naar beleedigden. De zoon, partij trekkende voor zijn vader, gaf een dier jongens een klap, waarop deze een mes uit zijn zak trok en den zoon van den winkelier daarmede een steek in deti rug toebracht. Van deze verwonding is proces-verbaal opgemaakt. In het Rijksmagazijn van genees middelen te 's Hage werd gi-teren aanbesteed: de levering van bloed zuigers aan de militaire hospitab-n in het jaar 1886, gedurende welken tijd er waarschijnlijk teu meeste 10,000 en ten minste 4000 stuks benondigd zullen zijn. Minste in schrijver was de beer Van den Boogaert (firma H. J. v. d. Goor- bergh) te Breda, voor 41/2 cent per stuk. Door de kolonel-commandaut van het regiment grenadiers en jagers zijn pogingen aangewend een couiract te sluiten met eene der bestaande badinrichtingen te 's Hage om voor de onderofficieren en minde ren gelegenheid te geven tot badeu, tegen eeuen lageren prijs dan daar voor aan particulieren berekend wordt. De directie dier inrichting heeft evenwel geweigerd hiertoe mede te werken. Het gerucht loopt, dat men de dieven van gouden en zilveren voor werpen, onlangs te Scheveningen bij de firma Verschuur ontvreemd, op het spoor zou zijn. Indien dit waarheid nevat, dan zouden twee Duitschers de daders zijn, die reeds naar Noord-Amerika de wijk zouden hebben genomen. Een ijverig onder zoek wordt ingesteld. Door de Delftshavenscbe politie is Maandag te Rotterdam aange houden M. S., dienstbode, zonder vaste woonplaats, verdacht van diefstal van een stel bloedkoralen oorbellen en gouden charivari. Be doelde voorwerpen zijn in beslag genomen. Buiten de Tolsteegbarrière te Utrecht heeft 11. Zaterdag een jonge man zijne tante f 90 ontvreemd om zijn doel te kunnen bereiken had hij getracht haar een prop in den mond te stoppen. De dader, zekere C., is naar de cellulaire ge vangenis overgebracht. Op de grenzen der gemeente Tub- bergen, in 't Getelerveen, zou een uit de gevangenis te Nijenhuis ont snapte gevangene worden gearres teerd juist op het oogenblik dat hij bij een kastelein een borrel dronk. Toen hij den maréchaussée zag bin nenkomen ontsnapte hij, maar ter wijl deze hem achtervolgde in de schuur, bleef diens geweer ergens achter haken, zoodat het schot af ging, met het ongelukkig gevolg dat de ontsnapte in zijn vlucht de lading in het been kreeg, de vrouw des huizes licht gekwetst werd en er een begin van brand in 't stroo door ontstond. De ontvluchte is on danks 't bloedverlies zijn vervolger nog ontkomen. Zaterdag is, op de paardenmarkt te Raamsdonk, iemand uit Wagen berg (gem. Terheiden bij Breda) door den slag van een paard aan het hoofd zoodanig getroffen, dat hij aan de gevolgen daarvan is over leden. Een keenschip, geladen met steen- Een verzoek I zeide Valen tine eenigszins verrast, terwijl zij hem aanzag. Ik kom er wel laat mede, maar, indien gij niettemin nog over een quadrille kondet beschikken, zoude ik mij hoogst gelukkig.... Valentinekleurde nauwelijks merk baar, opende haar balboekje en wierp snel een blik op de reeds besproken dansen. Er was geen enkele meer open. Overtuig u zelf, mijnheer De Langes, antwoordde zij op een toon, die duidelijk te kennen gaf, dat het haar speet. Gij komt te laat, alles is reeds vol, maar mis schien wil een der cavaliers u wel een tour afstaan. Henri schudde het hoofd en zijn gezicht verried duidelijk, dat hij zijn tegenspoed van harte betreurde. Dan is de hoop voor mij niet groot, merkte hij op. Wacht even, viel zij hem kolen, komende van de Ruhr, en bestemd naar Rotterdam, voer Maan dagnamiddag, door den feilen stroom uit den koers geraakt, op de houten kuip, welke nog onder water om den eersten