\inws- i Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Woensdag 4 November 1885. No. 715 ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zen- en aigemeene Feestdagen. A D VERT EN TI ËN: AMiKMGKN OVKitKinii. FEUILLETON. IIINMSNLIND. Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland. I ompagnie Générale de j. ublicite Ftrangère G. L. DATJBb' Sr Go., JOH. F. JONFS. Sitcr., Parijs, 3 tbii Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Breefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs on leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op TêrtOQB van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Breefzijde ie deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» iden der Nederlandse/ie Maatschapoij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel iaar l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Baadhuis. Gc.opend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen op Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 2o cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijkgeleido. - - Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zatordag, Zon- en Feestdagen van IJ8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopwi Teylers museum in de r n Woeoadag en Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag vab 1—2 en Donderdag van 2- ir. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. De pleger van den aanslag op leven van den Franschen mi nister-president Freyciuefc is een Cor- sikaan en heet Mariotti. Uit zijne verklaring is gebleken, dat hij in 1880 werkzaam is geweest bij het dat zijne dochter een der ambtenaren van de was mishan en aan de gevolgen daarvan gestorven. In zijne vertwijfeling was hij naar Frankrijk teruggekeerd doch had tevergeefs de hulp der rechterlijke macht ingeroepen. Ten einde raad, en tot eiken prijs de willende trekken, had hij revolverschot gelostzonder den minister te hebben wil dooden. De waarheid dezer verklaring, voor zoover zij betrekking heeft op de dochter, is door de Panama-ka naal-maatschappij bevestigd. Het loopt, dat de heer De Frey- heeft verzocht Mariotti in vrij te stellen. Aan de Standard wordt uit Phi- lipopel geseind,dat Bulgarije steeds troepen blijft afzenden naar de Turk- sche grenzen. Het Bulgaarsche le telt thans 70,000 goedgeoefende en welgewapende manschappen. Onder de curiositeiten van den behoort ook het Bulgaar- sche-amazonencorps. Plet bestaat uit slechts twaalf dames, die gezamen lijk 365 jaar tellen en slechts met een cavaleriesahel gewapend zijn. Zij zitten als mannen te paard; costuum bestaat uit een kol bak, een jakje, een ruimen witten pantalon en geborduurde kousen; Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 2) lie Hoofdstuk. Henri de Langes doorzocht eiken wagen, elke coupé, om te zien, of er zich ongelukkigen in bevonden, die hulp noodig hadden. Zoo was hij tot aan den laatsten wagen van den trein gekomen, die door den geweldigen schok uit de rails was geslingerd, en die met gebroken as half op zijde lag; het was, zoo als Henri de Langes dadelijk be merkte, een personenwagen, die al leen coupé's 1ste klasse bevatte; snel doorzocht hij de verschillende com partimenten; alle waren ledig, be halve het laatste, waarin zijn, aan een roode sjerp is op sierlijke wijze om de heupen gedrapeerd. De aanvoerster, Raïna, reed bij de gevangenneming van den goever- neur, Gavril-pacha, naast diens rij tuig, zwaaide de sabel boven zijn hoofd, en riep de vereeniging van Bulgarije en Oost-Roemelië uit. Uit Athene meldt de Standard dat de Grieksehe regeering de collectieve nota beantwoord heeft, gelijk Servië, namelijk dat zij wei gert te ontwapenen, róór dat de vorige staat van zaken in het Bal- kangebied hersteld is; tevens eischt Griekenland in Epirus de grenslijn, welke door het congres van Berlijn toegekend werd en zonder welke eene duurzame regeling onmogelijk is. De meerderheid der Kamer steunt de politiek van Trikoupis. In de te Berlijn ontvangen be richten uit Banana in West-Afri- ka, wordt gemeld, dat de Nieuwe Afrihaansche Handelsvennootschap, (gevestigd te Rotterdam), aan