ALGEMEEN OVERZICHT. III \\K\3iA \D. bijna gelijk lot den arbeiders en den armen beschoren wordt? Op dan, de winter nadert, gij rijken en welgesteldenNu is de tijd aangebroken, waarin gij aan de edele ingevingen uws harten kunt voldoeu; verschaft werk, waar gij dat kuut en vooral aan hen, van wie gij weet, dat zij liever zouden honger lijden dan het brood eten, dat bun bij wijze van aal moes verstrekt wordt. Zoekt rond in uw woningen, of uw oog niets ontdekt, wat herstelling of vernieu wing vereischt en tracht zoo den eer lijken en nijveren werkman in de gelegenheid te stellen, het brood voor zich en de zijnen te verdienen. Dit echteï zij u niet genoeg; lenigt den nood, waar gij kunt, geeft van uw overvloed waar ontbering ge leden wordt, ondersteunt de hier bestaande liefdadige en philanthro- pischo instellingen in hun taak om den armen wel te doen en woekert aldus met de vijf talenten, die u geschonken zijn; dan vooral kunt gij den winter met blijdschap be groeten, want uw edele daden zullen u zulk een zielevreugde schenken, als geen feesten, hoe schoon ook, u geven kunnen! Sw. Gisteren had in het Engelsche ministerie vau Buitenlandsche zaken een belangrijke conferentie plaats. Lord Sal sbury, graaf Hatzfeldt, de heer Waddiugton en Musurus-pacha woonden haar bij. Door lord Salis bury en den heer Waddington werd de meening uitgesproken, dat ern stige maatregelen moe.-ten genomen worden, ten einde de worsteling tus- schen de broedervolken in Bulga rije te doen ophouden. Men vereenigde zich met het denkbeeld, dat Turkije dit zal moe ten volbrengen, onder waarborg van de mogendheden. De mogendheden van Europa zullen omtrent dit voor stel gepolst worden. De Servische troepen deden Woens dag een aanval op de versterkte positie van Slivuitza, doch werden door de Bulgaren, teruggedreven. Het slechte weder belette eene her nieuwing van den aanval. De Ser viërs leden gevoelige verhezen; de geest onder de troepen blijft echter goed. Dinsdagmorgen ten 7 uur werd de slag hervat. De rechtervleugel der Bulgaren viel het vijandelijk korps aan, dat op drie heuvels ge posteerd was, eu verdreef het na een moorddadig gevecht. Tegelijkertijd opende het Bul- gaarsche centrum, dat bij Slivnitza eene verschansing bezet hield, een hevig vuur op het centrum der Ser vische linie, dat zich in de vlakte bevond. Weldra daalden twee bataillous met twee batterijen der Bulgaren van Slivnitza af, hunne beweging combineerende met die van den rech tervleugel. De Serviërs boden dap per weêrstaud, maar moesten om streeks 12 uur 's middags naar den linkervleugel terugwijken. De Serviërs brachten toen de offensieve beweging der Bulgaren tot staan, dank zij ontvangen ver sterkingen. De verliezen zijn aan beide kan ten aanzienlijk; de Bulgaren mark ten 300 man krijgsgevangenen. vin op verrasten toon uit. Degene, die dien raadselach- tigen brief schreef, die zelf erkende het teeken in uw schouder gedrukt te hebben, en die - die in het be zit is van de brieven, die ik op dat noodlottig oogenblik niet voor u konde vinden, antwoordde An tonio langzaam en met nadruk, ter wijl hij de gravin strak aankeek. In 's Hemels naam, Autonio, wat zegt gij daar? De waarheid, mevrouw, was het kalme antwoord. Gij her innert u nog uw dienstmeisje Bi- auca, die beweerde, door mij be drogen te zijn; gij geloofdet uw bediende meer dan die intrigante. Gij zondt Bianca weg, en toen haar broeder op barscheu toon ophelde ring kwam vragen, liet gij hem aan de deur zetten. Dat heeft die wraak zuchtige Italiaan u nooit vergeven hij heeft u zoowel als mij een eeuwig- durendeu haat gezworen, en heeft De