mmiTiEiiüii. Moeder en Zoon. Donderdag 19 November 1885. ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Ongelijks nitpnanen Zie- bei sigensene feesiaapt. A I) V E R T ENT1 N AI.GK1KKKN OVERZICHT. FEUILLETON. BINNKNLIMI. Voor Haarlem per maand40 Dents. Franco door geheel het Rijk p. maand 55 Afzonderlijke Nommers 5 Brieven, geiden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hoofdagenten voor het Buitenland- DAVBK A Co.. JOU. F. JO\ e i ubhcite Btranyere fa'. L. Faubourg Montmartrt. van 15 regels 25 Cent; iedere rege! meer 5 cent*. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARD! Ingang aan de Dreefzijde 2c deur. Geopend dagelijks van j6 lot 4 uur. ioegaaj; 25 cents pi iHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op het Paviljoei 0 irtoon van diploma vrijea toegang, donateurs met gezelschap, 'leden met i dame. Museum van kunstnijverheid oy het den de." Nederlandsclte Maatschappij ter bevordering vrh Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, üouatcnrs Nederland en meer bijzonder van het Haarlemsche Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- persoan. Utiuateur» eu ledeu der Nederlandsclie Maatschappij ter bnvoi-lei iug van Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ecu Is per gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst Feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Doorluopeiule toegangskaarten liei.l hebben Op Ihmatcurs SB litedeiiis, vooral geheel jaaT 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van 15 April tot 14 October alle werkdageu van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen vau 103 uur tegen betaling van 2r» cents per pc-aooti, alleen op Dnd&gen kosteloos van J24 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kindereu beneden de 8 jaren worden in hot geheel niet toegelaten; kinderen van 8 tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk geleide.— 'eylers museum in de Damstraat.Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen van Ji3 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 1 foensdag ea Zaterdag van 24 nnr. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 12 en Donderdag vau 28 uur. Toegang (deur Oudegroenmarktj vrij. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptld Te Westcalder eene redevoe- mg* houdende, heeft Gladstone de oor Lord Salisbury ten aanzien der lulgaarsclie Unie gevolg-de voor- iclitige en practisclie politiek ge rezen, en evenzoo de verstandige, einatigde houding van Turkije, let is een bedroevend schouwspel, oegde hij er bij, te zien dat Servië, etwelk zijne onafhankelijkheid uit- luiteud lieeft te daukeu aau de isschenkomst der mogendheden, na- at het door Turkije was verslagen, an de Bulgareu den oorlog aandoet. De Servisch-Bulgaarsche oorlog rerd ook gisteren nog in de Duit- che diplomatieke kringen tamelijk eruststellend beoordeeld, omdat tot u toe het besluit der drie Keizers, in de zaak in gemeenschappelijk verleg te regelen, nog niet te niet 3 gedaan. De drie Keizers stellen ich voor het oogenblik ten doel, at aan de Porte de opdracht worde egeven, troepen te zenden naar )ost-Roemelië, opdat daardoor het oortrukkeu der Serviërs beperkt lijve binnen bepaalde grenzen. rooralsuog schijnt echter de Porte og tegen deze zaak op te zien, iet het oog op Montenegro en Griekenland. De heer Z an off, Bulgaarsch ïinister van buitenlandsche zaken, eeft aan de Porte getelegrafeerd m antwoord op het verzoek an orst Alexander. Hij voegde er bij at Bulgarije als vazal-staat in de umogelijkheid verkeert om krach- 3ns het tractaat van Berlijn met en vijand in onderhandeling te reden. i'ry naar het Italiaansch door Dr.... 5) VlIIe Hoofdstuk. Ilenri verliet ook onmiddellijk de amer, ea begaf zich naar de con- ertzaal, in de hoop, daar nog een laatsje te vinden. Hij had zich chter vergistde zaal was stamp- el. Hij bleef daarom aan de deur taan, maar spoedig bemerkte hij, at hij zich volstrekt niet over zijn taanplaats te beklagen had, want let ver van zich zag hij Valentine le Mallepeyre, die naast de herto- ;in De Preslac in een der achterste ijen zat. Van dit oogenblik zag bij er nauwernood iets anders in de 'roote zaal; zijn, oog rustte slechts De volgende dépêches komen van het oorlogstooueel Belgrado, 17 Nov. {Reuter.) Generaal Lescliauin heeft gisteren tusschen Koela eu Widdin slag ge leverd. De Bnlgaarsche troepen werden verslagen eu verstrooiden