i'IIPULilll Moeder en Zoon. Zaterdag 1-1- November 1885. No. 724. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en aigemeene Feestdagen. ADVERTENTIËN: AIJiKNKKN OÏKH/JCHi. FEUILLETON. BINNENLAND. !"'»'~u;3 5«U Voor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland- compagnie Générale de x ublicite Etrangère G. L. DA UB iï S' C/'e., JOU. F. JON MS. Sucr., Marijs. 3ibis Faubourg Montmartre. ran 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centi. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van iö tot 4 uur. l'oegaag 25 cents per persoon. Donateurs eu leden der Nederlandsclic Maatschappij tor bevordering van Nijverheid hebbea Op fertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met I daine. Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen, ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» §9 •den der N ederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma mjeu toegang, donateurs reet gezelschap, leden met I dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst en geschiedenis, voor»! van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopond dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- eu Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 centB per persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaaï l 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 1015 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp Sondagen kostelooB van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. TepUrs museuvi in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van 118 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag eu Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek PrinsenhofGeopend Woensdag en Zatordag van 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van i2 en Donderdag van 2 -8 uur. Toegang (deur Oudegroeuraarkt) vrij. Miss Helen Taylor, een vrouwe lijk en radicaal candidaat voor de aanstaande Engelsclie verkiezingen, heeft dezer dagen op eene meeting te North Camberwell het woord ge voerd. Zij verklaarde de eerste van hare sekse te zijn, die den mannen had gevraagd hunne stem op eene vrouw uit te brengen, indien zij daartegen geen bezwaar hadden. Vervolgens schetste de spreekster de verdrukking, zoowel uit een politiek en sociaal, als uit een economisch oogpunt, waaraan de werkende stand is blootgesteld, en verklaarde |zicb voor een normalen arbeidsdag van zes uren. Zij was een voorstandster van Home Rule en legislatieve zelfstan- digheid van Ierland. Er werd eene motie ten gunste van bare candida- jtuur voorgesteld, waarop echter eene motie in tegengestelde richting volgde. De chairman constateerde dat de voor- en tegenstanders van hare candidatuur ongeveer even tal rijk waren, waartegen de laatsten, 'die blijkbaar de meerderheid vorm- |den, heftig protesteerden. De mee- ting ging daarop in de grootste verwarring uiteen. De Pall Mall Gazetteofschoon zij het uitstel van de executie van Riel met het oog op den juist in vallenden algemeenen dank- en bede dag verklaarbaar vindt, twijfelt geen oogenblik er aan, dat het vonnis inderdaad zal worden voltrokken. Eene revolutionnaire onderneming, zooals Riel die op bet touw zette, kan alleen in practische resultaten hare rechtvaardiging "inden, hoe onbetwist «het heilige recht van opstand» in theorie ook moge zijn. Vrij naar het Italiaansch door Dr.... 11) Vie Hoofdstuk. Den volgenden morgen ontving hij per post een courant, waarin hem dadelijk een met rood potlood ge merkt artikel Opviel; boven dit ar tikel stond met groote letters«Een nieuwe ster». Het handelde over Minny, en Henri begreep dadelijk dat zij bet moest zijn, die hem dit toezond. Opmerkzaam en belang stellend las bij het stuk, waarin de zangeres geprezen werd, die eenigen tijd geleden zoo schitterend de vuur proef doorstaan had, in tegenwoor digheid der meest bevoegde muziek kenners van Parijs, en die zich nu De toe.