vrij te pieiten. Intusschen verdient het gebeurde ten zeerste de alge- meene aandacht, daar toch eene in richting tot opleiding onzer zee officieren de plaats is, waar dezen de strengste begrippen omtrent mi litaire tucht dienden te worden inge prent.» De heeren C. De Bruyn Zonen, eigenaren der Holl. Gasfa briek te Amsterdam hebben Zater dag jl. gedagvaard tegen 17 dezer, ■wegens de feitelijke belemmering om gas te leveren. Zij vragen ver oordeeling van de gemeente tot ver goeding van kosten schaden en in teresten wegens onrechtmatige daad, en wel op den grond reeds in het exploot van 1 November aangevoerd, nl. dat hun in 1880 eene nieuwe concessie is verleend, welke niet is opgezegd en verschilt van die van 1846, welke reeds in 1879 was op gezegd. Namens de Oostenrijksche Re geering is door den burgemeester van den Helder het gouden kruis van verdienste (met kroon) aan deu zeeloods H. Schol en (zonder kroon) aan de luodskweekelingen. T. Lui- dinga, P. Dekker, W. Poll. en H. Hemelrijk, allen opvarenden van den Tesselschen loodskotter No. 5, overhandigd. Deze eereteekenen worden hun door genoemde Reg'eering geschonken als blijk van waardeering voor het met eigen levensgevaar redden der ekwipage van het Oostenrijksche schip Balthnsar op 13 December 1883 in de Tesselsche gronden ver gaan. Door mejonkvrouwe M. M. Snouck van Loosen, 30 Oct. jl. te Enkhuizen overleden, is o. a. gele gateerd Aan liet fonds voor gewapenden dienst in da Nederlanden f18000, aan de N.- en Z.- Holl. Reddingmaatscheppij f18000, aan de Maatschappij ter bevordering van welstand onder de Protestanten, voornamelijk onder landlieden f20000, aan de Maatschappij van Weldadigheid Frecleriksoord f20000, aan de Protestantsche Vereeniging „Un'tas" f6000, aan de Ned. Gustaaf Adoli Vereeniging f 4000 aan het Fonds voor noodlijdende kerken en personen f6000, aan het Bijbelgenootschap f5000, aan het Ned. Zendeling genootschap f 16000, aan het Tractaat-genootschap f 6000, aan het Blindeninstituut te Amsterd. f 4000, aan de huissittende armen der Ned. Herv. gemeente te Leiden f30000, aan de armen der Luthersehe gemeente aldaar Jf 5000, aan armen der Doopsgezinde gemeente aldaar f 5000, aan de armen der Remonstrantsche gemeente aldaar f5000, aan de armen der Israëlitische gemeente aldaar f 5000, aan de armen der Chr. Geref. gemeente aldaar f 5000, aan de armen der Waalsche gemeente aldaar f 5000, nan de armen der Oud-Roomsche ge meente aldaar f 5000, aan de armen der R -K. gemeente aldaar f5000, aan het Herv. Dia conie weeshuis aldaar f 20000, aan de Maat schappij van Weldadigheid aldaar 16000, aan het Algem. Armbestuur te Bekhuizen f 1000, aan de Moederlijke weldadigheid te Enkhui zen f800, aan de Ned. Herv. gemeente te Enkhuizen f40000, aan de Doopsgezinde ge meente te Enkhuizen f1000, aan de Luther sehe gemeente te Enkhuizen f1000, aan de Israël, gemeente te Enkhuizen f 1000, aa i de Chr. Geref. gemeente te Enkhuizen f1000, aan de Oud-Roomsche gemeente te Enkhui zen f 1000, aan de R.-K. gemeente te Enk huizen flOOO, aan de Naaischool en Stich ting voor godsdienstonderwijs de rente van 1 100 000 op het Grootboek, aan de Diaconie der Ned Herv. gemeente te Enkhuizen jaarlijks f2000. Bovendien zal het huis door de overledene te Enkhuizen nagelaten, worden ingericht tot eene woning voor weduwen zonder kinderen en ongehuwde vrouwen uit den fatsoenlijken stand. figaro deelt mede dat Adeliua Patti den 22eu dezer maand te Ant werpen ééne voorstelling van de «Traviata» zal geven, den 26en te 's-Hage zal zingen, den 29en en op 2 December in Amsterdam in den Parkschouwbarg zal optreden. mogelijk naar ziin kamer te bege ven, toen hij door de verlegenheid van zijn bediende opmerkzaam ge maakt werd, dat deze hem nog iets te