deel vielen, bewezen hoezeer de be langstelling bij de toehoorders voor dit schoone onderwerp was opge wekt. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat tusschen 17 en 24 November te dezer stede slechts 5 sterfgevallen zijn ingeschreven en wel1 man van 69 jaren, 1 kind van 6 j., 2 kinderen beneden het jaar en 1 vrouw van 78 jaren. De Minister van Financiën heeft in zijne memorie van beant woording gezegd, dat er bij den tegenwoordigeu toestand der geld middelen niet te denken was aan het verleeneu van pensioenen aan de nagelaten betrekkingen van burger lijke ambtenaren. Zeer terecht komt in het Dagblad een ambtenaar tegen die bewering op. Het pensioenfonds toch is geen geld van den Staat, maar van de ambtenaren en met het zeer aan zienlijk en jaarlijks aangroeiend overschot kan alleen aan ambtenaren of hunne nagelaten betrekkingen pensioen worden toegekend. Met de toestand van 's Lands financiën heeft dus het pensioenfonds der ambtenaren niets te maken. {Arnh. Ct.) De heer Heldt, die in de Tweede Kamer den zetel heeft ingenomen, welke ledig werd door de benoeming van Mr. Ph. Van Blom tot lid van den Hoogen Raad, werd 1 Sept. 1841 geboren en is dus ruim 44 jaar oud. Op 7-jarigen leeftijd had hij het ongeluk zijn vader te verliezen en moest, wijl de weduwe met 3 kinderen achterbleef, reeds met zijn elfde jaar de school verlaten, om eenigszins in de behoeften te hel pen voorzien. Hij begon zijn loopbaan als be diende in een boekwinkel, welke betrekking hij echter een paar jaar later verliet om bij het meubelma kersvak te gaan. Toen hij 19 jaar oud was, trad hij als lid toe bij het Meubelmakers-ondersteuningsfonds, waarbij hij spoedig in het bestuur werd opgenomen en van dien tijd kan men rekenen, dat de heer Heldt zich aan de arbeiders-bewe ging wijdde. Als bestuurslid van onderscheidene vereenigingen of lid van verschillende commissiën, was hij daarvoor onafgebroken werk zaam. Zoo was hij o. a. jaren lang secre taris van het Meubelmakersbond, lid van het bestuur der vereeniging Volksonderwijs, secretaris der Coöpe ratieve Voorsehotvereeniging en Spaarbank, vice-president der Bouw maatschappij tot het verkrijgen van woningen, en ook heeft hij in het bestuur gezeten van den Multapa- tiorsbond en van den Anti-Dienst- vervangingsbond, terwijl hij in het vorige jaar nog deel uitmaakte van de commissie voor Werkverschaffing te Amsterdam. Het meest bekencl is hij door zijne werkzaamheid als president van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-Verbond, waar van hij reeds van de oprichting, dus 14 jaren, voorzitter is. Toen voor ruim 9 jaar de Werk mansbode werd opgericht werd de heer Heldt aangezocht daar re dacteur van te wordende aan vaarding van die betrekking bracht mede, dat hij zijn meubelmakersvak moest vaarwel zeggen, Aan de Indépendance Beige wordt uit 's-Hage geseind, dat ten gevolge van de aanneming van het oogenblik na en antwoordde toen met groote inspanning en zelfbe- heersching Neen, neen! Ik heb mij vergist! De hertogin wierp haar gemaal een heteekenisvollen blik toe en wilde juist een andere vraag tot den jongeling richten, toen deze, zonder verder om te zien, de deur uitsnelde, en, zoo haastig als hij kon, de straat opliep. Alsof hij achtervolgd werd, liep hij door tot aan de deur van het kanteor, waar hij bijna buiten adem aankwam. Toen hij den deur knop in de hand hield, bedacht hij zich, dat hij eerst wat tot bedaren moest komen en vooral zijn uiterlijk wat kalmer moest wezen, zoo hij »iet zich dadelijk wilde blootstellen aan verschillende