RIOLEN. Zaterdag 31 October 1885. No. 712. Raming f 1490. ALGEMEEN OVERZICHT. FEUILLETON. In woelige dagen. 3p Jaargang. ins-1 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenninen Zen- en algemeens Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. nm'd7)7v^ri\h',fnnmianfr,J,Tr"'-m" d' 1 vblieite Etrangire G. L. DAUSK Sr Co., JOH. F. JONtS. S,.sr„ Parijs. 31iis Faubourg Moutmurtrs. MUSEUMS EN ADVERTENTIËN: ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. Koloniaal museum - n i»"i"'ou- «ouaiour» en ieaen dor Nederlandsclie Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde Ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 UHr. Toegang 25 cents'^ per persoon. Donateur» es •den der Nederlandscho Maatschappij te? bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral V»n Nederland en mee? bijzonder van het Haarlemsclie Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- en Feestdagen, van 105 uur. Toegaug 25 cents per persoon. Doorloopen.le toegangskannen voor een geheel jaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vau 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op londagen koBtelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. W&l&rs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptmi Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-b«speling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 28 uur. Toegang (deur Oudegroenraarkt) vrij. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemzullen op Donderdag den 12den November e. k., des voormiddags ten 2s/.i nur ten Raad- huize in het openbaar aanbesteden: „Uet leggen van bij de Gemeente voorbanden RIOLEN van Portland- Cement samen lang 260,50 M., alsmede bet maken van ZINKPUT TEN en SPRUITEN, op verschillende plaatsen der Gemeente, alles met bij levering van materia len, arbeidsloonen enz." Inlichtingen zijn gedurende acht dagen vóór den dag der besteding te verkrijgen aan het Bureau van Gemeentewerken, voormiddags van 910 uur. Bestek en Voorwaarden lig gen ter inzage op de Gemeente-Se cretarie op alle werkdagen van 10 tot 4 uur. Haarlem, 29 Oct. 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, (gei.) E. A. JORDENS. De Secretaris (get.) P. VAN DER ELST, L. S. opkomst der kiezers was flauw hoogstens slechts de helft hunner verscheen ter stembus. Bij de ver kiezing ging alles zeer rustig toe. Onder de verkiezingsherichten uit de provinciën is het belangrijkste, dat in de stad Posen, waar tot dus ver steeds Poolsche nationalisten zegevierden, ditmaal een liberale Duitscher gekozen werd. Voor zoo veel er uit den tot dusver bekend geworden uitslag valt op te maken, is er geene wezenlijke verandering in de samenstelling van de Pruisi sche Kamer te verwachten. gebeurtenissen zoo goed mogelijk voor te bereiden. Bulgaarsche pa trouilles, die op Servisch gebied verdwaalden, zijn gevangen geno men. De Standard verneemt uit Con- stantinopel dat de Porte eene nieuwe leening gesloten heeft ten bedrage van 800.000 ïurksche pon den. Sir Henry Drummond Wolff is gisteren-morgen te Alexandrië aangekomen. In alle negen de kiesdistricten van Berlijn hebben gisteren bij de verkiezing voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden de candidaten der Duitsch-vrijzinnige partij geze gevierd, dóór elkander met eene meerderheid van twee derden. De Gisterenmorgen heeft op den Pont de la Concorde te Parijs een onbe kend persoon eenige pistoolschoten gelost op het rijtuig waarin de Fransche minister van buitenlaDd- sche zaken zich bevond. De heer de Freycinet kwam juist uit den minis terraad en begaf zich naar zijn ministerie op den Quai d'Orsay. Niemand werd gewond en de dader terstond in hechtenis genomen. Bij het eerste verhoor is gebleken, dat de misdadiger den heer de Freycinet niet persoonlijk kende. Hij weigerde eenige inlichtingen omtrent zijn persoon te geven. Naar het schijnt is hij van Italiaansche