zeggen had. Wat is er nog, Jozef? Er is iemand voor u geweest, mijnheer. Zoo, gij hebt toch gezegd, dat ik uit was? Dat heb ik wel gezegd, maar de man wilde niet weggaan en be weerde u noodzakelijk te moeten spreken, en daar ik niet wist, hoe laat gij te huis zoudt komen.... Nu, en verder? riep Gaston. Is hij elk uur teruggekomen, om te vragen, of gij reeds te huis waart, vervolg'de Jozef, en ten laatste zeide hij, dat hij de terug komst hier wilde afwachten. Wat beduidt dat nu? vraagde Gastou op nijdigen toon, terwijl hij het voorhoofd fronsde. Ik kon den man niet overre Bij de voorstelling van Adelina Patti te 's-Hage zullen de prijzen der plaatsen zijn: f20, f15 enz. De formaliteiten voor de uit levering van den ontvluchten ge vangene van Rijselberghe zijn afge- luupen, zoodat de delinquent eerst daags naar 's Hage zal worden overgebracht. Naar het Dagilad verneemt, wordt v. R. niet uitgeleverd ter zake van de ontvluchting, zijnde eene correc tioneel feit maar wegens het cri- mineele misdrijf van medeplich tigheid aan diefstal bij nacht door braak, voor welk feit hij door het Haagsche Hof veroordeeld werd. Door den Raad der gemeente Hof van Delft is, wegens verleende adsistentie, aan de politie te Delft eene gratificatie toegekend van f 50. Mevrouw Bulkley, thans nog te Zutfen in hechtenis, heeft den burgemeester van Apeldoorn f300 doen toezenden, om daarvoor heden, den dag waarop een harer klein kinderen, die zij onlangs poogde te ontvoeren, verjaart, aan de arme kinderen te Apeldoorn kleeding- stukken of andere gaven uit te reiken. Zondag zijn mr. Pols, profes sor in het strafrecht, te Utrecht, en mr. Van Haaften, substituut-officier bij de arrondissements- rechtbank aldaar, naar Rome vertrokken, om de Nederlandsche regeering te ver tegenwoordigen op het aldaar te hou den internationaal congres over het gevangeniswezen. Dezer dagen hebben de gedele geerden le klasse der Staatsloterij (Splitters) het verzoek ontvangen om op te maken en aan den direc teur der instelling in te zenden, eene specifieke opgave van het aan tal loten (doorgefourneerde en clas- sicale afzonderlijk): a. door de splitters in de 319e loterij verkocht lo. aan particulie ren; 2o. aan debitanteu en 3o. aan collecteurs, en li. door de splitters gekocht van collecteurs in de 319e loterij. Dezer dageu behandelde de rechtbank te Zierikzee de zaak van J. S., een arbeider te Dreischor, die op 5 Juli eenige personen, welke in een tentwagen gezeten waren, met zijn wagen op een smallen weg met woeste vaart voorbij reed waar door de tentwagen omsloeg en de daarin zittenden, die op hun terug reis waren naar Middelburg, in de nabijheid vanLooperskapelle te water geraakten en ten gevolge waarvan twee vrouwen en een meisje het leven verloren. De voerman en meer andere personen bekwamen ernstige kwetsuren. J. S. was doorgereden zonder om te zien naar de onge- lukkigen, die in de vaart lagen te worstelen. De beklaagde bekende den tent wagen te hebben voorbijgereden, doch ontkende de oorzaak van het ongeluk te zijn geweest. De rechtbank achtte de feiten echter wettig en overtuigend be wezen en legde hem een gevange nisstraf van drie maanden op en twee geldboeten elk van f 25. Zaterdag jl, werd aan de werf «Het Rotterdams welvaren,» aan de Onstzeedijk te Rotterdam, de door den scheepsbouwmeester J. Pijl Pz. op die werf gebouwde reddingsboot met het allergunstigst gevolg beproefd, in tegenwoordigheid van den vice- admiraal jhr. De Casembroot, den inspecteur van het loodswezen, den heer De Bruijne, en andere autori- den heen te gaan, en toen ik hem met geweld aan de deur wilde zet ten, gaf hij mij zijn kaartje en zeide, dat gij dat eerst moest zien, ingeval gij dan nog weigerdet hem te ont vangen, zoude hij