Het volgende strooibiljet is te Amsterdam verspreid: «Alle werkeloozen worden uitge- noodigd hunne namen te komen plaatsen op biljetten, welke ter tee- kening liggen bij(volgen de adres sen). Tevens worden allen verzocht op Maandag 9 November des morgens tienuurpresent te zijn ophetWater- looplein om gezamenlijk naar den Burgemeester te gaan, ten einde hem den nood der werklieden be kend te maken en verder iederen morgen een wandeling langs 's Hee- ren straten te doen, om den meer- gegoeden te doen zien, hoe groot het aantal werkeloozen, en dus hoe hoog de nood gestegen is. Typografie «Excelsior» Den Haag. Gisterennacht is te Heemstede inbraak gepleegd, waarbij verschil lende zilveren voorwerpen zijn ge stolen. Van deze daad worden ver dacht twee jongens, een van 14 en de andere 19 jaren, die aldaar met een kar hunne waren hebben rond gevent. Bij de politie is van den diefstal aangifte gedaan en bij even- tueelen verkoop of beleening aan houding der dieven verzocht. Gisterenmorgen geraakte te Am sterdam op den hoek van de Kerk straat en de Weesperstraat eene oude vrouw onder de tram. Hoewel de koetsier gescheld en geremd had, was de vrouw toch zoodanig ver wond, dat zij in het Israëlitisch gasthuis ter verpleging moest wor den opgenomen. Men verneemt, dat het in ons vorig nummer gemelde geval niet het eenige is van in rechten optre den tegen de heeren C. de Bruyn Zonen te Amsterdam wegens wan-praestatie bij gaslevering. Ver schillende advocaten aldaar hebben dergelijke proceduren in handen. Tegen Dinsdagochtend waren te Amsterdam de weduwen en de vrouwen van de werklieden, die thans zonder arbeid zijn, en kinde ren op de kostelooze scholen heb ben, bescheiden zich aan de school lokalen te vervoegen. Daar werd haar medegedeeld, dat de gelegen heid bestond om voorloopig twee- naaien per week hare spruiten het middagmaal te doen gebruiken in een der Volksgaarkeukens. Met het oog op mogelijke aan vrage voor electrische geleidingen in gemeentegrond te Amsterdam, volgens het jongste raadsbesluit, brachten de wethouder Ankersmit, de directeur der publieke werken Schuurman en de stads-ingenieur Van Niftrik gisterenavond een be zoek aan het café «Krasnapolsky» aldaar, dat daarvoor feestelijk met 1000 gloeilampjes naar Edison's svsteem was verlicht. Kras voerde de bezoekers overal rond, alle inlich tingen gevende. Naar men verneemt heeft de eenigszins rumoerige verkoop van RecM voor Allen en L)e Opstand te Amsterdam gisterenavond aanleiding gegeven tot een oploopje, waarbij de politie zich deed gelden. Een der colporteurs werd gearresteerd. Te Enkhuizen is in 78-jarigen ouderdom een juffrouw overleden die een vermogen nalaat, dat op eenige millioenen wordt begroot. Bij haar leven liet zij een nieuw diaconiehuis bouwen, eens gaf zij een ijzeren hek om de Westerkerk ten ken in zijn onderhoud te voorzien, en reeds daags na zijn aankomst in de groote stad begaf hij zich naar den notaris Fromentin, op wiens kantoor hij geplaatst zoude worden, met het doel, zijn bezigheden te beginnen met den vasten wil, om zich door niets ervan te laten af brengen. Toen hij de school verlaten had, was hij bij een advocaat als schrij ver werkzaam geweest; hierdoor had zijn karakter reeds vroeg een ern- stigen plooi en een groote mate van zelfstandigheid gekregen. Spoedig leerde de notaris Fromentin het vele goede in zijn beschermeling op prijs stellen en toonde hij hem, dat hij gaarne zijn toekomst wilde verze keren, als hij op deze wijze wilde blijven voortgaan. Henri de Langes had deze aan moediging niet noodig gehad, maar tocli deed deze verklaring van zijn patroon hem veel genoegener was geschenke, stichtte een