heer Garaschanin is naar Nisch vertrokken om met den Ko ning te beraadslagen. De tweede ban is onder de wapenen geroepen. Ia eene officieuse bijeenkomst hebbeu de gezanten der mogendhe den te Constantinopel, gisteren beraadslaagd over de bewoordingen der mededeeling, welke de Confe rentie aau vorst Alexander zal doen. Heden zou het protocol worden geteekend en de conferentie ge sloten. Men verzekert dat de Porte be sloten heeft de heeren Djemdet en Filibe uit te zenden als commissa rissen, om voorloopig deugoeverneur van Roemelië te vervangen. Haarlem, 21 November 1885. Het hoofdbestuur der Algeineene Vereeniging voor Bloembollencul tuur alhier heeft aan de besturen der afdeelingen en aan de leden toe gezonden den beschrijvingsbrief der 61ste algemeene vergadering, die zal plaats hebben op Maandag den 14den December e. k., des middags te twaalf ure, op de bovenzaal der sociëteit «Vereeniging», in de Lange Begijnestraat alhier. In die verga dering zal o. a. het volgende ter tafel worden g-ebracht: Verkiezing vau twee leden van het hoofdbe stuur, ter vervuiling vau de vaca tures, ontstaan door de periodieke aftreding op 31 December van de heeren M. W. Bijvoet en L. Kruyff. Verkiezing van eeuen voorzitter, door de periodieke aftreding op 31 December van den heer J. H.Kre- lage. Voorstel van de afdeeling Uil legom, om ook in 1887 medailles beschikbaar te stellen voor tentoon stellingen, in Amerika te houden, met praeadvies van het hoofdbestuur. Verslag omtrent het voorstel, inge diend door de afdeeling'Oegstgeest, tot het samenstellen en uitgeven van een jaarhoekje, de bijzonderhe den der Vereeniging betreffende. Verslag betreffende liet voorstel, in gediend door de afdeeling Uitgeest, tot het uitgeven van een adverten tieblad ter onderlinge mededee- liugen voor bloemisten eu bloem- kweekers. Verzoek der Nederland- sche Maatschappij voor Tuinbouw en Plautktiude om mededeeling van de middelen, waardoor de warmoe zerij gesteund en bevorderd kan worden. Voorstel van de afdeeling Overveeu-Bloemendaalbetreffende den boezemstand van het water. Voorstel van de afdeeling Bever wijk, tot het uitbven van eene prijsvraag voor eene verhandeling over de kweeking van bol-eu knol gewassen, met eene beschrijving der verschillende soorten. Mededeeliu- gen betreffeude het ontwerp van wet, hij de Tweede Kamer in be handeling, tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloo- ziug van kinderen. Iledeumorgen geraakte de dienstbode van den lieer B. bij liet scheppen van water, in de Bakenes sergracht alhier. Door spoedig ver leende hulp van dr. Fian eu W. van Stavereu werd zij met veel moeite van onder de ijsschollen gered. Het ongeluk moet worden toe geschreven aan het aanrijden, door het rijtuig van dr. F., vau een turf kar, die aau deu wal stond en op waarschuwing vau den koetsier niet genoegzaam werd verwijderd, waar- beloofd, niet te zullen rusten, voor gij stervende aan zijn voelen laagt. Eu die Italiaan is juist de ware man, om woord te houden. Paudolfo? riep de gravin verschrikt en op ongeloovigen toon. Juist! Paudolfo, het hoofd der geheime politie te Milaan. Hij is Tiet, die u het teeken inhetvleesch drukte, omdat hij de schuld op u wilde iaden, hij is het, die u den ongeteekenden brief zond, en die in het bezit is van de brieven, waar voor ik, door mijn overijling, zoo- als gij beweert, den dolk te diep in liet lichaam drukte De gravin had eenigen tijd noodig, om vau den schrik, die haar door deze mededeeling bevii.g, te beko men. Toen vraagde zij Maar wat heeft Paudolfo, met hetgeen voor dien tijd gebeurde, te maken? Hij is toch niet