VARIA. Onvoldoende kennis van de Fransche taal bij den commissaris van politie te Freiburg, in Baden, was oorzaak dat een achtenswaar dige familie, aldaar, een zeer ang- stigen nacht doorbracht. Eenige avonden geleden ontving deze amb tenaar een aanschrijving van de Bel gische regeering, met een verzoek om inlichtingen omtrent het zede lijk gedrag van een jongmensch, die de kostschool te Ixelles bezoekt. Na het raadplegen van een Fransch woordenboek kwam de commissaris tot de slotsom, dat hem verzocht werd den knaap in de ouderlijke woning gevangen te nemen. In het holl» van den nacht, maakte hij dan ook, vergezeld van eenige politie agenten, zijne opwachting in het an ders zoo vreedzame huis, waar zijne verschijning grooten schrik en ont steltenis teweeg bracht. Het Leipziger Tagellatt be vatte dezer dagen de volgende ad vertentie: «Wij deelen onzen ge- eerden vrienden en bekenden hier door mede, dat ons heden een ge zond dochtertje, ons negenen twintigste kind, geboren werd. Hermann Zilli- ack, Marie Zilliack geboren Frie- demann.» Een geneesheer te Dusseldorf schrijft, volgens de Nene Ireie Presse, het volgende: «Het is eene afschuwelijke, slechte gewoonte om kinderen op den mond te kussen. Ik gebruik met opzet het woord «afschuwelijk», omdat ik mij niet te kras wil uitdrukken en het woord «moorddadig» mij reeds voor den geest kwam. Ja mevrouw «moorddadig». Herinnert ge u wel licht dat ge veertien dagen geleden met een dikke sjaal om den hals een bezoek bij mevrouw S. bracht? Toen haar kleine Hans de kamer kwam binnenspringen, hebt gij den kleine allerliefst behandeld, ge noem- det hem een «prachtig kereltje» en hebt hem naar hartelust gekust, nietwaar? Daarna hebt ge verteld dat uw keel zoo verschrikkelijk ont stoken was, zoodat ge zelfs den vo- rigen dag eene uitnoodiging tot het bijwonen van een concert had afge wezen. Het was volstrekt uw plan niet om het leven van het kind in gevaar te brengen, en toch hebt gij het zoo zeker gedood, alsof ge het in plaats van teedere kussen, strych nine of arsenicum gaaft. Uwe gene genheid werd noodlottig. Twee of drie dagen later begon het prach tige kereltje over een ontstoken keel te klagen, en toen de geneesheer kwam was het enkele woord «diph theritic» voldoende om een verschrik kelijk feit aan den dag te brengen. Op dit oogenblik is een klein, met bloemen getooid graf op het kerkhof de eenige herinnering aan de visite die gij maaktet. De arme moeder heeft natuurlijk niet de minste verdenking tegen u zij beschuldigt de Voorzienigheid, haar dit zwaar verlies berokkend te hebben. De dokter deed niets om deze overtuiging tot wankelen te brengen, want dit zoude onverstandig en wreed zijn geweest; maar hier wil ik het zeggen, mevrouw, dat enkel afschu welijke domheid de oorzaak van den dood van kleinen Hans is. Het is moeielijk te bepalen, welk deel der diphtheritis-gevallen aan dergelijke gedachteloosheid te wijten is; dit echter is een feit dat vaak vol wassen personen diphtheritis in zóó lichten graad hebben, dat zij die voor gewone verkoudheid houden, en aangezien verkoudheid niet be smettelijk is, zien zij er hoegenaamd geen kwaad in om anderen aan hun adem bloot te stellen. Aangezien echter diphtheris in de meeste gevallen door het di rect overbrengen der kwaadaardige kiemen, die de ziekte veroorzaken, ontstaat, daar er geen geschikter middel is om ziekten over te plan ten dan kussen en daar ten slotte het kussen bij alle gelegenheden eene mode is geworden, is het ze ker niet te verwonderen dat deze ziekte zoo gemakkelijk epidemisch wordt, al wil ik ook volstrekt niet beweren dat alle diphtheritis-geval len door het geven