vragen van den notaris en zijn collega's, door zijn ongewoon voorkomen; teen hij bin nenkwam, viel zijn blik het eerst op een aan hem gerichten brief; amendement-Van der Sleijden door de Tweede Kamer op Maandag, de heeren Otlet en Wilmart, naar men zegt, besloten hebben, ie Nederl. Staat te dagvaarden tot restitutie van het waarborgkapi taal van f 400,000. Het bestuur van het «Nederl. brood- koek- en banketbakkersbond» heeft zich tot den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewend, met het verzoek dat voor brood- koek- en banketbakkersleerlingen bij het mid delbaar onderwijs de gelegenheid worde opengesteld tot het gratis bij wonen van lessen in de scheikunde. Van dit adres is, naar de Bakkers Ct. meldt, ook afschrift gezonden aan de leden der Tweede Kamer. De Ned. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust hield gisterenmiddag haar vierde alge- meene vergadering in het locaal «Diligentia» te 's-Hage. Uit het verslag van den secreta ris bleek dat de Vereeniging thans 1300 leden telt. Besloten werd alsnog een vlug schrift voor «koop en verkoop op Zondag» tot het Nederlandsche volk te richten. Na een zeer wijdloopige discussie werd op de vraag, welke houding de Vereeniging heeft aan te nemen met het oog op de maatregelen en toezeggingen van den Minister van Justitie, die eene herziening van de Zondagswet in het vooruitzicht stelt, besloten, met 12 tegen 5 stemmen, vooralsnog eene volstrekt afwach tende houding aan te nemen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren: D. Ool- gaardt, mr. J. De Louter en H. Meijhoom. Eenigen tijd geleden deed de kapitein S. der schutterij te 's-Hage zijn compagnie bij het marcheeren naar het Malieveld halt houden, toen de stoomtram aankwam en het z. i. niet mogelijk was, de rails zon der gevaar te passeeren; voor deze handeling ontving hij van den ba- taljons-kommandant een berisping. Door den kolonel-kommandant in het ongelijk gesteld, verzocht hij vervolgens bij gemotiveerd adres aan Z. M. den Koning zijn ontslag als kapitein. Dat ontslag is hem eervol verleend, met bepaling, dat het hem vergund is, de uniform van kapitein der schutterij met de onderscheidingsteekenen, aan dien rang verbonden, te blijven dragen. In de gisteren door de Ned. Handelmaatschappij te Amsterdam gehouden veiling werden voor reke ning van het Goevernement ver kocht ongeveer 80476 picols koffie, die doorééngenomen pl. m. 261/1 ets. per 7s kg. opbrachten. Bij de raming der middelen voor dit jaar is daar voor 30 cents aangenomen. Te Zaandam bestaat bij de Vereeniging «Tot plaatselijk nut» het voornemen om maatregelen te beramen, ten einde hen, die door omstandigheden buiten hun schuld zonder werk zijn, gedurende den winter een eerlijk stuk brood te laten verdienen. Naar de Zaanl. Ct. ver neemt, bestaat bij de Vereeniging het plan, indien het blijkt dat het aantal van hen, die buiten hun schuld zonder werk zijn, zóó groot is, dat de uitbetaling der werkloo- nen de financieele krachten der ver eeniging zou te boven gaan, een beroep te doen op de hulpvaardig heid der ingezetenen. deze was van Gaston. Ik verneem, schreef deze, dat gij heden avond een plaats in het parquet naa6t de mijne hebt; we zullen dus den avond te zamen doorbrengen en ik verzoek u dus, om mij in het restaurant «Maire» te willen wachten. Ik heb veel goeds en schoons over juffrouw Millner gehoordmaar toch ben ik niet jaloersch, daar ik weet, dat uw af fecties elder3 geplaatst zijn. Nu moet men mij nog zeggen, dat de liefde blind is! Xle Hoofdstuk. Vroeger dan gewooiflijk