ziening in de kosten der uitbreiding van 't gestichtMeerenberg. Overeen komstig hun voorstel is beslotenlo. de som van f25,819.52, op de be grooting van het gesticht voor 1886 nog beschikbaar, aau te wijzen voor de uitbreiding van dat gesticht; 2o. ten laste der Provincie voor even genoemd werk eenegeldleeningaau te gaan van hoogstens f 300,0003o. vast te stellen eene tweede supplet. begrooting van het gesticht, beide voor 1886 tot regeling der in dat jaar vermoedelijk tienoodigde gelden voor de uitbreiding. Na discussie is aangenomen de motie van den heer J. Boissevaiu, gewijzigd naar aanleiding van eene opmerking van den heer Rutgers van Rozenburg, waarbij op de nood zakelijkheid wordt gewezen van de vergrooting der haven van IJmui- den en het maken van eene tweede zeesluis nevens de bestaande, en Ge deputeerde Staten worden uitgenoo- digd, hunnerzijds alle pogingen aan te wenden tot oplossing-der gerezen bezwaren tegen het te dezer zake opgemaakte plan en tot uitvoering van het werk. De najaarsvergadering der Staten is daarna door den voorzitter in naam des Konings gesloten. Het museum der Amsterdam- sche diergaarde is verrijkt met een opgezette Alca impennis of «groote alk», een vogel, die in de Noorde lijke IJszee te huis behoort of eigen lijk te huis behoorde. Deze vogel soort, welke geen ontwikkelde vleu gels heeft, zoodat zij niet spoedig kan vluchten, is namelijk door de jagers ten laatste geheel uitgeroeid. Ook de omstandigheid, dat zij in den broedtijd slechts één ei legt, heeft daar het hare toe bijgedragen. Vogel en ei want beiden zijn in het bezit des museums be- hooren derhalve tot de hooge zeld zaamheden, en vertegenwoordigen eene waarde, welke men leert be- oordeelen, indien men verneemt dat er verleden week door een Engelsch verzamelaar vruchteloos zes en veer tig honderd gulden voor is geboden. t,TIM Gedeputeerde Staten van Noord - Brabant hebben bij algemeene aan schrijving de aandacht der gemeen tebesturen gevestigd op de noodza kelijkheid, om telkens tot eene nieuwe benoeming van ambtenaren van den burgerlijken stand over te gaan, wanneer een burgemeester, die tevens lid van den gemeenteraad is en de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand bekleedt, door aftreding als burgemeester of als raadslid die betrekking verliest. Ged. Siaten achten het noodig, met den Minister van binnenl. zaken, dat in eene zaak van zooveel ge wicht, als de geldigheid van de akten van den burgelijken stand, alles vermeden worde, wat aanlei ding tot twijfel kan geven. De Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Brabant heeft een krachtig rondschrijven aan de Burgemeesters in zijn gewest doen toekomen, waarin gewezen wordt op de gebrekkige uitvoering der drankwet in bedoelde provincie. Op onderscheidene plaatsen doet zich op vrij groote, hier en daar zelfs op zeer ruime schaal, het feit voor, dat sterke drank in het klein verkocht wordt zonder vergunning, ook zeer ten nadeele van hen, die vergunning verkregen en betaald hebben. Eene gemeente is genoemd, waar te nemen en zich tusschen het ge zelschap te begeven. Op het oogenblik heb ik het, zooals gij ziet, te druk, mijnheer De Langes, zeide de gravin, en het zoude verkeerd zijn, u lan ger op te houden, maar ik hoop, dat gij nog lang zult vertoeven; op uw leeftijd houdt men van dansen, en ik hoop u nogmaals te zien, voor gij vertrekt. Zij knikte hem nog ems vrien delijk toe, en hij begaf zich onder de genoodigden. Nadat hij reeds verschillende groe pen gepasseerd was, onder welke hij geen enkel bekend gezicht zag, hoorde hij zich plotseling bij den naam noemen. Aangenaam verrast zag hij om en herkende zijn pa