Irer? Hij is te Parijs! Pandolfo te Parijs? door de kar een schok kreeg en de dienstbode, die zich daarachter be vond, te water wierp. Het aangekondigde concert van de liedertafel «Zangen Vriend schap» zal in plaats van op Woens dag 25 op Maandag 23 dezer plaats hebben. De rede daarvan is dat de solist, de heer Paul Haase, op eerstgemel- den datum verhinderd is op te tre den. De algemeene repetitie zal morgen (Zondag) avond plaats hebben. Zie achterst, advertentie!). Aan K. Hessels alhier is door B. en W. vergunning verleend voor de oprichting van eene smederij in het perceel Kleine Houtstraat 111. Men meldt uit Apeldoorn: Z. M. de Koning nam tot heden geen deel aan de jacht en heeft bepaald dat de jacht op grof wild, die in dit seizoen zou plaats hebben, uitgesteld wordt tot het volgend najaar. Het jachtgezelschap, bestaande uit de gasten des Koniugs: Graaf van Lijnden, baron Van Harden- broek van Bergambacht en baron Werner van Pallaut vau Oud-Beijer- laud, benevens baron Bentinck, ja- germeester van Gelderland, baron Sirtema van Grovestins en ridder Huijssen vanKattendijke, begaf zich Maandag naar Wiessel, Dinsdag naar Beekbergen, Woensdag naar Wenum en Donderdag naar Broek land. Hoewel men slechts enkele uren in bet veld was, mocht de uitslag zeer bevredigend genoemd worden. De Directie der Ned. Rijn spoorweg-maatschappij is voorne mens eerstdaags aan particulieren vergunning te gaan verleenen, om annonces op te haDgen in 3e kiasse rijtuigen. Donderdag werd te Nieuwe- diep een aanvang gemaakt met bet onderzoeken der gezichtsscherpte van het loodspersoneel aldaar. Hier aan zullen alle loodsen zich succes sievelijk moeten onderwerpen. De oorzaak hiervan moet worden ge zocht in ingebrachte klachten over de bijziendheid van enkele loodsen. In het reisplan van den heer E. Kiderlen is eene kleine wijzi ging gebracht. Hij zal per rijwiel niet van Delft, maar van zijne ge boorteplaats, Delfshaven, vertrekken; vandaar tot Utrecht zal hij de reis alleen doen; van Utrecht tot Amers foort en van daar tot Apeldoorn, zal hij 's nachts vergezeld worden van een mede-rijder, en verder de reis tot Leeuwarden alleen afleg gen. Het hoofdbestuur der Neder- landsche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust heeft zich in eeue circulaire tot het NederlaDd- sche volk g-ericht, met het drin gend verzoek, indien het niet vol strekt noodzakelijk is, niet op Zon dag te werken, te koopen en te reizen, en niet een ander buiten noodzaak op den Zondag voor zich te laten werken. De leden van de Zwarte Ben de, het Flesschentrekkersgild of on der welken naam men het beruch te clubje oplichters noeme, blijven, zegt de D. C., nog steeds pogin gen aanwenden hunne praktijken voort te zetten. Met het oog op het aanstaand St. Nicolaasfeest schijnen zij thans voornemenshunnen begunstigers surprises te bezorgen; althans een Sedert veertien dagen, me vrouw. Hoe weet gij dat? Ik heb hem zelfgezien en heb hem gevolgd. Het toeval wilde, dat ik hem opmerkte, toen hij oDgeveer veertien dagen geleden, 's avonds om het huis dwaalde, en nu eens aan de vensters, dan weer aan de deur bleef staan, om te zien en te luisteren. Ik herkende eveneens hem dadelijk, want gedurende den langen tijd, dat ik hem niet gezien heb, is hij slechts weinig veran derd; maar hij herkende mij ook, want nauwelijks kon hij mij ge zien hebben, of hij ging langzaam weg, en, terwijl hij telkens naar mij omzag, snelde hij de eene straat □a de andere in; ik liet mij echter niet afschrikken, daar ik wilde we ten, waar hij zijD intrek genomen had. Toen hij bemerkte, dat ik hem bleef volgen, ging hij