Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken vail eene enquête amtrent den toe stand van de particuliere landbouw nijverheid in deze gewesten in haren vollen omvang, en omtrent de mid delen, die zulieu moeten worden aangewend om aan die nijverheid de plaats te verzekeren, die zij in de tegenwoordige huishouding van volk en staat behoort in te nemen, ten einde het voortbrengend vermo gen van Ned.-Indië tot de ontwik keling te brengen waarvoor het vatbaar is; en eindelijk, 3o om in afwachting van de resulta ten van bedoelde uit den aard altijd tijdroovende enquête Haar wil ken baar te maken, dat al dadelijk gevolg worde gegeven aau het wegruimen van de bezwaren, die het voortbe staan vau de particuliere culturen op het oogenblik zóó ernstig be dreigen, dat de oudergang van meerdere ondernemingen onvermij delijk moet worden, wanneer niet ten spoedigste verlichting wordt verleend van de fiscale lasten waar onder zij thans gebukt gaan, gelijk zulks in tal van verzoekschriften aan Haren Hoogen Vertegenwoor diger alhier, aan Haren Minister van koloniën en aan de Vertegen woordigers van het Nederlandsche Volk overtuigend en on wederleg- baar is aangetoond. Dit adres aan den Koning is met verzoek om doorzending en onder steuning aan den Goeverueur-Gene- raal gezonden. De jaarlijksche belooning, ver bonden aan de vacante betrekking van deurwaarder der directe belas ting voor het district Zaandam, wordt na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk, enz. geraamd op f1300, sn die voor het district Leek op f650. Eenige ingezetenen van Breda hebben het plan opgezet aan de arme kinderen, die in het afgeloo- pen jaar door trouw schoolbezoek hebben uitgemunt, met St. Nicolaas beschenken uit te rijken. Meer dan 1000 kinderen komen reeds in aan merking voor eene belooning. Het blijspel Recht voor Allen zal liet meer te Amsterdam opgevoerd worden. De oorzaak is dat door ienige bezoekers er op aangedron gen werd, dat men de melodie van let «Wien Neêrlandsch bloed» om irgernis te vernijden eergisteren ivond weggelaten weder zou spelen, terwijl anderen zich daar- ;egen verzetten. Ongeregeldheden ïadden niet plaats. Heijer, Saur en Geel, de he iende socialisten, waren gisteren •uim een half uur op audiëntie bij len burgemeester van Amsterdam. De beide eersten verstrekten inlich- singen omtrent den arbeidersnood in vroegen raad. De burgemeester verklaarde zich dankbaar voor de nlichtingen, doch zeide dat hij per soonlijk niet in alle nooden kon voorzien. Straat-demonstraties achtte hij allerminst geschikt om hulp te verleenen. Kwam men zooals heden, lan zou hij ieder aanhooren, en hij leloofde zijn invloed aan te wenden >m nog meer dan reeds geschiedde werk te verschaffen en nood te enigen. Heijer en Saur waren blijkbaar ngenomen met de welwillendheid les burgemeesters. Geel had zich laarna te verantwoorden over on- uiste berichten omtrent handelingen ran de politie. ils gij het hier op mijn arm ziet. Onder het uitspreken dezer woor- len had Pandolto zijn roksmouwen ot aan den elleboog opgestroopt en oonde hij Gaston op den bovenarm ien scherp geteekend bloedrood ster- etje. Gaston bekeek het nauwkeu- ig en zag daarop Pandolfo nieuws gierig aan. Dat is het herkenningsteeken ;a nu naar het bal. Voor de dag anbreekt, kent gij de persoon, die ;ij, naar uw vaders wil, moet straf- sn. Morgen of op het laatst over- lorgen kom ik weer bij u en deel meer mede. Pandolfo verwijderde zich en eenige linuten later begaf zich Gaston in en, zooals te begrijpen is, opge- ronden toestand naar het huis van en graaf De Mallepeyre. Onderweg ield hetgeen hij zoo even verno- ien had, hem voortdurend bezig, ioewel hij besloten had, den wensch jns vaders stipt op te volgen, was Uit Egmond aan Zee wordt ge meld. Als een bewijs hoe ook hier de