zich in alle richtingen, met achter lating van dooden en gewonden. De Serviërs maakten duizend krijgsge vangenen; hunne verliezen zijn be trekkelijk gering. Belgrado, 17 Nov. {Reuter). (10 unr voormiddags.) Een he denochtend uitgegeven officieel bul letin luidt als volgt: «Het Servische hoofdkwartier is naar Zaribrod overgebracht. De stel ling van Dragoman, door de Ser vische troepen aangevallen, werd in den avond van den lödeu door de Bulgaren prijs gegeven. Den 16deu werden de verschansingen nabij Triu genomen. De Balgareu zijn volledig geslagen enTrinwerd ingenomen. «Wij hebben een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Een ge heel Bulgaarsch bataillon gaf de wapenen over. Te Timuk hebben wij twee kanonnen buitgemaakt, terwijl een bataillon Bnlgaarsche vrijwilligers de wapenen heeft ueer- geletrd.» De laatste zitting der conferentie te Constantinopel heeft daar een gunstigen indruk gemaakt. De conferentie heeft Maandag besluiten genomen, die eerst Don derdag volstrekte geldigheid zullen verkrijgen, daar de Èugelsche gezant geen voldoende iustructiën had. De gezamenlijke voorstellen van de Porte zouden worden aangenomen, met deze wijziging, dat de somma tie (aan Vorst Alexander om Oost- Rjemelië te ontruimen en aan de op de prachtige gestalte van zijn ideaal. Wat hem echter nog meer van zijn stuk bracht, was de om standigheid, dat hij ook scheen op gemerkt te zijn door het jonge meisje en zij hem eenige malen schuchter aangekeken had. Minny had juist haar eerste lied gezongen en oogstte daarvoor on verdeelden bijval in, toen Henri op onaangename wijze in zijn overpein zingen gestoord werd; naast hem zag hij op eenmaal zijn patroon en, daar hij de praatzucht van den ouden heer slechts al te goed kende, zag hij een voor hem op dit oogen blik zeer onaangenaam gesprek in 't verschiet. Inderdaad liet de notaris de tong ook niet lang in rust. Wat een talent! zeide de notaris luide tot Henri, dat zal nog eens een beroemde zangeres worden! Nu zijn de couranten al vol van haar lof. Het zal niet lang duren, of zij is het voorwerp der Balkanstaten om te demobiliseereu) alleen van Turkije zou uitgaan. De groote mogendheden zouden aan deze sommatie door afzonderlijke verkla ringen haren steuu vérieenen. De conferentie besloot in beginsel, zich door de gebeurtenissen in Servië niet in haren arbeid te laten storen. Volgens eene dépêche, door ge neraal Courcy Maandag uit Ha Noi verzonden, maken de troepen met alle inspanning jacht op de zeeroo- vers, die overal uit hunne schuil hoeken opgejaagd, gevangen en ge dood wurdeu. De inlanders verlee- uen daarbij aan de troepen hunne hulp. De executie vau Riel, d.e Maan dagmorgen plaais had, moet op de Fransche bevolking te Montreal een diepen indruk gemaakt hebben. Een optocht van verscheidene dui zenden personen bewoog zich volgens een telegram aau de In- dépendance door de straten. Een ledepop, voorstellende den minister president, sir Macdouaid, werd aau het standbeeld van Koningin Victo ria gehecht en vervolgens aan do vlammen prijs gegeve... Er werden tusschen deFranschen en Eugel.-chen verscheidene schoten gewisseld, eu men vreest voor ernstige ongeregeld heden. Ook te Québec hebben na- nifestatiën plaats gehad. Naar men te R >me verzekert, zal de eindbeslissing van den Paus in de Carolinen kwestie vóór den 26sten November aan de beide par tijen worden medegedeeld, en eenige dagen later worden openbaar ge maakt. De Paus zal daarin de historische rechten van Spanje constateeren, maar met den last Duitschland er bewonderiug van alle Parijzenaars. Ik voorzie al, dat zij van Parijs naar Weenen, Petersburg, Berlijn en New-York gehaald wordt. En dan beweert men nog, dat zij hier reeds een engagement voor twaalf duizend francs neeft aangenomen! Gelooft gij dat? Ik weet zeker, dat het zoo is, gaf Henri zijn patroon ten antwoord. Duizend francs per maand! riep de notaris zoo luide, dat alien naar hem omkeken. Duizend francs per maand, dat zoude menig notaris in de provincie ook wel wil len verdienen; werkelijk, ik ken er meer dan een, en niet alleen op kleine plaatsen, maar zelfs in groote steden, die geen twaalfduizend francs in 't jaar verdienen! En dan is er toch geen vergelijking te maken tusschen een notaris en een zange res! Daar hebt gij b.v. mijn vriend in Bordeaux.... eene bevoorrechte positie te verze keren. Haarlem, 18 November lööó. Door de afd. Haarlem