een kotfie- banketbakker te Dordrecht ontving van den hekeuden H. Schoemaeher, thans wonende Nieuwe Vogelen zang 41 te Rotterdam, een aller beleefdst verzoek om prijsopgaaf van «speculatie.» Aan die uitnoodiging is niet voldaan. Het ijs kostte nu reeds bijna een menscheuleveu. Donderdag was een joDgen in den Buitenvelderschen polder bij Amsterdam aan het schaat senrijden en zakte door het ijs, waaruit hij met groote moeite door een arbeider werd gered. In de Nieuwstraat te Amster dam wilde een jongen, die door een hond werd aangevallen, dezen een schop geven. Hij schopte mis, en brak een zijner teenen tegen een paal. De jongen werd naar het gasthuis vervoerd. Een der reizigers die Vrijdag 11. van Londen, over Vlissingen, te Amsterdam aankwamen, ontstelde niet weinig door de ontdekking, dat hij zijne portefeuille, inhoudende o. m.eeuige wissels benevens een groot aantal geslepen diamanteD, te zamen eene aanzienlijke gelds waarde vertegenwoordigende, in zijne hut aan boord der mailboot Prins Hendrik had laten liggen. Op zijne aanvraag bij de directie der maatschappij Zeeland ontving hij echter van deze onmiddellijk, per telegram, de geruststellende tij ding, dat de portefeuille eu inhoud behoorlijk gevonden en ongeschon den te zijner beschikking waren. Gisterenmorgen had een heer aan het station te Bussum een biljet voor zijn hond betaald eu stond ge reed zijn medereiziger een plaats te geven in den bagagewagen. Doch deze bedacht zich, keerde zich om, en koos luid blaffend het hondenpad. De Utrechtsche Ijzergieterij te Utrecht, firma A. F. Smulders, die tot nog toe omstreeks 300 man aan het werk kon houden, zal dit personeel weldra misschien nog moeten uit breiden door vermeerderde werkzaam heden het gevolg van het aan nemen van de leveriDg van belang rijke ijzeren werken aan de nieuwe gasfabriek te Amsterdam. In een dennebosch bij Helmond is gevonden een hemd en een vest, beiden met bloed bevlekt, benevens een wandelstok. Men verdiept zich in' gissingen. De politie doet onder zoek. Te Arum viel Dinsdag door het schrikken van het paard een boe renwagen, waarop zich verscheidene schoolkinderen bevonden, in het wa ter. Ofschoon een zevental kinderen onder deu wagen geraakten, heeft men toch allen gelukkig kunnen redden. Omtrent de ontvluchting van twee soldaten uit de arrestkamer te Maas tricht meldt de N. R. Ct. nog het volgende Dinsdagavond zijn de soldaten B. en J., van de 3e compagnie, 4de bataljon, 2de reg. infanterie te Maas tricht, die op den 19den dezer naar de klasse van discipline te Vlissin gen moesten worden overgebracht, uit hun arrestkamer ontvlucht. Een der arrestanten had het raam van zijn cel heelemaal uit den muur gewerkt, en bevond zich toen in eene gang, waarna hij den anderen huis binnen, om zich den schijn te geven, alsof hij daar woonde; maar ik begreep, dat hij mij op een dwaal spoor wilde brengen, en bleef bui ten, om te zien, of hij er nog weer uit zoude komen. Ik had mij niet bedrogen; toen ik een uur gewacht had, kwam hij aan de deur, keek in alle richtingen, en, daar hij mij in mijn schuilplaats niet opmerkte) vervolgde hij snel zijn weg; ik bleef ongeveer honderd schreden achter hem, en volgde hem tot in de Rue Richelieu, waar hij aan een huis belde; nu bemerkte hij mij echter, trad op mij toe, maar, daar ik weg ging, maakte hij van de gelegen heid gebruik, snel de geopende deur binnen te treden. Ik kende het huis, daar ik er voor den vicomte vroe ger een boodschap gedaan hadhet was de woniDg van mijnheer de Marei Maar dat is onmogelijk! Zij kennen elkander dus! Mijn voorge- soldaat uit zijn arrestkamer heeft