C. Van Blommestein, C. W. Hoo- gendijk, allen te Rotterdam, Baron Clifford te Bergen op Zoom, G. W. H. Van Tijen te Amsterdam, en J. A. Van Marie te Velp, opgericht eene maatschappij, met een maat schappelijk kapitaal van twee mil- lioen gulden, onder den naam van Waterleiding - Exploitatie - Maatpij. Deze maatschafpij stelt zich tea doel waterleidingen aan te leggen en te exploiteeren. De burgemeester van Zaltbom- mel zal eerlang qq. in rechten moe ten optreden tegen zichzelf, als dijk- graaf van de Bommelerwaard boven den Meidijk. In de Maandagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zutfen is besloten geen' afge vaardigde te benoemen voor de ver gadering ter coustitueering van een Zuiderzee-comité, voor de afsluiting en drooglegging der Zuiderzee. Door den heer H. H. Erdbrink te Deutichem is een adres ingediend om concessie voor de oprichting eener stoomtramlijn ZutfenVelp. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Meppel werd besloten, niet te ondersteunen een adres van de heeren Van Loon Zoon, te Harlingen, waarbij aan de Regeering verzocht wordt dat van bewerkt hout een inkomend recht worde geheven. Een nationale prijsvraag zal door de Vereeniging tot bevordering der bouwkunst te Groningen uit geschreven worden. Het onderwerp is: «eene teekening voor een diplo ma», dat aan de in de prijsvragen bekroonden zal uitgereikt worden. Door de directie der Staats spoorweg-Maatschappij is aau den machinist B. J. Kremer te Venlo, den leerling-machinist W. Brugman te Venlo, den wisselwachter J. v. d. Ven te Helmond en aau den remmer C. J. Lousberg te Venlo, eene gratificatie toegekend, als be looning voor hunne activiteit, waar door een botsing tusschen twee treinen voorkomen werd. Uit de leden van het depar tement Bedum der Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft zich eene commissie gevormd, met het doel, om gedurende den naderenden win ter warme spijzen te verstrekken aau arme schoolgaande kinderen. Gisteren vierde een echtpaar te Vogelenzang zijn gouden feest op «Leyduyn» waar de manBart Leuven genaamd, meer dan 65 jaren bij de familie van Lennep in dienst was. Hij telt nu 81 jaren, zijne vrouw, 'M. Peperkoorn, 78 jaren. Zij woonden die 50 jaren in hun huisje, waar zij nu hun feest met zes dochters en zes schoonzoons, benevens een 40tal kleinkinderen vierden. Omtrent den persoon J. K., die Zondagavond nabij het station Half weg door een trein werd aangere den vernemen wij nader, dat deze aan het been zoo erg is gewond, dat het ongeval hem waarschijnlijk dit lichaamsdeel, zoo niet het leven zal kosten. Op 14 dezer zal door het consor tium tot overbrugging van het IJ in het «Café Krasnapolsky» te Am sterdam eene vergadering met bur gemeesters der omliggende gemeen ten worden gehouden, ter bespre king van het onderwerp. dan weer lachende, al naar het ver haal der lieve praatster dit mede bracht. En hoe is het met de woning gegaan? vraagde hij. Hebt gij iets naar uw zin gevonden? Ja, maar niet in de Faubourg St. Germain, waar moeder het liefst had willen wonen, antwoordde zij, terwijl zij met een guitigen lach haar mama aankeek. In de Rue de Grammont heb ik een nette woning' gevonden, vier kamers, voor duizend franc. Dat is toch goed koop, niet waar? Bijna te geef, riep Henri uit. Ik hoop, dat gijzelf eens komt zien, hoe de woning u bevalt, zoo dra wij er zijnhet is niet ver van hier. Belooft gij mij dat? Zeker, gaf Henri met nadruk ten antwoord. Als gij niet komt, dan denk ik, dat het u niet schelen kan, hoe het ons gaat, en dat zoude niet