eu omstre ken van «Volksonderwijs» zal mor genavond te 8 ure iu de boveuzaal der sociëteit «Vereeuiging» alhier, eeue vergadering worden gehouden, met vrijen toegang. Door mr. Boers van Breda, zal het onderwerp worden behandeld, waarop dezer dagen veler oog is gevestigd, namelijk de voorgestelde wijzigingen van art. 194 der Grond wet, iu verband met den wensch tot tempering van den schoolstrijd. Daar er gelegenheid bestaat, na de voordracht, om over het onderwerp van gedachten te wisselen, zullen ongetwijfeld velen, wien het volks onderwijs ter harte gaat, deze bij eenkomst bijwonen. Maandagmorgen is de uit de gevangenis alhier ontvluchte ma kelaar Gerrit Visser te Arasterdam per Rijnspoor (treiu 9.30) aange bracht. Hij werd onder geleide van twee maréchausfées naar de cell, gevangenis gevoerd. Zooals men weet, werd Visser te Parijs ontdekt. De leden van de Eerste Ka mer zijn bijeengeroepen tegen Don derdag, 26 Nov. 's avonds 8 uur. Naar de N. R. Ct. verneemt, zijn tot dusver door verschillende leden der Tweede Kamer niet min der dan 40 voorstellen ingezonden tot wijziging van de weldra t€ be handelen nieuwe indeeling der kiesdistricten. In de laatstgehouden vergade ring der Provinciale Staten van Pst! Pst! klonk het van verschillende zijden, zoodat de praat lustige notaris tot Henri's groote vreugde genoodzaakt was, de ge schiedenis van den notaris te Bor deaux te laten rusten. Minny zong juist haar tweede lied, dat zoozeer den geestdrift der toehoorders op wekte, dat aan de bijvalsbetuigin gen geen einde scheen te komen; M.nny rnoeat dit zooveel te meer op prijs stellen, daar het in de voor name salons de gewoonte was, zelfs bij muziekuitvoeringen vau de voor naamste kunstenaars zich koud en terughoudend te toonen; hier echter maakte men een uitzondering op den regel, daar de zangeres de aan wezigen niet alleen door haar ge zang, maar ook door haar schoon heid voor zich innam. Toen zij op hield, droDg men van alle zijden nog op een derde lied aan, aan welken wensch Minny met de meeste lieftalligheid voldeed. Zuid-Holland is, omtrent de subsi die-aanvrage van Katwijk voor een biuuenwaterweg naar IJmuiden, de Commissie diligent verklaard tot de zomerzitting, tengevolge van eeu nader ingekomen adres van Katwijk. In de residentie is aangeko men en afgestapt aan het «hó'el des Indes» de nieuwbenoemde secre taris van het Duitsch Keizerlijk ge zantschap te 's Gravenhage, de heer Von Scholn. Te Amsterdam is onder den naam «d'Artagnau» een schermver- eeniging van tooneelspelers opge richt. Eere-voorzitter is de heer Louis Bouwmeester, voorzitter de heer Jean Doré, instructeur de ser geant Smorenberg. Maandag zijn aan het Oosterspoor te Amsterdam twee minderjarige meisjes aangehouden die de ouder lijke wouing teG'oningp.il heimelijk hadden verlaten. Naar het hoofdbu reau geleid, werden zij 's avonds door den vader teruggehaald. Gisterenmiddag maakten eenige personen te Amsterdam door het roepen van «weg met de justitie!» «weg met de politie!» en dergelijke uitdrukkingen opschudding in het Noord-Westelijk gedeelte der stad. Dit lokte natuurlijk in een omme zien vele nieuwsgierigen bijeen, zoo dat de politie in die wijk het nood zakelijk vond de overige posten hiervan langs telegraphischen weg in kennis te s?ellen. De hierop uit gezonden politiedienaren konden echter spoedig naar hun posten te- rugkeeren, daar het opstootje reeds door de aanwezige agenten gesust was. Voor een winkel aan de Haar lemmerstraat te Leiden stonden verscheidene jongens, die den eige- Hiermede was haar tuak volbracht; Lodewijk de Mallepeyre bood haar den arm, om haar van de piano weg te voeren; vóór zij echter haar plaats verliet, wierp zij snel een blik naar Henri, dien zij dadelijk bij het binnentreden der zaal had opgemerkt. Deze maakte juist van ditoogen blik, dat iedereeu in verrukking was over de zangeres, gebruik, om Va lentine te naderen; bij zijn binnen treden had hij er zich mede moeten vergenoegen, haar hoffelijk teg*roe- ten, nu wenschte hij haar te spre ken, om haar om een quadrille te vragen. Het gelukte hem, tot aan haar stoel door te dringenzij merkte hem op, toen hij naast haar stond. Ik vraag u duizendmaal ex cuus, mejuffrouw, zeide hij on der het maken eener diepe buiging, dat ik nu met een verzoek tot u kom, dat ik niet konde doen, toen ik mevrouw de gravin begroette.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1