winst der exploitatie van het ge- houw ten nutte dier partij en van haar heilloos streven te doen strek ken. (Amsterdammer) Blijkens telegraphisch bericht van Zr. Ms. politieken agent en consul-generaal te Cairo, heeft al daar gisteren de onderteekeniDg plaats gehad eener handelsovereen komst tusschen Nederland en Egypte. Voor eenigeu tijd vervaardigde de heer Joh. F. Falise, modelleur te Wageningen, eeue fraaie, wel gelijkende buste van H. K. H. Prinses Wilhelraina. De vervaardiger zond een exempl ar aan H. M. de Koningin ten geschenke, waarvoor hij Harer Majesteits bijzonderendank mocht ontvangen, rnet de opmer king evenwel, dat eenige kleine veranderingen gewensclit werden. Daar de buste vervaardigd was naar eene photografie, die reeds sedert geruimen tijd in den handel was, ontving de heer Falise thans namens H. M. de Koningin, een der jongste photografieën van de kleine prinses, om daarnaar de gewenschte veran deringen aan te brengen. Volgens te 's-Hage ontvangen telegram is de heer H. B. van Daa- len weder opgetreden als redacteur van den Javabode welke betrekking hij ook vóór den heer Brunner be kleedde). Hieruit schijnt men af te leiden, dat de sluiting der drukkerij weer is opgeheven, of althans dat onder denzelfden naam een nieuw blad is verschenen. (Zie Koloniën in ons vorig nummer.) De heer Van Daalen nam ontslag als directeur der Java-Spoorweg- maatschappij. Het plaatselijk bestuur der reddingsmiddelen op Tessel, daartoe gemachtigd door het Hoofdbestuur der «Noord- en Zuid. Holl. Redd. Maatsch.», zal aan de Westkust van dit eiland een nieuw-model reddingsboot plaatsen. De nieuwe boot zal den vorm eener haringvlet krijgen en daardoor aan onze vlakke stranden stellig zeer bruikbaar zijn. De Vereeniging van marga- rineboterfabrikanten in Nederland zal hare algemeene vergadering houden op W oensdag 18 November, te één uur, in het gebouw van «Kunsten en Wetenschappen» te Utrecht. O. a. zal worden behandeld eene door het bestuur, ingevolge opdracht der alg. vergadering van 1884, ont worpen wijziging der statuten waardoor handelaars, makelaars en andere tot de margarinebereiding in verband staande personen de ver gaderingen zullen kunnen bijwonen en bijdragen tot den bloei der Ver eeniging. In De Horlogemaker deelt de heer A. C. Zoethout Az. te Dor drecht mede, dat door hem een on derzoek is ingesteld naar de vermoe delijke oorzaken van de schade, teweeggebracht aan het gebouw der R. K. kerk in de Parkstraat te 's-Hage, door het inslaan van den bliksem op 28 October jl. Uit dat onderzoek bleek o. a. dat bij gebrek aan jaarlijksche beproeving vóór 2 jaren, toen er eveneens een bliksem- ontlading boven den toren plaats had, de afleider even boven den grond was afgebroken. In plaats van deze breuk te herstellen werd er een nieuwe afleider gemaakt. De oude afleider werd daar, waar het afbreken te lastig was, naar binnen gehaald en vastgezet aan een plank der galmgaten, in plaats van hem, moest mijn toevlucht tot een krijgs list nemen. Ik heb hem bekend, dat mijn arm hart aan een nog bijna versche wonde leed, en dat de tijd deze eerst moest genezen. Hij was tevreden, en zal, tot die wond be hoorlijk genezen is, mij met rust laten en op het tooneel zijn best voor mij doen. Er bleef mij dus niets over, dan mijn goeden bas ge rust te stellen. Die daar ginds met het kale hoofd en den rooden neus? Juist. Is die ook op u verliefd? Minny schudde met een spotach- tigen lach het blonde hoofd. Die is eigenlijk op niets ver liefd dan op absint, maar de ver slaafdheid aan dien drank heeft hem van een goed kunstenaar tot