Tengevolge van dit onderhoud worden maatregelen genomen, om de bezwaren van velen weg te ne men. Zoo is de Nachtwacht reeds gezakt, en de Schuttersmaaltijd ver hangen. Ook spreekt men er van, dat de kleuren in het geheele ge bouw eene zachtere tint zullen krij gen. Naar wij in de Zw. Ct. lezen, is, overeenkomstig het verlangen van wijlen den heer Funke, de di rectie van het Nieuws van den Dag aangeboden aan den heer J. L. Beijers, uitgever te Utrecht, die het aanbod aannam, en naast wien als tweede directeur de vroegere admi nistrateur en vertegenwoordiger van de belangen der weduwe Van San ten zal optreden. Bij de vele besprekingen die in de laatste dagen over Delfland in de nieuwsbladen plaats hebben, zegt de N. R. Ct. is het niet on belangrijk te vernemen, dat in het tijdvak der laatst verloopen zeven jaren ten behoeve vau de instand houding der zeeweringen een be drag is uitbetaald van ruim een mil- lioen gulden, zonder hulp van Rijk of provincie. Door de firma Henri Huinck en Co. te Rotterdam, is in den handel gebracht een voortbrengsel, waaraan de naam «Superator» is gegeven. Dit artikel is onverbrandbaar, waterdicht, ondoordringbaar, voor warmte koude, geluid, electriciteit enz., door proeven gestaafd: Voor dakbedekking, omkleeding, embal lage enz., zal het dus goede dien sten kunnen bewijzen. Men leest in het Vaderland De Pall Mali denkt er anders over dan Dumas, die van een zee haven te Scheveningen ook voor Scheveningen als badplaats zegen rijke gevolgen zag, omdat dan de Engelschen meer dan tot nog toe het Scheveningsche strand zouden opzoeken. Juist omgekeerd, zegt het Engelsche blad, dat de haven de ondergang der badplaats zal zijn, omdat daarmede de bekoorlijkheid van het rustige en vreedzame dorp zal zijn verdwenen. De Engelschman ziet dus in zijn verbeelding Sche veningen reeds in een handelsstad van den eersten rang herschapen, met al de drukte en het vertier, die deze gedaanteverwiseling meebrengt. Nu, dat zal nog wel menig jaartje duren. Bijzonder goed is het blad dan ook niet ingelicht, als het be weert, dat de Kamer een resolutie heeft genomen ten gunste van het maken van een zeehaven en dat reeds contracten zijn gesloten voor den bouw van verdedigingswerken. Zacht wat, Engelsche collega, we zijn hier in Holland, daar gaat dit alles zoo haastig nietuw land- genooten kunnen voorloopig nog gerust een deel hunner vacantie wijden «aan een van de meest be zochte zeeplaatsen buiten Engeland.» Men meldt ons uit Halfweg Voor een welgevulde zaal trad gisteravond alhier het lief hebberij- tooneelgezelsehap, «Vooruitgang zij ons streven» voor het eerst op. De keuze der stukken en derolverdee- ling was uitstekend. Ook de uitvoe ring dier rollen liet, de jeugdige krachten der vereeniging in aanmer king genomen, weinig te wenschen over. Was de toejuiching van de zijde der hoorders in 't blijspel «Meester Erits» reeds groot, niet minder was zij dit in het kluchtspel «Hij moet er uit en hij zal eruit Een bal besloot deze gezellige bijeenkomst, welke tot in den mor gen duurde. De barbier Baars, te Amsterdam, die eenigen tijd geleden, na het uit eengaan van eene socialisten-verga- dering, een pistoolschot loste, is Dinsdagavond, bij het ontruimen van het Café «Zincken», door een sabel houw aan het hoofd gewond. De slag is afgeschampt en dus niet ern stig. Binnen enkele dagen zal hij het gasthuis, waarin hij dadelijk werd opgenomen, kunnen verlaten. Een agent-rechercheur viel bij het uiteendrijven van de menigte over de dooreengeworpen stoelen en werd inwendig zwaar gekneusd. De socialist Fortuyu is niet bij den burgemeester van Amster dam maar, bij den