POPH «ll'S- i 3e Jaarg-ang. Vrijdag 30 October 1885. No. 711. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: AMiKMKKN Ol'KKZICIIT. FEUILLETON. In woelige dagen. BINNENLAND. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten vuur het Buitenland-. I omvagnte Générale de x ublieite Etrangère ti. L. DAUB F Sr Co., JOH. F. JONGS. Sucr., Parijs, Slbis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 7s middags 12 uur. MUSEUMS EN Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan dc Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 19 tot 4 uur. 'ioegaag 25 cei rertooa van diploma vrijen toegang, donateurs wet gczelsch&p, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. «den der Nederlandscho Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met van Nederland en meer bijzonder van het Haariemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend d&gciijka, uitgenomen Zaterdag, Zon- en l 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gaepend van 15 April tot J4 October alle werkdagen van 10—4 uur, Zondagen kosteloos van J2—4 uur, de overige. Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden d< Ttylerx museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van y ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. II8 uur. 'l'ewlers bibliotheek. Donderdag »au 23 uur. Toegang its per persoon. Donateurs en ledou der Nederlandscho Maatschappij ter bevordering van Ingang Dree-fzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per p gezelschap, leden niet 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopendo toegangskaarten vau 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents i jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan ondei Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek (deur Oudegroonmarkt) vrij. Nijverhoid hebben op lersoon. Donateurs «a in geschiedenis, vooral voor een geheel jaai por persoon, alleen dp behoorlijk geleide. Prinsenhof. Geopsai In eene bijeenkomst tot bespre king van politieke aangelegenheden, j.l. Maandag te Loildeil gehouden, werd door Lord Hamilton (Eerste Lord der Admiraliteit of, vrij ver taald, minister van marine) medege deeld, dat de regeering voornemens was, de Engelsche marine binnen twee jaren te versterken met 9 nieuwe pantserschepen, ter gezamen lijke grootte van 80.000 tonnen. De afgevaardigde Hasenclever, die voor de rechtbank te Halle terecht stond wegens ontvangen van pre sentiegelden uit de kas zijner partij, is vrijgesproken. De fiscus werd in de kosten veroordeeld. Naar de Times uit Berlijn ver neemt, wordt daar in goed inge lichte kringen weinig waarde ge hecht aan het Congres, daar de ver deeldheid der groote mogendheden genoegzaam bekend is. Men zal zich herinnereD, dat de verhouding tusschen Frankrijk en Roemelië, door de dubbelzinnige rol van den Franschen gezant Or- dega, een tijd lang zeer gespannen is geweest en voor Frankrijk zelfs aanleiding heeft gegeven om alle Roemeensche producten te bezwaren met invoerrechten, die met feitelijke verbodsbepalingen gelijk staan. DeheerOrdega is echter terugge roepen en vervangen door den heer Ceretorely, waardoor men hoopt dat de goede verstandhouding zal terug- keeren. De nieuwe gezant heeft dezer dagen zijne geloofsbrieven aan koning Karei overhandigd. De posi tie van het Kabinet-Bratiano is hier door niet weinig versterkt. i) In het laatst der vorige maand kreeg Bareud Groessen, een der 4 politie-agenten van het stadje Loens- drecht, van zijn commissaris last een gewichtige dienstboodschan naar naburige groote stad Zetterdam over te brengen. Vreedzamer tochtje had Barend zich nog nooit voorge steld. Meermalen had hij den weg naar de groote stad in het gezel schap van weerspannige landloopers gemaakt. Dezen keer zou zijn «dienst doen» een uitstapje zijn en Barend beschouwde het als een buitenkansje, boven de andere confraters te zijn uitverkoren. Een oogenblik heeft Ba rend gedacht zijn blauwe uniform jas aan te houden, doch spoedig Uit Belgrado wordt aan de Stan dard geseind dat Servië een rond schrijven heeft gericht aan de groote mogendheden, ten antwoord op hare collectieve nota. Het antwoord van Servië herhaalt in hoofdzaak den inhoud der vorige nota. Servië ver klaart zich onmachtig tot ontwape ning over te gaan alvorens het evenwicht in de Balkanstaten door het herstel van het status quo ante wederom tot stand gebracht is. De Nordd. Allg. Zeitung deelt