afkomst. Naar aanleiding van geruchten die onlangs in omloop waren, weer spreekt de Agence Havas dat de Regeering besloten zou hebben ont werpen in te dienen tot het sluiten van eene leening of tot verhoogiDg van belastingen. - j Aandachtig leest de commissaris van politie, sectie E., der stad Zet- terdam in het nog natte «Avond blad» van de Nieum Zetterdamsche Courant: «Tegelijk aan de vier hoe ken der stad schijnt het vuurtje te zijn ontbrand, dat in betrekkelijk weinig tijd de gansche stad in be roering bracht. Ons bedunkens wer ken vooral de nieuwsgierigen de op loopjes in de hand. Doch ook moet het gezegd, de politie is te voor barig. Wat, te voorbarig! roept de commissaris uit. Zoo'n vent heeft goed praten, als hij achter zijn lessenaar onder een Uit Nisch (Servië) wordt aan de Frankfurter Zeitunggetelegrafeerd: «Daar men met zekerheid kan voorspellen, dat het herstel van den vorigen toestand in Oost-Roemelië niet mogelijk zal zijn, wordt hier alles gedaan, om zich op mogelijke sigaartje zoo'n opstel maakt. Te voorbarig! Ze moesten de kanonnen in de straat zetten. Dat canaille van socialisten moet maar worden op geruimd.Voor ons zijn het maar lamme akkevietjesvoegt hij er bij. En na eenige oogenblikken ver volgt hijIk moet die kerels nog hooren en hij brengt de hand aan de schel. Een lange slungel met den piek- helm op en tersluiks een pruim ver duwend, verschijnt in de deur. Cijfers, jullie hebt die kerels toch niet bij elkaar gezet? Vraag excuus, commissaris, de een zit in het groene kamertje, de andere aan de Vliesteeg, die met.... Ze zitten dus afzonderlijk, goed Je kunt dat volkje niet kennen. Je kunt ze niet kennen, herhaalt Cijfers, en een is er bij, meneer, die brak zoo straks bijna het kotje af. 't Is een groote kerel Naar aanleiding van de berich ten van de Matin over de trac- taten tusschen Portugal en den Koning van Dahomey gesloten, en waarbij bepaald was, dat de Portugeesche vlag ook te Kotonoe zou wapperen, deelt de lemps me de, dat op de vertoogen der Fran sche regeering Portugal erkend heeft, dat Kotonoe Fransch is. Het is het eenig débouché der Fransche facto rijen te Porto-Novo. Volgens berichten uit Durban heeft de geeverneur Robinson den zendeling Moffat benoemd tot Britsch resident in Bechuanaland. trent een telegram is echter onwaar; sedert eene week heeft het minis terie er geen ontvangen, en de vroe ger ontvaugene behelzen zoo iets niet. Het gerucht in de Daily News omtrent het uitbreken van een om wenteling te Mandalay wordt ambtelijk tegengesproken. Haarlem, 30 October 1885. Door D. Veen en Co. alhier, is aan B. en W. vergunning ge vraagd tot oprichting van een be waarplaats van benzine, aether, zwavelkoolstof enz., in een gedeelte van het perc. Frankestraat no. 37 of in eene daartoe hehoorende kel derruimte. Bezwaren tegen het op richten dier inrichting kunnen Don derdag 12 Nor., 's middags 27> ure, ten Raadhuize ten overstaan van B. en W. worden ingediend. Figaro deelt ouder de berichten uit Tonkin mede, dat generaal Bégin om 5000 man getelegrafeerd heeft ten einde de rust in Kambodja en Cochin-China te kunnen bewa ren. In dat zelfde telegram zou de generaal gemeld hebben, dat hij de Alouette met 250 man en kanonnen naar de provincie Baria had gezon den om er de orde te bewaren. Dit laatste feit, zegt de Temps is juist; het dateert van September, en is reeds den 22sten October in de Temps vermeld. Het bericht om- In de gisteren gehouden correc- tioneele zitting der Rechbank alhier, stond terecht Barend Willemse, oud 26 jaar, wonende te Blauwkapel, thans in hechtenis. De beschuldiging luidde, gestaafd door getuigen: bij twee ingezetenen dezer gemeente, door oplichting zich van resp. 10 en 7 te hebben meester gemaakt. Het O. M., waargenomen door mr. van der Mersch, subst. off., haalde ten laste van den beklaagde nog twee veroordeelingen aan van 9 maanden celstraf, te Rotterdam, en 