politie-commis- saris Stork aldaar ontboden. Een bejaarde poldermolenaar on der Leiderdorp staat tevens bekend als weerprofeet. Als deze spreekt hangt de jeugd aan zijne lippen en alle ouders moeten het welen wat men vernomen heeft. Met afwisse lend weer en dooi, zullen er drie winters komen en het ijs zal tweemaal sterk worden. Den 29sten dezer maand (d. i. aanst. Zondag) zal de eerste winter beginnen met een duchtig pak sneeuw. «De vent is toch glad», zeggen de moeders, «zoo oud als-ie is». Eu vaders, die ganzen hebben zien vliegen naar het Zuiden, erg met de koppen vooruit gestoken, meenen dat de weerprofeet wel gelijk kon hebben. Schipper Koster van de kleine vloot uit Pernis is met zijn karden blijven haken aan den toren van den gezonken monitor Adderwaar door hij genoodzaakt was zijne net ten af te snijden, die dus verloren gingen. In den laten avond van den 24n November 11. werd te Delft ten na- deele van een broodslijter een bak kerswagen ontvreemd. Des anderen daags werd de dader te Maasland aangehouden, in het bezit van den wagen, waarin hij onderweg had opgenomen; een jong varken, een scheepslantaarn, en twee vaarboo- men, een en ander eveneens van verschillende personen ontvreemd. Daar 't den burgemeester van Maasland spoedig bleek, dat hij met een krankzinnige te doen had, heeft hij dezen naar zijn woonplaats, Vlaardingen, doen overbrengen en de ontvreemde voorwerpen aan de eigenaars teruggegeven. Eenige dagen geleden werd te Osch juist vóór de aankomst van den laatsten trein, het afstand-signaal bij het station naar beneden gehaald en stuk geslagen. Woensdagavond werden weder verschillende bald- dadigheden aan het materieel van den spoorweg gepleegd: het glas van een afstand-signaal werd weder verbrijzeld, op drie overwegen de slagboomen stuk geslagen, verschil lende piquetpaaltjes uitgerukt. Ook werd een tangentpunt in 2 stukken tusschen de rails gevonden; men veronderstelt dat dit op de rails kan hebben gelegen en door den trein in stukken is gereden. Naar de B. C. verneemt, ontving een kamerbehanger te Breda dezer dagen van den bekenden Schoe- macher te Rotterdam een niet on belangrijke bestelling van wollen deken». In de courant gelezen heb bende, welke praktiiken de bestel ler gewoon is uit te oefenen, werd natuurlijk aan de aanvrage geen ge volg geven. Op de stoomtram BredaOoster houtGeertruidenberg had Woens dagavond andermaal een ongeluk plaats, Zekere R. bij de Dongebrug tusschen Oosterhout en Geertruiden berg bemerkende dat hij op een eersteklassewaggon had plaats ge nomen, wilde onder het rijden over stappen en viel achterover, zoodat de laatste wagen hem over het lichaam ging. Linkerhand en linker been ziju zwaar gekwetst. De lei der is in het R. K. Gasthuis te Oosterhout opgenomen. Men vreest dat hand en been afgezet zullen moeten worden. Bijna twee jaar geleden, met het carnaval, werd zijn broeder, door de tram eveneens overreden. Dezen werden beide beenen afgezet en hij verdient thans in het ouderlijk huis eene kleinigheid met zakkenplakken. Bij een dezer dagen plaatsgehad hebbenden brand in den Veldhoek bij Ruurloo, is een landbouwer van den zolder gevallen en zwaar ge wond. Tijdens den brand kreeg een varken in de stal biggen; het dier kwam met de jongen in de vlam men om. Drielingen, jongens, onlangs te Boskoop geboren, werden Zondag 11. gedoopt. De knaapjes werden ge- heeten: Jan, Piet en Klaas. De Deventer heeft een jongen van 13 jaar een meisje van 12, ter wijl zij een banketbakkerswinkel bezocht, hare portemounaie ontrold. Te Oldeboorn (Fr.) ontstond Dins dagmorgen in de woning van den landbouwer W. Nijdam een felle brand, welke