De woning eener Diva. neeskundige hulp noodig waren; 's avonds was hij reeds overleden. Volgens verklaring van eene hem vergezellende vrouw, Zondagmorgen aan de politie gedaan, was de over ledene, Willem L. genaamd, voor ruim twee maanden van het cava- leriecorps te Amsterdam gedeser teerd. Het lijk is gekist en voor- loopig in het lijkenhuisje geplaatst. De heer B. H. Heldt, voorzit ter van het «Ned. Werkliedenver bond» en redacteur van de Weri- mansiodeis ter centrale vergadering van 27 liberale kiesvereeaigingeu in het hoofdki«sdistrict Sneek, met 20 stemmen gekozen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature Van Blom). Ten vorigen jare heeft zich de redactie der Harl. Ct. belast met de inzameling en uitreiking van afge legde kleedingstukken, ten voordeele van minvermogenden. Uit het pu bliek is men ditmaal maar weder begonnen met de toezending van dergelijke artikelen; gansche pak ken werden reeds in het bureau der courant bezorgd en de damescom missie, welke zich ten vorigen jare met de plaatsing der kleediugstuk- ken belastte, heeft die taak ook nu weder aanvaard. SMÉÜiSf NIEUWS. De groote Belgische spinne rijen te Aalst (Oost-Vlaanderen) zijn voornemens aldus wordt aan de üamb. Nachr. medegedeeld om in Pommeren en den Rheinpfalz filialen op te richten of compleete fabrieken te bouwen. Langs dezen omweg zal men trachten de aanzien lijke feverantiën naar Duitschland, die door de jongste Duitsche tarief- verhoogingen zoo goed als onmo gelijk zijn geworden, te behouden. Het plan bestaat, om een gedeelte der Belgische arbeiders derwaarts te zenden; de voorbereidende maat regelen daartoe zijn reeds genomen. Een der meest ervaren dokters van Berlijn zegt, dat verkoudheid genezen wordt, indien de lijder bij herhaling, in den loop van den dag, eenige droppelen levertraan door de neusgaten opsnuift. Doch het allerbeste is, volgens dezen man van gezag, dat men zich ééns voor goed tegen de verfoeilijke kwaal in veiligheid stelle, door zijne slijmvliezen te onderwerpen aan een hardingsproces. Men snuift daartoe des ochtends en des avonds een weinig water op, aanvankelijk lauw, en dan zoo trapsgewijze koud, kou der, koudst. Een inwoner der gemeente Broeksittard, zekere C. Ehlen, be zaaide Woensdag zijn akker, die voor de helft op Pruisisch grond gebied onder de gemeente Wehr is gelegen. Een Pruisisch ambtenaar, die op de loer lag, liet onzen zaaier pas- seeren tot over de grens, arresteerde hem toen en bracht hem naar het «Zollambt», waar Ehlen, ondanks alle protesteereu, 3 mark en eenige pfenningen (ruim f 1.80) «ordnung- strafe» betalen moest. Een inwoner van Doenrode moest onlangs voor een zelfde overtreding negen mark (f 5.40) boete betalen. Keizer Wilhelm, hoewel 88 jaar oud, heeft in de bosschen van Schorcheide aan een jachtpartij deel genomen en zou niet minder dan 21 stuks zwaar wild hebben ge schoten. De Minister van Openbare Werken in Duitschland heeft be paald dat gezelschappen scholieren met een minimum van 10 kinderen met de spoorwegen voor dezelfde vracht worden vervoerd als de mili tairen in Duitschland. Het ballet Messalina maakt te Berlijn zooveel opgang, dat een nieuw parfum thans «bouquet mes saline» is gedoopt. Vlli vindt het zeer zonderling, dat men een reukmiddel den naam geeft van eene persoonlijkheid uit de wereldgeschiedenis waar nog al een luchtje aan was. In beneden-Stiermarken en Krain (Oostenrijk) heeft het bericht van een aanval door roovers groote opschudding te weeg gebracht. In den avond van 26 October lag de grondeigenaar Papesch te Toos- tivch, met zijue familie en dienst boden geknield te bidden, toen vijf mannen met zwart gemaakte ge zichten en pistolen in de hand bin nendrongen. Hoewel zich zeven per sonen in het vertrek bevonden, wa ren allen zoozeer ontsteld, dat zij zich lieten binden. De roovers, die in het huis goed den weg bleken te weten, door