Moeder en Zoon. 3e Jaargang. Vrijdag 20 November 1885. V... 7 29 ABONNEMENTSPRIJS: Verschijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemsene feestdagen. A D V E R T E N T E N ALGEMEEN OVEitZICill. FEUILLETON. 16) foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door geheel het RijV p. maand 55 Afzonderliike Non-mere 5 Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. Hun fdug enten voor net- Buitenland-: t umvrgme Générale de i-ublicite Etrangère G. L. T)A UBE J- Ce.. JOU. F. JOU FS. Surr.. urijs3 Ibis Faubourg Montmartre. van 15 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cente. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uu?, Koloniaal muse *»rtoea van diploma MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. op het "Paviljoen. Ingang aan de Dreefzijde 2e denr. Geopend aageiijks van 10 tot 4 uur. loegaag 25 rents per persoon, Donateurs eu leden der Nedorlandachc Maatschappij ter hev. ring van Nijverheid hehheu op rijen toegang, donateurs met gozelschap, leden met i dame. Museum van kunstnijverheid op her Paviljoen. Ingang Dreefzijde ie denr. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 ceuls por persoon. Donaten!* »B •den dei- Nedarlfittdsr.he Maatschappij ter bevordering van Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, iionateers met gezelschap, leden mot 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, kunst ru geschiedenis, voertï van Nederland en meer bijzonder van het Haarlemache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dagelijks, uitgenomen Zaterdag, Zou- eu Feestdagen, van 10d uur. Toegang 25 cents por persoon. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaal 4 1 guldon. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Gsopend van J5 April tot 14 October alie werkdagen van 104 uur, vaa ló October tot 1-1 April op die dagen vau 10— S uur tegen betaling van 25 ceuls per pc-aoon, alleen op Xondagcn kosteloos vaa 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 2b cents per persoon. Kindereu benedon de 8 jareu worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van 8 iot 14 jaren niet dan onder behoorlijk goleido. Ttglers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomen Zaterdag, Zon- en Foeatdagen vau 11 54 uur. -■ 'leylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterda* van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geoptad Woensdag en Zaterdag veh 2—4 uur. Orgel-bespeling in de Groote Kerk. Dinsdag v8n 12 eu Donderdag vau 2 8 uur. Toegang tdour Oudegroearaarkt) vrij. Naar het Engëlsche blad de limes uit Belgrado verneemt, wordt eene interventie van Rusland, welke vredelievende combinatiën tusschen Turkije en de Balkaustaten kan omverwerpen, oogenblikkelijk lege moetzien. Servië is niet voornemens verder te gaan dan het bezetten van Sofia. Eeu bijzonder nernmer van de Londen Gazette maakt eene procla matie der koningin bekend, waarbij het Parlement ontbonden en het nieuwe Parlement tegen 12 Januari bijeengeroepen wordt. De volgende telegrammen komen van het oorlogstooneel Sofia, 17 Nov. {Reuter). Ontvangen 10 tl. 15 m. Bulgarije en Roemelië zullen ge- zamelijk 100.000 man op de been brengen. De bevolking, van den eersten schrik bekomen, organiseert de verdediging. Het gerucht loopt, dat de Servi sche troepen zich bewegen in de richting van Gintzi, op den grooteu weg naar Lompalanka, en Slivnitza rechts laten liggen. Sofia, 17 Nov. (Part. Telegram). Ontvangen 11 u. 25 m. De Serviërs zijn bij Slivnitza door de Bulgaren verslagen. Vorst Alexan der voerde persoonlijk het bevel over de Bulgaarsche troepen. Sofia, 17 Nov. (Reuter). Ontvangen 11 u. 55 m. ('s Avonds). De. Serviërs hebben heden Slivnitza in de beide flanken aangetast; zij beschikten over eene talrijke legermacht. De Bulgaren hebben echter aan beide zijden den schok doorstaan en den vijand naar hel Italuuinsch door Dr.... VlIIe Hoofdstuk. Gastou leidde een vriendin van Valentine aan den armde paren plaatsten zich tegenover elkander en spoedig begon de dans. Na de eerste figuren hadden Va lentine en Henri gelegenheid, eenige woorden met elkander te wisselen, maar hij was zóó opgewonden, dat hij niet wiet, waarover te spreken, zoodat Valentine het eerst het z wij- moest verbreken. Is mijnheer De Marei uw vriend? vraagde zij, terwijl zij oaar mooie oogen naar hem ophief. Wij hebben eikander in dien afgeslageD. Zij gingen daarna aau- yalleuderwijze te werk, en vervolg den de Serviërs vijf kilometer ver waarbij zij hun groote verliezen toebrachten eu vele gevangenen maakten. Belgrado, 18 Nov. 