vumimimsn. gei, is haar toestand uit een phy- eisch oogpunt weder vrij voldoende zij is zwaarder geworden en ofschoon haar lokken beginnen te grijzen, ziet zij er welvarend uit. Haar ziels toestand eehter is verergerd. Om ongelukken te voorkomen, worden alle toegangen tot het kasteel en park van Bouchette zorgvuldig ge sloten en bewaakt en wordt elke aanraking met menschen buiten het gewone personeel steeds vermeden. Zij loopt thans steeds, alsof zij iets op den grond zoeken moet, en men zorgt dan ook, dat zij nu hier en dan daar kleinigheden vindt. Met voorliefde verzamelt zij dorre takjes in het park, waarvan zij dan bou- quetten tracht te maken. Somtijds lijdt zij aan zinsbegoochelingen en maakt dan op haar omgeving een allertreurigsten indruk. In haar heldere oogenblikken schildert zij veel en niet zonder ta lent. Ook ten opzichte van spijs en drank is zij steeds zeer helder en eiken ochtend beoaalt zij zelf het menu voor den dag, zonder zich ooit ten opzichte der jaargetijden enz. te vergissen. Met al datishet een treurig levenseinde, dat aan Keizerin Charlotte beschoren is. De hoogleeraar Pasteur heeft thans dertien personen in behande ling, die gebeten zijn door een dol len hond en zich voor de gevolgen daarvan willen vrijwareu door de bekende inenting. Drie kinderen uit Algerië zijn met hetzelfde doel op weg naar Parijs; twee andere kin deren uit diekolonie, welke door denzelfden dollen houd gebeten wa ren, zouden ingelijks zijn gedaan, imaar zij zijn vóór de afreis over leden. De Raad van het departement Bouches du RhOne heeft 1000 fr. beschikbaar gesteld voor het zenden van een wetenschappelijk man naar Parijs om de proefnemingen van Pasteur bij te wonen, en 2000 fr. voor het aanschaffen van de noodige werktuigen en middelen ter verkrij ging van de inentingsstof van dolle konijnen. De voormalige operette-chan teuse, madame Vappereau, die een- smaal diva van het Vaudeville-the ater te Parijs was, is in de vorige week het slachtoffer van een zeer onaangenaam avontuur geweest. Madame Vappereaueen niet onbekoorlijk weeuwtje van zeven- ;n veertig jaar en bezitster van een vermogen tje van dertigduizend frs. kreeg zin om te hertrouwen. Iu het Petit Journal vond zij wat zij zocht, aj las toch: «Adrien Bourcier, be- sitter van dertigduizend francs, :oekt eene «jonge weduwe» in ge lijke vermogensomstandigheden». Dat kwam prachtig hij elkander! Madame Vappereau schreef, kreeg mtwoord, en weldra was de ken- ïis gemaakt. De heer Bourcier tracht vele bezoeken, en eindelijk taderde de dag waarop de huwe- ijksplechtigheid zoude gesloten vorden; de avond van te voren werd zeer genoegelijk in besloten iring (madame Vappereau heeft een ;oon van zeventien jaar) doorge dacht, het werd laat en aangezien de heer Bourcier zeer ver te loopen lad, bood zijne aanstaande hem aan tm gedurende den nacht de kamer tan haren zoon te deelen. Dit geschiedde en den volgenden norgen begaf het drietal zich op veg naar de maire. Onderweg her- mierde de bruidegom zich dat hij n de woning der weduwe zeer ge wichtige documenten had laten lig gen, en op zijn voorstel bleven de weduwe met haar zoon een oogen- blik in een café wachten, terwijl hij op vleugelen der lietde» de papie- eu giug halen. kwartier, een half uur, een ïr zelfs verliep, maar de bruide- )m kwam niet opdagen. Door een mg voorgevoel bezield, snelde de [-operette-chanteuse toen naar hare oning. Horreur! de geheele woning, aarin de bruidegom zoo goed den eg wist, was leeggeplunderd, me- •ouws schrijftafel was openge- •oken en geld, voorwerpen van raarde, kortom alles was spoorloos erd wenen De ongelukkige diva! Zij is nu weemaal weduwe en heeft niet eens aar dertig duizend francs meer! De minister van het post- en ilegraafwezeu in Frankrijk heeft op e spoorlijn van Greuelle naar het Ihamp de Mars, proeven laten ne men met het innemen en afgeven van zakken met brieven, zonder de treinen te laten stilstaan. De minis ter, verscheidene