ser in een ledig spoorwegrijtuig ge vonden palije bankbiljetten, ter waar de van f 600, heeft zich eindelijk aangemeld en tot zijn genoegen zijn verloren gewaand eigendom terug gekregen. De eerlijke vinder ont ving f20 tot belooning. De vinder van het pakket gouden munten, waarvan wij dezer dagen melding maakten, heeft van den eigenaar f100 en de man, die hem het eerst kwam melden, dat het ver lorene terecht was, f25 verkregen. De Horlogemakers-vereeniging «Christiaan Huygens» te Amsterdam kondigtaan belanghebbenden de aan staande opening barer vakschool aan. Deze school heeft ten doel, jongelieden practisch en theoretisch in het horlogemakersvak op te leiden en tot bekwame werklieden te maken, Onder de sollicitanten naar de betrekking van directeur van den reinigingsdienst in de gemeente Zaandam, bevindt er zich, naar de Zaanl. Ci. verneemt, een, wiens door twee predikanten geteekende aanbevelingsbrief o. a. inhoudt dat de requestrant niet onervaren is in de dichtkunde Een persoon in Kollumerland schreef een brief aan zijn vader om f150; werd daaraan niet voldaan, dan zou er een gevecht op leven en dood tusschen zoon en vader volgen. De politie heeft den lief hebbenden zoon naar Leeuwarden getransporteerd. Als eene bijzonderheid kan ge meld. worden, dat de vrachtrijder A. Kos in den tijd van 50 jaren (18351885) slechts twee Zater dagen verhinderd werd om zijn ge wonen rit van Hoogwoud naar Hoorn heen en terug te doen. De brievenbesteller De K., belast met het innen van kwitantiën, is Vrijdagavond tusschen 5'/s en 6 uur op den Loosduinschen weg nabij de Beeklaan te 's-Hage door twee per sonen aangerand. Een hunner be kwam van den besteller, die eene portefeuille met geldswaarden onder den arm had, met een sleutel eene verwonding aan het hoofd, waarna beiden het hazepad kozen. Ruim duizend kinderen van de beide openbare bewaarscholen en van de R.K. bewaarschool «De Voor zienigheid te Scheveningen, kregen Zaterdag elk een warm kleeding- stuk; de uitdeeling geschiedde voor rekening van eene weldadige dame. Gisteren morgen kwam te Delfts haven een voerman met kar en paard een beschonken persoon naar de politiewacht breDgen. Daar aan gekomen, bleek dat ook de voer man zoo sterk aan Bacchus geof ferd had, dat hij niet in staat was zijn wagen af te laden. Het slot was, dat hij tegelijk met den an der werd in staat gesteld onder politiebewaring uit te slapen, ter wijl paard en wagen moesten wor den gestald. Dezer dagen zoo verhaalt de D. C. ontstond in een der om liggende gemeenten van Dordrecht een begin van brand, doordien eene dienstbode van de eene kamer in de andere gaande met eene kaars'in de hand, deze in aanraking deed komen met de franje van eene portière, die spoedig tot bij het plafond in vlam geraakte. Op deze hoogte passeeren de geleiddraden eener gewone elec- trisahe schelleidiog, waarvan alras ie katoenen en guttapercha beklee ding door het vuur verteerd werden en de ontbloote roodkoperdraden over een geruime lengte contact maakten, met het gevolg, dat de 2 op deze leiding aangebrachte elec- trische schellen in werking kwa men. De bewoners, hierdoor ge waarschuwd, waren dan ook onmid dellijk op de plaats des onheils aanwezig, en konden den brand, die slechts betrekkelijk geringe schade had veroorzaakt, in zijn begin stuiten. Zaterdagochtend per Rhijnspoor van 8 uren 20 min. is Jeanne Marie Lorette uit het huis van burgerlijke en militaire verzekering te 's-Hage overgebracht naar de burgelijke en militaire gevangenis te Arnhem, tot het ondergaan van haren straf tijd. Zij werd geleid door eene ge vangenbewaarster en een rijksveld wachter in burgerkleeding, en deed den overtocht in een coupé tweede klasse. Naar haar uiterlijk te oor- deelen, was zij niet bijzonder ter- Voor het tusschen Sittard en het Pruisisch