'sn. (Reuter). (Officieel.) De Serviërs zijn gis teren Brensuik binnengetrokkende Bulgareu hebben acht kanonnen achtergelaten. De Bulgaarsche troepen te Widdin kunnen als volkomen verslagen en verstrooid worden beschouwd. In het antwoord van Turkije op de dépêches van vorst Alexander wordt betoogd, dat de verantwoor delijkheid voor de tegenwoordige gebeurtenissen terugvalt op de be werkers van den opstand. Turkije zal echter het verzoek van den vorst in overweging nemen, indien deze den vorigen toestand herstelt. In haar antwoord aan Servië ver klaart de Porte zich bevredigd door de verzekering, namens de Servische regeering gegevendat Servië jegens de Porte geenerlei vijandige bedoelingen heeft. De Transvaalsche Republiek wordt aan hare zuid-westelijke gren zen met vijandelijkheden van eenige oorlogzuchtige stammen bedreigd. Generaal Joubert heeft vruchteloos getracht, met deze inboorlingen tot eene vreedzame schikking te gera ken. De heer van Niekerk was, om zijn leven te redden, genoodzaakt de vlucht te nemen. De Engelschen hebben de Bir- maansclie grensforten aan de beide oevers der Irrawaddy zonder moeite stormenderhand ingenomen. De Bir- manen verdedigden zich zwak; de bewusten nacht leeren kennen, en hebben sedert dien tijd vriendschap gesloten. Het was voor mij veel waard, deze toevallige kennismaking te onderhoudendaar ik geheel vreemd te Parijs kwam en er thans nog geen enkelen vriend heb. -- Dus gij zijt uit het zuiden? Jawel, mejuffrouw. Eu gij hadt nooit het ouder lijk huis verlaten? O zeker, toen ik hier kwam, kwam ik regelrecht uit het buiten land. Ik heb veel gereisd. Maar gij hebt te voren uw ouders toch nog opgezocht, voor gij te Parijs kwaamt? aeide Valen tine op een toon, die genoeg be wees, dat zij meer van- hem te we ten wilde komen. Mijn ouders zijn reeds sedert jaren doodik was destijds nog een kind, maar toch staat hun beeld mij nog levendig voor den geest. De muziek begon weder, zoodat forten waren erbarmelijk slecht ge wapend. Ér is nu nog een drietal forten beneden Mandaiay, dat den marsch der Engelschen naar die plaats nog eenigszius kan tegenhouden, maar die forten zijn eveneens voigens de jongste berichten slecht toegerust, bouwvallig en zouder kanonuen. m\*OUi\l>. Haarlem, 19 November 1885. De afdeel: ug Haarlem der «Neder- landsche Vereeuigiug tot afschaffing van sterken drank,» hield Dinsdag den 17eu Nov. 11. hare eerste open bare vergadering in het winter seizoen. De Voorzitter, de vergadering openende, gaf een overzicht van hetgeen op het gebied der afschaf fing, sinds de laatste bijeenkomst, had plaats gehad. Hij wees er op dat de o|)iOupen die in deze ge meente en elders zich hadden voor gedaan, meestal de gevolgen waren van dronkenschap en kroegloopen. De eerlijke werkman, dit beweerde spreker, vreest God, eert den Koning en bevordert rust en vrede in de gemeente en iu zijn huisgezin. De heer J. Hillen uit 's Hage, de rechte man op de rechte plaats, vervulde de spreekbeurt. Op populaire wijze schetste hij de ellende die de drank veroorzaakt in Kerk eu Staat, in gemeente en huisgezin. Zijn er dan geen middelen om al die ellende tegen te gaan, vroeg spreker; zijn dan die middelen volkomen onbe kend? Hij die zich zeiven en zijn naasten lief heeft, kent het eenvou dige middel «niet drinken, en aan anderen niet te drinken geven.» Thans kwam spreker tot de vraag: waarom zelfs hoog geplaatste en zij het gesprek moesten afbreken. Toen Valentine na het eindigen der figuur wederom Henri's arm nam, ontmoette hij haar blik, die hem belangstellend naar zijn lotgevallen scheen te vragen. Hij zette het ge sprek voort. Het is opmerkelijk, welke on berekenbare gevolgen dikwijls ge boren worden uit omstandigheden, die up zich zei ven niet met elkan der in verband schijnen te staan. Hetspoorwsgongeluk heeft eengroote omkeeriug in mijn positie gebracht; niet alleen bezat ik daags na het ongeval een goeden vriend, dien ik een minuut voor het ongeluk niet kende, maar ik had nog het groo- tere voordeel, dat de graaf De Mal- lepeyre belang in mij stelde door een toeval, dat even goed, eu ik zoude haast zeggen met meer re denmij het leven had kunnen kosten. O, mijn lieve vader zal u zijn geleerdemannen van dat middel geen gebruik willen maken, of tegen dat middel tal van bezwaren hebben. Die bezwarenbij den een uit een godsdienstig beginsel, bij een ander uit onnadenkeuheid en