mede dat, volgens een bij het Duit- sche ministerie van buitenl. zaken ontvangen dépêche uit Corea (via Shanghai1), de heer v. Möllendorf met ingang van 18 October zijne funetiën bij de Coreaansche regee ring heeft neêrgelegd. De Indische regeering gaat voort met het uitrusten van een expedi tiekorps. Donald Stewart, de opper- commandant van het Indische leger, gaf per telegraaf deze bijzonderheden: het expeditiekorps bestaat uit elf duizend manschappen van alle wa pens, verdeeld in drie brigades, onder opperbevel van den luitenant- generaal Prendergast. Het expedi tiekorps zal ten spoedigste landen en zich concentreeren bij Rangoon, vanwaar het de Irrawaddy-rivier zal opstoomen. spoedig gedoofd. Eenige meubelen en kieedmgstukken zijn verbrand. Een eu ander was verzekerd. Gisterenavond is trein 123, die te 8,58 vau Amsterdam alhier aan komt, tusschen de spoorwegbrug en den Jansweg tegen een ledigen goederenwagen gereden, welke wa gen uit 't spoor geraakte en zwaar beschadigd werd. Ook heeft de lo comotief van den personentrein schade bekomen De passagiers en het treinpersoneel kwamen met den schrik vrij, eerstgenoemdeu zijn ter plaatse van het ongeval uitgestapt; persoonlijke ongelukken zijn dus gelukkig niet voorgevallen. Hoe die wagen daar kwam te staan is voor alsnog onbekend. Haarlem, 29 October 1885. In den afgeloopen nacht ten 121/-. ure, is door het omvallen van een petroleumlamp, een begin van brand ontstaan in de woonkamer ten huize van de tapster R. in de Schachel- straat; de vlammen werden echter door de buren en voorbijgangers kreeg hij lust zijn «politiekje» van den kapstok te halen. Ik ben vrijer ginds, denkt hij. Je wordt met die blinkende knoopen en dien piek- helm, waar je ook komt, gemeden en Barend heeft plan, na het ver richten van zijn taak, in de groote stad hier en daar zijn oogen eens aan een kijkje te wagen. We zien Barend, na de fïksche wandeling naar Zetterdam, deftig in zijn zwarte jas en met een fan- taziekoedje op, door de schier ein- delooze straten stappen, zich verlus tigende in de drukte der groote stad. Allengskens worden de straten woeliger. Heel in de verte, bijna aan 't einde der straat is een zwarte streep te zien; wij hooren flauw lallen en zingenhet gezang wordt spoedig duidelijk en eindelijk krach tig, doch het is zouder maat en klinkt als stijgt het uit schorre ke len. Ook is de zwarte, golvende Aan het einde van de giste ren gehouden zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal bracht de heer vau Weideren Rengers namens de commissie voor de ver zoekschriften rapport uit o. a. op een verzoekschrift ingediend door de hee- ren Domela Nieuwenhuys en van Asdonk, verzoekende, dat de Kamer den minister van Binnen). Zaken zou uitnoodigen, de stukken open baar te maken, waaruit zou kun nen blijken, dat de Nederlandsche Sociaal-Democratische Vereeniging of arbeiderspartij bestaat uit oproer makers en dynamietmannen. De commissie, ter zijde stellende de verzoekschriften, ouderteekend door den voorzitter en den secreta ris eener niet bij de wet erkende Vereeniging, verklaart, geene ter men te hebben gevonden tot inwil liging van der adressanten verzoek, omdat de minister van Binnenland- sche Zaken geene aantijging tegen de sociaal-democraten persoonlijk bedoeld, maar enkel zijn oordeel streep in een breedenwoeligen atroom volks opgelost, die in zijn weg alles meesleept. Onzen Barend zien we ginds voortduwen eu nauwelijks hebben we hem in 't oog of in zijn nabij heid raakt men slaags.Politie wordt geroepen, doch dadelijk over stemd door een woest uitgegalmd lied. Barend, wel niet aan zoo'n grooten volksoploop gewoon, doch met standjes zeer vertrouwd, meent de gelegenheid, hem aangeboden om de politie van Zetterdam aan zich te verplichten, niet ongebruikt te mogen laten, vergeet zijn incog nito en, door dienstijver in vuur en vlam gezet, wringt hij zich met verbazende kracht door het vechtend gespuis heen. Doch eensklaps wordt hij door een reusachtigen politie agent van Zetterdam met Hercules- armen omklemd. Ik benBarend Houd je mond, bijt hem de agent toe. over de sociaal-democratische partij uitgesproken heeft. Met het voor stel oru het adres ter griffie te depo- neeren heeft de Kamer zich ver- eenigd, zoomede met het voorstel derzelfde commissie om aan den minister te verzenden het beklag over de weigeriDg van de goedkeu ring der acte van oprichting van het gebouw der sociaal-democraten «Walhalla» te 's Gravenhage, met verzoek om de Kamer in te lichten over de redenen, die tot onthouding van de koninklijke bewilliging heb- ken geleid. Naar aanleiding van het be richt uit Breda betreffende de elec- trische verlichting in de cellulaire gevangenis aldaar, deelt de heer J. F. Metzlaar het volgende mede: Twee maal heeft daar eene proef- branding plaats gehad in het bijzijn van vele uitgenoodigde notabelen der stad, en beide keeren met uit stekend gevolg. Men mag gerust zeggen dat het de verwachting ver heeft overtroffen. Dezelfde resulta ten zijn ook verkregen in de ge vangenissen te Arnhem en te 's- Gravenhage. Den heeren W. Smit Co., te Slikkerveer, komt alle mogelijke lof toe voor de wijze, waarop zij de zaak hebben tot stand gebracht. Zij hebben meer geleverd, dan zij ver plicht waren, en het geheel laat niets te wenschen over. De gasleiding, die wordt aange legd, moet alleen dienst doen, om des avonds na tien uren, als de ge vangenen ter ruste zijn, de corri dors en centrale hal te verlichten, daar het voortzetten der electrische verlichting voor een dertigtal dienst- lichten gedurende den geheelen nacht veel te kostbaar zou wor den. Niettegenstaande het ruwe Geen praatjes 1 Hier, Cijfers, dat is er vast één. Ingerukt! Barend roept en gilt, doch het gejoel der menigte smoort zijn protest. Fluks hebben een paar agenten Barend beetgepakt, die als toegift, van een zich met handen en voeten verwe- renden kerel, een slag tegen het rechteroog krijgt. De arme Barend door de agenten voortgesleept, is spoedig uit 't gezicht verdwenen en een ander tooneel niet minder woelig, eenige straten verder, eischt onze aandacht. Hier dreigt een formeel gevecht geleverd te worden. Een rood vaan del, hier en daar ingescheurd, wap pert boven de golvende menschen- zee. In de nabijheid van het vaan del trekt een klein mannetje, met een eerbiedwaardig grijzen schedel en een gouden bril op den kleinen neus, onze opmerkzaamheid. De kleine man is onrustig en mompelt en bromt tusschen de tanden. Hij weder op Zaterdag jl., had er voor den wal van Scheveningen eene zeer interessante proefneming plaats met het toestel Zee-Boodschapper Sea-Messengervan onzen landge noot L. J. Lefèbre. NB. bij een sterken N.Z.W. wind, met sterken stroom langs de ku6t, werd te 2.20 ure (hoog water-getij), bijgestaan door den strandvonder, den heerP. van der Harst, en den schipper van de reddingboot Jac. van Duine, de Zee-Boodschapper aan boord ge bracht van de bomschuit No. 181 De vroum Aaltjeten einde dit toe stel voor de boeg in zee te werpen. Het vaartuig op stroom, met den kop in de hevige branding, leverde reeds op zichzelf een trotsch schouw spel op. Niet minder was dit het geval met den Zee-Boodschapper, die met eiken golftlag als te pletter tegen het vaartuig werd gebeukt; doch hoe hevig die schokken ook mochten zijn, zij werden met glans doorstaanèn de metalen drijver èn de dépêche-houder bleven pot dicht. Deze proef werd in hoofdzaak daarom geleverd, omdat men in Engeland wilde volhouden dat dit apparaat ia de werkplaatsen aldaar meer solide vervaardigd zou kunnen worden dan wel in Nederlandvoor noemd apparaat is echter Neder- landsch fabrikaat, en de vinding evenzoo en zal thans, alhoewel in een gehavenden toestand, als ge schenk aan het museum Prins Hen drik te 's-Gravenhage verbonden blijven, waar aan belangstellenden de gelegenheid word aangeboden, dit nuttige apparaat in dat museum te komen bezichtigen. Naar men verneemt is Van Rijsselberghe te Londen in hechte nis genomen. Zijne uitlevering wordt aangevraagd. schijnt ons toe een oud-ambtenaar, die zich over de laffe demonstratie verontwaardigt. Bovenmate doet hij moeite, de armen los te maken uit den dicht aan-een-gedrongen men- schenhoop. Eindelijk heeft hij één arm vrij. Het bloed stijgt hem naar 't hoofd en hevig gesticuleerende, roept hij in heilige verontwaardi ging: Wat 'n schandaal! Weg met dat vaandel! Als antwoord op zijne vermetel heid wordt hem de hoed over de oogen geslagen, zoodat de gouden bril van het neusje wipt. Hij tracht den hoed van zijn oogen te duwen en terwijl hij op het punt staat daarin te slagen, voelt hij tusschen zijn armen een stok en fladdert het roode dundoek om zijne ooren. Een zware gerelde stap dreunt in zijne nabijheid. De menigte stuift uiteen onder den kreetEen charge! Pakt hem aan! dondert 't

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1