duinen vol zitten van wild kan die nen dat verleden week door eenige heeren uit Amsterdam, die hier jaagden, op één dag gesshoten zijn 140 stuks wild, meest hazen en konijnen. Onze Prins Hendrik-stich ting ontving als traktatie van ge noemd gezelschap cadeau een dozijn hazen, die in dankbaarheid werden aanvaard en genoten. Woensdagavond wilde een man te Delft, die zijn paard verkocht had, op de boot gaan, doch stapte mis. Door ijlings toegeschoten hulp werd hij gered; doch zijn beurs vol geld, nagenoeg f 80, was in de diepte verdwenen. De welbekende wielrijder, de heer E. Kiderlen te Delftshaven, heeft eene weddenschap aangegaan, om den 21sten dezer maand, des avonds te 9 ure per rijwiel te vertrekken •van Delft naar Leeuwarden, waar bij den volgenden avond te 5 ure zal moeten zijn aangekomen. Gisteren werd door de politie te Delftshaven in beslag genomen op vermoeden van valschheid een rijks daalder met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1862. Het randschrift ontbreekt. Donderdag avond is in de Bloe- merstraat te Nijmegen een in aan bouw zijnd huis van drie verdie pingen en 18 meter hoogte, uithoofde van den zwakken bouw in, elkander gestort, waardoor het daarnaast ge legen perceel, dat voor een zestal maanden nieuw werd opgetrokken, mede gedeeltelijk is ingevallen. Persoonlijke ongelukken vielen daar bij niet voor. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men te Maastricht in het bureau van den heer v. O. getracht door insluiping diefstal te plegen. De dief of dieven hebben een kast opengebroken, waarin zich echter niets dan eenige papieren zonder waarde bevonden. Men ver moedt, dat het dezelfde persoon of personen zijn geweest, die zich in de St. Servatius kerk lieten inslui ten en de offerblokken opengebroken hebben. Door een ongelukkig toeval is Donderdagavond een klerk aan het station te Velp tusschen de wagens van den trein geraakt. De ongeluk kige was onmiddellijk een lijk. Een werkman van de Zwolsche machinefabriek teZwollehad Woens dag het ongeluk bij het kantelen van eene zware machine er onder te raken. Hij Werd zoo zwaar ge wond, dat hij per brancard naar het gasthuis moest vervoerd worden. De geneesheer vreest voor het be houd van zijn leven. Gistermorgen ontspoorde bij het station Winterswijk de machine van den trein, die om 6.12 van daar naar Duitschland zoude vertrekken. Door het beleid van den machinist was het gevaarte weer spoedig op zijn plaats, zoodat de trein vijf minuten over zijn tijd kon vertrekken. In het ziekenhuis te Gronin gen is Woensdag jl. eene vrouw uit Beertha, in de provincie Gro hij er toch verre van, Pandolfo's bevelen blindelings te volgen en zijn eigene zelfstandigheid aan die des anderen te onderwerpen; zelfs verzette hij zich onbewust, en zon der er zich rekenschap van te kun nen geven, min of meer tegen diens bevelen, door het besluit te nemen, niet eerder te handelen, dan wan neer hij volkomen met de geschie denis op de hoogte was en dam nog slechts op zulk een wijze, als met zijn eigene begrippen over eer en rechtvaardigheid, met zijn eigen ver stand en geweten, overeen te bren gen was. Hiervan had hem geen macht dar aarde kunnen afbrengen; daarvoor was hij te verstandig van karakter, te meer, daar hij nu reeds wist, dat de persoon, die hij te straffen zoude hebben, een vrouw was. Maar van den anderen kant hield Gaston bo venal van verstrooiing, zoodat, toen hij eenmaal in het huis van den ningen, geopereerd (haar luchtpijp werd geopend) wegens een zeer zeldzaam voorkomend geval. Zij was nl. met den hals gevallen tegen een scherpen rand en had hare lucht pijp gebroken, waardoor groot ge vaar van verstikking was ontstaan. ges^ksd mmm. De Pall Mall Gazette deelt mede dat Donderdagmorgen, in een der reusachtige magazijnen in de handelsstraat van