IWIK IMS- i lllllKTEIWimUI). Moeder en Zoon. Zaterdag 21 November 1885. No. 730. A BONN EM ENTSPRIJS: foor Haarlem per maand40 Cents. Franco door gebeel het Rijt p. maand 55 Afzonderlijke Hommers 5 (fersühijnt Dagelijks uitgenomen Zon- en algemeene Feestdagen. Brieven, gelden, advertentiën enz. franco te adresseeren aan het Bureau, Kleine Houtstraat No. 9. of dag anten voor het Buitenland-, t (imtisrjnir. DJU.BK JP Co., JOll. F. JON CS. Sncr.. Génerale de i ublicitt Etra.nye.re G. L. /trijs, Slbis Fauhuury Montmartre. ADVERTENTIËN: ran 1—5 regels 25 Cent; iedere regel meer 5 cents. Groote letters naar Plaatsruimte. Advertentiën worden aangenomen tot 's middags 12 uur. MUSEUMS EN ANDERE BEZIENSWAARDIGHEDEN VAN HAARLEM. Koloniaal museum op hei Paviljoen. Ing&ng aan tie Dreefzijde 2e dear. Geopend dagelijks van JÖ tot. 4 uur. Toegang 25 cent» per persoon. Donateurs eu leden der NedcrlanJsclic MaatB.jtiappij ter bevoideiing tan Nijverheid hebben Op rertooa van diploma vrijen toegang, donateurs reet gezelschap, leden met 1 dante. Museum van kunstnijverheid- op het Paviljoen. Ingang Dreefzijde le deur. Geopend dagelijks van 10 tot 4 uur. Toegang 25 cotüs |>er persoon. Donateurs es tien dor Nederlandsche Maatschappij to? bevordering vae Nijverheid hebben op vertoon van diploma vrijen toegang, donateur» met gezelschap, leden met 1 dame. Bisschoppelijk museum voor kerkelijke oudheid, knust en geschiedenis, vooral -aa Nederland en meer bijsonder vau het Haarlamache Bisdom, Kruisweg No. 59. Geopend dageiijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en feestdagen, van 105 uur. Toegang 25 cents per persoon. Dourloopendc toegangskaarten voor een geheel jaaT 1 1 gulden. Museum der stad Haarlem op het Raadhuis. Geopend van J5 April tot 14 October alie werkdagen van 104 uur, van 15 October tot 14 April op die dagen van 103 uur tegen betaling van 25 rents per pr-soon, alleen öp Zondagen kosteloos vau 124 uur, de overige Christelijke feestdagen tegen betaling van 25 cents per persoon. Kinderen beneden de 8 jaren worden in het geheel niet toegelaten; kinderen van S tot 14 jaren niet dan onder behoorlijk goleide. Pepiers museum in de Damstraat. Geopend dagelijks uitgenomon Zaterdag, Zon- en Feestdagen van JJ 8 uur. Teylers bibliotheek. Geopend Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van 14 uur. Stadsbibliotheek Prinsenhof. Geop«i Woensdag en Zaterdag vau 2—4 uur. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Dinsdag van 1—2 en Donderdag van 2-3 uur. Toegang ideur Ondegroenmarkl) vrij. U.OIBIKÜA M'KIMIMIT. In de Troonrede, gisteren bij de opening van den Rijksdag door den Buitschen keizer uitgesproken, wordt gewezen op de noodzakelijk heid van bijdragen voor bet leger, de marine en het iuvalieden fonds. Voorstellen tot hervorming van de suikerbelasting, tot uitbreiding van de verzekering tegen ongelukken, tot aanleg van een Noord-Oostzee- kanaal, tot minnelijke schikking van het conflict met Spanje, langs den weg der pauselijke bemiddeling, kunnen weldra worden legemoetge- zien. Een voorstel tot wijziging der belasting op bet gedistilleerd wordt in gereedheid gebracht. De betrekkingen van Duitscbland met alle buitenlaridsche mogend heden zijn van vriendschappelijke!) aard. De keizer heeft grond om te hopen, dat de oorlog op het Balkan- schiereiland den vrede tusschen de