heengaan en niet terugkomen. De bediende reikte hem een visi tekaartje over; Gaston wierp er een haastigen blik op; zijn gezicht betrok en een oogenblik zelfs heelde hij. Is hij het? mompelde hij. Gij hebt goed gedaan, Jozef, en de man heeft gelijk; ik moet hem dadelijk spreken! waar is hij? In uw kabinet, mijnheer. Gaston snelde naar het genoemde vertrek. Daar vond hij den vreem deling, die dadelijk van zijn zetel opstand, toen hij Gaston zag binnen treden en blijkbaar moeite deed, om kalm te blijven, toen hij zag, dat deze door zijn bediende gevolgd werd. Gaston groette hem zonder een woord te spreken en wendde teiten, de directie der Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen en vele andere belangstellenden. Deze boot, gebouwd volgens Peack-systeem, voor bovengemelde maatschappij, is geheel van maho niehout, lang over steven 9.40 M., wijdte 2,54, hol 1.13, is driedubbel geplankt, en voorzien van zelfrich- tend en zelfioozend vermogen; voor de zelfrichting heeft de boot een ijzeren kiel van 9.50 kilos, bene vens twee groote luchtkasten in het voor- en achterschip, en voor de zelfloozing een boven de lastlijn ge legen waterdicht dek, voorzien van zes kokers met zelfwerkende klep pen, van 16 cM. middellijn. De boot, die ledig gelijklastig 525 mM. lag, werd met 3000 kilo ijzer belast en had toen eene diep gang van 723 mM., en stonden toen de ontlatingskleppen nog 55 mM. zoodat bij nog grootere belasting de kleppen der kokers nog ruimschoots ter outlasting der boot zouden kun nen werken. Nadat er 1000 kilo was uitgenomen, lag de boot 713 mM. diep en werd toen 2000 kilo geheel in de zijde van de boot ge zet, en eerst nadat zeven man (het getal der aanstaande bemanning), boven op den kant der boot waren gaan staan, lag deze met het water gelijk. Daarna werd het zelfrichtend ver mogen beproefd. De boot werd met groote kracht met een zwaar takel ten onderste hoven gehaald, doch binnen de minuut was de boot overeind en door middel van de zes kokers geheel van water ontlast. Deze reddingsboot, die door sier lijke en nette bewerking ten zeerste uitmunt, en waaraan met konink lijke goedkeuring den naam gege ven is vau «Prinses Wilhelmina» zal door de Zuid Hollandsche maat schappij tot redding van schipbreu kelingen gestationeerd worden te Burchsluis, onder directie van den heer M. Bolle Czn., burgemeester der gemeente Haamstede en zijn dan daarmede door de zorg dier Maat schappij, de kusten en zeegaten der provinciën Zuid-Hollanden Zeeland van Terheijde tot Vlissingen met goede eu doelmatige reddingsbooten en verder noodige reddingstoestellen voorzien. De heeren Catz Zoon van Pekela te Groningen ontvingen van de Academie Nationale te Parijs bericht, dat de Jury hun de eerste of gouden medaille heeft toegekend voor de goede en zuivere bereiding van hun gerenommeerd Catz-Elixer. Niet alleen de Engelsche maar ook de Belgische visschers zitten de onzen geducht in het vaarwater. De schinper van den reeder P. van Duin, te Noordwijk a/Zee, aldaar aangekomen, rapporteert dat hij door de Belgische vischsloep O 184 ge naamd Morgenstermoedwillig zou zijn overzeild geworden, ware hem niet eene Scheveningsebe schuit ter hulpe gekomen, en dat hem door een anderen Osteudenschen visscher eenige netten waren gekapt. In de nachten van 11 tot 14 November, en vooral in den nacht van Vrijdag op Zaterdag a. s. zal zich een groot aantal vallende ster ren aan het uitspansel vertoonen. Gisterenavond omstreeks negen uur brak een zeer hevige brand uit in de boerderij van den heer E. aan den Spaaruwouderweg te Haarlem- zich tot Jozef. Ik heb u niet meer noodig, Jozef, gij kunt naar bed gaan. De bediende boog en ging heen. Nauwelijks had deze de deur ach ter zich gesloten, toen Gaston den