rroN. Moeder en Zoon. nrsmxiA'm. 3e Jaargang. Maandag 9 November 1885. No. 719. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijli p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland,-, (.otnpagnie Générale de xublicite Etrangère G. L. DAVBF, Sr Co., JOH. F. JONES. Sncr., farijt, 31bit Faubourg Montmartre. "au 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cent». Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs en leden der Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebban Of WtOMfc van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelyks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» BS «dender Nederlandache Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geachiedenis, voersH van Nederland en moor bijzonder van het Haarlomsche Bisdom, Krnisvrcg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten vuor een geheel ja&E 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, vaH 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur togen betaling van 25 cents per persoea, alleeu óf Zondagen kosteloos van 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder helioorlykgeleide. Telers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11—8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1—4 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptld Woeo#4ag ea Zaterdag van 24 unr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 23 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. Vele van de lezers ran Haarlem's Dagblad, die per meel hun abonnementsgeld beta len morden dringend verzocht lederen Maandag (volgens overeenkomst) dit te voldoen. Tevens richten mij in 't algemeen aan al die lezers beleefd het verzoek zooveel mogelijk met gepast geld te betalenom geene vertraging in het rondbrengen der courant te veroor- taken, daar de loopers tevens de abon nementsgelden der meek in ontvangst nemen en het herhaalde wisselenvoor hen zeer lastig en tijdroovend is. Wij vertrouwen dat aan dit bil lijk verzoek zal morden gevolg ge geven. De Administratie. Aan onze lezers binnen de stad wordt medegedeeld, dat in den loop der volgende week over het abonnementsgeld van de maand Oct. per kwi tantie zal worden beschilet. AM l/JCII'l De uitzetting van vreemdelingen ait Duitsehland gaat op steeds 'rootere schaal voort. Uit Föhr in ïolstein wordt gemeld, dat een lantal Duitseh- Amerikanen zijn uit gezet, op grond dat zij «lastig waren geworden». Nadere motieven zijn aog niet bekend. De feestelijke intochten van nieuw- jenoemde regeeringspersonen vol- ;en elkander in Duitsehland op. Prins Hohenlohe heeft Donderdag e Straatsburg zijn intocht als Stad- louder van Elzas-Lotharingen ;edaan. Allerlei vereenigingen vorm- len den stoet, die voor zijne ont- EIJ Vrij naar het Italiaansch door Dr.... i) Ille Hoofdstuk. Het is van daag Zondag en lan zijt gij, hoop ik vrij? Zeker. Ga dan met mij mede. Waarheen? Eerst gaan wij ontbijtendan :aan wij naar het Bois de Boulogne, lisschie'n hebben er heden wed- ennen plaats en die zult gij zeker iet niet minder genoegen bijwonen an ik. Henri was besluiteloos. Ik ben iet, gewoon, verre wandelingen te oen, en ik vrees, dat deze mij te eel zoude inspannen. vangst in gereedheid gebracht was, tot de club der velocipedisten, die der heugelaars en der boekverkoo- persbedienden. Er was een wagen der Muzen en een schip van de roei- en zeilvereeniging. Des avonds was er serenadede orde werd niet gestoord. Koning Milan van Servië ant woordende op de toe.