zochten alle vertrekken en namen voorwerpen van waarde en meer dan twee duizend florijnen contant geld mede. Het mocht der gendarmerie nog in denzelfden nacht gelukken een lid der bende, timmerman en grond eigenaar, te arresteeren. Hij beken de, met drie medeplichtigen door een te Krain wonend grondeigenaar als roover in dienst te zijn geno men. Spoedig daarna werd ook een tweede roover, eigenaar van een molen, gevangen genomen. Het gelukte der gendarmerie ook den rooverkapitein in handen te krijgen; deze man is eigenaar van uitgestrekte bosschen, waarin hij zich dan ook verscholen had. Het is niet mogelijk, dat nooddruft aan leiding tot de daad heeft gegeven en er is enkel hebzucht in het spel. Uit eene bekendmaking van den Deenschen Minister van Mari ne is gebleken, dat Denemarken een eiland en daardoor tegelijkertijd een natuurwonder heeft verloren. Ten zuiden van het eiland Sudero verhief zich een machtige klip, die oDgeveer tachtig meter hoog en een belangrijk verkenning'spunt voor zee lieden was, daar zij de nabijheid van een gevaarlijke draaikolk, die haar omgat. verried. Van de eene zijde beschouwd, zag de klip er uit als een schip onder vol zeil en van de zijde van Sudero als een monnik; zij werd daarom Muuken (monuik) genoemd, gold als eene beziens waardigheid van de eilandengroep, en verscheidene reisbeschrijvingen bevatten er eene afbeelding van. De draaikolk schijnt de grond vesten van de klip te hebben on dermijnd: reeds in het vorig jaar stortte een deel van de rotsen in zee en in het voorjaar van dit jaar is de klip bij de waterlijn afgebro ken en tot een gevaarlijk rif ge worden, waarover het water ook bij ebbe heenspoelt. Menschenlevens zijn, daar de klip onbewoond was, gelukkig niet te loor gegaan. Een vermaarde oplichter werd dezer dagen te Rome aangehouden. Volgens de noodwendigheden nam hij opvolgend de ronkende titels aan van Hertog van Merignano, graaf Foscolo, kommandeur, gene raal, afgezant, enz. Welnu, hij heette Giovanni Biistelli. Hij werd geboren te Pizzo, een vijftigtal jaren geleden, uit eene zeer nederige familie. Hij was opgeblazen van hoovaar- digheid en besloot de menschelijke ijdelbeid te streelen om fortuin te maken. Hij richtte met dit doel eenen winkel op van decoraties en adel- domtitels. Hij begon met een groot getal decoraties op zijne eigene borst te hechten en deed zich opvolgend Eoscolo de Bustelli, baron Ohio, hertog van Sarbonet, prins Albazor, enz. noemen. Nu gaf hij zich uit voor den afgezant der republiek van Honduras, dan voor een geheimen afgezant van het Vatikaan. Hij trad op als bankier, uitvinder van landbouwkundige werktuigen, bestuurder van groote handelson dernemingen. Ten laatste toonde hij overal de eusachtige plans van groote winst gevende bouwwerken, welke hij giDg ondernemen, en maakte vele slacht offers. Vroeger had hij door al de mazen van het politienet weten te ontsnap pen. Alhoewel hij een aanzienlijk getal oplichterijen pleegde, werd hij maar een enkelen keer tot eene kleine straf veroordeeld. Op zekeren keer gaf hij zich uit voor den graaf Foscari van Venetië, afstammeling van de doorluchtige Doges van dien naam. Na vele lis ten gelukte Bustelli er in bij den koning van Italië in bijzonder ge hoor ontvangen te worden. Die avonturier beproefde zijn grootste waagstuk in 1879. Voor zien van een valschen brief van M. Rothschild, te Londen, bood hij zich te Rome hij den minister van finan ciën aan, om te onderhandelen over eene groote leening, waarmee men hem, zoo hij zegde, gelast had. Er was spraak van eene leening van 640 millioen frank. John Hall en John William zijn in de vorige week door het Hof van assises te Gloucester ter dood veroordeeld, wegens moord op Anna Dickson, te Weobley, Herefordshire. Het lijk van het ongelukkige slacht offer werd in onbeschrijtelijk ver minkten toestand op een eenzamen weg gevonden. De