vreemdeling tegemoet snelde en hem in koortsachtige opgewondenheid de handen drukte. PandolfoGijgij hebt dus nieuws? Pandolfo gaf een toestemmend antwoord en keek met schuwen argwanendeu blik om zich heen, als vreesde hij beluisterd te worden. Gaston raadde onmiddellijk, waar voor Pandolfo vreesde. Wees niet bezorgd, gaf hij op geruststellenden toon ten ant woord, wij zijn alleen en nie mand hoort ons. Dat is ook zeer noodig, hernam Pandolfo, daar ik u ge wichtige dingen heb mede te deelen. Staat gij er voor in, dat niemand mermeer; hedenmorgen was het vuur nog niet gebluscht. Nadere bijzonderheden ontbreken. Uit Amsterdam wordt gemeld; Door strooibiljetten opgeroepen, verzamelden gisteren ochtend tegen 10 uur eene menigte mannen zich op het Waterlooplein, tot het hou den eener demonstratie van werke- loozen. Langs de Heerengracht be gaven zij zich door de Gasthuis- Molensteeg en Paleisstraten over den Dam naar het stadhuis. De troep, bij het vertrek enkele honderden sterk, groeide gaande weg aan. Aan het stadhuis vroeg een man, die zioh aan het hoofd geplaatst had, den burgemeester te spreken, waarop ten antwoord beko men werd, dat de burgemeester vóór één uur geen gelegenheid had ie mand te woord te staan, en daarna voor één persoon, maar niet voor optochten te spreken was. Een deel der menigte bleef nu voor het stad huis staan, tot te half twee bericht werd, dat de burgemeester niet te spreken was. Nadat aan de verma ningen van commissarissen en in specteurs van politie, om door te gaan, niet gehoorzaamd werd, maak ten een twintigtal agenten, zonder wapenen te gebruiken, de straat voor het stadhuis vrij. Eene aangroeiende menigte bleef echter in de buurt op de been. De bekenden leiders der sociaal democraten zeggen dat zij deze de monstratie af keuren en gepoogd hebben die te voorkomen. Ook de man die aan het hootd der menigte toegang tot den burgemeester ge vraagd had, voegde met enkele an dere leiders zijne vei maningen bij die der politie-beambten, om niet voor het stadhuis te blijven staan en de politie niet tot geweld te dwingen. De vooraanstaanden waren echter voor rede onvatbaar, eu wie achter stonden bleven opdringen. (N. It. Ct Meer dan 100 gezinnen te Amsterdam ontvangen geregeld se dert den 2n November dagelijks een brood voor rekening van eene lief dadige dame. In zake gasverlichting zijn de bewoners van Nieuwer-Amstel aller grappigst bij den neus genomen, zegt het N. v. d. D. Ze hadden reeds met genoegen gezien, dat on langs de nieuwe lantaarns op kor ter afstand geplaatst waren dan voorheen, doch nu is sedert 1 Nov. de bezuinigingsmaatregel ingevoerd om ze slechts «om den ander» te doen branden. De verlichting is nu na tuurlijk veel slechter dan vroeger. Men meldt nu aau het Hdbl., d at de inbrekers, die in de omstreken van Naarden hebben huis gehouden, te Utrecht zouden zijn gevat. Door zorgvuldig-e beschouwing der voetstappen in het zand, kwam de justitie tot de slotsom, dat een der daders mank moest zijn, daar een der voetstappen veel zwaarder was dan de andere. Deze omstan digheid moet mee tot de ontdekking hebben bijgedragen. Zaterdagavond had te Zaandam in de stoomrijstfabriek de Phenix van den heer C. Kamphuis een treu rig voorval plaats. De werkman van Weingaarden had het ongeluk, een partij rïjstbalen op zich te krijgen zoodat hij zwaar gewond naar zijn woning moest worden gebracht. ons kan beluisteren? Zeker, voor wien zijt gij dan bevreesd? Toen ik een uur geleden we der hier kwam, nadat ik reeds ver scheidene malen te vergeefs had aangeklopt, werd ik door een man achtervolgd, die, hoe ik hem ook om den tuin trachtte te leiden, mij steeds bleef achtervolgen en daar hij mij tot aan uw huis volgde, was ik wel genoodzaakt, het niet weder te