dorpje Wehr op te rich ten grenskantoor, waarvan onlang: de aanbesteding plaats had, was door de Regeering een perceel grond aangekocht van den landbouwer H. te Broek-Sittard. Thans, nu door den aannemer van gezegd kantoor de fundamenten reeds zijn gelegd en een diepe kostbare put is ge metseld, is door het gemeentebe stuur van Broek-Sittard de voort gang van het werk gestuit, daar het gebleken is dat het voor den bouw gebezigde terrein eigendom is der gemeente Broek-Sittard en dus niet aan H. toebehoort. In den loop der jaren is waarschijnlijk door ploegen deze wanverhouding ont staan. Door H. is intusschen een terrein op zijn aangrenzenden, wet tigen eigendom tot bedoelden bouw afgestaan, alwaar men thans op nieuw aan het werk is getogen, na alvorens de fundamenten op de oude plaats te hebben uitgebroken. De reeds voltooide put zal waarschijn lijk eveneens verwijderd moeten worden. De machinist W. Strijker van de stoomtram Oldambt-Pekela is Vrij dag nacht overleden aan zijne brand wonden, bij het ongeluk in de voor gaande week bekomen. Wat de liefde al niet doet! Een jongmensch wilde trouwen, maar hij had geen geld om een huishouden op te richten. Het ge lukt hem echter, dat te leenen, mits hij 't over drie weken terug zal geven. Hij neemt dit aan. Maar die weken vooral nu 't witte broodsweken geworden waren vliegen om, en daar komt de schuld- eischer manen. Wat nu te doen? De jonge man weet echter alweer raad. Hij herinnert zich het versje van den pruimeboom, zoo vol bela den en, in buurmans weide tal van koeien ziende, verzint hij 't plan, een uit de velen eerst in een an dere weide te drijven, om, als de ei genaar het niet blijkt te bemerken, het dier stilletjes te verkoopen. Maar 't dier wordt uit die andere weide terug gehaald;de toeleg is dus mislukt. Er zijn echter nog meerdere weiden en ook nog meerdere koeien. Een week later steelt de jongeman een andere koe en gaat er mee naar de markt. Onderweg men moet maar Pech hebbenkomt hij echter den zoon van den eigenaar tegen, die de on hebbelijkheid heeft om de koeien zijns vaders op 't gezicht te kennen. Een lastige eigenschap, vooral tegen over iemand, die de waarde van een koe voor zijn huisgezin noodig heeft. Onze jongeman slaagde er niet in een andere koe te bekomen, daar hij gearresteerd werd en aangezien de schuldeiseher inmiddels zijn geld te rug zag te bekomen door 't huis boeltje van het echtpaar te verkoo pen, bood het Gerechtshof te Leeu warden den jongen man voor den tijd van twee jaren logies aan in de cel. gemêtoö nieuws. Het Hof van cassatie te Brus sel heeft dezer dagen uitspraak ge daan in eene zaak van eigenaardi- gen soort. Te Gent bestaat eene politie-verordening van het jaar 1812, die bepaalt, dat alle opschriften van huizen of schilden aan de goedkeu ring van het dagelijksch bestuur moesten onderworpen worden. Nu had een herbergier zonder vooraf- ande vergunning het opschrift van zijn uithangbord «In de wilde Kat» veranderd «In de witte Kat.» Hierover aangeklaagd, werd hij door den kantonrechter veroordeeld, doch in appèl door de rechtbank vrijge sproken. Dit vonnis werd ook be vestigd door het hoogste gerechts hof, dat overwoog, dat de verorde ning van het jaar 1812 onwettig was, als zijnde in strijd met art. 107 der Belgische Grondwet. Het Museum Schliemann te Ber lijn staat op het punt verrijkt te worden door den aankoop na lange onderhandelingen van den Duitschen gezant te Constantinopel, den heer Von Radowitz van alle Trojaansche antiquiteiten, welke zich in het keizerlijk museum van den Sultan bevinden. Tusschen de leiders van de Duitsche sociaal-democraten, Lieb- knecht en Yiereck, is verschil ont staan over het eischen van een nor malen arbeidsdag. De eerstgenoemde is daartegen, de tweede daarvoor. Dientengevolge hevige strijd tus schen