van kussen ontstaan Deze zaak moet men echter ter harte nemen«men ga in dit op zicht wat minder lief met kinderen om!» Naar een correspondent van Daily News te Weeueu mededeelt, legde aartshertog Johanu van Oos tenrijk, jl. Donderdag den afstand van Linz naar Weenen, (een weg van ongeveer 40 mijlen) langs den Donau roeiende, in twee en twintig uren af. De aartshertog was door een ad judant vergezeld en ieder der heeren zat in een klein Kamschatka-bootje. Men had gemeend dat het onmoge lijk was om met veiligheid over de stroomversnellingen in de nabijheid van Grein te komen, en de vaar tuigjes werden daar met de snel heid van een expres-trein voortge- zweept. De aartshertog ondervond geen enkel nadeelig gevolg van het tochtje; de armen en handen van den adjudant waren echter zeer op- gezwolen. Instrumenten, die in de bootjes waren aangebracht, toonden aan, dat de riemen zes en zestig duizendmaal in het water waren gedompeld. Golowatschew, de gewezen hoofdcommissaris van politie van Kroonstad, die wegens een groot aantal ambtsmisbruiken, afpersingen en bedriegerijen terecht stond, is nu, met zijn handlanger, van alle bur gerlijke rechten vervallen verklaard en tot levenslange ballingschap in Siberië veroordeeld. Men had hem tot dusverre op vrije voeten gelaten, maar hij is nu in verzekerde bewaring genomen. Het vonnis van zijn medeplichtige, voor wien vele verzachtende om standigheden pleiten, zal waarschijn lijk door den Keizer gewijzigd wor den. De bekende en beroemde straatzanger Giovanni Breva, te Malaga, werd in de vorige week in de uitoefening van zijn beroep door de cholera aangetast en stierf op straat. Hij was in zijn soort een be roemdheid en had als zanger voor de koffiehuizen en aan boord van uit zee gekomen schepen, een aan zienlijk vermogen verworven. In het vorige jaar vielen, tenge volge van de zware aardbeving, drie zijner huizen in, en sedert dien tijd waren zijne levensomstandighe den minder schitterend. In vroeger tijd moest Breva zijn gezang vaak op soirées van de aristocratie van Malaga doen hooren en hij was tot aan zijn dood een geliefde en zeer geachte persoonlijk heid. Zijne begrafenis geschiedde met veel praal en vele eerbewijzen. Uit Ancona (Italië) wordt van 31 October gemeld, dat men zich aldaar in den winter verplaatst waant. De heuvels, die de stad om geven, zijn blank van de sneeuw. De cholera, die in Spanje bijna geheel was verdwenen, heeft zich nu weer vertoond in Biskaye, welke provincie tot dusver van de ziekte verschoond bleef. Er wordt reeds melding gemaakt van 200 ziekte en 50 sterfgevallen in één week. - Vrouwen in tweegevecht. Niet alleen tusschen mannen heb ben er tweegevechten plaats gehad, maar ook tusschen een man en een vrouw, en zelfs tusschen vrouwen onder elkander. In vroeger tijd was in Scandinavië het tweegevecht tus schen een man en een vrouw niets ongewoons; en om de krachten gelijk te maken moest de man, met een knuppel gewapend, tot aan zijn middel in een kuil stappen, terwijl de vrouw met een slinger van bo venaf naar zijn hoofd sloeg-; hij was overwonnen, al raakte de vrouw hem ook niet, wanneer hij haar met zijn knuppel driemaal miste. Zulke tweegevechten tusschen een man en eene vrouw vinden wij zelfs bij latere volken, onder anderen in Bern, in het jaar 1228. Van twee gevechten alleen tusschen vrouwen zijn echter maar weinig voorbeel den. Uit den lateren tijd, en wel in het jaar 1701, wordt er een uit Turijn vermeld, waarbij de gemalin van een overste, Graaf Kocca, en van den groot-kanselierMarkies van Bellegarde, uit jaloezie, met gesloten deuren en zonder secon danten, op leven en dood met den degen duelleerden. De