Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Woensdag 11 November 1885. No. 721. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Znn-en algemeens Feestdagen. A D VERTEN TI ÏÏN: AMiKMKBN OVKItZICIIT. FEUILLETON. SU.Y\i<;\§M\D. Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland -, (.ompagnie Générale de ublicite Etrangère G. L. DAUB IC Sr Go., JOH. F. JONES. Stier., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Kolomaal museum op het PaviljoenIngang aan de Dreefzijde 2o deur. Geopend dagelijks van 18 tot 4 uur. Toegang 2S centR per persoeu. Donateurs en leden der Nederlandtclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op rertoon van diploma vnjea toegang, donateurs mot gezelschap, leden met I dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uht. Toegang 25 ceuts per persoon. Donatenr» •den der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs mot gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke'oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral TAB Nederland «rn meer bijzonder van het Haarlemschc Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen, van 105 nur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaai i galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 nur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp Ion dage n kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren werden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot J4 jnren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttvlers museum in de DamstraatGeopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 11is uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 nur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geopoi Woensdag en Zaterdag van 24 nur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 eu Donderdag van 28 uur. Toegang (deur Oudegroeumarkt) vrij. De heer Estrup heeft Zaterdag avond op een feestmaal te Kopen hagen. dat te zijner eere door de conservatieve kiezers- en werklie- denvereeniging werd gegeven en door alle ministers werd bijgewoond, het woord gevoerd. Hij verklaarde dat het ministerie, evenals de rech terzijde, het constitutioneele koning schap, d. w. z. den vrijen koning aan het hoofd van het vrije volk, overeenkomstig de grondwet wilde handhaven. Hij hoopte dat aan het tegenwoordige conflict spoedig een einde zou komen en dat gemeen schappelijk overleg zou leiden tot overeenstemming op het gebied der wetgeving. Vijftig Servische soldaten hebben Zondag een inval gedaan op Bul- gaarscll grondgebied, nabij Rakita in het district Trin. Zij hebben den Bulgaarschen grenspost aangevallen, die het geweervuur beantwoordde en een der Serviërs doodde. Ook in het district Küstendel zijn daden van vijandschap door Servische sol daten gepleegd. Men maakt uit deze voorvallen op, dat Servië naar een voorwendsel zoekt, om zoo spoedig mogelijk Bulgarije te doen binnen rukken. In de bijeenkomst der conferentie te Constantinopel, Zaterdag ge houden, wisselden de gezanten alleen van gedachten over eenige alge- meene gezichtspunten. Er was sprake van, den vorigen toestand tot grond slag voor de beraadslagingen te kiezenop de opmerking van eenige gezanten echter, werd het verkies lijk gevonden, niet aldus het debat Vrij mar bet Italiaansch door Dr ills Hoofdstuk. Nu, wat weerhoudt u dan? Staat gij het mij toe? Ik? riep Henri verwon derd uit. Het schijnt mij toe, dat gij een woordje moogt medespreken, daar zij zeer met n ingenomen schijnt te zijn. Wees daar niet hang voor; juffrouw Millner geeft minder om mij, dan gij schijnt te denken; ik kan haar slechts weinig aanbieden, dat weet zij ook heel goed. Om de gunst van een zangeres, die binnen korten tijd misschien wereldberoemd te beperken. Toch meent men, dat de conferentie zal beslissen, dat de vorige toestand hersteld moet wor den; men meent ook, dat tengevolge van de reserves, welke eenige mo gendheden maken, de vraag omtrent dwingende maatregelen niet hespro- ken zal worden. De Daily News meldt uit Con stantinopel, dat Rusland, Oostenrijk en Duitschlaud aan de Porte het mandaat willen geven, Oost-Roeme- lië gewapenderhand te bezetten, ten einde den vorigen stand van zaken te herstellen. Rusland wendt, hoe