aanzienlijk gebouw voor hetgodsdienstonderwijs en de prediking van den cathechi- seermeester, dat dezen tevens tot woonhuis diende. Het tram-ongeluk in de Water graafsmeer heeft zich Dinsdag op de volgende wijze toegedragen Te half elf uur kwam nabij de Kruisbaan in de Watergraafsmeer eene doove bedelares met eenigen spoed van het erf van den veehou der S., vlak langs de rails gelegen zij zag den tram niet en liep door. De machinist belde hard en remde, maar kon niet verhinderen dat de locomotief over de ongelukkige heen reed. Al wat zij bij zich had, lag vernield tusschen de rails. De vrouw werd in de boerderij ingedragen en de eerste geneeskundige hulp haar verleend door de heeren D. de Oude, semi-arts en dr. Korteweg, bijge staan door een adsistent. Zij werd daarna per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zij was reeds bezweken voor zij daar aankwam. Volgens hare opgave woonde zij in de Tuinstraat te Am sterdam. Terwijl de Volendammervloot, ongeveer 100 schuiten sterk, Zon dag 1.1. te Terschelling, de Zon dagsrust genoot, zeilden vijf vaar tuigjes van Terschelling ter vis- scherij. Men ving ruim 2200 schel- visschen. Een der vaartuigjes ver trok met de vangst naar het Nieu- wediep en verkocht de visch daar voor ruim f 400. Een brief van den vermisten Tes- selschen visscher Boon, van de bla zerschuit T. X. 11 meldt, dat het vaartuig met de bemanning behou den op de Eems is binnengeloopen. Aanhoudend ruw weder had hen gedurende vier etmalen belet om tijding naar land te krijgen. De schuit had weinig geleden, doch zwaar stormweer met hemelhooge zee doorgestaan. De opvarenden waren ongedeerd, doch hadden weinig proviand en water meer, toen zij binnenliepen. Andermaal werd een gezin in de gemeente Schiermonnikoog in rouw gedompeld. Een telegram meldde het stranden van het houtschip De Ster, bij Oere-grund, waarbij de ka pitein en de stuurman den dood in de golven vonden. De kapitein J. Jonker, hoorde daar te huis en laat eene weduwe met vijf onverzorgde kinderen achter. Ten huize van mevr. de Wed.R. aan de Koningskade te 's-Hage is Dinsdagavond, vermoedelijktusschen 6 en 8 uur, een brutale diefstal ge pleegd. Een aanzienlijk getal gou den en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. De daders, die tot dus verre onbekend zijn gebleven, zijn eerst door middel van braak het aangrenzende perceel No. 8 binnen geslopen. Vandaar moeten zij langs een plat dak, dat zich langs beide woningen uitstrekt, de achterkamer ten huize van mevr. R. zijn binnen gedrongen. De arrond.-rechtbank te Dordrecht heeft gisteren de volgende handels ondernemingen in staat van faillis sement verklaard: G. van Heek en Zoon, kooplieden aldaar, met een passief van 6 ton, en J. Monster Jz., dus ten minste iemand, die belang in hem stelde en dat bevrijdde hem van het drukkende gevoel, alleen te zijn op de wereld. Zooals iedereen, die voor het eerst te Parijs komt, had hij zich eenzaam gevoeld te midden van die drukte, van dat haasten, van dat jagen; in het land stadje, waar hij geboren was, kende iedereen hem, nooit kwam hij op straat of hij ontving een vriende lijken groet of een hartelijken hand druk, of hij zag ten minste een be kend gezicht. Onder de twee mil- lioen gezichten, die in die zee van huizen woonden, was geen enkel, dat hij ooit te voren gezien had en dat hem anders dan met de meeste onverschilligheid aankeek. Hij voelde zich eenzaam tusschen al die men- schen, die hem, zonder op hem te lettenzonder hem aan te zien, voorbij liepen. Eerst toen hij zich volkomen in zijn bezigheden op het notariskan- aannemer te Puttershoek, met een passief van 4 ton. De machinist van den laatsten trein