Moeder en Zoon. Zaterdag 7 November 1885. No. 718. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aiyemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: I&1 gulden Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen (tg AMiHKKN OVKMICIIT. FEIJILLETON. UINNKNUNl). 3^ Jaarwiim. Voor Haarlem per maand Franco door geheel het Rijk p. maand Afzonderlijke Nommers 40 Cent». 55 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het .Buitenland- (.ompugnie Générale de x. ub licit e Etrangère G. L. TJA UB E S" Co., JOH. F. JON BS. Sucr., far ijs, 31bix Faubourg Montmartre. ran 15 regels 2 5 Cent; iedere regel meer 5 oenti. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags lï uur. BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum cp het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 16 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hehboa op rertosèa van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Boaateuri éa den dei' Nederlandsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donatenra met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, vooral an Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jna* E ndwren kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden iu het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 Jaren niet dan onder behoorlijk geleide. TtsjlSs museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van i 1—3 uur. JeyJers bibliotheek. Geopend Woensdag en Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling i MUSEUMS EN ANDERE Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopsai de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De nieuwbenoemde Duitsche ge zant in Frankrijk, graaf Münster, heeft gisteren aan deu heer Grévy zijne geloofsbrieven ter hand ge steld. De tueschen hem en den pre sident der Republiek gewisselde toe spraken drukten den wensch uit, om de tusschen de beide landen bestaande goede betrekkingen te be houden en te vermeerderen. De jongste telegrammen behelzen geen bevestiging van het voorwaarts rukken der Servische troepen. De reporter der Standard, te Nisch seint dat koning Milan ter elfder ure eene wijziging in de plannen gemaakt heeft. Krachtens keizerlijke dagorders zal vorst Alexander van Bulgarije, die de» titel voert van luitenant- generaal a la suite hij het Russische leger, van de lijst worden geschrapt. Tegelijkertijd is hem het bevel over 13 bataillons Russische scherpschut ters ontnomen. De heer Geshof, buitengewoon zaakgelastigde van de Bulgaarsche regeering, is te Landen aangeko men, en heeft aan den minister van buitenlandsche zaken eene audiëntie verzocht, ten einde hem mededee- lingen over den toestand van Bul garije te doen. Lord Salisbury heeft zich bereid verklaard om den heer Geshof te ontvangen, doch niet in diens officieele kwaliteit, maar als particulier persoon. Volgens een telegram, aan de Neue Freie Fresse uit Philippopel gezonden, zijn de beide Oost-Roe- melische gedelegeerden, Tchmoka- Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 5) Ille Hoofdstuk. Zoo had het rustige, eentonige leven te Parijs reeds drie maanden geduurd, toen er op zekeren No- vember-avond iets geschiedde, dat een groote verandering in zijn le venswijze zoude teweegbrengen. Henri zat in zijn prettige, ver warmde kamer, bezig met het be- studeeren van een zeer boeiend werk. Buiten was alles stil, hoewel het scheen, dat de bewoners van het bij het park behoorende huis dit weder hadden betrokken. Henri had dit opgemaakt uit de drukte, die in het park heerschte, toen hij van zijn koff en Petroff, uit Coustantinopel teruggekeerd, zeer tevreden over de ontvangst, die hun daar te beurt was gevallen. Zij hadden deu in druk gekregen, dat Turkije niets liever wenschte, dan met Bulgarije in vrede en vriendschap te leven. Te Philippopel houdt meu zich overtuigd, dat de conferentie onver- richterzake uiteen zal gaan. De conferentie i*e Coustantino pel is gisteren bijeen gekomen. Zij hield eene korte zitting geheel ge wijd aan formaliteiten. De volmach ten werden uitgewisseld en het bu reau werd sameDgesteld. De eerstvolgende zittiug zal mor gen plaats hebben. De Standard maakt eenen