1 jaar idem, te Amsterdam, we gens gelijke feiten als hoven- staand, welke laatste veroordeeling als een verzwarende omstandigheid bij de dagvaarding was vermeld, en verklaarde de feiten, waarvoor bekl. nu terechtstond, voldoende bewezen. De eisch was2 jaren cell, gevan genisstraf en 2 geldboeten elk van I25, subs. 1 dag celstraf voor elke boete, en voor den tijd van 5 jaren ontzetting van de rechten bij art. 8 der wet van 29 Juni 1854 vermeld. Bekl. bekende onder een vloed van tranen de feiten te hebben gepleegd en beloofde het niet weer te zullen doen. De uitspraak is bepaald op Donderdag a. s. met een paar oogen in z'n hoofd als 'n jakhals. Zijn ze gefouilleerd? Dat mag ik niet zeggen, meneer. Ze zullen toch geen wapens bij zich hebben? Of ze, dien groote, den jak hals zal ik maar zeggen, hebben we een revolver afgenomen. U weet, die groote kerel met z'n hoogen hoed en dat knijpbrilletje op z'n neus. Zeg dat Klinker je bijstaat en breng ze dan één voor één, versta je! De agent slaat zijn hand aan den helm en verdwijnt om spoedig terug te keeren met Klinker, een agent van herkulische gestalte en tusschen henBarend Groessen- Het hoofd van Barend is leelijk toegetakeld. De slag op het oog blijkt goed geraakt te zijn geweest, want de geheele wang is opgezwollen en doortint met geel en bruin. Het ge kwetste oog houdt hii toegenepen en in den aschblonden ringbaard, die zijn gelaat omlijst, kan men gestold bloed bemerken. Nauwelijks is Barend binnen of hij begint met bevende stem: Bes-te-te-mijn-h-heer Een gebaar van den commissaris vat Klinker als een wenk op, om te zeggen Houd je mond, tot je iets ge vraagd wordt. Je naam? vraagt de commis saris. Barend Groessen, meneer. Hoe oud? 45 jaar. Je woont hier in de stad? Neen, meneer. Te Loensdrecht. Zoo; wat doe je voor den kost? Politieagent, meneer. Hë?.... Hou-je me voor den De agenten hadden Barend, als Naar men verneemt is de Minis ter van buitenlandsche zaken jhr. mr. Van der Does de Willebois op zijn verzoek eervol ontslagen, en vervangen door jhr. mr. Van Karne- beek, oud minister-resident. In de algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerks-Nij- verheid in Nederland, welke op 13 en 14 Augustus 11. te Haarlem ge houden werd, is aan het hoofdbe stuur een onderzoek opgedragen naar de methoden van werkverschaf fing, welke in de beide laatste jaren toegepast zijn. Naar aanleiding daarvan verzocht het hoofdbestuur den 28en September 11. aan de bur gemeesters van 34 gemeenten (ech ter niet aan dien van Amsterdam, omdat het 't verslag der commissie aldaar van 1883/84 in handen had, en niet aan dien van 's-Hage, om dat het daar persoonlijk kan onder zoeken) om mededeeling: lo. welke stappen tot het verschaffen van werk aan werkeloozen in den winter van 1883/84 en 1884/85 van wege de betrokken gemeente werden gedaan; wat daarbij werd uitgegeven, welke dagloonen werden uitgekeerd, welke werktijd werd bepaald, tot welke ambachten de werkeloozen behoor den, welke arbeid werd verschaft hij spreken wilde, toegesnauwd: Je moet je maar voor den com missaris verantwoorden. Met de hoop in het hart, dat zich alles vóór de vierschaar van dezen zal ophelderen had hij verder ge zwegen. Schaamrood was hij tus schen de agenten binnengekomen en zijn eerlijk gemoed werd door dit eerloos opbrengen hevig geweld aan gedaan, maar de hoop had hem moed gegeven. Doch nu ook de commis saris zijn woorden in twijfel trekt, barst de arme Barend het uit. Schreiend verhaalt hij, hoe hij tus schen het gedrang gekomen is, hoe hij uit overdreven ijver zich op de «ruziemakers» heeft willen werpen. Hij vertelt, wat hij te Zetterdam komt doen, verklaart zijn spijt zich in zaken gemengd te hebben, die hem niet aangingen, en is ten slotte zoo gelukkig den commissaris te vermurwen, die aan zijn ambtge noot te Loensdrecht om bericht seint.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1