verlost, door het slot te verbreken met den haak van zijn ijzeren bed, en beiden zijn denkelijk verder over het dak der waschkamer, die zich op de binnenplaats bevindt, op de publieke straat ontvlucht. Dat dit ontvluchten van genoemde arres tanten niet door het wachtpersoneel opgemerkt kon worden, was daaraan toe te schrijven, dat de communi catiedeur, die vlak aan de deur der politiekamer grenst, en die het uit zicht heeft op het binnenplein en arrestantenlokaal, op last van den luitenant-kolonel Peperkamp steeds moet gesloten blijven. Een hunner mocht niet lang de vrijheid genieten, hij werd reeds Woensdag te Roermond door demaré- chaussée aangehouden en naar den auditeur te 's-Bosch als deserteur overgebracht. Vrijdag werd aan de maréchaus- sées Op de Broek en Becker, voor het front der brigade Roermond, de bronzen medaille voor mensch- lievend hulpbetoon uitgereikt. Bei den hebben in September jl., met eigen levensgevaar, een drenkeling uit de Zuid- Willemsvaart, onder Weert, gered. GEMENGD NIEUWS. Het toppunt van vervalsching. De tegenwoordige vervalsching van allerlei eetbare en oneetbare zaken heeft thans haar toppunt be reikt. De stad Brussel had een goeden voorraad rattengif gekocht, om de gebouwen van den straat- reinigingsdienst en den omtrek van lastige knaagdieren te zuiveren. De directeur, belangstellend in de kracht van het vergif, nam een proeve. Hij diende het aan in de val ge vangen ratten als voedsel toe en zie, de ratten gaven blijk van de opgeruimdste stemming en werden in eenige dagen zoo dik en vet, dat zij op een concours van dik- kerts onder de ratten, zeker den eersten prijs zouden hebben behaald. De stad heeft natuurlijk na dit re sultaat het «vergif» niet toegepast. Albert Wolff klaagt, dat de «vie jarisienne» uitdooft en de stad Parijs langzamerhand hare vroolijk- heid verliest. Het te recht wereldberoemde palaeontologische museum vau Brus sel heeft eene nieuwe, voor de we tenschap zeer belangrijke aanwinst bekomen. De verzameling van de voorwereldlijke dieren is nl. ver rijkt met een reuzen-rhinoceros, die de grootste is van de tot dusver bekende specimina. Men had de beenderen in de nabijheid van Na men gevonden. Nog vóór het einde des jaars zal er eene tweede reeks van Iguanodonten tentoongesteld worden, ook ten grooten nutte van de wetenschap. Ten onrechte is door een Brue- selsch blad gemeld, dat de befaamde gauwdief, die onder het masker van een Servisch majoor aan de feesten der artillerie-schutterij heeft deel genomen, gearresteerd zou zijn. De zoogenaamde Baily is nog altijd zoek, en telkens wordt de politie zijn spoor weer bijster, zoodra ge bleken is, dat hij zich ergens heeft opgehouden. Zoo is hij in de vorige week te Parijs geweest, daarna ge voel heeft mij dus niet bedrogen Die Gaston weet alles en zal mij in het verderf stortenO, mijn arme kinderen! Zij bedekte het gelaat met beide handen, en door haar wanhoop was zij niet in staat te denken. Sedert gisteren weet ik, waar Pandolfo te Parijs verblijf houdt; hij heeft kamers in een klein hotel gehuurd, en het is mij gelukt, he denmorgen voor mij zeiven de kamer er naast te hurenhij woont op no. 8, ik op no. 7. Welke bedoeling hebt gij daarmede? Ik vermoedde, dat hij bij het begin der soirée zich in de nabij heid van uw huis zoude bevinden, daar het hem, naar ik vernomen heb, gelukt is, iemand in het huis om te koopen, die hem alles mede deelt, wat er geschiedt, en ik heb 7an die gelegenheid gebruik ge maakt, om zijn kamer aan een nauw keurige inspectie te onderwerpen. 'Wordt vervolgd/!)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2