van het Centraalspoor, die Dinsdagavond van Utrecht naar Kampen vertrok, ontdekte te Soest, dat van een der voorwielen der lo comotief een band gebroken was. Uit Utrecht werd eene andere ma chine ontboden, terwijl de defecte locomotief behoedzaam tot Amers foort voortreed, waar, na een opont houd van een groot half uur, de ontboden plaatsvervanger den trein naar zijn bestemming bracht. De opmerkzaamheid van den ma chinist heeft hier een groot onheil voorkomen. Dezer dagen werd in een hosch onder de gemeente Driebergen het lijk gevonden van een persoon, blij kens de kleederen tot het vrouwelijk geslacht behoorende. Door den ver regaand» staat van ontbinding, waar in het lijk verkeerde, was niets met zekerheid op te maken. Men ver moedt, dat het 't lijk is van een jong meisje, in het beg'in van dit jaar daar ter plaatse gezien. Of er aan misdaad dan wel aan een ongeluk moet gedacht worden, is niet te zeggen. Het bericht, als zou Jeanne Lo- rette te Montfoort haar straf onder gaan, is onjuist. Het zou ook in strijd zijn met de bestaande voor schriften, aangezien Montfoort be stemd is voor meisjes, die niet ouder zijn dan 18 jaren en wier straf niet van zoo langen duur is, als tot welke Lorette is veroordeeld. Gisteren heeft de gemeente 's Her togenbosch bezoek ontvangen van den Minister van Justitie, verge zeld van een referendaris en van den inspecteur voor de gevangenissen, teneinde het huis voor burgerlijke en militaire verzekering te inspec- teeren, naar men verneemt met het doel om, zoo mogelijk, al de jeug dige veroordeelden van den Kruis berg naar 's Bosch over te brengen. Maandag namiddag omstreeks 2 uur waren drie werklieden op den wal te 's-Bosch aan het werk, om den grond af te graven. Een hunner bemerkte, dat de grond van boven losliet, waarop hij de anderen waar schuwde, doch juist op dat oogen- blik had de afschuiving plaats, waar door een der drie, die zich niet meer uit de voeten kon maken, door den val over een kruiwagen struikelde, met het ongelukkige gevolg, dat hij op twee plaatsen zijn been brak. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen. Uit Herpt wordt geschreven Donderdag jl. viel plotseling een paard dood, toebehoorende aan den landbouwer L. d. W. alhier. Vrij dagmorgen waren weder vier paar den van dezelfde stal ziek, zoodat alle werkpaarden van denzelfden eigenaar schijnbaar aan eene besmet telijke ziekte leden, zooals ook door den eigenaar werd verondersteld. Bij onderzoek van het gestorven paard kwam echter aan het licht, dat de zienswijze van den heerMi- chels, veearts te Heusdenwiens hulp Vrijdag ingeroepen was, de juiste was. Volgens diens oordeel toch, leden al deze paarden aan over- voedering en opname van plantaar dige vergiftige stoffen, veroorzaakt door het gebruik van voedingsstof- toor te huis gevoelde, bevielen hem zijn nieuwe toestand en zijn om geving ook beter; hij ging 's mor gens reeds vroeg aan het werk en laat in den namiddag keerde hij naar zijn kamer terug, die hij dan niet weder verliet. In de venster bank geleund, zat hij dan nu eens de sterren, dan weder de oude hoo rnen en de groene grasperken en struiken in het park te beschouwen, of wel verdiepte hij zich in de treu rige herinneringen van het verle den, of bouwde hij luchtkasteelen voor de toekomst, en dan zweefde er dikwijls op zijn lippen een naam dien hij met een stillen zucht de lie felijke sterren toefluisterde. Zooals hij reeds op reis naar Pa rijs aan zijn vriend had medege deeld, wierp een geheim een don keren schaduw op zijn jeugdig leven. Hadden de herinneringen aan vroe gere tijden hem uit zijn humeur gebracht, dan riep hij zich te liever fen, die gedeeltelijk aan