beiden. Een schrijnwerkersknecht te Dortmund verheugt zich in het be zit van een bijzonder duren hoed. Onlangs spoorde hij namelijk naar Barop en lag hij gemoedelijk uit het portier te kijken, toen de wind hem zijn hoed van het hoofd wipte. Terstond trok hij aan de signaal lijn, de trein stopte, de reiziger stapte uit, raapte den hoed op en meende, dat nu alles in orde was en de reis voortgezet kon worden. Dit geschiedde dan ook, nadat hij eerst naam en woonplaats had op gegeven. Dezer dagen vernam hij echter, dat hij 30 mark boete te betalen had voor het buiten nood zaak doen stilstaan van den spoor trein. Te Rome is in een zeer zon derling geval van bloedwraak uit spraak gedaan. De zaak is, ten minste voorloopig de laatste scha kel van een keten van misdaden, die alle aan eene, betrekkelijk wei nig beteekenende zaak, hun oor sprong te danken hebben. Den 30sten Juni 1881 kreeg, in het dorp S. Vito, de jeugdige Fran cesco Sartori twist met zijn kame raad Pavelli, en viel hem met een dolk aan. Het gelukte de aangeval lene zijn tegenstander te ontwapenen, maar in plaats van een voorbeeld van edelmoedigheid te geven, stiet hij het wapen Sartori in het hart. Pavelli werd op grond dat hij bui ten de grenzen van noodweer was gegaan, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De vader van den vermoorden jongen man, besloot zich, ingevolge de gebruiken van zijn vaderland, te wreken, maar zonderlingerwijze niet op den moordenaar van zijn zoon, maar op zekeren Fabrizi, die het moordtooneel op een afstand had zien plaats vinden. Daar hij te oud was om persoon lijk Fabrizi om te brengen, belastte hij zijn tweeden zoon, Giovanni met dit werk, en na een paar maanden viel het slachtoffer dan ook door een geweerschot. Korten tijd daarna werd de oude Sartori door een famililielid van Fa brizi, uit bloedwraak gedood. Het gerechtshof te Rome veroor deelde Giovanni Sartori tot levens langen dwangarbeid. Van de ge- heele familie Sartori bleef, tenge volge van verschillende moorden, slechts de moeder over, die bij de terechtzitting in de zaak van haren zoon tegenwoordig was, zonder een traan te vergieten. Volgens overoud gebruik zou de beurt om zich te wreken thans we der aan de familie Sartori zijnhet is volstrekt niet onmogelijk dat de oude vrouw er toe overgaat, want de Italiaansche vrouw is zeer wraak zuchtig en 't zou, in Italië, ook niet de eerste maal zijn, dat eene tot wanhoop gebrachte moeder zich over het verlies der haren wreekt. De Engelsche staatsman Cham berlain, die de grootste schroeven- fabriek in Engeland bezit, vertelde dezer dagen in eene redevoering een staaltje van Amerikaanschen han delsgeest. De Amerikaansche fabri kanten, die reeds protectie genoten, kwamen tot hem, en boden hem een aardig jaarlijksch inkomen fdat hij aannam) om niet op de Amerikaan sche markt te concurreeren. Dit duurde eenigen tijd; toen gingen de Amerikaansche fabrikanten met tranen in de oogen naar het Con gres, en klaagden over de Engel sche concurrentie. Zij slaagden er in, 150 percent invoerrechten te ver krijgen, en verhoogden in die mate den prijs der schroeven voor de Amerikaansche verbruikers. KOLONIËN. BATAVIA, 9 October. Blijkens een dezer dagen door de Regeering genomen beslissing is van het vroeger opgevat denkbeeld om van wege en voor rekening van den Staat eene spoorwegverbinding aan te leggen tusschen Poerworedjo, Magelang en Ambarawa definitief afgezien. De resident van Solo heeft de hand gelegd op een vagebondee- renden prins. Deze, een jongen van 20 jaar, genaamd Pangeran Tjokro adi Ningrot, een der joDgste zoons van den Soesoehoenan, had zich al lang aan wangedrag schuldig ge maakt, terwijl geen der beide vorige residenten hem aandurfde. Na een krasse aanmaning van den resident Spaan aan den rijksbestierder is het