een treurig caricatuur gemaakt. Hij heeft mij zijn liefde bekend, en meent nu, dat ik die beantwoord, omdat ik hem nu en dan om raad vraag. Als zooals noodig is, met den nieuwen te verbinden. Dit eind van den anderen afleider voert zeer kort langs een der 4 wijzerplaten; de minuutwijzer was ten tijde van het ongeval, juist gericht naar dien afleider. De nieu we afleider voerde de grootste hoe veelheid electriciteit oaar deu grond af; echter niet voldoende, zoodat de oude afleider eveneens zijn deel van de ontlading bekwam, en dit naar het houten galmbord werd geleid. De weg, dien de ontlading nam, liep dus door den metalen minuut wijzer, den metalen overbrengings- stang, langs het conisch raderwerk met verdere stangen tot op het, eene verdieping lager geplaatste, toren uurwerk. Het uurwerk is voorzien van een electrischen regulateur, ten behoeve waarvan een tweetal geleiddraden naar beneden loopen. De regulateur is niet, zooals het behoort, van een bliksemverbreker voorzien, zoodat, toen de ontlading van het torenuur werk of een der regulateurdraden volgde, zij genoodzaakt was langs den anderen draad denzelfden weg terug te gaan en daardoor schade aan het uurwerk toebracht. Het ongeval komt den heer Zoet hout zeer verklaarbaar voor en hij noemt het een wonder dat bij een dergelijke inrichting van de afleiders niet eerder ongelukken zijn voor gekomen. Door den heer H. H. Erdbrink, directeur der Geldersche Stoomtram weg maatschappij, is thans concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtramweg ZutfenVelp. De aannemers der spoorweg- lijn AmersfoortNijmegen hebben het werk niet, zooals was voorge schreven, den 15en dezer, definitief kunnen opleveren. Er valt daaren tegen nog heel wat te doen. De straf van f 50 voor iederen dag, dat het werk nog duurt, ten behoeve van den Staat zou nu kunnen wor den toegepast. Door de leden der «Onderoffi ciers-club Arnkemsche Schutterij O. C. A. S.» is eene circulaire ge zonden aan de schutter-onderofficie- ren en aan alle commandanten van dienstdoende schutterijen in Neder land, waarin zij medewerking- ver zoeken bij de oprichting van een bond van schutterij-onderofficieren in Nederland. Het doel van het bond zou o. a. zijn om door het doen ontstaan van een band van kameraadschap de vervulling der plichten lichter en het zelfbewustzijn zwaarder te doen wegen, het verspreiden van geschrif ten, om door gezamelijk optreden in 't oog loopeude fouten langs offi- cieelen weg te trachten te doen ver beteren, bijeenkomsten tot het be spreken van algemeene belangen der schutterij, benevens schiet- of schermwedstrijden enz., te houden. Het Bestuur van den «Neder- landsche Schaatsenrijdersbond» heeft overeenkomstig het op de Alge meene Vergadering genomen be sluit naar Hamburg geschreven, om te verzoeken den afstand van de Internationale Hardrijderij, die het vorig jaar 3700 meter bedroeg, op 1600 meter te reduceeren, en heeft daarop antwoord ontvangen, dat te Hamburg eene vergadering is belegd, waarop eenstemmig en met ingenomenheid is besloten den «Ned. Schaatsenrijdersbond» te ge- moet te komen en de Int. Hardrij derij om den Championship op den ik bij mijn eerste optreden succes heb, zal hij aan de geheele wereld verkondigen, dat ik zijn leerlinge ben. Wat zegt gij van de manier, waarop ik mij de minnaars van den hals schuif? Vindt gij niet, dat ik gelijk heb? Gij zijt een verstandig meisje, gaf Henri op ernstigen toon ten antwoord, en ik bewonder de scherpzinnigheid, waarmede gij den kring, dien gij zijt binnengetreden, en die lang niet zonder gevaar is, hebt beoordeeld. Ik