No. 12,345. Raad der Gemeente Haarlem had gedaan, viel diens zwager van schrik in onmacht en stierf hij des nachts aan de gevolgen van dien schrik. Gisterennacht heeft men aan de Heul onder Hillegersberg getracht in te breken bij een schoenmaker tevens winkelier. De dieven hebben eene ruit uitgesneden, na die vooraf met zeep te hebben besmeerd. De ruit brak echter, en door het geraas dat dit veroorzaakte, werden de dieven door den bewoner betrapt, juist toen zij een paar bottines in han den hadden. Zij namen de vlucht, zonder iets mede te nemen. Aan raam en kozijn waren bloedvlekken. Te Arum is een groot deel der ingezetenen, men spreekt zelfs van de helft, begonnen met zelf brood te bakken. Men is hiertoe overge daan, omdat men meent, naar den tegenwoordigen stand der graan prijzen, dat het brood bij de bakkers veel te duur is. het open veld, waar zij in een kuil neerdaalde en zich met de petroleum overgoot, waarna zij haar japon in brand stak. Spoedig stegen rookwolken en vlammen omhoog en eenige herders zagen hoe eene brandende gestalte zich op en neer bewoog, maar durfden niet naderbij komen, want zij meenden met een spook te doen te hebben, dat bij een schat de waeht hield. Toen rook en vlammen verdwenen waren, begaven zij zich, zeer De' vreesd, naar de groeve en vonden daarin een geheel verkoold lijk. Het zesjarig- zoontje van een ar beider te Finsterwolde (Gron.) is, ;erwijl hij in de school was, plot seling blind geworden en dit reeds :nkele dagen gebleven. GEMENGD NIEUWS. Door den heer Paul Kramer ;e Neuchatel moet een nieuw soort ïorloge uitgevonden zijn, dat den ;ijd van verschillende plaatsen op larde te gelijk aanwijst. Zoo geeft v. een horloge de tijden aan van 3arijs, Suez, Bombay en Hué, een inder die van New-York, Londen ;n San-Franeisco enz. De uitvinder noemt zijn horloge nontre d aiguilles universelles. Twaalf jaar geleden werd te Neurenberg een man in hechtenis genomen, als verdacht van moord, let ouderzoek duurde lang, doch iet resultaat was dat er geen ter oen waren om hem te vervolgen n hij werd weder op vrije voeten ■esteld. Onlangs werd hij op nieuw 'earresteerd en stond hij terecht, iet het resultaat dat hij, ondanks ijn ontkentenis, schuldig bevonden n ter dood veroordeeld werd. Hij s nu geëindigd met te bekennen, at hij den moord werkelijk gepleegd eeft. Den vierden dezer maand, ertelt de Rig. Ztg., kwamen twee ames aan de woning van onzen luziekverslaggever, den heer Hans chmidt en lieten zich onder den aam Porsch, door de dienstbode andienen. Toen de dames het vertrek van en heer Schmidt binnentraden, her- ende hij in de eene de zangeres 'eresa Tosti en in de andere dier ïisgezellin, mejuffrouw von Porsch. Toen de dames werden uitge- oodigd om te gaan zitten, deelde e zangeres mede dat zij gekomen tas om den heer Schmidt dank te eggen voor de critiek, die hij over et Tosti-concert in zijn blad ge- ihreven had. Op hetzelfde oogen- lik stond zij op met het doel den eer Schmidt een slag in het ge lat te geven. Deze had echter bijtijds de be- teging bemerkt; hij greep de beide anden der dame stevig vast en ette haar zijn huis uit, waarna hij ij de politie aangifte van het ge- al deed. Men trof Teresa Tosti aan het poorwegstation aan, waar zij juist en biljet naar Dünaburg wilde ne- ïen en weinig minuten voor het ertrek van den trein. Haar pas, ie op naam der Pruisische onder- ane Natalia Flora Drössel, gebo- sn Meijer, uit Berlijn, luidde, werd oor de politie in beslag genomen, in einde haar te verhinderen om liga te verlaten. Er werd onmid- ellijk eene gerechtelijke vervolging igen de dame ingesteld. In het Hongaarsche dorpKo- yar leefde eene jonge vrouw, Juli- nna Szilagyi, in een zeer ongeluk- ig huwelijk met harenman. Onlangs laagde zij tegenover hare ouders itter haar nood en zeide dat zij