jonge mensch gepakt, in de benting geïnterneerd en zal wel verbannen worden. Men verwacht van deze flinke daad een zeer goeden indruk op de legio adellijke leegloopers in de Vorstenlanden. Uitslag van het gehouden klein-ambtenaars-examenW.Droop, J. Aronds, K. A. Beck, G. C. H. de Bie, F. van Bronkhorst, W. J. Brouwer, F. H. Daniels, H. R. Doeve, M. C. Florentinus, J. J. de Graaf, A. A. Jansen, H. A. Jansen, H. W. Tiggers, L. van Krieken, J. Th. Latuperisa, A. W. Lunenburg, B. Lewis, W. J. Lunbeck, J. W. van Mansvelt, P. Mijer, A. P. Noordhoorn, R. M. G. Pelt, G. Ch. Umbgrove. Eenige maanden geleden wer den door den Minister van koloniën een aantal bollen Perzische opium naar Indië gezonden, met opdracht aan de Regeering alhier om die tot proefneming den opiumpachters te verstrekken. Aan die opdracht is gevolg gegeven doch de genomen proef is als mislukt te beschouw en, daar, behalve de opiumpachter te Batavia, alle andere pachters een parig hebben verklaard, dat hun clientele niet van Perzische opium gediend wil zijn. De koffie-onderneming «Red- josari,» groot 233 bouws en ge legen in het district Bodja is heden op publieke vendutie verkocht voor f 540. Verpondingswaarde f40,000. In plaats van de Javaiode van 8 dezer ontvingen de abonnementen de volgende kennisgeving: «Aan de abonné's van de Javaiode deelen wij mede, dat hedenmorgen, op last van den Goev.-Generaal van Ned.-Indië, onze drukkerij gesloten werd. «In de eerbiedige hoop evenwel dat Z. E. ons spoedig het recht van drukken zal willen hergeven, ver trouwen wij dat de abonnementen en advertentiën niet dadelijk zullen worden opgezegd. «Hoogachtend, Uw dw. dienaren, H. M. van Dokp Co.» Batavia8 Oct. '85. Omtrent het daarin genoemde feit meldt het Algemeen Dagblad van Ned.-Indië o. a. het volgende: «Hedenochtend tegen 11 ure tra den de resident, de assistent-resi dent voor de politie, de schout van de benedenstad en een paar oppas sers de drukkerij der firma H. M. van Dorp Co., uitgevers van den Javaiodebinnen, en verzegelden, nadat uit de drukkerij, het werkvolk, niet zonder een hoeraatje, uitgelaten was, de deuren der werkplaats, die voor een gedeelte aan de straat uitkwamen. Aan de overzijde der straat stonden eenige Europeanen het geval te besprekenop den stoep van het postkantoor keken eenige Arabieren, Chineezen en inlanders toe; en een kwartier later was de uitvoering afgeloopen van een de fir ma H. M. van Dorp Co.in afschrift verleend besluit, waarin, wegens de beweerde strekking van voortdurend in de Javaiode voorkomende artike len, vooral blijkende in het veel be sproken artikel van 29 September er toe wordt overgegaan om art. 5 van het drukpersreglement tweede lid toe te passen; aan de personen uitmakende de firma H. M. v. Dorp Co. de uitoefening van de beroe pen van drukkers en uitgevers van drukwerken te verbieden, en de ge bouwen, waar die beroepen door hen worden uitgeoefend, door het plaat selijk bestuur te doen sluiten. eenigmg. Onder dezen naam is hier, zoo meldt de Locomotief eene ver- eeniging opgericht, die zich ten doel stelt de gezondheid te bevorderen door harmonische lichaamsoefenin gen. Zij, die daartoe het initiatief namen, hadden het goede denkbeeld den heer Von Dentz te verzoeken het voorzittersgestoelte te aanvaar den en vóór te willen werken op de bijeenkomsten. De heer Von Dentz was daartoe de aangewezen man. Eerelid van het Nederlandsche Gym- nastiekverbond en eere-voorzitter van de Amsterdamsche Gymnastiek- vereeniging, was hij in Holland meermalen jurylid bij de gymnas- tiekwedstrijden enz., zoodat aan nie mand beter dan aan hem de leiding van een gezelschap als het bedoelde is toevertrouwd. Het telt thans, nauwelijks opgericht, reeds 26 leden, terwijl de heer De Serière als thé- saurier en de heer Cordesius als secretaris