bederf moe ten onderhevig geweest zijn. Dat zelfde gevoelen werd ook gedeeld door den heer Vlamings, veearts te 's Bosch. Namens den distrikts-vee arts werd dan ook dezelfde verkla ring afgegeven. Vreemd moet het echter klinken, dat niettegenstaande deze verklaringen, de eigenaar toch de besmetting blijft volhouden. De vier zieke paarden zijn voor het oogenblik min of meer herstel lende. Wij verblijden ons echter als een feit te kunnen vermelden dat onze gemeente tot heden voor eene besmettelijke ziekte gespaard bleef en wij hierdoor alle verkeerd verspreide berichten dienaangaande openlijk kunnen tegenspreken. Te Lage Zwaluwe ontstond deze week brand in eene schuur, welke binnen korten tijd geheel afbrandde. Een ongeveer vijftigjarige vrouw werd daarbij zoodanig door den schrik bevangendat zij binnen eenige oogenblikken een lijk was. Op de spoorlijn Waalwijk-Geer- truidenberg worden de wachthuizen en sommige stationsgebouwen door baldadige handen deerlijk gehavend, zoodat op sommige plaatsen geen heele glasruit meer te vinden is. Om verschillende redenen is het wenschelijk, dat het gedeelte der gereedliggende lijn spoedig in ex ploitatie kome. De landbouwer L. S. te Bezel, Limburg, is Maandag overleden ten gevolge van een schot, dat hij in de rechterzijde gekregen heeft, doordat hij het ongeluk had met een gela den geweer te struikelen. In het hótel «Het Hof van Hol land» te Weert is op den len dezer op klaarlichten dag, terwijl de huis- genooten naar de kerk waren, in gebroken. De inbrekers hebben zich tevreden moeten stellen met sigaren en likeur: de rest was behoorlijk afgesloten. Tot hiertoe zijn de da ders niet bekend. Zaterdagavond bood zich op het kantoor van de Tilb. Ct. een jong- mensch aan als letterzetter. Op de vraag bij wien hij gewerkt had, antwoordde hij bij een huisschilder meermalen letters gezet te hebben. Hij meende dat dit hetzelfde was als het letterzetten op de drukkerij Te Deventer zullen in verschil lende straten vanwege het gemeen tebestuur bij een winkelier brand- bluschgranaten geplaatst worden. De jongen, die jl. Maandag bij het ongeluk van den stoomtram OldambtPekela gewond werd, is Dinsdag in het Academisch gasthuis te Groningen overleden. GEMENGD NIEUWS. Een nieuw soort van pendule is uitgevonden; de wijzerplaat be staat uit een tamboerijn, op welks vel de uren door geschildei de bloe men zijn voorgesteld en tusschen welke zich twee bijen bewegen, een g-roote en een kleine, de eerste tot aanduiding van de uren, de laatste van de minuten. Deze twee insecten, schijnbaar niet in verbinding met het uurwerk, ontvangen hun be weegkracht van twee magneten, achter het tamboerijnvel. De gebroeders Bouvier, wo- dien nacht in de herinnering terug, waarin hij het eerst Valentine de Mallepeyre gezien had. Wel had hij zich voorgenomen, haar te verge ten maar het scheen hem onmoge lijk, aan dit voornemen trouw te blijven en telkens, als hij haar naam uitte, voelde hij zich het hart snel ler kloppen. Maar, als hij dan over de gebeurtenissen van dien nacht nadacht, verrees er ook een ander beeld voor zijn geest: Gaston de Marei. Deze had zich in alles zeer voor komend betoond, maar het had Henri de Langes toegeschenen, alsof hij zich al te veel door een invloed van het oogenblik had laten be- heerschen en dat daarom betrouw baarheid en standvastigheid niet de hoofddeugden van zijn karakter wa ren. In deze meening was hij nog gesterkt, toen hij sedert dien tijd niets meer van Gaston had verno men, ofschoon deze hem zijn vriend- nende in de Fransche gemeente Coi- quin, waren Zondag avond met hun vader op bezoek bij hun zwager Courjol, toen de gebroeders Moy en Broussard, die