iet naar haren echtgenoot wilde rugkeeren. De ouders konden zich hiermede et vereenigen en de jonge vrouw erd hierdoor zoozeer verstoord, dat j besloot te sterven. Zij trok haar 'uidskleed aau, kocht twee liters itroleum en ging daarmede naar KOLONIËN. BATAVIA, 9 October. Een passagier van de «Zee land» plaatst in de Sumatra Ct. het volgende treffende bericht: Nadat de «Zeeland» commandant W. van der Sprang van Lee, van de Rot- terdamsche Lloyd, (den 15en Aug. van Rotterdam naar Nederlandsch- Indië vertrokken en 28 September te Padang ter reede aangekomen), den 15den September voorbij Soco- tra was, weerklonk plotseling de kreet«man over boordl» en zoo was het ook; bij het uithalen eener nieuwe zonnetent op het salondek, had de matroos Verbeek het onge luk eene boeglijn te laten slippen en stortte hij achterover in zee. Gaat men nu Da, dat de «Zeeland», met eene stijve koelte en zeil bij, met eene 10 mijls vaart door de nogal onstuimige zee liep, dan is het te begrijpen dat de kans op redding van den ongelukkige zeer gering was. Doch onmiddellijk werd door den wakkeren commandant alles gedaan wat in zulk een geval be hoort en kan gedaan worden, nl. eene reddingsboei werd over boord geworpen, het roer opgedraaid, de machine gestopt en eene reddings sloep met 6 kloeke zeelieden be mand, te water gelaten. Te mid den der ontsteltenis werd echter tot aller ontzetting gezien dat de vierde officier Albert John Howard den drenkeling was nagesprongen.... en inderdaad het was zoo. Deze jeug dige en moedige Brit had zich iu een oogwenk (slechts twee perso nen zagen het) van zijn jas ont daan en was, geen rekening hou dende met de woeste golven, vol edelen moed over boord gesprongen ter redding van zijn in nood ver keerenden medemensch. Helaas, die heldenmoed mocht niet met goed gevolg worden bekroond; ook deze edele jonge man vond zijn dood in de golven. Gedurende ruim vier uren werd èn met het stoomschip èn met de reddingssloep al het moge lijke gedaan om de ongelukkigen op te sporen, doch zelfs de over boord geworpen reddingsboei mocht ten gevolge van het onstuimige bruisen der zee niet worden ontdekt, en werd, na gehouden grooten scheepsraad, de reis naar Insu- linde in droevige stemming ver volgd. Edele Howard, zoo besluit een ooggetuige in de Sumatra Ct. het bericht, menschlievende en moe dige zoon van oud-Engelaud, in de eindelooze, peilloos diepe zee ver liest zich uw stoffelijk overschot, maar over haar golven klinkt luide uw naam in de harten van allen, die van uw zelfopofferende daad kennis bekomen en eerbied koeste ren voor alles wat groot en edel is in den mensch! CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Eeu tweejarig verlof uaar Europa, wegens ziekte, aan den boormeester 'c kl. bij het grondpeilwezen G. C. Gruijter en een jaar verlof, buiten bezwaar van den lande, wegens dringende part. aangelegenbeden, aan den len comm. ter alg. secret, jbr. mr. J. E. de Sturler. droeg, om namelijk rustverstoringen te voorkomen, waartoe dat blad min of meer bedenkelijk aanspoorde. Hij beloofde de stukken aan de Kamer te zullen overleggen. Nog andere punten van koloniaal beleid kwamen ter sprake, o. a. herhaalde de Minister de belofte tot spoedige publiceering der voorwaar den van uitbesteding van de pac- ket-vaart in Nederl.