ingenieurs en hoofd ambtenaren waren hij de proeven tegenwoordig, die genomen zijn met treinen, die 50, 60 en 85 kilometer in het uur aflegden. Allen waren zeer voldaan over de werking der toestellen, die ten opzichte van den regelmaat en den spoed niets te wen- schen overliet. Men verwacht van deze nieuwe wijze van innemen en afgeven van zakken met brieven goede diensten, vooral op die lijnen waar postsneltreinen over groote af standen loopen. Een talentvolle pianiste had een zeer moeilijk werk van Liszt op prachtige wijze voorgedragen en mocht daardoor, van alle zijden, zeer veel bijval verwerven. Juist wilde zij van het pianokrukje opstaan toen een oud heer, die, naar de pianiste in een spiegel had gezien, tijdens haar spel in een nevenvertrek een dutje had gedaan en eerst door het applaus wakker was geworden, op haar toetrad. Hij stelde zich aan haar voor en begon in zeer opgewonden bewoor dingen over haar meesterlijk spel te spreken. «Het was prachtig, mejuf frouw, meesterlijk, niet genoeg te prijzen!» riep hij. «Kendet gij het stuk, dat ik voordroeg, mijn heer?» antwoordde de dame. «Zeker, mejuffrouw, het was immers de prachtigeRéveil du Lioin vulde de pianiste, een beetje boos aardig lachend aan, maakte eene buiging en verdween. De «ontwaakte leeuw» zorgde er voor dat hij voortaan niet meer in de nabijheid der jonge dame kwam. In November van het vorige jaar liet zekere Lejeune te Parijs, zich hij den tandmeester Duchesne een tand uittrekken. De man, die erg teergevoelig was, liet zich door middel van lachgas bedwelmen. Toen de taüd getrokken was eu men den patient wilde doen ontwa ken, bleek het dat hij overleden was. De dentist deelde aan de recht bank mede dat de geneesheer Rivet bij de operatie was tegenwoordig geweest en de bedwelming eerst had plaats gevonden, toen hij ver klaard had, dat dit zonder gevaar kon geschieden. Aanvankelijk bevestigde de heer Rivet deze bewering, maar later trok hij zijne woorden in en zeide dat hij eerst bij den patient was ge haald, toen het overlijden reeds had plaats gevonden en dat de heer Le jeune zonder zijne toestemming was bedwelmd. De heer Brouardel, die met de lijkschouwing belast was, consta teerde dat eene belangrijke hoeveel heid lachgas in het bloed was ge vonden toch durfde hij geen be paald oordeel omtrent de aanleiding van het sterven vellen. Slechts sprak hij als zijne meening uit dat het hoogst onvoorzichtig is, gezette per sonen (de heer Lejeune was zeer dik) op kunstmatige wijze in slaap te brengen. De geneesheer Combes, die door de familie van den overledene ge raadpleegd werd, verklaarde dat toepassing van lachgas eene gewich tige operatie is, die slechts mag wor den aangewend na nauwkeurig on derzoek van de ademhalings- en bloedsomlooporganen. Hij zeide dat tandmeesters, die geen doctoren iu de geneeskunde zijn, onbevoegd moeten worden geacht om bedwel mende middelen toe te passen en dat zij geen recht hebben er die op na te houden. Bij overtreding kunnen zij zich, ingevolge de bestaande wetten, aan manslag door onvoor zichtigheid schuldig maken. Iu deze veel opzienbarende zaak zal 13 November aanstaande wor den gepleit. De burgemeester van Göttin- gen, de heer Merkel, heeft aldaar iets nieuws eu goeds tot stand ge bracht. Hij heeft namelijk doorgezet, dat op de lagere scholen meisjes en jongens alle weken eens en wel onder schooltijd, bij troepjes van 6 tot 9 te gelijk, een bad krijgen. Of schoon niet verplicht, onttrekt zich geen kind daaraan. Naar de tempe ratuur der lucht wordt die van het water geregeld. Het baden heeft plaats onder toezicht van den con cierge der school, wat de jongens betreft, en wat de meisjes aangaat, onder toezicht van dieDS vrouw. De politie te Ala heeft een man gearresteerd, die eene zeer zonderlinge geschiedenis ten beste geeft. Hij beweert 24 jaar oud te ziju en zich van zijne eerste levens jaren af als gevangene in een kasteel, waarvan naam en ligging hem on bekend zijn, te