Manchester een zware brand uitbrak. De gebouwen die een geheel blok vormden, wa ren in gebruik bij de firma's Beh- rens Co. en Hildesheim. Het vuur ontstond kort na tien uur op de derde verdieping en de vlammeu sloegen zoo spoedig om zich heen, dat vele personen zich door overhaaste vlucht moe-ten redden. Toen de brand het hevigst woed de, bemerkte men een jongen aan een raam van de bovenste verdie ping; onmiddellijk werd de straat met zakken en doek bedekt, opdat hij naar beneden zou kunnen sprin gen. De jongen waagde den sprong echter niet en werd door een brand weerman gered, die op het dak klom en hem aan een touw afliet. Het magazijn is geheel uitge brand, en men taxeert dat de scha de meer dan veertigduizend pond sterling zal bedragen. Woensdag bevatten alle En- gelsche bladen het telegram, waarbij de koningin van Engeland hare ge- lukwenscheu overseinde wegens het voltooien van den Canadian Pacific Spoorweg. Men zal langs dezen weg van Liverpool in tien dag'en de Stille Zuidzee kunnen bereiken. Zekere heer Schilling, een be kend orgelvirtuoos, had dezer dagen een standje aan het postkantoor te Odessa. Hij haalde namelijk brie ven aan een loket af, toen een ambtenaar hem toesnauwde«Neem je hoed af!» «Het tocht hier en ik ben bezweet,» antwoordde de heer Schilling. «Dat doet er niet toe, neem je hoed af en dan kan je je brieven krij gen,» klonk het. Onmiddellijk verzund Schilling een telegram naar St. Petersburg, met het verzoek om inlichting of rei zigers genoodzaakt waren aan de loketten de hoeden af te nemen. Het antwoord luidde dat het niet noodig was. De dépêche had slechts drie roebels gekost, maar een grond eigenaar nam die, om der curiosi- teitswille, voor acht roebels over, aangezien het in Rusland een aan genomen gebruik is, om aan de lo ketten der postkantoren den hoed af te nemen. Uit Galveston (Ver. Staten) wordt van gisteren geseind: (7 uur 's morgens). Seder 1 uur woedt hier een ontzettende brand. De vlammen breiden zich in alle richtingen uit. Zestig blokken huizen zijn geheel vernield. De schade wordt begroot op vier millioen dollars. Verscheidene hon derden gezinnen zijn zonder dak. Uit New-York wordt daaromtrent nog bericht: De groote brand, die gisteren in Galveston woedde, strekte zich uit over eene lengte van anderhalve Engelsche mijl. Noch de voorraad katoen, noch de spoorwegen hebben schade ge leden. - 't Was voor eenige dagen erg warm te Livorno. Er woei een he vige wind; de lucht werd eerst lood- graaf en in het schitterende gezel schap was aangekomen, hij vooreerst Pandolfo en diens mededeelingen geheel vergat. Zoodra hij Henri de Langes zag, voerde hij dezen mede naar den aan den salon grenzenden wintertuin, waar zij op een bank plaats namen. Ik hoop, dat gij niet boos op mij zijt, zeide hij tot Henri, dat ik in zoo lang niets van mij heb laten hooren. Sta mij toe, dat ik zonder plichtplegingen van de rech ten van een vriend gebruik maak; gij moet mij een gewichtigen dienst bewijzen. Ik riep Henri verwonderd uit, daar hij niet begreep, in welk opzicht hij Gaston van nut konde zijn. Ik ben verliefd, smoorlijk ver liefd! Op wie? Op Minny Millner. Henri talmde een oogenblik, al- kleurig, daarna roodachtig geel. Toen begon het te stortregenen doch 't was geen water dat er viel, maar een geelachtige, slijkerige stof. Dit duurde ongeveer 2 uur. Men vermoedt, dat deze slijkregen in ver band staat met de uitbarstingen der vulkanen in Zuid-Italië, en dat de vele stormen, die daar woedden, de stoffen naar 't noorden meegevoerd hebben. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 13 November. De Kamer bracht in deze zitting de Indische begrooting ten einde. Verschillende sprekers kwamen terug op hetgeen door hen vroeger was opgemerkt. De heeren Cremtr en van Kerk- mijk voerden een debat over de rentabiliteit der Indische spoorwegen; de heeren Kielstra, Keuchenius en de Bruijn Kops over de schuld van den Atjeh-oorlog. Een vraag van den heer Rutgers om opheffing der geheimhouding van de zittingen met gesloten deu ren, waarin de Atjeh-blokkade werd besproken, werd door den Min. van Koloniën weigerend beantwoord. De Minister bleef bij zijn meening dat de Goeverneur van Atjeh met 's Ministers bedoelingen, ten opzichte van hetgeen hij voor de veiligheid in Atjeh doen mocht, bekend was. Een amendement-Keuchenius om 36,000 te schrappen op den post van meubilair in de paleizen van den Goeverneur-Generaal, werd met 40 tegen 10 stemmen verworpen. De Kamer is met de discussie genaderd tot de afdeeling Binnen- laudsch Bestuur. Maandag voortzetting. TE HAARLEM. Zondag 15 November 1885. Collecte voor liet godsdienstonderwijs in alle beurten, behalve in de Kindei kerk en middag beurt. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure Escher. Namiddag 2 ure Brutel de la Rivière (Zond. 52). 's Avouds 6 ure J. D. van Arkel, pred. te Bloe- mendaal (voor Barger). Nieuwe Kerk. Voormiddag 10 ure Smeding. Jans Kerlt. Voormiddag 10 ure Moeton. Maandagavond 6 ure, Smeding. Openbare Cate chisatie over Matth. 4 -. 12 enz. Woensdag Avond 8 ure, Snethlage. Bakenesser Kerk. Voormid. 10 ure (voor de kinderen) Hoog. WalscZie Kerk. Voormiddag 10 ure Rochedieu, past. a Delft. Collecte voor de Evangelisatie. Lutkersche Kerk. Voormiddag 10 ure Mees. Collecte voor het liefdadigheidsfonds, 's Avonds 6 ure «Poolman. De openb. van Joh. Vereenngde Doopsgezinde Kerk. Voormiddag 10 ure de Vries. 's Avonds 6 ure Craandijk. Bemonstrante Kerk. Voormiddag 10 ure Tideman. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure Weiss. Christelijke Gereformeerde Gemeente. Gedempte Oude Gracht. Voormiddag 10 ure en 's Avonds 5 ure Mulder. Woensdag Avond Geen Bijbellezing. Klein Heiligland. Voormiddag 10 en 's Avonds 5 ure Schotel. Donderdag Avond half 8 ure Schotel. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandag Avond 8 ure Moeton. Bijbellezing. Matth. 22. De gast zonder bruiloftskleed. Lokaal in de Bidderstraat. Dinsdag Avond 8J ure. Openbare Bidstond, met het oog op den druk der tijden. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voormiddag 10 uur. Namiddag 6 uur. Evangelieprediking. vorens hij eenvoudig vraagde En waarin bestaat de dienst? Gaston zette zulk een ernstig ge zicht, als Henri nog nooit gezien had. Ja, in allen ernst, ik ben smoor lijk verliefd op dat mooie, Duitsche meisje. Wat den dienst betreft, dien gij mij moet bewijzen, reeds te vo ren zeg ik u, dat hij van dien aard is, dat een man van eer hem altijd aan een vriend kan bewijzen. Hij hield een oogenblik op, ge durende welken tijd Henri hem uit- vorschend aankeek, daarna vervolgde hijGij herinnert u den indruk, dien juffrouw Millner bij onze eerste ontmoeting reeds op mij gemaakt heeft. Zelf konde ik niet gelooven, dat deze indruk zoo diep wortel konde schieten; maar sedert dien tijd is het meisje een alom bekende en gevierde kunstenares geworden; in de club, op de boulevards, overal hoort men van haar spreken, overal Donderlag Avond 8 ure Bijbell. door den Heer H. C. Voorhoeve Jzn., van 's-Hage. Zitpl. vrij. Locaal J'elix Favore. (ingang Morinuesteeg 8e deur.) Woensdag A^ond 8 ure, Op uitnoodiging van de Geref. Vereeniging, W. J. Geselschap, pred. te Amsterdam. Lokaal Jongelings Vereeniging. Lange Annastraat. Donderdag Avond 8 ure Barger. Bijbellezing. 1 Samuel 28. Apostolische Zending. Lange Annastraat. Zondag viu. 10 uur, nam. 6 uur. Woensdag Avond 7i uur. Zevendedags-Baptisten (Parklaan 17.) Vrijdag Avond 8 ure Prediking. Zaterdag Voormiddag 10 ure Prediking. Namiddag 2 j ure Bijbelbespreking. Ds. SMEDING kan a. s. Maandagavond aan zijn huis geen catechisatie houden. De Lidmaten- catechisatie denkt hij a. s. Vrijdag ten 7 uur te hervatten. mmwmmu. AMSTERDAM, 14 Nov. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friescke Dokkummer Jammen f 1.9 0 a 2.10; dito Franeker f175 a 1.90; dito Engelsche fl.30 a 1.40; Zeeuwsche Blauwe fl.80a0. Geld. Blauwe 1.40 a 1.50; dito Kralen f0. a 0.dito] Thomassen f 0.a 0.dito klei f0.aÖ.Noordwijker zand f0.a 0.dito Sassenbeimer f0.a 0.dito Hillegommer f 2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche FHkkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Pooters fl.10 a 1.20; Pruisische Ham burgers f2.50 a 2.60, Andijker Blauwe f0. a 0.—. Aangevoerd 8 versche ladingen. Koffie. Afgedaan 592 bn. Java W.-I. B. al hier gedopt (Djolotigo) en 159 bn. do. do. (Boemeradjo) beide ex Prins van Oranje*. Suiker prijshoudend. Katoen iets vaster tot onveranderde prijzen. Tin met weinig handel. Banka f 553 4 en Billitoa f541/.- met verkoopers. Petroleum loco f96ifi E. Jan./Maart f93/8 E. CoEsumptie f 11. Tarwe zonder noteering, op levering lager. Nov. f207. Aangezegd 200 last. Totaal tot heden 1225 last. Rogge als voren, per 2100 kg. a c. z. k. Pe- tersb. f137. Galatz f138. Taganrog f136. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering jjmerkelijk lager. Maart f136. 135, 134. Mei f137,136 135. Noteering ven Meune Thole. Koolzaad op 800 K.G. Olie st.il. Lijnzaad zonder handel Raapolie flauw vliegend per 100 K.G. f 271 '4 27, in de stad f 263 lo. Dec. f 263/4. lo. Mei/273/.,, 277/B._ Lijnolie slap; vliegend per 100 K.G. f 241/Sf 24. lo. Dec. f 24^4 24. lo. J»n./Mei f24, 233/4. lo Maart Mei f24. lo. Joni/Aug. f 24 233/4, 237/8 Raapkoeken f74. a 75 per 1040 stuks. Lijnkoeken f9.50 a 13.per 104 stuks. Leiden, 13 Nov. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 25 stieren f 64 a 180, 325 vette ossen en koeien f 142 a 265, of f 0.60 a 0.72 per kl., 257 vare id. f 120 a 232, 280 graskalveren f 14 a 60, 42 vette id. f32 a 80 of f 0.60 a 0.80 per kg., 18 nuchtere id. f 10.— a 20., 570 vette schapen f 18 a 31.50 of f 0.50 a 0.55 per kg., 214 weide dito f 14.- a 23.-, lammeren f0.— a 0.52 magere varkens f 12 a 25, 268 biggen f4.all.— -veu lens f0 aO—3 paarden f 35 a 66, 79 kalf- en melkkoeien f123 a 260. Leiden, 13 Nov. Aangevoerd 36 partijen Goudsche Kaasf 15.a 27. Derby f 0. a Leidsche, de 150 kilo, f30 a 36. Edammer f a Aanvoer partijen, 0— stuk», wegende 0— kg. Hoorn, 12 Nov. KaasTer waag gewogen 241 stapels, wegende 69547 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f34.Hooi idem f Commissie idem f33.—, middelbare f 0- 8ohieda(»e 13 Nov. Moutwijn f8.Jon.->- rer f 13.50, Asust. Proef f 13.25, Spoeling 2.10, ido.il (foor de Schiedamsche Spoeling- V oreeniging f 2.10. rfIVIERBERIËKTEN. V RBfiswiJK 14 Nov 2.49 M. boven A. f 4 OS M. onder N, F. Kbulmï, 14 Nov. 2.80 boven 0. STSeMVAARTBERICHTEIi. Het stoomschip //Koningin Emma' is 13 Nov. te Southampton aangekomen van Am sterdam. hoort men haar eigenschappen, haar schoonheid, haar talent roemen; hoe veel aanbidders zij reeds heeft, kunt gij nauwelijks gelooven; zelfs Lo- dewijk de Mallepeyre maakt haar het hof. Zooals hij dat, behalve haar, misschien nog vele anderen doet? Dat beweer ik niet; maar ik weet zeker, dat zij zijn aanzoek be paald heeft afgewezen. Dat begrijp ik. Maar dat heeft naij juist zoo hartstochtelijk verliefd op haar doen worden; ik denk aan niets anders dan Henri viel hem met gefronste wenkbranwen in de rede. Gij aarzelt lang, alvorens gij mij mede deelt, van welken aard de dienst is, dien gij van mfl verlaDgt, zeide hij en daar Gaston zich niet haastte^ te antwoorden, vervolgde hijGij zijt op Minny verliefd en toch laat uw positie in de maat schappij u niet toe, haar tot uw vrouw te maken. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2