den oever van den Congo in bovenge noemde plaats een hotel «Praja de los Pescadores» heeft doen bouwen hetwelk reeds op feestelijke wijze geopend is. Aan de Standard wordt uit Te heran geseind, dat de Shah gewei gerd heeft eene Engelsche karavaan voor de Britsche grenseommissie door Perzisch gebied te laten trek ken deze moet daarom een omweg maken. Haarlem, 3 November 1885. Tot conseivatrice aan het kolo niaal Museum alhier is benoemd de duisternis nu reeds gewende, oogen een op den grond liggende, en tegen de kussens rustende ge stalte ontdekten. Niet zonder inspan ning opende hij in koortsachtige haast de deur en drong de coupé binnen; hij greep de onbewegelijke gedaante vast en droeg haar uit den waggon. Het was een dame, die, zooals hij bemerkte, nog wel leefde, maar van wie hij niet wist, of zij gewond, dan wel door den schrik bewusteloos was. Alsof de Hemel zijn plannen wilde begunstigenkwam op hetzelfde oogenblik de maan van achter de wolken te voorschijn en bescheen zij met het onverschilligste gezicht de plaats des onheils. Het licht viel op het bleeke gelaat van het we zen, dat Henri de Langes nog altijd in zijn sterke armen omkneld hield, en toonde hem de trekken van een jong meisje. Hij legde haar op een hoogte, die niet ver van daar mej. Lindo te 's-Hage. Zij zal in Januari a. s. hare functie aanvaarden. Gedurende de atgeloopen maand zijn door de politie alhier 51 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. Iu de maand October van het vorig jaar was dit getal 45 dus 6 minder. Met de Haarl-.Zandvoort Spoor weg Mij. zijn inde maand Sept. 1885 vervoerd: 17812 passagiers waarvan de opbrengst was f 4705.64 van goederen - 968.13 van diversen - 232.941/1 Totaal f 5906.711/, Uitmakende per dag en per kilo meter f23.16. Bij Kon. Besluit is jhr. mr. P. J. A. M. van der Does de Wille- bois, eervol ontslagen Minister van buitenlandsche zaken, benoemd tot Minister van Staat. -— Naar Het Vaderland verneemt, is de regeering voornemens de vol gende wijzigingen in art. 194 der Grondwet bij de Tweede Kamer in te dienen. In de eerste plaats zal het woord «overal» in de derde zin snede geschrapt worden. In de twee de plaats zal de verplichting om het openbaar onderwijs te regelen, met eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen dus beperkt worden, dat alleen eerbiediging van de godsdienstige begrippen der schoolgaande kinderen wordt voor geschreven. In de derde plaats zal een bepaling worden opgenomen, om schoolgeldheffing verplichtend te stellen. In de eerstvolgende vergade ring van de Provinciale Staten van Noord-Holland zullen o. a. de vol gende voorstellen van Gedeputeerde Staten worden behaudeld: lo tot het aangaan eener geld- was neder, en stelde pogingen in het werk, haar weder tot be wustzijn te breugendit gelukte hem echter niet; spoedig bedacht hij zich. Hij snelde naar een langs de spoorbaan stroomend beekje, maakte zijn zakdoek nat en bevoch tigde daarmede de slapen van de bewustelooze. Hij lag naast het jonge meisje geknield; het koude water miste zijne uitwerking niet. Een lichte huivering doortrilde het lichaam van het jonge meisje, dat langzaam haar hand uit die van den jongeling los maakte en de oogen opsloeg; een seconde laüg zag zij wezenloos om zich heen; toen keerde op eenmaal de herinnering aan de vreeselijke gebeurtenis bij haar terug; ontzet greep zij met beide handen naar haar voorhoofd. Vader! riep zij op hart- verscheurenden toon, Vader! terwijl zij opsprong en wegsnellen leening van f 53,000, Ier bestrijding der uitgaven, voortvloeiende uit den aankoop eener hofstede, grenzende aan de terreinen van het provinciaal krankzinnigengesticht Meerenberg en bestemd tot vergrooting dier ter reinen 2o tot vaststelling, in verband met de leening, van suppletoire be grootingen voor 1885 en 1886 3o tot het garandeeren van rente en aflossing eener door het bestuur van Meerenberg te sluiten leening van ten hoogste f 300,000, bestemd tot gedeeltelijke dekking der kosten van uitbreiding van het gesticht, door toevoeging daaraan van een nieuw gebouw voor de verpleging van omstreeks 400 