zoo snel in hevigheid toenam, dat nagenoeg niets is kun nen worden gered en nabijgelegen panden zwaar zijn beschadigd. Zes koeien kwamen in de vlammen om; de oorzaak van den brand is onbe kend. Om in gebrek en de ellende der armen in Groningen tegemoet te ko men, zullen de leerlingen van het gymnasium aldaar, morgen (28 Nov.) eene soirée geven, waarvan de voor- deelen zullen strekken ten bate der algemeene behoeftigen. GEMENGD NIEUWS. De restaurateur Gurber der Antwerpsche tentoonstelling heeft geen minder goede zaken gemaakt, hij heeft naar matige berekening 400,000 francs aan zijn kelners ver diend. Bij de benoeming van den nieuwen Minister van koophandel in Frankrijk, den heer Dautresme, die zich toen te Elbeuf bevond, is een grappige vergissing gebeurd. De telegrafische dienstberichten der Re geering geschieden in geheimschrift en juist was een nieuwe regeling daarvan ingevoerd, waarin de be ambten te Rouaan, die het bericht der benoeming ter overseining ontvingen, nog niet thuis waren. Men ontcijferde de dépêche uit Pa rijs zoo goed men kon en zond toen Gaston de Marei.... Ik had het moeten weten.... maar 't is niets. Ik zal u niet uit het oog verliezen, en het moge kosten, wat het wil, ik zal zorgen.... Neem u in acht, Antonio! - zeide Pandolfo spottend. In Parijs vermoordt men een bekend persoon niet zoo gemakkelijk als op Mon- teleone. Antonio antwoordde niets; hij keerde zich om en een minuut later was Pandolfo alleen, terwijl An tonio naar den Faubourg St. Denis snelde. In het theater «La Renaissance» heerschte diepe stilte en algemeene opmerkzaamheid; ieder verwachtte mat ongeduld de dubbele verrassing die het publiek bereid waseen nieuw stuk en een nieuwe kunste nares. Maar vooral stelde het pu bliek belang in de jeugdige zange res, wier naam spoedig bekend ge worden was, nog meer dan in den schrijver en den componist van het stuk. Men had met aandacht naar de ouverture geluisterd, maar het eerste tooneel, waarin de heldin van den avond niet optrad, maakte het pu bliek nog ongeduldiger. Ter nau- wernood had men zooveel begrepen dat er sprake was van een jong boerenmeisje, de roos van het dorp, dat sedert den morgen was verdwe nen, en, in weerwil van het zoeken van oud en jong, 's avond niet weer teruggevonden was, toen men plot seling hoorde roepen; Zie, daair komt Louise! Met neergeslagen oogen en een bedrukt gezicht, waaruit desniette min een stille vreugde schitterde, trad de jonge kunstenares midden op het tooneel. Zij droeg de klee ding eener boerin, maar zóó lief en eenvoudig, dat haar eigene schoon heid er des te meer door uitkwam en daarbij had zij den indruk van een boerenmeisje, dat van een een zame wandeling door de dreven te rugkomt, nog trachten te verhoogen, door een krans van frissche veld bloemen en korenaren los in de ha ren te vlechten. Een goedkeurend gemompel werd op alle rangen gehoord, en bewees, dat men haas- reeds te voren gun stig gestemd wastoen zij echter voor op het tooneel trad, werd alles doodstil. Gedurende de eerste oogenblikken zag men, dat zij een weinig onrus tig was, toen de muziek zacht het preludium speelde; maar spoedig herkreeg zij haar kalmtemet haar hemelsblauwe oogen zag zij het pu bliek aan en begon toen met een glimlach op het gelaat een couplet te zingen. De klank van de laatste noot was nog niet uitgestorven, toen er een storm van toejuichingen losbarstte; het honderdvoudig geroep van «bra- aan den heer D, het bericht, dat hij benoemd was tot bevelhebber over een afdeeling van 't leger! Eerst toen de heer D. te Parijs aan kwam, werd het raadsel opgelost. - In (Frankrijk bestaat een in geworteld