brief uit Port-Hamilton openbaar, waar uit blijkt dat Engeland wel dege lijk de haven heeft bezet, toen de Russische occupatie op handen scheen. Inmiddels heeft Engeland de onderhandelingen over den aankoop met de regeering van Corea voort gezet, welke eindelijk op de over dracht aan Eugeland uitliepen. De EDgelsche regeering heeft de koop som, wier bedrag niet gemeld wordt, gedeponeerd bij de bank te Shang hai. Port Hamilton is daarna be langrijk versterkt en door eene tele graaflijn met Hongkong verbonden. Te Madrid zijn telegrammen ont vangen uit Manilla volgens welke den 24en October aldaar een groot aantal huizen, alsmede het Duitsch consulaat, zijn verbrand. Het neet dat er een oproer werd voorbereid, hetwelk slechts door het gebruik maken der troepen kon worden be dwongen. De Standard verneemt uit Ran- kantoor te huis kwam; hij had zich overigens nog weinig om zijn buren bekommerd. Op eenmaal hoorde hij onder in het park een mannelijke stem een naam roepenwas dat niet de stem, was dat niet de naam, die zulk een eigenaardigen indruk op hem maakte? Kortom, als door een electrischen schok getroffen, sprong hij van zijn zetel op en snelde naar het venster; juist verdween achter de dikke tak ken van een dicht bij de veranda staanden lindeboom een slanke ge daante, die hij juist nog bij het licht der maan had kunnen herkennen; zijn hart bonsde, en hij voelde, dat zijn wangen kleurden. Toen weer klonk voor de tweede maal dezelfde stem in zijn oor, die denzelfden naam riep, en onwillekeurig herhaalde hij dien op luiden toon: Valentine! Zij bloed stolde in de aderen en alles scheen voor hem te draaien. Hii kon dien avond niet verder goen dat de Koning van Birma be volen heeft het vertrek der mail- booten naar Rangoen te beletten. De zaakgelastigde van de repu bliek Haïti te Parijs heeft aan eenige Fransche bladen de volgende nota gezonden. «Verschillende bladen hebben medegedeeld dat, ten gevolge van onrechtmatige handelingen der regee ring van Haïti tegenover de vreem delingen op dit eiland, de vertegen woordigers van Engeland eu Frank rijk hunne Regeeringen zouden hebben verzocht, oorlogsschepen naar de wateren vau Port-au-Prince te zenden. Doch de op Haïti wo nende vreemdelingen hebben geener lei slechte behandeling te verduren gehad. De waarheid is, dat aan de Bank van Haïti een betrekkelijk groote diefstal heeft plaats gehad. Dientengevolge zijn inboorlingen zoowel als Franscben, Engelseheu en Amerikanen naar het gerechts hof verwezen, eu twee der beklaag den zijn door de jury schuldig be vonden. De regeering van Haïti heeft dus alleen die personen in handen der justitie gesteld, tegen welke de instructie genoegzaam be zwarende feiten aan het licht had gebracht.» Haarlem, 6 November 1885. De behandeling der Gemeente- begrooting voor 1886 is in de Raads zitting van gisteren ten einde ge bracht. Zij is vastgesteld op 975,303,55' in ontvangst en uitgaaf. De opcen ten op het personeel worden van 40 tot 60 verhoogd... een aangename verrassing lezraXz0n opgewondenheid was te groot; hij sloot daarom het boek en ging ter ruste. Maar hij sliep slecht elk oogenblik ontwaakte hij, omdat hij in den droom telkens weder den naam Valentine hoorde, en hijaltijd het beeld voor zich zag van het jonge meisje, dat hij in den geluk kigen ongelnksnacht in de armen gedragen had. De volgende dag was een Zoudag. Henri was vrij en daarom stond hij 's morgens reeds vroeg aan het venster, om het huis aan het einde van het park wat na der te beschouwen. Daar scheen men echter heter te rusten, want het ge- heele huis scheen zóó stil, alsof het uitgestorven was, en eerst eenigen tijd daarna vertoonden zich eenige bedienden voor de ramen. Juist dacht hij er over ua, op welke wijze hij iets naders omtrent de bewoners daar tegenover kon te weten ko men, toen er op de deur geklopt werd. De Staatscourant bevat o. a. de statuten der vereeniging «Gymnas- tiekvereeniging Haarlem» en de gewijzigde statuten van de «Haar lemsche Bachvereeniging.» Voor het examen ter verkrij ging van eene akte M. O. in handteekenen en perspectief van 6 Oct. tot 4 Nov. jl. te Amsterdam gehouden, slaagde o. a. de heer W. Borgman, alhier, leerling