I Moeder en Zoon. Vrijdag 6 November 1885. No. 717. FEUILLETON. BINNENLAND. Se Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per maand40 Cent». Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenamen Zen- en algemeene Feestdagen. Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adreBseeren aan liet Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. lie of dag ent en voor het Buitenland(.oinpagnie Générale de j ublicite Etrangère G. L. DAUB F 2r Ce., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. ADVERTENTIËN: vao 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal muteum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 conts per persoen. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij tor kovordoring van Nijvorhoid hebben op van diploma vrijea toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» «n •den der Nederiandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral ran Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents por persoon. Doorloopende toegaiigskaarlen voor een geheol jaaj 1 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend ran 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen Op londaeen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheol niet toegelaten; kiuderen van 8 tot 14 Jaren niet dan ouder behoorlijk geleide. Feglers museum in de Damstraat'. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 113 uur. Tet/Iers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoponé Voenaiag ca Zaterdag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroonmarkt) vrij. AMiKHIKKN OVERZICHT. Te Londen had Dinsdagavond iene zeldzame en belangwekkende ilechtigheid plaats. De algemeene sraëlitische kerkeraad was bijeen gekomen om Lord Rothschild eene ichilderij aan te bieden, hetoogen- >lik voorstellende waarop hij als id van het Hoogerhuis, den eed van 'etrouwheid aan de kroon aflegt. Gelijk men zich zal herinneren, rerd Sir Nathaniel de Rothschild in luni jl. op voorstel van den heer ïladstone, tot pair verheven. Hij is le eerste Israëliet, die in het Huis Ier Lords zitting neemt. Van «zeer goed ingelichte» zijde vordt uit Madrid aan de Vossi- \ele Zeilung het volgende medege- Leeld IConing Alfonso is ernstig ziek; lij lijdt aan diarrhée en aan eene ïarduekkige koorts, die bijna geen mkelen dag wegblijft. Het Kabinet rerkeert in de grootste onzekerheid reien zijn van oordeel, dat het bin- ïen kort zal moeten aftreden. En ip dit alles werd de kroon gezet loor het feit, dat men van de stem- ning in het leger geen oogenblik :eker is, zóó zelfs, dat eiken dag len opstand in hare gelederen wordt legemoet gezien. De directeuren der ministeri ele bladen in Madrid, hebben aan- :egging ontvangen, zich in hunne irtikelen te onthouden van wat de Juitsche regeering zou kunnen cwetsen. Een telegram van den correspon- lent van den Temps te Madrid is veder aangehouden. Het volgt dus len dag later per brief over Hen- laye. Het meldde, dat volgens een Vrij naar Tiet Italiaansch door Dr.. I) lie Hoofdstuk. Met deze woorden drukte hij Henri le hand en beiden gingen naar bui en. De dag was reeds aangebroken in in het dorp heerschte een leven ils midden op den dag; alle be- voners waren reeds op de been en iet- eenige onderwerp van hun ge- iprek was natuurlijk hetspoorweg- rageluk. De heide jonge reizigers hadden len weg ingeslagen, die naar het it&tion leidde. Zij waren nog- niet rer van de herberg verwijderd, toen jij in de verte een stofwolk zagen ipvliegen en onmiddellijk herken- officieel telegram uit Carthagena aan de Spaansche regeering, een ontvlucht boef uit het bagno, als marine-officier verkleed en door 14 andere boeven gevolgd, beproefd heeft des nachts te twee uur in het arsenaal van Carthagena te dringen. De schildwacht van het arsenaal, ofschoon door een revolverschot ge kwetst, slaagde er in den gewaanden marine-officier te arresteeren; de sol daten der wacht maakten zich ver volgens van zijn veertien gezellen meester. De Times verneemt uit Nisch dat er Dinsdag niets bijzonders is voorgevallen. Zeer waarschijnlijk zal de KoniDg morgen of overmor gen naar Pirot vertrekken. Naar de Standard gisteren uit Nisch vernam, is koning Milan naar Pirot vertrokken. Al de