lief Dinsdagavond ruim half twaalf liepen twee personen in de Dam straat te Amsterdam de bekende socialistische liederen te zingen. Een heer, die hen tegenkwam, zeide «houdt toch daarmêe op: 't wordt vervelend.» Onmiddellijk volgde daarop eene woordenwisseling, en ten laatste kwam het tot handtastelijk heden. Voor beide partijen daagde hulp op. Plotseling werd een schot gelost; volgens het getuigenis van zes per sonen door zekeren E. De politie mengde zich thans in de zaak, en de schutter werd door twee recher cheurs, de overigen door de straat- politie in arrest genomen. Allen gin gen naar het bureau der le sectie, waar, bij afwezigheid van den com missaris dier sectie, het proces-ver baal door den hoofd-commissaris, Steenkamp, werd opgemaakt. Bij de fouilleering van E. werd het vuur wapen niet gevonden. Eerst kwart voor drie was het getuigenverhoor afgeloopen. Dinsdagavond zou door het uit blazen eener petroleumlamp brand ziju ontstasn in eene woniug aan den Amstelveenschen Weg, wan neer niet door de tegenwoordigheid van geest der huisvrouw de gevol gen werden voorkomen, door in plaats van met water, met doeken de vlam te smoren. Een werkman te Zaandam, die tijdelijk buiten verdiensten was, heeft een nieuw middel van bestaan gevonden in het zoeken van padde stoelen. Hij verkocht die aan een firma te Amsterdam, die champi gnons naar het buitenland verzendt. Hij verdiende daarmede in den be ginne omstreeks twee gulden daags. Later werd zijn voorbeeld door an deren gevolgd, en, ten gevolge van de concurrentie, werden zijne ver diensten minder. Op de Maandag te Hoorn gehou den najaarskoemarkt zijn vier ha zardspelers aangehouden, die op den openbaren weg met hunne praktij ken bezig waren en op het bureau van politie gevisiteerd, in het bezit bleken te zijn van bonnetjes op siga ren in den vorm van bankbiljetten; tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Zij zijn in voorloopige be waring gehouden. De sergeant-torpedist H., te Nieu- wediep, wordt sedert de vorige week vermist. Na aldaar in het marine- hospitaal verpleegd te zijn geweest, is hij naar het krankzinnigenge sticht te Medemblik gebracht, maar is vandaar weggeloopen en niet te ruggevonden. IJ. is gehuwd. Zaterdagavond tusschen 7y4 en 71/2 uur kon men te Tessel, bij een helderen sterrenhemel, een prachtige lichtbol waarnemen, die van het noorden naar het zuiden zich voort bewoog. Hij verscheen op ongeveer 80 graden boven den horizon, was helderblauw en liet bij ziju ver dwijnen een helder lichte streep achter; van het ontstaan tot het verdwijnen verliepen 5 5 6 seconden. Schipper Baak van den reeder W. C. Howing te Scheveningen, gisteren aangekomen, rapporteert dat hij in de Noordzee ter hoogte van Halverzee was visschende, toen zijne netten aan een heft vastraak ten. 's Morgens zag hij dat het een van u zijn. Wees er van overtuigd, dat ik het meeste belang in u beiden stel en dat ik met graagte elke ge legenheid zal te baat nemen, om in uw woning naar den welstand van u en mevrouw uw mama te komen vernemen. Het was reeds laat, toen Henri de woning der beide Duitsche da mes verliet, om zich naar zijn eigen kamer te begeven. Hij opende het venster en wierp een blik in het voor hem liggende park; het had juist elf uur gesla gen en in het huis van den graaf De Mallepeyre scheen alles rustig te zijn. Hij leunde met de ellebogen op de vensterbank en begon er over na te denken, hoe hij zich ten op zichte van de uitnoodiging, die hij van den graaf had ontvangen, moest gedragen. Hij dacht en dacht, maar kon tot