gravin werd ernstig aan den arm, de markiezin in het been gewond. Evenwel kwa men beiden er met kamer-arrest en berisping af. In de Londensche voorstad Marylebone is een kind van 10 maan den op zeer zonderlinge wijze om het leven gekomen. Terwijl de moe der namelijk eenige oogenblikken afwezig was, viel het wicht tus. schen het bed en een stoel, met het ongelukkig gevolg dat het zooda nig met zijn hoofdje tusschen de stoelenleuning en het bed beklemd was, dat de dood door verworging weldra volgde. Het Engelsche weekblad Tit Bits had voor eenigen tijd aange kondigd, dat het aan de naaste fa milie-betrekkingen van ieder, die tengevolge van een spoorwegongeluk den dood vond, eene som van hon derd pond sterling zou uitkeeren, mits de overledene op het oogenblik van het ongeluk in het bezit bleek te zijn van het laatst uitgekomen nummer van dat blad. Dezer dagen nu zijn door de ad ministratie van het blad de eerste honderd pond als gevolg van de op zich genomen verplichting uitbe taald, en wel aan de weduwe van een spoorwegbeambte aan de Great Northern spoorweg, die bij het voor korten tijd plaats gehad hebbende ongeluk te Hadfield den dood vond. De administratie handelde daarbij nog wel zeer royaal, want er was eigenlijk vooraf bepaalddat de gunstige bepaling niet van toepas sing was op spoorwegbeambten, die eene te groote en te voortdurende kans loopen om gedood te worden. Torpedoboot-vernielers. On der dezen naam worden thans op de werf van Sheerness, van wege de Engelsche regeering, zeer lichte en bijzonder snel loopende stoombooten gebouwd, wier bestemming is als anti-torpedobooten dienst te doen, d. i. deze laatste soort van schepen op hare beurt te vernielen en de gewone oorlogsschepen te bescher men tegen deze vijanden. Wij zijn dus ter zee in dit opzicht nu on geveer zoo ver, als in andere op zichten reeds lang, nl. dat van daag een kanon wordt uitgevonden, waar mede de sterkste pantserplaten kun nen worden doorboord, en morgen eene verbeterde pantserplaat, die het sterkste Krupp-kanon trotseert. Nu is alzoo aan de beurt de anti- torpedoboot, of de anti-torpedoboot- vernieler, en zoo weer in 't onein dige verder. Men kan dus ook op dit gebied aan 't «verbeteren» blij ven! Dezer dagen had ten huize van Sir Frederick Graham te Ne- therby (Engeland) een diefstal van juweelen plaats, waarbij het vol gende is voorgevallen Door de telegraaf was de politie uren in den omtrek in kennis ge steld met het gebeurde, zoodat dan ook de constabel Byrnes, toen hij Donderdagavond omstreeks tien uur nabij het station Plumpton van den Noordwester spoorweg eeu drietal lieden van verdacht voorkomen ont moette, die zeer teleurgesteld waren, dat de laatste trein naar Londen reeds vertrokken was, onmiddellijk argwaan opvatte en hen op den een zamen weg aansprak. Slecht bekwam het hem! Een van de schelmen schoot den onge- lukkigen politieagent een revolver kogel dwars door het hoofd en wierp hem toen met behulp van zijn mak kers, over een muur heen, in een stuk land. Eenige boeren, die op het geluid van het schot waren komen aanloopen, hoorden het ge kerm aan de andere zijde van den muur en vonden den man daar zieltogend liggen. Een half uur later zag een con ducteur van een goederentrein, die naar het Zuiden ging, drie kerels van zeer verdacht allooi bij het station Penrith, op een der reeds iu beweging zijnde wagens sprin gen. Daar hij reeds van de onge hoorde brutale bedrijven van de dievenbende had gehoord, vermoedde hij reeds dadelijk met wat voor volkje hij te doen had. Hij overzag onmiddellijk den toestand, en be greep, dat het hem alleen door list zou kunnen gelukken om de schur