legerafdee- lingen hebben bevel ontvangen om aanvallenderwijze te werk te gaan. De Servische troepen zullen vermoe delijk morgen de Bulgaarsche grens overtrekken. Er is bericht ontvangen dat de Bulgaren het dorp Klessura Selishte in het district Trin zijn binnengerukt. De iradewaarbij het bijeenko men der conferentie te Constanti- nopel wordt goedgekeurd, is gister uitgevaardigd. Heden zou de eerste zitting plaats hebben. Eene dépêche uit Cairo brengt volgens de Indépendance het be richt, dat de Egyptische bezetting van Sennaar, na een langdurig beleg, dat reeds vóór de msluiting van Khartoem begon, eindelijk er in geslaagd is om zich eene doortocht te banen door de linie der bele geraars. den zij het rijtuig, dat kort te voren het dorp verlaten had. Behalve de oude heer bevonden er zich nu nog twee personen in, de graaf De Mal- lepeyre en zijn dochter. De menschen, die in groepen voor de huizen stonden, maakten plaats en de koetsier liet de paarden lang zaam gaan. Naarmate het rijtuig naderde, werd Henri de Langes ze nuwachtiger en voelde hij het hart sneller kloppen. Waarom Hij trachtte zichzelven wijs te maken, dat het bespottelijk was, maar hij kon het zich toch niet verhelen; hij zoude het meisje terugzien, de ongeluk kige verschijning, die een uur te voren nog in zijn armen lag! Een oogenblik kwam de gedachte bij hem op, zich te verwijderen en een huis binnen te treden, totdat het rijtuig voorhij zonde zijn, maar on willekeurig, en zonder er zich tegen te kunnen verzetten, bleef hij op de plaats staan, en keek vol verwach- De Times verneemt uit Rangoen dat er eene paniek heerscht onder de inlanders en Europeanen aldaar, omdat men eeneu inval der Birma- nen en ook eenen opstand ducht. Vele huisgezinnen verlaten de stad. Volgens de jongste particuliere dépêches uit Hongkong zou men een handelend optreden van Amerika op de Carolina-eilanden te gemoet kunnen zien. Op het eiland Yap ver moordde een N.-Amerikaan, Holcom be geheeten, twee inboorlingenjdaar- na werd Holcombedoor de inboorlin gen gedood. De Amerikaansche vloot voogd Davis wil dientengevolge oor logsschepen ter tuchtiging van de inboorlingen naar Yap zenden. Hol- combe is blijkbaar dezelfde persoon, van wien de jongste nota van Bis marck zegt: hij (Holcombe) heeft alleen daarom den goeverneur der Philippijnsche eilanden het herstel der Spaansche heerschappij op de Carolinen verzocht, om de hem van wege Engeland boven het hoofd hangende vervolging wegens straf bare handelingen te ontgaan. Naar men verneemt is er eene volkomen overeenstemming tusschen Engeland en Duitschland bereikt, om gemeenschappelijk op te treden tegen de Spaansche regeering. Haarlem5 November 1885. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad, had de in stallatie plaats van den nieuwbe- noemden secretaris dezer gemeente, mr. A. A. Land. Binnengeleid door den waarne- menden secretaris, legde hij de bij de wet gevorderde eeden af. Door den voorzitter, mr. E. A. Jordens, ting naar het rijtuig. Toen het na derde, gevoelde hij, dat hij kleurde. Hij groette en zijn blik ontmoette dien van het jonge meisje, dat hem vriendelijk toeknikte, terwijl de graaf minzaam met de hand de beide jongelieden groette, die hij uit de verte reeds had herkend. De jonge dame heeft u her kend, zeide Gaston glimlachend, toen het rijtuig reeds eenigen tijd voorbij was. Spot nu toch niet langer, zeide Henri, niet zonder zichtbare verlegenheid. Maar ik spot volstrekt niet, verzekerde Gaston op ernstigen toon; ik wensch mijzelven daarente gen er mede geluk, daar nu, zoodra ik te Parijs aankom, een huis voor mij geopend is, dat tot de meest aanzienlijke en de meest gezochte der beschaafde Parijzer wereld be hoort. Er was nog een derde per- werd namens alle leden van den Raad den titularis welkom geheeten en hij wenschte hem vele jaren de gewichtige betrekking te zien be- kleeden èu tot welzijn der gemeente èn tot genoegen van zich zeiven. De heer Land dankte daarop in welgekozen bewoordingen voor zijne benoeming, welke ongemeen eervol was geschied. Dacht hij aan de groote bekwaam heden en getrouwe plichtsvervulling van zijnen voorganger, dan voorze ker ging hij met eenige aarzeling zijn ambt aan vaarden,doch rekenende op den steun