der Rijks normaalschool voor teekenonderwij zers te Amsterdam. Aau het gemeentebestuur al hier is door K. Hessels verguDuing gevraagd tot het oprichten van eene mederij in het perceel KI. Hout straat 111. Men zal 19 Nov. e. k., 's namid dags te 2Ys uur, gelegendheid heb ben ten Raadhuize bezwareu tegen de oprichting dezer inrichting in te brengen. - Barend Willemse, die de vorige week terecht stond wegens oplich ting van twee predikanten door middel van mandjes vruchten, is gisteren door de Rechtbank alhier veroordeeld tot 2 jaren cel en twee geldboeten. In de gisteren gehouden bij eenkomstder Prov. Staten van Noord- Holland zijn de volgende rapporten uitgebracht 1°. bij monde van den heer S. Appel op: a de voordracht tot het aangaan eener geldleening van f53,000 en tot vaststelling van sup- plet. begrootingen voor 1885 en 1886; b. de voordracht betreffende de bestrijding der kosten van de voorgenomen uitbreiding van het gesticht Meerenberg; 2'. bij monde van den heer J. Boissevain op: a de voordracht tot het verleenen van subsidie ten behoeve der teeken- Op hetzelfde oogenblik trad Gas ton de Marei binnen. Gij? riep De Langes met de grootste verwondering uit, terwijl hij zijn bezoeker de hand toestak. Ja zeker, ik ben het! ant woordde Gastonik weet eigen lijk zelf niet, op welke wijze ik mij moet verontschuldigen, dat ik zoo lang heb gewacht, alvorens u te bezoeken. Volstrekt onnoodig, mijnheer De Marei, ik maak u er geen ver wijt van. Maar toch zoude ik tegenover u niet willen staan als iemand, die van daag zijn vriendschap aanbiedt en dit morgen reeds weder verge ten heeft. Maar gij kunt nauwelijk: gelooven, mijnheer De Langes, welk een bovenmenschelijken arbeid ik in deze drie maanden heb moeten ver richten, en daarenboven geloof ik, dat gij niet begrijpt, hoe druk een mensch het heeft, die niets doet of school van de vereeniging «Quelli- nus» te Amsterdam en tot wijziging der prov. begr. voor 1886; 6. de voordracht tot het verleenen van subsidie ten behoeve der uitbreiding van het museum van kunstnijver heid te Haarlem; 3°. bij monde van den heer H. J. Calkoen op het rapport op een adres van wijziging van het prov. reglement op de uit oefening der jacht en visscherij4°. bij monde van den heer mr. N. J. den Tex op: a de voordrachttot het verleenen van subsidie ten behoeve der verbetering van een gedeelte wegs over den Berkmeerdijk6 het ontwerp van een gewijzigd bestuurs reglement voor den polder Westbe- verkoog; c de voordracht tot wijzi ging van het bestuursreglement voor de vereecigde Westbijlmer en Klein Duivendrechtsche polders. Bij al de rapporten wordt gead viseerd tot aanneming der verschil lende voordrachten. Voor inf. zijn aangenomen de ter visie gelegen hebbende stukken, als: «.deopgaaf der commissien bij Ged. Staten; b. de staat der geraamde kosten van het prov. bestuur voor zooveel het rijksbestuur is, voor 1886; c. het overzicht van den toestaud der zee weringen d. de opgaaf van water schapskeurene. de rekening van den arr. betaalm. over 1883. De volgende bijeenkomst is be paald op Vrijdag 6 Nov. ten 10 uur. De opnieuw uitgebreide en thans van ontsmettings - toestellen voorziene quarantaine-inrichting te IJmuiden werd gisteren door den Minister van binnenl. zaken, ver gezeld van den geneeskundigen refe rendaris van zijn departement en den geneeskundigen inspecteur van Noord-Holland, geïnspecteerd. Mede werd een bezoek aan het fort ge bracht. te doen heeft. Gij kunt wel gelijk hebben. Maar laten we niet over mij, maar liever over u spreken. Over mij? Hoe is het u sedert dien nacht gegaan Zooals gij zietIk hen aan de uitvoering van mijn programma be gonnen.... Ik ben secretaris bij den notaris Fromentin en woon alleen hier in dit nestje. Dat er niet zoo slecht uitziet, zeide Gaston lachende, ik houd vol, wat ik u bij onze eerste ken nismaking gezegd heb, gij zijt onder een gelukkig gesternte geboren. Spot gij al weder? Ik heb nog nooit ernstiger ge sproken dan nu. Verklaar u dan ten minste wat duidelijker. Gaston ging naar het venster, opende het, boog zich over de leu ning en wierp een vluchtigen blik

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1