Moeder en Zoon. 34' Jaargrang. Maandag 16 November 1885. No. 725. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon-en algemeene feestdagen. ADVERTENTIËN: ALGEMKKN OVIÏIt/lCIIT. FEUILLETON. BINNENLAND. poruuiK in-1 Voor Haarlem per maand40 Cento. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke NommerB 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresBeeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland(compagnie Générale de zublicite Etrangère G. L. DAUB E 8f Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 centf. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. op het Faviljoen. Ingang aan de Droefzijde 2e deur. Geopend dagelijks van i0 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateurs eu leden dor Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebbea op van diploma vrijen toegang, donateurs roet gezelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op het Paviljoen. Ingang Dreefzijdc le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cents per persoon. Donateur» er Nederlandsche Maatschappij tor bovordering van Nijverheid hebbeu op vertoon van diploma vrijen toegang, donateurs met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst eu geschiedenis, vooral Koloniaal museum sartoon va «den der - - -- - van Nederland en meer bijzonder van hot Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- on Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorloopeiule toegangskaarten voor een geheel jaar I 1 galden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 10—3 uur tegen betaling van 25 cents per persoon, alleen dp Zondagen kostelooB van 12—4 uur, de overige Christelijke feestdagen togen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in bet geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide. Ttylers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Jl—3 uur. Teglers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptmi Woensdag en Zaterdag van 24 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag van 2—8 uur. Toegang (deur Oudegroenmarkt) vrij. De Vossische Zeitung meldt dat een groot aantal Sleeswij kers, die izich. na een langdurig verbijf in de jVereenigde Staten als Amerikanen hadden laten naturaliseeren, en die in hun vroeger vaderland waren teruggekeerd om er eenigen tijd te verblijven, van de Pruisische re geering bevel hebben ontvangen, vóór 15 November Sleeswijk te verlaten. In de zitting van Donderdag der Conferentie stelde Turkije voor: dat zij in gemeenschappelijk overleg met de mogendheden vorst Alexander zou sommeeren, Oost-Roemelië met zijn troepen te ontruimen. De Sultan zou vervolgens een buitengewoon commissaris naarRoe- melië zenden om er onder goedkeu ring der mogendheden, zijn gezag uitteoefenen tot dat een definitief 'oeverneur zou gekozen zijD. Ten slotte zou een gemengde Enquête-commissie gedurende het be stuur dezer voorloopige administra tie onderzoek doen naar de wenschen der Roemeliërs. Omtrent de twee laatste voorstellen meent men dat wel een overeen stemming tot stand zal komen ;om- treDt het eerste echter blijven Frank- 'ijk en Engeland bij hun eisch, dat de sommatie alleen uit naam der ?orte geschieden zal. De Standard heeft uit Athene rerschrikkelijke berichten ontvangen, lie aldaar uit Epirus waren inge- iomen. De Turksch - Albaneesche roepen deserteeren in menigte, plun ieren de christendorpen, nemen er iet vee weg en dooden iedereen die tegenstand biedt. Er heerscht een n terrorisme. Vrij naar het Italiaansch door Dr.. 12) Vie Hoofdstuk. Ja, een vreeselijke herinnering eefde in Henri's boezem, een her- nnering, die hem den naam van en hertog deed haten, die hem een fkeer van diens persoon deed heb- len; er bevond zich een gapenden fgrond tusschen de namen De Pres- ac en De Langes, een afgrond, Marover geen brug te leggen was. foor zijn geest vertoonden zich lie felijke beelden, die eener vroeg ge- itorven moeder, wier naam hij nooit lai kunnen noemen en wier ge- aatstrekken hem slechts bekend wa- en uit het portret, dat zij hem als Uit Caïro wordt gemeld, dat de Arabieren naar Dongola zijn terug gegaan. vermoedelijk wegens on- eenigheden. Het gerucht loopt te Cairo, dat er tusschen de Engelschen en de aanhangers van den Mahdi een gevecht heeft plaats gehad. De lo kale pers hondt