Europeesche mogendheden niet zal verstoren en dat het den mogend heden, die het tractaat van Berlijn onderteekenden, zal gelukken, hij de betrokken nationaliteiten eerbied te wekken voor eens gesloten verdragen. De Times verneemt uit Servische bron bijzonderheden omtrent eene overeenkomst tusschen Servië en Turkije. Bepaald zou zijn, dat, na dat de Servische troepen Sofia heb ben ingenomen, koning Milan niet met vorst Alexander, maar met den Sultan vrede sluit. Servië zou dan eene vermeerdering van grondge bied verkrijgen, daar de Porte niet alleen omtrent het verbrokkelen van Bulgarije onverschillig is, maar ook FEUILLETON. Vrif naar het Italiaansch door Dr.... 17) YlIIe Hoofdstuk, j Een der eerste dames, die hij ont moette, was de gravin de Malle- peyre, die aan den arm van een I jong edelman door de zaal wandelde; haar zocht hij. Toen hij zag, dat zij met een ander bezig was, ging hij op zijde, maar bleef haar zorg vuldig gadeslaan. Toen giDg hij naar haar toe, maar ontmoette Lo dewijk de Mallepeyre; hij greep den joDgen vicomte, met wien hij be vriend was, bij den arm. Mijn waarde Lodewijkgij kunt mij nog een grooten dienst bewijzen. een sterk Servië nog verkiest hoven een machtig Bulgarije. Uit Sofia wordt gemeld, dat Dins dag een belangrijk gevecht bij Sliwnitza heeft plaats gehad. De linkervleugel der Serviërs werd door de Bulgaren vervolgd. Aan de rechterzijde was de uitslag niet zoo gunstig voor de Bulgaren. (Dit heeft blijkbaar betrekking op het verlies van Bresnik.) Prins Alexander richtte zelf het kanonvuur eu vuurde per soonlijk zijne troepen tot het ge vecht aan. De Serviërs hadden 25,000 man. de Bulgaren 15,000 man in het vuur. Het gevolg van den slag zal zijn, dat 17 kilometers op de Ser viërs herwonnen worden en de pas van Dragoman van vijanden gezui verd, zoodat het gevaar voor Sofia is afgewend. In antwoord op een telegram des Sultans omtrent de vraag om bijstand, telegrafeerde de vorst van Bulgarije, dat hij en het Bulgaar- sche volk zich onderwerpen aan den Sultan, en dat de Bulgaarsche troe pen Roemelië ontruimen. De Sultan was tevreden met het antwoord en riep onmiddellijk zijnen raad bijeen. Het volgende telegram komt van het oorlogstooneel: Sofia, 19 Nov. (Reuter.) De Serviërs deden hedenochtend een aanval op den rechtervleugel der Bulgaren. Na teruggedreven te zijn, hervatten zij den aanval op het centrum en den linkervleugel. Eerst de nacht maakte een einde aan het gevecht. Morgen wordt de beslissende slag gewacht. Mag ik vragen hoe? Wel ben ik heden avond aan mevrouw de gravin voorgesteld ge worden, maar dat was bij het be gin der soirée, toen zij van alle zij den omringd was, zoodat ik geen twee woorden met haar kon spre ken. Wilt gij mij nog eens aan haar voorstellen, en haar zeggen, dat ik het als een buitengewone eer zal beschouwen, als zij mij nog een enkelen dans wil schenken? Lodewijk begon te lachen. Wat gij daar zegt, gaat niet zoo gemakkelijk, zeide hij. Moeder danst niet meer en, als zij soms nog eens een uitzondering maakt, is het slechts ter wille van oude vriendenzij beweert er te oud voor te zijn. Maar ik wil u het verzoek niet weigeren en u aan haar voorstellen, maar dan laat ik het aan u zeiven over, haar te vragen, dan hebt gij het mij ten minste niet te wijten, als gij eene weigering Reuter seint uit Bucharest, van 19 November: Het