troon, den notaris Fromentin, die, zooals hij wist, door zijn beroeps bezigheden in nauwe betrekking tot den graaf stond. Verheugd trad hij op hem toe. dit wel op 200 plaatsen het geval zou zijn. In verschillende gemeenten wordt sterke drank verkocht in lokalen, die met eene andere winkelnering binnenshuis gemeenschap hebben, zonder dat door Gedeputeerde Staten ontheffing van dit verbod is ver leend. Met aandrang roept de Commis saris de medewerking der Burge meesters in, om aan de misbruiken, die ten aanzien van de uitvoering der drankwet allengs zijn ingeslo pen, een einde te maken. Nadat de Nederlandsche con sul-generaal jhr. May gisterenmiddag voor het politiehof in Bowstreet te Londen uittreksels had voorgelezen uit het te 's-Hage gevelde vonnis, waarbij Van Rijsselberghe wordt veroordeeld tot vijfjarige tuchthuis straf, wegens heling van g-estoleu goed, besloot de magistraat Oyne tot zijne uitleveriog aan de Neder landsche Regeering. De magistraat gaf aan Van Rijsselberghe te kennen, dat hij bevoegd is om binnen veertieu dagen in beroep te komen op de Queens Bench. Onder verklaring dat hij onschul dig was, zeide Van Rijsselberghe het cassatierecht te zullen inroepen. Door den heer Van Druten, lithograaf te Utrecht, wordt eene nieuwe kaart der provincie Utrecht uitgegeven, waarvoor de Provinciale Staten hem een subsidie van f500 verleenden. Indien in de avonden van 26 tot 28 November de lucht onbe wolkt iszal men waarschijnlijk een prachtigen sterrenregen kunnen waarnemen. Omstreeks dien tijd gaat nl. de aarde elk jaar door de baan der komeet van Biela; dit jaar ontmoet zij vermoedelijk, even als in 1872, dan een gedeelte der ko meet zelve, waardoor stukjes van dit hemellichaam als sterren op de aarde kunnen vallen. Dit jaar na dert de aarde zelfs de kern der ko meet nog dichter dan in 1872. In- tusschen kent men noch den loop der komeet, noch de eigenaardig heden van hare samenstelling vol doende, om met volkomen zeker heid te kunnen aankondigen wan neer precies het verschijnsel zich zal vertoonen en in welken omvang. Daar de maan in het laatst dezer maand laat in den avond opgaat, zal men in den vooravond het ver schijnsel het best kunnen waarne men. (Hhl.) Een nieuwe spoorweg. Sedert jaren bestond reeds het plan een spoor AlmelooNordhornLingen Kloppenburg te leggen, doch het werd tot nu toe niet uitgevoerd. Thans schijnt echter het plan ver wezenlijkt te worden. Een Neder landsche maatschappij is, naar het N. v. d. D. meldt, voornemens, in aansluiting aan het traject Amers- foort-Deventer-Almeloo, een spoor weg naar Duitschland te doen aan leggen, en wel van Almeloo over Nordhorn, Lingen, Haseltine en Löpingen naar Kloppenburg (groot hertogdom Oldenburg), om daardoor aansluiting met de Noord-Duitsche zeehavens te verkrijgen. Den len dezer werd te dien einde te Deven ter een conferentie gehouden, waar aan personen uit Nordhorn, Lingen, Almeloo, Deventer en Amsterdam deelnamen. Iemand, die Maandag met mede lijden het openlijk vertoon van den Wel, dat doet mij genoegen, dat gij aan de uitnoodiging van den graaf gevolg gegeven hebt, zeide de oude heer op vriendelijken toon. Ik had er vast op gerekend, u hier te ontmoeten, maar, om mij niet den schijn te geven, alsof ik eenigen invloed op uw besluit wilde uitoefenen, heb ik met u niet over de soirée gesproken en nog des te minder, daar gij u tegenover mij zeer geheimzinnig hebt gedragen en mij door niets hebt doen bemer ken, dat gij door een grooten dienst aanspraak hebt weten te maken op de dankbaarheid en de vriendschap van een der eerste familiën uit den faubourg St. Germain. Henri wilde juist antwoorden, toen hij bemerkte, dat