zich druk bezig met de bespreking van de nadering der rebellen. Uit Larnaca wordt aan de Stan dard gemeld, dat er in Syrië een jammerlijke toestand heerscht. Het Turksc'ne bestuur heeft op wreede wijze de jongste conscriptie doorge dreven. Vele dorpen zijn geruïneerd en de bewoners er van vertrokken. Blijkens de naar Londen overge seinde proclamatie van koning The- bau aan zijn volk, verklaart hij in dit stuk, dat de kwaadgezinde En- elsche barbaren de Birmanen wil len beoorlogen, ten einde er den godsdienst des volks te vernietigen, de zeden en gebruiken te onteeren, de eer des lands te schenden. «Moch ten die Britsche barbaren eenig ge deelte des rijks aantasten, dan zullen wij persoonlijk tegen hen oprukken om hen weg te vagen, en met onze oorlogsscharen, onze artillerie en oliefanten hun land in bezit te ne men.» Ten slotte voegt hij er bij, dat de Birmanen, die alzoo hun hei ligen godsdienst verdedigen, het Pa radijs zullen binnengaan.» In de telegrammen, uit Montreal te Londen ontvangen, wordt verze kerd, dat Riel, ingevolge definitieve beslissing, aanstaanden Maandag zal worden opgehangen, en dat de Ca- eenig erfdeel had achtergelatendie van een vader, dien hij zich even eens slechts ter nauwernood kon herinneren, maar wiens laatste woor den hem nog altijd vreeselijk in de ooren klonken. Met alle kracht trachtte hij de sombere gedachten, die hij hem opgekomen waren en die zoo slecht in deze omgeving pasten, te verdrijven, en het was hem een ware uitkomst, toen hij Gastons stem hoorde, die juist op hem toetrad en hem de hand toe stak. Vind ik n eindelijk? Reeds sedert een half uur loop ik u te zoeken in alle salons. Zijt gij zoo even gekomen? Hij trok Henri met zich mede, zelf blijde, dat hij een bekende had gevonden, tot wien hij zich uit den grond van zijn hart aangetrokken gevoelde, omdat door diens leven, niet minder dan door het zijne, een geheimzinnige draad geweven was. nadasche Regeering stellige orders dienaangaande heeft uitgevaardigd. Het uitstellen der beslissing om- trentde ter-doodbrenging of degratie van Louis Riel, eene marteling die men den ouden man wel had mogen besparen, heeft weder aanleiding tot onlusten gegeven. De mestiezen, te St. Boniface, tegenover Winnipeg, beschouwden de tijding van dit uitstellen als een maatregel ten gunste van den veroordeelde, en staken vlaggen uit ten teeken van dankbaarheid. De Engelschge- zinae bevolking van Winnipeg is toen de rivier overgetrokken en heeft zich met geweld van de vlaggen meester gemaakt. Haarlem 14 November 1885. De le luitenant-adjudant J. C. A. Pabst van het 3e bat. 4e reg. in fanterie, alhier in garnizoen, is door den generaal-majoor Baud, bevel hebber in de le militaire afdeeling, uitgenoodigd geworden zich te heias ten met het houden van een theo- retischen cursus voor het corps officieren der dd. schutterij alhier. Tijdens afwezigheid der bewo ners, brak gisterenavond alhier, om streeks 9 ure, brand uit in een ach terkamer van het door den timmer man S. Warnier bewoonde bovenhuis No. 14 rood, gelegen aan deBake- nessergracht, welke brand vermoe delijk is onstaan door het drogen van kinderkleeding op den kaahel. Het bovenhuis is inwendig geheel uitgebrand. Door de spoedig aan gerukte brandweer bleven het be nedenhuis alsmede de belendende perceelen behouden en ten ruim 10 ure was men het vuur meester. Alles was verzekerd. Hij had ook kort te voren een on aangename ontmoeting gehad en hij deed eveneens zijn best, om den indruk er van zoo veel mogelijk weg te nemen. Ylle Hoofdstuk. Op het oogenblik, dat Gaston zijn woning wilde verlaten, om zich naar de soirée te begeven, had zijn be diende hem een kaartje overhandigd. Hij las den naam Pandolfo. Laat mijnheer in mijn kamer, gelastte hij den bediende, en een oogenblik later bevond hij zich te genover Pandolfo. Toen deze den jongeling zag, ge kleed om uit te gaan, riep hij ver wonderd en min of meer verwij tend uit: Gij hadt mij dus niet ver wacht? Ik heb lang op u gewacht, maar daar gij niet verscheent, meende Omstreeks 1 ure hedennacht werd de brandweer andermaal opgeroe pen en wel voor een uitslaan den brand in de Korte Begijnestraat No. 21, ten huize van den winkelier in kruidenierswaren T. Simons.Hier was de oorzaak het vallen van een bran dende petroleumlamp. Het