bericht der inneming van Widdin schijnt onjuist te zijn. Hier is niets daarvan bekend. De zitting der conferentie te Con- stantinopel, duurde gisteren vijf uren. White naderde meer nog dan vroeger tot de inzichten der andere gezanten. De conferentie heeft den weg der verzoening betreden. De mo gendheden hebben het vaste besluit opgevat, deu vrede te bewareu. De sultan wacht het terugtrekken der Bulu-aarsche troepen uit Oost-Roe- melië alvorens eene besli-sing te nemen. M\ \E\LA \b. Haarlem, 20 November lö»5. Ter gelegenheid van het sluiten van den privaat-cursus voor de schutterij, onder leiding van den adj. onderofficier Piels, den serg. majoor Kokkel koorn en den serg. Turnhout werd gisteren door de leden van dien cursus een onderlin ge schietwedstrijd gehouden, waar van de uitslag is als volgt: Prijs, van Rood Premie, de Koter; Poe delprijs, Henning, allen schutters. Het hoogste aantal punten bedroeg 60. Resp. werden behaald 49, 47 en 18 punten. De lieer J. J Beynes, alhier, heeft ook ingeschreven bij de jl. Zaterdag gehouden aanbesteding van spoorwegrijtuigen te Frankfort. Hij bleek voor twee perceelen, de levering van 6 rijtuigen le en 2e klasse en 9 rijtuigen 3e klasse, de laagste inschrijver te zijn. Hij had nu op de 10 pet. invoerrecht gerekend. ontvangt. Ik dank u zeer, antwoordde Galton. Zij gingen naar de gravin, die ondertusschen iu een der nevenlig- gende salons was gegaan, en von den haar naast een jong meisje, dat dien avond de bevoorrechte danse- resse van haar zoon was. Op vroo- lijken toon zeide Lodewijk: Lieve moeder, sta mij toe, u voor te stellen mijn vriend Gaston de Marei, die het grootsche plan koestert, van de gravin De Malle peyre nog een wals of polka te zul len krijgen. Ik heb hem al reeds gezegd, dat hij veel kans loopt, met een kous te huis te komen, maar hij meent, dat ik zooveel invloed op mijn lief moedertje heb, dat dit niet gebeuren zal en, juist omdat ik ook nieuwsgierig ben, hoe het zal afloopen, breng ik hem hij u. De gravin glimlachte onder het luisteren naar deze woorden, en zag De pacht der visscherijen in deze gemeente, waarvoor op 12 de zer de inschrijving plaats had, is aan de hoogste bieders gegund. Het leggen van bij de ge meente voorhanden zijnde riolen van welk werk de aanbesteding op 12 dezer plaats had, is gegund aan H. London, voor f1194. Aau het gemeentebestuur is door F. Voorderhake vergunning ge vraagd voor het oprichten vau eene rookerij in het perceel Maartenspies- straat 24. De door D. Veen en Co. ge vraagde vergunning tot het oprich ten van een bewaarplaats van ben zine, aether enz., in de Frankeustraat alhier, is door B. en W. geweigerd. Een 15jarige knaap is door een agent van politie op heeterdaad betrapt bij diefstal van een pakje sigaren in een winkel in de Lange Wijngaardstraat. Ongeveer op het zelfde tijdstip zijn in een winkel aan de Gedempte Oudegracht twee kistjes met sigaren ontvreemd. Morgen, 21 dezer, viert Mejuf frouw Maria Kuoppert, geboren Trempe, die alhier den 21 Nov. 1786 het levenslicht aanschouwde, haren 99en verjaardag. Zij geniet het voorrecht, nog al hare zintuigen en eene zeer goede gezondheid te be zitten en slijt hare laatste levens jaren in stille rust op het Zuider- tiofje alhier. Opmerkelijk mag het heeten dat de oude vrouw nog zeer vlug bij gelegenheid een vers reciteert. De Minister van