van het Dagelijksch Bestuur,den Raad en alle ambtenaren, zou zijn streven ziju, om in ziju be langrijken werkkring tot nut der gemeente te arbeiden. In het vervolg der zitting werd eene missive van Ged. Staten voor kennisgeving aangenomen en het tweede suppl. cohier der pi. dir. bel. vastgesteld. Aangenomen werd eene voorge stelde wijziging in de verordening op de heffing der pl. belasting, hoofdzakelijk tot afschaffing van de adviseerende Commissie bij het op maken van het kohier. Daarna kwam de gemeentebegrooting aan de orde, omtrent welke de beraadslagingen niet ten einde werden gebracht, maar heden voortgezet. De minister van staat, Minister van hinnenlandsche zaken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissiën die in 1885 belast zijn met het afnemen van de exa mens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Breda en te Kam pen, op Maandag 23 November e. k. en volgende dagen. Voor de post-examens, die dezer dagen te 's-Hage zullen werden af genomen, zal de volgende commis- soon in het rijtuig, niet waar? zeide Henri, die het gesprek op een ander onderwerp wenschte te bren gen. Zeker, de hertog was bij hen, dezelfde, van wien de waard sprak. Het is een schoone, oude man, een weinig gebogen, alsof hit veel leed gehad heeft, die hertog De Preslac. Tot groote verbazing van Gaston verbleekte Henri bij het hooren van dezen naam en bracht hij beide han den voor den mond, alsof hij een kreet wilde onderdrukken. Gaston was scherpziende genoeg, om een betrekking tusschen dezen naam en zijn nieuwen vriend te vermoeden, maar hij bezat evenwel genoeg men- schenkennis, om niet te laten be merken, wat hij vermoedde. Eenige uren later kwam het be richt, dat de weg weder vrij was en de gestoorde reis weer kon wor den voortgezet. Toen zij te Parijs aan de «Gare de Lyon» aankwamen, sie zitting houdenJ. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen; J. J. Doffegnies, inspecteur der posterijen te 's-Hage; L. C. baron van der Feltz, idem te Arnhem; B. J. Her- weijer, directeur van het ambulante spoorweg-postkantoor No. 1 te Am sterdam Van Gorkum, schoolop ziener te Goes; A. van Poeteren, commies der posterijen te 's-Hage en C. A. Hofman, hoofd eener bur gerschool le klasse te 's-Hage. Gisteren werd door de Directie der Ned. Rhijn Spoorweg-Maat schappij te Utrecht aan den heer L. C. Serlijn, chef van de wagen- contróle, een diploma wegens 25- jarigen trouwen dienst, benevens een geschenk in geld uitgereikt. De Haagsche briefschrijver der Zmolsche Crt. deelt de volgende bij zonderheden omtrent den persoon van den nieuwen Minister van Bui- tenlandsche Zaken mede: Jhr. Mr. Van Karnebeek is een man in de kracht des levens, 49 jaar oud, van hooge gestalte, met een aangenaam voorkomen en hoffelijke, vriendelijke vormen. Hij heeft vele jaren bij de diplomatie gediend, is kabinetschef op het Departement van Buiten- landsche Zaken, vervolgens gezant in Zweden en Noorwegen geweest en daarna naar Nederland terugge keerd, om den tot minister benoem den Jhr. Six als 's Konings com missaris in Zeeland op te volgen. Niet zeer lang, ruim een paar jaar, vertoefde hij daar. Men beweerde dat mev. v. K. het stille Middel burg uiet wel kon uitstaan en naar de residentie terug verlangde. Sedert woonde de heer v. K. t» 's-Hage als ambteloos burger, ten vorige jare alleen een candidatuur aan vaardende voor de Tweede Kamer. Mr. Wintgens werd toen echter her kozen. scheidden de jonge lieden met een vriendschappelijken handdruk en een welgemeend «Tot weerziens 1» Gaston liet zich naar het «Grand Hótel» brengen, terwijl Henri een kleine straat insloeg. Ille Hoofdstuk. Men had voor Henri de Langes een gemeubileerde kamer gehuurd, die klein, maar netjes was, en bo venal zeer aangenaam gelegen, daar men het gezicht had op de achter zijde van een greot heerenhuis en op het uitgestrekte, daarbij behoo- rende park, dat met zijn prachtige boomen, zijn nette grasperken, zijn veelkleurige bloembedden en struik gewassen een zeer vroolijk gezicht opleverde. Henri was dan ook in hooge mate tevreden met de keuze, die men voor hem gedaan had. Hij was naar Parijs gegaan met het bepaalde voornemen, om door wer_

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1