-tanden in Canada, aldus besluit de Pall Mallzijn overigens alles behalve rooskleurig van aard. Het rassen-conflict is door de jong ste ongeregeldheden, tengevolge van de gedwongen vaccinatie, aanmer kelijk verscherpt. Ook met de Cana- deesche financiën, ofschoon zij nooit in bloeieuden toestand hebbeu ver keerd, ziet het er bijzonder slecht uit. Het deficit over het laatste be- grootiugsjaar bedraagt 2,357.470 dollar. Een groot deel hiervan is natuurlijk te wijten aan den opstand van Riel; voor een ander deel is het echter een gevolg van bedenke lijke vermeerdering der gewone kos ten van beheer. Volgens een telegram uit Rome zou de Paus een grondslag gevon den hebben tot overeenstemming tusschen Spanje en Duitscbland in de kwestie der Carolinen, en zouden beide Regeeringen zich met die schikking hebben vereenigd. De Servische regeering geeft, in eene officieele dépêche uit Belgrado, de verzekering, dat de schending van Bulgaarscb grondgeuied door Servische troepen niet heeft plaats gehad. De Balgaarsche regeering deelt mede, dat zij bevel heeft ge geven, de driehonderd Servische sol daten, die nog in de omstreken van Triu zijn, als roovers te behandelen. Uit Constantinopel wordt ge seind dat er alsnog vele voorloopige zittingen van de conferentie noodig zullen zijn, alvorens het op te lossen vraagstuk zelf aan de orde kan ko men. Het blijkt intusschen dat de Conferentie hopeloos verdeeld is. Tegenover de drie Oostersche Kei- aan een der grootste opera's als eerste zangeres had verbonden. Wij zijn overtuigd, zoo eindigde het ar tikel, dat het eerste optreden der kunstenares een groote overwinning voor haar zal zijn en wenschen reeds te voren het gezelschap geluk, dat zich zoo beijverd heeft, deze nieuwe ster van den kunstenaarshemel aan zich te verbinden. Henri zond Minny een briefje, waarin hij haar be dankte, dat zij nog aan hem ge dacht had; zelf dacht hij echter slechts aan Valentine. Eindelijk brak de langgewenschte avond aan. Sedert den vroegen mor gen bevond Henri zich in een op gewonden toestand; hij had beslo ten, van de uitnoodiging van den graaf gebruik te maken, en was het eindelijk met zich zeiven eens geworden, hoe hij zich op de soirée zoude gedragen, maar toch klopte zijn hart, telkens als hij er aan dacht. Eenige dagen te voren had zerrijken staan Engeland, Frankrijk eu Italië. Reuter seint uit Rangoen Eeue proclamatie van Thebau koudigt den oorlog met Engeland aan eu roept alle getrouwe Birina- nen op, te strijden voor vaderland en den godsdienst. De Europeanen en andere vreem delingen zoo proclameert de Ko ning moeten thans nog niet worden lastig gevallen. Het zal ech ter veroorloofd zijn ze te dooden, als de vijand de grenzen overtrekt. Een aantal Europeanen verlaten Mandalay. De Birmanen leggen aan hun vertrek niets iu den weg. De Times verneemt uit Rangoen van 11 November, dat de heer Ch. E. Bernard (kommandant der Brit- scbe troepen aldaar) afschrift van eene proclamatie van koning Thebau heeft ontvangen, waarin de koning aan zijne officieren en onderdanen bevel geeft, de Engelschen te ver delgen. Men vreest, dat de Europeanen te Mandalay reeds vermoord zijn. Nog verneemt de Times uit Ran goen, dat de Birmanen delrrawaddy- rivier blokkeeren. Haarlem13 November 1885. De N. R. Ct. vermeld liet feit, dat bij eene inschrijving voor de levering van rijtuigen aan de Prui sische Staatsspoorwegen de firma J. J. Beynes alhier zooveel lager was dan 10 Duitsche inschrijvers, dat elk rijtuig van hem 1900 a 2300 mark geedkooper kwam dan dat van den laagsten Duitschen inschrijver, zelfs met berekening van 10 pet. inkomende rechten. hij, om aan de beleefdheid te vol doen, aan bet huis vau den graaf een kaartje afgegeven. Om 9 uur 's avonds begon hij zich gereed te maken; hij haastte zich echter niet, lioe groot zijn verlan gen ook was, om zijn aangebedene terug te zien. Uit zijn venster kon hij zien, hoe alle kamers in het grafelijk huis helder verlicht waren en hoe de bedienden in rijke livrei zich door de vertrekken en de zalen spoedden. Reeds waren eenige rij tuigen met geuoodigden aangeko men. Toen de zalen langzamerhand met gasten gevuld waren, zag Henri op de klok; het was bijna half elf, dus de meest geschikte tijd, om zijn opwachting in het voor hem zoo geheel vreemde gezelschap te ma ken. Toen hij de receptie-zaal bin nentrad, waar een bediende hem naar zijn naam vraagde, zag hij in de nabijheid den heer des huizes «Aan de firma Beynes zegt de N. R. Ct. verder werd de levering echter niet gegund. De teleurstelling moet voor de firma te grooter zijn geweest omdat zij reeds voor een drietal wekeu 100 werk lieden heeft moeten ont.