stroompijler der spoor wegbrug over de Waal te Nijme gen staat, en geraakte daarop zoo vast. dat drie stoombooten achter eenvolgens vruchteloos hare krachten beproefden om bet er af te brengen, terwijl bet inmiddels zoodanige lek kage bekwam, dat de lading ter stond over boord geworpen moest worden, om het voor zinken te be hoeden. Eerst des avonds mocht bet gelukken het vlot te krijgen en in behoudeu haveu te sleepen. Maandagnamiddag is tusschen O-then en 's-Hertogenbo-ch een paard met ledige kar op hol ge gaan; de voerman, die de onvoor zichtigheid had van de kar te sprin gen, geraakte onder het rad en werd zoodanig verwond, dat bij enkele uren daarna aan de gevol gen overleed. Te Goes werd Maandag een meisje begraven, dat in de gevangenis was overleden. Zij was wegens het ste len vau peren veroordeeld tot 15 dagen. Deze veroordeeling moet zij zich te sterk hebben aangetrokken en is dit de oorzaak van haar dood. GEMENiQ NIEUWS. Tot het voorkomen van ongeluk ken op spoorwegen is een nieuw instrument uitgedacht «photoscoop» genaamd. De haltsignalen, met olie ver licht, kunnen, als de olie ophoudt te branden, onzichtbaar worden waardoor de weg onveilig wordt, en de treinvoerder zijn baken mist. Het nieuwe instrument heeft daar om ten doel den signaalverzorger te waarschuwen als de vlam uitgaat. Boven de vlam bevindt zich een spiraal, samengesteld uit twee me talen, welke van elkaar afgehouden worden door de hitte der vlam. Gaat de lamp uit, dan naderen zij elkaar en sluiten dan een geleid- draad, welke leidt naar een klokje, dat den signaal verzorger waarschuwt dat het licht is uitgegaan. Bij gelegenheid van de feeste lijkheden te Brussel, ter eere van het 50-jarig jubilé der artillerie schutterij aldaar, trok een kolonel van den generalen staf bij het Servi sche leger door zijn schitterende, fantastische uniform bijzonder de aandacht. Hij maakte zijn opwach ting bij het feest-comité en verklaarde door zijn goevernement met den aan koop van tenten belast te ziju. Een uitnoodiging was het natuurlijk ge volg en spoedig had de Servische kolonel zich door zijn aangenamen omgang onder de Belgische en vreemde officieren vele vrienden ge maakt. Gedurende zijn verblijf te Brussel deed de belangwekkende vreemde ling verscheidene inkoopen, zooals ridderkruizen met brillanten omzet, epauletten, vangsnoeren, kostbare vuurwapens, fijne sigaren en een menigte andere artikelen van den meest uiteenloopenden aard. Hij was daarbij uiterst royaal en betaalde alles contant met Servische bank noten. Ongelukkig bleek het in betaling ontvangen papier, waarop soms nog vrij aanzienlijke sommetjes in goud ot zilver waren teruggegeven, vol- in de rede, ik ken iemand, dien het er niets aan gelegen is, om met mij te dansen. Mijn broeder zal uit beleefdheid en uit dankbaarheid gaarne zijn dans aan u afstaan, als ik hem er om vraag. En zoudt gij zoo goed willen zijn? Dadelijk; ik had Lodewijk de vierde quadrille gegeven, ik zal in plaats van zijn naam den uwen op schrijven. Henri maakte zijn compliment en het concert ging weder zijn gang; een strijkkwartet werd gegeven, maar Henri had geen oor voor de betooverende tonendie de kun stenaars aan hun instrumenten ont lokten; met een voorgevoel van de heerlijke oogenblikken, die hem te wachten stonden, snelde hij de con certzaal uit en verborg zich in de eenzaamheid van het vertrek, waarin hij Minny had ontmoet; aan haar, noch aan zijn belofte, om haar na niet geldswaardig te zijn. Toen meu daarop in de verschillende hótels den Servischen kolonel ging zoeken, was de/.e spoorloos verdwe nen. Zijn talrijke vrienden in het leger betreuren dit