heb daarom nog slechts één oprecht gemeenden wensch voor u. En die is, mijnheer De Lan- ges Dat gij uw hart niet vroeger wegschenkt, dan wanneer gij zeker heid hebt, iemand gevonden te heb ben, dien gij het geheel kunt toe vertrouwen. Ik ken personen, die van uw hart niet zulk een goede meening hebben, als ik. gewenschten afstand te bepalen. Hieraan is verbonden eene medaille en een kunstvol geteekend diploma. Onze hardrijders, zegt de Ned. Sport, zullen die tegemoetkoming zeker wel naar waarde weten te schatten, door zich behoorlijk voor dien wedstrijd te traineeren en zoo doende door een schitterende over winning de eer van Nederland op te houden. Zaterdag vervoegde zich aan een politiebureau te Amsterdam eene vrouw, die hevig door haar man was mishandeld. Daar ze hevige toevallen kreeg, werd ze naar het gasthuis vervoerd. Bij de met bloed bevlekte voorwerpen, waarmee de woestaard, die in arrest werd ge nomen, zijne vrouw had geslagen, vond de politie ook een glas, half met water gevuld, waarin de man zei, dat zich vergif bevond. Men leest in de Amsterd'. Een vrouw die Zondagavond te veel had gedronken, werd in de Oudebrugsteeg in veiligheid ge bracht. Onder benauwde droomen sliep zij haren roes uit. De likeur tjes van den dag wreekten zich tot in den slaap. Ze droomde, dat zij door een heirleger van gevleugelde vijanden werd aangegrijnsd, die haar verwijtend toeriepen: «kwao!» «kwao!» Onrustig wentelde zij zich op hare legerstede, en het verwij tend gekwaak liet haar geen oogen- blik van verpoozing. Eindelijk werd ze wakker en dacht van hare vijanden verlost te zijn: maar, o schuh, daar klonk het nog duidelijker «kwao»! «kwao»! De arme kan geen oog meer luiken en werd zeker dezen nacht hard gestralt voor haar verwijt, 't Was of haar geweten sprak in dat «kwao,» «kwao Wat was het geval? Er was on der de arrestanten eene gans, die Zondagavond in het bezit was van een ouden kennis der politie. Deze bood haar voor f 1.25 te koop aan, maar kon zich niet bezinnen hoe hij het beest had gekregen. Van daar dat man en gaus even als de dronken juffrouw aan de Oudebrug logeerden. Voor de werkzaamheden in de Hilversumsche stoomspinnerij en we verij aan de Gooische Vaart, onlangs op beperkte schaal hervat, zijn in de laatste dageu verscheidene werk lieden aangenomen, zoodat het getal nu tot 180 gestegen is, wier weke- lijksch loon omstreeks f 800 beloopt. Thans wordt er op de fabriek ook weder bij gaslicht gewerkt. De vermiste krankzinnige uit het gesticht te Medemblik is gisteren morgen uit het water voor het ge sticht opgehaald. Thans, nu de dam in de rivier de Nieuwe Maas, bij de scheiding van de Oude Maas gereed is, blijkt het, dat de schippers veel last en schade ondervinden. De doorvaart, om van de eene rivier naar de andere te ko men, is slechts 50 meter wijd; daar bij komt, dat op dat punt altijd een valsche stroom loopt, waarop niet te rekenen valt. Het is voor de schippers onmogelijk omindien zij laveeren moeten, er door te komen, en zij zijn dan genood zaakt, de hulp van eene sleepboot in te roepen. Ook bij donker dur ven zij niet doorvaren, uit vrees van De hartelijke, bijna broederlijke toon van Henry deed Minny eigen aardig aan. Gij hebt gelijk, mijnheer De Langes, antwoordde zij, terwijl zij hem vriendelijk aankeek, en ik ken ook van die lieden; daar hebt gij onder anderen uw vriend, mijnheer De Marei.... Mijnheer De Marei! Hij is, voor zoover ik weet, een man van eer, hoewel hem nog wel het een en ander ontbreekt. Het is mogelijk, dat hij een voortreffelijk jongmensoh is; ik heb zelf reeds opgemerkt