-praak van den nieuwen Eranschen gezant, zeide dat Servië zich niet tevreden zou stellen met het herstel van denvo- rigen staat voor zaken indien het geen waarborgen kreeg tegen een herhaling van gebeurtenissen, als er hebben plaats gehad. Dépêches uit Belgrado gewagen van antidynastische woelingen ten gunste van Karageorgewitch. Woens dag werden plotseling vele personen te Belgrado gevangen genomen, on der welke verscheidene studenten en journalisten. Dépêches, indirect uit Sofia te Londen ontvangen, maken gewag van eene toenemeude vijandelijke ge zindheid tusschen Rusland en Bul garije. Laatstgenoemd land beschul digt Rusland dat het de anti-dynas- tische woelingen in Bulgarije aan stookt. Vier geheime Russische agen ten werden gearresteerd. Men ver wachtte eene nieuwe omwenteling. De vertegenwoordigers der vreem de mogendheden zijn tegen morgen genoodigd om tegenwoordig te zijn bij het zilveren bruiloftsfeest van den vorst van Montenegro. De bijeenkomst schijnt geen staatkun dig doel te hebben. Aan de Standard wordt uit Ta- matave bericht, dat de Hovas voortgaan met het aanleggen van Wie zegt u, dat ik een mor genwandeling van eenige mijlen ver van u verlang? zeide Gaston lachende, wees niet bezorgd, mijn heide bruintjes, die beneden voor de deur staan te wachten, leggen den afstand gemakkelijk in een uur heen en terug af. Houdt gij equipage? riep Henri met blijkbare verbazing uit. Vindt gij dat zoo vreemd? Henri zag zijn gast ongeloovig aan. Had ik 11 dat. niet bij onze eerste ontmoeting voorspeld? vraagde Gaston op ietwat spotten- den toon. Maar op eenmaal nam zijn gezicht een ernstige, bijne strenge uitdrukking aan en hij ging op een geheel anderen toon voort: Wij zijn beiden jong, maar toch reeds te oud, om nog kinderen te zijn sedert lang heb ik mij gewend, om de wereld flink in het gezicht te zien en niet alleen de dingen, maar ook de menschen. Uit het weinige, vestingwerkeu, waaruit deFranschen dagelijks beschuten worden. De Frauscheu hebben een per soon gedood, die ouder Engelands bescherming stond. Telegrammen uit Raugoen en Mandalay melden dat er eene groote agitatie in Birmah heerscht. Er had den verscheidene conferenties in 's konings paleis plaats, waarbij de Fransche consul tegenwoordig was. Eene dépêche van generaal de Courcy, te Parijs ontvangen, meldt, dat de Fransche kolonnes in Ton kin hare bewegingen combineeren, om het gebied te zuiveren van de rebellen, die talrijk zijn maar slecht gewapend. Deze verliezen veeJ man schappen. Ongelukkiglijk sterven onder de Fransche troepen dagelijks vijf of zes maa aan de cholera. Wat onze kolonnes verrichten is een waar gendarmerie-werk tegeu de talrijke benden van de agenten van den gewezen regent Thuyot. In dépêches uit Montreal wordt bericht, dat het proces tegen de voornaamste ministers van Riel is afgeloopen. Het gerechtshof veroor deelde elf personen tot de doodstraf en negen en twintig tot twintigja rige opsluiting. De ministerraad in Canada is verdeeld over de vraag of aan Riel gratie van de doodstraf zal worden verleend. De minderheid wil die straf veranderd zien in levenslangen dwangarbeid. Het onderzoek naar de geestvermogens van Riel is be gonnen. Haarlem, 7 November 1885. In de Donderdag gehouden zitting wat gij mij vroeger omtrent uzelven verteld hebt, heb ik gemeend te mog'en opmaken, dat een zekere ge heimzinnige gebeurtenis in uw leven is voorgevallen; ik heb mij daar mede tevreden gesteld, zonder po gingen aan te wenden, meer te we ten te komen. Doe eveneens, verge noeg u met hetgeen gij zoo opper vlakkig bij mij opmerkt; maak er gevolgtrekkingen uit, die uw gezond verstand u ingeven, maar heb eer bied voor een geheim, dat ik nooit aan iemand zal vertellen. Het toeval heeft ons met elkander in kennis gebracht, laat dit toeval ook beslis sen, of en op welke wijze wij el kander kunnen helpen. Ik wil daar door niet zeggen, dat ik u mijn vriendschap opdring, wilt gij die in dezen zin aannemen, goed, zoo niet, ook goed; maar, welke beslissing gij ook moogt nemen, wees over tuigd, dat er een man voor u staal, op wiens eer nog nooit een vlek van den Gemeenteraad werd de be handeling der gemeentebegrooting voor 1885 voortgezet en ten einde gebracht. De post van f 1250 tot het ma ken van trottoirs in de Gierstraat werd met 15 tegen 4 stemmen aan genomen. Die van f 2300 voor de water- schoeiing langs de Gasthuisvest met 12 tegen 8 stemmen. Die van f 450 tot het aanbren gen van een ijzeren hek om de fon tein in den Hout, werd met 13 te gen 8 stemmen verworpen. Een amendement van den heer