-laau en, zoo er niet zeer spoedig bestellingen komen, bare fabriek zal moeten sluiten. «Wij laten nu de redenen, waarom de leveriDg voor de Prnisischespoor- wegeu niet aan de Haarlemsche firma is gegund, daar. Maar wij hebben eeue andere opmerking. «Bij de aanbesteding te Elber- feld is gebleken, dat deze Neder- landsche fabriek liet werk goed- kooper leveren kan dan de Duitsche fabrieken. En het is bekend genoeg, dat zij, wat soliditeit van bewer king en sierlijkheid van uitvoering betreft, de vergelijking met buiteu- laudsche fabrieken met glans kan doorstaan. Hoe verklaart men het dan, dat er, zooals ons bekend is, nog op dit oogenblik in Duitscb land druk voor Nederlandsche spoor wegen wordt gewerkt? «Dat bet zeer treurig is, dat de eenige fabriek voor spoorwegrijtui gen in geheel Nederland geen werk kan vinden om haar bekwaam en geoefend personeel in dienst te hou den, zal niemand ontkennen. Maar is dat niet dubbel treurig, wanneer het vaststaat, dat onze groote maat schappijen, om bet werk goedkoo- per gedaan te krijgen, met hunne bestellingen niet naar het buiten land behoeven te gaan?» Iu de gisteren door B. en W. alhier gehouden verpachting der visscherijen in verschillende wate ren voor den tijd van vijf jaren waren hoogste bieders: Voor bet Spaarne, de grachten en singels in deze gemeente C. J. en een weinig verder de gravin met haar dochter Valentine. Mijnbeer Henri deLanges! kondigde de bediende met luider stemme aan. Ilenri trad op den graat toe, die hem reeeds had opgemerkt, en hem te gemoet kwam, om hem de hand te drukken. Het doet mij zeer veel genoe gen, zeide bij op hartelijken toon, om u in mijn huis te ontvan gen. Wees zoo goed, mede te gaan, opdat ik u aan de gravin voorstelle. Hij leidde hem aan de band naar zijn echtgenoote. Lieve, ik heb bet genoegen, u mijnheer De Langes voor testel len, van wieu wij zoo dikwijls ge sproken hebben, en die zooveel aan spraak heeft op ons beider dank. Werkelijk, mijnheer de Lan ges? antwoordde de gravin, ter wijl zij den jongeling de hand toe stak. Mijn echtgenoot en mijn Koeleraey, voor f 36; de Amster- damsche vaart tot Halfweg A. M. Hartendorp, voor f 60; het Zuider- Buitenspaarne, de Gasthui-vaart, de Zomervaart en Fuikvaart A. Aker- floot, voor f 85; bet Noorder Bui- tenspaarne W. Kok, voor f140; de Mooienel, bet Rak en de Liede W. Kok, voor f 285; de Leidscbe vaart van de Brouwersvaart tot de Bar- naartsbrug J. C. Spaargaren, voor f 75, en de Leidsche vaart van de Barnaartsbrug tot Halfweg J. C. Spaargaren, voor f 90 's jaars. Uit spraak omtrent de gunning Don derdag a. s. Voor de gisteren door B. en W. alhier gehouden aanbesteding,en ook bet leggen van 90 M. bij de ge meente voorhanden zijnde riolen van Portland-cement aan de wz. van bet Nieuwe Kerksplein, 52 M. in de Gortesteeg, 32.50 in de Minne- broedersteeg, 16 M. in de Klerk- steeg en 70 M. in de Nieuwe Spaarnwouderstraat (raming f 1490), zijn 8 inschrijvingen ingekomen, waarvan de laagste is voor f 1176,42. Beslissing Donderdag a. s. De heer A. von Kracht heeft thans zijne manége naast de villa «Voorhout» achter bet hotel van den Berg alhier, geopend. De in richting laat niets te wenschen over en> we gelooven dat ze, op de wijze zooals ze door den directeur wordt geëxploiteerd, uitstekend in de be hoefte zal voorzien. In de gisteren gehouden zitting der Provinciale Staten van Noord- Holland is ingekomen een brief van den heer Jacob Vis Pz., waarbij hij wegens verandering van woonplaats bedankt als lid der Staten. Door Ged. Staten is eene gewij zigde regeling ontworpen ter voor dochter hebben mij zoo dikwijls ge sproken van de edele toewijding, die gij in dien vreeselijken nacht getoond hebt, dat ik mij gelukkig acht, ook persoonlijk u mijn dank te kunnen betuigen. Gij maakt mij werkelijk ver legen door zooveel goedheid, me vrouw; de kleine dienst, dien ik het geluk bad, te kunnen bewijzen, is niet waard dat.... Jawel, jawel, viel de dame hem in de redezoo dikwijls ik aan dat ongeluk denk, gaat mij een buivering door de ledenMijn arme Valentine zal nooit vergeten, hoe zij toen verschrikt is; niet waar, mijn kind Henri werd het bang te moede, toen bij Valentine aanzag, die met een blos op het gelaat voor zich zag; hij wilde haar blijkbare ver legenheid niet door zijn tegenwoor digheid vermeerderen, en maakte daarom een beweging, om afscheid

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1