vooroordeel tegen denVrij- dag in het algemeen, maar in het bijzonder wanneer deze op den 13e valt. Vrijdag 11. was dan ook we derom voor bijna ieder Franschman een ongeluksdag bij uitnemendheid. Op zulk een dag blijft hij liefst stilletjes tehuis en waagt hij zich niet, tenzij bij volstrekte noodzake lijkheid, in spoorwagens of omni bussen. Zoo was het sedert jaren. Dat het ook thans niet veel beter is, blijkt uit de officieele opgaven van verschillende ondernemiugen door Figaro daaromtrent bijeenverzameld. Uit die cijfers valt met voldoende zekerheid af te leiden, dat wanneer de 13e van een maand op een Vrij dag valt, de ontvangsten van de Parijsclie Omnibus-maatschappij en van den Noorder-spoorweg met 10,000 francs, die van den Zuider spoorweg met 15,000 francs en eindelijk die van de slaapkamers aan de verschillende treinen met 12,000 francs dalen. Een merkwaardig bewijs van vooroordeel op dit punt gaf in 1882 de aartshertogin Isabella van Oos tenrijk, die plotseling weigerde van een opzettelijk voor haar ingerichten luxe-trein, met salon- en slaapwa gens, gebruik te maken. Liever wilde zij den volgenden dag, als gewoon reizigster, al de ongemakken van de lange reis per spoor van Weenen. naar Madrid ondervinden, omdat het vertrek van den expres-trein toevallig bepaald was op den 13n van een maand en wel op een Vrij dag. Aangezien de le Januari 1886 op een Vrijdag valt, voorspellen som migen dan ook van het komende jaar niet veel gceds. Rothschild heeft 10,000 fr. ge zonden voor de feesten, die te Parijs zullen worden gegeven ten behoeve van de armen. In een provinciestadje nabij Frankfort trad onlangs een jeugdig acteur als Leopold op in het be kende stuk «Anna-Lize». De solda ten, welke ten tooneele kwamen, waren door den garnizoens-kom- mandant verstrekt. In het tooneel, waar de Vorst zijn uitverkorene een zeer schoone actrice vervulde deze rol aan zijn soldaten voor stelt met de vraag: «En hoe bevalt ze jelui nu?» kon een man zijn bewondering niet verzwijgen en een «allersnoeperigst» ontsnapte zijn lippen, 't Publiek barstte in een ge weldig gelach uit en Leopold diende den verrukten soldenier een klinken den oorveeg toe, op deze wijze èn zijn hart lucht gevende èn zijn dwaze positie ten deele reddende. Maar toen de man, weder achter de schermen gekomea, vernam, dat de oorveeg niet bij de rol hoorde, wilde hij den acteur te lijf. Het kostte den directeur vrij wat moeite, den acteur uit de handen der soldaten en onverlet buiten de deur te krijgen. Tot nog toe werd veronder steld dat de eerste tentoonstelling in 1526 te Neurenberg had plaats gvonden. Thans echter toont een theoloog in een Engelsch blad aan dat deze opinie vermoedelijk op eene dwaling berust. De eerst expositie heeft naar zijne vo», «bis», enz. en het oorverdoo- vend handgeklap bewezen, dat de kunstenares zich zelve overtroffen had. De stem was jeugdig en hel der, ze was vol en zuiver en bezat daarenboven een bijzondere zacht heid in uitdrukking. Minny stond verbaasd over het succes, dart zij niet scheen te be grijpen; onwillekeurig dwaalden haar oogen naar de plaats, die zij Henri had aangewezen; deze was nog be zig, in de handen te klappen en zijn gezicht straalde van genoegen over den goeden afloop. Een minuut later was de rust weer hersteld en gaf de orkest-di recteur het teeken, om voort te gaan; Minny zong een tweede couplet, dat met nog meer bijvalsbetuigingen begroet werd dan het eerste en in een oogwenk was het tooneel bedekt met bouquetten. Nu, wat heb ik u gezegd? vraagde Gaston op levendigen toon opvatting, vierhonderd twee en ze ventig jaar voor de christelijke jaar telling