wel te vergeefs, krachtige pogingen aan in geheel Bulgarije, om eene omwenteling te bewerken, onder be lofte van erkenning der Bulgaarsche Unie, indien prins Alexander wordt weggejaagd. Het antwoord van koning Thebau op het Engelsch ultimatum is te Rangoeil ontvangen. Het is ver vat in vijandige bewoordingen. Om trent Engeland's verzoek, de betrek kingen van Birma met de buiten- landsche mogendheden te controlee ren, zegt koning Thebau, dat hij eerst daarover Duitschland, Frank rijk en Italië moet raadplegen. Het antwoord wordt als volstrekt niet voldoende beschouwd; de En- gelsche troepen zullen zoo spoedig mogelijk de grenzen overtrekken. Vier regimenten, in stoombooten ge laden, varen reeds de rivier Ira- waddy op. De Timesdie uit Rangoen bericht omtrent het antwoord van koning Thebau ontving, meldt daar in ook, dat het vaststaat dat de Fransche consul Haas zijne kuipe rijen te Mandalay voortzet en aan Thebau geraden heeft, tijdelijk toe te geven, daar de Franschen thans niet bij machte zijn, Birma hij te is, te kunnen winnen, heeft men meer noodig, dan ik bezit. Ik dank u voor dien wenk, zeide Gaston op opgeruimden toon. En nu wilde ik u wel voorstel- leu, te gaan ontbijten, dan vervol gen wij daarna onzen tocht naar het Bois de Bologne. Eerst 's avonds laat nam Henri de Langes van zijn vriend afscheid. Toen hij te huis kwam en de kamer van den portier passeerde, gaf deze hem een brief; hij snelde de trappen op naar zijn kamer, om den inhoud er van te weten te komen, en ont deed reeds onderweg den brief van het couvert. Hij bevatte in enkele regels een uitnoodiging van den graaf en de gravin De Mallepeyre, om op kerstavond een soirée te ko men bijwonen, en in den vorm van een postcriptum de mededeeling, dat op die soirée gedanst zoude worden. staan, maar later mogelijk wel. De koning, hoewel ongeneigd het ad vies van Haas te volgen, zet zijne wapeningen voort. De soevereiniteit van Spanje op de Carolinen-eilanden werd dezer dagen, zoowel door de Regeering der Vereenigde Staten als die van Engeland, niet als verzekerd erkend. Eerstgenoemde eischte nl. van het Spaansche goeveroement voldoening voor den moord, op een der Caro linen-eilanden gepleegd op een Ame- rikaansch onderdaanEngeland vroeg hetzelfde naar aanleiding van gewelddadigheden, door de inboor lingen dier eilanden begaan jegens de Engelsche kolonisten die zich daar hebben gevestigd. Haarlem, 10 November ltSB5. Woensdag 25 November zal door de Haarlemsche Liedertafel «Zang en Vriendschap» hare eerste uitvoe ring in dit seizoen worden gegeven. Deze uitvoering zal bestaan in het ten gehoore breugen van een paar orkestwerken, waarbij mede werking zal worden verleend door de Amsterdamsche Orkestvereeni- ging, onder directie van den heer Wedemeijer. Uitgevoerd zullen wor den «Heinrich der Finkler» van Frans Müllner en «Scenen aus der Frithjof-sage» van Max Bruch. Als solisten zullen daarin optreden Mej. Sein uit Rotterdam en de heer Paul Haase uit Berlijn. De beroemde baritonzanger, de heer Haase, zal op het muziekfeest te Keulen onder leiding van den componist van «Heinrich der Finkler,» ook de solo van dit werk, op verlangen van den auteur, ten gehoore brengen. IVe Hoofdstuk. Op hetzelfde oogenblik, dat Henri de verrassende uitnoodiging ontving, kwam Gaston de Marei in zijn prach tige, in een der voornaamste straten van Parijs gelegen woning aan. Hij had nog geen stallen en koetshuis, zoodat hij paarden en rijtuig moest wegzenden. Op den drempel geko men, gaf hij op afgemeten toon aan den koetsier den last, hem den vol genden morgen om 10 uur weder le komen halen, waarop deze in een draf naar den stal reed, die Gaston voor het verblijf zijner paar den voorloopig had afgehuurd. Juist toen hij op het punt stond, aan de hel te trekken, bemerkte hij in een donkeren hoek van de poort de gedaante van een mensch, die zich aan zijn blikken zoo mogelijk scheen te willen onttrekken door zoo dicht mogelijk tegen den muur te gaan staan. Jhr. P. Quarles van Ufford is benoemd, in de plaats van wijlen jhr. Q. Hoeufft, tot commissaris van het N.