geen besluit komen; wan- schip was. Hij toog aan het werk om de netten op te halen, doch dat gelukte echter niet. In zijne nabij heid bevonden zich twee schuiten, die hij ter hulpe riep. Gezamenlijk was men 2 dagen werkende, en zoo mocht het gelukken de vleet aan stukken en brokken aan boord te krijgen. Het sehip stak boven wa ter zoodat zijne manschappen daar op sprongen, op den mast klouter- den en op het ezelshoofd zaten om zoo de netten te krijgen. Het schip zit gevaarlijk voor de scheepvaart en vooral voor de haringvisschers. Bij het 2e reg. veld-art. te 's-Hage worden de onder-offlciereu en min deren, voor zoover de dienst zulks toelaat, steeds in de gelegenheid gesteld, om tegen zeer geringe be taling de voorstellingen in den schouwburg bij te wonen. Dit g'e- schiedt door de zorgen van het korps. Vier manspersonen hebben gisteren voormiddag iu eenige stra ten van 's-Hage allerlei baldadig heden bedreven. In de Paulus Pot terstraat sloegen zij, zonder eenige aanleiding, een ruit van een der huizen stuk, daarna bestelden zij in een der gaarkeukens porties eten, maar betaalden die niet. Later rand den zij in de Koningstraat verschil lende menschen aan en pleegden onderscheidene straatschenderijen. Drie dezer individuen werden door de politie ingerekend, de vierde ontsnapte. Een Delftenaar, van de eene straat naar de andere verhuisd zijnde, wend de zich met de volgende missive tot den Gemeenteraad: Aau den Gemeenteraad van Delft. De ondergeteekende verzoekt vrien delijk Reuzieteuzie van plaatselijke Belasting daar hij in de maand Junij verhuist is van de Choorstraat naar het Rietveld No. 15. 1885. In afwachting van mijn verzoek Noem ik mij uw vriend (C. van A.) De ontvanger te Rotterdam heeft men een valsch goudtientje in de hand weten te stoppen. Gisterennamiddag ia door de po litie te Rotterdam een Duitscher aangehouden, die zich iu zijn ge boorteland aan valschheid in ge schrifte heeft schuldig gemaakt, waarvoor zijne uitlevering door de Duitsche regeering aan het Neder- landsche goevernement is aange vraagd. Hij is ter beschikking van den officier van justitie aldaar, naar het huis van arrest overgebracht. Naar de N. R. Ct. meldt, heerscht onder de Kralingsche werklieden, leden van het Algem. Nederl, Werkl. Verbond, geen werkeloosheid. Het bestuur van de afdeeling heeft op de vraag aan de leden, of er ook onder hen zijn die zonder werk lie pen, ten antwoord gekregen dat allen nog voorzien waren van werk. Deze vraag stond in verband met een besluit der afdeeling om hen, die zonder eigen toedoen zonder werk mochten, zijn, te ondersteunen en voor het geval dat dit de finan- cieele krachten der afdeeling mocht te boven gaan, aanvrage te doen om bij de gegoede ingezetenen aldaar eene collecte te houden. Gisteren ankerde op de reede voor Maassluis eene Engelsche vischsloep, welke aldaar ontscheepte om door tussehenkomst van den consul naar neer het woordje «als» hem van de soirée terug wilde houden, was er altijd een «maar» gereed, dat hem er trachtte heen te drijven. Vermoeid van het vergeefsche na denken, sloot hij omstreeks mid dernacht zijn venster. Hij begaf zich ter ruste met de troostende gedachte, dat hij nog verscheidene weken voor zich had, waarin hij rijpelijk over de zaak kon nadenken, en een wel dadige slaap stelde hem spoedig schadeloos voor een onrustigen nacht, dien hij te voren had doorgebracht. Vie Hoofdstuk. Eiken avond, als Henri van het kantoor tehuis kwamopende hij het vensterterwijl hij de stille hoop koesterde, beneden in het park de gedaante van