twee oude lieden, die zich achter den notaris op twee gemakkelijke stoelen hadden neder- gevlijd, hem met de meeste nieuws gierigheid aanzagen, zóó zelfs, dat men dit onder andere omstandighe- werknood te Amsterdam heeft aan schouwd, geeft in een der Amster- damsche bladen lucht aan zijn ver bazing over het feit, dat geen dier werkeloozen gebruik maakt van de gelegenheid om dienst te nemen bij bet Nederlandsche of het Indische leger. «Waarom?» vraagt hij. «Een ge zonde en warme kleeding, goed voedsel, zorgvolle verpleging, huis vesting enz. enz. worden hun ouder genot zelfs van financieele voordee- len aangeboden, en geen hunner wenscht die aan te grijpen om zich uit zijn benarden toestand te ver lossen. «Ieder toch, die zich voor zes jaren bij het O.-I. leger verbindt, geniet een premie bij de indienst treding van f 30b (zegge 300 gul den), en bij liet leger hier te lande zestig gulden. «Men zou allicht denken, dat in werkelooze tijden als tegenwoordig de toetreding tot den militairen dienst op groote schaal zou plaats heb ben, en niets toch is minder waar. De aanmelding voor vrijwillige dienstneming te Amsterdam o. a. is in den laatsten tijd zelfs geringer dan in gewone omstandigheden, en uit een deswegen ingesteld onder zoek moesten wij tot de treurige ontdekking komen, dat zich Dins dag zelfs niet één enkel persoon voor den militairen dienst bij den militairen kommandant had aang-e- meld. «Onder die paar duizend werke loozen bevonden zich minstens de helft die aan leger en Staat, zoo hier als in Oost-Indië, uitmuntende diensten zouden kunnen bewijzen en op eervolle wijze in hun levens onderhoud vocizien. Eerst dan, wan neer dat getal den drom der wer keloozen zal hebben verlaten, zal recht kunnen blijken hoe groot het werkelijk getal der werkeloozen zal zijn. Zondag vond een poetser van het Centraal-slation te Amsterdam in een der ledige waggons van den Oosterspoorweg een belangrijke som aan bankbiljetten, die hij aan de bevoegde macht in handen, stelde. Tot nu toe heeft de eigenaar zich nog niet aangemeld. Een reiziger, die Woensdag avond van Amsterdam met de Hol- landsche spoor naar 's-Hage vertrok, verloor op het perron een pakket met gouden munten van groote waarde. Bij zijn aankomst te 's-Hage ontdekte de eigenaar het verlies. Hij keerde onmiddellijk naar Am sterdam terug. Bij zijn aankomst mocht hij het genoegen smaken, dat het pakket reeds door den be ambte der Holl. Spoorwegmaatschap pij Sigtermau was gevonden, die het. aan den stationschef had ter hand gesteld. De verheugde eige naar beloofde den vinder een be looning van honderd gulden. De trein, die gisterenmorgen te 6 uur 14 m. van Den Helder te Anna Paulowna moest aankomen, had onderweg een kwartier uurs oponthoud, daar ten gevolge van het breken van een remblok een waggon uit den trein moest worden gezet. Gisteren nacht, ongeveer half een, brak een hevige brand uit in het woonhuis van J. Kruyff Jr., aan de Beek, in de bebouwde kom der gemeente Hillegom; het huis is ge- den als onvoegzaam en onbeleefd beschouwd zoude hebben. Hij meen de, den ouden heer reeds vroeger te hebben gezien, maar hij wist zich niet te herinneren, waar en wanneer; het was een groot, wel gebouwd man, met een eerwaardig uiterlijk, wiens aangezicht de on- uitwisehbare sporen van een jaren lang lijden droegen. Ook de oude dame naast hem, een vrouw met een voornaam uiterlijk, scheen met de tegenspoeden des levens kennis gemaakt te hebben, want haar doffe oogen en opeengeperste lippen be wezen, dat deze meer aan tranen dan aan lachen gewoon waren. De grijsaard was blijkbaar reeds ouder dan zeventig jaar, terwijl zijn echt- genoote er ongeveer