plaats gevonden en werd door KoniDg Ahasverus-(Xerxes) georga niseerd. In het eerste hoofdstuk van het boek Ester, vers vier, leest men toch: «hij vertoonde den rijkdom der heerlijkheid zijns riiks, en de kostelijkheden des sieraads zijner grootheid, vele dagen lang, honderd en tachtig dagen». Of uit deze woorden moet wor den opgemaakt dat de Perzische Koning eene tentoonstelling van de voortbrengselen van zijn rijk heeft georganiseerd, op de wijze gelijk zulks tegenwoordig geschiedt, blijft echter nog een vraagstuk. Wickerheimer, die door zijne methode om tegen bederf te vrijwa ren reeds zoozeer de aandacht ge trokken heeft, deelde onlangs ergens mede, dat één lepel van zijn middel voldoende is om alle spijzen, ge kookt of ongekookt, en alle moge lijke dranken, zelfs bij de grootste hitte, maanden lang goed te houden. Zoo heeft hij b. v. het plan opge vat zijn vrienden met Kerstmis nog kievitseieren voor te zetten. Blijkt zijne uitvinding goed te zijn, dan kan zij voor restauraties en groote huisgezinnen van onberekenbaar nut zijn. Een te Weenen verschijnend blad deelt de volgende anecdote omtrent vorst Alexander in Bulga rije mede. Op zekere dagen wandelde hij door de straten zijner residentie, toen hij zag, dat een Bulgaar louter uit tijdverdrijf een Turk, die kalm voor de deur zijner woning zat te arbeidenmet pompoen-schillen wierp. Een politie-beambte, die in de nabijheid stond, keek lachende naar het pretje, dat zeer in de mode was, zonder den Turk te beschermen. De vorst maakte snel en kort proces; hij liet Bulgaar, politieman en Turk naar eene nabijgelegen kazerne bren gen, en daar mocht de Muzelman aanschouwen hoe de kat met negen staarten, die in Bulgarije nog ge bruikt wordt, op gevoelige wijze met zeker lichaamsdeel van de beide geliefde medeburgers kennis maakte. De uitgever van de Svertgs Tidningeen Zweedsch blad dat te Stockholm verschijnt, is veroordeeld tot 4 jaren dwangarbeid, 14 maan den gevangenisstraf, en eene boete van 3400 kronen, wegens het open baar maken van beleedigende be schuldigingen tegen den prins en de prinses van Wales en de kroonprin ses van Zweden. Dépêches uit Kopenhagen melden dat Gamel, de eigenaar van het stoomschip Dymphna heeft af gezien van een nieuwen Noordpool tocht, maar voornemens is, den vol genden zomer eene expeditie te zen den naar Groenland, om de Oost kust te onderzoeken. Te Glasgow werd voor eenige maanden door een bedelaar een gou den parure met kostbare edelge steenten ter waarde van f 80,000 op den openbaren weg gevonden en terstond op een der politie-bureau's g-edeponeerd. Totnogtoe heeft nie mand zich als de eigenaar aange meld, ondanks de herhaalde oproe ping in de couranten. Nu luidt de Engelsche wet dat, zoo het verlorene niet binnen 8 maan den door den rechtmatigen eigenaar afgehaald wordt, dit het eigendom wordt van den vinder. De bedelaar is dus waarschijnlijk er na aan toe spoedig een rijk man te worden. De nieuwe steno-tachygra- phische vereeniging, die zich reeds over geheel Duitschland en Noord- aan den naast hem zittenden vriend. Werkelijk, zij gaat een heer lijke toekomst te gemoet; op zulk een triomf had niemand, en het al lerminst zij, gerekend, antwoordde Henri, zonder Minny een oogenblfk uit het oog te verliezen; de jonge ling was ontroerd van vreugde over het groote succes van het meisje. De eerste acte werd verder af gespeeld en het publiek geraakte telkens meer in verrukking; toen het scherm viel, riepen meer dan vijfhonderd stemmen de kunstena res terug; blozende en zonder op te zien, voldeed Minny aan dit ver zoek. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1885 | | pagina 2