en anderen hebben het mij ook gezegd, dat hij mij bemint; maar dat neemt toch niet weg, dat ik een hevigen afkeer van hem heb; waarom? dat weet ik zelf niet. Een vooroordeel misschien. Dat niet weg te rede neeren is. Zoo dikwijls ik aan hem deDk, en dat geschiedt slechts, als op den dam geworpen te worden. Het ware niet meer dan billijk, dat de Waterstaat, die dezen toestand in het leven heeft geroepen, op dat punt nu ook eene stoomboot stati- onneerde, om de schepen door te sleepen. Op de hoeve «Generaal van den Bosch» te Willemsoord was Vrijdag een der werklieden bezig een akker om te ploegen, toen een haas naast een der paarden opsprong en zoo danig door dit dier met den poot werd getroffen, dat hij op de plaats (lood bleef. Zoo ving een paard een haas. De justitie uit Arnhem heeft Za terdag te Wageningen een onder zoek ingesteld naar een aldaar op 12 Nov. gewoed hebbenden brand, die vooraf reeds 2 maal was ge- bluscht. Verschillende personen heb ben reeds een verhoor ondergaan; tot heden is echter niets met zeker heid bekend. Te Arnhem sneed zich Zaterdag middag, bij het onvoorzichtig spelen met timmermans-gereedschap, een meisje drie vingers der rechterhand af. Verleden week ging een ingeze tene der gemeente Herwarden te Emmerik eene vliegeraak of vis- schersboot koopen. Hij nam daar toe te Nijmegen eene kennis der waarts mede. De eersteiemand van ruim 60 jaar, wordt vermist. Volgens algemeen vermoeden zijn zij, boven Nijmegen, met hunne aak door eene stoomboot aangevaren, waarbij de inwoner van Herwarden verdronk, en zijn metgezel gered is. De twee personen, die Vrijdag der vorige week in hechtenis waren genomen als verdacht van moord aanslag op het buiten Crailoo, zijn spoedig weder op vrije voeten ge steld. Naar de Gooi-enEemlander verneemt, is het waarschijnlijk, dat de daders zich eerst des morgens vroeg, na het plegen van den aanslag, uit hel bosch van Crailoo verwijderd heb ben. Door verschillende lieden zijn op dit tijdstip in en bij Laren twee personen gezien, die zeer haastig liepen in de richting van Eemnes. Men meent, dat dit de daders moe ten geweest zijn. Het toeval heeft gewild, dat er nog al veel tijd ver- loopen is, eer de politie in keunis van het feit is gesteld, en daardoor hebben de boosdoeners waarschijn lijk op het oogenblik dat het onder zoek aanving, gelegenheid gehad een heel eind weg te komen.» Eene familie te Tilburg is dezer dagen de dupe geworden van een sluwen oplichter. Een harer bloed verwanten, te Mechelen woonach tig, kwam bij genoemdefamilie met het bericht, dat zijn huis, hof en geheele inboedel totaal verbrand waren, en hij en zijne vrouw ter nauwernood hun leven hadden ge red. Vol medelijden werd er spoedig door de familie geld bijeengebracht, en denzelfden avond keerde hij naar Mechelen terug, waar zijne vrouw hem met ongeduld wachtte. Voor nemens hem nog verder te helpen, liet de Tilburgsche familie eenige dagen later naar zijn toestand in- formeeren, maar stond niet weinig verbaasd toen zij vernam, dat er volstrekt geen brand was geweest. De oplichter had dagen achtereen men over hem spreekt, gevoel ik altijd een gewaarwording, alsof hij mijn ongeluk zal zijn. Op dit oogenblik werd hun on derhoud afgebroken door de komst van den jongen graaf De Malle- peyre, die Minny uitnoodigde tot het beginnen van het concert. Hij bood haar beleefd den arm; Minny stend op en nam den arm, om zich naar de piano te laten brengen; terwijl zij opstondzeide zij tot Henri Ik hoop, dat gij nog een tijd lang zult vertoeven, want ik zoude u nog gaarne een «goeden nacht» wenschen. Zij