plotseling ver trek te meer, omdat hij van de mees ten, onder allerlei voorwendsels, geld had geleend. De sluwe bedrieger wordt door de politie ijverig gezocht. Op den overweg van de rue de Province te Antwerpen werd Donderdagnamiddag een meisje van 10 jaren door een trein aangegre pen en op een afstand van 12 me ters wegge-lingerd. Het kind werd in bewusteloozen toestand bij een apotheker binnengebracht, waar het tot groote verbazing van allen, die van het vreeselijk tooneel getuigen wareu geweest, niet het minste letsel bleek ontvangen te hebbeu. Hoe hoffie merkt. Juimaraes heeft 'Jouriide Pharmacie et de Chimie 18S5, X, p. 356) onderzoe kingen bekend gemaakt over de werking van de koffie in en op het lichaam van den gebruiker. Zij werkt niet op de koolhydraten, maar wel op de stikstof houdende stoffen, door dien zij de uitscheiding van ureum, alsmede de nieuwe voortbrengiug van vleesch enz. vermeerdert. Koffie maakt dat bet organismus meer stik stof Houdende voedingsmiddelen kan gebruiken en verteren, en moet alzoo beschouwd worden als eene middel lijke verhoogster van arbeidsvermo gen en dus als nuttig voor allen, die over veel arbeidsvermogen moe ten kunnen beschikken. Te Parijs loopt het gerucht, dat de Regeering een nieuw cijfer schrift zoekt voor de geheime offi- cieele telegrammen naar Tonkin. Het tot nogtoe gebruikte is niet alleen te omslachtig in de practijk gebleken, maar bovendien zeer kost baar. Alleen in de maand Maart van dit jaar werd 112.000 francs aan dépêches uitgegeven, in de maan den Juni en Juli te zarnen 188.000 francs. Uit Parijs wordt gemeld dat Adelina Patti in deze week met den tenor Nicolini in het huwelijk zal treden. Het bestaande huwelijk van dien heer is dezer dagen door echtschei ding ontbonden verklaard. Naar aan de Nordd. Algem. Zeit. uit Parijs gemeld wordt, rijdt in den laatsten tijd een nieuw stoom- rijtuig met eene snelheid van dertig kilometers per uur, door de straten van Passy en het Bois de Boulogne rond. Het geheele voertuig weegt met inbegrip der vier passagiers, den koetsier en voorraad steenkolen en water, slechts achttienhonderd kilo gram. De voorste as van hef, door de heeren graaf DionBouton en Trépardoux vervaardigde rijtuig, is beweegbaar en het kanstraalkrom- mingen van een meter makenhet rust op gewone rijtuigveeren. Het verbruik van steenkool moet slechts een kilogram per anderhalf kilometer bedragen. Iemand, die het leven moede is, heett, naar Figaro mededeelt, zijn lichaam ter beschikking' van Pasteur gesteld, ten einde daarop proeven te nemen. Hij is bereid zich door een dollen hond te laten bijten en dan de genezings-methode van den geleerde te ondergaan. Wordt hij beter dan zal de we- afloop van het concert nog te spre ken, dacht hij; zijn hoofd was vol met andere gedachten, en zijn fan tasie hield zich met een ander beeld bezig. Eerst toen de dansmuziek weer klonk, hield hij op; hij lette nauw keurig op de volgorde der dansen, om de hem beloofde quadrille niet te missen. Toen dacht hij eensklaps aan Minny en hij stond op, om deze te gaan zoeken en nog een enkel woord tot afscheid met haar te spreken. Juist toen hij door de portière trad, ontmoette hij Lodewijk de Malle- peyredie met een vriendelijken lach staan bleef. Ik zoek u al een kwartier in alle hoeken en gaten, en het doet mij leed, u niet vroeger te hebben gevonden. Dat spijt mij zeer! Hebt gij mij iets mede te deelen, vieomte'? Het is niet van veel gewicht; tenschap wederom een triomf heb ben behaald; gelukt de kuur niet dan vordert hij van Pasteur....een revolver. Zes schutters te Namen, die te vergeefs beproefd hadden een