bij een derde uit vooroordeel, werden allen door den spreker overtuigend, ernstig eu somtijds satyriek weder- legd, waarvan de slotsom was «zij hebben den leugen in de hand.» Met onverdeelde aandacht werd de spreker in zijn boeiende rede door de aanwezigen gevolgd. Algemeen was de toejuiching die hem ten deel viel en alle toehoor ders stemden in met den wensch dien de voorzitter uitsprak, den ver dienstelijken redenaar spoedig weer te zien. - In de gisteren gehouden zit ting van den Gemeenteraad werd het rapport der speciale commissie met het adres om subsidie voor de meisjesburgerschool uitgesteld. Aan den heer J. Schouten, com mies ter secretarie, werd, onder dankbetuiging voor bewezen dien sten, voor het waarnemen der werk zaamheden aan de betrekking van secretaris verbonden, eene gratifica tie van f 150 verleend. Door het overlijden van den heer J. Honing, ambtenaar belast met de inning van haven en kaaigeld, was eene vaca ture ontstaan, waarin zal worden voorzien door de overige ambtena ren, terwijl aan de wed. Honing eene gratificatie voor eens van f 100 werd verleend. Het plan tot bebouwing der Bar- revoetesteeg werd gesteld in handen der comm. van fabricage. Het rekest van de heeren A. H. Kuipers en W. van Someren Greve om vermindering van schoolgeld werd van de hand gewezen. Aan den heer A. v. der Steur geheele leven dankbaar zijn, mijn heer, en ook zal het mijn moeder steeds een voorrecht zijn, u haar deelneming te kunnen betuigen. Gij maakt mij gelukkiger, dan ik verdien, mejuffrouw. Ik had reeds dadelijk, toen ik mevrouw uw moe der begroette, voor haar de meeste sympathie. En wat ziet zij er nog mooi en jong uit! Ik kon nauwe lijks gelouven, dat ik de moeder van den vicomte Lodewijk voor mij zag. Niet waar? zeide Valentine, die trotsch was op de schoonheid harer moeder. En zij is nog meer goed dan schoon; ik geloof niet, dat er in de geheele wereld een betere moeder is! Ik ben daarom ook zoo gelukkig, dat ik mij geen grooter geluk zou kunnen wenschen; mijn vader, mijn moeder, mijn broe der, allen wedijveren in liefde voor mij, en ik weet niet, wie van hen mij het meeot vertroetelt. zal grond worden verkocht in de Wilhelminastraat voor het bouwen van huizen, doch zijn verzoek om op dien grond een opeu baar gebouw voor godsdienstoefeningen te stich ten werd afgewezen. Aan B. en W. werd opgedragen, de voorwaarden te ontwerpen, waar op de stichting van een dergelijk g-ebouw in de Prms Hendrikstraat zou kunnen plaats vinden. B. en W. verkregen eene opdracht om het gebruik van het gebouw der Vleeschhal aan het Rijk op te zeg gen tegen 31 Aug. 1886 en den Raad een voorstel te doen om het gebouw weder tot Vleeschhal in te richten. Geweigerd werd het verzoek van J. Kroon om grond aan de Spoor wegstraat in huur te nemen, en eveneens dat van J. E. van den Arend tot aankoop van grond. Aan school lett. C. werd benoemd tot onderwijzer 3de klasse de heer A. G. Boes. Aan B. en W. werd machtiging verleend om boomen en houtgewas, op verschillende plaatsen in de ge meente staande, te verkoopen en f 1018 te besteden voor den aankoop van meubelen voor de nieuwe loka len van het Raadhuis. Aangenomen voor kennisgeving werd het verslag van den gasop- zichter over de vorige maand. Het rapport der comm. van toe zicht op het lager onderwijs, tot wijziging van art. 6 van het regle ment werd aangehouden. Het reket-t in zake de passages over de Gravesteenenbrug en de Melkbrug werd in handen van B. en W. gesteld. Vastgesteld werd eene missive van het Burg. Armbestuur met tarief vau onderstand. Het voorstel van eenige leden van Maar wie zoude ook niet veel van u houden? zeide Henri, zon der te bedenken, wat hij zeide. Maar nauwelijks had hij deze woorden gesproken, of hij bedacht zich en wenschte ze terug te kunnen nemen. Valentine had een hoogroode kleur gekregen en, daar op dat oogenblik de muziek wederom het teeken gaf voor een nieuwen dans, begon zij eenige maten te vroeg te dansen. Toen na afloop van de figuur de paren weder op hun plaats stonden, waren beiden een oogenblik te ver legen, om het gesprek weder te hervatten, maar Henri bedacht, dat hij de weinige oogenblikken, die de dans hem nog in de nabijheid van het jonge meisje zoude laten, niet ongebruikt voorbij mocht laten gaan. Ik sprak zooeven van toeval ligheden, begon hij weder, en op den dag mijner aankomst te Pa rijs geschiedde er nog iets, wat ik als bijzonder merkwaardig beschouw.

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1