wilde zich aan den arm van Lodewijk verwijderendeze bleef echter staan. Ik heb zeker het genoegen, mijnheer De Langes te zien vraagde hij. Henri boog. -Ik ben de zoon van den graaf in dronkenschap verkeerd en zijn geld tot den laatsten cent verbrast, en had het verhaal slechts verzon nen om opnieuw zijn dranklust te kunnen bevredigen. Bij de opruiming ter verfraaiing vau het oude kerkhof achter de St. Martinuskerk te Venloo, vond men onder een ouden toren eene menigte ronde steenen kogels, die naar het uiterlijk te oordeelen uit ijzererts vervaardigd zijn. De kogels schijnen uit het eerste tijdperk der artillerie afkomstig, vóór dat men zich bij dit wapen van ijzeren pro jectielen bediende. De meeste heb ben een gewicht van 6, 9 en 12 kilo. Door de justitie in Limburg is proces-verbaal opgemaakt legen een kapper te Venloo, en tegen een tandheelkundige te Gladbach, beiden wegens onbevoegde uitoefening der tandheelkunst. In het zuiden van Limburg, het welk zeer wildrijk is, werden op twee drijfjachten, gnhouden door den heer Brouwers, te Nijswiller, lid der Tweede Kamer, en den heer Mer- kelbach, te Witten, lid der Gede puteerde Staten, geschoten 886 stuks stuks wild; waaronder 200 hazen, 680 konijnen, 3 vossen, 2 wilde katten en 1 valk. Men meldt uit Warken, tusschen Vorden en Zutphen Het was hier Zondag eene heele beweging toen de nieuwe halte van de lijn AmsterdamWinterswijk werd geopend. De boeren maak ten gebruik van den rustdag en waren op den uitkijk, om de reizigers, die de trein zou bren gen, eens goed op te nemen. Maar helaas! welk een teleurstelling! De trein No. 218, die om 10 u. 55 m. uit Amsterdam was vertrokken, ver gat ons geheel en al en stoomde door als altijd, met zich medene mende twee reizigers, die ons had den willen bezoeken. De stumperds moesten nu van Vorden af terug- loopen Eindelijk hield er een trein op en toen de conducteurs den naam van ons plaatsje uitriepen: «Warken! Warken!» riepen de boertjes guitig mede«Varken I VarkenWat moe ten de menschen, die uitstapten, wel van deze begroeting gedacht hebben Uit de Langstraat wordt gemeld De vrees dat door de groote con currentie de schoen- en laarzenfa- bricage alhier dezen winter in kwij nenden toestand zoude geraken, is gelukkig niet bewaarheid. Niet alleen dat het er druk is, maar het werkvolk verdient zelfs meer dan 10 h 15 jaar geleden, zoodat er in deze streken geene werkeloozen wor den aangetroffen. Toen een 20-jarig jongeling te Hoornaar zich in den avond van den 13en dezer naar huis begaf, werd hij onverhoeds door twee kerels aangegrepen, ernstig mishandeld en met messen aan hoofd en schouders gewond, zoodat de ongelukkige, die een zeer oppassend jongeling is, in levensgevaar verkeert. Tegen de daders, die het op een ander gemunt hadden (zoodat hij het slachtoffer werd eener vergissing), is proces-verbaal opgemaakt. Toen het bekend werd, dat een persoon te Holten een zelfmoord De Mallepeyre, vervolgde Lode wijk; zoo even heb ik van mijn vader vernomen, dat gij ons de eer aangedaan hebt, aan onze uitnoo- diging gevolg te geven, en het doet mij genoegen, u eveneens mijn dank te kunnen betuigen voor den groo- ten dienst, dien gij mijn zuster hebt bewezen. Henri wilde met een paar woor den den jongen graaf voor zijn be leefdheid bedanken, maar deze ver volgde Op het oogenblik heb ik slechts enkele minuten beschikbaar; mijn plichten als ceremoniemeester roe pen mij elders; maar ik voeg mij bij den wensch van juffrouw Mill- ner, dat gij hier nog lang zult ver toeven. Tot later dus! 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2