kleedermaker te vinden, geneg'en om hen voor 50 francs, (de bij ko ninklijk besluit daarvoor aangewe zen vergoeding) een volledig schut- terspak te leveren, zijn in gebreke gebleven zich op hun kosten de uniform aan te schaffen, waartoe de wet hen verplicht. De schuttersraad stelde hen in het gelijk, doch het Hof van cassatie, van oordeel dat de 50 francs door het Rijk slechts bij wijze van tegemoetkoming wer den gegeven, heeft de zaak naar een anderen Raad verwezen. Zooals uit het Pharm. Week blad blijkt, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij ter bevordering der pharmacie, na zich te vergeefs tot de inspecteurs van het Genees kundig Staats-toezicht gewend te hebben met verzoek den steeds meer toenemenden verkoop van genees middelen door onbevoegden te be teugelen, thans tot den Minister van Binnenlandsche Zaken het verzoek gericht, dat aan het verlangen worde tegemoet gekomen. De Maatschappij meent dat, waar aan de wettelijke autoriteiten, op de meest beleefde wijze, een krachtige toepassing van de bestaande wetten ter wering van algemeen bekende en hare leden zoozeer benadeelende misbruiken verzocht wordt, de Maat schappij niet geroepen is, in de plaats van het Geneeskundig Staats toezicht tegelijk als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Bij Salsburg in Oostenrijk heeft men onlangs eene zoutmijn ontdekt, die klaarblijkelijk vóór 2000 jaren ontgonnen en toen ver laten werd. Men vond er eene me nigte gereedschappen, schoffels, bij len enz., eene mand van gelooide ruwe dierenhuid, een stuk doek van grove wol en een fakkel die met vlasvezels aaneen was gebonden. Vooral uit de steelen der bijlen, die blijkbaar bij bronzen bijlen hebben behoord, leidt men af, dat de vondst afkomstig is uit den vóór-Romein- schen tijd. Men weet in Weenen veel te vertellen van Isinaël-paclia, den ex-Khedive van Egypte. Ieder weet hoe hij jaren lang het goud met volle hand uit de vensters van zijn paleis wierp. Millioenen heeft hij «onder de menschen» gebracht en was vooral bij de opening van het Suez-kanaal verschrikkelijk verkwis tend. De talrijke gasten, die toen een leventje leidden van vroolijken Frans, vonden het toenmaals zoo prettig in Egypte, dat zij niet meer aan terugkeeren dachten, tot zij ten laatste van regeeringswege moesten aangemaand worden om te ver trekken. Toen Ismaël-pacha plaats moest maken voor Tewfik-pacha, ging hij als particulier leven en trok Europa door, maar de weelderigheid zijner levenswijze verminderde er niet om. Hij woont thans liefst in Napels en in Weenen, en neemt daar geregeld zijn intrek in het «Gouden Lam», waar hij ook vroeger woonde, toen hij nog over Egypte heerschte. Wat zich echter sedert veranderde zijn kostbare liefhebberijen niet, maar in het voorjaar ontdekte hij hoe een zijner dienaren zich zóó erg verre kend had, dat er een groote omkeer vooreerst wilde ik u zeggen, dat ik zoo even mijn zuster gesproken heb, en dat ik u met het grootste ge noegen de quadrille afsta, die zij mij gegeven had. Henri boog. Maar van meer gewicht is de opdracht, vervolgde de jonge man, die men mij voor u heeft gegeven. Een opdracht, van wien? Van juffrouw Millner. Is zij reeds vertrokken Zij had u zoo gaarne nog even gesproken, voor zij wegging en het speet haar zeer, dat gij nergens te vinden waart. Hoe verdrietig! Ik ben ook zeer lomp geweest! Ik zal morgen mijn excuses moeten maken. Zij is een bekoorlijk meisje, vervolgde de vieomte met stralende oogen. Een meisje, om verliefd op te worden, en ik weet niet, wat ik er voor zoude geven, haar vriend iij hem plaats had. Ismaël-pacha, i, wonder, is thans spaarzaam ge