-Indië. Heden voortzetting. plan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 November. Het debat over de Indische be grooting werd voortgezet. De minister van Koloniën be loofde een onderzoek te doen naar de wenschelijkheid om het oude pensioenstelsel van Inlandsche amb tenaren weder in te voeren. Een amendement om in afwach ting van dat onderzoek reeds over te gaan tot het verhoogen van den post werd verworpen. De heer Keuchenius vroeg naar de aanleiding tot sluiting van het bureau van de Javabode. De Minister verklaarde dat die sluiting een preventief karakter (Slot.) Nee, baas. Omdat ik een plan heb. Wat heb? Een plan, een mooi, subliem Zie, zei ik bij me zelf, die Fieke doet altijd zoo 'r best voor je; werkt, zwoegt, slaaft den gods ganschelijken dag en alleen voor jou. Je kijkt in de wereld rond naar 'n vrouw en je hebt er vlak bij je zoo maar een voor 't nemen. Meneer Flapper! Of wil je me niet? Zeg, zou je weigeren als ik met je trouwen wou? Och, baas, ik ben heel goed tevreden. Tevreden, tevreden, gekheid. Je hebt lang genoeg asschepoetster gespeeld. Ik wil je beloonen en ik joud van je kortomFieke, wil je mijn vrouw worden? Flapper sprak zoo gemoedelijk en zoo bepaald, dat Fieke, die altijd bij zijne beschikkingen zich had neêrgelegd, ook in deze zeer ernstige zaak den wenseh van haar baas in willigde en toestemmend antwoordde: Als ge 't absoluut wilt, baas, dan wil ik het wel doen. En zoo geschiedde het, dat veer tien dagen later, toen het kleed klaar en eenige toebereidselen gereed waren, Jan Flapper met Fieke naar het gemeentehuis en van daar naar de kerk reden. Zie, Fieke, zei Jan Flapper, toen zij na de trouwplechtigheid weer thuis gekomen warenZie, Fieke, nu zijn wij man en vrouw. Ja, baas, dat zijn wij. Eu nu denk je vast, dat je mij in 't geheel geen uitzet mee gebracht heb, is 't niet? Hoe zou ik dat weten, baas? Ja, dat is ook waar! jij kunt niets weten. Welnu, kort en goed Fieke, op het loterijbriefje, dat ge van je zuster hebt geërfd heb je neen, hebben wij de 100,000 ge wonnen. Wat zeg je er van? Fieke bleef bedaard, als altijd, en zei enkelDat is grappig, baas. Niet waar? Ja, 't is grappig, maar een mooie grap, die mij een aardig stuivertje aanbrengt. Ik heb er je vooraf niets van gezegd, maar nu zijn we man en vrouw, en wat van jou is, is ook van mij. En haal mij nu je briefie maar, dan ga ik er morgen mee naar de stad om het g-eld te halen. Nee, maar baas, dat is echt grappig! zei Fieke nog eens. Ja, dat vind ik ook en toevallig er bij. Maar haal je briefje nu toch. Ja, maar baas, ik heb het pa pier niet meer. Niet meer?! schreeuwde Jan Flapper ontsteld uit, en greep Fieke met bevende handen bij den arm Niet meer! Heb je het lot niet meer? Nee, baas! verzekerde Fieke met onverstoorbare bedaardheid. Heer in den Hemel! jammerde Jan Flapper, terwijl het hem groen en blauw voor de oogen werd. Hij viel Fieke om den hals, en zei op smeekenden toon: Fieke, ik bid je, om 's Hemels wil, bedenk je eens goedhaal al je vijf zinnen bii me kaar; waar heb je het lot gelaten? Ja, baas, antwoordde Fieke, kalm en bedaard, ja, baas; je hebt immers gezegd, dat als mijn zuster mij in plaats van dat papier een half dozijn hemden nagelaten had, dan zou dat beter voor mij zijn, en daarom heb ik voor een week of wat dat briefje voor achttien el linnen verruild aan zoo'n vreemden linnen- kooper als hier soms rondloopt. Groote Hemel! riep Jan Flap per uit, en hij viel achterover in zijn stoel. Toen hij na eenigen tijd be daard was, kleedde hij zich aan en ging naar een zaakwaarnemer, wien hij zijn ongeluk vertelde. Hm! meende deze, dat is wel is waar eene vrij ingewikkelde zaak, maar ik hou het toch niet voor on mogelijk, dat ik uw geld terug krijg. Maar dan moet ik terstond zelf naar Den Haag. Doe dat, zei Jan Flapper en onderteekende de volmacht, die de zaakwaarnemer hem voorlegde. Vijf dagen later kwam hij terug, Er was, helaas! niets meer aan uw zaak te doen, volstrekt niets, hoe veel moeite ik er mij ook voor ge geven heb, rapporteerde hij. Het lot was reeds aangeboden, en dat niet door een bekend collecteur, maar door den persoon zelf, die het van Fieke ingeruild had en zonder eenige zwarigheid was de winst aan den toonder uitbetaald. Maar waarom heeft u vóór de voltrekking van het huwelijk uwe lieve vrouw