Heshuijsen om, in plaats van één unne-put, zooals is voorgesteld, in de Turfsteeg een tweeden te maken met houten betimmering achter de woning van den boschbaas, werd aangenomen. De post van f 2500 voor den aan leg van overdekte riolen ter ver vanging van open goten, werd zon der hoofdelijke stemming aangeno men evenals een van f 900 voor de bestrating van een gedeelte Leidsche Vaart bij de Boterfabriek. De herstelling of vernieuwing van de Melkbrug, bij het opmaken van de begrooting voor memorie uit getrokken, was nader gebracht op een cijfer van 55.100, zooals de berekening was gemaakt. De post, schoeiing Raamsingel en verbreeding en bestrating van den weg, f 8817.45, werd met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. De posten, bijdrage voor den bouw van de brug over de Hout vaart 8ste termijn, ad f 50 en aan leg van brandkraneu op de water leiding ad f 1000 werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd de zitting verdaagd tot 's namiddags half twee. Alsdan werd aangevangen met de stem- geworpen is. En nu staat het aan u te heslissen. Het aanbod was te stellig, de toon te oprecht, dan dat Henri een oogen- blik had kunnen aarzelenhij reikte Gaston de hand. Vergeef mij mijn aarzelen, zeide hij glimlachendik ben in derdaad te weinig gewoon aan de verrassingen, die het leven te Pa rijs oplevert, zoodat mijn verwon dering Gaston liet hem niet voortgaan, hij drukte de toegestokene hand met warmte en antwoordde: Ik neem u niets kwalijk! De zaak is tusschen ons beslist, en wij komen er niet weder op terug. Hebt gij nog iets te verrichten of kunnen wij weggaan? Ik beu gereed, om te vertrek ken. Gaston stond op, om met Henri naar heneden te gaan; maar, voor hij een stap gedaan had, bleef hij miug over het voorgestelde eindcij fer f 81.647,45. De geheele post voor buitenge wone uitgaven voor publieke werd goedgekeurd. Het hoofdstuk «Inkomsten# werd daarna in beraadslaging genomen en met enkele kleine wijzigingen aangenomen. Bij hoofdstuk V, buitengewone ontvangsten, werd onder punt 42 de geldleening voor de uitgaven van buitengewone openbare werken ge bracht op f 82,000, tengevolge van het straks genomen besluit omtrent de buitengewone uitgaven voor pu blieke werken. De bijdrage van het Rijk voor hooger onderwijs werd f 50 hooger geraamd. De andere artikelen werden onveranderd vast gesteld. Eveneens de onvoorziene uitgaven op f 11,000, of zooveel meer of minder, als tot het sluitend maken der begrooting zal blijken noodig te zijn. Ten slotte werd de geheele be grooting met een eindcijfer van f 975.303.555 in ontvangst en in uitgaaf, in stemming gebracht, en aangenomen met 18 tegen 2 stem men, die van de heeren Macaré en Huët. Eerstgenoemde verklaarde zichge- drongeu te gevoelen, tegen te stem men, bij wijze van protest, evenals het vorige jaar. Het hedenmiddag voor amotie verkochte perceel «Nijverheid» aan den Zijlweg, de buitenplaats laatste lijk bewoond door den heer Prévi- naire, heeft opgebracht f 4650. Koo- per is de heer Lyon te Amsterdam. Gisteren is alhier overleden de heer J. van der Have, hoofd der Christelijke school voor gewoon lager onderwijs. De overledene stond in algemeene achting waar- stilstaan en luisterde. In de nabij heid werden eenige accoorden op een piano aangeslagen, waarop an dere volgden, die van zulk een be drevenheid en geoefendheid blijk ga ven, dat men onmiddellijk vermoedde dat het instrument door de hand eens kuusteuaars werd bespeeld. Hij zag Henri vragönd aan. Miju buurmeisje is leerliuge van het Conservatoire, zeide deze, het is een talentvol meisje, die zich voor zangeres bekwaamt. Inderdaad hoorde meu na een kort voorspel een heldere stem met een groote vaardigheid en op ge- voelvollen toon een moeilijke aria zingen. Een kunstenares. verzekerde Gaston, terwijl hij vol bewondering naar het gezang luisterde. Zingt zij dikwijls? Zeer veelzij voorziet in haar levensonderhoud en in dat van haar moeder, door de lessen, die zij geeft;

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1