worden. Hij heeft den betaalmeester afgeschaft, kijkt elke rekeniüg zelf na, en vindt zelfs de kleinste veel te hoog, omdat hij van prijzen en tarieven niet het minste begrip heeft. Niettemin leeft Ismaël-pacha nog altijd op grooten voet. Hij bewoont als hij in Weenen is, dertig kamers in het «Gouden Lam» en voor het nieuwe gebouw, dat hij in Napels liet zetten, kocht hij onlangs in Weenen voor zestigduizend gulden kachels. Hij weet dat het te Napels ook dikwijls koud kan zijn en daar hij van warmte houdt zijn woon kamers zijn altijd op een bakoven- temperatuur zorgt hij dat zijne ondergeschikten goed verhitte ver trekken bewonen. Ir. de groeven bij Solmhofen, waar sinds jaar en dag reeds zoo menige groote schat uit het g-ebied der voorwereld is gevonden, schijnt men voor eenige dagen weder een Archaeoplery te hebben ontdekt. Het skelet ligt bijna ongeschonden op eene plaat van 46 cM. lengte en 38 cM. breedte. Het stuk zou reeds voor 20,000 mark aan het museum te Berlijn zijn verkocht. De jongste poging van den Russischen groothandelaar Sibiria- koff om den zeeweg naar Siberië door de Karische zee te forceeren, is ook in het afgeloopen jaar mis lukt. Omstreeks het midden van Juli verliet hij met zijne stoomboot A. E. Nordenskjöld Archangel, doch hij vond aan den ingang van de Karische zee zulke geweldige en onbewegelijke massa's ijs, dat hij eene maand later reeds den terug tocht ondernemen moest. Zijne tweede stoomboot Ot daarentegen heeft eene lading koopwaren naar den mond van de Petschora ge bracht, vanwaar zij gedurende de wintermaanden langs den in den vorigeu winter aangelegdeu rijweg naar Schtschekurja, een bijvloed van den Ot, zullen gebracht wor den. Gelukt deze onderneming, dan heeft Sibiriakoff het plan op deze route een paardenspoor aan te leg gen. KOLONIËN. BATAVIA, 13 October. Het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het Goevernement Atjeh van 16 tot 29 September be helst de volgende berichten: Groot-Aljeh. Op de posten in het zuidelijk deel der linie en op de stoomtram aldaar werd dagelijks ge schoten, in de laatste dagen slechts door een klein aantal vijanden. Den 24en September sneuvelde door dit vuur een Europeesch kanonnier in de versterking Lamdjamoe. Ook op Lambaroe en Sirioen en op enkele posten in het oostelijk deel der stelling werd meermalen gevuurd. Den 26en September, des avonds, trachtte een Atjeher de versterking Lamdjamoe te naderentoen op hem werd geschoten, viel hij neer; doch omtrent 20 minuten later, op het oogenblik dat een drietal met kap messen gewapende dwangarbeiders, die uitgezonden waren om hem bin nen de versterking te breDgen, hem naderden, sprong hij weder op en joeg de dwangarbeiders op de vlucht. Deze namen, vervolgd door den At jeher, de wijk in de richting van het verhoogde schilderhuis achter de versterking, van waar zij echter door te mogen zijn. Werkelijk scheelde er niet veel aan, of de jonge man was even smoorlijk op haar verliefd als Gas ton; het deed hem veel genoegen, dat hij iemand gevonden had, die haar nauwkeuriger kende en me' wien hij over haar konde spreken. Eindelijk weerklonk de muziek voor de vierde quadrille. Henri snelde naar de danszaal om Valentine. Deze had hem zien binnenkomen en stond op, om aan zijn arm in de rij der dansers te treden; zij was blijkbaar hoogst gelukkig en Henri maakte zich zeiven de opmerking, dat hij nooit een schooner meisje gezien had dan dat, hetwelk hij nu ter dans leidde. Hebben wij een vis-h-vis? vraagde Valentine. Ik heb met Gaston de Marei afgesproken! Daar komt hij reeds, antwoordde hij. 'Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2