nog niet eens naar het lot gevraagd? Gaat u dat wat aau? vroeg Flapper met verbeten woede. Neen, volstrekt niet! Hier is mijne nota van kosten. Honderd veertig gulden. Wel voor den duivelHonderd veertig gulden Dog bovendien? En hadt vooruit zóó gezegd, dat ik mijn geld krijgen zoude, bromde de jong getrouwde woedend. Maar daar er niets anders op zat, be taalde hij. In plaats van een vijfde der 100,000 achttien el linnen en eene vrouw! Fieke tot vrouw! Wel verduiveld! mompelde Jan Flapper op zijn terugreis naar huis. En nog honderd veertig gulden aan dien vent bovendien! voegde hij er bij, als om zich zeiven te bespotten. Flappertje je bent er leelijk inge- loopen De tijd, deze groote ongepromo veerde en ongeëxamineerde heel meester bracht ook Jan Flapper langzamerhand weder tot bedaren, en tot zijne gewone levenswijze terug. De plagerijen in «de Opgaande Zon», hielden langzamerhand op, en voor het overige was door zijn hu welijk niets veranderd op Jan Flap pers «buiten», behalve dat Fieke door de buren, den bakker, den ir en den kruidenier «juffrouw Flapper» genoemd werd, hetgeen zij zich met hare gewone bedaardheid liet welgevallen. R. VERGADERING VAN DEN OP Woensdag 18 Nov. 1885. des namiddags ten 1 ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Rapport Speciale Commissie adres subsidie meisjesburgerschool. 2. Voorstel B. en W. tot het ver- leenen eener gratificatie aan den heer J. Schouten, commies ter gemeente secretarie. 3. Id. id. vacature ambtenaar ha ven- en kaaigeld. 4. Id. id. rekest T. B. Deylius, wed. J. Honing om eene jaarlijk- sche toelage. 5. Id. id. plan bebouwing Barre- voetesteeg. 6. Id. id. rekest A. H. Kuipers en W. van Someren Greve, vermin dering schoolgeld meisjesburger school. 7. Id. id. rekest A. van der Steur Jr. tot stichting van een gebouw voor godsdienstoefeningen in of bij de Wilhelminastraat. 8. Id. id. Vleeschhal. 9. Id. id. rekest J. Kraaij, huur grond Spoorwegstraat. 10. Rapport Comm. fabricage re kest J. E. van den Arend, aankoop van grond. 11. Voordracht B. en W. benoe ming onderwijzer 2de klasse school lett. C. 12. Voorstel B. en W. verkoop hoornen. 13. Id. id. omtrent meubelen voor de nieuwe lokalen van het Raad huis. 14. Verslag opzichter gasverlich ting over October. 15. Rapport Comm. toezicht lager onderwijs op voorstel B. en W. wij ziging art. 6 reglement voor de open bare lagere scholen. 16. Rekest betreffende de passage over de Gravesteenen- en Melk- bruggen. 17. Mies. Burgerl. Armbestuur met tarief onderstand. 18. Rapport B. en W. op voor stel wijziging reglement van orde voor den Raad. RECHTSZAKEN. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatie beroep van Cesar Timmermans, den moordenaar der heeren en mej. van Oppen. LEGER EN VLOOT. De luit-kol. ingenieur Voorduin, de kapt. der art. Scherer en de kapt -ing. Snijders, vertrekken in commissie naar Bucharest, tot het bijwonen van schietproeven tegen pant serplaten. LAND- EN TUINBOUW, VEETEELT. Men schrijft nit Sloterdijk en den grooten IJpolder: Nu de oogst van alle vruchten is binnen gehaald, kan men een juist oveizicht ver krijgen van den toestand van den landbouw in dit jaar. Over het algemeen genomen is die nu juist niet gunstig te noemen en de klachten der landbouwers zijn niet in alle opzichten ongegrond. Het vee dat zich in een voldoenden ge zondheidstoestand mag verheugen, is vroeger dan gewoonlijk naar zijne winterkwartieren gebracht. Melk, het hoofdproduct dezer streek bleef in het begin van het jaar verre bene den den middelmatigen prijs; thans betalen sommige afnemers weer 6 s 61, cent per kan. Hooi werd overal en in goede kwaliteit gewonnen. Anders was het evenwel met de meeste andere gewassen Erwten en boonen hadden zeer veel van de luis te leiden zoo dat de uitkomsten beneden het middelmatige bleven