boven huis, eerst sedert gisteren bewoond, heeft veel waterschade geleden. Ten 2'/= ure was de brand gebluscht. De inboedel van S. was niet verze kerd, die van de bovenbewoners wel. De Gymnastiek-Onderwijzers- Vereeniging «Noord-Holland» houdt morgen (Zondag) hare vergadering alhier. Onder de punten van behan deling komen voor: Aanwijzing van een plaats voor de volgende verga- gadering, en de volgende vraagpun ten: «Welke gymnastische spelen zijn het meest geschikt om door de leer lingen der lagere school bij de gym nastiekles gespeeld te worden?» (J. A. Heijner). «Welke zijn de voor-, welke de nadeelen eener openbare Gymnas- tiekuitvoering?» (V. Broersma). «Ontwerp van een examen-pro gramma van eene zijde begeerd en door dr. Salverda verworven.» (H. E. Jans). «Een aanval op de gymnastiek.» ("A. Boekhout). «De waarde der orde-oefeningen voor jeugdige en volwassen turners» en «klimmen en springen» in ver band met het examen-programma 1. o. gymn. (J. A. v. d. Boom). De heer A. A. Vorsterman van Oyen te 's-Gravenhage heeft van den Hertog van Nassau de groote gouden medaille ontvangen voor kunsten en wetenschappen. ik, dat gij niet meer zoudt komen, en daarom wilde ik juist uitgaan. Ik zal u niet lang ophouden; gij gaat naar den graaf De Malle- peyre en ik heb u slechts één op merking te maken. In de salons van den graaf ontmoet gij de beau- monde van Parijs. Niet alleen de voornaamste en guitigste vrouwen der groote stad, maar ook de mooi ste. Gij zult dus veel genoegen smaken. Maar bij al die vreugde moogt gij niet vergeten, dat gij ook een zending te vervullen hebt. Wat heeft dit daarmede te maken? Slechts zeer weinig, wat uiter lijk nauwelijks te bemerken is. Gij zult dansen en zoo lang nieuwe danseuses zoeken, tot gij die gevon den hebt, op wier schouders het merkteeken geschreven is, dat u de moordenares uws vaders verraadt. Zijt gij er zeker van, dat die daar zal zijn? Naar de Zm. Ct. verneemt is de heer mr. D. Z. van Duijl, ad vocaat en procureur te Amsterdam, die in 1881 eene zeer belangrijke dissertatie geschreven heeft over «de voorwaardelijke invrijheidstelling in verband met de heerschende gevan genisstelsels», eene speciale uitnoo- diging ontvangen om het interna tionale congres over het gevange niswezen te Rome bij te wonen. Hij zal aan die uitnoodiging gevolg geven. De oud-wethouder E.C. Tromp, lid van den gemeenteraad te Am sterdam, zal die gemeente vertegen woordigen in de vergaderingen over het plan Buma en Van Diggelen, tot droogmaking der Zuiderzee. De vergadering van afgevaardig den ter constitueering van het Zui- derzee-comité zal op Maandag 4 Ja nuari 1886, 's namiddags te één uur, worden gehouden in het lokaal «Frascatie» te Amsterdam. Men leest in de N. R. Ct.: Door de hh. G. A. de Lange als president van de N. I. Maat schappij van nijverheid en landb., N. P. van den Berg, president van de Javasche hank, W. Suermondt Wz., president van de Bat. Kamer van kooph. en nijverheid, en A. J. van Delden, oud-pres. van de Bat. kamer van koophandel en nijverh. is een adres gericht tot Z. M. den Koning, waarin wordt gevraagd, dat het Z. M. moge behagen. lo zoodanige voorzieningen door hare regeering te doen treffen, dat hier van wege het Indisch bestuur kunne gehouden worden eene en quête op den voet van de voor Nederland verordende wet van 5 Augustus 1850 {Staatsblad no. 45); 2o aan Haren Hoogen Vertegen woordiger alhier op te dragen het doen honden van Regeeringswege Volkomen zeker. En het teeken? Pandolfo haalde uit zijn zak een vreemdsoortig voorwerp en gaf dit aan Gaston. Het was een soort dolk met een ivoren gevest en een blan ken kling, waarvan slechts de breede, ronde rug zichtbaar was. Wat is dat? vraagde Gas ton verbaasd. Een Japansche dolk, zonder scheede of punt; de kling is hol en met een bijtende vloeistof gevuld; in plaats van een punt, ziet gij een stervormige opening, waaruit, ten gevolgde van een geringen druk op deze veer, een weinig van de bij tende vloeistof stroomt. De vloeistof heeft de eigenschap, dat zij een on- uitwischbaar merk, met een bloed- roode kleur, op de huid achterlaat; en tengevolge van de stervormige openiDg van de kling, onstaaterop de huid juist zulk een scherp be grensde, bloedroode ster, evenzoo

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1