de Kroonprins en de Kroonprinses, prinses "Victoria, "benevens 80 heeren en 2 dames te paard. De heeren waren allen gekleed in den traditioneelen rooden rok. Bij den grooten rit, die ruim vijf kwartier in gestrekten draf duurde, stortte de luitenant-generaal von Bredom van het paard en sloeg daarbij zoo geweldig met het hoofd tegen een huom, dat hij bewuste loos naar een nabijgelegen woning moest gedragen worden. De Wiener Allgemeine Zei- tung, in eigendom toebehoorende aan de voornaamste crediteurenvan de commanditaire vennootschap, die het blad oprichtte (hoofdzakelijk de uitgevers Hertzka en Steiuer) is voor den prijs van 200,000 florij nen in handen van baron Kolisch overgegaan. Kolisch heeft reeds een avontuurlijken levensloop ach ter zich. Langen tijd geleden ver trok hij van Weenen naar Parijs en moet sedert zeer gelukkige beurs- operatien gedaan hebben. Althans voor eenige jaren kwam hij plotseling als millionair te Wee nen terug, kocht de villa Felix te Kahlenberg en gaf daar van tijd tot tijd feesten, die groot opzien baarden. Aan de beurs beweert men, dat hij bij de crediet-vereeniging voor drie millioen is betrokken, en van de Wiener Allg. Zeitung een grootsche onderneming zal maken. Het blad werkt in de richting van graaf Taaffe en behoort daardoor tot de officieuse Oostenrijksche or ganen. Te Rome waren dezer dagen politie agenten aan het station om den trein uit Napels op te wachten en een echtpaar gevangen te nemen, dat twee kleine jongens en een idioot had opgekocht, om ze te Pa rijs of Londen te verkoopen, waar ze voor het bedelen gebruikt kun nen worden. Bij het verhoor bleek dat de kinderen, een van 12 en een van 11 jaar, door hunne ouders afgestaan waren voor 18 lire per stuk. Aan het hof van Koning The- bau van Birma eischt de etikette, dat alle personen, zelfs de ministers en de hoogste grootwaardigheidsbe- kleeders zich, alvorens voor Zijne Majesteit te verschijnen, van hun schoeisel moeten ontdoen. In de nabijheid der koninklijke vertrekken bevindt zich dan ook eene kleine ruimte, waar allen die ter audiëntie verschijnen, de laarzen en zelfs de kousen uittrekken, die dan door een beambte in bewaring worden genomen. Een kamerheer des konings inspec teert daarna de onderdanen der be zoekers, of die zich in behoorlijken staat van reinheid bevinden; loopt het onderzoek goed af, dan wordt degelukkige bezitter der goedgekeur- devoeten door twee dienaren onder de armen genomen en naar het audien- tie-vertrek gebracht. De kamerheer, die den weidschen titel«Koninklijk Birmaansch laar- zen-uittrekker» voert, hoewel hij eigenlijk met het laarzen-uittrekken niets te maken heeft, is er met zijn hoofd aansprakelijk voor dat geen onzindelijke voet het vertrek des konings zal ontwijden. KOLONIËN. (Bij de Indische mailbladen, loo- pende tot 3 October, zijn de nog ontbrekende bladen, loopende tot 26 September, aangekomen. Daaraan is het volgende ontleend.) BATAVIA, 26 Sept. Aan het kort verslag- omtrent den stand van zaken in de residen tie Timor en onderhoorigheden, over de maand Augustus jl., wordt het volgende ontleend: Op een te Larantoeka gehouden vergadering van Solorsche hoofden werden straffen opgelegd aan eenige Soloreezen die in den Solorarchipel kinderen opgekocht en als slaven op Timor verkocht hadden. De gezondheidstoestand liet over het algemeen veel te wenschen over. Terwijl het bergvolk op Timor veel te lijden had van bronchitis, bij haar bekend onder den naam «sakit tikam», aan welke ziekte velen overleden, werd de bevolking ter hoofdplaats Koepang en omstreken geteisterd door buikziekte en cholera. Van 13 tot 31 Augustus jl. kwa men 97 choleralijders onder behan deling, waarvan herstelden 71 en overleden 24, zoodat op laatstge noemden datum 2 in behandeling bleven. De toestand van den landbouw was over het algemeen gunstig