verlaten, maar hier uw terug komst af te wachten. Wie was het dan?vraagde Gaston op levendigen toon. Ik heb hem door de duisternis en omdat hij altijd op eenigen af stand van mij verwijderd bleef, niet kunnen herkennen. Dat is vreemd, zeide Gas ton nadenkende, onder stond er een man in den hoek van de poort, toen ik binnenkwam. Ik ben er nog niet zeker vaD, Gistermiddag is hij naar het gast huis te Amsterdam vervoerd. Als een zeldzaam toeval mag zeker vermeld worden, dat Donderdag bij den burgerlijken stand te 's-Hage door drie heeren van der Zwan, aan gifte werd gedaan van de vermeer dering hunner gezinnen en dat hun echtgenooten allen genaamd zijn Dijkhuizen. Van welingelichte zijde verneemt de Nieuwe Veend. Crt. dat H. O., te Buinen, als arrestant is wegge voerd naar 's-Hage, beschuldigd van in drift een zijner vroegere militaire superieuren een sabelhouw op het hoofd te hebben toegebracht, waar aan deze thans moet zijn overleden. Ongeveer een jaar geleden werd te Delftshaven hij iemand ontvreemd eene theestoof met ketel enz. zon der dat de dader ontdekt werd. Zaterdag 1.1. in den vroegen ochtend nu, vond de eigenaar dezelfde thee stoof met alles wat er destijds bij was, in dezelfden toestand weder op de stoep zijner woning staan. Bij aankomst te Amersfoort van een trein van den Oosterspoorweg, ontdekte gisterenmorgen de trein- smid, dat een der wielbanden van een 3e klasse-rijtuig gescheurd was. Het rijtuig werd te Amersfoort ach tergelaten, nadat de reizigers in een andere coupé hadden plaats geno men. Een en ander veroorzaakte nogal oponthoud. Zondag namiddag, omstreeks half drie uur, werden naar de A. Ct. meldt de wandelaars op den Apel- doornschen straatweg, bij Arnhem, in de nabijheid van het kerkhof, door drie van stokken voorziene manspersonen aangehouden, die om geld vroegen. Zij plaatsten zich, één rechts en één liuks op den weg, en de derde op den berg, zeker om den aangehoudenen te beletten om te ontvluchten. Toen aan beide boch ten van den weg mensehen zicht baar werden, lieten zij de wande laars verder ongemoeid. De mede- deeliug van dit feit kan haar nut hebbeu. Men schrijft uit Osch Tusschen Osch en Nistelrode is Zondagavond eeu kippenkoopman die met een hondenwagen op weg was, door de stoomtram Veghel Osch overreden. Hij werd vreeselijk verminkt en was onmiddellijk dood. Daar de man zelden in nuchteren toestand werd aangetroffen, moet waarschijnlijk ook dit ODgeluk aan misbruik van sterken drank worden geweten. Te Muntendam was Vrijdagavond een schipper, met een halfmudsvat bij zich, tusschen de rails der tram in slaap gevallen. Door den schok tegen het vat geraakte de tram, niettegenstaande de machinist sterk remde, uit de rails. Het vat werd verbrijzeld, doch de schipper bleef ongedeerd. Hij werd alleen wakker. Een der passagiers van de Lem- ster-nachtbootdievolgens zijn zeggen, zijne familie te Uithuizer- meeden zou gaan bezoeken, was Zaterdagochtend, bij aankomst te Lemmer, zoodanig ongesteld, dat zijn opneming in een logement en ge- maar het zoude mij sterk verwon deren, als ik zijn naam niet reeds geraden had, antwoordde Pan dolfo. Zoodra ik er zeker van ben, zeg ik u, wie het is. Op het oogenblik hebben wij wel wat be ters te doen. Ik sta er over verbaasd, dat gij nu reeds hier zijt, daar ik u eerst over een maand verwacht had. Ik ben wat vroeger gekomen. Gij weet, dat, even goed als gij een zending te vervullen hebt, ik ook de mijne heb. Stervende zeide uw vader mij: «Zweer mij, dat gij over mijn zoon zult waken».Welaan, gij staat op het punt, uw zes-en- twintigste levensjaar in te treden en het, oogenblik is voor u aange broken, den moordenaar uws vaders ter verantwoording te roepen. 'Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2