zestig konde tellen. Henri wilde zich juist aan de door dringende blikken van het oude echtpaar onttrekken, toen de grijs aard opstond en den notaris zacht heel afgebrand en de oorzaak voor alsnog onbekend. Eene afdeeling van de beruchte dievenbende schijnt thans ook in de omtrek van Leiden haar geluk te beproeven. Op een der buitenver blijven onder Endegeest althans heeft men getracht in te breken, doch de sluiting schijnt al te zeker geweest te zijn. Alleen in de oran jerie en in den tuin hadden de die ven vrij spel. Wat het woonhuis betreft, moesten zij blijkbaar hunne pogingen om in te breken opgeven. Door de politie te 's-Hage is proces-verbaal opgemaakt tegen een bleeker aan den Loosduinschen weg aldaar, die met het hem ter bewas- sching verstrekte al heel zonderling handelde. Hij bracht namelijk ver scheidene goederen van zijne klan ten... in de bank van leening. Woensdagavond had er op de rivier de Maas, onder Bolnes, eene aanvaring plaats tusschen de sleep boot Vooruitgang en de raderstoom boot Cornelis de Wit Imet het gevolg dat laatsgenoemde boot groote schade beliep aan de rader- kast en ook in het buffet eenige verwoesting werd aangericht. Te Rijsbergen (N.-B.) is Zondag avond een jongman van omstreeks 22 jaren, na de herberg verlaten te hebben, welke van zijne woniDg niet ver verwijderd was, niet thuis ge komen. Men vermoedt dat den op- passenden jongeling, die met zijn handel in kippen en eieren goed geld verdiende, een ongeluk is we dervaren. Woensdagmorgen maakte de land bouwer Teunissen te Doren weerd van het droge weder gebruik, om in het bosch afgevallen bladeren te gaan verzamelen tot strooisel voor het vee. Terwijl de boer reeds bezig was met het bijharken van het loof, gaat zijn 14-jarig knechtje nog een eindweegs met het voertuig door, totdat de eerste een gil hoort en vol schrik op het geluid afgaat. Bij een bocht was de kar omge vallen en de jongen lag zoodanig onder het paard, dat één man hem niet verlossen kon. Toen T. zoo spoedig mogelijk hulp had gehaald, was de ongelukkige reeds bezwe ken. Woensdagmiddag, zoo meldt de Pr. B. Ct., is op den topgevel bo ven den hoofdingang van het voor gebouw van het nieuwe Provinciaal Goevernementshuis te Assen een beeld van zandsteen geplaatst, voor stellende Een Hun, gewapend met speer en bijl. De plaats voor het beeld schijnt uitstekend gekozen. Een weinig daaronder zal, eveneens uit zandsteen gehouwen, het wapen van het Koninkrijk der Nederlan den worden aangebracht. Het nieuwe gebouw, hetwelk 1 Mei 1886 zoover gereed moet zijn, dat het kan worden betrokken, en 1 December 1886 geheel voltooid moet zijn, zal ongetwijfeld een in drukwekkend effect maken. Men voorspelt, dat het een der schoonste Goevernementshuizen uit geheel ons land zal zijn. GEMENGD NIEUWS. De berichten uit Chancelade blijven zeer treurig luidendoor eenige woorden influisterde, waarop deze Henri bij den arm vatte en vasthield. Ik begrijp zeer goed, dat gij lieden geen lust hebt, om op één plaats te staan, maar toch hebt gij wel eenige oogenblikken den tijd, voor het dansen begint. Laat ik u eerst aan den hertog de Preslac en mevrouw zijn echtgenoote voor stellen. Henri werd bloedrood; hij herin nerde zich nu, waar en wanneer hij den hertog reeds gezien had, na melijk in het dorp dicht bij de plaats, waar het spoorwegongeluk geschied was, maar toen had hij minder op hem, dan op de naast hem zittende Valentine gelet. Toen hij nu den naam van den hem on bekenden ouden heer hoorde noe men, werd het hem onaangenaam te ma ede en had hij al zijn zelf- beheersching noodig, om niet te la ten blijken, hoe onaangenaam hem allerlei tegenspoed en het onklaar