lijders der 5e klasse; 4o tot aanwijzing eener som van f 50,819.52 uit beschikbare saldo's der administratie van Meerenberg, voor hetzelfde doel, en tot goedkeu ring eener suppletoire begrooting vau het gesticht voor 1886; 5o tot het verleenen, voorden tijd van drie jaren, van een jaarlijksch subsidie van f 2000 aan de Ver eeniging «Quellinus», ten behoeve harer Kunstnijverheid-Teekenschool; 6o tot het verleenen van een sub sidie van f 3000 voor uitbreiding van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem; 7o tot het verleenen van een sub sidie voor de beharding vau een gedeelte wegs over den Berkmeer- dijk, waardoor eene verbeterde ge meenschap tusschen de bestaande harde wegen ter wederzijden van de Berkermeer wordt verkregen ten bedrage van '/3 der kosten, doch van ten hoogste f 500; 8o tot afwijzing van een verzoek om wijziging van het provinciaal reglement op de uitoefening der jacht en visscherij, voor zooveel be- wilde. De jongeling wilde haar verzoe ken, nog een oogenblik te wachten en tot kalmte te komen, maar zij liet hem niet uitspreken. Ik moet naar mijn vader om zien! riep zij. O, Piemel, als hem een ongeluk ware overkomen. Zoo bleek als een marmeren beeld stond zij daar en keek in het rond, alsof zij zich wilde vergewissen, waar zij den vermiste moest zoe ken. Plenri de Langes was in hooge mate verbaasd en wist niet, wat te antwoorden; hij huiverde bij de ge dachte, dat het arme kind misschien over een paar minuten het verminkte lijk haars vaders zoude zien en waagde, met het oog hierop, het niet, haar een woord van troost toe te spreken. Maar de angst duurde niet lang; twee mannen kwamen van den trein op de groep toeloo- pen en een dubbele vreugdekreet weergalmde door de lucht; het jonge treft het vissohen met de zegen en de afmetingen van de mazen der fuiken 9o tot vaststelling van een ge wijzigd bijzonder reglement van be stuur voor den polder Westbever- koog, en lOo tot wijziging van het regle ment voor de vereenigde Westbijl mer en Klein Duivendrechtsche polders. Het «onbekende rechtssysteem», door den heer mr. Van der Breg- gen, namens de directie der Holl. gasfabriek te Amsterdam gevoerd eu tot het laatste oogenblik om sluierd gehouden, is zegt het Han delsblad) thans onthuld. Het komt neder op eene kwestie van cijfers het verkeerde nummer van het kantoor, ofschoon gebleken is dat de bh.'De Bruijn Zonen het ex ploot toch wel hebben ontvangen; en de verkeerde dagteekening van de opzegging der concessie. De directie beschouwt zich namelijk in het bezit eener nieuwe concessie, welke niet is opgezegd. Zonder vooruit te loopen op de beslissing, welke de rechterlijke macht wellicht nog zal nemen, wanneer de hh. De Bruijn Zonen tegen de gemeente Amsterdam op grond van deze bewering eene vor dering instellen (de onbevoegdver klaring van den vice-president der rechtbank betreft alleen de vraag, of de voorzitter gerechtigd was voorloopig tusschenbeide te komen), deelt het blad een gedeelte mede van het exploot van 8 April 1880, waarbij aan de heeren De Bruijn en Zonen door het gemeentebestuur kennis werd gegeven dat het raads besluit van 26 Nov. 1879 omtrent de concessie vau 1846, was inge- trohhen en buiten ejfeel gesteld. Het gemeentebestuur beschouwt meisje had haar vader herkend en hij zijn dochter teruggevonden. In het volgende oogenblik lag het jonge meisje in zijn armen en een zacht snikken bevrijdde haar borst van den angst, dien zij zoo even had uitge staan. Henri de Langes, die zich uit plichtgevoel een weinig had ver wijderd, herkende in den persoon, die den vader vergezelde, zijn reis genoot van voorheen. Niets is meer geschikt, om tus schen menschen, die elkander te voren nooit gezien hebbeneen vriendschapsband te sluitc dan een te zamen gelukkig ontkomen ge vaar. Zonder dralen snelde hij, zoo dra hij zijn reisgenoot herkende, op dezen toe en reikte hem de hand, ondanks zijn overigens zoo terug houdenden aard. Wij hebben elkaar ouder eigen aardige omstandigheden leeren ken nen, zeide hij, omstandighe den, die veel ongelukkiger hadden

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1