ken, die blijkbaar tegen geen enkele misdaad opzagen, in het net te krij gen. Met prijzenswaardige voor zichtigheid hield hij zich dan ook op een zeer eerbiedigen atstand van de kerels, die onder een zeil weg gekropen waren, doch wist aan een tusschenstation den machinist van een rangeerenden trein een briefje in handen te spelen met verzoek om de politie te Tebuy, het eerst volgend station, waar gestopt zou worden, te waarschuwen. Juist toen, omstreeks middernacht, de goederen trein bedoeld station binnenliep, werd ook de dépêche daar ontvan gen, zoodat de tijd om de politie te ontbieden, ontbrak. Een vrijwillig politiekorps van met stokken ge wapende spoorwegbeambten, rukte echter onder aanvoering van den conducteur, moedig tegen den wa gen op. Eensklaps opende zich deze doos van Pandora en kwamen de drie schurken te voorschijn springen. Eén ontsnapte, twee werden tegen den grond geslagen. Doch ook dezen weerden zich zoo verwoed, dat alle man er aan te pas kwam om hen onschadelijk te maken. Zij werden ten slotte aan een der telegraaf palen vastgebonden, en aan de po litie overgeleverd, die hen naar Carlysle voerde. Weldra werd daar ook gebracht de ontsnapte dief. Deze was om den goederentrein heengeloopen, aan de andere zijde er weer ingesprongen en tot Lancaster medegereden. Daar echter arresteerde men hem op het oogenblik dat hij dien trein verliet, om in een gereedstaanden sneltrein naar Londen, te springen. Toen de laatste van het edele drietal, bebloed en met gehavende kleeren, onder een sterk politiege- leide aan het station te Carlysle aankwam, werd hij door duizenden opgewacht. De woede der volksme nigte tegen den ellendeling was zoo groot, dat, zonder den krachtigen tegenstand van de politie, ongetwij feld de lynchwet op hem zou toe gepast zijn. Hij gaf bij zijn voor- loopig verhoor op te zijn James Ba ker, oud 29 jaren, groenteverkoo- per. Zijn makkers zijn Anthony Behrens Rudge, 45 jaar, hondenaf richter en John Martin 35 jaren, wedlooper. De ongelukkige Byrnes stierf een paar uren na zijne verwonding. De kogel was aan den slaap binnen- gedrougen en aan de achterzijde van het hoofd weder te voorschijn gekomen. Hij was pas 34 jaren oud en stond bij zijn chefs hoog aan geschreven. Meteoor-steenen. Een reus achtige aerolieth is onlangs inPen- sylvanië op de hoeve van den land bouwer Buckland in Washington- County neergekomen. De steen kwam uit het noordoosten en werd van Pittsburg af waargenomen als eene enorme vuurmassa met aanvankelijk donkerrooden gloed, die in een schit terend blauwachtig wit overging, toen hij dichter bij de aarde kwam, en vergezeld van hevige rollende slagen als van artillerievuur, van eene aardbeving, of het neerstorten van rotsblokken in eene steengroeve. Een groot aantal ooggetuigen al thans geven op deze wijze den in druk weer dien het natuurverschijn sel op hen maakte. Door den val drong het hemellichaam gedeeltelijk in den bodem eu sprong daardoor in 3 stukken. De kleur is grijs met roode, waarschijnlijk door ijzeroxyde gevormde strepen. De vorm is on regelmatig en de afmetingen bui tengewoon groot. De lengte zou 15, de breedte 9 meter bedragen, ter wijl de gemiddelde dikte nog onbe kend is, daar men niet weet tot welke diepte de meteoor in den g-rond is gedrongen. De grootste tot heden bekende aerolieth werd gevonden in het dis trict Chaco-Gualamba (Z.