ellendelingen werden spoedig na hun gruweldaad gevat, terwijl huu kleederen nog dropen van het bloed. Ongeveer op hetzelfde tijdstip sprak het Hof te Manchester het doodvonnis uit over Margaret Huggins, een ge huwde vrouw, die tengevolge van een woordentwist met haar man, haar onwettig kind, terwijl dit ge rust lag te slapen, opuam, en over de leuning vau de brug in de rivier de Medlock wierp, waarin het jam merlijk verdronk. De bekende Amerikaan- sche humorist Mark Twainbe weerde niet lang geleden in een vermakelijk essai, dat de zoo ver maarde koelbloedigheid der Engel- schen langzamerhand begint te ver dwijnen,en plaatsmaakt voorde ziekte die in de tweede helft der negen tiende eeuw zoo algemeen heerscht en wel de zenuwachtigheid. Welk begrip Mark Twain zich omtrent koelbloedigheid vormtwordt het best aangetoond door het volgend verhaal dat de predikant, J. Hyatt Smith, in een Amerikaansch blad heeft medegedeeld. «Ik bracht», dus vertelt hij, «mij nen broeder, die te Buffalo woont, een bezoek; juist tegenover zijne woning en slechts door den straat weg gescheiden, lag de villa van Mark Twain, die hij met zijne fami lie bewoonde Wij zagen den schrijver slechts zelden, maar op zekeren morgen toen wij, na het ontbijt, in de waranda een sigaar rookten, ont waarden wij dat Twain, op pantof fels en in een kamerjapon aan zijn huisdeur kwam en naar ons gluurde. Langzaam kwam hij naar buiten, stond een oogenblik stil, rookte heel bedaard en scheen over iets te pein zen. Daarop slofte hij over den weg en kwam bij ons, waarop wij hem een schommelstoel in de warande aanboden; met een zucht van ver lichting ging hij zitten. Hij rookte weder een paar minu ten en zeide toen: «Mooi weder van daag». «Heel mooi», antwoordde ik. «Toch zoude het mij niets ver wonderen als wij regen kregen». «Een beetje regen zouden wij best kunnen gebruiken.» «Dit is een heel mooi huis.» «Ja het bevalt ons ook heel goed. «De familie wel?» «Dank u, heel wel, en de uwe?» «Wij zijn gelukkig allen gezond.» Wederom volgde eene pauze. Ein delijk sloeg Twain de beenen over elkander, trok eens duchtig aan zijn sigaar, blies een rookwolk uit en begon toen weder op onverschillige wijze«Ik geloof dat ge een beetje verbaasd zijt, mij zoo vroeg in den morgen hier te zienhet is trouwens ook een feit, dat ik de buurschap niet zoo heb onderhouden als ik had moet doen. Ik zal daarin in het vervolg eene verandering bren gen. Vandaag kwam ik alleen maar omdat ik dacht, dat het u wel be lang zoude inboezemen om te we ten, dat de vlammen uit uw dak slaan. Het vuur neemt zeer snel toe e.i toen dacht ik dat Zoodra wij over brand hoorden spreken, snelden wij met al onze familieleden naar boven en Let mocht ons met groote krachtsinspanning gelukken, het vuur te blusschen. Toen wij in de warande terug kwamen, zat Twain er nog; hij las eene courant en zat doodkalm te rooken. «Kom, nu ga ik naar huis», zeide hij, «neem me niet kwalijk, wanneer ik ongelegenben gekomen, maar ik dacht, dat ge er wel belaDg in zoudt stellen... bonjour als er weder eens eene aanleiding toe is, kom ik nog eens een praatje maken. Een EDg'elsch blad bracht dezer dageD, onder het opschrift: «Het nestj'e van de nachtegaal», eene be schrijving van het «home» der be roemde zangeres Adeline Patti. Wanneer de kunstreizen zijn af- geloopen en de artiste vermoeid is van al de hulde die haar tebeurt viel en de bezwaren waarmede zij te worstelen had, dan vlucht zij naar haar stil asyl in de bergen, waar de roem haar niet bereiken kan, waar rust en vrede haar om geven. Aan alle zijden van het slot ver- heften zich steile, met groen mos bedekte rotsen; in de diepte liggen vreedzame dalen en groene weiden, terwijl eene rivier, sterk met forel len bevolkt, zich voortslingert; het geheel levert een beeld van fris- sche en volstrekte rust op. De tuin der diva is niet groot, maar op voortreffelijke