en op de beste perceelen de opbrengst niet hooger was dan 25 HL. per hectare. Koolzaad leverde nergens een groot beschot. Tarwe en rogge, hoewel goed geslaagd, leden onder de gedrukte marktprijzen, wat ook op te merken viel omtrent mosterdzaad. Yan karwei was door de flinke prijzen alleen eenig voordeel te behale Klaver was zeer gezocht en werd voor flinke prijzen van de hand gezet. Mangelwortelen en suikerbieten leverden een zeer karigen oogst, hoewel de kwaliteit niets te wenschen overliet. Aardappelen wa ren overal zeer gezocht voor winterprovisie en deden f2.50 h f2 75 de H.L. De kwan titeit was geringer dan sedert jaren het ge val is geweest en was nergens hooger dan 100 H.L voor de jammen en 200 H.L. per hectare voor de champions Door de 11e afd. der f Friesche Maat- ichappij van Landbouw', is onlangs eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren H Veen, S. Starkenburg, F. R. van der Ley en H. Halbertsma, met het doel om midde len aan te wijzen, ten einde de vele knoeie rijen die met de kunstboter worden gepleegd en tot groot nadeel van den landbouw strek ken, tegen te gaan. Blijkens het thans door die commissie uit gebracht rapport, acht zij in de eerste plaats noodig goede wetten, om te verhinderen dat de kooper die naar boter vraagt, een ander product, hetzij kunstboter of met kunstboter vermengde boter, hiervoor ontvangt. Een an der middel wordt mede door de commissie aanbevolen, omdat de ware van de valsche boter vaak zoo moeilijk is te onderscheiden, en dit is, om aan de Friesche boter een iden titeitsbewijs bij te voegen, waaruit de kooper kan zien waar en door wien de boter is ge maakt. Het denkbeeld wordt in overweging gegeven, om b.v. op den bodem van het vat waarin de boter wordt verpakt, een gedrukt linnen papier te leggen, geteekend en geda teerd door den maker. Voor A'i.erikaanscke rekening worden in de meest veerijke streken van Gelderland en Overijsel, veel eerste kwaliteit drachtige pinken opgekocht. Op de prijzen wordt niet *elet, maar nauwkeurig op lichaamsbouw en lerkomst. MARKTBERICHTE. AMSTERDAM, 17 Nov. De prijzen der Aardappelen waren ala volgt: Friesche Dokkuramer Jammen f 1.90 a 2.10; dito Franeker f189 a 1.90; dito Engelsche f 1.20 a 1.30; Zeeuwsche Blauwe f 1.80 h 0. Geld. Blauwe 1.40 a 1.50; dito Kralen f 0. 0.—; dito Thomassen f0.— a 0.dito klei f 0.a 0.Noordwijker zand f 0.a dito Sassenheimer f0.— a 0.—, dito Hillegommer f2.50 a 4.50; Haarlemmer Zand f0.a 0.Zeeuwsche Flakkeesche fl.90 2.10; dito Spuische Jammen 2.20 a 2.50; dito Footers fl.10 a 120; Pruisische Ham burgers f2.60 h 2.60; Andijker Blauwe f0. 0.—. Aangevoerd 10 versche ladingen. Koffie. Afgedaan 573 bn. Java W.-I. B. //Duke of Westminster", 373 bn. do. do. (Getas) ex „-Prinses Wilhelmina", 98 bn. do do. alhier gedopt en 75 bn. do. do. (Kalie Lessoh), alhier gedopt, beide ex Prins van Oranje*. Suiker onveranderd. Tabak. Aangevoerd per //Madura" van Java 327 pn. L C Loemadjang, 300 pn. C M, 156 pn. Slamat en 94 pn. G. Katoen, Noteering van Vrijdag ter Beurze Loco Heden Middling fair 31'/431' 2 Fully Good Middling. 31 31' Good S03/431 Strict 30 301,4 Middling. 293 ,30 Low Middling. 29 29'/4 Good Ordinary. 28l <283/., Good Tinnevelly (nom.) 273/428 Fully good Dhollerak. 27 27' Gooa Dhollerah. 26 26' Goodfair Dhollerah nom. 25 25'/4 Good Oomra. 26 261/: Fully goodf. Oomra. 24' .25 Goodfair Oomra. 24 24' 2 ffine Bengal. 26 261/2 Good Bengal nom. 24 24'/.. Heden willige markt, met meer koopers op speculatie. Febr. 281/« ct. Mei 291/4 ct. koopers 1 /4 ct. verkoopers. Tin beter. Billiton f547/8 betaal niet onder f55 te koop. Banka f 56 koopers, f 661/4 ver koopers. 1884. 33>/2 33 32'/, 32'. 4 H 31'/a h 273/4 27'/4 263 4 - 243 7 263,4 r 253-4 v 24'/4 r 24' 4 4/

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 3