hebben bevonden. In April van dit jaar hebben twee heeren hem in een gesloten rijtuig naar een havenstad vervoerd, waar zij met hem aan boord van een schip gingen dat, na eene reize van veertien dagen, aan land kwam. Daarna was men per spoor naar Bozen gereden, waar de beide hee ren hem vertelden dat hij den weg naar Meerane te voet moest afleg gen. Zij gaven hem twee francs reisgeld en een briefje, waarop ge schreven stond dat hij Leopold Sieg fried Aicheufels heet, en in 1861 te Meerane geboren werd. Het door de politie ingestelde on derzoek, doet deze opgaven zeer on geloofwaardig schijnen. Een feit is het dat Aicheufels zeer goed Duitsch, met Zuid-Duitsch dialect, spreekt en in zijn praten zekere mate van in- tellig-entie verraadt. Opmerkelijk zijn 's mans roodblonde hoofd- en haard-haren, zijne zeer gesoigneerde handen en de omstandigheid, dat zijn rechtervoet nasleept. Iu de Neue Freie Fresse wordt verhaald, dat de ex-keizerin Eugé- nie, tijdens haar jongste verblijf te Méran, eene villa heeft bewoond, die in eigendom aan een Pruisischen onder-officiertoebehoort.Dezemaakte indertijd deel uit van het escorte, dat keizer Napoleon als gevangene naar Wilhelmshöhe bracht. Het escorte van Napoleon bestond indertijd uit onderscheidene Pruisi sche officieren van hoogen rang, die hem, over Verviers en Keulen, naar Kassei brachtenen de bedoelde onder-officier kan dus als ordonnans van een dier heeren dienst hebben gedaan; maar toch schijnt de zaak weinig geloofwaardig, al beweert ook de inzender in de Neue Freie Fresse voor de waarheid er van te willen instaan. De misthoorn, die op de ten toonstelling te Praag was geëxpo seerd, heeft op den plechtigen slui tingsdag veel onrust teweegge bracht. In de nabijheid van het konings paviljoen, dus vertelt de Pester Lloydwas eene schitterende schare bijeengekomen en de kroonprins- beschermheer stond, in generaals uniform, naar de toespraak van een der ministers te luisteren. Eensklaps weerklonk een zwaar en zonderling geluid, dat wel den bezoekers van de tentoonstelling hekend was, maar onderscheidene hoog-geplaatste hee ren deed opzien. Sommigen meen den dat er beren in de nabijheid waren, maar het geluid hield met een hardnekkigheid aan, waartoe geen berenkeel in staat is. De Minister trachtte verder te lezen, maar het geluid werd steeds sterker; men beproefde de zaak van de grappige zijde op te vatten en sommigen trachtten te glimlachen, maar het ging niet van harte. De Kroonprins stond inmiddels kalm en onbeweeglijk, en niets verried dat hij onrustig was. Na een gehuil, dat minuten aan hield, volgde eene pauzede minis ter las verder en Eljèu-geroep weer klonk. Plotseling echter begon de misthoorn weder op vervaarlijke wijze te huilen en overstemde alle andere geluiden. De redenaar be proefde opnieuw met het losgelaten element te strijden, maar de wind bleek sterker te zijn dan de mach tigste minister van het rijk. Thaus begon de kroonprins toch te lachen en allen lachten hartelijk mede, met uitzondering vandehee- reu van het teutoonstellings-eomité, die aau den hoer deden denkeu die kiespijn heeft. Eindelijk was de redenaar met ziju taak gereed en de misthoorn ook, waarop devote hovelingen beweerden dat het in strument zweeg uit eerbied, omdat zijne koninklijke hoogheid het woord opvatte. Een ingenieur echter, na tuurlijk een demoeraat van top tot teen, wist te vertellen, dat de mist hoorn op zoodanige wijze was ge- plaats dat die iederen morgen, te tien uur precies een signaal liet hooren, dat drie minuten duurde en natuurlijk op den sluitingsdag niet in gebreke had willen blijven. Te Bazel werden twee elegant i gekleede Italianen gearresteerd, toen zij uit den trein van Mulhausen stapten. Zij hadden 100,000 Mark uit banken aldaar gestolen. In Rusland is, volgens Figaro een zeer eigenaardig proces han gende. Zekere prinses X. vertrouwde op haar sterfbed haar hondje Gipsy aan de geede zorgen eener vriendin toe, en zij liet, hij