verliet Henri het kantoor, om nog van klee ding te verwisselen en aan de uit- noodiging van Gaston gevolg te geven. Precies ze3 uur trad hij het door Gaston aangewezen restaurant bin nen; de blik door de ledige zaal Maandag hebben eenige personen op een vaartuig, liggende in de Houthaven te Amsterdam, werkvolk mishandeld en de gereedschappen overboord geworpen, omdat die werklieden beneden het gewone loon werkten. In een café aan de Prins Hen drikkade te Amsterdam is Dinsdag avond een valsch kwartje door een bezoeker in betaling gegeven. Men kon het tusschen duim en vinger buigen. De socialist Fortuyn, die naar aanleiding van het tumult van Dinsdagavond,gisteren bij den burge meester van Amsterdam was ontbo den, heeft schriftelijk te kennen ge geven niet te zullen komen dan op last van den officier van justitie. Na afloop der uiteengedreven ver gadering hield Fortuyn nog eene redevoering voor zijn huis in de Tuinstraat. Gisterenavond werd het blaadje Recht voor allen (Woensdag-editie) te Amsterdam niet langs de straat verkocht. In de Westerbaenstraat te 's Hage ging Dinsdag het paard eener vigi lante op hol, terwijl de koetsier bezig was aan de deur van een zijner klanten af te rekenen. Het uitstapje bekwam het grillige dier slecht, want aan de Noordwal kwam het, met rijtuig en al, in het water te recht en werd dood opgehaald. De N. R. Ct. verneemt dat de burgemeester van 's-Hage be sloten heeft, de sabels der beambten van polotie te doen vervaangen door een houten stat, overeenkomstig het model, door de Engelsche politie als wapen gevoerd wordende. Gisterenmiddag had te Nijmegen een ongeluk plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Bij de werkzaamheden aan het groote afwateringsriool gebruikt men een ijzeren handkraan, ten einde daarmede de zware steenen gedeelten van dat riool in den grond te laten zakken. Toen men gisterenmiddag hier mede bezig was in de Houtstraat, brak plotseling de kraan in tweeën, zoodat het eene gedeelte met het stuk steen naar beneden stortte, zonder echter een der arbeiders, in de groeve werkzaam, te kwetsen. Een 20-tal kinderen te Bokhoven (N.B.) vermaakten zich met schaat senrijden, toen een 10-jarig meisje op een diepe sloot door het ijs viel. Haar 13-jarig broertje sprong ijlings, met de schaatsen aan de voeten, haar na, en had het geluk, na vele vergeefsche pogingen haar te re dden. Te Tilburg is in den ouderdom van 73 jaren overleden de oudstrij der D. van Oers, die op 18-jarigen leeftijd den Tiendaagschen Veld tocht heeft medegemaakt en met het metalen kruis was begiftigd. In een fabriek te Tilburg had een werkman het ongeluk door een spoel in het aangezicht te worden getrof fen, met het noodlottig gevolg dat hij ernstig aan het oog gekwetst werd. Te Middelburg hebben zich, op een daartoe door eene werklieden- vereeniging aldaar gedane oproe ping, 227 personen aangemeld, als zijnd» zonder werk. overtuigde hem dadelijk, dat zijn vriend nog niet was gekomen. Toen Gaston een geruimen tijd later bin nen trad, gaf zijn uiterlijk te kennen, dat hij kort te veren een zeer on aangenaam tooneel had doorleefd. De jonge man had namelijk ander half uur te voren een briefje van Pandolfo ontvangenwaarin deze hem verzocht, zoo spoedig moge lijk bij hem te komen. Gasten was dadelijk op weg gegaan en trad? tegen vijf uur de kamer van Pandolfo binnen. Wat is er gebeurd? vraag de hij. Wat er gebeurd is? ant woordde deze, terwijl hij de vuist balde. Ziet gij dat dan niet? Hij wee» naar de wanorde, die er in de kamer heers«hte. Gaston zag tot zijn