Financiën heeft ingezonden zijne memorie van beantwoording omtrent zijn hoofd stuk. Daaruit blijkt, dat de onder handelingen met de Nederlandsche Bank over de wijziging van haar octrooivóór den vervaltermijn Gaston aaD, die haar met angstige nieuwsgierigheid gadesloeg. Zij be greep dit dadelijk, eu, alleen omdat zij dien blik niet kon verdragen, stond zij onmiddellijk van haar zetel op, en greep eenigszins haastig Gas ton's arm. Ik hen een weiDg vermoeid, zeide zij, eu ik geloof niet, dat ik voor de tweede maal een on voorzichtigheid zal begaan, om te dansen. Geef mij echter den arm, dan kunnen wij, terwijl er een wals of polka gespeeld word, een toer door de zaal wandelen. Lodewijk was uitermate verheugd over het welslagen van Gaston. De gravin heeft ditmaal voor de moeder moeten onderdoen, zeide hij lachende en snelde weg. Wat is Lodewijk toch een lief meusch, mevrouw, merkte Gaston op. Dat is waar, mijnheer De Ma- rel, antwoordde de gravin. verstreken, moesten worden afge broken, zoodat de thans loopende termijn zal afloopen en de wetgever zelfstandig omtrent eene nadere re geling zal kunnen beslissen. De Mi nister hoopt nog gedurende dit zit tingsjaar een wetsontwerp dienaan gaande in te dienen. Iu den tegenwoordigen toestand van 's lands financiën kan er niet aan worden gedacht wettelijke be palingen vast te stellen nopens pen sioenen aan burgerlijke ambtenaren en hunne betrekkingen. Van afschaf fing der leges kon geen sprake we zen, zonder schadeloosstelling der ambteuaren. Aan herziening der registratiewet zij-j op dit oogenblik ernstige be zwaren verbonden. De vervaardiging vau muntbiljetten van f50 zal wel dra gereedkomen. Het voornemen bestaat om bij vacatures sommige betaalmeesterskantoren op te heffen. De bemoeiingen der Neder]. Bank, als kassier van het rijk in de pro vinciën, zullen vermoedelijk worden uitgebreid.Opzichtens de munt wordt der Regeermg eene afwachtende houding aangewezen. Het outwerp eener nieuwe regeling van de huur waarde voor de personeele belasting is in bewerking. Maatregelen ter uitvoering van de wet op de Staats loterij worden voorbereid, 's Minis ters voornemen is, voorshauds aan geen der bestaande collecteurs een kleiner aantal loten te verstrekken, dan zij tot dusver ontvingen, ech ter met een maximum vau 1000 ook voor firma's. De Minister van Financiën maakt bekend, dat de coupons van f 20 der ingevolge de wet van 20 Juli 1884 (Stbl. no. 146) uitgege ven schuldbekentenissen ten laste vau deu Staat, te beginnen met die, verschijnende 1 Dec. a. s., wanneer Hij is een zoon, zooals men zich geen heter kan wenschen. Zijn vader en ik zijn beiden hoogst ge lukkig door de goede eigenschap pen van zijn karakter en zijn liefde voor ons is waarlijk ongegrensd. Het verheugt mij te meer, zijn lof te hooren verkondigen, omdat het een mijner beste vrienden is, antwoordde Gaston. Hij is zeer keurig iu het kie zen zijner vrienden; de achting en de vriendschap, die hij voor u ge voelt, doet mij ook een goede mee ning van u opvatten, mijnheer De Marei. Gij zijt ongeveer van den zelfden leeftijd als hij, als ik mij niet bedrieg. Ik ben vijfentwintig jaar oud. Eu niet te Parijs geboren? Neen, mevrouw. "Wij hebben in Provence ver scheidene kennissen, die deuzelfden naam dragen. Ik hen zelfs geen Franschman^

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 1