worden van werktuigen heeft men het ontgravingswerk geheel moeten staken. Men houdt er zich mede bezig om nieuwe toestellen te ver vaardigen en hoopt dan weder met kracht aan den arbeid te gaan. In het gunstigste geval rekent men echter eerst drie weken na den da tum van instorting tot de ongeluk- kigen, die levend begraven werden, te zullen kunnen doordringen. De vragen of zij dan nog zullen leven en of zij voedsel zullen hebben kunnen vinden, honden alle gemoe deren bezig, maar niemand kan er helaas antwoord op geven. Sedert Dinsdag is geen enkel geluid meer uit de diepte vernomen; proeven die men met een mikrophoon nam zijn mislukt. Uit Odessa heeft tegenwoor dig een vrij belangrijke veeuitvoer plaats. Gelijk een der bladen aldaar mededeelt, werden in de eerste tien dagen van October (o. s.) uit die haven geëxporteerd naar Rotter dam 259 runderen, 11 paarden en 1100 schapen, naar Londen 500 run deren en 360 schapen, naar Huil 200 runderen en 800 schapen, naar Marseille 485 runderen en 3850 schapenvoorts naar Constantino- pel, Syra, Varna,Alexandrië en Triest 783 runderen en 3110 schapen. Ook worden te Odessa groote aankoopen van vee gedaan voor Grieksche re kening. Zekere Louis Charbonnier, een grijsaard van 96 jaren, zegge zes en negentig jaren, wonende te Per- ray, had reeds verscheidene maien gepoogd zich te zelfmoorden, omdat de drie vrouwen, welke hij de een na de andere gehuwd had, hem ongelukkig maakten. Zes maanden geleden hertrouwde hij voor de vierde maal.... Weldra ging alles zoo slecht als vroeger en de arme rentenier deed een klacht aan den maire en daarna aan den president der republiek, omdat zijne vierde vrouw «geenen eerbied genoeg voor hem had.» Hij werd natuurlijk niet aange hoord. Toen besloot hij geen vijfde kans meer af te wachten en een einde aan zijn leven te stellen. Inderdaad, 11. vond men hem op gehangen. Op zijnen lessenaar lag een briefje van den volgenden in houd: «Het slechte karakter mijner echtgenoote is de oorzaak van mijnen zelfmoord.» Daar hij geene erfgenamen ach terliet, zal die vierde vrouw met haar slecht karakter in het bezit komen van het fortuin van den overledene dat nog al aanz'enlijk is. De geheimsecretaris Paepke te Berlijn ging Dinsdag, als gewoonlijk, naar het Ministerie van Marine, waar hij werkzaam was. Zijn zoon, die een betrekking heeft aan het Potsdammer-station, verliet ook het huis terwijl de vrouw alleen thuis bleef. Toen de secretaris tegen 4 uur thuis kwam, vond hij zijn echt genoote, een krachtige vrouw van 46 jaren, vermoord en zijn huis geplun derd. De moordenaar was onge merkt verdwenen, maar de politie spant alle krachten in om hem op te sporen. De familie Paepke is zeer gezien in de wijk Moabit, waar zij woont, zoodat het voorval groot op zien wekte. De door zijn groot bankroet onlangs bekend 'geworden bankier Premsel, te Parijs, is aan de gevol gen van zijne poging tot zelfmoord, overleden. De Pall Mall bevat de volgende verkiezings-anecdote Dezer dagen werd bij eene kie zersvergadering- een man opgemerkt, die met een mand jonge honden te koop liep. «Mooie conservatieve deze ontmoeting was. Met een diepe buiging groette hij hen beiden, sprak eenige beleefde woorden en was blijde, toen hij een minuut later zich onder het overige gedeelte van het gezelschap kon mengen, om uit zijn geest de on aangename gewaarwordingen te kun nen verbannen, die deze ontmoeting bij hem had opgewekt. De hertog De Preslac, zeide hij nog herhaalde malen in zich- zelven. Waarom wil het noodlot toch, dat ik hem alweder moet ont moeten en beide keeren in de na bijheid van Valentine? 'Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2