en, voor zoover bekend, de bevolking overal ruimschoots van levensmid delen voorzien. De handel was door meerderen om zet van tabak uit het binnenland ter hoofdplaats Timor-Koepang le vendiger dan gewoonlijk. - De resideut van Cheribon meldt dat den 16n Sept. ter hoofdplaats in de kampongs Pekiringan door onvoor zichtigheid brand is ontstaan, met het gevolg dat 144 woningen van inlanders en Chineezen in de asch zijn gelegd en een schade van ruim f88,000 is aangericht. De goeverneur van Celebes en Onderhoorigheden deelt mede, dat in den namiddag van den 5n Sept. te 5 uur 5 minuten ter hoofd plaats Makasser en te 5 ure 10 mi nuten te Maros zware schokken van aardbeving zijn gevoeld, die een paar seconden duurden. De rich ting was van het Zuiden naar het Noorden. Op denzelfden dag werden te Bonthain en te Balangnipa lichte schokken van aardbeving gevoeld die eenige seconden duurden. De richting was van het Noord-Wes ten naar het Zuid-Oosten. De resident van Bantam bericht dat den 20n Sept. tegen 4 uur des ochtends in de dessa Tjitorek van het district Tjilangkahan lafdeeling Lebak) een horizontale schok van aardbeving is waargenomen in de richting van West naar Oost. Van den Goeverneur van Ce lebes en onderhoorigheden en de residenten van Amboina, Ternate en Menado zijn, via Soerabaya, de volgende telegrafische berichten ont vangen: Makasser18 September. Zoowel in goevernementsgebied als daarbui ten bleef de rust ongestoord. Amboina1 September. Algemee- ne toestand bevredigend; gezond heidstoestand goed, weersgesteldheid droog en warm. Ternate7 September. Geen poli tiek nieuws, gezondheidstoestand gunstig. Menado12 September. Niets bij zonders te melden. Blijkens eeD vaEi den civielen en militairen Goeverneur van Atjeh en onderhoorigheden onvangen te legram, is den negenden Sept. de lste luitenant der infanterie A. A. A. M. van Goor te Edi bij een nach telijke ronde op 200 passen buiten de versterking door twee Atjehers aangevallen en zwaar gewond. JavCour.) Het Alg. T)agbl. v. Ned. Ind. schijft in zijn mail-overzicht o. a.: Het voorhanden nieuws is spoe dig medegedeeld. Op Edi is een eerste luitenant, die de posten rond- giug, buiten de benting overvallen en zwaar verwoud. Het is op Edi gewoonlijk rustig, maar er zwerven soms kwaadwilligen, uit Atjeh over gekomen. Te Soerabaiia heeft de cholera een hoofdofficier van de marine weggerukt. In de stad zelf hoort men daar onder Europeanen no°* niet van die ziekte. Voor den Raad van justitie alhier staat dezer dagen te recht een Bui- tenzorgsch ontvanger, die na zijn eervol ontslag, toen zijn opvolger zou komen, bericht kwam brengen van een tekort van f45,000. Wij raden hun die eenig inzicht verlan gen van de wijs waarop zulke te korten verborgen worden, aan, de akte van beschuldiging te lezen, die men in alle couranten der laatste dagen vinden kan. Doorgaande werd de iuboeking van ontvangsten uit gesteld, zoodat bij iedere inspectie de kas sloot, omdat er geld in was, dat nog niet als ontvangen geboekt was; bij de inspectie toch werd niet eerst bij alle ambtenaren te Buitenzorg en elders die geld bij den ontvanger te storten konden ge had hebben, rondgegaan, om tein- formeeren of zij ook, en zoo ja op welken datum zij gestort hadden. Intusschen zal daar nu toGü in voorzien moeten worden, hetzij dat de gewoonlijk stortende ambtenaren last krijgen, om van die storting telkens bericht te zenden aan den inspecteur of hoofd van plaatselijk bestuur; hetzij wordt voorgeschre ven, dat ieder door den ontvanger afgeteèkend stortingsbewijs, om be wijskracht te hebben, ook door het hoofd van plaatselijk bestuur zou moeten afgeteekend worden. Deze zou dan daarvan aanteekening moe ten houden en zoodoende altijd weten wat er gestort is, en wat dus ook ingeboekt moet zijn. Bij zoodanige inrichting zou althans de methode van den