagen heeft de mo len veel water verzet. In eene onlangs gehouden vergadering van het bestuur der Ned. Herv. kerk te St. Maartensdijk is door dat college besloten, met liet oog op den gedrukteu toestand voor den landbouwer, de pachters van kerkelijke landerijen in hunne op te brengen pachtsom te gemoet te komen, door eene percentsgewijze vermindering hunner pacht voor den tijd van 6 jaren, d. i. tot de loo- pende pachttijd verstreken is. De vermindering is geregeld ais volgtVoor pachters wier pacht van f2530 per gemet bedraagt 10 pet., van f30—50 per gemet 15 pet., van t 50—60 per gemet 20 pet. en van f6072 per gemet 25 pet. gij wordt zoo bleek? Wilt gij een glas water, zal ik schellen? Dank je, Bernhard, 't is niets, een lichte duizeling, zeker van de warmte. Er vertoont zich weder de diepe rimpel in het voorhoofd, de pijnlijke trek om oog en mODd. Laten wij van het onderwerp afstappen, dat eeuwige gezeur van dankbaarheid verveelt mij, vervolgt hij driftig. Laat mij nu eens zien, wat gij voor mij hebt medegebracht, Bernhard. De jonge man opent eenigszins schroomvallig een kleine portefeuille en reikt haar zijn beschermer over. Zij bevat een welgelijkend portret van den professor: datzelfde lage, breede voorhoofd met de diepe den- kersplooi, het dichte grijze haar, dat eigenaardige trekje om oog en mond, niets is vergeten. De schilder staart zijn beeltenis aan met weemoedigen blik. Ja, dat

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1