testament, aan die dame eene som van duizend roebels na, waarvan de interest ten bate van het dier moest komen. Toen Gipsy later kwam te sterven meende de nieuwe meesteres, die het dier tot iu zijne laatste oogen blikken had verpleegd, dat het ka pitaal haar thans in eigendom toe kwam, aangezien het testament niets bepaalds omtrent dit punt had bevat. Ongelukkig kwam echter iemand opdagen, die eigenaar van een zoontje van Gipsy is en thans na mens zijn hond, aanspraak op de erfenis van diens mama maakt. Waarschijnlijk zou zelfs Salomo met dit geval verlegen hebben ge zeten. De directie van de Jura-Bern- Luzern-spoorbaau vond zich genood zaakt een spoorwegwachteres uit St.- Immer te ontslaan. Het bleek name lijk dat deze vrouw in het tijdvak van 30 Januari17 Augustus 1885, dus in 210 dagen, niet minder dan 345 liter jenever gebruikt had. Ge woonlijk deed zij hare iukoopen bij 15 liter tegelijk. Te Napels is jl. Zondag eene koloniale conferentie geopend. On geveer honderd leden en gedele geerden van verschillende Afrikaan- sche genootschappen waren tegen woordig, en kozen den afgevaar digde Lazzaro tot hun voorzitter. Er werden drie sub-commissiën inge steld, welke op de aanstaande hij- eenkomsten verslagen zullen uitbren gen over «de koloniale kwestie», beschouwd uit een oogpunt zoowel van politiek als van handel en on derzoekingen. Te Viterbo heeft een feit plaats gehad, waarover de verontwaardi ging in Noord-Italië geen grenzen kent. Door de jury van het hof van assises aidaar werd een zekere Cal- vagno, van moord beschuldigd, vrij gesproken en met hem al zijn me deplichtigen, ofschoon een deel van hen reeds schuld bekend hadden. Toen de president der rechtbank openlijk tegen deze uitspraak protes teerde, schoolde de burgerij samen en drong de gerechtszaal binnen, om deu president en den procureur- generaal te vermoorden. Beiden vluchtten door een zijdeur, en be reikten, door carabinieri geëscorteerd, het spoorwegstation. Thans dient de president tegen de verdedigers, afgevaardigden, de be schuldiging in, dat zij de jury om gekocht hebben. Het gemeentebe stuur van Viterbo daarentegen ver langt onmiddellijke afzetting van den president. Het proces Calvagno heeft nu reeds negen jareu geduurd en zes jury's beziggehouden, om met vrij spraak te eindigen. De dossiers vul len 124 boekdeelen. Reizigers, die onlangs gedu rende geruimen tijd in aanraking zijn geweest met Indiaansche stam men in Mexico en in Noord-Amerika, deelen mede, dat onder die heele eu halve wilden een soort van tele fonie bestaat. Iudien buitengewone gebeurtenissen voorvallen, worden leden van den stam op eenigen af stand van elkander geplaatst, die door middel van meer of minder schelle of doffe, lage tonen, waar van allen de beteekenis kennen, het bericht in korten tijd naar bevriende stammen overbrengen. Uit de geschiedenis is het bekend dat Montezuma ten jare 1519, bin nen weinige uren, op die wijze het bericht ontving van de lauding van Fernand Cortez met zijn troepen, niettegenstaande de afstand van de kust waar de lauding geschiedde tot aan Mexico's hoofdstad, waar hij zich bevond, meer dan 100 kilometer bedraagt. De methode waarop dit geschiedt, is zelfs aan de straatjeugd hier be kend het fluiten op de vingers, maar hij ons is dit middel niet ont wikkeld, zooals onder de Indianen het geval blijkt te zijn. Eene geneeskundige commissie heeft Mariotti, wiens dochter in Pa nama is gestorven en die een revol verschot heeft gelost op den heer de Freycinet, een monomaan ver klaard. Hij verbeeldt zich het slacht offer te zijn van eene duivelsche vervolging. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 11 November. Aan de orde was de Indische be grooting. Door den heer W. K.vanDedem werd de financieele economische po litiek der Regeering bestreden en de noodzakelijkheid aangetoond om den druk te verlichten voor de Euro- peesche en inlandsche industrie. Ook de heer van Gennep deelde in dit gevoelen en betreurde het dat door den goeverneur-generaal nog niets was gedaan, om den arbeid vrij te maken. De heer Crmier drong mede aan op verlichting der industrie. Door den heer Kielstra werd aan gedrongen op spoedige ontginning der Ombiliëuveldeuverder wees spreker op de defensieve houding van Atjeh, welke hij onhoudbaar noemde. De heer Sckimmelpenninck van der Oye drong aan op goede horgen voor onze officieren en militairen in Atjeh. De heer van Kerkwijk bestreed de kostbare ontginning der Ombiliën- velden en wenschte eene verlaging der Indische spoorwegtarieven. De Min. van Koloniën protesteerde tegen de beschuldiging, dat hij van stelsel zou veranderd zijn ten gun ste der Kamermeerderheid en noemde de grieven van de industrie op Java, waarvoor hij niet blind mocht zijn, overdreven. Heden voortzetting. AMSTERDAM, 13 Nov. De prijzen der Aardappelen waren a!u volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.80 a 2. dito Franeker f175 a 1.90; dito Engelsche f 1,20 a 1,30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 a 0. Geld. Blauwe 1.40 a 1.50; dito Kralen f 0. a 0.dito Thomassen f0.a 0.dito klei f0.aO.Noordwijker zand f0.a 0,dito Sassenheimer f0.— a 0.dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwscke Fiakkeesche f 1.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Pooters fllü a 1.20; Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2.60, Andijker Blauwe f 0. a 0.—. Aangevoerd 7 vorsche ladingen. Handel flauw. Koffie. Afgedaan 96 bn. Java W.-I. B. en 237 bn. dito dito (Tanahwangie), beide ex //Koningin Emma". Suiker. Kuw en Geraffineerd stil. Katoen. Markt stil, verkoopers Amerikaan- sche basis middling. Dec. 28 ct. Febr. 281/» ct. Mei/Juni 291/4 koopars l/-i a Vs ct. lager. Tin eerder iets/flauwer. Banka ceelen f 56, volgende ve'ling f 553/.i gedaan en verkoopers. Billiton zonder zaken. Petroleum kalm. Loco f 91/" a 6/e E. Dec. f 93/8 E. Jan./Mrt. f91/- E. Tarwe zonder noteering, op levering geen koers. Aangezegd last. Totaal tot heden 1025 last. Kogge bij gerij ven als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Galatz f 138. Taganrog f 136. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Kogge op levering iets lager. Maart f138. 137. Mei f139, 138. Noteering va». Menne Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie stil. Lijnzaad traag. Kaapolie prijshoudend; vliegen^ per 100 K.G. f271.27. lo. Dec. f277a- lo. Mei f287a. Lijnolie flauw; vliegend per 100 K.G. f 25, 243/4. lo. Dec. f 243/4 24® f. lo. Jan. April f 243/g, 241/n. lo. Juni/Aug. f 243/a. Kaapkoeken f74. a 78 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.50 a 13.per 104 stuks. Op de gisteren gehouden Veemarkt waren aangevoerd: 167 vette kalveren, le kwal, f0,75, 2e kwal. f 0.60 per kg. 5 Gras- f a 21 nuchtere dito f S a 15.2 schapen en lammeren f a 0 Ham burger Varkens a ets. per kg. 128 vette varkens 37 a 44 ct. per kilogram; Obiggen fa o paarden f a runderen, le kwal. f 0.2e kwal. f 0.3e kwal. f0.per kg. melk- en kalfkoeien f a p. st. Alkmaar, 10 Nov. Ter veemarkt aange voerd: 0 paarden 73 vette kalveren, 4 nuchtere dito, 604 schapen, lammeren, 158 vette varkens, 27 magere dito, biggen, 0 bokken en geiten, 1 runderen Okl. bokjes, 0 Graskalveren. 0 Ezel, De prijzen waren als volgtvette kalveren f35 a 110 nuchtere dito f 12 a 21, schapen f 20 a 30 lamineren f 0 a vette varkens 38 a 48 cents por Vs kg-, magere dito f 13 a 17, bokken en geiten f 0 a 0 runderen f 6 f paarden f a biggen f 5 a 7 kl, bokjes f 0.a 0.graskalveren fa Ezel fa allen per stuk. Sefoïodetv:;, 12 Nov. Moutwijn f8.— Jene ver f 13.50, A.wet. Proef f 13.25, Spoeling f2.10, idem door de Scbiedantscbc Bpooling- Vereeniging f2 10. LETTEREN EN KUNST. //Het gaat Barnay al zeer zonderling met de //Novitaten" van zijn répertoire, zegt de //Berliner Börsen Courier", of om juister te spreken: zijne ,/Novitaten" zijn al zeer merk waardig.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3