Buitenzorgschen ontvanger hem niet ver gebracht hebben. De buitengewone troepen uit Man dor zijn terug; de goeverneur Haga nog niet. Het gerucht loopt, dat, gelijk de bemoeiing van het Goevernement met korting op traktementen ten gerieve van particuliere schuld- eischers zal ophouden, zoo ook de betaling der traktementen geleidelijk zal overgebracht worden van het begin naar het eind van de maand; een zuinigheidsmaatregel! Priaman, 7 September. «De af- deeling Priaman wordt sinds eer gisteren door zware banjirs geteis terd. Vele groote bruggen zooals die van Sampan, Passar-Bahroe, Soengei-Limou, Peingan, wellicht die van Soenoer ook, zijn wegge slagen en naar zee gedreven. Een groot aantal djawies, kar bouwen en paarden zijn verdronken. Ook zouden geheele huizen met de bewoners door de golven verzwol gen zijn. Dit laatste vordert echter nader bevestiging: de agitatie is groot en men is daarom geneigd de berichten te overdrijven. (A7. Pad. Sb.) In het verslag van den resi dent van Palembang over Augus- komt o. a. voor: In het begin der verslagmaand viel te Padang Oelak Tanding (on- derafdeeling Sindangstreken) een lichte aschregen, kort te voren voor afgegaan door een plotselinge rij zing van de Djelatang-rivier, waar door het terrein rondom den pasang- rahan gedurende eenige seconden onder water was gezet. Hoogstwaar schijnlijk moeten deze verschijnselen worden toegeschreven aan een ver hoogde werking van den vulkaan Kaaba aangezien de Djelatang-rivier op dien berg ontspringt. Den 31sten jl. zag men den Kaaba rooken en asch uitwerpen. {Jav. Cl.) In de provincie aan de over zijde van Penang schijnt men ein delijk het spoor te hebben gevon den der zeeroovers, die de kust vau Assahan en Deli zoo lang onveilig hebben gemaakt. Door het verkoo pen van Maleische barang opmerk zaam gemaakt, heeft de politie de hand gelegd op een Chiuees, in wiens huis niet alleen diverse te Batoe-Bahra geroofde zaken gevon den zijn, maar waar ook twee ge wonde Chineezen aangetroffen wer den, die niet ongenegen schijnen uit de school te klappen. Zoo verkla ren zij deel te hebben uitgemaakt der bende, die den laatsten inval heeft gedaan, bij welke gelegenheid de roovers ruim 1000 dollars uit de kas van den Datoe gelicht hebben, maar ook diverse gewonden hebben gekregen. Met drie zwaar gewon den schijnt men, eenmaal weder in volle zee zijnde, niet veel omslag te hebben gemaakt, maar ze eenvou dig over boord te hebben gezet. Of er door consul Kruyt te Penang reeds stappen gedaan zijn om hunne uitlevering te verkrijgen, is ons niet bekend. Maar al zoude zulks niet verkregen worden, dan nog bestaat er alle zekerheid dat ze hunne ge rechte straf niet zullen ontgaan. In de Straits wordt er op zeerooverij een zoo mogelijk nog strenger recht toegepast dan in Nederlandsch-Indië. {Deli Ct.) CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend,: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ingenieur 2c kl. bij den waterstaat eii 's lauds burg. ojjcub. werken H. G. C. M. Hamming en aan den onderwijzer 2de kl. H. Voskuil, MARINE DEPARTEMENT. Verleend-, Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2en machinist bij de goev.-marine M. A. ltaasveldt. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Gehuwd: G. J. vail Essel met J. de Graaf, Djocja. B. 13. J. Crone met E. A. S. Looncn,' Buitenzorg. L Wcrtliciraer met J. A. Kortz (bij volmacht) Batavia. Bevallen: M. Ch. Stam, gcb. Cramer, Soerabaja. M. B. v. Lennep, gcb. Zandt van Nooten, z., Blitar. M. M. Sterk, gcb. Munk, z-, Batavia. B. G. Hansen, gcb. Muller d Batavia. C. M. A. Wolff, gcb. Specht, i\.', Batavia. Mevr. Hamaker, gcb. Fokker, z.' Soekaboemi Mcv. Van Buurcn, d., Buiten zorg. J. Vogelsang, gcb. Wccber, d., Meester Cornells. H. van Lingen, gcb. Iiartsinck, z., Batavia. C. I). Tlicuuisscn^ geb. Jonkers, d.