verbazing, dat er iets on gewoons geschied was, de kast was opengebroken, de laden der com mode stonden open, de reiskoffers Zekere Wagenmakers, uit Heikant, die sedert eenigen tijd vermist werd. is nabij Scheveningen levenloos ge vonden, in eene sloot met bladeren overdekt en zonder de f 180, welke hij bij zich had gehad. Toen de klokkenist te 's-Grevel- duin-Capelle Maandag, volgens ge woonte, om acht uur de torenklok zou gaan luiden, kwam het hem vreemd voor, dat hij op de toren trap brandlucht gewaar werd. Om dat hij echter niets bijzonders zag, ging hij, na zijn werk gedaan te hebben, weder huiswaarts. Eenige uren later moest de koster in de catechiseerkamer de kachel aanleg gen, en deze zag tot zijne ontstel tenis, dat het plafond dier kamer, in de nabijheid der kachelpijp aan 't smeulen en branden was, zoodat reeds eenige planken naar beneden gevallen waren Bij tijds werd nu nog een groote ramp voorkomen, want het schoone kerkgebouw met consistoriekamer zou spoedig vuur gevat hebben. Daags te voren was er Zondag school gehouden en van toen af moet, door een gebrek aan de kachel pijp, het vuur gesmeuld hebben. Door de politie is in de gemeente Schoterland een tweede persoon ont dekt, die een zoogenaamd stil pand jeshuis hield; ook tegen hem is pro- ces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Leeuwarden, dat de vermoedelijke moordenaarT. G. V.. van den 43-jarigen W. G. te Oude-Pekela aldaar is gevat. Te Wommels, prov. Friesl., wordt sedert Vrijdag een veekoopman ver mist. Men vermoedt dat hij, na op dien dag handel te hebben gedre ven op de veemarkt te Leeuwarden, naar Londen is vertrokken en in het bezit is van een paar duizend gul den. Hij heeft eene vrouw en vier kinderen, die thans in benarde om standigheden verkeeren. GEMENGD NIEUWS. Het gedachtenlezen heeft nu een nieuwe toepassing gevonden: In een der eerste cafés-chantants van den faubourg Saint-Antoine te Parijs, kondigden de biljetten voor den 9n dezer een groote voorstelling aan van Mr. Lilloro, een «lieve lingsleerling van Cumberland.» De zaal was stampvol. Een elegant heer trad op en vroeg den toeschouwers broches, oorbellen, portemonnaies, zakdoeken, shawls enz., die hij allen zijn hel per toereikte, opdat deze ze zou verstoppen en hij ze daarop zou vinden. Tegelijk met die voorwerpen verdwenen de beide personen. De ondernemer verzekerde het ongeduldige puliek, dat lang kalm bleef zitten, dat er geen gevaar was, want een zwaar koffer stond nog in zijn woning. Een groote troep menschen ging met den koffiehuisbezitter naar huis, de groote, zware koffer werd ge opend en men vond het gevuld met zware keisteenen. Door het hof van assises van de «Bouches du Rhöne» werd in de vorige week een metselaarsknecht, die, in dronkenschap verkeerende, zijn vader de hersens insloeg, tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld. droegen duidelijk sporen van het breekijzer, en de geheele inhoud ervan lag op den grond verspreid. Wie heeft dat gedaan? vraagde Gaston verschrikt. Die ellendeling! riep Pan dolfo knarsetandend uit. Ja, die kan het slechts geweest zijn. Gij waart op het bal bij den graaf De Mallepeyre, en hebt zeker, zonder het te weten of te willen, de een of andere onvoorzichtigheid begaan, die argwaan heeft opgewekt. Men heeft mijn gangen nagegaan, is te weten gekomen, waar ik woonde, en heeft de bewijzen van de mis daad, die man wist, dat in mijn bezit zijn, in mijn afwezigheid trach ten te stelen. Dat is mij nu alhs duidelijk! Het oogenblik is geko men, elke aarzeling zoude nu ver keerd zijn, er