-Hollandsch begrafenisfonds alhier. De in de teekenwereld gunstig bekende teekenaar en calligraaf, P. van Looij, is gisteren alhier over leden. Het scheikundig onderzoek der melk, gedurende de maand October geleverd aan de «Melkiurichtiug» alhier, welk onderzoek werd ver richt door den heer N. van der Sleen, controleur van genoemde inrichting, heeft de volgende resultaten gele gerd Soortelijk Vaste gewicht. e stoffen. Minim. 1.0292 3.2 pc. 11,6 pc. Maxim. 1.0325 3.9 12.9 Gemid. 1.0311 3.42 12.2 Naar het Dagblad meldt heeft Z. M. de Koning den heer J. P. Keizer, bouwkundige hij Zr. Ms. paleizen, toegekend de groote gou den medaille, wegens vijftigjarigen dienst. Door den Minister van Oorlog in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie, is nu uitgemaakt dat art. 254 van het Wetboek van Straf vordering ook op militairen van toepassing is. Bedoeld artikel luidt: «Wanneer in politie-zaken de wet of andere openbare verordening geene zwaardere straf op de over treding heeft gesteld dan eene en kele geldboete, zal de beklaagde de reehtsvervolging kunnen voor komen, door vrijwillig het maxi mum van die boete te betalen, met de kosten, indien hij reeds was ge dagvaard.» Tot hiertoe werd in deze door De jonge man hield zijn stok stevig vast in de hand en ging met vasten tred naar den vreemdeling, die zich oprichtte, toen hij zag, dat hij ontdekt was. Heidaarl Wat voert gij daar uit? Wat moet gij en wie zijt gij? Wat ik uitvoer? Niets! ant woordde de man met een uitheem- schen tongval. Moet gij iets van mij hebben? Ik moet van niemand iets hebben. Ga dan oogenblikkelijk heen, of Dreigende zwaaide Gaston zijn stok; de vreemde liet echter een hoonend gelach hooren en ondanks de duisternis zag Gaston een wapen blinken, dat de man van onder zijn kleederen te voorschijn had gehaald. Per hacco- riep hij op een sportenden toon. Gij zijt driftig Excellentie maar op deze wijze moet gij niet met mij spreken, want ik de verschillende ambtenaren van het Openb. Min. in uiteenloopenden zin gehandeld. Zaterdag 11. werd in het Nuts - gebouw te Amsterdam, naar het N. v. d. D. meldt, eene vergadering gehouden door de «Vereeniging van leeraren M. O.,» dep. Noord-Holland. Tot lid van het hoofdbestuur in plaats van wijlen den heer N. W. Posthumus, werd gekozen dr. H. BroDgersma, directeur der H. B. S. 5-jar. cursus te Haarlem. Na eene zeer beknopte verklaring van de inrichting eener gasfabriek, door een lid der Vereeniging, begaf zich de vergadering en corps naar het terrein van de nieuwe fabriek der I. C. G. A. aan de Haarlem mervaart. Met de meeste belangstelling wer den alle gebouwen en werktuigen bezichtigd, onder vriendelijk geleide en toelichting van den architect, den heer J. Gosschalk, eerelid van de Vereeniging van leeraren. Men schrijft uit Nieuwediep aan de Amsterdammer «Aan het Kon. Instituut voor de marine alhier zijn ongeregeldheden vanbedenkelijken aard voorgevallen, welke zeker niet pleiten voor het bestaan eener strenge tucht. Op zeer insubordinaire wijze toch heb ben de adelborsten getracht (en het schijnt hun te zijn gelukt), de uit voering eener provooststraf, door den commandant aan een hunner kameraden opgelegd, feitelijk te ver hinderen. De bijzonderheden, welke, volgens de loopende geruchten, bij die gelegenheid zouden zijn voor gevallen, geven een zoo treurig denkbeeld der aldaar heerscheude discipline, dat ik mij liever onthoud die nu reeds mede te deelen, daar de verhalen, die in omloop zijn, misschien niet van overdrijving zijn hen niet gewoon, daarop het ant woord schuldig te blijven. Ga heen en liefst dadelijk, beval Gaston opnieuw. Ja, ja, ik ga alantwoordde de andere, ik heb hier niets meer te doen; maar dat is het toch niet, ik zal hem wel terugvinden, hij moge zich verbergen, waar hij wil; ik wil weten, wat hij in het schild voert. De jongeling volgde hem met de oogen en kon een soort vrees toch niet onderdrukken, zoo had hem de vurige blik van den vreemdeling getroffen. Eerst toen deze om den hoek eener straat verdwenen was, schelde Gaston en spoedig ging een poort open. Met een paar stappen had hij zijn kamers, die op de eerste verdieping gelegen waren, bereikt, en nog altijd zijn opgewondenheid niet meester, wierp hij zijn in de voorkamer wachtenden bediende hoed en overjas toe, om zich zoo snel

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1