Valentine te zul len zien. Maar de winter was aan gebroken; er lag sneeuw, het was koudzoodat men van een jong hun vaderland teruggezonden te worden, 19 personen, behoorende tot de ekwipage van den Sehotschen stoomlogger The Grave, die Dins dagavond op onze kusten verbrandde. Met groote moeite hadden zij zich in hunne sloep kunnen redden, en eerst na eenige uren op de Noord zee rondgezwalkt te hebben,slaagden zij door middel van vuurpijlen er in, de aandacht te trekken van eerst- genuemd vaartuig. De brand was ontstaan door het broeien der kolen. Een logeergast in het logement «Keizerskroon» te Oud-Beierland heeft gisterennacht de 18-jarige dochter van den kastelein geschaakt. De vader is gisterenoehtend zijne dochter nagereisd, die vermoedelijk met den ontvoerder naar Antwerpen is vertrokken. Ook aan de politie is de opsporing verzocht. Te Helmond is ten bate van de weduwe van den bij het ongeluk in de gasfabriek zoo noodlottig omge komen werkman Van Lieshout, de belangrijke som van f 2280 bijeen gebracht. Het N. v. d. D. verzekert, dat men te Utrecht niets weet van de arrestatie der boosdoeners, die bij den heer LaDgerhuzen hebben in gebroken. Naar men verneemt, is het der politie te Arnhem mogen gelukken, eenige personen aan te houden, die in de laatste tijden door hunue bru tale wijze van bedelen de omstreken dier stad onveilig maakten. De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem heeft zes maanden celstraf gerequireerd tegen een zestienjarig jongman, die zich verschillende effecten en gelden had toegeëigend op kantoren te dier stede, waar hij als loontrekkend bediende in dienst was. Het ont vreemde geld kan grootendeels aan den eigenaar terug worden g'ege- ven; de ontvreemde geldswaardige papieren gaf de beklaagde op, uit vrees voor ontdekking,te hebben ver brand. Te Smilde geraakte een meisje van 20 jaar in de Hoofdvaart; ze verkeerde reeds in zinkenden staat, maar werd met groote moeite door haren broeder nog levend aan wal gebracht. Te Leende (N.-B.) zijn dezer da gen eenige zoutsmokkelaars (Bel gen) door de rijksambtenaren aldaar aangehouden. Zij zijn gevankelijk naar 's-Bosch overgebracht. Van de werf der maatschappij «de Schelde» te Vlissingen, werd giste ren te water gelaten het schroef- stoombootje Mariebestemd voor de heeren W. van Someren Greve Co., te Soerabaja. Dit bootje wordt van daar naar Haarlem overgebracht, om in de fabriek van den heer W. H. Jacobs aldaar, de machine en ketel er in te plaatsen. Te Doorwerth geraakte Dinsdag ochtend een oppassend joDgeling, kuecht bij een landbouwer aldaar, door het omslaan van een kar, die hij bestuurde, daaronder. Hij werd inwendig zoo zwaar gekneusd, dat hij op de plaats dood bleef. Den i5en November a.s. wordt meisje niet kon verwachten, dat zij zich zonder reden aan de tempera tuur van een Decemberavond zoude blootstellen. Als Henri dan een tijdlaDg aan het venster had gestaan en te ver geefs had uitgekeken, ging hij aan zijn schrijftafel zittten en verdiepte zich, zoo goed en zoo kwaad als het ging, in de studie. Zijn vroeger zoo aangename bezigheid, om naar het gezang der schoone Minny te luisteren, had opgehouden, sedert deze haar nieuwe woning iu de Rue de Grammont had betrokken. Wel is waar had hij vóór haar vertrek haar nogmaals moeten beloven, dat hij haar daar zou komen opzoeken, maar, naarmate de soirée bij den graaf De Mallepeyre nader in het verschiet lag, vond hij minder tijd, aan zijn belofte te denken. Ook had hij Gaston de Marei niet teruggezienslechts had hij van hem een briefje