verkozen werden. Het heeft ons dikwijls verwonderd dat Semarang geen gymnastiekvereeni- ging bezit. Nu in de behoefte voor zien is, hopen en vertrouwen wij dat het niet aan steun ontbreken zal. KERKNIEUWS. Ned. ïïerv. Kerk. De keer F. W. N Hugenkoltz, gewezen predikant te Sandpoort, vertrok Zaterdag per stoomschip .Edam* van IJmuiden naar zijn nieuwe standplaats Grand Rapids in Amerika. Hem werd door tal van zijne oud-gemeente leden uitgeleide gedaan. Katholieke Kerk. Bij de parochie van den H. Laurentius te Rotterdam, is in de voormiddag godsdienst oefening van gisteren de vijftigste gedenkdag van de wijding barer kerk (in den Houttuin) gevierd. Bij deze gelegenheid heeft de bis schop vau Haarlem, onder adsistentie van veertien geestelijken, eene Pontificale Mis gecelebreerd en eene rede gehouden over „de banden, die de parochianen aan hunne paro chiekerk verbinden en de verplichtingen die daaruit voortvloeien.* LAND- EN TUINBOUW, VEETEELT. Vrijdag werd te Delftshaven ter secretarie door een veehouder aangifte gedaan, dat een zijner runderen vermoedelijk lijdende was aan veeziekte Nog vóórdat de veearts de ziekte kon constateeren, was het beest Vrij dag avond alreeds naar de slachtplaats ver voerd en geslacht. 3T00RIVAARTBEIUCNTEN. Het stoomschip ,/W. A. Scholten", kapt. Vis, arriveerde 14 Nov. van New-York te Rotterdam. Het stoomschip ,/Edam", kapt. Taat, ver trok 14 Nov. van Amsterdam naar New- York, passeerde 15 Nov. 's morgens 5 ure Dover. Matige N.O. wind. Fraai weder. Het stoomschip ,Zuid-Holland" vertrok 14 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip „Samarang", van Rotter dam naar Java, arriveerde 14 Nov. te Port- Said. Het stoomschip Limburg" laatst van Marseille, arriveerde 15 Nov. van Java te Rotterdam. Het stoomschip //Djemnah", met de Fran- ache mail, vertrok 13 Nov. van Suez via Napels naar Marseille. Het kan den 20en aldaar worden verwacht. Het Bteomschip „P. Caland", kapt. Bonjer, vertrok 14 Nov. van New-York naar Rot terdam. rilVIERBERICHTEN. VKBE8WIJK, 16 Nov. 2.43 M. boven A. P 4 09 M. onder N. P. Kbulen, 16 Nov. 2.75 boven 0. (AASKTBESISHTSK. Haarlem, 16 Nov. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f 0.— a f 0.w'tte tarwe f 7.10 a f 6.50 rogge 5.30 a f 5.20 haver f3.75 a f3.70 Garst f 4.60a f0.— Duiven- boonen f 7.15 a f 6.50 Paardenboonen f 0. a f0.Bruine boonenfO.afO.Groene Erwten £0.a f0.Witte Erwten f0. f0.Capucijners f0.a f0. Kanarie zaad f 0.— a f 0.Oliezaad f 0.— a f 0. Koolzaad f 0.a f 0.Geel mosterdzaad 0.a f 0.Bruin mosterdzaad f 0.— a 0.Karweizaad f 0.f0.— AMSTERDAM, 16 Nov. De prijzen der Aardappelen waren ala volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker f175 a 1.90; dito Engelsche fl.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe fl.80&0. Geld. Blauwe 1.40 a 1.50; dito Kralen f 0. a 0.—; dito Thomassen f0.—- a 0.dito klei f 0.a 0.—; Noordwijker zand f 0.a 0.dito Sassenheimer f0.a 0.dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche Flakkeesche fl.90 a 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Pooters fl.10 a 1.20; Pruisische Ham burgers f 2.50 a 2.60. Andijker Blauwe f 0. a 0. Aangevoerd 5 versche ladingen. Handel flauw. Koffie. De markt was de vorige week, vooral op lagere berichten der buitenlandsche markten, zeer kalm gestemd, en ging er in de 2e hand weinig om. Noteeringen onver anderd. Heden afgedaan 1005 bn. Java W.-I. B. gedeeltelijk alhier gedopt ex,yKoning:nEmma" 593 en 380 bn. do. do. (K A S) ex //Noord- Braband". Suiker. De markt was de vorige week flauw gestemd, doch sloot de laatste dagen vaster, vooral voor Ruw. Ruw Nov. f 17 a 1/4. Dec. f171/*- Jan. f 17s 9 a a/4. Crushed ASR, WSR en S&T f203/4 a 21, HR No. 1 f 20,/3 R S prima f 20 a l/4. Heden onveranderd.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3