moet nu gehandeld worden. Zijt gij gereed? Ik beo altijd gereed, als gij het goedvindtantwoordde Gas- Ongeveer terzelfder tijd lag het hof van assises «du Nord» vijfjaren dwangarbeid op aan Edouard Le- clercq, een ontaarden zoon, die zijn vader met een revolver te lijf ging, doch door dezen na een woedend gevecht op de pistool, zoodanig toegetakeld werd, dat hij zelf maan den lang tusschen leven en dood zweefde. Twee schooljongens te Frank fort hadden het romantisch plan gemaakt om in stilte naar Servië te vluchten en tegen de Bulgaren te strijden. Yoor dit doel hadden zij twee geweren en eenige revolvers gekocht en bovendien twee kisten met munitie, eetwaren, enz. aange schaft. Het eene jongmensch was, door zijne grootmoeder te bestelen, in het bezit van eenige honderden mar ken gekomen, en het andere had zich van kleinodiën zijner moeder meester gemaakt. De twee avonturiers waren hier door in het bezit van dertienhonderd mark en dachten jl. Zaterdag de reis via Weenen te aanvaarden. Doordien een der beide snuiters een brief aan een zijner kameraden schreef, kwam het mooie plannetje ter kennis van den vader van den geadresseerde. Hij gaf hiervan on middellijk aan den vader van den vriend van zijn zoon mededeeling en daardoor veranderden de dertien honderd marken weder van eige naar. Zeer waarschijnlijk zullen de papa's der kwajongens hun zoons wel op gevoelige wijze onder het oog hebben gebracht, hoe dwaas en onbekookt hun avontuurlijk plan was. Een omstreeks 40-jarige tot nogtoe onbekende dame wierp zich Zondagnamiddag, te vijf uren, boven van de Julizuii te Pariis. Het schouwspel werd nog vreeselijker gemaakt doordat de mantel der on gelukkige onder den val losraakte, waardoor het scheen als of er twee lichamen naar beneden kwamen. Op het lijk werd een vrij groote geld som gevonden. Deze wijze van zelfmoord, die voor eenige jaren zeer in de mode was, vooral bij spleenzieke zonen van Albion, is later geheel in onbruik geraakt. Voor het crimineel Gerechts hof van Eure en Loire staat een 43jarige vrouw, Leonie Duteil, te recht, die niet minder dan zesmalen een kindermoord gepleegd heeft. Een man, die in eenige dezer ge vallen haar medeplichtige was, is ook in hechtenis genomen. Een treurige stoi voor een bij drage tot de «gruwelkamers» der panopticums. Pasteur heeft thans ook Duit- schers en een Rus onder behande ling. Beiden werden door dolle hon den gebeten en worden om de twee dagen ingeënt. De Duitsch sociaal-democra tische groep heeft bij den Rijksdag een voorstel aanhangig gemaakt, volgens 't welk de Rijkskanselier wordt uitgenoodigd een internatio nale conferentie in het leven te roe pen tot het vaststellen van een nor malen werkdag. Zij wenscht dezen op 10 uur bepaald te zien. Voorts zou dezelfde conferentie bepalingen kunnen maken tot afschaffing van den arbeid van vrouwen en kinde ren en tot regeling van het loon. Uit Madrid wordt een voorval gemeld, dat een eigenaardig licht ton op koelen toon, die aanmerke lijk verschilde van de hartstochte lijke woorden van den ouden Pan dolfo. Vergeet niet, dat gij niet hal verwege kunt blijven staan, als gij eens den strijd hebt begonnen; er moge gebeuren, wat er wil, men moge uw beter gevoel trachten wak- =ker te schudden.... Reken vast op mij. Welnu, dan heden avond.... Pandolfo voltooide den zin niet, daar er op de deur geklopt werd. Wie kon dat zijn? Pandolfo ver wachtte niemand op dit uur. Wie is daar? vraagde hij. Ik, Antonio, luidde het ant woord. 'Wordt vervolpdi)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2