ontvangen, dat tevens tusschen Zutphen en Vorden eene halte geplaatst, die den naam zal dragen: HalteWarken, op de lijn Amsterd.Winterswijk. Deze halte dient uitsluitend tot het opnemen en uitlaten van reizi gers en het in- en uitladen van bagage. Uit Gaasterland meldt men aan het N. v. d. f)., dat de familie Van Swinderen en anderen, door het doen uitvoeren van nuttige grond werkzaamheden, zooals het slatten van vaarten enz., al sedert geruimen tijd in de behoeften van den wer- kendeu stand hebben voorzien. Daar na beginnen weder de gewone win- terwerkzaamheden in de bosschen en landerijen der bovengenoemde familie. Ook mr. J. baron van der Feltz, uit Twelloo, is te Balk weder zijne werkzaamheden begonnen, onder toe zicht van deu heer J. H. van der Goot, door laag land van weinig waarde door middel van een draag baar spoor met wipkarren te ver- hoogen, om het vruchtbaar temaken. Voor deze ophoogingen zijn vele werklieden noodig. Op een betrek kelijk grooten afstand, 8 k 900 meter, wordt de grond van het hooge naar het lag'e land vervoerd, hetgeen goede uitkomsten oplevert. De ge deelten welke voor twee jaren op die wijze zijn bewerkt, zijn thans reeds mooi, vlak en vruchtbaar land geworden. Voor de werklieden zijn de vol gende bepalingen gemaaktle. Zij, die kindereu hebben tusschen 5 en 12 jaren oud, moeten een bewijs van den onderwijzer leveren, dat deze kinderen trouw ter school ko men 2e. Ieder moet weekelijks iets in de rijks-postspaarbank storten 3e. Niemand mag misbruik maken van sterken drank. De hiergenoemde groote grondeigenaars bevorderen alzoo met hunne werkverschaffing gelijktijdig het schoolgaan, de spaar zaamheid en de matigheid. Maandag' ontstond te Leeuwarden brand, doordien in een bovenwoning eene vonk, door eene reet van den vloer gevallen, zich heeft medege deeld aan de spaanders, waarmede de ruimte tusschen dien vloer en het plafond der benedenwoning was opgevuld. Naar de N. Gr. Ct. meldt, wordt sedert eenige dagen een 7-jarig wees meisje in het Groene Weeshuis te Groningen vermist. De bij bloed verwanten en anderen ingewonnen informatiën hebben tot geen resul taat geleid. GEMiNQg umm. Een nieuw portret van Shakespeare, tot dusver onbekend,werd voor eenige maanden te Londen in een winkel in de nabijheid van de Haymarkt gevonden. Het was gedurende vele jaren het eigendom geweest van eene familie te Paddington en werd door het laatste lid aan den tegenwoor- digen eigenaar vermaakt. Op de achterzijde van het portret bevinden zich verscheidene ophelderende ver zen, gedateerd voor circa 150 jaren. Het portret is vermenigvuldigd ge worden en zal als titelplaat in koper het eerstvolgende nummer van het Antiquarian Magazine opluisteren. De krankzinnige ex-Keizerin van Mexico, de zuster van den Bel gischen Koning, heeft onlangs we der een hevige crisis doorleefd. Nu die voorbij is, schrijft men uit Brus- de mededeeliug bevatte, dat Gaston hem ten huize van den graaf hoopte te zien, en de verontschuldiging, dat hij door gebrek aan tijd verhinderd was, hem nog te voren te bezoeken. Gaston had echter bij deze mede- deeling nog eeu postscriptum ge voegd van deu volgenden inhoud: De kleine Millner maakt, zooals gij weet, veel opgang; den 25en of den 30en zal zij voor het eerst op treden; ik hoop haar echter voor dezen tijd, in uw gezelschap, te be zoeken; wij spreken dit wel af bij deu graaf De Mallepeyre. Henri bemerkte, dat Gaston veel over Minny dacht, en, zonder te weten waarom, deed hem dit on aangenaam aan. 'Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2