op aanklacht van den ouden Bouvier veroordeeld waren geworden, kwamen binnenstormen. De vader Bouvier werd met zijn oudsten zoon naar buitan gesleurd en zwaar mishandeld. De vader werkte zich los en greep een geweer om den aanvallers schrik aan te jagen, toen de tweede zoon, roe pende: «vader, wat gaat ge doen?» het geweer afwendde. Op dat oogen blik ging het schot af, ontving het jonge mensch het ia de borst en viel hij dood neer. Omtrent de zaak van Mariotti, (men zie het Algem. Overz. in het nummer van gisteren) heeft de rech ter van instructie ook den heer Fer dinand de Lesseps gehoord. Volgens de verklaring van dezen heeft het geval met Mariotti's dochter zich geheel anders toegedragen. Zij is niet ontvoerd geworden door twee beambten der Panama-kanaalmaat schappij. Zij had de gewoonte aan genomen zich in mannen-kleederen te vertoonen en had daarbij tamelijk losse manie-en. Op zekeren dag ging zij met twee beambten op den loop, bleef twee dagen weg en keerde toen terug. Eenigen tijd daarna stierf zij, niet aan gevolgen van het geweld dat haar aangedaan was, maar ten gevolge van een middel dat een Chinees, op haar verlangen, haar verstrekt had. Dit is gebleken uit een gerechtelijk onderzoek, waar toe haar dood geleid heeft. Er be stonden dus geen termen om, gelijk Mariotti verlangd heeft, eene ver volging in te stellen tegen de beide beambten der maatschappij, en nog minder om zich te dier zake te wen den tot den minister van buiten- landsche zaken. Het Duitsche tijdschrift Isis bevat de volgende mededeeling uit Stuttgart In de menagerie van Nill had een Afrikaansch struisvogel paar vijftig dagen achtereen op vier eieren zit ten broeden, en thans zijn twee jongen uit de dikke schalen te voor schijn gekomen. De diertjes hebben de grootte van een volwassen kip, zijn geelachtig van kleur en met borstelige haren bedekt, zoodat zij veel vau egels weg hebben. De beide ouders broed den beurt om beurt. De beide an dere eieren werden onderzocht; het eene bleek onbevrucht te zijn en in het andere bevond zich een geheel ontwikkeld maar gestorven jong, dat vermoedelijk niet door de schaal heeft kunnen heenbreken. De beide jonge struisvogels be gaven zich reeds op den eersten namiddag, toen het zeer warm was, in de open lucht, en de koesterende zonnestralen deden hun blijkbaar goed. Aangezien de oude vogels zich niet om hunne jongen bekommer den, ze den volgenden dag niet overdekten en ook geen voedsel aanboden, heeft de heer Nill, uit vrees dat de kostbare dieren in een kouden nacht nadeel mochten on dervinden, ze in een verwarmd ver trek geplaatst, waar het hun zeer goed gaat en ze klaarblijkelijk ge dijen. De eerste drie dagen bleven de dieren geheel vasten; thans echter eten zij met smaak gehakte eieren, gebakken graankorrels enz. Twee kinderen uit Roubaix, die door een dollen hond gebeten waren, zijn te Parijs aangekomen om door den hoogleeraar Pasteur ingeënt, en alzoo gevrijwaard te worden voor de gevolgen van den beet. De maire te Roubaix had vooraf per telegraaf aan Pasteur ge vraagd, of hij zich weer met de in enting wilde belasten. Het antwoord, insgelijks per telegraaf, luiddeZend de kinderen onverwijld. schap als het ware opgedragen had, en hem een onderhouden van hun vriendschap had beloofd. Het speet Henri echter niet, dat de ander geen woord had gehou den; er was veel in den aanmati genden jongeling, dat hem niet was bevallen, bovenal zijn onderschei den vragen en zijn uitdagende blik; als hij goed nadacht, dan was hij eigenlijk blijde, dat hij zijn reis kameraad uit dien bewusten nacht niet had teruggezien. Wordt vervolpi.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2