-Amerika) en wordt op 16,000 kilo geschat, terwijl een ander exemplaar, nabij Bahia gevonden, 7 ton weegt. Deze zijn echter dwergen vergeleken bij den thans neergevallen steeu. Zulke brokken hemellichaam zijn gelukkig zeldzaamheden, maar het neervallen van meteoorstoffen op den aardbodem is eeu permanent ver schijnsel. Volgens dr. Kleiber te Petersburg, valt daarvan eene hoe veelheid van 60,000 kilo per dag, 22,000 ton per jaar op de aarde, terwijl prof. Proctor deze schatting voor te gering houdt. Toch hoort meu daarvan zelden, omdat verreweg het grootste aantal in zee of op onbewoonde plaatsen neervalt. Reeds wordt van den bovenge- melden aerolieth verhaald, dat lief hebbers van merkwaardigheden be zig zijn zich stuksgewijze daarvan meester te maken, wat voor de be langen der wetenschap minder ge- wenscht is. Ferdinand Ward, het hoofd der gefailleerde «Marine-Bank», fir ma Grand Ward, te New-York, is schuldig bevonden aan bedriege- lijke bankbreuk, en veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeid een straf welke velen nog te zacht voor hem achten. De rechter verweet hem bij het aankondigen van het vonnis zijn onverschilligheid voor de ellende, welke hij over zoovelen gebracht had. Een dame komt een winkel bin nen: Och, mag ik dat lint ruilen? Het kleurt in het geheel niet met mijn haar. Het spijt mij wel, maar dat had u moeten bedenken, toen u het kocht Kocht... wat... het lint? Neen, het haar? Uit de kazerne. Onderofficier. Waarom geven we aan onze superieuren de voorge schreven eerbewijzen? Reerunt. Opdat we niet in de doos worden gestopt. Een onderwijzer had zijnen leer lingen aan het verstand gebracht dat men ongelijknamige grootheden niet bij elkander kan optellen en dat bijvoorbeeld twee paarden en twee koeien te zamen geen vier paarden of vier koeien kunnen uit maken. «Maar meester,» riep de jeugdige spruit van een melkboer, «twee kan melk en twee kan water maken samen toch vier kan melk!» De onderwijzer moest zich ge wonnen geven. Een bediende (die zijn vak ver staat). Wat begeert mijnheer? Bezoeker. Ik zou mijnheer den Baron gaarne gesproken hebben. Bediende. Mag ik vragen met welk doel? Bezoeker. Ik kom hem een reke ning Bediende (in de rede vallende). Mijnheer de Baron is gisteren op reis gegaan Bezoekerbetalen, die ik hem schuldig ben. BediendeMaar hij zal bin nen tien minuten weder thuis zijn. Neem even plaats, mijnheer, als 't u blieft. Nijd. Winkelier. Drommels, nu hebben ze bij mijn grootsten concurrent hedennacht inbraak gepleegd. Wat 'n heerlijke reclame is dat weer voor hem. Ook een verdediging. Mevrouw. Waar is al die room gebleven? De helft is niet meer in den schotel. Dienstmaagd. De kat, mevrouw.... Mevrouw. Welke kat? wij hebben er immers geen. Dienstmaagd. Maar u heeft er toch een willen aanschaffen. Mijnheer Die. Laat mij liever 't hondje dragen, vrouwlief, en draag gij 't kind. Mevrouw Die. Neen, draag jij 't kind maar, ik durf je Mop niet toe vertrouwen je mocht hem eens laten vallen. Praktisch. Betsy (aan 't station). O, papa, laten we deze vigelant nemen. Papa. Waarom nu juist deze? Betsy. Omdat zij bruin geverfd is en bruin zoo goed past bij mijn nieuwen hoed. LETTEREN EN KUNST. Mevrouw Lina Schneider, die in het laatst dezer maand te Goes denkt te vertoeven, heeft hare medewerking toegezegd voor de soiree, die gegeven zal worden om de uit- gaven te bestrijden, voortspruitende uit het feest, dat bij gelegenheid van St Nicolaas de kinderen uit de behoeftige klasse zal wor den bereid. SïOOMVMRTBESIËHTEiS. Het stoomschip //Soenda" van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Padang. Het stoomschip //Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Port Said. Het stoomschip //Voorwaarts" van Am sterdam naar Batavia, vertrok 3 Nov. van Genua. Het stoomschip //Schiedam", kapt. Bakker, van Amsterdam naar New-York, is 3 Nov. aldaar aangekomen.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3