wijze aan gelegd Patti's lievelingsbloem, de hyacinth, bloeit er bijna het ge- heele jaar in, en tuiniers weten maar al te goed hoe moeielijk dit resul taat te verkrijgen is. Bovendien bloeien en geuren er duizenden rozen. Het ernstig uitzicht van het don kere gebouw wordt verzacht door een vroolijk wapperende vlag en door een gouden lier die, en bas- relief, aan den voorgevel van het huis is aangebracht. Al hetgeen een artistenhart maar verlangen kan, én fijne smaak èn comfort zijn in de woning te vin den. Het salon is een tooverachtig schoon vertrek, versierd met ooster- sche draperieën en kleeden en schil derijen en kostbare voorwerpen van kunst, die de zangeres ia den loop harer belangrijke en lange carrière, ten geschenke ontving. Men ziet onderanderen een gou- der drinkbokaal, geheel met groote brillanten overdekt, haar door ver eerders te San-Francisco aangeboden, een zilveren koffertje van de colle ga's der opera te Weenen, massief gouden vogels met robijnen als oogen, eene miniatuurpiano met smaragden en robijnen gesierd, prachtige schilderijlijsten, fijn, Sèvres porselein, waaiers die door de edel gesteenten of schilderwerken, die er op aangebracht zijn, van onschat bare waarde mogen heeten, terwijl op de tafels overal overschoone sou venirs verspreid liggen, wier aantal te groot is om er eene opsomming van te kunnen geven. In dit salon bevinden zich evenzeer twee groote piano's van Steinway en Erard. Het boudoir is van meubels in rose en staalblauwe kleuren voorzien en aan de muren hangen schetsen, die de diva zelve schilderde; hoe wel haar talent voor muziek veel grooter is dan dat voor het schilde ren, zijn de doeken toch zeer op merkelijk te noemen. Bijzonder belangrijk is een ver trek, dat enkel tot bergplaats dient van alle photographieën, welke Pati, in den loop der jaren, ten geschenke ontving: Van de gekroonde hoofden van Europa en de beroemde kun stenaars en musici, ontbreekt nage noeg niemand. Het portret van den Duitschen Keizer, met diens eigen handig onderschrift, neemt eene eere plaats in, en daarop volgt de beeld- tenis van de regeerende keizerin van Rusland, tezamen met hare schoone zuster; op de witte ruimte, aan de onderzijde, zijn eenige vriendelijke woorden geschreven. De portretten van den koning en der koningin van Spanje, met een harer kinderen, prijken in een groote lijst. In dit vertrek vindt men ook een zeer be minnelijk schrijven, dat de op zoo jeugdigen leeftijd gestorven hertog van Albany, met zijne photographie aan de kunstenares zond, als dank betuiging voor haar portret dat zij hem, op zijn verzoek, had doen toe komen. Eene menigte portretten van an dere vorstelijke personen volgen; groote albums op voetstukken en standaards geplaatst, bevatten de portretten van collega's uit vroeger eu later tijd. De eerste zijde in elk dier albums, wordt steeds door de afbeelding van eene vrouwelijke collega ingenomen, en men aan schouwt Thèrese Tietjens, Pauline Lucca, lima, di Marska, Christine Nilsson, Etelka Ger-ter, Hedwig Roland, enz. Mario, Wachtel, Giu- glini, Formes, Rossi, Faure en. Nicolini volgen op de dames. Nevens de portretten van Meyer beer, Auber, Bellini, Verdi, Rossini, Gounod en Berlioz, zijn brieven dier meesters aangebracht. Rossini schreef zijner «Pattinua» geestige en bemin nelijke brieven; Meyerbeer zond baar eene felicitatie toen hij haar voor het eerst in een zijner opera's had gezien. Toen Verdi gevraagd werd, wie hij de grootste onder de levende zangeressen achtte, schreef hij«In de eerste plaats Patti, in de tweede plaats Patti en daarna steeds Patti.» Toen hij haar voor de eerste maal in de «Rigoletto» hoorde, zond hij haar zijn portret, met het onderschrift: «A mia unica e vera Gilda» (aan mijne eenige en ware Gilda). De groote voorhal van Craig-y- nos is even gemakkelijk als een kamer ingericht; het portret van Patti als