ï Bangil. Overleden: C. L. Bonman, W. L. Gutsloo, M. L. Bausch, L H. Hertog, allen te Samaran^. L. P. van Belden, Giltay-Prigen. F. West man, Nicalc, J. D. J. Svrart, E. Goedkoop, A. W. IJlst, G. M. Coster, allen te Soerabaja. Het jongste kiudje van Th. C. van Hunt, Ba tavia. M. M. Evertse, Batavia. Dr. J. Wolff, Mcestcr-Cornelis. B. Metzelaar, Soe rabaja. Het jongste kindje van P. A. de Vries, Soerabaja. T. J. H. Verlinden, Makasser. K. C. Major, a/b Conrad. P. R Jones, Ba tavia. Het jongste kind van J. W. C. van Steeden, Batavia. VERGADERING VAN DEN Raai fler Gemeente Haarlem VAN Woensdag 4 Nov. 1885. Aanwezig 25 leden. Na het zittingnemen van den heer mr. A. A. Land als Secretaris dezer gemeente, deelde de Voorzitter, na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, mede dat waren ingekomen een brief van den heer T. W. N. Hugenholtz, die wegens vertrek naar Amerika zijne doahter wenscht te doen afvoeren van de lijst der leerlingen van de Hoogere Burgerschool (ter afdoening in han den gesteld van B. en W.); een brief van den heer C. de Vries, waarin hij te kennen geeft, zijne benoeming tot hoofd van school lett. C. aan te nemen; eene miss. van T. B. Deidius met verzoek om pensioen (in handen gesteld van B. en W. om advies) en eene miss. van Ged. Staten met goedkeuring van het Raadsbesluit tot wijziging der ver ordening op de heffing van school geld, die voor kennisgeving werd aangenomen. Bij het voorstel der comm. van financiën tot wijziging der verorde ning op de heffing der plaatselijke dir. belasting, nl. om de commissie, ingesteld om B. W. te adviseeeran omtrent de classificatie der belasting schuldigen, af te schaffen, daar genoemde commissie niet aan de verwachting had beantwoord, was eenig verschil van gevoelen. Sommige leden beweerden dat die commissie wel degelijk haar nut had en door vele ingezetenen op hoogen prijs werd gesteld. Andere verklaarden zich tegen het voortbestaan der commissie zoo wel uit een oogpunt van bezuini ging als ondoeltreffendheid. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. om de wijziging niet aan te nemen, met 16 tegen 8 stemmen verworpen en het voorstel der com missie van financiën daarop met eene kleine wijziging aangenomen. Daarna ging men over tot de ge- meentebegrooting. B. en W. gaven bij de aanbie ding te kennen, dat de wijziging van art. 240 der gemeentewet, waarbij een fixum was bepaald voor opbrengst van het i/i der personele belasting, aan deze gemeente een verlies deed lijden van f 14,248.80. Het vervallen van het subsidie voor de Meisjes-Burgerschool en de min dere opbrengst der gemeentereini ging maakten, dat bij deze begroo ting ongeveer in f 45,500 meer zal moeten worden voorzien dan ten vorigen jare. B. en W. stelden voor, de opcenten der personeele belasting van 40 op 60 te brengen, tot dek king van het tekort. De plaatselijke directe belasting zou dan op 3 pet. kunnen blijven bepaald. In het verdere verloop der be schouwingen omtrent de begrooting gaf de heer de Kanter in overwe ging de jaarwedde van den con cierge van het stadhuis iets tever- hoogen. De heer Krelage stelde voor om den post der schrijf- en bureaukos ten met f 300 te verminderen en de raadsbesluiten éénmaal te laten druk ken in plaats van tweemaal (nl. eens voor de leden en dan voor de notulen); men zou de besluiten af zonderlijk kunnen laten drukken en dan verwijzen naar de stukken. Dit voorstel werd met 17 tegen 8 stemmen verworpen. Een voorstel van B. en W. om de kohieren voor 1886 niet te laten drukken, hetgeen een besparing geeft van f 600, werd na eenige dis cussie met 14 tegen 10 stemmen aangenomen. Door de aanneming van het voor stel der comm. van financiën werd nu ook f 1000 voor de comm. van advies, van de begrooting afgevoerd. De heer Krelage maakt de opmer king o eenvouddat de Raadszaal geen stores noodig heeft en er dus wel f160 kan worden bezuinigd. Gelukkig werd dit voorstel met 18 tegen 6 stemmen verworpen. De heer Dyserinck maakte de op merking dat men de Waag niet meer moest verwen. De heer Heshuijzen stelde voor groene verw van de deuren van het Raadhuis te verwijderen en daar voor f50 op de begrooting te bren gen. Dit werd aangenomen. De aanzienlijke post f 30,000 voor het onderhoud van straten en pleinen gaf aanleiding tot eene uitgebreide gedachten wisseling. De Voorz. verklaarde dezen post uit de uitbreiding der gemeente. De heer Krelage stelde voor dezen post niet f 5000 te verminderen. Hij gelooft, dat, als men een paar stra ten minder vernieuwt, de belasting schuldigen minder zullen klagen dan over de verhooging der belasting. De heer Heshuijsen acht f 5000 wel wat veel en zou zich liever bij f 2000 bepalen. De heer Figée is ook ingenomen met eene vermindering van f5000. De heer Huët waarschuwde vooral tegen het verstraten; dit is in alle opzichten verkeerd. Het amendement van den heer Krelage werd ten slotte met 17 te gen 8 stemmen aangenomen. Bij den post der straatverlichting maakte de heer Huet de opmerking, dat vooral de overwegen bij Jans- weg en Kruisweg beter behoorden te worden verlicht. De vergrooting der schutterij maakte eene verhooging van de daar voor uitgetrokken gelden noodzake lijk. Deze post werd op f7000 ge bracht. Een voorstel van den heer van Eyk om een post met f200 te ver- hoogen, om, evenals in 1885 eene gratificatie van 200 te verleenen aan den heer Hubregtse, werd om rede het traktement reeds vrij hoog is en het, zooals Voorz. zeide, onverantwoord was, vooral bij de tegenwoordige omstandigheden de gratificatie te verhoogen met 13 tegen 12 stemmen verworpen. Het subsidie voor den cursus van hoofdonderwijzers en hoofdonder wijzeressen werd door den heer van Eyk verdedigd, zoowel in het be lang van het onderwijs, daar het de beste krachten naar de gemeen tescholen trekt, als in het belang van vele ingezetenen, die daar hunne opleiding ontvangen. De heer Bijvoet bracht in her innering dat men deze gelden voor- loopig heeft toegestaan, en vroeg of het nu geen tijd zou worden, het sub sidie langzamerhand te vermin deren. De post «onderhoud der school gebouwen», werd goedgekeurd, be halve door den heer Krelage. Nog deed de heer van Eyk het voorstel om de voorbereidende school uit te trekken voor memorie. Dit voorstel werd met 17 tegen 7 stemmen aangenomen. RECHTSZAKEN. Op Dinsdag 24 Nov. e. k. zal voor het ge rechtshof te Amsterdam terecht staan Pieter Langeberg te Amsterdam, beschuldigd van valschheden in geschriften van handel, 54 maal gepleegd en het 33 maal desbewust ge bruikmaken daarvan. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Kralingen heeft op het verzoek der curato ren van de Vrije Universiteit, om bij eene openbare godsdienstoefening in de kerk eene collecte voor die inrichting te houden, afwij zend beschikt. Katholieke Kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der O. L. Vr. kerk te Haarlem, den weleerw. beer A. D. Timans; tot assis tent te Warmeuhuizen, den weleerw. heer A. J. M. Hafkenscheid; tot assistent te Delft, den weleerw. heer P. Nooij. OMWIJS. Gedep. Staten van Zuid Holland hebben hunne goedkeuring verleend aan een besluit van den gemeenteraad van Hillegom, waarbij de vier laagste klassen van de school met uitgebreid leerplan aldaar tegen 1 Jan. 1886 worden opgeheven, ln verband daarmede zijn een onderwijzer en eene onderwijzeres tegen dien datum ontslagen. LEGER EN VLOOT. Bij Koninklijk besluit van den 9en Octo ber jl. is de schadeloosstelling voor gemis van fourages voor dienstpaarden van officie ren, per dag en per paard vastgesteld als volgt: Bergen-op-Zoom f0.57, 's Gravenhage f 0.58, Amsterdam, Haarlem en Leiden f 0.59

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3