Desdemonadoor den schilder Richter, te Weenen, ver vaardigd, is er in opgehangen; het door Winterhalter geschilderde por tret, dat er evenzeer hangt, is nog schooner. De zangeres is hartstochtelijk op het biljartspel gesteld, en het is dus niet te verwonderen dat haar bil jart-salon een wonder van élég'ance en comfort is. Kostbare schilderijen bedekken de muren, en een orches trion uit Genève. in een nis ge plaatst, speelt vijftig verschillende melodieën, en dat zoowel de ernstige wijzen van Wagner als de bacchan tische deunen van Offenbach. Langs de geheele zonzijde van het slot loopt de wintertuin, waarin de zeldzaamste soorten der gardenia, eene te Londen zeer in de mode zijnde bloem, groeien. Steeds zijn er te Craig-y-nos gas ten bijeen, maar de beminnelijke gastvrouw, komt eerst ten twaalf uur, als het déjeuner k la fourchette wordt voorgediend, voor den dag. Den morgen wijdt zij aan lezen, schrijven, schilderen en zangstudiën. Zonderling is het dat Patti, die in het publiek nooit in oratoria zingt, er een genot in vindt voor zich alleen die ernstige muziek te bestudeeren; het is in het bijzonder Mendels sohn's «Elias» dat haar zeer aan trekt. Slechts weinigen hebben uit baar mond het: «Höre Israël!» gehoord maar voor hen die zoo gelukkig waren is de herinnering er aan ze ker onvergetelijk. De dorpjes in den omtrek zijn ar moedig en de bewoners ervan zijn zeer dom: zij kennen Patti slechts als de «dame van het kasteel». Een oude boer voegde onlangs een toe rist uit Londen toe: «Zoude onze dame van het kasteel een zangeres zijn? O neen, zij heeft geld genoeg om ons onderstand te ver- leenen, en alle zangeressen zijn arm.» De goede man vermoedde niet dat de macht van het gezang ook een materieele macht in zich sluit; Patti kent de waarde er van des te heter. Amsterdammer RECHTSZAKEN. De Hooge Raad heeft gisteren vernietigd het vonnis van het kantongerecht te Haarlem in zake H. T. te Wijk aan Zee, waarbij hij veroordeeld werd tot f 15 boete wegens het zender vergunning van het gemeentebestuur van Wijk aan Zee en Duin doen verleggen van een voetpad in die gemeente. De zaak is verwezen naar de rechtbank te Haarlem. De officier van justitie te Roermond eischte Yrijdag eene celstraf van 45 dagen en eene geldboete, tegen mr. D. uit Nijme gen die den 2en Sept. jl. op eene drijfjacht te Reuver een drijver bij ougeluk doodschoot. Als verdediger was opgetreden mr. L.Ge- radts, die tot vrijspraak concludeerde. De uitspraak zal den 12en (lezer plaats hebben. De rechtbank te Tiel heeft twee aldaar op de kermis betrapte zakkenrolsters uit Arnhem, veroordeeld de eene tot 3 maanden cel en de andere tot 2 maanden gevangenis straf. AMSTERDAM, 10 Nov De prijzen dor Aardappelen waren «is volgt: Friesche Dokkummer Jammen fl.90 a 2.10; dito Franeker f185 a 1 90; dito Engelsche fl.90 a lo30; Zec-.'wsche Blauwe f 1.80 a 0. Geld. Blauwe '1.40 a '1.50; dito Kralen f0. a 0.dito; Thomassen f 0.a 0.dito klei f0.aO.Koordwijker zand fö.a 0.---. dito Sassenheimer f 0.a 0.— dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche Fiakkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Pooters fl 10 a 120; Pruisische Ham burgers f 2.50 s. 2.60, Andijker Blauwe f 0. a 0.-. Aangevoerd 9 vorsche ladingen. Suiker. Ruw en Geraffineerd onveranderd. Katoen flauw met weinig vraag. Tin stil, zonder zaken, hoofdzakelijk ten gevolge van de vasthoudendheid bij eigenaars. Banka f56!/4. Billiton f 54:l/.> Petroleum kalm. Loco f 9%E.E, Jan, Mrt. f 91/.. E. Tarwe zonder noteering, op levering geen koers. Aangezegd 200 last, Totaal tot heden 1025 last. Rogge onveranderd, per 2100 kg. a c. z. k. Nicopol f139. Galatz f138. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel, Rogge op levering onveranderd. Maart f139. Mei'f139, Noteering van Meune Thole. Koolzaad op 800 K G. Olie stil.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3